B.J.VAN LIEMT KARSOTE HoB< DE HAARLEMSCHE STRATEN EN HUN OORSPRONG. CoHydete IkeuCMeeeiu# Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 9 MAART 1933 STADSNIEUWS. 15. NIEUW HEILIGLAND. Verscholen tusschcn het Groot- en Klein- Heiligland ligt één der ineest typische en oude straatjes van Haarlem, het Nieuw Heiligland, dat in den loop der eeuwen menigen schilder er toe gebracht heeft om het te vereeuwigen. Van het Groot Hei ligland af wordt het straatje haast niet opgemerkt, omdat de toegang slechts tot een poort gevormd wordt. Maar diezelfde poort geeft aan het nauwe straatje, van Klein Heiligland af gezien. juist het schilderachtig cachet. Vele vreemdelingen, die het Frans Hals museum bezichtigd en de historische huisjes met de trapgeveltjes bewonderd hebben, blijven even verrast staan, als ze het Nieuw Heiligland pas- seeren. Voor den oor sprong van dit straat je verwijzen we naai de door ons reeds gepubliceerde bijzon derheden over het Groot Heiligland. DE A'.S. KAMERVERKIEZINGEN. baza» doopsgezinde gemeente. waar moet, waar kan men stemmen? De beantwoording van deze vraag ïs voor hen, die reeds lang in éénzelfde gemeente woonachtig, werkzaam en op den dag dei- stemming aldaar aanwezig zijn, van geen belang. Immers zij ontvangen tijdig thuis een oproepïngskaart voor de stemming en brengen hun stem uit in het stembureau, dat voor het stemdistrict, waarin zij wonen, is aangewezen. De plaats, waar dat stembureau zitting houdt, is op de oproepingskaart ver meld. Doch geheel anders is het voor hen, die hoewel te Haarlem woonachtig, in een an dere gemeente werkzaam zijn, èn voor hen, die zich eerst na 1 Januari 1933 te Haarlem hebben gevestigd. Wat de forenseli betreft, een deel daarvan kan mogelijk nog in de gelegenheid zijn om in de woongemeente zijn stem .uit te bren gen, omdat reeds van 's morgens 8 uur af (tot' 's middags 5 uur) gelegenheid bestaat tot stemmen; een zeer groot gedeelte der fo rensen is echter om dien tijd of reeds aan wezig in de gemeente, waar de dagelijksche arbeid wordt verricht, of bevindt zich al op .weg daarheen. Mits te voren slechts één formaliteit in acht wordt genomen, is voor hen de moge lijkheid geschapen om aan de stemming deel te nemen in de gemeente waar zij hun arbeid uitoefenen De te vervullen formaliteit bestaat alleen hierin, dat men uiterlijk 14 dagen vóór den dag der stemming, in dit geval dus uiterlijk 12 April a.s. ter secretarie eener gemeente, in persoon de verklaring aflegt, dat men in een andere gemeente dan die, op welker kie zerslijst men voorkomt, wil stemmen. Deze verklaring wordt in tweevoud opgemaakt (waarvan één aan deil kiezer wordt afgege ven) en houdt o.m. in het adres waarheen men de oproepingskaart wenscht toegezon den te krijgen, b.v. het kantoor, de fabriek of inrichting, waarin men werkt. De kiezer brengt als dan zijn stem uit in het stembu reau, dat voor het district waarin dat adres is gelegen, is aangewezen. De hierboven bedoelde verklaring kan af gelegd worden ter secretarie van iedere ge meente, te Haarlem op het bureau Burger lijke Stand, Bevolking en Verkiezingen, Ge dempte Oude Gracht 18, geopend van 9 tot 2 uur, 's Zaterdags tot 1 uur. Niet alleen voor de forensen is op deze wijze de mogelijkheid geopend om elders te stem men, doch zij bestaat voor iedereen, dus ook voor hen, die b.v. voor herstel van gezond heid, met vacantie of om