De Jaarbeurs is weer goed bezet Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. De Tweede Kamerverkiezing. DE FRANSCHE CANCAN REDIVIVUS. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 MAART 1933 DERDE BLAD. De toestand consolideert zich. Onze industrie houdt vol. P. T. T. met den verreschrijver. Utrecht, stille stad aan vergeten pleinen achter eerbiedwaardige kerken, provinciaal langs zijn oud-patricische grachten met statig stijve huizen en enkel wat groot- steedsch in zijn voorname verkeersstraten met drukke winkels en agenten te paard, Utrecht is wereldstad in de buurt van de Jaarbeurs. En Vreeburg is een vreemde para doxale naam voor een cosmopolitisch drukke plaats, raakpunt van verkeerslijnen, getrok ken over het gansche land en ver over de grenzen. De Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs is internationaal en het Vreeburg is internationaal in deze dagen. En Utrecht is een gezellige stad. Het heeft alleen maai den naam, wat stijf te zijn. Zoo zijn er méér steden Er zijn contingenteeringen en er zijn tol muren. Het internationale goederenverkeer ligt aan banden. Men wil geen internatio nalisme. Wat ter wereld doet dan het inter nationalisme op de Jaarbreus? Het doet er zaken. Het is er al jaren en het denkt er niet aan weg te bl ijven. Zakenlieden gelden nu ety.imaal als wat slimmer dan andere, lieden. Zakenlieden zijn de menschen van den vooruitziend en blik. En zou den zij daarmee niet ééns over de tolmuren kunnen heenzien? Gekheid, zij komen ter beurze, de Fran- schen, de Italianen, de Duitschers, de Oos- stenrijkers weer en nu zelfs de Belgen ook al. en zij geven met deze komst een wel zoo voorbeeldig blijk yan vertrouwen, van geloof in het eenig juiste en gezonde prin cipe van den vrijen handel, dat het eigen lijk iedere regeering, die het gadeslaat, en die dit tenminste niet vermag tegen te gaan een weinigje diende te doen blozen van" schaamte. Schraagt vertrouwen niet de heele Jaar beurs? Wij moeten zeggen, dat het van een voor treffelijke blijmoedigheid getuigt, deze groote en hooge gebouwen van onder tot bijna bovenaan weer vol te laden met een onschatbare veelheid van artikelen der menschelijke behoefte, doch waaraan hoe langer hoe minder menschen behoefte schijnen te gevoelen of: te mogen gevoelen. De Jaarbeurs is een warenhuis, het veel- zijdigste en best voorziene warenhuis van alle waarschijnlijk, een warenhuis zonder kassa en nochtans zonder afbetalings methoden, maar toch met een wissel op de toekomst. De handelsgeest van de Jaarbeurs is de geest van het optimisme en wanneer het waar was, wat velen al een paar jaar geleden beweerden, dat de Jaarbeurs een laatste noodsprong, beteekende, dan was er nu al geen Jaarbeurs meer, want de tijd van de noodsprongen is voorbij en wij zijn nu aan de consolidatie bezig. Op de Jaar beurs is geen sprake van sensatie, wel van taaiheid en volharding. Namen van vroeger vindt men heel regelmatig terug en nood sprongen zijn nooit regelmatig, uitteraard. Zelfs de meubelbranche, die onlangs besloot slechts één beurs per jaar te bezoeken, is ten deele toch vertegenwoordigd. Was zij er in haar geheel geweest, dan zou het Jaarbeurscomplex zoo vol geweest zijn als verleden jaar. Nu ontbreken er 143 stands aan. Nieuwe firma's zijn er echter ook, een paar Haarlemsche, en verder collectieve in zendingen, waaraan de regeering weer mee werkte. Zoo volgde de Algemeene Vereeni- ging van Nederlandsche Ijzergieterijen het voorbeeld van de Nieuwkoopsche smeden patroons. