Ingrijpen der Duitsche regeering in Beieren. UIT HET BUITENLAND Spanning in Oostenrijk. Roosevelt's boodschap 0! die zenuwhoofdpijn! AKKER.CACHETS W HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 MAART 1933 TWEEDE BLAD Generaal Von Epp tot rijkscommissaris benoemd. Regeeringsgebouwen in München door S.A. bezet. De actie tegen de warenhuizen. V. D. meldde gisterenmiddag uit München: Het verluidt dat de Beiersche minister president, Dr. Held. zou hebben voorgesteld het nationaal socialistische Rijksdaglid. ge neraal ridder v. Epp te benoemen tot staats- commissaris-generaal in Beieren. Nader vernam het persbureau uit Berlijn dat de onderhandelingen te München een verrassende wending hadden genomen. Nadat des namiddags met beslistheid uit München was gemeld, dat de Beiersche re geering toegestemd had in de benoeming van generaal v. Epp tot staatscommissaris-gene- raal voor Beieren en nadat dit bericht door de officieele instanties te Berlijn was beves tigd, is een uur later uit München een offi cieele mededeeling der Beiersche regeering ontvangen welke als volgt luidt: Het bericht, dat door de Beiersche regee ring een staatscommissaris-generaal zou zijn benoemd, komt niet. met de feiten overeen. De Beiersche staatsregeering heeft zich in deze kwestie in verbinding gesteld met den Rijkspresident en met de Rijksregeering. De Beiersche regeering is voorts in contact getreden met den president van den Landdag ten einde zoo spoedig mogelijk een zitting van den Landdag bijeen te roepen om een nieu wen minister-president te kozen. De president van den Landdag heeft direct den Landdag telegrafisch bijeengeroepen te gen Zondagochtend 11 uur. BERLIJN: Rijkspresident v. Hindenburg heeft Donderdagmiddag Rijkskanselier Hitier en vice-kanselier von Papen in audiëntie ont vangen. Het verluidt, dat besloten is generaal v. Epp van Rijkswege te benoemen tot politie commissaris in Beieren. Met het oog op de verontrusting der Beier sche bevolking en omdat de verdere handha ving van orde en veiligheid niet gewaarborgd is. heeft de Rijksregeering gebruik gemaakt van par. 2 der verordening tot bescherming van Volk en Staat van 28 Februari 1933 en de bevoegdheden der opperste landsautoriteiten, vooxt zoover zij betrekking hebben op de open bare veiligheid en orde overgenomen en over gedragen aan luitenant-generaal ridder v. Ëpo. Hiermede is derhalve voor Beieren de zelfde i-egeling getroffen, welke ook geldt voor Wurtemberg, Baden, Saksen en andere landen. Ridder van Epp. Franz ridder von Epp werd te München geboren. Hij koos de militaire carrière maakte in 1900 deel uit van de expeditie naar Oost-Azië, kwam in 1904 aan het hoofd van een compagnie bewakingstroepen in Duitsch Z.W. Afrika en onderdrukte de opstand der Herero-hotentotten. Tijdens den oorlog was hij commandant van het Beiersch infan- terie-garde regiment. Als zoodanig verwierf hij de militaire Max Joseph-orde. met den daaraan verbonden'persoonlijken adellijken titel. Hij speelde nog een rol bij de revolutie in 1919. Later werd hij bij de Rijksweer commandant. In 1923 nam hij ontslag we gens het bereiken van den leeftijdsgrens. Oorspronkelijk lid van de Beiersche Volks partij. liet v. Epp zich in 1928 candidaat stellen voor den Rijksdag, waar hij sindsdien deel van uitmaakt.) Dr. Held. MÜNCHEN. 