VOOR DE VROUW ABR. MEIJER Keukenbel] HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAC 10 MAART 1933 EEN JUMPER. Langzamerhand komen de voorjaarszorgen al weer aan de beurt. Maar gelukkig is de wol dit jaar heel goedkoop en een pullover is nog altijd zeer in trek. Deze kimt u zonder veel moeite en zonder veel geld uit te geven, gemakkelijk zelf maken. Koop dus ongeveer 4 a 5 knotten niet te dikke donkerblauwen wol en een half knotje wit om de halsafwer king. Begin bij de onderkant, dus de boord, die hier „in" maar natuurlijk ook „over" de rok gedragen kan worden. Zet 126 steken op, brei 22 toeren 2 recht 2 aver. Vervolgens 1 toer recht, 1 toer aver, maak dan de strepen door 1 steek aver, 1 steek recht, 1 steek aver,, afgescheiden door 8 steken recht, tot de pen uit is. Aan de ach terkant worden de strepen gemaakt door 1 steek recht, 1 steeg aver, 1 steek recht, 8 ste ken aver, enz. te breien. Maak bij iedere toer de streep 1 steek meer naar rechts, en naar het midden 1 steek meer naar links. Wan neer er nu 17 rechte steken op het midden der naald staan, maakt men de 9e steek aver en begint dus een nieuwe streep. De geheele pullover wordt op deze manier gedaan. Bij een totale hoogte van 30 c.M. hecht men 9 steken in het midden der naald af, en werkt men slechts aan een kant door. Terwijl men aan den kant van de halsopening 10 x 1 steek aan iedere toer mindert en 1 steek om de twee toeren. Vervolgens recht door breien tot aan de schouder. Aan de armopening 6 steken afhechten en 6 toeren 1 steek minde ren. Bij een totale hoogte van 48 c.M. de schouder afmakeh' door 5 bij 5 steken af te hechten. Voor het halsboordje 190 steken opzetten en 30 toeren 2 recht, 2 aver, breien. De mouw beginnen met 22 toeren 2 recht 2 aver. HET WEEKNIEUWS VAN CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM De nouveauté's voor lente en zomer komen nu dagelijks binnen. Reeds ont vangen zijn: Een keurige collectie pull-overs voor dames, bekoorlijk door Jacon, tinten en dessin, Weener-modellen en een aar dige assortiment bevallige tcnnisjurken welke U reeds van af f 2.50 worden aangeboden. Alles Abram-Meijer-Kwaliteit. (Adv. Ingez. Med.) LANGWERPIG KUSSEN. Het prettige van dit kussen is zijn sim pelheid. De meeste verzamelingen kussens, die we op banken, divans e.d. aantreffen, doen ons de haren te berge rijzen. Stuk voor stuk bekeken, vallen ze nog wel eens mee. maar o hemel!de hutspot! De gezellige kussen-hoekjes! Het grootste nadeel van de meeste kussens is, dat ze eenvoudig bij geen enkel ander kussen te gebruiken zijn. Dit kussen is het wel. Het is een afneem bare sloop van effen gekleurd of blank lin nen, en de ecnlge versiering bestaat uit twee rijtjes van drie open zoomen, evenwijdig aan de breedte. Bovendien heeft het een bruik bare voor- en achterkant, die we pas samen voegen als ze beide heelemaal klaar zijn. We maken dus eigenlijk twee kleedjes, rondom met open zoomen afgewerkt, die bovendien nog met de reeds genoemde drie dubbele open zoomen op ongeveer 10 c.M. afstand van de kortste zijde prijken. Als de 2 lappen af zijn. naaien we ze met 'n flanelsteekje aan drie kanten aan elkaar, terwijl de vierde zijde eenvoudig met lusjes en kleine witte parelmoeren knoopjes sluit. Blank linnen met blauw garen staat aardig of een abrikozenkleur met wit. Wie van open zoomen houdt, kan hier zijn neiging botvie ren. e meeste huisvrouwen van tegenwoor dig zullen op die vraag een beetje geprikkeld antwoorden, dat ze geen tijd hebben om daaraan te denken. Maar daarmede doen ze in de eerste plaats zich zelf onrecht. Want niets is zoo be langrijk voor de werking van het ge zicht. als de omlijsting, het haar. Of het lang is of kort; voorzichtig zul len we doen, als we ons niet al te veel verlaten op wat de coiffeur zegt. Slechts de eigen smaak mag hier beslissen. Het is stellig de moeite waard, eens enkele minu ten voor den spiegel plaats te nemen en door een beetje pro- beeren vast te stellen, welke haardracht ons het voordee- ligst staat; vóór alles dus of ze bij het karakter van ons gezicht