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft voor het eerst een stand ter voorlichting van de bezoekers. En in de groep Bouwmaterialen en Wegenbouw kwam men ruimte te kort en moesten deelnemers worden afgewezen. In de traditioneele rede. die de secretaris van het Jaarbeursbestuur de heer W. Graadt van Roggen voor de journalisten hield, vonden wij onze conclusies bevestigd. Dat er geen lichtpunten in ons huidig zakenleven zijn, moet betwist worden. Er openbaart zich.een streven naar meer onder ling overleg, naar nauwere samenwerking een geconcentreerd dienen van gemeen schappelijke belangen. Een lichtpunt is het ongetwijfeld, dat zich thans duidelijke teekenen voordoen, waaruit blijkt, dat ge nomen maatregelen reeds hun gunstige uit werking doen gevoelen. In zakenlkringen heeft algemeen de meen'ing post gevat dat de economische malaise tot zulk een prij- zenpeil van grondstoffen en artikelen heeft geleid, dat verdere daling geen groote af metingen meer kan aannemen, de kans op verlies tot beperkte grenzen is gereduceerd, een vastere prijsbasis is ontstaan, waar op een ommekeer binnen het bereik der mogelijkheden komt. Het is lang niet on mogelijk, dat op deze vastere, zij het dan ook voor een algemeene opleving te lage en voor de productie geen loonènde basis de handel in de naaste toekomst nieuwe impulsen kan krijgen, waaruit, zelfs bij gelimiteerde koopkracht van den consument een begin van opleving zou kunnen ontstaan. Er zijn op deze jaarbeurs 1415 deelnemers die 15000 vierkante meter oppervlakte in be slag nemen, maar bij deze beurs geldt niet het aantal maar het. gewicht. Dat ondanks dezen tragischen tijd een jaarbeurs in ons land voor den dag kan komen, met een omvang en samenstelling als deze. typeert de kracht, waarover het Nederlandsche be drijfsleven nog beschikt. Een bedrijfsleven zei de secretaris, dat een groot aanpassings vermogen 1 leeft, Wie rondgaat op deze Jaarbeurs bewon dert opnieuw de zorg. waarmee de exposan ten hun stand hebben ingericht, de bijzon der moderne en smakelijke middelen boven al, waarvan zij zich meestal bedienen. Eenige jaren geleden was de clou van de jaarbeurs voor den bezoeker-niet-liandels- man een toestelletje van Philips tot het op nemen van het menschelijk stemgeluid, dat dan per brief verzonden kon worden aan vrienden en bekenden Van het toestelletje hebben wij eigenlijk in de practijk minder gehoord dan men er toen van verwachtte. Nu opnieuw heeft de Jaarbeurs zulk een tech nische „clou", maar wij mogen er de ver wachting bij uitspreken, dat zij duurzamer zal zijn. dan de vorige. De clou van deze Jaar beurs vindt ge bij het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie, op de derde verdieping: in een stand, waarop wel zeer van toepassing is, wat wij zeiden over mo derne en kunstzinnig eaankleeding. In een keurige uiterst behagelijk aandoende omge ving toont ons vooruitstrevende staatsbedrijf u hier den verreschrijver, het wonderlijke in strument. in het brein der auteurs, die op de menschelijke gemakzucht speculeeren. reeds tientallen jaren geleden uitgedacht, maar eerst sinds korten tijd verwerkelijkt door be kwame en met scherp vernuft bedeelde inge nieurs In 1928 zagen wij op de „Pressa" in Keulen al een verreschrijver in dienst, verre- schrijven bestaat dus al een paar jaar. maar de weergaloos practische toepassing, die P. T. T. er aan geeft, is pas van den allerlaat- sten tijd. De verreschrijver'-kan namelijk op iedere huistelefoon worden aangesloten, niets anders is daarvoor noodig. dan het bevesti gen met een paar draadjes van de installa tie aan de