Rubriek voor Vragen. Voor uw Tuin HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAC 15 MAART 1933 HET HILDEBRAND-MONUMENT. Thans wordt door B. en W. als plaats voorgesteld de Fonteinlaan. VERPLAATSING DER MUZIEKTENT NOODIG. 30 November j.l. brachten B. en W. ter ken nis van den Raad. dat de meerderheid van hun college van oordeei was. zich niet meer te moeten verzetten tegen een plaatsing van het Hïldebrand-monument in het gedeelte van den Hout, hetwelk is gelegen tusschen de Oranjelaan en de Spanjaardslaan. in de nabijheid van het Zuidelijk einde van den Hertenkamp. Nadien is de betrokken aangelegenheid door B. en W. nog eens van alle kanten ernstig bezien. Daarbij zijn zij meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat de plaatsing van het monument op het hiervoorgenoemd terrein allerminst als de eenig mogelijke oplossing is te beschouwen. Immers op de voor de raadsleden ter inzage gele>gde teeke- ning is aangegeven op welk een behoorlijke wijze het gedenkteeken op het gedeelte van de Fonteinlaan nabij het zuidelijke einde van de Dreef na eenige reorganisatie daar ter plaatse plaatsing kan vinden. In dit plan is het middelpunt van de beeldengroep welke op den rand van het fonteinbak zal worden geplaatst. 12.50 M. in Zuidelijke rich ting verschoven. Ter verbetering van de om geving is een verruiming van den Her tenkamp aangegeven, welke alsdan verplaatsing van de muziektent mede brengt. Voor deze tent zou bijv. een plaats kunnen worden gevonden ten Zuidwesten van het restaurant „Dreefzicht". Met dit plan kan de Commissie van bij stand in het beheer van den dienst van den Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen aangezien het hier betreft bijna dezelfde plaats en zeer zeker dezelfde omgeving als de ontwerper van het monument, zich deze destijds zelfs heeft voorgesteld zich ge heel vereenigen. Blijkens het te dezer zake door den Com missaris van Politie 'uitgebracht rapport, is dit plan ook uit een oogpunt van verkeer alleszins bevredigend te achten. Alleen dient de ter hoogte van de Meester Lottelaan geprojecteerde vluchtheuvel z.i. van gerin gere afmeting en van eenigszlns anderen vorm te zijn. De situatie zou daar ter plaatse dan worden, zooals is aangegeven op de mede ter inzage gelegde teekening. Alleen de Schoonheidscommissie heeft gemeend bij meerderheid van stemmen (4—2) te moeten adviseeren, de hiervoor- bedoelde plaats niet voor het monument te bestemmen. De minderheid der Commissie kan zich met het nieuwe plan wél ver eenigen. B. en W. merken nog op. dat de Ned. Vereeniging voor tuin- en landschapkunst, Bond van Ned. Tuinarchitecten! 'blijkens" de tot den Raad gerichte adressen d.d. 9 en 22 December 1932, eveneens de plaatsing van het monument aanbeveelt aan het einde van de Dreef, ten westen van den Herten kamp. Met het oog op het vorenstaande stellen B. en W. thans eenstemmig voor. als plaats voor het Hildebrand-monument aan te wij zen, het hierbovenbedoeld terrein. DE BOOTTOCHTEN VAN „SNELVERBAND". VOOR DE LICHAMELIJK GEBREKKIG EN. (Men schrijft ons: Evenals het vorige jaar is „Snelverband" voornemens, ook dit jaar wederom een boottocht te orgahiseeren voor volwassenen gebrekkigen en Voor' gebrekkige kinde ren. Zij verdient voor deze aanbevelenswaar dige gedachte alle mogelijke medewerking en volledigen steun. Men kan zich niet in denken, hoezeer déze menschen er naar verlangen, eens'één dagje buiten te komen, heerlijk te genieten van de frissche lucht