Odol houdt de ruimfe Frankrijk. -♦ BEHANGT U ZELF? AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 13 MAART 1933 TWEEDE BLAD De Duitsche gemeenteraadsverkiezingen. Rechtsche meerderheid in Groot-Berlijn. Ook bij de provinciale verkiezingen rechtsche overwinningen. De Commu nisten hebben geen uitnoodiging voor de openings zitting van den Rijksdag verkregen. De volksrouwdag. De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen In Pruizen worde gekenteekend door een ge ringere opkomst der kiezers dan voor de rijksdagverkiezingen en de la nddagverkie zingen van de vorige week. In overeenstem ming hiermede zijn ook in de resultaten verschuivingen ontstaan, waarvan het op vallendste is, dat het aantal der uitgebrachte communistische stemmen zeer achteruit- geloopen is. Dat is bijvoorbeeld in Groot- Berlijn al zeer treffend. Binnen 8 dagen daalde hier het aantal op communisen uit gebrachte stemmen van rond 719.0CO stem men op nauwelijks 500.000, een achteruit gang, die vergelijkenderwijs bij de andere partijen lang niet zoo groot is. Zoo kreeg de NaS.D.A.P. bijna 985.000 stemmen tegen 1000.000 vorigen Zondag, ter wijl de zwart-wit-rood 311.000 stemmen kreeg tegsnover 315.000. Typisch is ook het achberuitloopen der communisten in andere plaatsen, zooals bijv. in Hindenburg van 12.700 op 7.700 in Dusseldorf van 72.000 op 45.000, in Munster van 3100 op 1300, terwijl hier het Centrum terug liep van 30.000 op 24.000, zoodat de centrummeerderheid in de gemeenteraad hier gebroken is. Een onmiskenbaar rechtsche meerderheid bestaat thans, behalve in Groot-Eerlijn in Frankrfurt a. M., Altona, Gleiwitz, Gladbach.Rheydt en Hindenburg, om bij dezen te blijven. Een absolute meerderheid verwierven de nat.-scc. in Frankfurt a. O.. Elbing, Inster- burg en eenige andere steden. Tot Zondagavond ongeveer 11 uur waren geen berichten ontvangen omtrent inciden ten bij de verkiezingen in Pruisen, zoodat men algemeen den indruk heeft van een rustig verloopen verkiezingsdag, hetgeen uit drukkelijk bevestigd wordt uit diverse steden o.a. Keulen en Dusseldorf. De voorloopige telling van de uitgebrachte stemmen voor den Berlijnschen gemeente raad geeft als resultaat een meerderheid van het nationale front, dat van de 225 zetels er 113 heeft evroverd; intusschen is deze'telling nog niet definitief, zoodat nog wijzigingen kunnen intreden. De N.S.D.A.P. behaalde tezamen met den strijdhond Zwart-Wit Rood 1.295.545 van de in totaal uitgebrachte 2.572.063 stemmen. Over de provinciale verkiezingen meldt Vaz Dias: Hoewel nog niet alle uitslagen binnen zijn staat thans reeds vast dat van de 12 Pruisi sche provinciën 10 een rechtsche meerder heid zullen bezitten. Dit zijn de provincies Oost-Pruisen. Brandenburg. Pommeren, Grenzmark Posen-West-Pruisen. Neder-Sile- zië. Sleeswij k-Holstein, waar zuivere na- tionaal-socialistische meerderheden zullen komen; Opper-Silezië, Saksen, Hannover krijgen nationale meerderheden uit NSDAP en zwart-wit-rood. De provincie Hessen- Nassau, welker provinciale staten gevormd worden uit de gemeenteraden van Kassei en Wiesbaden zal eveneens een nationale meer derheid van NSDAP met zwart-wit-rood heb ben. In de stad Berlijn bestaat eveneens een nationale meerderheid uit NSDAP en zwart- wit-rood. zoodat in den rijksraad reeds 11 stemmen rechtsch zullen zijn. Alleen in Westfalen en in de Rijnprovincie heeft het Centrum zijn sleutelpositie kunnen hand haven. In den Pruisiscben staatsraad zullen de verhoudingen dus niet anders zijn. Communisten krijgen geen uitnoodiging voor den Riiksdag. BERLIJN. 