leiding. En dan heeft men het vol gende gemak: Men wordt opgebeld door een handelsrelatie, die mededeelingen te doen heeft. Na de inleidende woorden haalt men een handle over en de schrijfmachine, die aan de telefoon verbonden is, doet zijn werk en registreert, wat aan de andere zijde op een soortgelijke schrijfmachine neergetikt wordt. En omgekeerd brengt men zijn ant woord op den eigen .zender" naar den „ont vanger" aan de andere zijde over. Er zijn andere mogelijkheden: U verlaat het kantoor, maar het kan zijn, dat men u opbelt om u belangrijke dingen te zeggen. Welnu, dan haalt ge bij het weggaan even eens de handle over: zoodra er opge beld wordt treedt dan automatisch uw ont vanger in werking, en de relatie aan de an dere zijde heeft maar het toetsenbord te be werken opdat u bij thuiskomst zijn mede deelingen in helder machineschrift in uw ontvangmachine vindt. Nog een andere mogelijkheid: Ge hebt uw relatie mededeelingen te doen, maar ge vreest, dat hij niet op kantoor is op dit uur. Toch zoudt ge graag reeds vastleggen, wat ge te zeggen hebt. Welnu, daarvoor is de auto matische verreschrijver, de machine, die in een soort braille uw epistel in een strook ponst, een strook, die ge later, wanneer het uw relatie beter past, slechts in uw telefo- nischen zender hebt te schuiven, die haar automatisch voor u afdraait, gelijk de gra- mofoon de wasplaat, maar.op langen afstand. En hebt ge nu uw mededeeling te doen aan meer dan één tegelijk, dan ge bruikt ge de combinatie van verreschrijver en ponsmachine, de volmaakste telegraaf- machine, die de wereld op dit oogenblik be zit. En een telegraaf, die geen telegrafisten vraagt ter bediening! De verreschrijver wordt door P. T. T. in Nederland als monopolie geëxploiteerd; duur is de huur per maand geenszins en het staatsbedrijf verwacht er een aanzienlijke stijging van het aantal gesprekken van. Tal van groote bedrijven, vooral banken, heb ben reeds een of meer verreschrijvers in ge bruik genomen. De toestellen worden gebouwd door Sie mens Halske te Berlijn, door Creed te Londen en door Morkrum Kleinschmidt in Amerika, waarvan Lorenz te Berlijn de vervaardiging in licentie heeft verkregen. De eerstvolgende phase, die de voortva rende F. T. T. zullen zien te verwerkelijken is het toepassen van „telefonisch vergade ren" op het telefonisch verreschrijven. Het schrijven van een brief aan verscheidene personen tegelijkertijd dus. En dan komt de stap naar de eindphase: radiotelefonisch verreschrift. Dan tikt de krantenman u bij wijze van spreken zoo van de redactie af de krant in huis! Maar daaraan denken wij voorloopig nog maar niet! Wie weet hoe gauw het zoover is, en wee ons. als wij dan een fout slaan, brrr.Fouten kunt u door één druk op de knop herstellen", zegt zake lijk en onvervaard de man van P. T. T P. T T. heeft nog een uitgebreide collec tie telefoons en telefooninstallaties, van de eenvoudige huisinstallatie tot de centrale voor vijftig nummers toe in zijn stand on dergebracht, en ge kunt er hoogst sugges- (Adv. Ingez. Med.) Over de voorbereidingen. tief gedemonstreerd krijgen, hoe met deze moderne Siemens toestellen waarlijk vrijwel alle combinaties van gesprekken en schake lingen, met en zonder bediende centrale post mogelijk zijn. Het is te lang en te tech nisch om hier te verhalen. Maar buitenge meen belangwekkend om tc zien. Inderdaad de P. T. T.