andere redenen op den dag der stemming buiten de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen, vertoe ven. Behalve de vorengenoemde, bestaan er ook andere gevallen, waarin het wenschelijk is om in een andere gemeente te stemmen, dan waar men op de kiezerslijst voorkomt. De kiezerslijsten worden nl. opgemaakt naar den toestand van 1 Januari van ieder jaar. Zij worden vastgesteld op 22 Februari en "blij ven van kracht van 1 April tot 1 April van het volgend jaar. Iedereen die zich na 1 Januari van dit jaar. uit een andere gemeente van het Rijk ko mende, hier heeft gevestigd komt derhalve voor (mits kiesbevoegd zijnde natuurlijk) op de kiezerslijst der gemeente waar hij of zij op 1 Januari stond ingeschreven. Om in de nieuwe woonplaats, of in een an dere gemeente, aan de stemming te kunnen deelnemen, behoeft men eveneens slechts in persoon ter secretarie de meergenoemde ver klaring af te leggen. Hoewel in tal van gemeenten (ook te Haar lem) bij vertrek en' vestiging de aandacht hierop wordt gevestigd, komen steeds zeer velen daarmede te laat of meent men met een briefje te kunnen volstaan. Ook komt het bijna regelmatig voor, dat niet voldoende aandacht wordt geschon ken aan het feit. dat de verklaring in per soon moet worden afgelegd. Wil dus een echt paar stemmen in een andere gemeente, dan waar het op 1 Januari woonde, dan behooren beiden zich daarvoor ter secretarie te ver voegen. Heeft men de verklaring, dat men elders wenscht te stemmen eenmaal afgelegd, dan heeft dit tot gevolg, dat men alléén in de opgegeven gemeente zijn stem kan uitbren gen. Is dit door gewijzigde omstandigheden niet- meer mogelijk, dan moet men zijn stem sis verloren beschouwen. Woensdagmiddag had de opening plaats fan den bazar der Doopsgezinde Gemeente ten bate van het steunfonds vor huisvesting van ouden van dagen. Een korte beschrijving van den bazar gaven wij reeds in ons num mer van gisteren. Het kerkgebouw was goed gevuld toen ds. M. J. Leendertz het openingswoord uitspraa Spr. hoopte dat niet alleen de bazar een financieel succes zou worden, doch vooral dat het de band onder de leden onderling mocht versterken. Een kinderkoor der doopsgezinde gemeente onder leiding van den heer J. ten Walde, luisterde met zang de bijeenkomst op. O.a. zongen zij: ..Op bergen en in dalen*'. Ds. Leendertz vestigde er de aandacht op dat het van zoo'n mooie symbolische be- teekenis was, dat de jongsten der gemeente bij- de opening voor een fonds voor de oud sten der gemeente, hun steen verleenden. Spr. dankte voor de groote medewerking die men ondervonden had bij het inrichten van den bazar, en gaf daarna-.een beschrij ving van den bazar. CHRIST. REISVEREENIGING. Vrijdagavond 10 Maart hoopt de afdeeling Haarlem van de Ned. Christ. Reisvereeniging in Café-Restaurant Brinkmann, een licht beelden- en filmavond te organiseeren. Spreker is de heer P. Schotte, secretaris der Haagsche afdeeling, met als onderwerp: Per auto door Zwitserland. Na de pauze zullen de volgende films vertoond worden: Lüzern en Vierwoudstedemneer; Een reisje met de Gornergrotbaan; Met de Alpenpost in het Hooggebergte. .JUBILEUM H. W. HAAR. 19 Maart zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer H. W. Haar zijn intrede deed bij de firma Jager Gerlings, Spaanie 86. De jubilaris bekleedt nu bij deze firma dc functie van procuratiehouder. 