Vepteilinc HAARLEM'S DACBLAD DINSDAC 14 MAART 1933 JUBILEUM „NIEUW LEVEN". bal-masquó van haaklems tooneel. De Geheelonthouders Vereeniging „Nieuw Leven" (afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond) bestond Zater dag twintig jaar. Niettegenstaande de on gunstige tijdsomstandigheden meende het bestuur dit vierde lustrum toch niet onop gemerkt te moeten laten voorbijgaan. Daar om had men besloten, niet alleen een feest avond, maar ook een receptie te houden. En dat dit goed gezien was, bleek uit de groote belangstelling bij beide gelegenheden. De receptie. Zaterdagnamiddag van vier uur tot half zes hield het bestuur in één der bovenzalen van het gebouw „Sint Bavo" aan de Smede- straat een receptie. Doordat een groot aan- tai vrienden en vereenigingen een bloem stuk gezonden hadden, kreeg de zaal een feestelijk aanzien. Nauwelijks waren de deu ren geopend of de bezoekers kwamen bin nenstroomen. Meestal waren het afgevaar digden van bevriende afdeelingen, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden. De heer J. van Dam van het Centraal Drankweerco- mité complimenteerde het bestuur in war me bewoordingen en wekte de vereeniging op in haar cultureelen strijd niet te versa gen, en niet te rusten vóórdat de overwin ning was behaald. En vooral om te trachten te behouden wat men had. Dat dit moeilijk is, heeft men, zei spreker, in Amerika kun nen zien. Daar had men een drankverbod, zoodat daar gedacht werd dat men er was. Met het uitspreken van waarschuwende woorden eindigde de heer Van Dam zijn rede Vervolgens werd het woord gevoerd door afgevaardigden van de afdeeling Haarlem van de Ned. Christen Geheelonthouders Ver eeniging: van de afdeeling Leiden van den A. N. G. O. B.: door den heer P. Court na mens de afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken; van de Ned. Chr. J. G. O. V. „De Schakel", door den heer Hennis namens de hulp-districtsloge der I. O. G. T.. die mede namens het Blauwe Week-Comité sprak; door den heer Sondorp namens de Loge „Eendracht Sterk" van de I. O. G. T.: door den heer Kip namens de afdeeling Den Haag van den A N. G. O B door den heer Mannen namens de afdee ling Hilversum van dien Bond: door den heer Rem namens de afdeeling Wijkeroog. Verder werd nog gesproken door afgevaardigden van de Loge „Naastenliefde" van de I. O. G. T.: van de Loge „Plaats voor Allen" van die organisatie en van de afdeeling Zaan dam I van den A. N. G. O. B. Tenslotte bood de heer E. H. Kaspers met een sympathieke toespraak namens de af deeling Santpoort van dezen bond als blijk van waardeering een plant aan den bro chure-depothouder aan. Ook het aantal telegrammen en brieven was groot. Het was al dicht bij zessen eer de druk be zochte receptie was afgeloopen. De herdenkingsavond. Des avonds werd in het gebouw „St. Bavo" de herdenkingsavond gehouden. Daar de afdeelingsvoorzitter verhinderd was den avond te openen, spi'ak de heer J. de Klein de openingsrede uit, waarin hij met enkele woorden de aanwezigen ter gelegen heid van den herdenkiixgsavond harte lijk welkom heette. aDarna overhanigde mevrouw de Quaste- niet een enveloppe met inhoud als geschenk ter stijving der vereenigingskas. Het symphonie ensemble .Orpheus" di recteur de heer H. Th. Lindenborn, luisterde den avond met een zestal muziekstukken op. o.a. de ouverture Rosamunde van Fr. Schu bert. De arbeiderstooneelvereeniging „Herman Heyermans" voerde het bekende tooneelspel in drie bedrijven op. getiteld „Gebr. Kal koen", door Ger. v. Nielen. De regie was in handen van den heer J. Klein. De bondsvoorzitter, de heer A. Martinus, sprak