-stand is dit keer de clou vau de Jaarbeurs. Terwijl de Jaarbeurs op zich zelf de' clou is van deze schoone lentemaand, Dat is ieder in Utrecht met ons eens en naar wij vertrouwen over weinige dagen ook velen daarbuiten. Pk. LANGS DE STRAAT. Zakendoen. Ge komt in de Jordaan; als buitenstaan der. Ge verwacht dat ge elk oogenblik iets te zien krijgt van wat men noemt „Jordaan- leven", en bent aanvankelijk verwonderd wanneer dat niet het geval is. Maar waarom verwacht men dat? Omdat men met de vooropgezette bedoeling iets van het bizondere leven der Jordaners te aan schouwen, naar deze stadswijk van Amster dam gaat. Dat is fout! Gaat ge echter naar de Jordaan zooals ge ook naar het Spui of de Rozengracht zou gaan, dan pas kunt ge iets. maar ook niet veel meer dan iets. van het Jordaanleven medevoelen en -leven. Het klinkt paradoxaal, maar wanneer ge de Jor daan slechts niet wilt zien als een curiosum doch als iets aparts .(wat een verschil is!) vallen de kenmerken van deze speciaal-Am- sterdamsche stadsbuurt, die gedoemd is te verdwijnen door de saneeringsplannen. veel eerder op. Op den hoek van de Bloemgracht en een der ontelbare zijstraatjes, staat een visch- koopman. Zijn kar ligt nog volgeladen met diverse soorten „Faane visch". Duidelijk dat hij nog niet. veel heeft verkocht, en dat daar in gauw verandering moet komen, wil de ne gotie van den dag goed gemaakt worden. Een juffrouw met een respectabelen om vang komt met een onverschillig gezicht langszij. „Wat doene die dooie beesies?" vraagt ze uitdagend. „Niks", wordt ze ingelicht. „Kedo?Vemachel jij je tante." „Seï ik kedo? Ik sei datte se niks doen." Minachtend graait de juffrouw in de visch- voorraad; ze pakt een spiering en een aal. be kijkt ze quasi deskundig, smiit ze op de hoop en grabbelt in de bak met bokkum. De koopman ergert zich heelemaal niet Vóór haar grabbelden en graaiden reeds tientallen in de visschenlijken. en na haar grijpt en grist een tiental anderen ln de koud-klamme vischjeshoop. Ook hij houdt zich onverschillig, en doet als is de verkoop voor hem slechts bijzaak „Nou. motje se nog kwijt?" sart-plaagt ze. „Mein fisse benne beter pebliek gewend", wordt de juffrouw thuisgebracht. „Dan ken je stikke met je r. en de juffrouw rolt verder. „Vijf stauters een pond!!" roept de man van de kar d'r terug. „Ik geif je nege voor 't kilo". De man moppert iets van „uitsuigster" en weegt de hoeveelheid af. „Ik neem ze eigelijk alleen maar om jou eraf te hellepe... deelt de juffrouw mede om het laatste woord te hebben. En terwijl vischjes en muntstukken van eigenaar wisselen zegt de vischman verbaasd: „Da begreip ik niet. Ik docht da-je se faur de stank nam W. SCH. Aan onze kwartaal- en maa ndab onnes. De adviinistratie vindt het hijzonder prettig ais een groot aantal abonnés het verschuldigde abonnementsgeld per post- of bankgiro voldoet. Men bedenke evenwel dat het een nog grootere tijdsbesparing geeft als men gireert vóór de kwitanties bij de incas seerders zijn. Formulieren voor automatische giro verstrekken wij gaarne en gratis. Herleving van de negentiger jaren. De beroemde negentiger jaren de „naughty nineties", zooals Engeland goed aardig zegt herleven op het oogenblik: de mode is voorgegaan en heeft speciaal haar licht opgestoken bij de op één oog staande hoeden en de hammenmouwen, die ook toen het markantste deel van het vrouwelijk toilet waren, en de dans, na step en charleston, heeft haar voorbeeld gevolgd en heeft den ouden cancan weer opgedolven en hem. iet of wat gewijzigd naar den eisch des tijds, voor het voetlicht gebracht. Mogelijk ook was de cancan er eerst en is het proces an desom in zijn werk gegaan, want hoewel op het oogenblik in het Carlton Hotel in Am sterdam de cancan