STA TEN- GENERAAL Vrachtverdeeling in de binnenvaart. Oxrwdoit HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD. VRIJDAG 10 MAART 1933 TWEEDE KAMER. Veel sympathie met het oniwerp. De schippers willen het zelf. Maar de Kamer is geen registratiekantoor. Met groote snelheid door het ontwerp heen. 't Is van daag de laatste dag. Het dansnevaar en Curacao komen nog aan de orde. Dan gehe-me zitting over de eigen geldmiddelen. En dan: naar huis wegens liquidatie. 9 Maart. De Kamer deed larig over een aantal min- der-ingrijpende ontwerpen, welke nog, voor de Kamer uiteengaat, moeten worden voort geholpen op den weg naar het Staatsblad. Geen discussie werd gevoerd over het con- tingenteeringsontwerp betr. metaaldraad- gloeilampen en dat betr. overhemden en zak doeken. Zonder hoofdelijke stemming werden ze aanvaard. Evenzeer twee ontwerpen tot onteigening van grond voor den aanleg van spoorwegver bindingen van de Limburgsche mijnen naar het Julianakaal. Deze onteigeningen zijn noo- öig en spoedige doorzetting der procedures is gewenscht. want zooals de heer Bongaerts (r.-k.) zeide wanneer het Julianakanaal geheel gereed is. moeten ook de mijnverbin- gen gereed zijn. De Kamer de heeren van Braambeek (s.-d.)., v. d. Bilt (lib.) en Bon gaerts (r.-k.) gevoelde allen voor aanne ming der onteigenings ontwerpen. De heer van Braambeek (s.-d.) wenschte zich den weg vrij te houden v een nadere ge dachten wisseling over den orm van ex ploitatie der aan te leggen spoorlijnen. De andere woordvoerders, en ook de minister van Waterstaat, betoogden, dat wie over den exploitatie-vorm spreekt, een onzuiver ele ment brengt in de discussie. Ze waren 't er allen over eens, dat daarover later zou ge sproken moeten worden. Thans gaat 't alleen om het aannemen van de noodzakelijke ont eigen ingsontwerpen. De heer van Braambeek heeft een uitvoe rig pleidooi gehouden voor de exploitatie dei- te bouwen lijnen door de Staatsspoorwegen cn niet over de mijnen. De minister ant woordde. dat beide belangen, die van spoor wegen en mijnen, hem als minister van Wa terstaat ter harte gaan. Intusschen: tot een beslissing is 't nog niet gekomen bij den be windsman, want hij wacht nog verschillende adviezen in. De Kamer, de nieuwe Kamer dat be loofde de bewindsman zal met de nieuwe regeering kunnen spreken over den bepaalde- lijken exploitatie-vorm. Toen was het ontwerp snel aanvaard. Tegen het wetsontwerp tot goedkeuring van ,.he' verdrag tot ontwikkeling van de middelen tot het voorkomen van den oorlog" van 26 September 1931 hebben zich uiteinde lijk de beide communisten en de heer van Foil (r.-k.) verklaard. Het verdrag" had «ten doel de bevoegdheid van den Raad van den Volkenbond in tijden van crisis te ver grap ten, opdat de Volkenbond beter zijn taak zal vervullen tot het voorko men van oorlog. De hoofdzaak van het ver drag opent voor den Volkenbond de mogelijk heid om in te grijpen in het stadium, waarin nog geen oorlog is uitgebroken. Zooals de heeren Vliegen (s.-d.) en Beelaerts van Blok land duidelijk en -met gerechtvaardigde vreugde hebben doen spreken, bedoelde het ontwerp elke grensoverschrijding nog niet te doen beschouwen als een casus bellie, bedoel de het ontwerp elke grensoverschrijding niet direct den oorlogstoestand te doen intreden, waardoor er mogelijkheid zou komen voor den Volkenbond om in te grijpen. De communisten hadden bezwaar, omdat „de Volkenbond toch niets is" en voorts ver diepte zich de heer Wijnkoop (comm.) in Japans houding tegenover China, wat niet ter zake dienende was. De minister reageerde niet, deelde alleen mede dat er met Japan geen andere onderhandelingen gevoerd wor den, dan over een arbitrage-verdrag. De heer van Poll had bezwaar, wijl