in de pauze van het tooneelstuk. Hij wijdde enkele woorden aan een kernachtige propagandarede, en spoorde de aanwezigen aan de geheelonthoudersvereeniging „Nieuw Leven" hun steun verder te blijven geven. Nadat ten slotte het symphonie-ensemble nog enkele nummers ten beste had gegeven, werd de avond besloten. haarlem s salon-orkest. Haarlem's Salon-Orkest, leider Jack Stoffer zal op Zatei'dag 1 April wederom concertee ren voor de radio. De K.R.O. zendt dit concert uit van 57.10 uur n.m. REISVEREENIGING. Woensdag 15 Maart wordt in de?i schouw- burg-Jansweg een filmavond worden gege ven. PERSONALIA. Geslaagd voor het examen ar -Ws- assistent te Amsterdam E. over de L'.nden, Haarlem. jaarverslag het witte kruis. Uit het jaarverslag van het Witte Kruis over 1932 nemen wij over dat in plaats van het periodiek aftredende bestuurslid, den heer van Dam, die zich niet hei'kiesbaar stelde, gekozen werd de heer C. v. d. Velden. Het ledental liep terug met 136, zoodat het op 31 Dec. '32 nog 3134 bedroeg. Op 1 Juli 1932 werd een derde wijkzuster aangesteld. Geen aanvrage werd ontvangen voor uitzen ding van patiënten naar herstellingsoorden. Uitvoerig is behandeld de door B. en W. ver zochte korting van 7 pet. op de salarissen van het badhuispersoneel, waar het bestuur tegen was. Op de gemeentebegrooting is de post subsidie voor Volksdouchebadhuizen met 1000 verminderd, zoodat het bestuur van begin 1933 af een korting van ongeveer 7 pet. heeft ongeleed. Naar aanleiding van een en ander treden de bestuursleden L. Modoo en M. Bakker af. Het aantal gebruikte baden bedroeg 163815. vorig iaar 162671. wat te danken was aan het herstel van het derde badhuis. Het exploita tieverlies op de 5 badhuizen was 7843.72 tegen 7573.24 vorig jaar. H. T. heeft zijn welbekend devies „toch gezelliger" alle eer aangedaan, want het tra- ditioneele maskerfestijn is, gelijk de vorige jaren, weer met veel enthousiasme en opge wektheid gevierd. Het doet prettig aan te ervaren, dat er nog zoovele optimistische lieden zijn, die zich niet door de tijdsomstandigheden laten intimidee- ren en vreugde in het leven weten te schep pen. Mocht de deelneming dit jaar van iets min der omvang zijn, de ware stemming was „als vanouds". Daaraan werkte vooral ook de sug gestieve entourage van den dansvloer mede. De groote zaal van het Concertgebouw bood met haar veelkleurige lichteffecten een fan- tastlschen aanblik. In het midden der zaal troonde in een provisorische muziektent het dansorkest; het aandeel der muzikanten mag niet vergeten worden, want zij kweten zich op prijzenswaardige wijze van hun taak en lieten een w&re schlagerregen op de on derdanen van prins Carnaval neerdalen. De deelnemende dames en heeren verdienen een pluim voor het vele werk. dat zij zich gege ven hebben om zoo actueel, komisch, fraai of zonderling mogelijk voor het forum te tre den. Het is niet doenlijk hier alle leden van dit bonte gezelschap te vermelden en wij wil len daarom volstaan met enkele hunner te memoreeren. zooals de twee karakteristieke piccolo's, de zesdagenrenners. het alleraar digste bridgespel, de eenigszins zonderling uitgedoste. Van der Meulen en een indruk wekkend Biedermeyerpaar. Het zal van de jury (haar samenstelling hebben wij dezer dagen in ons blad mede gedeeld) ongetwijfeld heel wat wikken en wegen hebben gevergd, alvorens de defini tieve uitspraak kon worden vastgesteld. Dat deze overigens de juiste is geweest, zal wel niemand, gelet oo de deskundigheid der jury leden durven beweren! De uitslag luidde aldus: Historische dames: Herderin in Rococostijl en-Maria