De politieke toestand in Duitschland. De Vlaggenstrijd in Duitschland. UIT HET BUITENLAND HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG U MAART 1933 TWEEDE BLAD Een aanslag op Hitier beraamd? Craaf Arco gearresteerd. Weer verscheidene burgemeesters afgezet, o.m. Dr. Adenauer. Communistische plannen voor aanslagen in het Ertsgebergte ontdekt. Onthullingen van de „Prawda" over de plannen van Coering inzake de buitenlandsche politiek. V.D. meldt uit München: De politiedirectie deelt mede: Zondagavond is graaf Arco in verzekerde bewaring gesteld, omdat hij vol gens eigen uitlatingen een aanslag wilde voorbereiden op Rijkskanselier Hitier. Het betreft hier denzelfden graaf Arco, die in Februari 1919 den Beierschen premier Eisner heeft doodgeschoten. Graaf Arco liep toen bij den aanslag zelf een schotwonde op. In Januari 1920 werd hij ter dood veroor deeld, doch reeds een dag later begenadigd. Zijn straf werd gewijzigd in levenslange vestingstraf. In April 1924 kwam ook een einde aan deze straf, terwijl hij ter gelegen heid van den 80sten verjaardag van den Rijkspresident door de Beiersche regeering weer in het genot van zijn burgerrechten werd gesteld. Dr. Adenauer afgezet. KEULEN, 13 Maart (V.D.) Hedenmorgen tegen elf uur verdrong zich voor het Raad huis te Keulen een groote menigte, aangezien de Nationaal-Socialislische „West-Deutsche Beobachter" de afzetting van den Oberbür- germeister Dr. Adenauer had aangekondigd. Met een muziekcorps voorop marcheerden eenige S.A.-afdeelïngen naar het stadhuis. Van het balcon van het Raadhuis hield de gouw-leider Grohe een toespraak waarin hij zeide: ..Oberbürgermeister Dr. Adenauer Is afgezet, evenals de Sociaal-Democratische Burgemeesters Meerfeld en Dr. Fresdorf. De zuivering in het Raadhuis zal met ijzeren bezems geschieden. Het vertrouwen dat de kiezers ons gisteren hebben betoond, zal niet teleurgesteld worden. Als gouwleider der N.S.D.A.P. en als leider van de sterkste frac tie in den Gemeenteraad, benoem ik tot Commissariaal Burgemeester van Keulen partijgenoot Dr. Rijsen". Vervolgens sprak Dr. Rijsen de menigte toe met het verzoek, trouw te blijven aan de beweging, die men gisteren zijn stem had gegeven. Nog meer burgemeesters „met verlof. Het Pruisische, ministerie van Binnenland- sche Zaken deelt mede, dat Rijksminister Goering met directen ingang met verlof heeft gestuurd: den eersten burgemeester van Keulen, Adenauer; den eersten burge meester van Frankfort a.d. Main Landinann, den eersten burgemeester van Altona. Brauer den eersten burgemeester van Maagdenburg, Reuter en burgemeester Luecken van Kiel. Goering tegen directe acties. De Rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken, Rijks minister Goering maakt bekend: In de laat ste dagen zijn uit dringende overwegingen vanwege nationale organisaties directe ac ties gevoerd bij gemeentebesturen, de recht spraak, kunstinstellingen, in het bijzonder bij theater-ondernemingen. Op grond van het decreet van den Rijkskanselier van 12 Maart zijn dergelijke interventies onnoodig gewor- den.De actie binnen mijn ressort zal door mij zelf, volgens een plan, worden gevoerd. Mocht ergens gevaar bestaan dan kan ik per tele foon worden gewaarschuwd, opdat ik kunne ingrijpen. Ik ben er van overtuigd, dat de nationale bevolking het noodige vertrouwen heeft in mijn maatregelen en daarom in den vervolge direte handelingen onnoodig zal achten. Plannen tot aanslagen in het Erstgebergte. ANNABERG. 