het ontwerp de waarborging der grenzen niet intact hield. De heer van Poll kon -maar niet begrijpen, dat waarborging der grenzen door den Volkenbond blijft, ook al beschouwt men elke grensoverschrijding nog niet als automatisch brengende tot den oorlogstoe stand. Er zijn immers grensoverschrijdingen die niet de bedoeling hebben de grenzen te schenden- Het wetsontwerp tot verhooging der kosten wegens paspoorten vermocht de instemming van den heer IJzerman (s.d.) niet te heb ben, wijl die verhooging ongelijk zal druk ken. De heer IJzerman wees er op, dat ook mensehen niet geringe middelen jeugdige wandelaars bijv. in het buitenland komen De minister van Buitenlandsche Zaken be toogde, dat dit uitzonderingen zijn; het overgroote deel der reizigers kan zeer wel eenige meerdere paspoorten-kosten dragen op de totale reisuitgaven. De Kamer is van plan morgen naar huis te gaan. Voor de stelligheid dezer mededeeling hebben we vasten grond. Toen de Kamer vandaag heel laat, om bij half acht n.l. uiteen ging, plaatste de president nog op de agenda, de in geheime zitting te behan delen begrooting voor 1934 van de eigen uit gaven der Kamer. Dat is steeds de laatste werkzaamheid. De Kamer is van plan morgen naar huis te gaan. En daarom heeft ze zich met groote snelheid heengewerkt door het ont werp ..tot het treffen van tijdelijke maat regelen ter bevordering van een zooveel mo gelijk evenredige vrachtverdeeling in de bin nenscheepvaart". Met snelheid, zooals de heer Goseling (r.k.) klaagde zeer daarover de schrifte lijke voorbereiding snel was geweest. Wanneer we nu het debat, voorzoover van de zijde der Kamer gevoerd, overzien, dan moeten we concludeeren, dat de leden meer gehouden hebben wat men zou kun nen noemen uitgebreide stemmotiveeringen dan wel critische beschouwingen over de bepalingen van het ontwerp. Tot een tweede conclusie zijn we gerechtigd aan het eind van den eersten termijn: het ontwerp zal met een flinke meerderheid aangenomen worden. De liberale fractie is tegen, eenige leden der r.k.-groep en de communisten. Verder is alles voor. De heer Duymaer van Twist (a.r.), v. d. Bilt (r.k.) en de Boer (s.d.) waren zelfs zeer sterk voor en roemden het ontwerp. Mej. Katz te -h.) drukte zich over de be teekenis van het ontwerp wat gemakkelijker uit. De heer Goseling (r.k.) kan niet meegaan, de lib. afgevaardigde v. d. Bilt bleek zeer ernstige bezwaren te hebben en de. heer de Visser 'comm.) liet van hetontwerp niets, niets heel. De bewindsman, die nog even zijn ant woord kon aanvangen omdat vandaag voort te zetten, zal het ontwerp verdedigen, maar hij sloot zich al bij voorbaat aan bij de gematigde groep. Men moet zeide hij de voordeelen niet te groot teekenen. maar toch ook in de critiek de perken niet te buiten gaan. De schippers zelf zien de voor deelen relatief en ook de regeering heeft geen aanleiding die voordeelen te overschat ten. Aan den anderen kant. al brengt het ontwerp geen radicale verandering, toch brengt hel een verbetering. Een verbetering in den toestand welke geworden is tot wat zij is door de crisis meende Mr. Ver schuur. Het ontwerp bedoelt twee maatregelen te treffen. Een tot meer evenredige verdeeling der vracht. De andere tot het wegnemen van misstanden door een goede controle mis standen als van cafébez/ek en vrachtver- minderende toegiftjes, alleen om een vracht te verkrijgen. Deze kant van het ontwerp werd in helder licht gesteld door de heeren v. d. Bilt 'R.K Duijmaer (A.R.