11 Maart. (V.D.) Het Rijksdag- bestuur heeft heden aan de afgevaardigden van den nieuwen Rijksdag de uitnoodigingen voor de openingszitting, die Dinsdag" 21 Maart te 5 uur zal plaats hebben, gezonden. Aan de communisten is geen uitnoodiging verzonden. De Volksrouwdag BERLIJN. 12 Maart. fV.D.) De Volksrouw dag is vandaag te Berlijn voorbijgegaan on der buitengewoon drukke deelneming van alle klassen der bevolking. Zwart-wit-roode en zwart-witte vlaggen waren van tal van gebouwen en woningen uitgehangen. De grootste belangstelling bestond voor de herdenkingsplechtigheid in de staatsopera Unter den Linden, waar o.m. aanwzig waren Rijkspresident v. Hindenburg, .Rijkskanselier Hitier en de leden der Rijksregecring. Daarna heeft v. Hindenburg een krans gelegd op het Rijksmonument. In Circus Bosch heeft de Stahlhehn een herdenkingsplechtigheid gehouden, waaraan o.a. ook het kroonprinselijk echtpaar en de prinsen Oskar en Ei'el Friedrich van Prui sen deelnamen. De Vereenigde Vsderland- sche Bonden hielden een plechtigheid in het Berliner Konzerthaus. De Provinciale Bond van Strijders van Groot-Berlijn had zijn plechtigheid georganiseerd in het gepote Schauspielhaus. waar ook do plaatsvervan gende voorzitter van den Kvffhaeuserbund c.nwezig was. Verder werden door tal van andere bonden en vcreenigingen herden kingsplechtigheden gehouden. Overeenkomstig de vlaggenverordening van Rijkscommissaris Goering voor den gedenk dag der in den oorlog gevallenen, waren overal op do staats- en de stadsgebouwen de hakenkruisvlaggen neergehaald. Dit gin er met p!eehtigh°den gepaard, vooral bij het Prui sische mintster'e van binnenlandsche zaken en bij het Bèrlijnsche politiepresidium. De vlaggenkwestie geregeld. BERLIJN, 12 Maart (V.D.) Rijkskanse lier Adolf Hitler heeft Zondagmiddag Der radio een decreet van den R; ksnresident be kend gemaakt, waarbij bepaald wordt dat met ingang van Maandag tot de definitieve regeling der Rijkskleuren de zwart-wit-roode vlag en de swastica-vlag gemeenschappelijk moeten worden geheschen. De militaire ge bouwen en schepen zullen slechts met de Rijksoorlogsvlag mogen worden getooid. Geen afzonderlijke acties. Hitier heeft vervolgens per radio een ver klaring afgelegd betreffende de nieuwe rege ling der vlaggenkwestie, waarna hij tot alle nationaal socialisten het bevel richtte van thans af een zoo streng mogelijke discipline in acht te nemen. Alle afzonderlijke acties moeten achterwege blijven. Goebbels minister. Melding wordt gemaakt- van de benoeming- van dr. Goebbels tot minister van Volksvoor lichting. Raadhuis te Kiel bezet. KIEL, 11 Maart. Hedenmorgen hebben S.A. en S.S. het raadhuis te Kiel bezet. De nat.-soc. districtsleider Behrens heeft de za ken van den ontslagen burgemeester overge nomen. Rijks-ingrijpen in Lübeck. LüBECK. 11 Maart. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den Senaat medegedeeld dat hij op grond van paragraaf II der verordening tot bescherming van volk en staat voor de Rijksregeering de bevoegd heden van de landsautoriteiten overneemt, voorzoover openbare orde en veiligheid dit eischen. Met de waarneming van deze be voegdheden is belast dr. Voeltzer. Hij heeft den Senaat onmiddellijk bijeengeroepen. De nieuwe regeeringen in Bremen en Saksen. BERLIJN, 11 Maart (V.D.) De Rijksdag commissaris voor Bremen deelt mede dat. de volgende commissoriale opdrachten zijn ver strekt: Dr. von Hoff (Onderwijs en Kunst), Heider (Welvaartszorg), H&Itermann (Bouw zaken) en Müller (Financiën). Uit Dresden wordt gemeld dat r.iet de waarneming van de zaken van het Saksische ministerie van Arbeid is belast de landdagafgevaardigde Kunz. Een warenhuis vernield. GOTHA, 11 Maart (V.D.) Hedenmiddag- verschenen in het eenheidsprijzen-magazijn van de fa. Woölworth een groot aantal per sonen. die zich tusschen