13 Maart. (V.D.) In het Bo- ven-Ertsgebergte is men op het spoor geko men van communistische, plannen tot het plegen van aanslagen. Het Saksische ministe rie van binnenlandsche zaken werd hiervan op de hoogte gebracht. De communisten zou den plannen hebben gemaakt tot het in de lucht doen vliegen van de gasfabriek van Annaberg. de electriciteitscentrale e.d. Ruim 120 functionnarissen van de com munistische partij zijn in ari-est gesteld. Schupo uit Chemnitz heeft de betreffende gebouwen bezet. Eenige communistische leiders hebben be kentenissen afgelegd, waaruit bleek, dat be gin Maart een bijeeenkomst van leidende communisten heeft plaats gevoxxden. waai" de plannen zijn opgesteld. Volgens verklaringen van de gearresteerden bezit de communisti sche partij in dit gedeelte van het ertsge bergte ruim 2000 centenaars dynamiet, 350 handgranaten en 250 vuurwapenen. Er is ook reeds dynamiet gevonden. Communisten uit bedrijfsratlen CHEMNITZ. 13 Maart (V.D.). Op grond van de verordening van den Rijkscommissa ris voor Saksen, volgens dewelke onmiddel lijk alle communistische leden uit de be- drijfsraden moesten worden verwijderd zijn heden alhier reeds in verscheidene honder den bedrijven de communisten uit de be- drijfsraden verwijderd. S.A. controle-diensten. MüN 'UEN. 13 Maart (V.D.) Het Rijks- commL^rlaat deelt mede. dat volgens ont vangen berichten de onderstelling wordt gerechtvaardigd, dat individueele personen SA of SS-uniform dragen zonder daartoe gerechtigd te zijn. Het zou in die gevallen betreffen communistische provocateurs en dei-gelijke andersdenkenden, die trachten on rust onder de bevolking te zaaien of door misdadige handelingen het aanzien van S.A on S.S. zouden willen schaden. Ten einde zulks tegen te gaan wordt door den chef van den staf der S.A. een bizondere con troledienst in het leven geroepen. Deze af- deelingen hebben tot taak op straat en in lokalen de legitimatie te eischen van S.A of S.S. uniform dragende personen. Rijksminister Dr. Goebbels. Dr. Goebbels. BERLIJN. 13 Maart (V.D.) Josef Goeb bels, die tot minister van Volksvoorlichting en propaganda benoemd is werd op 29 Octo ber 1897 tg Rheidt (Rijnland) geboren. Hij is Katholiek. Na gestudeerd te hebben in ge schiedenis, kunstgeschiedenis, literatuurge schiedenis en philosophie promoveerde hij te Heidelberg. Sinds 1922 doet Goebbels aan politiek. In het jaar 1924 werd hij redacteur der Voelkische Freiheit te Elberfeld, in 1926 gouwleider der N.S.D.A.P. te Berlijn, waar hij in 1927 de „Angrïff" ging uitgeven. Sinds 1928 is Goebbels lid van den Rijksdag. Be halve eenige nationaal socialistische ge schriften heeft hij twee tooneelstukken ge schreven. Communisten uit den staatsdienst in Saksen. DRESDEN, 13 Maart (V.D.) De Rijks commissaris voor Saksen heeft bij veror dening bepaald, dat alle ambteixaren en on derwijskrachten, die lid zijn van K.P.D. en nevenorganisaties uit hun functies moeten worden gezet. Een Adolf Hitlerplein te Keulen. KEULEN, 13 Maart (V.D.) De politie- president van Keulen deelt mede dat in verband met de nationale opstanding ver schillende straatnamen gewijzigd zullen wor den. O.a. zal de Rathenau-platz voortaan Hindenburgplatz heeten, terwijl de Erzber- Zwartroodgoud verdwenen. Zwarfwifrood herleefd. (Speciale correspondentie.) Berlijn, 11 Maart 1933. Duizenden huilen met de wolven in het bosch. Anderen wagen niet, te zeggen wat zetx