*, De Boer (S.D.) en mej. Katz (C.H.) Maar ook de tegenstanders met na me de R.K. Mr. Goseling waren niet biind voor de goede werking van dezen kant van het ontwerp. Intusschen dat was niet de hoofdzaak van het ontwerp. De hoiofdzaak was evenredige vrachtverdeeling. De heer v. d. Bilt (lib.), had hierop veel critiek. Hij vreesde vooral voor verhooging van de vrachtprijzen en zulks in dezen tijd, nü alles behoefte heeft aan verlaging. De heeren Duijmaer van Twist en de Boer. be nevens mej. Katz berekenden, dat de vracht- prijsverhooging maar een zeer geringen in vloed zouden kunnen hebben op de kosten 111 het algemeen van het economisch leven. De heer v. d. Bilt (lib.) vreesde voor een te hoog opvoeren der nieuwe vrachtprijzen. Mej. Katz wees toen op de bevrachtingscommissies welke de vracht zullen vaststellen en waarin toch ook industrieelen zullen zitting hebben, die de belangen der industrie zullen bescher men. Prof. v. d. Bilt zag de groote ooi-zaak der ellende bij de binnenscheepvaart in het teveel aan scheepsruimte, niet alleen tenge volge der crisis, maar ook tengevolge van een veranderde positie van de binnenscheep vaart in het teveel aan scheepsruimte. Te veel laadruimte is er. Wordt dit teveel verdeeld welnu: de heeren Goseling (R.K.) en v. dè Bilt (lib.) waien 't er volkomen over eens, dat de wachtverrtee- ling dan zou worden een „verdeeling van armoede". Hoe kan dat nu toch volgehouden worden meende de heer de Boer (S.D.*: de betrokkenen zelf zien de regeling als goed en laten we dus medegaan. Dat ging naar het staatsrechtelijk geweten van Mr. Gose ling te ver. Wannee,r de Kamer de betrokke nen zelf laat uitmaken, wat goed is, dan wordt de Kamer niet anders dan een re gistratiekantoor voor het doppen van eigen boontjes. De schippers moeten geholpen worden betoogden de heeren v. d. Bilt en Duijmaer van Twist. Er ligt thans een regeling, die bevredigt. Weet ge een betere regeling? vroegen zij Prof. v. d. Bilt. Dan moet ge er mee komen. Prof. v. d. Bilt wees op de moge lijkheid van ondersteuning. Dat willen deze zelfstandige menschen zéker niet zeide juf frouw Katz. Prof. v. d. Bilt (lib.) dacht ook aan een op- koopen van de schuiten van oude binnen schippers en deze daarna schadeloosstellen. Maar de heeren Duijmaer van Twist en v. d. Bilt (r.k.) wezen op 's ministers antwoord in de stukken. De minister toe had medege deeld, dat. wilde op die wijze eenig succes be reikt worden, er veel ruimte „uit de vaart" zou moeten genomen worden, wat het Rijk op het oogenblik op ondragelijke offers zou ko men te staan. De crisis de oorzaak van de ellende in de binnenscheepvaart? Prof. v. d. Bilt be streed 't. Ook de crisis, natuurlijk, maar niet alleen de crisis. Het is vooral het andere ver keer. dat de binnenscheepvaart concurrentie aandoet. Hier zijn dus wijzigingen in de structuur van het vervoer en het verkeer. En deze worden niet weggenomen met een steun maatregel betoogde de liberale hoog leeraar. Een steunmaatregel houdt het pro ces van aanpassing tegen. De heeren v. d. Bilt (lib.) en Goseling (r.k.) vreesden dat de maatregel niet helpen zal. wijl ons binnenscheepvaartbedrijf niet een gesloten bedrijf is, maar de buitenlandsche concurrentie een niet weg te cijferen factor zal zijn. De heer Duijmaer van Twist merkte daartegen op. dat de buitenlandsche schepen door model en maat op de Nederlandsche binnenwateren weinig zouden kunnen uit richten. En dan, was er inderdaad gevaar voor concurrentie, dan wilde de heer Duij maer van Twist de grenzen sluiten voor vreemde binnenvaartuigen, zooals Frankrijk dat had weten te bewerkstelligen. De beide oDposanten vreesden ook. dat er niet voldoende rekening gehouden was met de verplichtingen, welke uit de Rijnvaart actie voortvloeien. Er is vandaag door minister Verschuur in het ontwerp nog een wetswijziging aange bracht. zóó. dat de wet niet langer duren zal dan tot 1 Januari 1938.. De heer de Boer (s.d.) met name, hoopte, dat