de kóopers mengden en zich over de afdeelingen verdeelden Na eenigen tijd sloegen zij in alle afdeelingen alle mogelijke voorwerpen kort en klein. Het magazijn is één puinhoop. Toen het Ueber- fall-commando verscheen, waren de meeste daders gevlucht. Enkelen werden gearres teerd. HAMBURG, 11 Maart (V.D.) De politie deelt mede: De oploopen voor de warenhui zen en eenheidsprijzen-magazijnen hebben verschillende winkeleigenaars ertoe gebracht, hun zaken vrijwillig te sluiten. Het is daaroo gebleken, dat de menschenmenigte ook de sluiting van de andere warenhuizen eischte. Het gevaar bestaat dat de openbare orde en rust in gevaar wordt gebracht. Derhalve wordt de onmiddellijke sluiting van alle wa renhuizen en eenheidsprijs-magazijnen be volen. Beurs te Brcslau gesloten. BRESLAU. 11 Maart. (W. B.i Het beursbe- stuur deelt mede. dat tijdens het vaststellen door het beursbestuur van de goederenbeurs van de noteeringen, een afdeeling S. A leden verscheen en de beurs bezette. De beursbezoe kers werden naar wapenen gefouilleerd. Daar na moesten alle beursbezoekers het gebouw verlaten. Mishandeling van Poolsehe Joden. WARSCHAU, 11 Maart. (Reuter). Het Pool sehe Telegraafagentschap meldt: De Pool sehe gezant te Berlijn is bij het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken tusschen beide gekomen ten behoeve van Poolsehe jood sche burgers die in de laatste dagen in ver schillende plaatsen van het Duitsche Rijk zijn mishandeld met name te Berlijn. Essen. Worms, Maagdenburg, en Leipzig. Vakvereenïgingshuis teKonings- bergen door S.A. bezet. KONINGSBERGEN. 12 Maart. (V. D.' In den nacht op Zondag heeft de S.A. van Ko ningsbergen het vakvereenigingstehuis bezet, Om tien uur des avonds had een vechtpartij plaats gehad tusschen S.A. en Rijksbanier, waarbij twee S.A. mannen tegen den grond waren geslagen. Er ontstond later nog een vuurgevecht, waarbij vijf Rijksbanierleden werden gewond. De Rijksbanier moest zich hierna terugtrekken. Vervolgens bezetten de S.A.'ers het Ot-to Braun Huis. waar de Volkszeitung en de so ciaal-democratische corporatie zijn gevestigd. Rijksbanier in Saksen verboden. DRESDFN. 12 Maart. De Rijkscommissaris voor het land Saksen heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij de ontbinding van Rijksbanier en nevenorganisaties wordt ge last. Onderzoek tegen Van der Lubbe geopend. EERLIJN. 12 Maart. (V. D.i De rechter van Instructie bij het Rbksgevecht heeft het voor onderzoek geopend in de zaak-van der Lubbe. Sociaal-democratisch advocaat vermoord. KIEL. 12 Maart 'V. D.' De sociaal-demo- crat'sche. bekerde advocaat dr. Spiegel is in den nacht op Zondag door onbekenden in zijn woning doodgeschoten. Een officieel be richt omtrent het gebeurde is nog niet ver spreid. tusschen de tanden rein, lieve zie eens! Daarom foch wenscht Moeder, dat je Odol tandpasta zult gebruiken. Zij polijst je parelen tanden zoo voorzichtig en reinigt de tusschen- ruimten. zoodai je tanden steeds wit en gezond blijven. Odol-tandpasta is bijzonder geschikt voor kinderen. Zij reinigt zoo gemakkelijk en is zoo zacht, dat zij het prachtige glazuur niet aantast. Tube 35 cent Groote Tube 60 cent (Adv. lngez. Med.) Genève. Eerst een accoord tusschen Engeland, Frankrijk en Amerika? In kringen der Ontwapeningsconferentie verluidt, dat wordt overwogen, eerst een overeenstemming tusschen Engeland, Frank rijk en Amerika te bewerken. De bedoeling zou dan zijn, een voorloopig accoord tusschen deze staten, waarin de tot dusverre bereikte resultaten* zouden worden geregistreerd. Dit accoord zou dan aan Italië en Duitschland worden voorgelegd. Van Fransche zijde verluidt, dat Mussolini aan MacDonald zou hebben voorgesteld, in