't Zal hem op dezen dag niet aan belangstel ling ontbreken. VERWULFT 9 CROOTE HOUTSTRAAT 62—67 DUBBEL GORDIJN VELOURS £2,50 PER METER MOQUETTE TAPIJT £2,50 PER METER (Adv. Ingez. Med.) KENNEMER FOTOKRING. Voor deze vereeniging demonstreerde de heer W. Verweij uit Amsterdam het broom- verfoverdrukprocédé, waarvoor groote belang stelling bestond. De heer Verweij besprak eerst de voordeelen van het afdruksysteem, de manier waarop men tot groede resultaten kan komen en de materialen die men dient te gebruiken. Daarna werd practisch werk geleverd, een van te voren gereed gemaakte matrijs werd op keurige wijze aangewend tot het verkrijgen van een afdruk, waarover de maker nog wel niet tevreden was, (doch dat kwam in hoofdzaak door de haastige wijze van werken) maar die toch aantoonde dat met den overdruk veel meer te bereiken is dan met den gewonen broomolie-druk. Het moet toegegeven dat de werkwijze niet zeer eenvoudig is, vandaar waar schijnlijk het kleine aantal personen dat aan broomverf-overdruk doet, doch voor die genen, die geduld en tijd hebben om zich ten volle aan hun liefhebberij te geven is het e enschoone taak om te trachten dezelfde resultaten te verkijgen als de heer Verweij. Het was niet alleen interessant, doch ook leerzaam. STOP DIE NEUSVERKOUDHEID. Nieuw middel dat binnen 10 minuten werkt. Tot nu toe was er niet veel te beginnen te gen neusverkoudheid. Nu, dank zij Karsote, is het een kwestie van enkele uren, om deze te verdrijven. Sprenkel slechts 10 a 15 druppels Karsote op een zakdoek en snuif ze op. De verfrisschende en bacterie-doodende dampen van Karsote dat uit 12 verschil lende bestanddeelen bestaat dringen door tot in de kleinste hoekjes van neus, keel en luchtkanalen. Uw neus is bijna onmiddel lijk weer in orde, de geïrriteerde, pijnlijke slijmvliezen worden verzacht en houden op slijm af te scheiden. Gc kunt nu weer onbe lemmerd ademhalen. Uw verkoudheid is ge ëindigd en alle borstaandoeningen zijn voor komen. Fig. 1 toont de bacteriën bij het begin van de aandoening. Fig. 2 toont de geweldige toename der bac teriën na 24 uur. Fig. 3 hoe in minder dan 10 minuten de Karsote-damp alle bacteriën volko men vernietigd heeft. is verkrijgb. bij alle apothekers en drogisten a 90 cents per flacon, zakformaat, en f 1,50 per flacon (2 maal de kleine maat). (Adv. Ingez. Med.) DOOR EENDRACHT STERK. Dezer dagen heeft de Jaarvergadering van Aandeelhouders der N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende goederen ..Door Eendracht Sterk'' te Haarlem «N.> plaats gehad. Het jaarverslag van secretaris en penningmees ter werd goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 5 pCt. Tot voorzitter werd met algemeene stemmen de heer J. Vink her kozen, zoodat het bestuur thans bestaat uit de heeren: J. Vink, voorzitter. R. Hoogland, secretaris, A. Rijs. penningmeester. A. N. Cornelisse en P. Franse, commissarissen. De heer W. B. Baav werd met algemeene stem men gekozen als lid der Commissie van Ad vies en Controle. NIEUWS UIT IND1E. ontslag bij den pandhuisd1enst. BATAVIA, 8 Maart i Aneta). Binnenkort zullen 500 lagerbezoldigden bij den Pandhuis- dienst moeten heengaan door de steeds afne mende inkomsten van de pandhuizen. verduisterende politici. BATAVIA. 8 Maart (Anèta'. Op Banka werden twee leiders der P.N.I. gearresteerd wegens verduistering van gelden, welke wa ren ingezameld om voormannen van Java te laten overkomen. werkloozen in het marinevlieg kamp te werk gesteld SOERABAJA. 