UIT DE OMSTREKEN De staking in hetVisscherijbedrijf HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 MAART 1933 IJMUIDEN. Ernstige wanordelijkheden op de Trawlerkade. Reeders door stakers mishandeld. Schoten in de lucht. Het is gistermiddag op dc Trawlerkade tot ernstige wanordelijkheden gekomen, die heel wat beroering rondom de Visschershaven hebben teweeggebracht. Voor een niet ge ring deel worden deze wanordelijkheden ge weten aan het feit, dat de politie, die den ge- heelen dag toezicht hield bij 't bunkeren dei- stoomtrawlers Knikker en Spaarnestroom, op het kritieke oogenblik niet aanwezig was. Tegen vijf uur wilde een viertal reeders die hadden geholpen bij het bunkeren van den stoomtrawler Spaamestrooom zich huis waarts begeven. Zij liepen een eind geza menlijk langs de kade, zonder dat de politie zich met hen bemoeide, hetgeen, gezien de gebeurtenissen bij het vischlossen, toen ook molestaties plaats vonden, velen bevreemdde. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat er gis termiddag nagenoeg alléén rijkspolitie aan de Zuidzijde der Visschershaven aanwezig was. Later gingen bedoelde personen uiteen. De reeder A. de K. had z'n rijwiel opge haald en fietste huiswaarts. Nog pas zat hij op z'n fiets of hij bemerkte dat de op de kade aanwezige stakers andere bedoelingen hadden. Hetgeen dan ook spoedig zou blijken. Nabij 't gebouw der IJbuider Federatie ver sperde een dichte haag van stakers den heer De K. den weg. Hij trachtte nog voorbij te komen, maar, ziende dat dit niet zou lukken stapte hij af. De stakers begonnen een dreigende hou ding aan te nemen en drongen op den heer De K. in. Deze stelde zich met den rug tegen een schutting op en trok een revolver. Hierop weken de mannen achteruit. Vóórdat er ern stige dingen konden gebeuren, kwamen eenige rijksveldwachters ter plaatse, die der: heer De K. ontzetten.Deze werd toen begeleid door vier veldwachters en omstuwd door een groote massa stakers naar huis gebracht. Bij de Julianabrug begon de joelende menigte op te dringen. Om ruim baan te maken, los ten de veldwachters eenige schoten in de lucht, waarop de mannen uiteenstoven. In de Kennemerlaan kwam versterking voor de politie opdagen. De menigte werd tegengahouden waarna de heer de K. verder naar huis werd gebracht, zonderf dat er iets bijzonders gebeurde. Bij de woning was weer veel belangstelling doch de straat waar deze reeder woont werd geheel door de politie af gezet. Tegen den heer De K. werd proces-verbaal opgemaakt wegens het dragen van verboden wapenen. De revolver werd in beslag geno men. Den reeder B. eveneens één van het gezel schap, verging het niet veel beter. Hij wilde zich te voet naar z'n woning in de Nachte- gaallaan begeven, maar ook hij was spoedig door een groot aantal scheldende en schreeu wende stakers omringd. Uit de menigte gooide men met steenen. Een der steenen trof den heer B. tegen de borst. Ook hij v.erd ten slotte door de rijksveldwachters in be scherming genomen en onder bewaking naar huis gebracht. De derde die het moest ontgelden, was de heer L. Deze was eerst naar z'n kantoor ge weest. Toen hij even daarna naar huis wilde gaan, werd ook hij in de nabijheid van het gebouw der IJmuider Federatie aangehou den. Eenige der aanranders gingen tot hand tastelijkheden over. Den heer L. werd daar bij met een scherp voorwerp, vermoedelijk een mes, een snijwond vlak bij z'n rechteroog toegebracht. Ook hij' werd tenslotte door de rijksveldwacht ontzet en naar z'n woning in dc Kennemerlaan gebracht, waar hij door een dokter werd verbonden. Een der aanran ders werd door den heer L. herkend. Lang na afloop van de relletjes was het in de Kennemerlaan en omgeving nog zeer ru moerig. Naar wij vernamen bestaat er onder de reeders groote ontevredenheid over het feit, dat dc stakers dc kans hebben gekregen, de drie collega's te molcsteeren. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat op het oogenblik dat het kolenladen werd gestaakt geen ge meentepolitie aanwezig was. die toch beter dan rijkspolitie met de situatie op de hoogte is. Dc heer L„ bestuurslid van de Rcedersver- ceniging zal, naar hij ons vertelde, deze kwes tie heden in het bestuur ter sprake brengen. Vermoedelijk zal het bestuur zich tot de re- geering wenden met het verzoek, scherper maatregelen ter beveiliging zijner leden te gen molestaties van de zijde der stakers te nemen. Uit deze feiten en ook uit de poging, den trawler Leentje Elisabeth in de Visschersha ven te doen zinken, blijkt maar al te duide lijk, dat de verhoudingen zich niet weinig hebben verscherpt. Dit is niet alleen het ge volg van de poging der reeders om eenige trawlers naar zee te brengen, volgens som migen nutteloos, omdat het zoo goed als ze ker wordt geacht, dat voor deze trawlers geen bemanning te verkrijgen is) maar ook omdat het thans bekend is geworden, dat het be stuur der Reedersvereeniging reeds vóórdat de eigenlijke onderhandelingen met de IJmui der Federatie waren begonnen, met het be stuur van den Christelijken Bond omtrent een nieuw contract tot overeenstemming wa ren gekomen. Men meet nu, dat de on derhandelingen met dc IJmuider Federatie dus geen zin hadden. De poging om den trawler Leentje Elisa beth tot zinken te brengen heeft dc reeders ten zeerste verontrust, want hiertegen is weinig te doen. Er bestaat weliswaar een voorschrift, dat op eiken in de 1 haven lig- genden trawler een wacht aanwezig moet zijn, doch dit brengt zooveel kosten met zich mede dat dit voorschrfift niet na te volgen is. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. DE SCH. 70 NAAR ZEE Het bestuur van den Centralen Bond af- deeling Scheveningen berichtte het volgende aan het Bestuur der IJmuider Federatie: ..In aansluiting op hetgeen wij reeds schreven over de „Schev. 70", kunnen wij u thans mededeelen, dat dit schip hedenmid dag om 12 uur, bemand met leden van den Christ. Bond en mogelijk eenige ongeorga niseerden, naar zee is vertrokken. Deze lieden zijn onder geleide van politie en bestuurders van den Christ. Bond Dins dagavond aan boord gebracht. Er zijn bij deze gelegenheid heel wat schoten gevallen uit de politlerevolvers, maar er is gelukkig niemand gewond. Bij 't vertrek waren duizenden menschen aanwezig, maar tenslotte is het schip onder sterke politiebewaking vertrokken. Het bestuur der IJmuider Federatie tee kent hierbij nog aan dat de SCH. 70 voordien op IJmuider voorwaarden voer en dus bij de staking behoort. Het betreft hier dus een met onderkruipers bemand schip. Opnieuw wanordelijkheden. OUDE VEETE MET DE VUIST GESLECHT. De wanordelijkheden zijn met die. waar van wij hierboven melding maakten, nog niet geëindigd en men vraagt, zich af. waar het; heen moet, indien de stakers op deze wijze voortgaan of er geen maatregelen genomen worden, waardoor hun "dit onmogelijk wordt gemaakt. Gisteravond omstreeks zes uur is op het Kennemerplein een oude veete met. de vuist beslecht. Daar is zekere S. wonende Wijk aan Zeeërweg. tegen wien de stakers een oude veete hadden omdat hij indertijd had gehol pen bij het vischlossen. door eenige stakers aangevallen en mishandeld. De politie schiet weer. Gisteravond omstreeks 10 uur stonden eenige auto's bij het gebouw van den Chris tel. Bond. Een aantal stakers, vermoedelijk in de veronderstelling verkeerende. dat er werk willigen waren aangekomen en ziende dat er licht in