EEN WONDERLIJKE GELIJKENIS. FEUILLETON üit het Engelsch van JOSEPH HOCKING. (Nadruk verboden.) 37) Hij geloofde niet dat dit stukje papier voor een rechtbank veel gewicht in de schaal zou leggen, maar hij was overtuigd, dat de wonderbaarlijke ge lijkenis tusschen hem en Dulverton en het geen hij omtrent diens vroeger leven te we ten was gekomen, hem in staat zouden stel len met succes de identiteit van den over ledene aan te nemen. „Zoo kwam Endellion in Engeland. Hij praatte zichzelf in, dat hij nog geen defini tief besluit had genomen, maar in het diepst van zijn hart stond dat, sinds zijn vertrek uit Australië vast. Hij ondervond, practisch gesproken geen moeilijkheden bij het spelen van zijn rol: door iedereen werd hij met de grootste hartelijkheid als de teruggekeerde verloren zoon ontvangen en zonder aarze len als Bob Dulverton geaccepteerd. Er was maar een persoon die hem ernstig wantrouw de dat was jij, Miriam. Jij beschouwde hem als iemand die een masker droeg, als een comediant. en Endellion besefte oogen- blikkelijk. dat het eenige ernstige gevaar dat hem bedreigde, van jouw kant kwam. Als jij hem bleef wantrouwen was hij nooit vei lig en vroeg of laat zou zijn masker hem wor den afgerukt. Hij deed zijn uiterste best om je te ontwapenen, je achterdocht te doen ver dwijnen, ofschoon je er geen idee van had, hoe de vork eigenlijk in den steel zat, was je toch niet in staat om je ouden speelmak ker in hem te zien." Weer brak hij af, terwijl het meisje hem met een doodsbleek gezicht en oogen vol angst aanstaarde. „Toen zocht hij zijn heil in een onuit sprekelijke laagheid. Om het gevaar dat van jouw zijde dreigde, af te wenden, besloot hij te trachten je liefde te winnen.'' Mirriam schrok op, alsof ze met een scher pen dolk gestoken was. „Wil je zeggenin namelooze ontstel tenis. Maar Endellion belette haar den zin af te maken. ..Houd op!" riep hij, „Het was schandelijk, ongetwijfeld, maar oordeel billijk. Een avond was hij, zooals je je herinnert, gemeen en onbeschaamd genoeg om je een aanzoek te doen. maar op het moment dat hij dit deed. werd hem het geheim van zijn eigen hart geopenbaard. Wat hij- je vertelde was de waarheidde woorden die hij sprak geven maar flauw den brandenden gloed van zijn liefde weer. Maar zelfs toen begon lijn ge weten nog niet te spreken. Hij voelde dat je hem wantrouwde en zijn aangeboren strij- dersnatuur deed hem het vaste besluit ne men met ie te vechten en je te overwinnen. Vergeef me dit lage verhaal Mirriam, vergeef me de manier waarop ik het vertel, maar ik tracht de zaak zoo objectief mogelijk voor te stellen, alsof ik er zelf niet in betrokken ben, als of het een vreemde betreft, opdat jij alles onbevooroordeeld, in volle realiteit, zult kunnen zien. „Ik zal het verder kort maken. Hij wan je liefde en je vertrouwen. Je zei hem, dat je van hem hield, dat je vertrouwen in hem onbegrensd wasen toen begon hij te be seffen wat hij had gedaan. Zoolang je aan hem twijfelde en hem wantrouwde, had hij er een soort grimmig welbehagen in zijn rol te blijven spelen, maar toen je van hem ging houden en hem je vertrouwen schonk, was het hem onmogelijk in zijn groote leugen te volharden. Ik zal niet uitweiden over zijn vreeselijken innerlijken strijd, maar o Mi riam, kun je het je niet voorstellen? Op het oogenblik dat je zei, dat je in mij geloofde, kon ik niet voortgaan een vleesch-cn-bloed geworden leugen te zijn. Ik vraag je niet me te vergeven vergiffenis is onmogelijk maar ik voelde dat het minste dat van mij verwacht mocht worden was je alles re ver tellen alles Roerloos, als een beeld van marmer, zat Miriam Donnithorne in haar stoel. Zelfs nu drong de ontzettende beteekenis van wat zij gehoord had. niet in vollen omvang tot haar door. Het had haar verward, overstelpt. „Dusdusdan ben jijdan ben jij Bob Dulverton niet?" stamelde ze na :en iange pauze. „Neen". „Bob is dood?" „Ja. Hij stierf in de Australische rimboe, fk stond er bij toen hij begraven werd." ,.En jij bent „Ralph Endellion, de zoon van den grootsten schurk, die ooit geleefd heeft". „Enje zegtdat jevan mij houdt?" „Jaen dat is de waarheid. Wat verder ook leugen mag zijn, dat is de waarheid." „Maar je bentje benteen Weer viel hij haar in de rede. Hij kon niet verdragen haar het woord te hooren uitspre ken, dat hij op haar lippen zag branden. „Ja ik ben een indringer, een vervalscher een bedrieger! Ik heb mij een plaats toe geëigend waarop ik geen recht heb, ik woon als heer en meester in een huis, dat mij niet toebehoort, maar, maarom 's he melsnaam. Miriam, kijk me niet op die ma nier aan!" De wanhoopskreet werd veroorzaakt door den blik van radelooze verschrikking in de oogen van het meisje. „Maar waaromwaaromO, kom niet dichter bij mekom niet dichter bij me hijgde ze. „Ik heb het