denken. Ik heb onverdacht nationale huisvrouw zien blozen en bleek worden van schrik, toen bij het persenteeren van sinaasappels een dame met het hakenkruis haar verwijtend vi-oeg: „eet jij appelsinen?" Je kent toch het parool ..Kauft nur deutsche Erzeugnisse!" Als een loopjongen een haken kruisvlaggetje plant in een Edammer kaasje in de etalage van zijn principaal, dan moet deze daarin berusten, al koestert hij in het diepst van zijn gemoed nog zooveel liefde voor de kleuren der republiek: Zwarfc-rood- goud: door minister Goering in zijn rede te Essen zoo geestdriftig gekarakteriseerd als het zwart der Clericale. het rood der mar xistische en het geel der Joodsche interna tionale. Hoeveel schrik moet deze rede ver oorzaakt hebben bij ae ..andere helft" van het Duitsche volk. Elk woord bezieid door gloeienden haat. Hij is het zelf. die door zijn woorden, uitgebazuind ook door de luid sprekers in het buitenland, de buitenlandsche pers zooveel stof geeft voor aanmerkingen, waartegen hij steeds zoo heftig te keer gaat. Volstrekt niet in overeenstemming met zijn dreigende woorden, is de oproep van ..rijks kanselier Hitier aan zijn partij-genocten. S.A.- en S. S.-mannen", waax'in alle terreur, molesteeren van buitenlanders en storing van het zakenleven streng worden verboden. Intusschen gaat de geestdriftige jeugd voort, de hakenkruisvlag te hijschen op torens van raadhuizen en warenhuizen, op postkanto ren en op andere officieele en semi-officieele gebouwen als kranten- en sigarenkiosken. Opnieuw zal de vlaggestrijd oplaaien door dit nieuwe element. Jarenlang hebben wev het heillooze. soms tragi-comische gekibbel ovel de vlaggenquaestie kunnen waarnemen. Het zwart-rood-goud der republiek is de vlag van het oude Duitsche keizerrijk, het Sacrum Imperium Romanum. Bij de vrijheidsbeweging, onmiddellijk na Napoleon's val. namen de Duitsche studen ten der verschillende landen, te Jena ver- gerplatz Freiherr von Steir.platz voortaan zal worden. 3ovendien zal een voorstel aan het gemeentebestuur worden gedaan om de Neumarkt voortaan Adolf Hitlerplata te noemen. Dr. Werner staatspresident in Hessen. DARMSTADT, 13 Maart. Maandagmiddag werd de president van den Landdag Prof. Dr. Werner met 45 tegen 15 stemmen, met een onthouding, gekozen tot staatspresident van Hessen. Tegen stemden de sociaal-democra ten. die den voormaligen staatspresident Dr. Adelung hadden voorgesteld. De communisten waren niet verschenen. Verkiezing van een premier in Pruisen. BERLIJN. 13 Maart. (V. D.) Het bestuur van de nationaal socialistische fractie van den Pruisischen Landdag is Maandag in zit ting bijeengekomen, ter bespreking van den politieken toestand. Ook kwesties, personen betreffende zijn ter sprake gekomen. Naar de Pruisische persdienst der N.S.D.A.P. mededeelt, was het bestuur algemeen van op vatting, dat slechts een nationaal socialist tot premier van Pruisen kan worden benoemd. In de „Prawda" wordt naar Reuter uit Mos kou meldt een schei-pe aanval gedaan op Coring, den rijkscommissaris voor binnen landsche zaken in Pruisen, in verband met een onderhoud dat zou plaats hebben gehad tusschen Göring en Poncet, den Franschen gezant te Berlijn. In dit onderhoud, dat een Weensch blad publiceert, zou Göring aan Frankrijk steun hebben beloofd om de Oekra- jine van Rusland af te scheiden, op voor waarde dat Frankrijk Duitschland steunt in de quaestie van den Poolschen Corridor. De „Pi'awda" vervolgt