de regeering in dien tusschentijd zich zou weten ten nutte te maken om na afloop ervan de geheele structuur van het bedrijf onder de oogen te zien. Wat de vrachtprijzen betreft, mérkte de heer v. d. Bilt (r.k.) nog op. dat de schippers heusch niet zullen meedoen aan een ont reddering van de binnenschipoerij, welke het gevolg zou zijn van het sterk opvoeren der vrachtoriizen. En voorts geloofde deze afge vaardigde ook te mogen zeggen, dat degenen, die de schenen bevrachten in de laatste jaren crisiswinst hebben gemaakt ten koste der binnenschioper.s. Morgen dus de minister! Dan nog even een wijziging in de Drankwet en als biioassend behandelingsstuk de begrooting voor Curacao. INTIMUS. wordt nu GRATIS aangevuld door het gebruik van Edel weiss. Want bij aankoop van 2 pakken Edelweiss Zeep poeder geeft Uw winkelier U een mooie theedoek cadeau, bij 3 pakken een ijzersterke handdoek of 2 fijne, witte zakdoeken. Prijs per pak 14 cents. (Adv. Ingez. Mcd.) DAMES-HOCKEY. het programma. Voor Zaterdagmiddag is er op het Bloe- mendaal-terrein een oefenwedstrijd vastge steld tusschen het voorloopig dames B-elftal en een elftal van B.H.C. juniores. Het B-elf tal zal er aldus uitzien: Van Gelder (Hilversum) Houtappel, Meevers, (Adam) (Gooi) Bijvoet, Fabius, Van Hasselt. (O.K.) 'Hilversum) «Kieviten' Ariens. Th. Broese van Groenou, T. Leeuwen - (Zupthen* (Kievitent (Rood-Wit) berg. v. Bueren, Cramcrus, (B.D.H.C.) (Hilversum) Daar het meespelen' van mevr. Houtappel nog niet zeker is, zijn mej. D. Roos (B.D.H.C.* en mej. S. A. de Josselin de Jong (Rood Wit» als reserves aangewezen. Zondag heeft in de eerste klasse opnieuw de ontmoeting B.D.H.C.Rood Wit plaats, thans op het Bloemendaal-terrein. en niet voor de competitie maar om den beker. De vorige week viel een kleine overwinning (2l» aan Rood Wit ten deel; wij zijn be nieuwd hoe de uitslag thans zal zijn. In de Overgangsklasse gaat B.D.H.C. II op bezoek in Amsterdam bij O. K. Het gaat hier om de tweede en derde plaats op de ranglijst. Bloemendaal behaalde in de eerste ontmoe ting een 30 overwinning en zal'ook Zondag vermoedelijk wel kans hebben om de beide puntjes binnen te halen. In de tweede klasse speelt Rood Wit 4 thuis tegen Amsterdam 4. wat door Rood Wit ge wonnen kan worden. Verder heeft op het Bloemendaal-terrein Zondagmorgen ook de eerste wedstrijd van de afdeelingskampioenschappen plaats tus- schen Rood Wit 3 en Te Werve. Er zal hier een aardige spannende strijd te zien zijn. waarin beide elftallen zich tot het uiterste zullen inspannen om de begeerde punten bin nen te halen. VOETBAL. L. BOELJO'N 12 1 2 JAAR HOOFDCONSUL. De heer L. Boel jon hoop Donderdag 16 Maart a.s. den dag te herdenken, waarop hij 12 1 2 jaar geleden benoemd werd tot hoofd consul van den K.N.V.b. bas paauwe voorloopig uit den strijd Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de Feijenoord-speler Bas Paauwe, Woensdag middag in den wedstrijd van het Rotter- damsch elftal tegen het Hongaarsche elftal zijn enkel gebroken heeft. Dit is de tweede maal, dat deze bekende speler ernstig ge wond is. Hij zal dus voorloopig niet meer spelen. stormvog els—p.e.c. Stormvogels speelt Zondag een vriend- schappelijken wedstrijd tegen den Oostelijken eerste-klasser P.E.C., die momenteel met twee punten minder dan Go Ahead de tweede plaats bezet. Stormvogels komt met een in valler voor Haak Sr. als volgt uit: De Waard, Haak Jr.. Koster, Fijen, Prins, Van der Velde, Van der Steen, Groeneveld. Schoorl, Van Rooden. De Waard. stormvogels 2—beverwijk 1. Zondag a.s. speelt Stormvogels 2 van 122 uur een vriendschappelijke!! wedstrijd tegen Beverwijk 1, welke vereeniging kampioen is van de 4de klas B. veloxbloemendaal. Het elftal van Bloemendaal, dat a.s. Zon dag naar Velox gaat, is als volgt samenge steld: Huisman. Jonkergauw. C. Bakker. Immer, Beijk. Kohier, F. Bakker, De Bock, Röbken, Van Gelder, Strik. e. d. o.