het gebouw brandde, stelden zich bij het gebouw op. zonder echter aanvallend op te treden. Naar wij vernamen, was er slechts één man in het gebouw, een wacht, die daar in verband met de onlangs in het gebouw gepleegde inbraak aanwezig was. Deze, verwachtende dat de menschen bij het gebouw niets goeds in hun schild voerden telefoneerde naar de politie. Deze verscheen spoedig met de politieauto, terwijl inmiddels ook aan de Visschershaven surveilleerende rijkspolitie was verschenen. De stakers werden gesommeerd uiteen te gaan. Toen daaraan niet onmiddellijk werd voldaan chargeerde de politie met Se sabel, terwijl ook een 7-tal schoten werd gelost. Er werden rake klappen uitgedeeld. Ook hedenmorgen een charge. Een dergen,en waarop de stakers gebeten zijn is de heer S.. ook omdat hij bij het ko len laden geholpen heeft. Toen hij zich he denmorgen naar zijn werk wilde begeven, werd hij gevolgd door een groot aantal sta kers. Ook hier volgden eenige charges met de sabel, waarbij eenige stakers klappen op liepen. Werkwilligen tegemoet. Hedennacht was er bericht bij de IJmuider Federatie binnengekomen, dat er een auto met werkwilligen van Katwijk naar IJmuiden onderweg was. Een 25-tal stakers begaf zich per rijwiel den auto tegemoet. Ze brachten het niet ver. Nabij Haarlem werd een dei- wielrijders aangehouden, omdat hij zonder licht fietste. Z'n makkers stapten ook af, van welke gelegenheid de politie gebruik maakte om te contrólceren of allen in het bezit waren van een rijwiclmerk. Dit bleek niet het geval te zijn. Velen werden daarop aangehouden, zoodat zij aan hun voornemen geen gevolg konden geven. Verbod van samenscholing. In verband met het ernstig terrorisme, waarmede thans de stakers zijn opgetreden, is in het belang van de openbare orde met ingang van heden door den burgemeester het verbod van samenscholingen uitgevaardigd, terwijl tevens bevelen inzake politieregelin- gen betreffende het zich des nachts op straat bevinden e.d. gegeven zijn. marktprijzen. Tarbot per kilo f 1.70f 1.40 Tongen per kilo f 1.30—f 0.90 Groote schol per 50 kilo f 14. Middelschol per 50 kilo f 19. Zelschol per 50 kilo f 27—f 20. Kleine schol per 50 kilo f 22f 7. Bot per 50 kilo f 3—f 1.90 Schar per 50 kilo f Sf 2.50 Rog per 20 stuks f 38f '20. Kabeljauw per 125 kilo f 44. Leng per stuk f 2. Wijting per 50 kilo f 6f 4.50. BESOMMINGEN. Loggers: Sch. 103 f 724. Sch. 95 f 601. KW. 28 f 616; KW 154 f 529, KW. 96 f 680. Kotter: e 549 f 382. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 102091 (Adv. Ingcz. Med.) BLOEMENDAAL BLOEMENDAAL AAN ZEE. een winkelgalerij. B. en W. stellen voor het terrein aan den Zeeweg waarop het caférestaurant staat voor den tijd van 15 jaar te verhuren aan W. Dijk stra tegen f 3500 per jaar. Het is zijn bedoe ling het café-restaurant uit te breiden en een winkelgalerij daarbij te bouwen. VOORBEREIDEND ONDERWIJS. SUBSIDIE AAN BIJZONDERE SCHOLEN. B. en W. dienen thans bij den raad een verordening in op het toekennen van subsi- diën voor het bijzonder voorbereidend onder wijs. Het subsidie bedraagt f 30 per leerling per jaar. De bijzondere scholen moeten een school geld heffen naar den volgenden maatstaf: Belastbaar inkomen Schoolgeld. f 12C0.f 1299 f 2.50 1300—,, 1399 3.— 1400r—1499 3.50 1500—,, 1599 4.— 1600—,, 1699 5.— 1700—,, 1899 6.— 19002099 7.— 2100—,, 2299 8.— 2300—,, 2499 9.— 2500—,, 2699 10.— 27C02899 11.— 29C03099 12.50 31003299 15.— 3300—3499 17.50 3500—,, 3799 20.— 3800—,, 4099 22.50 4100—,, 4399 25.— 44004699 30.— 4700—,, 4999 35.— 5000—,, 5499 40.— 55005999 45.— 6000—,, 6499 50.— 6500—,, 6999 55.— 7000—,. 7999 60.— 8000—., 8999 65.— 9CC09999 70.