dan aldus: Göring, wiens naam bijzonder bekendheid heeft ge kregen sedei't de provocateur Van der Lubbe den Rijksdag in brand stak. is nog nimmer opgetreden in de rol van leider der Duitsche buitenlandsche politiek zonder in moeilijkhe den te geraken. Het voorstel om de Oekrajine van Rusland af te scheiden als prijs voor het terug krijgen van den Poolschen Corridor, is reeds lang vóór Göring gedaan. Duitsche mi litaristen zijn reeds in Oekrajine geweest en hebben op een niet bijzonder waardige wijze moeten aftrekken. Onder verwijzing naar Görings politie- methoden in Pruisen merkt de „Prawda" op. dat indien zulke methoden op internationaal terrein worden toegepast, dit den toestand nog slechts kan verergeren. Alle vormen van potsenmakerij hebben hun grens. Genève. Vier voorwaarden van Paul- Boncour voor ontwapening. Gisteren zijn hier verschillende diploma tieke besprekingen gevoerd. Van bizonder belang was het onderhoud van MacDonald met Paul-Boncour. Van Fransche zijde wordt hieromtrent medegedeeld, dat Paul-Boncour voor de deelneming van Frankrijk aan een maximaal- en minimaal-ontwapeningsver drag de volgende vier voorwaarden heeft ge steld: 1. Eenstemmigheid is niet vereischt. Wèl verlangt Frankrijk de toestemming van En geland en de Vereenigde Staten; 2. Bij deze overeenkomst moet niet alleen de kwestie der legers, maar ook die der vloten worden geregeld; 3. Het verdrag moet een vast omlijnde clausule bevatten, waarbij het ongeldig wordt voor het geval Duitschland gaat bewapenen; 4. Strenge internationale controle op de bewapeningen. MacDonald wil zijn besprekingen voort zetten. Sir John Simon heeft een langdurige be spreking gevoerd met kolonel Beek. den Pool schen minister van Buitenlandsche Zaken, naar verluidt in hoofdzaak met betrekking tot den toestand te Dantzig. eenigd in de ..Burschenschaft", deze oude vlag weer op. Het werd dus de vlag der be weging. die onder leiding der studenten voer de tot de omwenteling in 1848. Een „omwen teling" die practisch weinig gevolgen had. Toen orde en rust waren weergekeei"d, kwa men de vorsten hunne beloften niet na en gingen met draconische straffen de aanvoer ders eener beweging te lijf, die zijzelf of hun voorgangers in het leven hadden geroepen door de plechtige geloften hij hun oproep aan het volk, Duitschland van het Fransche juk te bevrijden. De bekende Nederduitsche schrijver Frits Reuter was een van deze slachtoffers. Na de stichting van het Duitsche rijk in 1871 moesten de kleuren voor de Duitsche Oorlogs- en handelsvloot worden vastge steld. Zwart-rood-gouden voorstellen e.d. wees Bismarck geërgei"d af met de opmer king ..dat men toch waarlijk wel wat anders te doen had. dan zich bezig te houden met quaesties van zoo ondergeschikt belang Hij vond zelfs bij dit kleurenspel alles om het even en zei „voor mijn part groen en geel en riansvermaak of de vlag van Mecklenburg- Strelitz". Aanvankelijk was Kroonprins Friedrïch voor het oude zwart-rood-goud, kleuren die ook Beieren wenschte, omdat er geen Pruisische hegemonie uit sprak. Dit wenschte Bismarck echter juist. Toen hij een geschikt oogenblik „niets anders te doen had" stelde hij eenvoudig „zwart-wit-rood" vast waarin het zwart-wit van Pruisen vereenigd werd met het rood-wit der Hanzesteden. De ze vlag voor de zeevaart burgerde zich bij de Duitsche bevolking geleidelijk in en in 1892 werd bij officieel de Nationale Rijksvlag. Do heeren van Weimar meenden