past. Ben breed, laag voor hoofd mag niet door pony of krulletjes wor den bedekt. Het voor hoofd zal hooger en dus beter lijken, als men in dit geval de voorkeur geeft aan een z.g. scheeve schei ding, van waaruit men het haar ter zijde schuin op neemt. Daardoor zal een zeer hooggaande scheiding ontstaan, die het voorhoofd hooger en vooral ook smal ler doet schijnen. Een hoog voorhoofd, of liever, een iets te hoog voor hoofd, kan men beter door een haargolf wat lager maken. Ook als het haar slecht of onge lijkmatig is geplant, dient men dit euvel weg te werken, door er het haar overheen te bren gen. Een breed, rond gezicht zal slanker schijnen, als het haar achter de ooren is gestreken; terwijl smalle gezichten weer be ter ook haar terzijde, dus over de ooren, kun nen hebben. En als we dan tóch voor den spiegel zitten, moeten we eens speuren naar leelijke plooien of rimpeltjes in kin of .hals. Niet zelden zijn die het gevolg van een slech te houding van hals en hoofd. In den spiegel liefst in een twee- of driedeeligen, kunnen we zelf waarnemen, hoe weinig gracieus ge woonlijk het hoofd wordt gebogen en gewend, hoe weinig sierlijk ook de lijn van den nek wordt gebogen. Voor den spiegel kan men een houding instudeeren, die het lichaam rechtop, gestrekt en dus mooi doet lijken. Heeft men eenmaal het gevoel voor een goede houding, dan is het een kleine moeite, om zich deze tot een tweede natuur te maken. En nu keeren we weer terug tot de „hoofd zaak" van dit praatje, tot het kapsel. Zooals reeds gezegd, is de coiffure van het grootste belang bij den totaalindruk van de vrouw. Daarom is het zoo begrijpelijk, dat dit thema altijd belangstelling heeft. De dameskap pers zoeken niet alleen afwisseling; maar doen ook aan de wenschen van de vrouwen, als ze steeds naar iets nieuws, iets anders zoeken. De be grippen dagcoiffure en avond coiffure zijn vrij streng uit elkaar gehouden. Wel is er niet veel handigheid voor nooidg, om een eenvoudige dagcoiffure in een sierlijker avondkapsel om te tooveren. Een paar klei ne, teere lokjes, een lage wrong in den nek en de avond coiffure is gereed. Hoe soepeler en weeker een gezichtje is, hoe zachter, vrouwelijker ook het kapsel mag zijn. Vrouwen met -klassieke gelaatstrekken, zul len altijd een beter en grooter resultaat bereiken, als ze, wat het haai- betreft, den grootsten eenvoud betrachten. Opmerkelijk is, dat de nieuwe coiffures, die we dit voorjaar zul len zien dragen, eigenlijk geheel zijn afgestemd op de nieuwe mode. Ook in het nieuwe kapsel vindien we het streven terug naar meer vrouwelijkheid. Het gemili- meterde page-kopje heeft definitief afgedaan en zelfs het gewoon-korte haar mag niet worden genoemd. Tamelijk lange krullen zullen we zien en hier en daar zelfs al de ouderwetsche haarwrong in den nek. Al leen echter met dit verschil, dat de wrong niet zooals vroeger wordt gedragen, maar ter zijde van den hals. zoodat ook het kleine, mederne hoedje er zonder bezwaar bij kan worden gedragen. SYLVIA STAR. HET BEHOUD VAN UW HAAR U wenschl Uw mooie, glanzende haartooi te behouden en toch zteeda een elegante •oepefc golving daarin Welnu een PERMANENTE GOLF EUGÈNE biedtU dit, maar eischt dan ook van Uwen kap per dat hij de origineele sachets Eugène gebruikt Tegen inzending van deze bon als drukwerk, zenden wij U gratis onze geillustr, brochure No. 5. „Blijvende Haargolving". Eugène, Parkstr. 12, Den Haag Afzendster: Het is elk jaar weer een sensatie: de lente voelen komen. Je bent er niet op verdacht, het was nog aldoor koud en grimmig, de zon scheen wel zoo af en toe, maar de wind bleef guur. Flink doorloopen op straat, in je kraag duiken, bleef de boodschap. Dan, op een morgen, kom je je deur uit en opeens voel je het, ruik je het: lente. Zoel is het buiten, de zon geeft warmte, de wind brengt geen kou meer mee. Je kunt wandelen. Het is een genot op straat, buiten te zijn. Je ziet als het ware hoe de zon en de zoele lucht de natuur doen ontwaken; al zijn er nog geen knoppen aan de boomen, je ziet de tak ken rijp die knoppen te ontvangen. Er