— 10.000 en hooger 75. DR. JAC. r. TIIIJSSE OVER THIJSSE'S HOF EN DE JEUGDTUINEN. Het onderwerp: vogelfilms vaif den heer A. Burdet met den heer Thijsse als spreker bleek Donderdag weer aantrekkingskracht genoeg te bezitten, om de zaal van het Jeugd huis tot de uiterste hoeken te vullen. De aan leiding van dezen avond, zei de heer Thijsse met het genoeglijkste gezicht van de wereld, is treurig genoeg. En Thijsse's Hof èn de Jeugdtuinen verkeeren in moeilijkheden, nu de subsidies van beide stichtingen door het voorzichtig beleid van het Gemeentebestuur tot de helft zijn teruggebracht. Daarom moe ten wij als bedelaars staan voor stichtingen die voor U en liet nageslacht van zooveel nut kunnen zijn. Als straks de menschen door mechanisatie van den arbeid korter behoeven te werken, is ei tijd, om in den tuin te werken en beide stichtingen bevorderen deze ideëele waarden. Spr. wekt de aanwezigen op om lid te worden. In Thijsse's Hof is voor den aandachtigen beschouwer veel te leeren. Er groeien al de boomen en struiken van de duistreek, 300 wilde planten; er veretoonen zich 50 vogel soorten, waarvan er 25 in den hof nestelen. Dc eerste film was daarom gewijd aan de zangvogels en vertoonde het leven van onze zangers in den broedtijd, films met groot geduld opgenomen en van groote zuiverheid, Heggemees. pimpelmees, fitis, roodborstje, nachtegaal, boompieper, kneu. spotvogel, paapje, roodstaartje en langstaartmees tra den als filmsterren op. Bij de tweede film poseerden de duinvogels de revue, griet, grutto, scholekster en kievit. Telkens bewonderden we de zorg voor de jongen, die zoo guitig onder de moeder te voorschijn kwamen. Onze duinen, aldus spr., zouden zonder het ingrijpen van den mcnsch nog veel mooier zijn. een prachtig park, vol bosschen, met moerassen en zongebleekte hellingen, met een rijke flora en fauna. En door vernieling van het hout in den loop der eeuwen, en door waterontrekking is veel bedorven, maar als wij verstandig zijn, kan ons nageslacht nog veel zien. Na do pauze word een heel andere film vertoond en wel een versnelde film over de ontwikkeling der planten van den heer J. C. Mol. Hopen we. dat door dezen mooien avond het beoogde doel wordt bereikt en beide stichtingen. Thijsse's Hof en de Jeugdtuinen door een flinken aanwas van leden kunnen blijven bestaan. OPHEFFING VAN EEN VOORBEREIDENDE KLASSE. Naar aanleiding van het raadsbesluit van 19 Januari tot opheffing van de voorberei dende klasse, welke gehuisvest is in de open bare lagere school C, stellen B on W. aan den raad voor. die opheffing te doen ingaan op 1 Juli 1933. Zij achten het billijk aan de tijdelijke on derwijzeres. mejuffrouw R. W. M. M. van Om meren. die sinds 1 Mei 1923 aan die klasse verbonden is een schadeloosstelling te verlee- nen in den vorm van een wachtgeld en wel gedurende drie maanden tot een bedrag ge lijk aan haar tegenwoordig salaris if 1258 per jaar) en gedurende 2 jaar daarna gelijk aan 70 pet. van dat salaris, of 880.60 per jaar. EEN ALARMSYSTEEM VOOR DE POLITIE. OOK EEN RADIO-DISTRIBUTIE? In verband met de wenschelijkheid om ten alle tijde de noodige politiemacht teza men te kunnen roepen, is door B. en W. de invoering van een alarmsysteem overwogen, dat tevens dienstbaar gemaakt zou kunnen worden aan de brandalarmeering. Om dit doel ook financieel te kunnen verwezenlij ken zou aan deze alarmeering een radiodis tributie kunnen worden verbonden, waar-, door men dus in staat wordt gesteld niet al leen 5 radiostations te kunnen hooren, doch ook in geval van nood politie en of brand weerhulp in te roepen. Teneinde echter na te kunnen gaan. of het hiervoren omschreven plan voor verwezen lijking vatbaar is. zouden B. en W. hiernaar een onderzoek