uit Parijs wordt gedanst, absoluut echt uit Parijs, zóó uit het Bal Ta- barin. waar hij thuis hoort en voor een week naar Amsterdam is gekomen (o, inconse quentie, per vliegmachine!) herleefde in wer kelijkheid den cancan al in 1929 en 1930. dus na een winterslaap van ongeveer dertig jaar. Hij verdween omstreeks 1900 van het tooneel, en met hem stierven deberoemde negentiger jaren, waarvan hij één van de meest typische uitingen was geweest. Waarschijnlijk heeft toen niemand gedacht, dat het geen dood voor eeuwig was, maar dat hij weer opge rakeld zou worden in een tijd als de tegen woordige, die helaas in veel van zijn uitin gen slap en futloos is en op sommige punten zoo weinig karakter heeft, dat hij het hebben moet van nabootsingen, die uiteraard zwaar zijn. Ook de cancan zal wel aan dit euvel lijden: uit een tijd gehaald, waarin hij paste naar een omgeving, waarin een volkomen andere geest heerscht, er zijn waarschijnlijk niet eens meer danseressen te vinden, die hem dansen, zooals hij gedanst moet worden en de cosluums hebben zelfs geleden inder daad geleden onder den geest van vereen voudiging, die tegenwoordig de mode be- heerscht. Bij den cancan hooren geen kort haar, maar de geweldige optorenende kapsels, waarvoor men toen nog den tijd had: bij den cancan hooren geen „natuurlijke lijnen' en simpele jurkjes, maar de wespentailles en overdadige rokkenmassa's, die toen voor het meest perfecte in „lijn" golden, dat men ooit kon uitdenken: bij den cancan hooren geen simpele riemschoentjes, maar de kostelijke hooge laarsjes, zooals ze vroeger o.a. bij de opvoeringen van de „Fledermaus" gedragen werden, en die men zich mogelijk herinnert van oude foto's en teekeningen. En voor alles! bij den cancan hoort geen jazz-band, met negerzangers, die zich alleen maar even op den achtergrond houden en het nie.t eens noodig vinden om vanwege de sfeer 'n oogenblik te verdwijnen er hoort bij een ouderwetsch orkest met een dirigent, die het drukker heeft dan èèn van zijn musici en wiens jaspanden op de maat van Offenbach's muziek elk van zijn bewegingen onder- streepen. Overigens eere zij den cancan is er geen woord ter wereld geweest, dat mij ooit zoo geïntrigeerd heeft als zijn naam en is er geen dans geweest, waarvan ik zoo hei melijk hoopte, dat ik hem nog eens in werke lijkheid te zien zou krijgen, als juist die cancan, dien ik dan ook zag! Kleurige zijden jurkjes met ballonnen van pofmouwen en wijde bestrookte rokken; een schuimige Belangrijke gebeurtenissen werpen scha duwen vooruit. Zoo ook de naderende verkie zing voor ons belangrijkste college van wet gevende macht. Morgen, Woensdag 15 Maart, heeft candi- daatstelling plaats. Reeds ontplooien de po litieke partijen bijzondere activiteit. In woord, beeld en_ geschrift wordt het kie zerscorps in den lande voorgelicht. Dat de kiesverenigingen thans alle zeilen moeten bijzetten om de organisatie te vol tooien. ligt voor de hand. omdat de verkie zing, door het bekende conflict tusschen Ka mer en Regeering, waarvan Kamer-ontbin ding het gevolg was, eenige maanden is ver vroegd. De aandacht van het publiek concentreert zich gewoonlijk het meest op de candidaat- stelling. de stemming en den uitslag daarvan. Zeer begrijpelijk trouwens. Toch is het van belang ook eens te wijzer, op de vele, omvangrijke werkzaamheden, wel ke hieraan voorafgaan. „Een kijkje achter de schermen" heeft ons wat nader gebracht tot de zorgen en be moeiingen in deze. voor de gemeente-be sturen. Allereerst dan dient te worden nagegaan in hoever de indeeling der gemeente