is nog geen sprietje groen, maar dat lijkt een kwes tie van dagen. Het is een gewoon verschijnsel dat in die eerste hoopvolle lentedagen ook de mensch met nieuwe hoop vervuld wordt. „Nun soil sich alles, alles wenden". Nieuwe energie, nieuwe lust om zelf die verandering tot stand te brengen worden ons deel. „Als de vrouw de eerste lenteboden ruikt begint ze aan dc schoonmaak", zegt een cynicus. Het is wel heel prozaïsch, zoo'n reactie. Maar eigenlijk is het nog niet zoo gek en eigenlijk moeten we er ons over ver heugen, dat de vrouw aan de schoonmaak gaat. Schoonmaken beteekent immers: het huis weer netjes en gezellig hebben voor de toekomst. Iemand die absoluut niet meer in een toekomst gelooft, mist de energie iets voor dc komende weken en maanden te doen. Waartoe, waarom? Een vrouw, die aan de schoonmaak gaat, toont dat ze de toekomst weer aandurft. Zc gelooft aan vernieuwing, zc maakt haar huis schoon en nieuw om dat nieuwe te ontvangen. „Als een vrouw de eerste lenteboden ruikt wil ze nieuwe kleeren hebben", gaat de cynicus vercler. Ook al zoo'n prozaïsche wensch lijkt dat. Maar er zit toch ook iets in van het verlangen naar vernieuwing. We willen uit het oude omhulsel kruipen, het oude achterlaten. Oude kleeren waarin we kou en narigheid beleefd hebben zouden we liefst allemaal opruimen, we willen alles op ruimen wat aan winter en zorgen herinnert. Een nieuwe lente een nieuw leven. Natuurlijk is dat praclisch onmogelijk. Misschien schiet er voor velen van ons dit voorjaar wel niet één nieuw huidje over. En veel nieuw huisraad zal er in de meeste huis gezinnen ook wel niet verschijnen. Maar dat we in ons toch weer de drang voelen het nieuwe te bezitten en het nieuwe te willen dat Is op zich zelf al een goed teeken. Toch wordt het weer lente En tegen alle geredeneer, tegen alle ver stand in. herleeft in ons de hoop, verwach ten wij het nieuwe. Dwaas? Och. misschien, als het bij een dichterlijk mijmeren blijft. Al blijft het dan ook waar dat een dwaze meest al meer geluk kent dan een wijze. Maar zeker is het niet dwaas als met verwachten teteiük de energie ontwaakt. .Nun soli sich alles wenden". Ja, door onze medewerking, door ons optreden, ons handelen. Goed, zeggen velen, het is lente cn ik voel me vol energie. Ik zou willen optreden, wil len handelen. Maar de gelegenheid ontbreekt me; er is geen werk voor mij. Ik word vast gehouden, gebonden. Niets te doen voor je, zegt men overal tegen mij. Maaris er niet altijd iets voor ons te doen? Al is het dan werk, dat financieel geen voordeel oplevert. Is er in ons zelf en in onze naaste omgeving nog niet een heeleboel dat gedaan moet worden, dat juist ongedaan blijft omdat de slechte tijden onze energie hebben verminderd of gedood? Hebben we misschien waardevolle vriendschapsbanden slapper laten worden, hebben we onze omge ving kleine genoegens en attentie onthouden, alles omdat we ons lusteloos voelden? Er is altijd wel iets waarmee wij het leven van an deren een beetje prettiger kunnen maken. Door zulk werk geven we ook weer meer waarde aan ons eigen bestaan, al is er voor velen geen werk met geldelijke resultaten te vinden. Vooral voor vrouwen, in gezin of maatschappij, is zulk werk er altijd. Als dus in een nieuwe lente uw energie ontwaakt laat haar niet ongebruikt! Geen nieuwe kleeren, geen nieuwe meubelen, mis schien geen werk, maar toch een nieuwe bloei van uit ons innerlijk naar de menschen toe. Toch weer lente! BEP OTTEN. DE VERPLEGING VAN ZIEKEN THUIS. Is er eigenlijk wel een beroep, waaraan zoo veel eischen worden gesteld als aan dat van de huisvrouw, al noemt men haar in officieele stukken „zonder beroep!" Ze moet warenken nis bezitten, kunnen koken en wasschen en kinderen opvoeden en duizend andere dingen weten., en tenslotte ook nog ziekenverpleeg ster kunnen zijn. Het is geen bijgeloof, maar een door dokto ren dikwijls vastgesteld feit, dat een gezellige vriendelijke omgeving gunstig kan inwerken op het verloop van een ziekte. Toch moet men er, bij alle zorgen voor den zieke op bedacht zijn, niet in