willen dóen instellen door het rondzenden van circulaires, eventueel ge volgd door persoonlijk bezoek, aangezien het in de bedoeling ligt om met gemeentelijke subsidie en toezicht het een particuliere maatschappij mogelijk te maken een radio distributie c.a. hier aan te leggen. Voor dit onderzoek is een bedrag van on geveer f 600 noodig tot welk bedrag B. en W. een crediet aanvragen. het oude raadhuis. B. en W. stellen voor om als de gemeente secretarie in de Nachtegaal is ondergebracht, het bureau voor Publieke Werken over te brengen naar het tegenwoordige raadhuis. De verbouwing zal f 7000 kosten. B. en W. achten het niet verantwoord het teekeningenarchief in het tegenwoordige brandbare gebouw te laten. De tuinmanswoning van de Nachtegaal wil len B. en W. laten verbouwen tot woning van den concierge van het raadhuis. De kosten zijn op f 3600 geraamd. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden en terug te bekomen bij: H. J. Poen, Paul Krugerstraat 39. Haarlem, een belastingmerk, S. Huynink. Brederodelaan 7, Bloemendaal, een blauw wollen kindermuts, H. J. Nijland, Noordlaan 1. Bloemendaal. een zilveren vulpotlood: H. Beekman, Priokstr. 14. Utrecht, een gouden broche: Kops. Spoor wegstraat 8 Haarlem, een gouden lorgnet in étui: W. Voerman. Kinheimweg 23. Bloemen daal, een koralen halsketting, C. F. Visser, Middentuindorplaan 19, Haarlem, een porte- monnaie met inhoud; aan het bureau van politie te Overveen, een brillendoos. JAARVERGADERING „BUURT VEREENI- GING ONS HUIS". Bovengenoemde vereeniging houdt op Za terdagavond 11 Maart a.s. haar jaarvergade ring in café Roosendaal te Overveen. Behalve de gewone stof voor een jaarver gadering zullen eenige attracties gegeven worden, zooals het optreden van den heer J. Velthuis, harmonica-virtuoos en dat van Gebr. Schrama, humoristen te Haarlem. HILLEGOM VERGADERING VRIJZ.-DEM. BOND. MR. L. G. VAN DAM ALS SPREKER. In Hotel Sistermans hield bovengenoemde bond Donderdagavond een vergadering die matig bezocht was. Dc heer Coster van Oegstgeest, opende de vergadering met een welkomstwoord, waarin hij tot uiting bracht dat de V.D.B. geen partij belang maar het algemeen belang dient, zoo dat een ieder zich daarin kan thuies gevoelen De bond doet geen beloften die niet kunnen worden ingelost, doch tracht de menschen langs lijnen van geleidelijkheid te brengen naar een betere wereld. Geen dictatuur van links of rechts wordt geduld, geen extremis tische machtsmiddelen die het individu on dergeschikt maken aan de massa, terwijl de leuzen die naar het rampjaar 1914 leidden, absoluut verworpen worden. Hierna was het woord aan den heer Mr. L. G. van Dam, gemeenteraadslid van Haar lem, die een rede hield over de Vrijz.-Dem. beginselen. Hij sprak eerst over „het" vraagstuk van den dag: de crisis, haar ontstaan, haar ge volgen en haar bestrijding. Spreker verwerpt het planhuishouding" der S.D.A.P. (orde ning der productie), als onuitvoerbaar en illusoir, terwijl het liberale plan: loons verlaging op groote schaal evenmin tot een einde der moeilijkheden zal leiden. De Vrijz.-Dem. propagëeren tijdelijke steun maatregelen der regeering om noodlijdende of bijna ten doode opgeschreven bedrijfs takken voor den ondergang te behoeden en zij hebben daarbij steeds een ruim stand punt in genomen. Hij wijst daarbij op de crisis-pachtwet, steun aan land- en tuinbouw enz. Een eerste eisch om weerstand te kunnen bieden aan de moeilijkheden is een eenheid van geheel Nederland en in verband daar mede becritiseert hij de versplintering en splitsing die ons volk verscheuren. Hierbij komen in bespreking de radio-strijd, de ver deeldheid in de schoolwereld die millioenen kost welke beter besteed konden worden. De Vrijz.