een Noord-Italiaansche stad een conferentie der Europeesche mogendheden bijeen te roepen. Op deze conferentie zouden de ont- wapeningskwestïes en de kwesties, die daar mede samenhangen, worden besproken. Mac Donald zou tot een dergelijke conferentie het initiatief nemen. MacDonald zou zich hier over nog niet. hebben uitgelaten. Onofficieel zou de Fransche delegatie over dit plan zijn Ingelicht. Dit gerucht is echter nog op geen enkele wijze bevestigd. Verdaging der Ontwapenings conferentie? Uit Italiaansche kringen verluidt, dat een nieuw plan is opgedoken met betrekking tot de oplossing van de crisis der ontwapenings conferentie. welk plan de goedkeuring van Amer^anen en Engelsclien gevonden heeft en dat besproken is tusschen den kabinets chef van Mussolini, baron Aloisi en Mac Donald. Volgens dit plan zou de ontwape ningsconferentie onmiddellijk worden ver daagd voor den tijd van 6 weken. In dien tusschentijd zou dan getracht worden de be staande moeilijkheden langs diplomatieken weg en in directe besprekingen te overwinnen. Volgens deze Italiaansche mededeelingen wil men nog eerst de opvatting der Duitsche re geering in dezen weten. Een definitieve toe stemming van Italië kan slechts na rugge spraak met Rome worden porreven. De Ouai d'Orsay dementeert Fransche stappen inzake de Duitsche politie. De Quai d" Orsay dementeert thans een gmeeenschappelijk Fransch—Engelseh optre den in verband met de Duitsche hulppolitie. Over deze politie is Vrijdag niet gesproken, zoodat van een dergelijke stap ook geen sprake kan zijn. Niettemin beoogt de Fran sche regeering. bij de debatten over de effec tieven te Genève de militaire betcekenis der hulppolitie ter sprake te brengen. Amerika. Roosevelt's bezuinigingen door het Huis aangenomen. Het Huis van Afgevaardigden heeft Roose velt's voorstellen tot bezuiniging op de be grooting aangenomen met 266 tegen 138 stemmen. De voorstellen zijn aan den Senaat doorgegeveven. Verdere volmachten voor Roosevelt. De verdere machtigingswet, waarop presi dent Roosevelt in zijn tweede boodschap aan het Congres aandrong en die door den leider der democraten in den Senaat. Robinson, werd ingediend, is naar Reuter uit Washing ton meldt door het Representantenhuis aan genomen. De financieele Senaatscommissie hc-."t eveneens geadviseerd, deze wet goed te keuren. Verder heeft het Representantenhuis in een vermindering der jaarlijksche toelage voor de leden van dit Huis van 10.000 op 8.500 dollar toegestemd. CONTRA-REVOLUTIONNA1REN IN RUSLAND VEROORDEELD. VIJF EN DERTIG DOODVONNISSEN. MOSKOU, 12 Maart (Reuter). Het Tass- agentschap deelt mede. dat 35 personen o.w. de adjunct-volkscommissaris voor den Land bouw Konar. wegens con tra-revolutionairen arbeid in het. landbouwgebied ter dood zijn veroordeeld en terechtgesteld. Bovendien zijn 22 personen veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en 18 tot acht jaar. HET TOONEEL. HET SCHOUWTOONEEL. IN DEN NACHT VAN 17 APRIL. Zou een vrouw als barones Von Keiler ooit tot een bekentenis komen, zooals zij er één doet. in het vierde tafereel? Zou zij integen deel niet haar man In het geheim hebben genomen om de schuldige ik moet mij hier voorzichtig uitdrukken om de intrige van dit politiestuk van Ludwig Zilahy niet te verraden te redden? Eike andere vrouw zou dit hebben gedaan en er moesten dus ook wel heel dwingende motieven zijn. dat Elisabeth von Keiler zoo onlogisch handel de. Die motieven echter waren er in het ge heel niet. De Von Keilers zijn samen heel gelukkig en er is geen enkele reden, waar om zij haar man den eerste, die daarvoor in aanmerking komt niet in het vertrou wen neemt. Of zou de onkreukbaarheid van dezen oud-minister, die