Stuart. (De prijs voor den historïschen heer ver viel). Historisch paar: Biedermayer paar. Komische dame: Dame met dophoed. Komische heer: Man met de slappe beenen. Komisch paar: Het strijkje. Fraaiste dame: Bloemenmeisje uit Menton. Fraaiste heer: Mexicaan. Fraaiste paar: Russen. Zonderlinge dame: Caroussel. Zonderlinge heer: Man met stok en hooge hoed. Actueele dame: Amor blijft actueel. Actueele heer: v. d. Meulen (keeper H.F.C.) Actueele paren: Bridgepaar en Fietsrijders (v. Kempen en Pijnenburg). Mooiste groep: Matroosjes. Actueelste groep: Uitverkoop. Meest komische groep: Negergroep. Troostprijs: dame: dame met piano. Troostprijs, heer: pers. kindervoeding. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week u:t in haar afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 152. Dinsdag 141, Woensdag 140, Donderdag 140, Vrijdag 146 Zaterdag 116 porties. Overtonstraat: Maandag 175. Dinsdag 170. Woensdag 159. Donderdag 157, Vrijdag 174. Zaterdag 155 porties. Byzantiumstraat: Maandag 98. Dinsdag 106, Woensdag 106, Donderdag 100, Vrijdag 101. Zaterdag 100 porties. Bovendien werden dageiijks 63 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon l. o. gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: Bouterse. Sophiastraat 1. H BS. agenda: Bur. v. Politie, Smedestraat 9. bal; étui met schrijfbehoeften; motor handschoenen; étui m. schrijfbehoeften: tee- kening m. bijschrift; Leye, Leidschevaart 338, handschoenen: Kenzen. Kampervest 9, idem; v. Spengler, Westerhoutpark 7, halsdoek; v. Sooelen. Slachthuisstraat 33 rd., hondje; Cra zier. Lucas Meyerstraat 26, idem; v. d. Kerk. Olieslagerslaan 7. 10-rittenkaart; Kennel Fauna Parklaan 119, 2 katten; Westendorp, Duvenvoordestraat 60, lorgnet in étui; Oud hof, Schreveliusstraat. 29, nummerplaat; Rid der, Bleekenbergstraat 37, portemonnaie; Luske, Slachthuisstraat 85 rd.. idem; Van Setten, Kleine Houtstraat 59, idem; Brake- boer, Ravelingsteeg 13. idem; Horeman. Nagt- zaamstraat 26 jongenspet Rijwielstalling, Ondeugdelijke levensmiddelen De overheid zorgt er voor. dat de winkeliers slechts deugdelijke eetwaren kunnen veikoopen, doch hoe staat het ermee wanneer U ze gebruikt? Wanneer U muizen hebt kan in één nacht Uw voedsel vies en bedorven zijn. Maakt nu direct een eind aan deze bron van schade en ergernis door Rodent te gebruiken op de voorgeschreven manier. De Heer A. te K. ondervond in zijn schuur veel last van muizen, die hij met aller lei middelen trachtte te verdelgen. Ten slotte probeerde hij Rodent en na twee dagen schreef hij ons met slechts een doosje 113 muizen gedood te hebben. Koop nog heden een enkele doos a 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van muis en rat bevrijd zijn. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. C43 (Adv. itigez. MedJ Jansstraat 85, rijwielketting; Christiaans. Spaarnwoudersstraat 91. rijw.belast.plaatje; Schulpzand, Friezenstraat 30. rozenkrans; Hoonhout. Zocherstraat 47. kinderschoenen; Langendijk. Jan Nieuwenhuizensiraat 16. schroevendraaier; Huibers, Nassaulaan 4 rd. boodschappentasch; Hessels. Leidschevaart 262. vulpen; Arons, Damaststraat 26. idem; Duits, Raaks hoek Zijlvest, waschmand. Bur. van Politie. Smedestraat 9 .ceintuur; handschoen; Put. Barendsestraat 13. doosje inh. collier en 2 ringetjes: Blokker. Ooster- slraat 3. étui met zakspiegeltje; Pieke. Ruychaverstraat 8. hond: Cassa, Mcrovingen- straat 48 damshandschoen: Hoes. Zoetestraat 13rd., hoeren handschoenenVisser, Th'or- beckestraat 49. handschoen; Meijer, Oostvest 26, idem; IJlstra, Kerkhofstraat 13, hond; Schouten. Schalkwijkerweg 