9 Maart <V. D.t De Rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken. dr. Frick heeft naar om half tien bekend werd het volgend telegram gezonden aan luitenant- generaal v, Èpp: Wegens gevaar voor openbare veiligheid en orde in het land Beieren heb ik. op grond van par. 2 der verordeniiig tot bescherming van Volk en Staat de bevoegdheden der opperste landsautoriteiten van Beieren, voor zoover deze noodig zijn ter handhaving van de open bare veiligheid en orde op mij genomen en draag ik u op tot nader order voor de Rijks regeering deze bevoegdheden waar te nemen. Minister-président dr. Held is telegrafisch verzocht, u de functie over te dragen. Ver wacht omgaand telegrafisch mededeeling, of u toestemt- De politiedirectie is door landspolitie afge zet eveneens het gebouw van den Beierschen Landdag en de ministeries. De nat. soc. de- monstreeren iix de stad. Nadat Von Epp de leiding van de politie als Rijkscommmissaris had overgenomen, heeft hij voor een talrijke menigte het woord ge voerd. Hij zeide o.a.: „De golf der Duitsche opstanding is thans ook naar Beieren over geslagen. Maar hier waren moeilijkheden te overwinnen, die zich in het overige Duitsch- land niet hebben voorgedaan. Daarom heeft de Rijksregeering besloten mij als haar last hebber te belasten met de waarneming van de zaken der Beiersche landsautoriteiten, voor zoover betreft openbare orde en veilig heid. Als ik dit ambt overneem, doe ik dat, om- daaruit voor mijn vadei'land in samenhang met het Rijk het grootst mogelijke voordeel te halen. Want slechts dan kan in het Rijk een succesvolle arbeid woi'den aangevan gen, wanneer de landen zelf hun kracht aan het Rijk geven. Ik wil doen wat ik kan om de positie van Beieren tegenover het Rijk zoo sterk mogelijk te maken, maar niet sterk in den zin van een tegenstand tegen de maat regelen van het Rijk. doch om Beieren de positie, die het door de revolutie heeft ver loren, terug te geven. Deze taak zal gemak kelijk zijn, wanneer het geheele land mede- helpt, de ontwikkeling van Beieren evenwij dig aan die van het Rijk te bevoi'deren. Ik roep u allen op, aan deze taak mede te helpen tot heil van Beieren, tot heil van het Rijk". Volgens de Zuid-Duitsche editie van den „Voelkischen Beobachter" heeft de staats- chef van de S. A. Roehm. zich gisteravond om 12 uur 45 tezamen met den districtsleider der S. A. Himmler, naar den Beierschen minister-president Held begeven. Zij stelden hem den eisch uit de verkiezingen van 5 Maart de eenige mogelijke conclusie te trek- ken, met het geheele kabinet af te timeden en generaal von Epp de staatsmacht uit te le- veren. Premier Held antwoordde daarop met het voorstel, dat generaal Von Epp door besluit van het gezamenlijke ministerie tot algemeen staatscommissaris zou worden be noemd. Hierop heeft dr. Held onmiddellijk het geheele kabinet bijeengeroepen in een zitting, die om 14 uur 30 begon. MÜNCHEN, 9 Maart (V.D.) Vanmiddag bevonden zich voor het gebouw van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken op de Pro menadeplatz te München groote groepen nieuwsgierigen. Het gebouw zelve is gesloten. Voor den ingang staan S. A.-lieden op post, die contróleei-en degenen die in en uit het gebouw gaan. In de vestibule doet landspolitie dienst. Om vier uur reden de gouwleider, der N.S.D.A.P.. Wagner en de chef van den S. A.-staf. Roehm voor, om daar opnieuw een bespreking te voeren met premier Held. Het verluidt, dat de benoeming van generaal v. Epp tot politiecommissaris van Beieren ten doel heeft de autoriteit van den staat te ga randeeren. De ongelijke behandeling van S.A. en Sta hl helm door de politieautoriteiten, zou tot „onhoudbare toestanden" hebben ge leid. Wanneer b.v. in Pruisen de S.A, zij aan zij met de politie staat, terwijl in Beieven terzelfder tijd de politie zou optreden tegen de S.A.. zou zulks volgens deze zienswijze ge schieden ten koste van de autoriteit van den Donderdagavond om 18 uur 06 werd op de bovenste gaanderij van den toren van het stadhuis de hakenkruisvlag geheschen cloor nationaal-socialistische gemeenteraadsle den De menigte begon direct het