overdrijving te vervallen. Een ernstige zieke bijv. mag men 's morgens niet achter elkaar kammen, wasschen en verbed den. Dat zou teveel eischen van de zwakke krachten van den zieke en dus wordt tus- schen elke handeling een poosje gerust. Het beste is, den patiënt eerst te wasschen en dan het ontbijt te brengen, om daarna, als de zie ke een beetje op verhaal is gekomen en is uitgerust, het bed in orde te maken. Dat is een moeilijk en lastig werkje, als de patiënt zich niet verplaatsen kan. Men heft dan den zieke, liefst met de hulp van een krachtig persoon op, strijkt dc kruimels van de lakens weg. en trekt deze zoodanig glad, dat het bo venste einde om de peluw kan worden gesla gen. Het maakt een slordigen en onordelijken indruk, als de peluwovertrek onder het witte linnen zichtbaar is. Personen die lang bedlege rig zijn, ondervinden het als een bijzondere weldaad, als men aan het voeteneinde van het bed een stevigen, breeden gordel aanbrengt, waardoor 't den zieke in noodgevallen mo gelijk wordt gemaakt, zich zonder hulp van anderen op te richten. Bij langdurigheid van de ziekte, bewijzen ook hoofd-, knie- en voet- rollen goede diensten. Deze kunnen van ge wone. opgerolde dekens worden gemaakt en dan overtrokken met een laken of andere gemakkelijk waschbare stof. Met deze rollen maken we het den zieke mogelijk, zoo nu en dan eens van ligging te veranderen. De knie- rollen geven bovendien steun, waardoor het telkens afglijden van het kussen wordt voor komen. Zoodra de zieke langen tijd achter elkaar in bed mag opzitten, moet. men voor een stevigen rugsteun zorgen. Als men het bed voor dit doel niet kan verplaatsen, kan een omgekeerde stoel, die het peluw steunt en die achter het bedlinnen schuil gaat, om de kamer niet ongezellig te maken, eveneens goede diensten bewijzen. Van het grootste belang is de ligging van de ziekenkamer en de plaatsing van het bed. Men kiest daarvoor de rustigste en ook zon nigste kamer van het huis, zorgt daarbij voor een gezellige meubileering, maar brengt er geen overbodige meubelen of stofvangers in, die moeilijk zijn te reinigen. Een paar bloe men, die echter Weer niet te sterk mogen rui ken, beliooren overdag in de kamer te staan. De beste temperatuur voor een ziekenkamer is ongeveer 17 tot 18 gr. Celcius. Het bed wordt zóó opgesteld, dat het hoofdeinde te gen den wand staat. Daardoor zal men den zieke van alle zijden kunnen naderen en bedienen. In zijn onmiddellijke nabijheid moet zich een schel bevinden, zoodat de zieke, als hij alleen wordt gelaten, elk oogenblik iemand kan waarschuwen. Ook in het koude jaarge tijde dient de ziekenkamer toch enkele ma len per dag te worden gelucht, natuurlijk na voorafgaand overleg met den dokter. De zieke wordt dan eerst goed toegedekt, alvorens het venster wordt geopend. En eerst als de vensters weer gesloten zijn en de temperatuur in de kamer de juiste is, mag het overtollige dek worden verwijderd# Licht en lucht en naar mogelijkheid zon, mogen in geen ziekenkamer ontbreken, zoo min als een vriendelijke, gezellige sfeer. Het is ongeloofelijk, hoe de omgeving op den zie ke van invloed kan zijn. Daarom ook zal de verstandige huisvrouw den zieke steeds met een opgewekt gezicht naderen, hem niet spre ken over zorgen en dagelijksche beslomme ringen en hem liever in vrije uurtjes wat lichte lectuur voorlezen, lectuur waarin geen zwaarwichtige problemen worden behandeld, dan wel sentimenteels of overdreven roman tische geschiedenissen. Gezonde humor zal hem stellig beter doen. De huisvrouw als ziekenverpleegster, het is, zooals reeds gezegd, een van de vele eischen, die aan haar worden gesteld en ze ker niet de gemakkelijkste. eirneri Schoteltje van ham cn aardappelen 16 personen). 200 gr. ham (ook te vervangen door ma ger gerookt spek). 