zooveel moge lijk te moeten opruimen met elk embleem uit dan laatsten keizerstijd. Daarom namen zij de oude rijkskleuren zwart-rood-goud weer op, die nog omgeven waren met het aureool der vrijheidsbewegng. Bovendien men hoop te de sociaal-democraten te winnen voor een nationale vlag. Inderdaad dan ook werd het de eerste vlag die ook de Duitsche Sociaal democraten hebben aangenomen en geëerd als hun nationale vlag. Daarmee was echter een twistappel temeer geworpen tusschen de kinderen Germanïa's. Het lijkt een grapje, maar het is bittere waarheid, dat de vrede m vele gezinnen verstoord is geworden alleen door dit uiterlijk teeken der verandering van koers in het rijksbestuur. Ik heb cr zoovelen zien zitten op hun balkons, die echtpaartjes eens door liefde gloeiend aaneengesmeed, nu 'AmeriUaansch ontwapenings voorstel in voorbereiding. In kringen van het Staatsdepartement ver luidt. dat Norman Davis over enkele dagen naar Genève zal vertrekken. De regeering- Roosevelt bereidt een ontwapeningsvoorstel voor tot redding van de conferentie van Ge nève. Het staatsdepartement weigert de bij zonderheden van dit plan mede te deelen, doch geeft toe, dat het plan voorziet in het nemen van directe maatregelen. Engeland. Embargo op den wapenuitvoer weer opgeheven. In antwoord op een vraag van Lansbury in het Lagerhuis verklaarde Baldwin, volgens een Reuter-telegram uit Londen, dat de re geering had besloten het embargo op den uitvoer van wapens op te heffen, omdat er ten aanzien van dit vraagstuk niet de gering ste hoop bestaat op een internationale over eenkomst in de naaste toekomst en het niet het minste nut zou hebben dat Groot- Britrannië alleen een embargo handhaaft. Baldwin zeidc verder, dat de regeering de hoop koestert de besprekingen over deze quaestie voort te zetten wanneer zich daar toe de gelegenheid voordoet. Nader wordt uit Londen gemeld, dat het embargo met ingang van gisteren is opge heven. Oostenrijk. Otto van Habsburg niet te Vorarlberg. Het officieele persbureau meldt: In verband met de verschillende berichten over een reis van Otto van Habsburg naar Vorarl berg wordt van bevoegde zijde verklaard dat bij een officieel ondei"Zoek niets van een dergelijk te verwachten bezoek is gebleken Alle desbetreffende berichten berusten op fantasie en de Oostenrijksche regeering moe', de juistheid van deze kwaadwillige, vooi'al in het buitenland verspreide geruchten ont kennen. (Reuter) De hakenkruisvlag, die thans ook van het raadhuis in München wappert, nu ae Rijks- regeering in Beieren het bewind heeft overgenomen. jammerlijk in tweeën gekloven door de „poli tiek". Ach wat wisten ze eigenlijk van politiek zonder die vlaggenquaestie. De meer conser vatief aangelegde vrouw bleef de oude kleu ren liefhebben, die haar herinnerden aan zoo veel feestvreugde in vroeger dagen en haar liefde voor het zwartwitrood nam toe naar mate zij het verguisd zag door anderen, zelfs door haar man. En ze liet haar vlaggetje wapperen van het balkon! De man kon deze demonstratie naar buiten niet velen en hij kocht een fietsvlaggetje zwartroodgoud en plantte zijn banier in den bloempot naast zijn stoel op het balkon. De brave man kon slechts anders, hij had zich op de kegelclub en op het kantoor openlijk uitgesproken voor de republiek, die trouwens ook zijn vrouw heel gelaten over zich had laten gaan wat merk je thuis van republieken. Als het lieve vrouwtje de kleuren van haar man niet