zoo ver gaat onmid dellijk zijn vrouw per telefoon bij den com missaris van politie aan te klagen van moord, zoodra hij maar vermoedt, dat zij hieraan schuldig is. dat motief moeten zijn? Maar juist deze daad van den oud-minister vonden wij vrij onbekookt en heel dat tele foon-gesprek was louter een „coup de thea tre". die de schrijver noodig had om zijn ta fereel effectvol af te sluiten en tot de groote scène a faire tusschen de Von Keilers. Dr. Harm en de ware schuldige in het laatste tafereel te komen. Men zou den auteur deze fouten ernstig aanrekenen, wanneer hij maar ergens blijk had gegeven een psychologisch drama te hebben willen schrijven, maar dat is zijn be doeling in het geheel niet geweest. Hij heeft enkel een boeiend politie-stuk willen geven en wij weten nu eenmaal, dat schrijvers van dat soort stukken het met de psychologie en de waarschijnlijkheid nu eenmaal niet zoo erg nauw nemen. Het is hun voornamelijk te doen om de situaties, spanning en de pak kende scènes. Schrijvers als Ludwig Zilahy geven „tooneel". niet het leven en laten wij erkennen, dat wij in dit opzicht bij hem niets te kort komen. „C est du theatre kunnen wij zeggen. En bovenal heeft hij in zijn too- neelspel hoe zelden komt dat in dit genre stukken voor een vrouwenrol, die een tra gedienne van groote allure verlangt, weten te brengen. Deze vrouwenfiguur moge psy chologisch niet geheel te aanvaarden zijn. zij biedt toch een actrice gelegenheid tot sterk dramatisch spel en het is dan ook geen wonder, dat in Oostenrijk een Leopoldine Konstantin, in Engeland een Gladys Coo per. in ons land een Else Mauhs er zich met heel haar kunstenaarstemperament aan ge geven heeft. Over het prachtige, ontroerende spel van Else Mauhs in de rol van Elisabeth van Keiler heb ik reeds uitvoerig geschreven na de voor stelling te Amsterdam. Ook hier te Haarlem heeft mevrouw Mauhs als Barones von Keiler een stampvolle zaal Zaterdagavond tot exta tische bewondering gebracht. Het is een creatie, zooals zij alleen van deze rol in Ne derland kan geven. Haar spel was van een zeldzame distinctie en tegelijk van innige menschelijkheid. Hoe fijn en subtiel speelde zij niet dadelijk reeds in dat eerste taferee! de ontmoeting met Paul Gabreal. lichtelijk gevleid en gestreeld in haar vrouwelijke ijdel- heid. wanneer de jonge tooneelspeler haar het hof maakt, maar dan plotseling gekrenkt, wanneer hij te ver gaat. Hoe volkomen is zij in dat moment „femme du monde". Wat was dat luisteren naar het telefoongesprek van haar man. wanneer deze den tandarts opbelt, niet van een gespannen nervositeit en hoe ontroerend mooi werd zij. toen zij streed voor haar kind! Haar ..cri de coeur" op dat groote moment ging regelrecht naar het hart van allen, die van dit grootsche spel getuigen waren. Het uitbundig succes van „In den Nacht van 17 April"' is wel in de eerste plaats aan Else Mauhs te danken, maar w'tf zouden onbillijk zijn tegenover de andere spelers, wanneer wij ook hun niet de lof gaven, die hun zoo vol komen toekomt. Want heel deze vertooning van Het Schouwtooneel ik schreef dit reeds na de opvoering te Amsterdam staat op zeer hoog peil. Het gebeurt maar zelden in ons land dat. een voorstelling tot in alle kleine rollen en er zijn heel wat rollen in dit stuk zoo uitstekend verzorgd is. Wat was bijvoorbeeld liet bakvischje. dat. Paul Gabriel om een handtcekening vraag*, niet voortreffelijk van Loesjc Bouwmeester! Het was precies, wat het wezen moest, volkomen ,.af". Wat waren al die gaande en komende mannen, vrouwen en meisjes in dat huis vol menschen in de eerste twee tafereelen niet merkwaardig goed getypeerd! Tot zelfs de portier H. Kemler -- werd in'deze voor