—t. o. g. Het E.D.O.-elftal heeft de volgende opstel ling: Van Roon, G. Zandstra, C. van der Kuyl, Jansen. Dinkla, Oomen. Pcrukcl Sr., H. Koene, Gocmaat. Perukel Jr., J. W. Koene. zaterdagmiddag competitie. Van de voor i.l. Zaterdag vastgestelde ontmoetingen ging slechts de wedstrijd Tweede Jeugd—V.V.IJ. door. De bezoekers wonnen met 41. Voor morgen het volgende programma: Af deeling A. TramvogelsIJ.F.C. V.E.W.V.V.IJ. Af deeling B: Ulysses 3Ijskegels. Kennemerland 2—IJ.F.C. 2 Afdeeling C: Kennemerland 4—V.V.R A. Z.S.V. 2Kennemerland 3. V.V.IJ. 3—V.E.W. 2. De kampioenen, die bij Tramvogels, de hekkensluiters, op bezoek komen, hebben na tuurlijk niet de ministc moeite om een stevige overwinning te behalen. V.E.W. ont vangt V.V.IJ. Hoe goed de V.E.W.''ers den iaatsicn tijd ook op dreef zijn. tegen de stoere V.V.lJ-ploeg maken de Haarlemmers niet veel kans. Ulysses 2. welk elftal in afdeeling B uit kwam. is door het bestuur van den H.V.B. van verdere deelneming aan de competitie uitgesloten. JAARVERGADERING ..DE ZWALUWEN" In hotel „Terminus" te 's-Gravenhage had Donderdagavond de Jaarlijksche Algemeenc Vergadering plaats van de Alg. Ned. Voct- balvereeniging „De Zwaluwen". De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. De finan- cieele toestand der vereeniging bleek zeer gunstig te zijn. Aan de heeren J. J. van den Berg, II. J. Willing en K. J. Lotsy, die als bestuursleden bedankten, werd dank gebracht. Beide eerst- genoemden werd tot eere-Iid benoemd. Het bestuur werd als volgt samengesteld. J. E. g. Mundt voorzitter; J. Mutters, secretaris; p. A. de Haan. penningmeester en H. Herberts, H. W. Vcrlegh, Ir. H. Denis en Th. de Haas. leden. BILJARTEN toernooi „hof van holland-beker". Voor dit jaarlijksche tournooi. dat door de biljartvereniging „D.E.S." georganiseerd wordt, hebben de volgende acht spelers in geschreven: D. A. do Foeljr.eger «bekerhou der». II. J. Metz. H. Boerwinkel, J. Steffers. A. Polak, G. Heemskerk. A. Moolhuijsen, en I. Davidson. De wedstrijden zullen plaats hebben van 15 tot en met 19 Maart c.k. De opening is Woensdagavond a.s. DAMMEN. gewestelijke hoofdklasse club kampioenschap. Donderdagavond had te Amsterdam de ontmoeting plaats tusschen „Gezellig Samen zijn" I «kampioen district Amsterdam» en de „I-Iaarlomsche Damclub" I kampioen district Noord-Holland) om het gewestelijk hoofd klasse clubkampioenschap van den Nederl. Dambond. Aangezien de winnares van dezen wedstrijd zal uitkomen in den eindstrijd'om het Nederlandsche hoofdklasse clubkampioen schap, werd er van beide kanten zeer vinnig gestreden. De uitslag van dezen wedstrijd luidt: Damvereeniging „Gezellig Samenzijn" I 6— 10 „Haarlemsche Damclub" I. HANDBAL. het programma voor zondag. rapiditas irapiditas ii. (Dames). Zondagmorgen zullen de beide damesploe- gen van Rapiditas elkaar voor de tweede maal ontmoeten. De vorige maal wist het eerste elftal met 4—0 te winnen. Ook thans zal het zich ongetwijfeld sterker tooncn en hiermede beslag leggen op het kampioen schap van Haarlem en omstreken. Heerenwedstrijd. Eveneens zullen de bende Heerenploegen in het strijdperk treden op het- voormalige E.D.O.-terrein. Ook hier zullen de spelers van het tweede hun uiterste best doen om de score zoo laag mogelijk te houden. HENGELEN de laatste heng el wedstrijd Het vischcollege „De Vereenigde Visschers' heeft voor zijn leden tot sluiting van het vischseizoen op Zondag 12 Maart een kaswed- strijd uitgeschreven in de Ringvaart tusschen Bennebroek en Hillegom. Er zal worden ge- vischt op baars. GOLF het wedstrijdprogramma voor 1933. Het wedstrijdprogramma voor dit jaar van het Nederlandsch Golfcomité is als volgt samengesteld: 2 April: Den HaagKennemer. Hilversum- Noordwijk. Twente—De Pan. Rosendael— Hat tem, BredaDen Bosch en Eindhoven Domburg. 