400 gr. gekookte aard appelen (12 stuks), 2 eieren, 4 dL. melk, zout. Snijd de ham (of spek) fijn en bak ze in een koekenpan even bruin. Breng de in plak jes gesneden aardappelen door de ham en doe beide in een met boter besmeerde vuur vaste schotel. Klop de eieren met wat zout, voeg er de melk bij en giet dit mengsel over de ham met aardappelen. Zet de schotel in een matig warme oven om een mooi bruin korstje te verkrijgen. Appelkoekjes (4 personen): 4 zure appe len. 125 gr. bloem met 1 theelepel bakpoe der (of 125 |r. zelf rijzend bakmeel), 2 eie ren, 1 d.L. melk. wat zout, suiker, kaneel Boor cn schil de appelen, snijd ze in schij ven, zeef het meel met de bakpoeder dooreen maak er een kuiltje in, doe hierin de eier dooiers, zout en de melk en roer er een glad beslag van. Meng er luchtig het stijfgeklopt eiwit door. Dompel de schijfjes appel in dit beslag en bak ze in de koekepan in heete boter of Delfrite bruin en gaar. Bestrooi ze dik met basterdsuiker of gezeefde poeder suiker. Spruitjes met kaassaus (4 personen)1 K.G. spruitjes, 1 4 L. melk. 30 gr. boter, 20 gr. bloem, 50 gr. geraspte kaas. wat zout. Maak de spruitjes schoon, wasch ze. zet ze op met wat kokend water en zout. Laat ze gaar 13 4 uur) en ongeveer droog koken. Verwarm intusschen voerende de boter met de bloem tot een gelijk mengsel, voeg daar-- (Adv. Ingez. Med.) ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. 102 103 Het figuurtje rechts toont ons een mo dieus rokje met blouse. Het is een buiten gewoon flatteerend modelletje, zwart en wit of donkerblauw, met welke keur dan ook. Wil men voor den rok crêpe marocain ne men, dan koopt men 2.50 Meter van l Meter breed. Het patroon voor blouse en rok sa men is in alle maten verkrijgbaar en kost 55 cent. Het namiddagjurkje links, is vooral voor zwaardere figuren een slank makend model letje. Het is vervaardigd van zwarte stof of zijde, en gegarneerd met plisé. Het patroon is in alle maten verkrijgbaar-tegen den prijs van 55 cents. Benoodigde stof: 2.80 M. van 1.30 M. breed De patronen kunnen worden aangevraagd bij de Afd. „Knippatronen" van de Uitge versmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Het bedrag kan worden vol daan per postwissel, in postzegels, danwel door storting op postgiro 41632. De lezeressen worden vriendelijk verzocht, bij bestelling niet slechts de verlangde maat op te geven, maar ook het nummer van het patroon (103 of 137). Men voorkomt daar mede onnoodige vertraging in de toezending. NOC MEER „MANNELIJKS"...; Het is een vreemd verschijnsel van dit voorjaar, dat, hoewel de thermometer buiten nog om en nabij het nulpunt staat, en de groote modehuizen nog ternauwernood hun collecties voor het Ri- vieraseizoen klaar hebben, de gedachten van Hare Majesteit de de Vrouw al volko men staan „in het teeken van" den zo mer. In de meeste win kels vliegen de ka toentjes weg of het midden zomer is, en velen naaien er al, of laten er naaien aan hun eerste zomerjur ken, die ze toch, vrees ik voorlocpig nog wel in de kast zullen, moe ten laten hangen. De tijd is inderdaad voorbij, dat een katoe nen jurk eigenlijk een minderwaardig iets was katoen is po pulairder dan verle den jaar en popu lairder dan ooit, en de gebloemde katoentjes waarvan zulke koste lijke ..vrouwelijke" jurkjes met kwikken en strikken en pofmouwen en nog een kwik en n strik gemaakt kunnen worden zullen nog meer succes hebben dan verleden iaar. Niet temin kruipt af en toe nog wel eens de aap uit de mouw. oftewel het mannelijke element uit de vrouwelijke mode. Strepen wa-' ren al in de mode, en ze zijn het nog: spe ciaal voor keurige „ongekiccde" ochtend- en sportjurkjes zal veel echter heeren-overhem- denstof in een fijn, aardig streepje gebruikt worden. De strepen worden erin verwerkt in verschillende richtingen en ook in de lengte, terwijl de modellen van de jurken, waarvoor ze verwerkt worden, meestal eenvoudig zijn: een paar ingestreken plooien in den rok. een sluiting of garneering van wat witte parel moer knoopen. W. T. bij langzamerhand de melk, laat het sausje een oogenblik doorkoken en roer er dan de geraspte kaas door. Vermeng dc spruitjes met de kaassaus, maak het gerecht naar smaak af met zout. laat alles nog even goed warm worden en breng het dan over in een dekschaal. C. F.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14