stelling een „figuur". Mien van der Lugt Me) sert zag ik nooit beter dan in het rolletje van Alice, het vriendinnetje van Paul Gabriel en Sam de Vries maakte als de getuige Bosina iets bijzonders aardigs van dat kleine too- neeltje met Dr. Horn. En hoe goed was ook de sfeer getroffen In ie apartementen van de Von Keilers, waarin Henk Schaer een bediende van werkelijke „standing". Fine Berghegge een tip-top Weensch dienstmeisje en Ezerman een zeer zuiver getypeerde onderdanige opzichter was. Van Jacques de Haas zou men kunnen zeg gen, dat hij uiterlijk niet volkomen ..1' hom me a femmes" was. die deze door de vrouwen aangebeden tooneelspeler moet zijn. maar in zijn spel was hij toch wel geheel de bfutale. opdringerige bruut, zooals de schrijver hem bedoeld moet hebben. De twee mannelijke hoofdrollen waren voor Ko van Dijk en Ko Arnold:. Beiden hebben zij heel den avond voortreffelijk spel gegeven. Van Dijk als Mr. Horn, de politicman. en Ar nold* als Baron Von Keiler. Zij gaven Else Mauhs telkens het juiste tegenspel, waardoor deze rol zoo veel relief kreeg. Welk een span ning was er in het groote tafereel tusschen Arnoldi en Else Mauhs, hoe prachtig greep beider spel in elkaar. Hetzelfde kunnen wij zeggen van het tooneel tusschen Mr. Horn en Elisabeth von Keller, toen aVn Dijk zoo knap en gevoelig reageerde op de bekentenis van Von Keller's vrouw. En vergeten wij ook niet Emmy Meunier, die werkelijk verraste door haar dramatisch zuiver spel in het laatste tafereel. Ko Arnoldi heeft zich in dit stuk als een fijn. kunstzinnig regisseur dpen kennen. Het nauwsluitend en volmaakte geheel is aan hem te danken. Ik schreef reeds, dat het succes uitbundig was. Onze stadsschouwburg was stampvol, een bewijs, dat er nog wel belangstelling bii ons publiek is voor tooneel. wanneer het maar werkelijk goed is. J. B. SCHUIL. UW BETREKKING IN GEVAAR! Loopt in deze moeilijke tijden niet de kans Uw betrekking te verliezen! Slechts Acisugen zijn bestand tegen de herhaaldelijke weers veranderingen. Vorst, sneeuw, hagel, regen, mooi helder weer vandaag, mistig cn dor.kei- morgen. Een verkoudheid, een griep, hoofd pijn. rheumatische pijnen: Gij kunt Uw werk niet verrichten. Gij meldt U ziek voor hoe lang? Honderden die gretig klaar staan Uw plaats in te nemen. Dat is het gevaar wat Gij bezweren kunt door „AKKERTJES" in huis te hebben, opdat. Gij zc bij de eerste verschijnselen zonder tijdverlies kunt innemen. AKKER-CACHETS zijn on schadelijk, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en helpen U verrassend snel. Ze kosten slechts 50 cent per 12 stuks. (Adv. lngez. Med.) DR. N. JAPIKSE OVER WILLEM VAN ORANJE. HERDENKING BIJ DF. VOLKSUNIVERSITEIT In een vrij goed bezochte bijeenkomst ln het gebouw van den Protestantenbond heeft de Volksuniversiteit voor Haarlem en Om streken Zaterdag Willem van Oranje hor- dacht. Als spreker is opgetreden dr. N. Japikse, directeur van het- Koninklijk Huisarchief te 's Gravenhage, kortelijks in geleid door den voorzitter der Volksuni versiteit. dr. J. S. Bartstra. die den spreker geen onbekende voor de Haarlemsche Volks universiteit noemde, door zijn voordrachten hier reeds gegeven. De strijd voor het recht, het leiderschap van den opstand in het algemeen, waarbij gevoegd de uitzonderlijk beminnelijke ka raktereigenschappen. noemde dr. Japikse <io factoren, daardoor Willem van Oranje op de liefde van het volk. uitgesproken in dien eerenaam: Vader Willem bij uitstek aan spraak mocht maken. De nobele figuur van den prins als geheel willende bezien, schetste de spreker den Invloed van de wijze en vrome moeder, die den prins geleid heeft, vervolgens van de opvoeding, die hij te Breda ontving, 's prin