liet verdwijnen, den begoot zij ze tegelijk met de begonia's. Op een aanmerking van haar man degradeerde zij het goud tot geel en tenslotte, met als haar ..partijgenooten" op straat in mosterd! En dat deed de deur dicht. De eenige zoon groeide op en werd een vurig aanhanger van Hitier. Hij bracht de vlag met het hakenkruis in het gezin. Nu ziet men van tallooze balkons naast elkaar het haken kruis en het monarchistisch zwart-wit-rood. Het zwart-rood-goud is verdwenen. Overal! Niemand waagt het meer, zich thuis of op straat voor deze kleuren te bekennen. De regeering heeft ze reeds officieel verloochend en voor den al- gemeenen rouwdag ter gedachtenis aan de gesneuvelden in den oorlog, halfmast-be- vlagging der openbare gebouwen bevolen in de kleuren zwart-wit-rood. Wanneer ze den wettelijken weg wil blij ven begaan. zullen voor aanneming dei- nieuwe vlag in de oude kleuren twee derden van het aanstel stemmen in den Rijksdag noodig zijn. Hiertoe behoeven ze dus de mede werking van het Centrum en Beiersche Volkspartij, waartegen niet veel bezwaren zullen zijn van vlag-politieken aax-d. Het is echter de vraag, of deze partijen nog ge neigd zijn tot eenige samenwerking met de nationalistische partijen die haar mede schuldig verklaarden aan al ,.de schurkerijen der laatste 14 jaren, waarvan het Duitschee Volk het slachtoffer was!" Er zal zich waar schijnlijk nog een moeilijkheid voordoen. Er is wel officieel slechts sprake van Bismarck's kleuren, maar Hitier en de zijnen willen ook hun vlag laten gelden. Niet zonder reden! Want terwijl voor het blok ..zwart-wit-rood" slechts 3 millioen stemmen zijn afgegeven, stemden voor Hitier 17,266.000 „treu deut sche" mannen en vrouwen. Eenheidsprijswinkels verboden. De Oostenrijksche regeering publiceert een verordening, waarbij verschillende be- lastingquaesties en zaken betreffende c.e uit oefening van bepaalde beroepen en het drij- ven van handel worden geregeld. De voor naamste bepaling daajrvan is het verbod van de eenheidsprijs-magazijnen, waarbij zij zich erop beroept, dat in het Duitsche rijk met dergelijke zaken zeer oxxgunstige erva ringen zijn opgedaan. Nieuwe bepalingen, voornamelijk voor den landbouw zullen worden gepubliceerd. Amerika. Boodschap van Roosevelt over, de drankkwestie. Roosevelt heeft in een boodschap aan het congres aanbevolen de Vollstead-wetten te wijzigen om mogelijk te maken dat bier en andere toegestande alcoholische danken wor den geschonken of gefabriceerd.Op deze wijze wordt een buitengewoon gewenschte belas tingbron aangeboord. Roosevelt wees er op, dat hem zeer veel gelegen is aan de directe behandeling van deze aangelegenheid. Maatregelen tegen beurs- speculaties. Roosevelt heeft de bankcommlsslc van den senaat verzocht het onderzoek inzake de New-Yorksche beursspeculaties voort te zet ten. Tegelijkertijd heeft Roosevelt den attor ney-general opdracht gegeveix vergrijpen te gen de federale wetten ton strengste te straf fen. Nieuwe gezanten benoemd President Roosevelt heeft den rechter Ro bert W. Bingham, uitgever te Louisville, be noemd tot ambassadeur te Londen: den New- Yorkschen koopman Jesse J Strauss tot am bassadeur te Parijs en den vrocgcren secre taris van het departement van Marine Jo- sephus Danikles tot ambassadeur te Mexico City. Zuid-Amerika. Opstandige beweging in Peru. Officieel wordt toegegeven, dat er onder leiding van kapitein Gustavo Jimenez een opstand in Peru is