21. heerenhorloge; Kruzeman. Kinderhuissingel 22. horloge ketting; Tensen, Nic. Beetsstraat 15. hoed: Lucas, Assendelverstraat 29, handschoen: Smit, Wilhelminastraat 45. regenjas; Zijlstra, Jansstraat 36, kamferballen in kisje: Mok, L. Margaretha 30. kous m. kaartje wol: Visser le Hoogerwoerddwarsstraat 1, kokertje met pijpje; Landwehr. Hof van Egmond 31, mes in schede; Van Duin, Barendsestraat 46. por temonnaie; Visser, Midden Tuindorplaan 19, idem; Bakel, Damiatestraat 7, Studentenpet; Schaapman, Ooievaarstraat 13, portemon naie; Vermeeren, Jansstraat 63, rentebewijs; Polak, Schotersingel 13. kinderschoen; Vrin. Leidschevaart 28 K, Lipssleutel; Bur. van Politie, Smedestraat 9. ring met sneutels, schoenen; v. d. Putten. Teylcrstraat 52. taschje; Woudenberg. Timorstraat 164, idem; Lucas. Assendelverstraat 29. idem: Domhof, v. d. Hulststraat 6 rd., idem; Abbink .Benvil- joenstraat 25, idem: Kaacnbrood. Groote Houtstraat 131. vliegende Hollander; Repko. Olycanstraat 38. pakje waschgoed. MAKELAARS. kamer van koophandel en fabrieken. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem eif omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrortdissements-recht bank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediglng van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. S. Kuijper, Heemstede, J. v. Campenstraat 49, als makelaar in schepen en baggermate- rialen. 2. W. J. H. van Vessem. Heemstede, Raad huisstraat 77, als makelaar in onroerende goederen, assurantiën en hypotheken. 3. H. J, Heuperman, Overveen, Prins Hen driklaan 118, als makelaar in hypotheken, as surantiën, roerendè en onroerende goederen en chemikaliën. 4. J. Koning. Zandvoort, 'Bakkerstraat 2, als makelaar in assurantiën en hypotheken. FILMVOORSTELLING V. V. S. U. Zondagmorgen 19 Maart zal in de Gem Concertzaal een filmvoorstelling plaats vin den van de V. V. S. U.. waar o.a. vertoond zal worden de film Rubison, van regisseur W. Weinstock. Medewerking verleent verder Elis» Ménagé Challa <zang). indeelingsdistrict haarlem. De majoor H. J. van Steensel gezegd Van der Aa is benoemd tot commandant van he Indeellngsdistrict Haarlem. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, icordt de kopij den inzender niet teruggegeven. LEZING. Over het onderwerp „Christus In donker Parijs en de Zwarte Zóne" zal mej. Joh. Ekc- ring, Evangeliste van de Tabernakelkerk te Parijs, een lezing met lichtbeelden houden op Donderdagavond 16 Maart in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan. De Tabernakelzending heeft haar arbeids terrein hoofdzakelijk in dat gedeelte van Parijs, waar de diepst gevallenen der maat schappij leven, de z.g. „Zwarte Zóne*, een gebied, bewoond door meer dan 200.000 men- schen van allerlei nationaliteit. Mej. Ekering maakt op het oogenblik een tournée door ons land om in verschillende plaatsen van dit moeilijke werk te vertellen. tentoonstelt ing van smyrna- tapijten. In het gebouw Caecilia heeft de heer N. Crama een tentoonstelling georganiseerd van smyrnatapijten. Ongeveer tien maanden ge leden heeft de heer Crama een wedstrijd uit geschreven onder zijn clientèle, wie de meeste ambiti en vaardigheid bezat zelf deze tapijten te vervaardigen In het zaaltje aan den Jansweg zijn een vijftigtal inzendingen bijeen, waaronder ver schillende zeer mooie. De heer Crama heeft drie geldprijzen beschikbaar gesteld en bo vendien nog een publieksprijs. Een bezoek aan deze tentoonstelling kun nen wij zeer zeker aanbevelen. CURSUS VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Reeds langer dan een jaar