Horst Wes- sellied en het Deutschlandlied te zingen. Reeds te voren was een kleine hakenkruis- vlag en een zwart-wit-roode vlag aange bracht. Protest van dr. Held. Dr. Held heeft Rijkskanselier Adolf Hitler een telegram gezonden, waarin hij er tegen opkomt, dat de verordening tot bescherming van Volk en Staat voor Eeieren wordt toege past. omdat de orde en rust en de bestrijding van communistische excessen gewaarborgd was. Dr. Held protesteert namens de geheele Beiersche regeering tegen de Deschikking. S.A. eischt aftreden van Berlijnsch beursbestuur. BERLIJN 9 Maart- (V D.) Hedenmiddag marcheerde een S.A.-afdeeling voor het ge bouw van de Berlijnsche effectenbeurs. Een S.A.-delegatie begaf zich naar binnen en eischte het aftreden van het Beursbestuur. De voorzitter dr. Mosier directeur van de Deut sche Bank und Discontogesellschaft weigerde echter aan dezen eisch te voldoen. Op het oogenblik wordt hierover nog onderhandeld. De S.A.-afdeeling heeft zich voor het beursge bouw gepost-eei'd om aan den nationaal-socia- listischen eisch kracht bij te zetten. Tegen 2 uur marcheerde de S.A.-afdeeling, die voor de Berlijnsche beurs had postgevat, weer af zonder dat zich eenig incident met de beui'sbezoekers had voorgedaan. Korten tijd daarna verscheen een Ueberfall-comman- do met eenige politie-officieren. Het beursbe stuur vei'gaderde vanmiddag zonder evenwel besluiten te nemen. raadsverkiezingen. Het woord werd ge- 1 voerd door Prins Augustus Wilhelm en den gouwleider van Frankfurt Sprengen waarna de rijksminister voor binnenlandsche zaken. Frick een redevoering uitsprak, waarin hij o.a. het volgende zeidc: De kwestie der vlaggen zal door den rijks dag worden geregeld. Het succes der verkie zingen legt de rëgeering den plicht op een eind te makexx aan "i aaix *t volk vijandige Marxisme. Er moet een einde aan worden gemaakt, dat de communisten in de par lementen der steden, der landen en van het rijk nog iets te zeggen hebben Wanneer op den dag van den aanvang van de lente, op 21 Maart, de nieuwe rijksdag bijeen zal ko men, zullen de communisten door dringende en nuttiger werkzaamheden verhinderd zijn deel te nemen aan de zitting. Deze heeren moeten weer gewend worden aan vruchtdra- genden arbeid. Wij zullen hun daartoe in concentratiekampen gelegenheid geven. Wanneer zij zich dan weer tot nuttige leden van het volk laten opvoeden, zullen wij hen als volwaardige volksgenooten welkom hee- ten. maar anders zullen wij hen op den duur onschadelijk weteix te maken. Demonstraties tegen warenhuizen. BERLIJN. 9 Maart. (V.D.1 Ook voor het. warenhuis van Tietz is het hedenmiddag tot demonstraties gekomen. Tegen halfzeven werden de jalouzieën neergelaten. Politie en hulppolitie handhaafden de orde. In de an dere stadswijken is het rustig gebleven. Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat Don- dei'dagmiddag verschillende winkels, die naar men geloofde aan Joden toebehoorden, door SA-leden bezet zijn.De politie en hulppoli tie werden gehinderd in de uitoefening van hun functie. Van de koopers werd verlangd, dat zij de winkels verlieten. De zaken werden daarna door de eigenaars gesloten. In het warenhuis Epa werden alai-mschoten gelost. De politie te Maagdenburg deelt in dit ver band mede, dat de agenten de opdracht heb- beix met alle middelen en in alle omstandig heden tegen dergelijke gewelddadigheden op te treden. Donderdag is het eenheidsprijzerimagazijn van Woolworth te Dessau door een afdeeling SA-mannen bezet. Na onderhandelingen met de politie kwam men tot het besluit, de zaak voorloopig te sluiten. Een aantal Joodsche firma's hebben vrijwil lig hun winkels gesloten. Verscheidene groepen SA-leden zijn Don derdag verschenen voor de „Epa" eenheids prijswinkels. voorts voor Karstadt en Tietz. waar zij spreekkoren vormden en kooplus tigen opwekten in Duitsche, niet in Joodsche zaken, Duitsche waren te koopen. Uit Kassei: Donderdag hebben SA-leden voor eenige Joodsche winkels met borden welke het opschrift droegen „Duitschers koopt niet in Joodsche zaken" gepost, Voor de groote warenhuizen hebben SA-menschen het publiek tegengehouden en onmogelijk gemaakt de etalages te zien. WUPPERTAL, 9 Maart. (W. B.