in stern- districten nog juist is. waarbij rekening moet worden gehouden met der. snellen aanwas der bevolking in bepaalde wijken Ga lezer, hiervoor eens in gedachten na, hoeveel nieu we straten, ja zelfs geheel nieuwe kwartieren in de laatstverloopen 2 jaren (b.v. in Haar lem-Noord) zijn ontstaan. Ook doet zich het verschijnsel voor. dat in de binnenstad tal van perceelen niet meer voor bewoning worden gebruikt, maar een veranderde bestemming hebben gekregen (b.v. uitsluitend pakhuis, winkel of kantoor). Het gevolg is, een vermindering van het aan tal kiezers in die districten. Bij de indeeüng der gemeente in stemdis- tricten wordt er steeds naar gestreefd, deze „op peil" te brengen, d.w.z. dat elk district ten hoogste 1000 kiezers telt. Eenerzijds zal dus in de buitenwijken het aantal kiezers belangrijk stijgen, anderzijds moet in de binnenstad de omvang der dis tricten worden vergroot, omdat daar het aan tal kiezers regelmatig daalt. Is de vaststelling van de stemdistricten achter den rug, dan dient de aanwijzing van stemlokalen te geschieden. Zooveel mogelijk wordt hierbij gebruik gemaakt van gemeen telijke gebouwen, allereerst van scholen, waar van les- en gymnastieklokalen zich het best leenen. Doch niet altijd zijn deze gebouwen op de gewenschte plaatsen aanwezig. In die geval len wordt aan de besturen van bijzondere scholen of instellingen gevraagd één of meer lokalen voor dit doel beschikbaar te stellen, waaraan in den regel met groote bereidwil ligheid wordt voldaan Hierna volgt de samenstelling ypn de stem- bureaux, ingevolge de Kieswet aan te wijzen uit- en zoo noodig buiten den Raad. Elk bu reau bestaat uit een voorzitter, 2 leden en 3 plaatsvervangende leden. Voor de thans tot het aantal van 81 gestegen stemdistricten in totaal dus 486 personen. Van de gelegen heid. dat voor deze benoeming „zoo noodig buiten den Raad" personen kunnen worden aangewezen, moet dan ook wel een ruim ge bruik worden gemaakt. Na de aanwijzing komen van elk bureau afzonderlijk de leden ten Raadhuize bij elkaar, om onderling de uren te regelen, waar op elk dor leden zitting zal hebben: dat zijn 81 besprekingen, waarvan verschillende gelijk tijdig in verschillende lokaliteiten plaats vin den. doch waarmede toch zeker 6 avonden gemoeid zijn Afgescheiden van dit alles, zijn inmiddels de eigenlijke verkiezingswerkzaamheden aan gevangen. De bijna 70.000 kiezerskaarten 'precies zijn het er 69.856). waarop de nieuwe Indeeling van stemdistricten te voren is bijgewerkt, be- hooren gerangschikt te worden naar de dis tricten. waarin de kiezers op 1 Januari van dit jaar woonden. Men krijgt dus 81 groepen van kaarten, alle in alphabetisch-lexicogra- fische volgorde, aangevende de kiezers van elk district, Daarna kan worden overgegaan tot het typen der 81 kiezerslijsten. Op een voudige wijze worden do getypte bladen zoo veel maal vermenigvuldigd als noodig is. De eerste afdruk vormt de kiezerslijst, een vracht van bestrookte onderrokken, die dei nend en golvend geen oogenblik in rust waren; zwarte kousebeencn, die blijkbaar op deze wereld nog maar één behoefte hadden: zich zoo weinig mogelijk op den grond te be vinden. Armen vliegen alle kanten uit, en het üjkt wel of de zwaartekracht tijdelijk opge heven is: de danseressen nemen zonder be zwaar een been onder den .arm en tollen zoo rond. of ploffen aan het eind van hun solonummer van een onrustbarende hoogte neer in een volmaakte „spagaat", de zitstand op den grond met volkomen uitgespreide beenen, die jaren en jaren van training eischt. En het is