9 April: Eerste klas competitie Den Haag Kennemer en De PanHilversum. 23 April: Handicap-competitie (evenals 2 April) tusschen KennemerHilversum, Noord WijkDen Haag, De Pan—Rosen dael. HattemTwente. Den BoschEind hoven en BredaDomburg. 30 April: Eerste klas competitie: Hilver sumKennemer cn Den HaagDe Pan. 7 Mei: Nationaal kampioenschap te Den Bosch, voorts handicap-competitie Noord- wijk—Kennemer. Den Haag—Hilversum: Twente—Rosendael cn Hattem—De Pan. 10 of 11 Mei nog niet definitief: In Bel gië een wedstrijd tusschen België en Neder land. 14 Mei een landenwedstrijd Frankrijk- Nederland te Wimereux. 21 Mei: Handicap-competitie Kennemer Den Haag, Noordwijk—Hilversum. Hattem— Rosendael, De PanTwente. Eindhoven Breda en Domburg-Den Bosch. 28 Mei: Eerste klas competitie Hilversum— Den Haag en KennemerDe Pan. 4 Juni: Handicap-competitie Hilversum Kennemer. Den Haag—Noordwijk. Twente Hattem. Rosendael—De Pan. Domburg- Eindhoven en Don Bosch—Breda. 11 Juni: Eerste klas competitie Kenne merHilversum cn De Pan-Den Haag. 18 Juni: Internationaal open kampioen schap te Zandvoort, georganiseerd door de Kennemer Golfclub. 25 Juni: Handicap-competitie Kennemer- Noordwyk. Hilversum—Den Haag. Rosen dael—Twente. De Pan -Hattem. Elndho- ben—Den Bosch en DomburgBrade. 7—9 Juli: Internationale amateurkam pioenschappen te Huis ter Heide, georgani- heerd door de Golfclub De Pan. 16 Juli. Handicap-competitie Breda Eind hoven en Den Bosch Domburg en voorts een beslissingswedstrijd tusschen West-Oost op onzijdig terrein. 1921 Juli: Internationale dameskam pioenschappen te Den Haag. 23 Juli Damesgolfwedstrijri Ncdorloud- Duitschland te Noordwijk. welke wedstrijd echter nog niet definitief is. 3 September: Jeugdkampioenschappen tc Den Haag, 10 September: Eerste klas competitie De Pan-Kennemer en Den Haag—Hilversum. 17 September: Handicapcompetitie be slissingswedstrijd Zuid-West op onzijdig ter rein. 24 P^tember: Internationale wedstrijd Nederland—Duitschland te Eindhoven, ge organiseerd door de Bindhovensche Golfclub. 8 October: Amateurs tegen professionals te Hilversum, georganiseerd door de Hllvcr- sunvche Golfclub. 15 October: Handicap-competitie boslissmgs wedstrijd Oost-Zuid op onzijdig terrein. 22 October: Eerste klas competitie Hilver sum—De Pan en KennemerDen Haag. GYMNASTIEK. UITVOER'NG „KRACHT EN VRIENDSCHAP". Voor de uitvoering der Christelijke gym nastiek vereeniging „Kracht en Vriend schap", welke Woensdagavond in de groote zaalvan het Gemeentelijk Concertgebouw onder leiding van den heer D. C. van Alewijk werd gegeven, bestond groote belangstelling. Quantitatief hebben de bezoekers mis schien wel wat te veel van het goede gehad. De uitvoering, die n.l. half acht begon, ein digde eerst over elf. Verscheidene nummers van het zeventien nummers tellende pro gramma hadden zeker wel iets korter kun nen zijn: het veel te vlug en onduidelijk ver tolkte liedje van Dulcroze ..De dwergjes", als extra dus achttiende nummer aange kondigd had men gevoegelijk weg kunnen laten. Doch qualitatief is er veel geweest, dat waardeering verdient vooral in de bewe gingsoefeningen. Nadat de voorzitter, dc heer J. v. Egmond allen inzonderheid enkele offlcieele per sonen welkom had geheet-en cn de uit voering met gebed luid geopend, begonnen de dames en meisjes I met vrije oefeningen, welke vrij goed verliepen. De meisjes II ver volgden met eenvoudige oefeningen op d® evenwlchtslat. welke zeker wel iets