uitgebroken, aldus seint Reuter uit Lima. Naar wordt beweerd, beheerscht de re geering de situatie en is het in het land rustig. GEHEIM CONSISTORIE IN HET VATICAAN. Zes nieuwe kardinalen benoemd. DE PAUS KEERT ZICI1 TEGEN OVERDREVEN NATIONALISME. ROME. 13 Maart (V. D.) In het hedenmor gen gehouden geheime consistorie heeft Paus Pius XI zes nieuwe kardinalen benoemd, na melijk den aartsbisschop van Turijn Fossati, den aartsbisschop van Quebec Vllleneuve, den aartsbisschop van Florence Dnlla Costa, den Apostolische» Delegaat in de Vereenigde Staten Fumazoni Biondi. den Pausclijken nuntius te Boekarest Dolci en don aartsbis schop van Weenen dr. Innitzer. Bovendien zijn twee kardinalen in pextorc, d.w.z, twee kerkvorsten tot kardinalen gemaakt, zonder dat hun benoeming op het oogenblik bekend gemaakt wordt. Het geheime consistorie begon vanmorgen te half tien. Ter inleiding hield de Paus een toespraak waarin hij een overzicht gaf van de kerkelijke gebeurtenissen sedert het laat ste consistorie op 30 Juni 1930. Hij noemde den internationalen toestand critiek. Door een overdreven nationalisme werd de toe stand steeds onveiliger en onrustiger. In de oude en in de nieuwe wereld kletteren weer de wapenen voor den broedermoord. Ook de wereldcrisis was een bron van smart, doordat zij millioenen arbeiders werkloos maakte cn door de vijanden der politieke, sociale en rc- ligleuse orde voor hun doeleinden wordt uit gebuit. In dit verband noemde de Paus Rus land. Mexico en Spanje. Voorts verklaarde tie Paus zich bezorgd te maken om de „protestantsche proselictenma- kerij", die in geheel Italië en zelfs in Rome vrij en teugeloos kon geschieden. Hij riep allo katholieken op om het kostbaarste, wat zij in deze stad en in dit land haddon te ver dedigen en wees op de schade, die deze be weging in Italië reeds had aangericht. Voorts'beklaagde de Paus zich er over. dat de doop van de dochter uit het Bulgaarsche Koningshuis niet volgens den katholieken ritus was geschied, in strijd met de formeele en uitdrukkelijke beloften die door de hand des konings waren neergeschreven en on derteekend De Paus verklaarde., dc verant woordelijkheid daarvoor te kunnen onder scheiden. Daarom wilde hij dan ook niet. zijn apostolischen zegen aan een in dc politiek verstrikte en in haar onschuld het voorge vallene betreurende moeder onthouden. Tenslotte sprak de Paus nog over het Hei lige Jaar. In den St. Pieter zal de Paus zelf de Heilige Poorten openen. AGENDA DINSDAG 14 MAART Gem. Concertzaal: H. O. V. concert, solist Marix Loevensohn, (celloi 8.15 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van „Jongedames in uniform" door De Ver eenigde Schouwspelers, 8 uur. Volksvoor stelling. Nassauplcin 8: Bijeenkomst Vcrceniging tegen het mishandelen van Dieren. Voor dracht met lichtbeelden en film, 8 uur. Barteljorisstraat 1317: Jaarlijkschc al- gcmcenc vergadering van aandeelhouders N.V. Wed. Oosten en Zoon, 8 uur. Palace: „Ein tolles Madel", Op het tooneel „Vega" burlesque. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Menschen in 't Hotel", (geprolongeerd). 8.15 uur Rembrandt Theater: ..Dc onbekende gast" Op het tooneel: Kees Pruis. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 15 MAART Stadsschouwburg: Amor ln dc Pastorie door Rott. Hofstad Tooneel. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Filmavond Ncd. Reisverceniging. 8 15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5