bestaat in onze gemeente een cursus waar de jeugdige werk- loozen hun vrijen tijd nuttig kunnen door brengen. waar hun tevens gelegenheid gebo den wordt, een vak. als timmerman, meubel maker. bankwerker, automonteur, electriclen enz. grondig te leeren. Slechts enkele steden in ons land hebben een dergelijken cursus. Het comité, dat deze instelling beheert doet alle moeite de jongens van „de straat" te houden, en hen te wijzen op de toekomst, daar zij, die vakkennis bezitten, een grooten voorsprong hebben op de anderen, welke hun leegen tijd nutteloos verkwisten. Ofschoon over het geheel de cursus goed wordt bezocht, kunnen nog vele jongens ge plaatst worden, en ik zou den ouders van onze werklooze jeugd den raad willen geven, zich persoonlijk te overtuigen en eens een kijkje te nemen in deze werkplaatsen, welke gevestigd zijn aan de Gedempte Oude Gracht 135. Helaas zit een fout in den opzet dezer cursussen, welke met rijkssubsidie worden gesteund. De regeering gaat van het stand punt uit, dat deze cursussen vrij zijn voor eiken jeugdigen werklooze; er mag geen dwang worden uitgeoefend op het wel of niet verschijnen. Bij willekeurig verzuim krijgen de ouders der jongens van den leider der cursussen een kaart thuisgestuurd. Door de depressie in het economisch leven is veelal het verband in het gezin, niet zooals het moet zijn. Vader en zoons, reeds lang werk loos, gaan hun eigen weg. geen mensch be kommert zich om de toekomst. Ouders, laat ons terug keeren tot de wer kelijkheid, wijs uw kinderen op de toekomst, stuurt hen naar de cursussen zoo noodig on der Uw dwang, later zullen zij U dankbaar zijn. Tot mijn leedwezen voel ik mij gedwongen, ook tot de heeren werkgevers een waarschu wend woord te richten. Wie heeft het grootste belang bij goed ge schoolde jonge werkkrachten? Interesseeren deze heeren zich wel voldoende voor deze ge meentelijke cursussen? Toont nu uw belang stelling. neemt, indien gij jonge werkkrach ten noodig hebt, de jongens van den cursus, inplaats van hen. die dagelijks aan uw deur kloppen, en aan het „langs de straat slente ren" de voorkeur geven. Op de cursussen zijn goede werkkrachten beschikbaar. De Ge meentelijke Arbeidsbeurs wil u gaarne ter zijde striah en inlichtingen geven over ge drag. werklust en vakkennis van deze jonge menschen, welke de voorkeur geven aan wer ken inplaats rond te loopen. STOKPAARDJE OF DREIGENDE REALITEIT? Mijnheer de Redacteur! Gaarne nog eens een plaatsje in Uw veel gelezen blad voor het onderstaande. Bij voor baat mijn dank. Allereerst dan dit: heeft het zin bij herhaling te propageeren voor inter nationale ontwapening en in afwachting daarvan nationale ontwapening, daarbij als onbetwist aannemende dat dit het eenige af doende middel is tegen oorlog? Kan het zijn dat menschen. die dat doen, gemotiveerd van éénzijdigheid zijn tc betich ten? Zijn de gedachten van deze menschen, in dit opzicht, éénzijdig geörienteerd en is het daardoor van hen misschien wat men wel eens noemt een geliefkoosd stokpaardje ge worden, wat per saldo toch niet verdient bij herhaling in de algemeene belangstellings sfeer getrokken te worden? Staren zij zich niet blind op één onderwerp? Ongetwijfeld zijn er nóg vele zaken die ten volle recht hebben op een open oor en een warm hart. Slechts een vreemdeling in Je ruzalem zou in dezen tijd daarbij niet aller eerst denken aan dc massa-werkloosheid. Van minder,maar daarom nog niet van minder blijvende urgentie zijn; voorkoming, bestrij ding en verzachting van ziekten als tubercu lose, kanker enz. en tientallen mindere gee- sels der menschheid ln