-Dem. beschouwen de school-gelijkstél- ling als billijk; onbillijk zijn echter de ont zaglijke geldelijke offers die in dezen tijd de gemeenten op dé schouders worden ge legd. Het extra-parlementaire kabinet heeft bij geen enkel bevolkingsdeel tevredenheid ge wekt. terwijl de genomen maatregelen mee- rendeels stuntelig waren. Er is nu dringend behoefte aan een .krachtig vooruitstrevend beleid op democratischen grondslag. De S.D.A.P. met haar klassestrijd doet groote afbreuk aan de volkseenheid; eens een der pijlers der democratie is zij nu daar voor een gevaar geworden. Bij de bespreking van de Zeven Provinciën constateert spreker een ernstige verantwoor delijkheid bij de regeering wegens het voeren van een onduidelijke loonpolitiek, bij de marineleiding wegens gebrek aan beleid op maritiem gebied en bij de marinepers die het personeel heeft rijp gemaakt voor de communistische cel en daardoor opgezweept. Fascisme noch communisme zijn groepen die gevaarlijk zijn voor ons volk. als zijnde geïmporteerd en niet uit het volk voortge komen. In tegenstelling met de S.D.A.P. zijn de Vrij. Dom. bereid zitting te nemen in een parlementair kabinet doch dan op zuiver democratischen grondslag'. Als een der. voor naamste partij-punten staat dan op het programma algeheele ontwapening. De krankzinnige bewaping is een debac* voor de geheele beschaafd:- wereld. Alleen een politïe-macht in het kader van den Volkenbond is geoorloofd. De heer Pijnakker stelt de vraag hoe de Vrijz.-Dem. staan tegenover de opheffing van het bankgeheim, waarop de heer Van Dam antwoordt dat dit in Nederland nog niet ais accuut kan worden beschouwd omdat op belastingontduiking streng wordt toege zien. Wel zou spreker wensehelijk achten overheidstoezicht op de gesties der kléine banken, opdat de middenstand voor ernstige verliezen wordt gevrijwaard en op de groote banken speciaal wat betreft een behoorlijke credietverleening. De heer Coster sloot hierna de vergadering met een opwekking om bij de komende ver kiezingen op de lijsten van den bond te stem men. SANTPOORT rijwieldiefstal. De heer S. van hier heeft aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele een rijwiel gestolen is, dat onbeheerd voor zijn woning stond. santpoort's bloei." Ook dit jaar zal het bestuur van „Sant- poorts Bloei" wederom voor zijn leden een uitstapje voor zijn leden organiseeren. Werd het vorige jaar per autobus een bezoek ge bracht aan de Zuiderzee-werken, thans zal, zoodra de tijd daar is, een bezoek gebracht worden aan de bloeiende Betuwe. de muziek-nis. Nu de vereeniging Duinlustpark zich terug getrokken heeit, had in „De Weyman" te Santpoort een bespreking plaats tusschen de bestuursleden van de beide overblijvende or ganisaties, die aan het tot stand komen van een muzieknis wilden meewerken, n.l. „Sant- poort's Bloei" en Besturenbond „Eensgezind heid". Door een opzichter van Openbare Werken werd aan de hand van uit andere plaatsen ingekomen teekeningen van muzieknissen en -tenten een uiteenzetting gegeven. Tenslotte werd besloten, dat eenige bestuursleden van bovengenoemde organisaties in een paar plaatsen de tenten eens in oogenschouw zou den gaan nemen. "lezing sjef van dongen. In ,,'t Huis te Velsen" hield Sjef van Don gen zijn derde lezing over ,,De Witte Hel". Ook nu weer luisterden de talrijke aanwezi gen met belangstelling naar het onopge smukte verhaal van den Hollander, die vóór eenige jaren zooveel op Spitsbergen heeft be leefd. ALLIANCE FRANsAISE. Voor de afdeeling Haarlem van de Alliance Francaise heeft gisterenavond dé heer Georges Ricou, vroeger directeur van de Opéra Comique te Parijs, een voordracht