7 Maart Aneta In den laatsten lijd zijn 32 wcrkloozen tewerk ge steld in het Marinevliegkamp Morokrem- brangan. waar men bankwerker-monteurs, teekenaars. metaalbewerkers en werklieden noodig had. Thans worden voor tewerkstel ling bij het vliegkamp nogmaals 12 werk krachten onder de wcrkloozen gezocht. brand op een onderneming MEDAN, 7 Maart. Aneta i Gisteravond brak brand uit op de onderneming Soengei Sikambing van de Deli-Maatschappij, waar door 30 H.A. jonge boschopslag, alang en mimosa zijn platgebrand. De brandweer en het volk van de onder neming beschermden de kampong, welke ge vaar liep door het vuur te worden aangetast. Enkele Bengaleezen werden gearresteerd verdacht van brandstichting. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE MUNITIELEVERINGEN. Geachte Redactie, Met groote belangstelling hts ik dezer da gen in uw blad het besluit der Engelsche regeering om de munitielevering aan Japan te staken. Vooral trof mij daarin het voorbehoud van Sir John Simon, den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, dat de loopende contracten nog eerlijk moesten afloopen. In verband met dit schoone gebaar der En gelsche regeering is het wellicht de moeite waard kennis tc nemen wat „de Unie voor democratische controle'* een Engelsche pa cifistische organisatie, mededeelt. (Ik ont leen deze gegevens uit het orgaan van den Alg. bond van technisch en opzichthoudend personeel). Sir John Simon bezit 1512 aandeelen van de Imperial Chemical Industries Ltdhet leidende gifgasconcern van de wereld. De Engelsche minister van Financiën, Ne ville Chamberlain bezit van dezelfde I. C. I. 11747 aandeelen. De I. C. I. kan eiken dag haar vredesproductie (chemicaliën) omzet ten in de productie van gifgas. De Engelsche Minister van Oorlog, Lord Hailsham heeft 20 aandeelen in de Vickers- Armstrong Werke. De Engelsche Minister van Landbouw. Sir John Gilmore bezit bij Vickers 3066 aan deelen. De Vickers bouwt de Tank-Amphibie die door rivieren kan waden met 2 man, ma chinegeweer en 2500 gordels munitie. Een der directeuren van de Vickers is Sir Otto Niemeyer. die tevens directeur is van de Bank of England. Vickers heeft in Italië, in Canada, in Roe- De Vreemde Eend. De sfeer der Bank van Leening werd ge schonden door de langzame licht aarzelende binnenkomst van den man, die in de deur opening bleef staan, alsof hij bang was dit lokaal te betreden. Een oogenblik hield het roezemoezige praten van de bontgeschorte vrouwen en van onverschillige mannen op en keken zij allen naar hem en naar zijn vreemd gedrag. Het was elf uur in den mor gen en het was druk. maar de stilte, die volg de. vaagde uit het vertrek het laatste restje lommerdsfeer geheel weg en maakte het er ongezellig. Het werd er griezelig, het werd er koud en hard. Met diezelfde aarzeling, waarmee hij was binnen gekomen, sloot de man langzaam de deur achter zich dicht en hij deed zijn uiter ste best zich klein te maken en de verloren sfeer terug te brengen. Het was niet gemak kelijk. want al keek hij zeer zielig, als vra gend om hulp en medelijden naar de anderen, toch moesten dezen zich eerst nog herstellen van het zwemmen dier vreemde eend in hun bijl. Zij letten niet op zijn pluimage, maar vermoedden zijn afkomst, want zijn gezicht was tc goed geschoren, zijn handen leken veel op die van een