ï Te Barmen marcheerden hedenavond ongeveer 10 SA- lieden in uniform en eenige met hen sym pathiseerenden naar het warenhuis Tietz op en bezetten de ingangen om het waren huis te sluiten. De politie poogde dit te ver hinderen doch stond machteloos tegenover de menigte. Daarop stelde een in het wa renhuis werkzaam partijgenoot de nat. soc. districtsleiding op de hoogte, die dadelijk ingreep en de opheffing der sluiting bewerk stelligde. Het gebouw kon na korten tijd weer geopend worden. Gedcnkteeken voor Ebert, Ertzberger en Rathenau omgeworpen. ZWEIBRUCKEN. 9 Maart. (V.D.i Het ge- denkteeken voor Ebert. Ertzberger en Rathe nau is in den nacht op Donderdag door on bekende daders omvergeworpen. Het is in vier stukken gebroken/Alleen het voetstuk staat nog overeind. De dadei-s zijn ontkomen Actie tegen de Sociaal-Democraten in Hessen. DARMSTADT. 9 Maart. (V. Dn Heden is in geheel Hessen een politieactie tegen de SPD en derzelver organisaties. Rijksbanier en IJzeren Front ingezet. Volgens mededeeling van de politie zijn bij huiszoekingen behalve groote hoeveelheden brochures van deels ver boden aard tal van wapenen gevonden en in beslag genomen. De werkplaatsen van de sociaal-democratische zweefvliegsportver- eeniging Sturmvogel zijn door de politie ge sloten. China. Tegencampagne in Jehol. Gemeld wordt, dat Donderdag te Peking de aangekondigde bijeenkomst heeft plaats gehad tusschen de maarschalken Tsjang Kai Tsjek en Tsjang Tsjoe Liang, in aanwezig heid van premier Sung. De conferentie heeft besloten een groote tegencampagixe te beginnen tot herovering der provincie Jehol en zoo mogelijk van ge heel Mandsjoerije. Wordt de algemeene staking uitgeroepen Hef garnizoen geconsigneerd Heimwehren als hulppolitie. buiten de stad zijn naar Weenen gedirigeerd en wel een detachement jagers en een af deeling van het vervoercorps. WEENEN. 9 Maart. <V.D.i Tengevolge van de actie der Chrlstelijk-Soclale Partij en het legitimistisehe deel van de heimwehr. die ln de eerste plaats gericht is tegen „het bruine gevaar" doch tevens tegen de sociaal-demo craten. is de toestand ten zeerste verscherpt en lxeerscht er in het land groote spanning. Het blijkt dat de regeering Dollfuss even eens een verscherping van den toestand ver wacht. er althans op is voorbereid. Bij alle spoorwegstations liggen reeds de militaire oproepen gereed voor het verstrekken van vrij biljetten, waaruit men afleidt dat de mo bilisatie der reserve-lichtingen van liet Bondsleger tot in details is vooirbereid. De nauw met de regeering verwante heim wehren zijn bestemd om ais hulppolitie op te treden. Elke heimwehr-man te Weenen heeft instructie by welk politie-dlstrlct te Weenen hij zich moet melden. Daarentegen wordt tegen den oppositio- neelen nationalen vleugel der heimwehren met scherpte opgetreden. Eenige vooraan staande personen der Stiennarkensclie heimwehr, die vanmorgen te Weenen arri veerden voor het houden van een bespreking, zijn door de politie gearresteerd. De socialistische vakvereenigingen komen vanmiddag in een buitengewone vergadering bijeen. De socialistische pers kondigi be langrijke besluiten aan. die naar men vreest, zullen bestaan uit het uitroepen van de al gemeene staking. Naar van regeeringszijde verluidt, zou de regeering voornemens zijn een aantal grond wetswijzigingen uit te voeren om haar machtspositie te versterken. Voornamelijk zou zij de in de huidige grondwet reeds voor bereide verandering van den Bondsraad in een standenraad, ten uitvoer willen brengen, waardoor, naar men openlijk toegeeft, aan de aanwezigheid der nationaal-socialisten in dit college een einde zou komen. WEENEN. 