alleen jammer, dat de steunpila ren van d envroegeren cancan van dertig jaar geleden, deze herleving waarschijnlijk net niet meer mee zullen maken. Toulouse Lautrec, de geweldige teekenaar en schilder, die zoo als geen het veelbewogen leven van dien tijd kon weergeven, is dood. en alleen de teekeningen van zijn beroemdste model len: La Goulue, dc beroemdste cancandanse- res van toen. May Belfort, Jane Avril on medemoiselle Eglantine leven nog. La Goulue leeft evenmin meer. hoewel ze nog niet lang geleden stierf; van de anderen weten mis schien nog enkelen, wat haar lot is geweest. De mogelijkheid is groot, dat zij den cancan, zooals zij hem dansten, nog maar ternauwer nood zouden herkennen in dezen cancan, die gedanst wordt door menschen van een andere generatie, en vooral van een anderen tijd, waarin een geest heerscht, die volkomen tegengesteld is aan dien van toen. Maar wie weet het? Intusschen danst men weer cancanaangename afwisseling na charleston, black bottom en wat dies meer zij. En wie af en toe met weemoed terug denkt aan de negentiger jaren, die zoo schoon waren als hij ze beleefde en die zoo schoon moeten zijn geweest voor het geval hij tc laat geboren werd kan ten minste den cancan nog eens met eigen oogen aanschouwen! WILLY VAN DER TAK. tweede dient voor de console om to kunnen nagaan of aan den stemplicht is voldaan, en een dorde, bestaande uit geperforeerde stloo ker.. is bestemd voor adresseering van de op- roepingskaarten. Mét het orgineel en oen exemplaar voor archief medegerekend. vormt dit in totaal voor alle distrieten niet minder dan 17500 vel papier, ongerekend nog de af drukken die gevraagd worden door derden, zooals kiesverenigingen. Werd vroeger de geheele kiezerslijst van een doorloopende nummering voorzien, waar door de nummers opliepen tot bijna 70.000, ditmaal heeft in afwijking daarvan elk uit treksel der kiezerslijst een opvolgende num mering van l tot hoogstens lOOO. waardoor het hinderlijk oplezen van groote getallen is vervallen. Zijn alle lijsten gereed, dan wil dat nog niet zeggen, dat ze ongewijzigd door de stem- bureaux kunnen worden gebruikt. Want aan de kiezers is het recht toegekend om in een andere gemeente hun stem uit te brengen en hiervan wordt een steeds toenemend gebruik gemaakt, in het bijzonder door hen, die in een andere gemeente werkzaam zijn, or die inmiddels elders zijn gaan wonen. Op welke wijze de kiezers var. dit recht ge bruik kunnen maken is in dit blad van 9 de zer reeds uitvoerig uiteengezet. De door de wet geboden gelegenheid om elders of -wel per gemachtigde te stemmen heeft de administratieve beslommeringen In tusschen niet weinig vermeerderd. Dat thans te dien opzichte aan alle desi derata is voldaan, mag Intusschen met re den betwijfeld worden, daar zich in ver band met de in de wet opgenomen stem plicht - - wel steeds nieuwe verlangens ter uitoefening van het kiesrecht zullen open baren. De structuur van de Kieswet heeft inmid dels reeds tal van wijzigingen en aanvullin gen ondergaan, beoogende technische verbe tering in de toepassing van het eenmaal aan vaarde stelsel van: evenredige vertegenwoor diging^ Tenslotte wijden wij onze aandacht aan de candidaatstelling en de stemmng. De lijsten van candidaten moeten op den dag van 15 Maart a.s. (titans ln afwijking van dc wet bij Kon. besluit bepaalde tus schen 9 en 4 uur worden ingeleverd bij de voorzitters der hoofdstemburcaux in dc 13 kieskringen, waarin het land voor deze ver kiezing is verdeeld. Terloops zij opgemerkt, dat deze verdeeling in kieskringen slechts