heer en zijn bewegingen waren niet plotseling en ruw genoeg voor deze omgeving. Er bleef alleen over zijn zieligheid, welke het reflex-punt vond in zijn oogen. Wie naar zijn oogen hadden gekeken, draaiden zich. zij het nog wat wrevelig, om, papten weer aan en probeerden die oogen te vergetenDie oogen spraken een taal. welke zij allen hier verstonden; want zij vertelden van armoede en aneit. maar alleen lag er bü hem niet in de bithvheid van het niet meer goed-wülen. Het was vreemd, dat bij hem juist goedheid uit zijn oogen straalde, een onbegrijpelijke goedheid, ook niet passend hier, bij die an deren.... En toch kwam langzaam de sfeer der Bank van Leening terug en het werk van den al- dag kon voortgang vinden. In de rij der wach tenden stond de man nu kleintjes en door geen mensch meer opgemerkt en pas toen het zijn beurt was viel er weer, voor den tweeden keer, die stilte. Uit het papiertje, dat hij al dien tijd ste\*g in zijn hand had gehouden, kwam een me daillon, een kleinood van waarde. Het was een sieraad van mat goud. waarvan de zeld zaam mooie diamanten, waarmee het was versierd, den kenners onmiddellijk opvielen. De edelsteenen vormden een H en dat duidde misschien op Hermine. of Hubertine, of Hannie, maar zéker op een vrouwennaam Zijn vrouw wellicht De nieuwsgierigen konden het niet dadelijk aan de weet komen, want hij bukte zich tot bij de opening van het loket en slechts de naaststaande kon hooren. dat hij voor het kleinood drie honderd gulden vroeg. Het was veel meer waard, maar dit bedrag vroeg hij en hij wachtte nu geduldig het onderzoek af, dat achter het loket met de loupe werd inge steld en dat alleszins scheen te bevredigen. Twee heeren bekeken het medaillon en knik ten daarbij elkaar toe. De bediende kwam terug en lachte, een tikje familiaar, en toch ook een tikje eerbie dig. U kunt het er voor krijgen, meneer, zei hij. Een oogenblik. Het biljet wordt voor u ingevuld. Wie volgt? De man knikte, als versuft. Het was. of nu pas het verlies tot hem doordrong. Hij liet zich van zijn plaats duwen naar het andere loket, waar met duidelijke letters ..kassa" stond en toen viel er voor den derden keer een stilte. Er snikte iemand, zacht, bedwon gen en .het ergste was. dat er een man snikte. Kom. kom. meneer, zei een dikke juf frouw. je moet je flink houden. Je hebt nou toch weer geld. Hij zei niets terug. Hij wachtte, totdat dc bediende met het geld kwam en hem het geld voortelde: dat is één. en dat is twéé en zoo is het drie honderd gulden. Hij bedankte zacht, borg het geld weg en keerde zich om. En het was vreemd, maar vóór hij de deur achter zich dicht sloot, bleef hij, juist als bij zijn binnenkomst, aarzelend staan en toen deed hij de deur weer dicht. Hij trad terug naar het loket, waar de dikke juffrouw hem goedig haar plaats weer af stond. Wat vergeten, vader? vroeg ze en hij knikte. Ik hebik wouhet ls een lok van mijn vrouw Het duurde even voor men hem begreep. Hij legde precieser uit: In het medaillon ligt een haarlok van mijn vrouwu hebt er niets aanhet is voor u geen waarde méérmag ik mag ikdie lok terug hebben Reeds voor hij was uitgesproken ging de bediende weg om het medaillon te halen. En nog ééns. misschien voor het laatst, nam dc man het sieraad in zijn handen en borg de haarlok even zorgvuldig als het geld in zijn portefeuille. Hij bedankte nogmaals en met gebogen hoofd, zoodat geen