9 Maart. «V.D.i In de binnen stad loopen sterke afdeelingen van den soc.- dem Schutzbund in vollen uniform. De so ciaal-democratische partij had voor heden 75 vergaderingen in alle districten bijeen geroepen ten einde den politieken toestand te bespreken. Dit bijeenroepen van verga deringen vormt een Inbreuk op het verbod van vergaderingen. De directie der bonds- polilie heeft alle maatregelen genomen om het houden van deze vergaderingen te be letten. De politie wordt in gereedheid ge houden. ALWEER Brand op een Fransch schip. NA VIER UUR GEBLUSCHT. LE HAVRE. 9 Maart. (Reuter). Aan boord van het in het dok liggende Franschc stoom schip Cerguelen is brand uitgebroken, welke na vier uur ïnspannenden arbeid door de biandweer werd gebluscht. Vermoedelijk is de brand ontstaan, door dat bij den arbeid met een laschapparaat een vonk is overgesprongen op eenige rollen touw werk. BORDEAUX. 8 Maart (Reuter). De rechter van instructie in dc zaak van de „Atlantique" zou een ondei'zoek instellen naar de moge lijkheid. dat iemand, niet behoorende tot dc bemanning bij een bezoek aan het schip te Padillac kans zou hebben gezien in de hut waar de bi'and uitbrak een bom of een an dere van een uurwerk voorziene helsche ma chine te plaatsen, die na het vertrek van het vaartuig naar Havre den brand zou hebben verooi-zaakt. CERMAK'S MOORDENAAR VOOR DE RECHTBANK. MIAMI. (Florida), 9 Maart (V. D.) Na het overlijden van Cermak is tegen Zangara di rect rechtsingang verleend. Toen de dagvaai-- ding werd voorgelezen interrumpeerde Zan gara: Ik wilde Roosevelt dooden ik wil alle kapitalisten dooden" De verdediger verklaar de, dat Zangara niet het plan heeft gehad Cermak te dooden. De rechters kunnen thans volgens de wetten van Florida kiezen tus schen doodstraf en levenslange tuchthuis straf. GEWELDIGE BRAND IN DE HOUT OPSLAGPLAATSEN BIJ ARCHANGELSK. CONTRA-REVOLUTIONAIREN VAN BRANDSTICHTING VERDACHT. OSLO. 9 Maart (V.D.) De Aftenpos ten" meldt, dat sedert einde Februari in de gewel dige houtopslagplaatsen van Archangelsk een ontzaggelijke brand woedt. Reeds veertien dagen lang strijdt de bx-andweer zonder eenig succes tegen de enorme vuurzee. Dc brand is ontstaan in een opslagplaats van hout, dat voor den export in de haven gereed lag'. Van hier sloeg het over op de opslagplaatsen van de nabijliggende zagerijen. De gevangenen van de verschillende strafkolonies in Archan gelsk werken dag en nacht om zoo spoedig mogelijk het hout uit de andere eveneens be dreigde opslagplaatsen weg te halen. Groote afdeelingen militairen zijn uit Wologda her waarts gezonden om het vuur te bestrijden waarin men echter tot dusverre nog niet ge slaagd is. De overheid vermoedt dat de brand door een contra-revolutionnaire organisatie is aangestoken. Reeds zijn verscheidene per sonen geari'esteerd en 30 arbeiders, die er van verdacht worden hier de hand in te hebben gehad zijn op staande voet geëxecuteerd. STAKING OP DE ZWEEDSCHE HANDELS VLOOT. Te Zweden is een staking uitgebroken op de geheele Zweedsche handelsvloot. De lang durige onderhandelingen tusschen de ree- ders die oorspronkelijk 15 pet. verlaging der gage benevens andere verslechteringen hadden geëischt en den Zeeliedenbond zijn mislukt. De overeenkomst liep 31 Januari 1933 ar. doch.was ten behoeve van de voortzetting der onderhandelingen voor onbepaaldcn tijd ver lengd. Bankwet door het Congres goedgekeurd „Gezonde" bankinstellingen weer geopend. WASHINGTON. 