dezen vorm. Of be strijding drankmisbruik, verbetering gevan- Toen hun moeder stierf door W. SCH. De een voelde het meer dan de ander: allen wisten echter dat moeder de kracht was die hen samenhield, dat moeder's huisje het centrale punt was van de familie, welker leden niet alleen letterlijk gesproken ver van elkander verwijderd waren, doch helaas ook In figuurlijke beteekenis van het woord. Men durfde voor dit feit niet openlijk voor den dag te komen, en wanneer op moeders ver jaardag nagenoeg weer allen om dc ouder lijke tafel heen zaten, sprak men liefst over zulk soort zaken waarbij men geen gevaar liep een onderwerp te raken, dat tot mee- ningsverschil aanleiding zou kunnen geven. En zij die zich niet daartoe in staat voelden, bleven liever ln het geheel weg. Op zoon dag leek het alsof uren uit een lang vervlogen tijd weerkeerden, een tijd waar men allen gezamenlijk leed en streed voor het zelfde doel. Er kwam vaak zelfs een sfeer van hartelijkheid, van beter-begrijpen en soms iets. dat misschien nog meer was dan genegenheid. door familieband alleen. Het oudje, wellicht ondanks haar jaren in vele opzichten jeugdiger in levensopvatting dan menig harer kinderen, liet de gelegen heid dat er weer velen bij elkander waren nooit voox-bijgaan zonder ze op het portret van hun vader te wijzen. „Jullie lieve vader", (zooais ze over haar man placht te spreken) „heeft de band der liefde tusschen jullie ge legd. en als ik er niet meer ben" (voegde ze er steevast aan toe) „bedenk dan dat het jullie plicht is dezen band steeds hechter te maken." De een voelde het meer dan de ander: moe der was het centrale punt in de familie. De een schoof onrustiger heen en weer dan de ander; ze beseften het toch allen slechts ten deele wat moeder bedoelde. En toen moeder stierf waren zij er allen. Ze stonden om het bed waarboven het portret van hun vader, en daarbij (grapplg-oudcr- wetsch) een gestoffeerd plankje met de woorden: „Hij is onze Vrede" erop gebor duurd. Allen zagen het portret en allen zagen de woorden. Weinigen begrepen 't slechts. Allen voelden dat hun Iets was ontvallen. Weinig begrepen 't slechts. De begrafenis was mooi. zeer mooi. Later zeide men dat het tè mooi geweest was, en niet In moeders geest. Een ander antwoordde daar eenigszins geërgerd op dat het voor moeder nooit mooi genoeg had kunnen zijn. Stilte. Ieder dacht er het zijne van. Het graf was mooi. Men sprak mooi. Men was diep bedroefd, althans men huilde. En., men ging naar huis. Het leven staat niet stil. Men ontmoet weer eigen kenissen. men ko.mt. weer in persoon lijke moeilijkheden. Niet dat men moeder vergeet! Wel neen. Maar er zijn andere, drin gender zaken. Bovendien waren er vele be slommeringen die moeder, althans in den beginne, niet deden vergeten. De een zorgde namens allen voor de regeling der begrafenis kosten. anderen regelden den verkoop van den Inboedel, een derde had de zaken den dokter betreffende ter hand genomen en zoo had een ieder zijn aandeel. Ieder kweet zich naar beste weten van zijn taak en zoodra het noodig was stelde hU zich met de anderen in verbinding. Den eenen keer voor een nood zakelijke geldkwestie die op behandeling wachtte, een anderen keer was het weer iets anders. Maar wie het ook was en waarover het ook ging, telkens had men aanmerkingen. Welwillende en onwelwillende. Men leverde afbrekende critiek. was ontevreden en maak te verwijten dat men niet van te voren ln de zaak was gekend. Het een bracht het ander met zich mede. Men voelde zich verongelijkt en benadeeld. Voor verdachtmakingen deins de men niet terug tot ten