administratieve betcc- kenis heeft, Na nauwkeurig onderzoek en daarop vol gende geldig-verklaring door genoemde bu reaux. nummert het ccntraal-stemburcau te 's-Gravcnhage de lijsten in de volgorde door het lot aangewezen. Lijsten, welke tot een groep zijn verbon den. zoomede gelijkluidende lijsten, gelden bij deze loting als één lijst. Ze dragen der halve in alle kieskringen hetzelfde nummer. Te voren Is aan de gemachtigden dor lijs ten, met inachtneming van enkele bepalin gen, gelegenheid geboden om deze door on- derteekenlng eenor gemeenschappelijke ver klaring tot groep te verbinden. In oen korte spanne tijds moeten nu de op- roepingskaarten en de stembiljetten worden afgedrukt. Behalve de 70.000 a 80.000 oproepingskaar- ten voor de te Haarlem woonachtige kiezers, behoort de burgemeester tevens zorg te dra gen. dat de 27 andere tot den kieskring bo- hoorende gemeenten tijdig in het bezit zijn van het bonoodigde aantal stembiljetten. Het gezamenlijk aantal daarvan in den kieskring XI bedraagt pl.m. 240.000. Dat de verzending en bezorging der oproe- plngskaarten ook van de post buitengewone diensten vraagt, laat zich denken. Eerst daarna op 26 April a.s. kan dc kie zer. zijn plicht vervullen. Een stip rood kleuren, anders niet. Ons rest nu alleen nog even te verwijlen bij het vaststellen van den uitslag der verkiezing hetgeen is opgedragen aan het centraal-stem bureau te 's-Gravenhage. Zonder hierbij in détails te treden, kan gezegd worden, dat genoemd bureau heeft te rangschikken en saam te voegen dc tellin gen van alle lijsten, opgenomen in de proces sen-verbaal van dc hoofdstembureaux der 18 kieskringen. In 1929 bedroeg het aantal geldige stem men ln totaal: 3.379.503, hetwelk gedeeld door 100 (zijnde het aantal te vervullen plaatsen) een algemeenen klesdeeler opleverde van 33795.03. Naar verhouding van het aantal ln totaal uitgebrachte stemmen op elke gevormde lljs- tengroep, elk stel gelijkluidende lijsten en elke op zich zelve staande lijst, is berekend de toewijzing van het aantal zetels. De op die lijsten voorkomende personen worden in dezelfde verhouding op de in de wet aangewezen wijze, tot lid der Ka mers benoemd. G. B. M. SEGA AR. Hoofdcommies ten Stadhuize, afd. Verkiezingen. ALG. VERGADERING „HET WITTE KRUIS'. In het gebouw „De Nijverheid" hield de afdeeling Haarlem der Noord-IIollandschc vereenlging „Het Witte Kruis" een algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer A. W. Michels zelde in zijn openingsrede dat ondanks sombere verwachtingen van 't Jaar 1932. dc afdeeling Haarlem zich toch heelt mogen handhaven. Ook is in 1932 dc derde wijkzuster, zuster A. Schouten aangesteld. De vereenlging heeft zicli genoodzaakt gezien de salarissen van het badhuispersoneel en der wijkzusters tc verlagen, doordat men van dc gemeente be langrijk minder subsidie ontvangt dan ge hoopt was. Een der leden verzoekt aanvulling der notulen der vorige vergadering. Zooals bekend is de gelegenheid voor werk- loozcn opgesteld om voor 5 cent baden te nemen. Het bestuur stelde als candidaten in de vaca tures L. Modoo en M. Bakker voor dc heeren Kolkman en K. D. Schilstra. Een der leden stelde nog den heer H. van Leeuwen voor, die echter voor de candidatuur bedankte. De candidaten van het bestuur werden ge kozen met algemeene stemmen. Het verslag van den penningmeester werd goedgekeurd, evenals de begrooting over 1934. Bij deze gelegenheid werd uitvoerig gedeba- tcerd over de verhouding tusschen de ver eenlging en de gemeente.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9