mer.sch meer zag dat hij nóg huilde, verliet hij het lokaal, waarvan dc sfeer hem vreemd was Op straat nam hij een taxi en liet zich rij den naar het café. waar een man reeds lang op hem wachtte. Hij zette zich bij hem aan het tafeltje, keek eerst om zich heen en toen hij er zeker van was. dat hij niet kon worden afgeluisterd, fluisterde hij: Het is gelukt, Niek, ze zijn er daar ingc- loopen. Je kunt me gelooven of niet. maar ik ben er doodmoe van, Dat doen, alsof je in een vreemde sfeer komten dan die co- medie volhoudenen dan op het laatst de slag zelfnee, nee, dat valt toch niet mee. Maar het is gelukt, precies zooals jij het be dacht hebt. Toen ik die haarlok eruit nam, was het voor mij een klein kunstje de me daillons te verwisselen. Ze hebben er daar nou een in bewaring, dat er wel precies op lijkt, maar dat nog geen tientje waard is en wij kregen er drie honderd gulden voor. Ik zou zeggen, maak er nu nog maar een dozijntje na. precies zóó gelijkend, want we gaan er mee door.... Aannemen.... twee cognac. ton ruygrok. menie. Holland. Polen en.Japan eigen wapenfabrieken of dochter instel linger.. De Vickers is deelhebber in de Japansche Mit- siu Werke. Met deze feiten voor oogen is het voIko- men begrijpelijk, dat Sir John Simon zich beklaagt istc* dat hij van geen der zes aan gevraagde landen antwoord ontving. Laat ons maar hopen dat dit mooie gebaar var. de Engelsche Regeering mettertijd^ zal blijken meer dan eengebaar te zü"-" De Fransche premier Brland schreef in dertijd: „De pennen die tegen ontwapening schrijven, worden uit hetzelfde staal gego ten als de kanonnen." Met dank voor de plaatsing Uw abonné DUIDELIJK GESTELDE VRAGEK van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad. ioorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. Dc vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam cn woon plaats. Vragen, waaraan naam cn ailres ontbreken, worden terzijde gelegd. Dc antuoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Dc namen der vragers biijven redactie- geheim RECEPTEN. VRAAG: 1. Kunt u mij een recept Reven voor potkoek of dikke koek. ook wel broeder Re- noemd? 2. En een recopt voor koffle-extract. waarin gebrande suiker Is verwerkt, aangezien dit exv.net langer goed blijft dan sterke gel i!ovrdo koffl-. ANTWOORD: 1. Bonoodigd: 200 gram bloem; 200 gr, gruttonmoel4 a -1d.L, lauwe melk: 35 Sr. gist: 200 sr. sohoongemaiiklc krenten cn ro zijnen en gesnipperde sucade; desverkiozend 3 eieron en wat zout. Maak van al bet genoemde behalve het zout. een mooi beslag. zonder kluit jes. Laat, dlchtgedekt. op een lauwwarme plaats ongeveer een uur rijzen en voeg 'er dan hel zout bij. Smell in een ijzeren pan reuzel of vet. of los cr plakjes spek in. tot het vet gesmolten, of het spek gebróken ls. Maak de kanten van de pot er vet mee: doe het deeg er in en hak de ko--k in matig warmen oven ongeveer een uur mot deksel er op lichtbruin en gaar. 2. Doe den filter van de koffiepot vol fijnge malen koffie en stop een knrkje In den tuit» Doe den stamper op de koffie en gtot er telkens hard kokend water op. totdat het afdruipende vacht iets minder donker wordt. Doe .