slotte de boog zoo gespannen werd dat hij wel móést springen. Er was niemand die niet beleedigd was, en zich niet miskend gevoelde. Ieder was over tuigd van zijn eigen goede behandeling en de verkeerde, slechte, of misleidende der an deren. Ruzie alom en op moeder's sterfdag allicht bezoeken zij het graf. Zij zullen zeker dezelfde tranen vergieten als den dag der begrafenis. En zij zullen weenen, niet omdat zij hun oude moe der missen, maar omdat hun een kracht ont nomen is die alleen moeder bezat: de kracht van het begrijpen, het vergeven en het lief hebben. Zij zullen de leemte ln hun eigen persoonlijkheid voelen en in wezen weenen zij daarom. genlswezer.. staatspensioen, vivisectie, enz., enz. Ik verbeeld mij niet met deze opsomming ook maar eenigszins volledig te zijn. en niet eenige zeer belangrijke onderwerpen over geslagen te hebben. Maar niettegenstaande dit alles meen ik dat het ontwapenIngsvraagstuk by herha ling minstens recht heeft op dc algemeene belangstelling, nu misschien meer dan ooit te voren. Omdat als er ni'i geen tastbare resul taten bereikt worden op de bekende confe rentie te Genève, dan één van dc beste kan sen om dat te bereiken verloren gegaan ls. Momenteel toch hebben de diverse regeerin gen er belang bij gezien de geweldige econo mische depressie en de daarmede gepaard gaande financleele tekorten, langs dien weg tot vermindering van uitgaven ie komen. Valt het weer minder moeilijk om de begroo tingen sluitend te maken dan ls ook daar mede een. krachtig ontwapeningsargument weggevallen. Vooral als wij bedenker, dat. Indien be langrijke resultaten uitblijven daarmede de realiteit van de oorlogsellende ontstellend nader komt. Wat deze realiteit inhoudt? Zou het nog noodig zijn dit te- vermelden? Lord Robert Cecil schrijft o.a.: ..Zelfs voor hen. die in 1918 den krijgsdienst verlieten zijn de militaire apparaten van de belangrijkste staten vrijwel onherkenbaar geworden. „In minder dan twintig Jaar zijn enorme luchtstrijdkrachten, die geen uren. maar minuten noodig hebben om een groote stad te verwoesten, uit het niets ontstaan: de ver giftiging van massa's menschen door middel van gassen is gemakkelijk geworden". Me dunkt daar kunnen we het voorloopig mee doen. Maar waarom is dan alléén onder den druk der machtige openbare meening (niet in de laatste plaats tot uiting komend in de pers) daar iets te bereiken, zooals reeds ettelijke malen verkondigd is? Waarvoor ls die tegen druk noodig? Is het dan niet veel beter bij tijds te ontwapenen dan Europa in een men- schenarme woestenij te herscheppen, waar toch niemand mee gebaat is? Zijn er dan machten en krachten die des ondanks ook internationaal de bestaande be wapeningen In stand willen houden, Ja mis schien nog wel willen uitbreiden? Heiaas moet liet antwoord op deze vraag bevesti gend luiden. En zij bevinden zich nationaal of Interna tionaal niet onder „the man in the street". Wat Nederland betreft zijn zooals bekend mede zij die hun Christelijke beginselen in de maatschappij en in de politiek zoo oo H«n voorgrond stellen nog tegen nationale ont wapening. Zou dan de geest van het ware Christen dom toch vercenlgbaar zijn met voorberei dingen tot vernietiging, zoo afdoend moge lijk. van even trouwe leden van dezelfde of zeer nabijkomende kerk. in ieder geval geest verwanten of nog algemeener mede-schep selen Gods? Ik weiger het vooralsnog te geloovcn. Hoogachtend. J. H. STEENSMA. ANTI-SEMITISME. Stellig zullen er door de geheele wereld stormen van verontwaardiging oplaaien over de schandelijke gewelddaden van dc tegen woordige Dultsche „nationale