sen intellect en zijn onbehagen al spoedig in 's Keizers dienst. Op dit laatste dient de aandacht wat meer gevestigd te worden, meende spreker. De crisis der Nederlanden Is ook een levenscrisis van den Prins. Het begin is zedelijk niet mooi, hier ondergaat hij slechts invloed van zijn Bourgondische omgeving. De eenige brief, waarmee hij do liefdes brieven van Anna van Saksen beantwoordt, is geschrevendoor zijn broer Lodewijk! Maar niet zooals de andere edelen deden, voerde Oranje een standoppositle. hij voerde een nationale oppositie. Hij voor het eerst; voelt wat dit volk noodig heeft en zoo heeft hij het uitgesproken in den Raad van State. De prins is toch wel een politicus van groote bekwaamheid en zijn politiek ls er op ge richt. geweld, oorlog te vermijden. De prins is in iiet minst geen Napoleon of Caesar. In de jaren van vernedering, als Al va ge komen is. legt het Calvinisme zich aan hem cp. hij heeft het noodig om er kracht uit te putten. In dpn Ireffenden strijd hebben hot cal vinisme cn de zee zulk een groote schragen de functie. De mislukte pogingen tot het scheppen van eenheid releveercnde. trachtte spreker de katholiciteit van het Zuiden te verkla ren door de contra-reformatie, het inner lijk sterker worden der r.k. kerk na het con cilie van Trente. Het na zijn dood reeds ver laten denkbeeld echter, van de vrijwording van alle 17 provinciën, ook de Zuidelijke, heeft de prins nooit opgegeven. Aan het slot van zijn in fraaien stijl ge houden reden zei dr. "Japikse het met den heer Bartstra eens te zijn, dat de geschie denis dient om zulke karakters als dit te leeren kennen, karakters. zooals cr zoo weinige zijn, cn waarvan de studie een vreugde is. Het Doopsgezind Zangkoor onder leiding van den heer Jac. Zwaan heeft de bijeen komst welwillend opgeluisterd met eenige liederen uit Valerius' Gedenck-clanck en ten slotte drie coupletten van het Wilhelmus, welke het publiek staande en ln piëteitvolle aandacht heeft aangehoord. Ja? Maar dan weet U ook bij ervaring hoeveel tijd het kost, om de randjes keurig netjes af Ic knippen. Wij snijden ze gratis voor U af. Bovendien krijgt U bij elke drie rollen er één cadeau ais lT vóór lf> Maart koopt. Onze staalboeken zijn een lust voor de oogen Ze liggen voor U gereed. Eerste Schotensche Papierhandel H. M. BAKKER, Gen. Cronjéstraat 135, Telef. 11657. (Adv. lngez. Med.) MAANDAG 13 MAART Stadsschouwburg. Wllsonspleln: Abonne mentsvoorstelling (tweede seriei van „Een Koninkrijk voor een vrouw 8 uur. Schouwburg Janswcg: Opvoering van „Op Hoog van Zegen" door „Het Schouw tooneel". 8.15 uur. Palace: ..Ein tollcs Madel". Op het tooneel „Vega"' burlesque. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Menschen ln 't IfStel". (geprolongeerd». 8.15 uur Rembrandt Theater: ..De onbekende gast"' Op het tooneel: Kees Pruis. 7 en 9.15 uur. Door een vergissing is in ons vorig num mer onder de Agenda medegedeeld, dat he den Maandagavond in den Stadsschouwburg de opvoering plaats zou hebben van het stuk „Op Hoop van Zegen". Dit moest wc- zenn in den Jansweg-Schouwburg. Vanavond heeft in de Stadsschouwburg de abonne mentsvoorstelling (tweede serie) plaats van „Een Koninkrijk voor een Vrouw" en in den Jansweg-Schouwburg wordt opgevoerd „Op Hoop van Zeegen'".) DINSDAG 14 MAART Stadsschouwburg. Wllsonspleln: Opvoering van „Jongedames ln uniform" door Dc Ver eenigde Schouwspelers. 8 uur. Nassauplein 8: Bijeenkomst Vereenlging tegen het mishandelen van Dieren, 8 uur Barteljorisstraat 13—17: Jaarlijksche al- gemeone vergadering van aandeelhouders N V. Wed. Oosten cn Zoon, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve s Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5