«ulkor (hoeveel- heid naar smaak) in een pannetje en zet he: op een zacht vuur. Laat het onder gestadig roeren bruin branden en voeg het dan bij het extract. Schudden tot het geheel opgelost is VRAAG: Kan men voor een kampeertont ka toen gebruiken? Zoo Ja. hoe maakt men dat dan waterdicht? lloe doet men dat met tentllnnen? ANTWOORD: Zwaar katoen kunt gij hier heel goed voor gebruiken. GIJ maakt het. evenals het linnen, waterdicht op de volgende manier. Ro<t gelijke doelen rauwe en gekookte lijnolie goed dooreen tut strijk dit met een kwast gelijkmatig op hot doek. Laat goed Intens drogen op een plaats, waar de lucht goed kan toetreden. VRAAG: Hoe verwijdert men een vetvlek uit pen cocoslooper? ANTWOORD: Roer gemalen pijpaarde met koud water tot oen dikke pap. zonder kluitjes en leg een flinke laag hiervan op de vlek. Laat stil vanzelf, minstens tot den volgenden dag drogen. Haal dan de harde pijpaarde er voor zichtig af en schuier na. VRAAG: Hoe maakt men vruchtenbowl op li monade? Welke limonade moet men daarvoor nemen? Hoe lang moet het staan voor het ge bruik? Bestaat er ook gevaar voor gisten? Kar» men do pot met perkament afsluiten? ANTWOORD: 1. Gij kunt hiervoor verschillen de vruchten gobrulken, zooals aardbeien, fram bozen. bananen, ananas, sinaasappel, pruimen, enz., alios goed schoongemaakt en in kleine stukjes verdeeld. Ook kunt gij er goweckto vruchten voor nemen. Doe z<- in de bowlkom en bestrooi ze met suiker. Overgiet ze dan mot li monadesiroop. totdat zij bijna onderstaan. Laat dan oenlgo uren op ijs of in den kelder staan en voeg cr voor het gebruik zooveel taf-lwater bij dat zij ruim onderstaan cn de smaak naar uw zin ls. 2. Een half uur nadat het tafelwatcr toege voegd ls. 3. Ja. het kan niet lang bewaard blijven; mo gelijk oen a twee dagen. 4. Ja. dat kan, hoewel het voldoendo is het deksel op de bowlpot te zetten. PLANTEN. VRAAG: Mijn Clivia is 5 Jaar; heeft do oor:-to twee Jaar mooi gebloeid, maar na dien lijd niet moor. Zij N wol prachtig groen. Wat moet Ik er aan doen? ANTWOORD: GIJ moet de plant ln Juli en Augustus wat minder water geven en geen mot, waardoor zij eenlgszlns tot rust kom;. ZIJ maakt dan haar bloemknoppen. Dit beteckcn: natuur lijk niet, dut de plant verdrogen of vorarmen moot. VRAAG: Mijn Clivia staat In een onverwarmde kamer voor h<-t raam en krijgt v;eel lioht. maar weinig zon. Zij krijgt eens per week een lauw bad. Zij krijgt nu gele bladeren en geen bloem knop. Wat moet ik cr aan doen? ANTWOORD: De behandeling ls goed. Als de plant voldoende licht krijgt. zal zo te weinig voedsel hebben, want van water alleen kan de plant niet leven. Geef dus wat blo«menmcst of aftrek-e! van kocme-t. Bij dit laatste cr voor zorgen, dat de bovenlaag van -ie aarde los blijft. DIEREN. VRAAG: Mijn witte leghorn# gaan aan den 3don Zij hebben altijd goed eieren gegeven, maar nu niet. Zij zien mooi rood en goed ge zond. Wij denken dat zij te vet zijn. Ik heb al minder voer gegeven. Is er nog lots nan tc doen? ANTWOORD Hoofdzaak ls ln dit geval volop groen voer en weinig of geen mals door hot go- mengdo gruan. Reter is hot volop prima gerst. RECHTSZAKEN. VRAAG: Als een Duitsch meisje tn'-t een Hol lander trouwt ls zij dan door dit huwelijk gelijk tijdig genaturaliseerd? ANTWOORD: Zij wordt door het huwelijk Nc- derlandsche. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Het vorlse Jaar betaalde ik voor 3 mijner kinderen 108.schoolgeld en nu voor 2 kinderen gewoon L.O. 98 bij eenzelfde inko men. Kan dat goed zijn? ANTWOORD: Ja, hot schoolgeld ls vcrhoogdi

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7