je verteld omdat ik niet anders kon", riep hij uit, als een antwoord op haar gestamelde vraag. „Ik kon niet weggaan zonder je alles te bekennen. Jouw waarheids liefde en vertrouwen hebben het mij onmogc lijk gemaakt mijn bedrog vol te houden. O, ik voel zoo goed hoe ontzettend pijn ik je doeik voel het aan wat ik zelf lijdt op het oogenblik. maar nog eens: ik kon niet weggaan zonder het je gezegd te hebben." „Weggaan?" ..Ja.... jc begrijpt toch wel, dat ik niet langer blijven kan". „Neen. neen; jc kunt niet blijven. Maar laat me even nadenkenals ik kan. Jij jij bent de zoon vandien man. Je bent niet Bob, Je bent Je hebt gestolen waar Arthur recht op had, jc hebt in zijn huis gewoond.... je bent door en door onop rechtvalsch." „Ja, je hebt volkomen gelijk, dat ben ik. Maar ik ga wegik zal niemand meer tot last, of ergernis zijn. Ik zie aan je. dat je wilt. dat ik ga en het spreekt vanzelf, dat ik je niet om vergiffenis vraag. Dat zul Je niet verwachtenen ik zou jc vergiffenis ook niet verdienen. Adieu." Ze keek hem een moment aan met haar angstoogen en het scheen, dat ze iets wilde zeggen. Toen sloten die oogen zich en Mir riam Donnithorne zonk bewusteloos in haar stoel achterover. Het eerste oogenblik vreesde Endellion. dat zijn bekentenis haar gedood had, zoo vaal en vertrokken was haar gezicht en hij had een gewaarwording of Ijij gek zou worden. Hij voelde zich volmaakt hulpeloos en buiten staat iets te doen. Zijn oog viel op een belknop bij den schoorsteenmantel en hij drukte er op als een waanzinnige. „Miss Mirriam is plotseling ongesteld ge worden". zei hij tegen het binnentredende kamermeisje. „Kun jezal ikik zal even den dokter gaan halen." Tegelijk sloeg Mirriam de oogen weer op leven en bewustzijn keerden terug. Ze richtte zich op in haar stoel en liaar afwe zige blik dwaalde naar Endellion. Maar ln hetzelfde moment herinnerde ze zich alles wat hij haar verteld hadde jongeman zag het aan de mengeling van ellende en namelooze minachting in haar oogen. „Breng mij naar mijn kamer, Mary," ver zocht ze met matte stem, „ik voel me niet goed. En steunend op den arm van het meisje verliet ze het vertrek. Endellion ver der geen woord of blik waardig keurend. Zoo was hun afscheid! De Jongeman zocht wankelend zijn weg naar de stallen en enkele minuten later droeg zijn paard hem in een lusteloozen gar.g door de duisternis naar Dulverton. Zijn her sens schenen verlamd, het was alsof zijn lichaam en geest gevoelloos wjjrcn, afge- stomd. „Nog lets van uw orders, meneer?" vroeg Peters, toen hij het huis binnenkwam. „Neen. niets; dank je". De oude bediende keek hem met een liefde- vollen, bezorgden blik aan. „Is er iets niet in orde?" „Niet in orde? Neen, de heele boel Js niet in orde.... ik bedoel och neen, er Is niets bijzonders, Peters.". „U bent ziek, meneer; vast en zeker. Ik zie het aan u". „Neen, er mankeert mij niets. Ik ben moe, dat ls de heele zaak". De butler ging zuchtend heen. Hij had van „jongeheer Bob" met geheel zijn hart gehouden toen deze nog een kind was en nu had hij die groote. toegewijde liefde over gebracht op den man, die thans als heer en meester van Dulverton Manor resideerde. „Ik zou wel eens willen weten wat er aan de hand is", peinsde hij. „Misschien een kleine oneenigheid met MLss Mirriam of met den jonker die hij zich erg aantrekt, maar ik moet zeggen dat ik hem nog nooit zoo heb zien kijken! De Hemel geve dat er niets ern stigs is...." .(Wordt vervolgd.), j DE CAMBRIDGE PLOEG, die ook het vorig jaar dc groote Engelsche roeiwedstrijden won, is weer druk in training ge gaan voor dc race van dezen zomer. MONTAGU NORMAN, gouverneur van dc Bank van Engeland (rechts) verlaat het St. Jamespaleis te Londen na de eerste receptie ten hove welke in dit seizoen gehouden werd. UIT DEN STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM had Woensdag dc begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den acteur Dom dc Gruytcr. Het vertrek van het Lcidschcplein. EEN VLIEGTOCHT, die letterlijk in het water viel. Dc bemanning van het Engelsche instructie-vliegtuig G.-A.ll.E.P., dat wegens motordefect in het Kanaal moest dalen cn opgepikt werd door het s.s. Vesta van dc K.N.S.M. is van Schiphol per vliegtuig der K.L.M. naar Engeland teruggereisd. HET HONGAARSCHE VOETBALELFTAL heeft Woensdag te Rotterdam een wedstrijd gespeeld tegen het Rottcrdamsche voetbalelftal. Spelmoment voor het Rotterdamsche doch DE LILLIPUTTERS uit het R.A.Ï-gc- bouw te Amsterdam hebben een bezoek gebracht aan de Joodsche Invalide in de hoofdstad. Zelfs de miniatuur-ver keersagent ontbrak niet. DE AANLEG van de nieuwe haven te Roermond, welke geheel in werkverschaffing wordt uitgevoerd, is deze week door de inspectie van Limburg bezocht.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9