regeering" tegenover anders-denkenden op politiek en religieus terrein. Zelfs tegenstanders van dc leerstellingen van Liebknecht en Marx zullen de forceeringen van dc z.g. hakenkruisvlag- gen op het Karl Liebknechthuis en op het geboortehuis van Marx wel op zijn minst ge nomen hoogst onsmakelijk moeten achten. Onder het voorwendsel niet-DuitsSchers tc willen weren uit het Staatsburgerschap wor den in Dultschland Joodsche Vereenigingen ontbonden en Joodsche winkels gesloten en verdere barbaarsche en middeleeuwsche aan vallen op het Jodendom gepleegd. Maar de waarheid Ls. dat deze schanddaden wel dege lijk tegen de Joden als zoodanig gaan. Im mers. alle. tot andere rassen en religies be- hoorende. Dultsche inwoners, worden met rust gelaten en niet bedreigd. Wie zou nog enkele jaren geleden hebben kunnen gelooven dat dergelijke mcnschont- eerende maatregelen in een zoogenaamd be schaafd land mogelijk zouden zijn? „Dc Jood moet hangen", zoo was 't in vorige eeuwen en zoo denken tegenwoordig blijkbaar nog velen, die zich Christenen noe men. Is liet Joodsche volk nu nog niet ge noeg mishandeld, veracht en verjaagd ge worden? Denken nog steeds die Christenen, die zich aan dergelijken geloofs- en rassen haat schuldig maken, dat in doorsnede de tot de Christelijke geloof.'^inrichtingen behooren den moreel en geestelijk hooger staan dan de Joden? Waarlijk laten de Christenen te genwoordig maar eens goed bedenken voor welke acties tot oorlogen, voor welke gedra gingen gedurende de oorlogen, voor welke te kortkomingen bij de zoogenaamde pogingen tot ontwapening en voor welke verdere veel vuldige onheilen zij mede-verantwoordelijk zijn! Als het Christelijk geloof werkelijk in zijn uitingen wil overeenstemmen met dc leerstellingen, dan dienen de begrippen barmhartigheid, verdraagzaamheid, zacht moedigheid. vrede, door een ieder die be weert dat geloof aan te hangen, duizendmaal meer ln praktijk gebracht te worden dan zooals In het algemeen het geval ls. dan die nen alle Nederlandsche niet-Joden een krachtig protest te doen hooren tegen deze Dultsche schanddaden, die spotten met ieder gevoel voor menschwaardigheid. Ik hoop en verwacht dan ook dat er uit ons land in velerlei vorm krachtige actie zal worden gevoerd tegen deze reactionaire gru weldaden. Voorzoover mij bekend is hebben de Hol- landsche bonden van Nationaal Socialistische of Fascistische strekking alle uitdrukkelijk in hunne statuten vrijheid van godsdienst ver zekerd. Moge bij die nieuwere politieke rich tingen daaraan steeds worden vastgehouden en dit slechte Dultsche voorbeeld in Neder land bij geenerlei groep navolging vinden, op dat tenminste in dit opzicht ons land zich niet behoeve te schamen! Het is al erg genoeg dat er bij de Hollan ders Individueel nog zooveel kleinheid van geest voorkomt, dat geloofs- en rassenhaat nog steeds uiting vinden. Het ware te wen- schcn dat alle Christenen de Boeddhistische leeringen en dc toepassingen daarvan bestu deerden en realiseerden en vooral clan zou den trachten zelf meer dienovereenkomstig hunne Chrl.steli.jke leer daadwerkelijk te be leven en zich dus o.a. van groote onrecht vaardigheden als bruut geweld en misbruik van macht te onthouden. In Genève zou men dan al lang met de mooiste resultaten tot overeenstemming zijn geraakt. Neen, een wereldconferentie, als daar nu al sedert eenige Jaren traag voortsukkelt, doordat de echt humane atmosfeer er ln overgroote mate ontbreekt, zou dan niet eens noodig zijn ge weest. G. D. BOERLAGE. Velsen, 10 Maart 1933. Notaris.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7