in een andere omgeving en een goede verzor ging te hebben. Velen zullen zich nog de blijde en voldane gezichten, hef vorige jaar zoowel 's morgens als 's avonds aan de Kikkert herinneren. Verrukt over het vele, wat hun dien dag geboden was, keerden zij huiswaarts, dagen lang erna nog het gesprek er over voerend. Een sprekend bewijs welk een heerlijke af wisseling het geweest is in hun eentonig hulpbehoevend bestaan. Vol verlangen zien zij uit naar het nieuwe uitstapje van „Snelverband". Treffend zijn vele dankbetuigingen, welke van hen werden ontvangen. Tientallen brieven zijn binnengekomen; de een nog welsprekender aan de ander. Jaren lang in huis gezeten en nu eens heerlijk buiten. Ze waren allen echt op hun Zon dags. Het was hun dag. een feestdag, hun bereid, dank zij óc medewerking van velen Heerlijk zaten zij of lagen zij gerieflijk in het zonnetje, goed beschut tegen den wind en genoten en profiteerden van alles wat hun werd geboden. De dag vloog om. Den- zelfden dag werd neg een tiental nieuwe gegadigden voor 1933 door verschillende hunner opgegeven. Om nu haar plannen voor 1933 verwezen lijkt te zien. doet d<? Bootcommissie een dringend beroep op de medewerking van het Haarlemsche publiek. Opdat deze gebrekkigen van hun heerlijk uitstapje en noodzakelijke afwisseling in hun weinige bewegingsvrije bestaan niet verstoken zullen blijven, trachten alle leden van „Snelverband" ijverig gelden in te za melen voor de boottochten van dit- jaar. op dat de plannen voor 1933 in daden kunnen worden omgezet. Geeft allen, ondanks deze slechte tijds omstandigheden, met milde hand Elke bij drage. hoe klein ook, is bijzonder welkom, evenals elke toezegging in natura. Laten deze gebrekkigen niet onder de invloeden van de tijdsomstandigheden komen waardoor zij van hun uitstapje misschien moeten wor den onthouden. Wanneer het financieele gedeelte verzorgd is, zullen de plannen nader worden uitge werkt en bekend gemaakt. De le penningmeesteresse mej. A. van Donselaar, Spijkermanslaan 2a. alhier, als mede de 2e penningmeester, de heer A. J. Spoor, Brouwersstraat 86, zullen gaarne uw bijdragen ontvangen. Eventueele verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door het secretariaat der Bootcommissie, C. Visser, Regulierstraat 25, (Tel. 16130) terwijl opgave voor deelneming aan de eventueel te houden tochten in dit jaar kan worden gedaan (s.v.p. nauwkeurig naam, adres, geboortedatum, omschrijving gebrek, enz.) aan onderstaande adressen: J. B. Heystek, Gasthuislaan 163, Tel. 13222, R. Blok. Rozenstraat 5, Tel. 12130, mej. G. Bout, Hofdijkstraat 50, alsmede aan ae hier boven vermelde adressen. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". „Janskamer" Jansstraat 38 rood. Wilt ons van tijd tot tijd gedenken En zoo mogelijk iets schenken, De groote waarde van het leven. Ligt niet in 't hebben, maar in 't geven! Postgiro 212793. Telefoon 13235 of 15445. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. DR. GRONDIJS OVER DE JAPANNERS IN MANDSJOERIJE. Voor liet Departement Haarlem van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del sprak Dinsdagavond in Café Brinkmann aan de Groote Markt ar. L. H. Grondijs uit Den Haag over de Japanners in Mandsjoerije Dr. Grondijs, die in 1919 reeds de Japan- sche opmarschpogingen bijgewoond heeft v;oor korten tijd heeft ook thans weer 7 we ken in Japan doorgebracht, 8 weken in Mandsjoerije en vele weken in China waar hij overal met de vooraanstaandste