9 Maart V.D.Donder dagmiddag werd de zitting van het congres geopend. President Roosevelt heeft een „boodschap" voorgelezen. De gaanderijen waren tjokvol. Mevrouw Roosevelt had op de gaanderij plaats genomen. De congreszitting werd, zooals gebruikelijk is, geopend met gebed. Hierna las Roosevelt de boodschap voor. Hij deelde nxedc. dat de heropening der gesaneerde banken zijn eerste taak zal zijn. Te dien einde eischt hij machtiging in zake het bankwezen ter bescherming van de be leggers en om speculaties en overtredingen der bankwetten door de bankiers te verhin deren. De regeering beveelt voorts aan een reorganisatie van alle niet als safe te be schouwen banken. Zij eischt een verruiming van de federal Reserve Bankwetten om een welgcfundeerde valuta-uitbreiding te kunnen doorvoeren zonder daardoor de niet gefun deerde staatsschuld te vergrooten. De korte tijd heeft het niet mogelijk gemaakt een uit gebreid wetsontwerp voor de reorganisatie op te stellen. Hij. Roosevelt, zal zoo sooedig mo gelijk nieuwe besluiten aan het kabinet voor leggen. welker goedkeuring door het congres dringend geboden is. Roosevelt heeft het con gres een 17 vel-grcot wetsontwerp doen toe komen. dat alle bizonderheden bevat betref fende de machtiging ten aanzien van het embargo op goud. den devlezenhandel enz. Waarschijnlijk zal een 5 milliard-leening worden uitgegeven voor openbare werken, in het bizonder met het oog op het Tonnesse- plan. Hooge oorlogspensioenen zouden met 25worden verminderd, hetgeen per jaar met andere bezuinigingen in het geheel 1 milliard dollar zal uitmaken. WASHINGTON. 9 Maart (V.D.) Het Congres heeft hot wetsontwerp goedgekeurd, dat Roosevelt had voorgesteld. De directe heropening zonder beperkende bepalingen wordt toegestaan voor banken, waarvan zeker is. dat zij volkomen gezond zijn. Het ministerie van Financiën zal den toe stand onderzoeken van andere banken, waar bij de banken, wier credieten niet evenredig aan de capaciteit zijn, onder controle zullen worden gesteld van speciale regeeringsge- machtigden. ten einde te kunnen worden ge reorganiseerd. Indien de inlagen verzekerd zijn, mag een bedrag, dat hieraan gelijk is. ter beschikking worden gesteld van de be leggers. De Bankwet wordt aldus geamen deerd dat staatsobligaties, bankpapier, wis sels. chèques en bankaccepten bij do Schat kist kunnen worden gedeponeerd door dc Federal Reserve Banks. De schatkist zal dan in geval van regeeringsobligaties tot de volle waarde geld in omloop brengen, terwijl 90".; van veilig staande waarden der andere pa pieren op deze wijze uitgegeven, a pari af losbaar zullen zijn. Wanneer de president verklaart, dat de noodtoestand heeft opge houden te bestaan, zal de uitgifte van derge lijk geld worden gestaakt. Goudembargo gecontinueerd. President Roosevelt heeft gisteravond naar aan de Tel. gemeld wordt een proclamatie u'/gevaardigd. waarbij het goudembargo wordt gecontinueerd. Actie tegen goudhamsteraars. NEW YORK. 9 Maart (V.D.) De Federal Reserve Bank maakt bekend, dat in den loop van Woensdag reeds 35 millioen dollar ge hamsterd goud in de kassen der bank is te ruggevloeid. Het in omloop zijnde geld. met inbegrip van goud en bankpaoier bedroeg ultimo Februari 6.545.617.000 dollar. Bankvacantie in Havanna verlengd. NEW YORK. 9 Maart 'V.D.' Uit Havan na wordt gemeld, dat bij besluit van presi dent Machado de bankvacantie tot Vrijdag wordt verlengd. Voorts zullen In de eerst volgende veertien dagen de uitbetalingen be perkt blijven tot 10";. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat daar de banken Vrijdag weer zullen worden open gesteld. Huiszoekingen bij oppotters van goud. NEW YORK. 9 Maart (V.D.) BIJ beschik king van Roosevelt gaan de Amerikaansche federal reserve banken na wie den laatsten tijd veel goud hebben opgenomen. Gedreigd wordt dat de recherche huiszoekingen zal doen, terwijl de namen zullen worden gepu bliceerd. indien het goud niet direct wordt teruggebracht. maar daartegen zijn immers dio "AKKERTJEb" een ware uilkomst Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 [AK|fER] Volg«ni recept .on Apotheker Oumoni Lz^L (Adv. lngez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 10 MAART Gem. Concertzaal: Orgelconcert door George Robert m. m. v. Hans Gruys (zangi en Joh. Feltkanxp (fluit). 8 uur. Stadsschouwburg: Henny Porton en haar ensemble in „Morgen um 58 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vcreeniging. Lezing J. H. Kengen. 8.10 uur. Palace: „Eln tolles Madel". op het toonecl „Vega" burlesque. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Menschen in 't Hotel", (geprolongeerd). 8.15 uur Rembrandt Theater: „De onbekende gast" Op het toonecl: Kees Pruis. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 11 MAART Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtoo- neel: „In den nacht van 17 April". 8 uur. Volksuniversiteit. Gebouw Protestanten bond: Herdenking Willem van Oranje. 3 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve s Maan dags, toegang vrJj. Zondag op rijksgebouwen alleen zwart-wit-rood. BERLIJN 9 Maart (V. D.) Officieel wordt medegedeeld; In overleg met den Rijkspresident heeft de Rijksminister voor Binnenlandsche Zaken den oppersten rijksautoriteiten medegedeeld, dat binnenkort, een nieuwe regeling zal worden getroffen in de kwestie der vlaggen. Daar de in den oorlog gevallenen die a.s. Zondag worden herdacht, hun leven hebben gegeven onder de vroegere rijkskleuren zwart- wit-rood. bepalen de autoriteiten dat op Zon dag van rijksgebouwen slechts zwart-wit- rood mag worden uitgehangen. Karl Liehknechthuis wordt Horst Wesselhuis. BERLIJN. 9 Maart 'V. D.) Naar de „Voelkische Beobachter" meldt is het Karl Liehknechthuis herdoopt in Horst Wesselhuis. Boven den hoofdingang is een groot voorloo pig bord aangebracht met den nieuwen naam. Nieuwe Rijksdag zonder Communisten? FRANKFURT a. M. 9 Maart. (V.D.) Heden werd alhier een massademonstratie gehou- den der nat. soc. in het kader der gcmeentc- WEENEN. 9 Maart. (V.D.) Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de vice-president van den Nationalen Raad. Dr. Straffner, den Nationalen Raad bijeengeroepen tegen Woensdag 15 Maart des middags om drie uur ter hervatting en sluiting van de laat ste zittingsperiode ten einde een reglemen taire vorming van een nieuw presidium mo gelijk te maken. In deze zitting kan dc fun- geerende president zonder voorafgaand over leg met de partijen noch kennis nemen van voorstellen noch van interpellaties van wel ken aard ook. noch voorstellen in stemming brengen. De fungeerendc president is voor nemens de voormannen der partijen tot een bespreking uit ie noodigen. In den landdag van Weenen is het. toen burgemeester Seilz het woord voerde over den politieken toestand, tot heftig kabaal van de zijde der Christelijk socialen gekomen De sociaal-democraten zouden voornemens zijn ondanks het uitgevaardigde verbod toch te vergaderen. In de buurt der vergaderlo kalen zijn sterke politieposten op wacht ge steld. zoomede politie te paard, ten einde de lokalen direct te sluiten. Ook het garni zoen is geconsigneerd. In ae straten der stad ziet men vrachtauto's en motorrijwielen met militairen in veldtenue. Ook troepen van

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5