gehouden over het onderwerp „La vie étour- dissante 'du directoire". Spreker werd inge leid door den voorzitter, den heer J. H. Sau- veur, die herinnerde aan de belangwekkende voordrachten, die M. Ricou de beide vorige malen voor de Haarlemsche afdeeling heeft gehouden. Ook dezen keer heeft M. Ricou met zijn expressieve voordracht zijn gehoor weer uitermate weten te boeien. Spreker zette uit een. dat men de periode van het Directoire (1795—1799) voer alles moet zien als een reactie op de vier voorafgaande jaren. De dagen van Robespierre kenmerkten zich door een voortdurende onrust onder de bur gerij. Niemand wist immers, wat hem boven het hoofd hing. Dagelijks eischte het schavot slachtoffers. Den 9den Thermidor (27 Juli 1799) beteekende behalve den val van het schrikbewind tevens een totale ommekeer in de levenwijze der Fransche burgers. De drang om van het leven zooveel mogelijk te genieten een drang, die als "t ware vier jaren lang opgesloten was geweest, barstte met geweld los. Een soortgelijke reactie ontstond als na den wereldoorlog. Men had zijn vrijheid terug en wilde die zoogoed mogelijk gebruiken. De reactie op de Fransche revolutie bleek wel zeer duidelijk uit de mode. die een mondain en weelderig karakter krijgt. Het wordt de tijd van „incroyables" met hun costuums van overdadige luxe en hun fantastische coif fures, de tijd van de „jeunesse dorée". Over de geheele linie is een toenemende activiteit waar te nemen, een jacht naar hooge be trekkingen en fortuin. Tevens werd het 't tijdperk van speculatie en speelzucht. Het spreekt vanzelf, dat deze periode veel ambi- teuze figuuren voortbracht. Spreker noemde de namen'van Barras. Tayllerand en Napo leon. De beide eersten behandelde M. Ricou vrij uitvoerig, omdat zij typische vertegen woordigers van het directoire zijn. Barras, die het tot. directeur wist te brengen, is in de geschiedenis vooral bekend om de onge kende luxe. die hij aan zijn „hof" ten toon spreidde. Begrijpelijk is. dat tijdens het be wind van het directoire vele critische geesten op doken, die de dwaze uitspattingen in. den vorm van een pamflet of 'een lied aan den kaak stelden. Men moet dit tijdelijk be schouwen als een overgangsperiode die haar goede zijden heeft gehad. Want op de supre matie van de dwaasheid volgde tenslotte de zege van het gezonde verstand Het directoire was de aanleiding van een nieuwe periode in de Fransche geschiedenis, waarvan het kei zerrijk het begin vormde. De lezing van M. Ricou werd afgewisseld met zang van Melle. Juliane Meyrande. Zij zong op verdienstelijke wijze eenige liederen uit het besproken tijdperk. Dc heer Sauveur bracht aan het slot van den avond aan beiden een woord van hartelljken dank. WONINGINRICHTING GEBRS. VAN DUIVENBODEN Heden. Vrijdagmiddag, wordt in het per ceel Ged. Oude Gracht 118 de woninginrich ting der Gebr. van Duivenboden geooend. De firma, die vroeger in de Kamperstraat 9 was gevestigd heeft reeds een t'eniarige re putatie en het uubliek weet dat. de Cebrs. van Duivenboden alleen artikelen van eer ste kwaliteit verkoopt. Bovendien heeft de firma zich erop toegelegd vooral Neder- landsch Fabrikaat in den handel te brengen. De zaak beschikt over ruime toonkamers met gerieflijke zitjes. Soeclaal vallen de meubelen van Italiaansch notenhout co. evenals het karpet van haar-velours. de fijne vitrages en handweefstoffen. De firma heeft haar vertegenwoordigers in Beverwijk. Hoofddorp en de geheele bloembollenstreek. Annex is een behan- gerij en stoffeerderij. PERSONALIA. Voor het examen paedagosnek M. O., akte A. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. Jansen te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10