bekort hadden kunnen worden. Bij het tocslclturnea jongen (brug, rek. paard» hadden vooral de paardturners de groote belangstelling; doch ook aan dc brug werd door enkelen heel goed gewerkt. De heeren kwamen met pittige moderne vrije oefeningen voor den dag. waarbij het publiek zich niet onbetuigd liet. De dansjes van de meisjes II waren uit stekend en droegen mede veel bij tot het succes van den avond. Verder gaven de jongens vóór de pauze nog vrije oefeningen. Gelukkig wist de lei der een déraillement bij de laatste dezer oefeningen te voorkomen. Voorts gaven zoo- we! de dames als de heeren nog brugturnen, waarbij veel goeds, maar ook enkele slordig afgewerkte nummertjes voorkwamen. En last but not least voor de pauze knots- zwaaien Dames en bewegingsstudie Meisjes I. Deze nummers waren wij noemden reeds de bewegingsoefeningen al bijzonder goed. De inzet na de pauze „Rekturnen" heeren Was niet in alle opzichten gelukkig, daar we verscheidene mislukte toeren noteerden. De dames gaven een rhytmische oefense rie en traden verder op bij het slotstuk Ro mance-Bewegingskoor. Slechts enkelen wis ten zich een ongedwongen houding te geven, wat bij de Rythmlschc oefenserie vooral te bespeuren was. De jongens vroolijkten den avond met een sprlngnummertje op. waarna de meisjes met vrije- en staafoefeningen het tweede gedeelte volmaakten. Zooals gezeg: Er was goeds, dat bij een korter programma meer tot zijn recht zou gekomen zijn. Na afloop bracht de heer Van Egmond den heer van Alewijk dank voor zijn werk. Dc avond werd op de gebruikelijke wijze ge sloten. Zij nog vermeld, dat tijdens de uitvoering in dc zaal speldjes werden verkocht ten bate van het in den zomer te vieren zilveren ju bileum. jaarvergadering k. n. g. v. Als voorstellen van de vereeniging komen op de agenda van de a.s. Zondag in Rotterdam te houden Bondsvergadering voor o.a. een voorstel van O.S.S. te Zandvoort' gesteund door alle vereenigingen uit den Kennemer Turnkring), om de werklooze leden, die van vereenigingscontributic zijn vrijgesteld, ook van de Bondscontrlbutie vrij te stellen; en verder een voorstel uit den Dortschen Turn kring, ook aan kring-afgevaardigden ter Bondsvergadering stemrecht te geven. Omtrent het voorstel van O.S.S. adviseert het Bondsbestuur, elk geval op zichzelf door het Bondsbestuur te laten behandelen. Hel jaarverslag uit zijn ontevredenheid over de opgaven en betaling van de Bonds- contributie, die nu elk kwartaal geschieden in plaats van elk jaar. Het aantal leden is aanmerkelijk grootcr geworden door toetre ding uit Amsterdam en West-Friesland, Betreffende de vaardigheidsproeven is achteruitgang te bespeuren, zoowel ln aantal der deelnemers als in hoedanigheid .Door 35 vereeniging werden marschen gemaakt. In het jaarverslag van de technische Bondsbcstuursleden wordt geconstateerd een zeer merkbare vooruitgang van gymnastische prestaties in tal van streken cn vcrccnigin-" gen. haarlem's gem. koor „de spaarne- kanters" De propaganda-commlssie voor Haarlem's Gem. Koor „De Spaarnckantens", dir. a. Bak, bericht, dat dit koor in Mei deel zal nemen aan het Groot Nationaal Zangconcours te Slledrecht. stadsschouwburg Wegens den enormen bijval geeft het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel. directeur Cor van der Lugt Melsert, in den Stads schouwburg op Woensdag 15 Maart a.s. de vijfde vertooning te Haarlem van „Amor in de Pastorie", in de bekende bezetting der vroegere vertooningen: Anton Roemer. Jan van Ees, Johan Elscnsohn, Wilh. Duymaer van Twist, e.a. Regie: Hermann Schwab. Dit is ln korten tijd, die sedert dc première verloopen is reeds dc 57ste vertooning van dit succesblijspcl.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9