politici en militairen gesproken heeft, en in Mand sjoerije vooral met de bevolking. Wat plaats heeft in het Oosten is een tusschenspel vol gens spr. Het eigenlijke drama speelt zich af tusschen het Russische en Japansche ras. En liet Japan zich in 1919 nog imponeeren door de Angelsaksers, thans doet het dat niet meer. Spr. ging na hoe Rusland te beginnen nog in de 16e eeuw voortschreed naar de Stille Oceaan (1680), in achtervolging van de no maden Mongolen. Het eerste verdrag tus schen Rusland en China liep al over Mand sjoerije en daaruit bleek o.a. de hoogmoed der Chineezen, die zich boven de andere vol keren achten. Rusland kreeg vasten voet, legde den Transsiberischen Spoorweg aan tot Wladiwostock (is Verovering van het Oos ten), dat echter niet ijs-vrij is en 3 maanden gesloten zit. zoodat ze zich Zuidwaarts be gaven; Uitvoerig,;besprak dr. Grondijs de ge schiedenis van "de Japansch-Chineeschen oorlog van 1894, waarbij Japan, eerst in het bezit gesteld van Port Arthur dat- weer te rug moest geven na vriendelijken Wester- schen aandrang. Voorts behandelde hij den oorlog Japan-Rusland in 1904. Spr. noemde het eigenaardig, dat de Groote mogendheden tegen Japan zijn opgetreden wegens Mandsjoerije, daar zij zelf toch net zoo deden met Irak, Siam, Tibet o.a. Meestal heeft een gekoloniseerde natie een minderwaardigheidscomplex. Doch met China is dit anders, daar de Chineezen zich zeker van de Japanners de meerderen voelen. De toestand in China is deze, dat China uit acht groepen van staten bestaat, waarvan elk onderdeel gereed is zich los te maken. Er heerscht anarchie, die Japan uit Mand sjoerije wil verdrijven. Mandsjoerije heeft nooit behoord tot China er was steeds een scherpe lijn tusschen. De Aan onze kwartaal- en maandabonnés. De administratie vindt het hijzonder prettig ais een groot aantal abonnês het verschuldigde abonnementsgeld per post- of bankgiro voldoet. Men bedenke evenwel dat het een nog grootere tijdsbesparing geeft als men gireert vóór de kioitanties bij de incas seerders zijn. Formulieren voor automatische giro verstrekken wij gaarne en gratis. Chinees mocht er niet komen, totdat Japan er de Chineesche werkkrachten heen haalt. Toch blijven de Chineezen. cfie er thans het grootste deel der bevolking uitmaken (er zijn 1.300.000 Mandsjoe's volgens Chineesche telling in 1918. en volgens Mandsjoe-telling 4 200.000 Mandsjoe's), vreemdelingen in Mandsjoerije. Japan wil in Mandsjoerije een modern ge centraliseerde staat stichten en de kleine tyrannieën vernietigen. Het moet rekening houden met de soldaten, met de goed-geor- ganiseerde bandietenbenden, die hospitalen hebben, spionnagediensten, stroopgebieden, afzonderlijk van elkaar, banken in de steden enz., en die onbarmhartig neerge schoten worden, en tenslotte met de z.g. Roode Lansen, dat zijn groepen dorpsbewo ners met pieken gewapend, te vergelijken met de groene legers tijdens de Russische revolutie. Japan kijkt nu al door Mongolië heen naar Centraal Azië. Het wekt de Mongolen, en brengt in herinnering dat zij vroeger de heerschers van Europa waren. Spr, belichtte de wonderlijke toestanden, die toelaten, dat de Japansche en Chineesche infanterie strij den op hetzelfde oogenblik. dat de beide vloten eerbewijzen geven aan elkaar! Het is voor Japan hoofdzaak, zei dr. Grondijs, dat in Azië zich een algemeene formule gaat vormen tegen het Westen, Na de pauze vertoonde dr. Grondijs fraaie lichtbeelden, die het gesprokene toelichten, en waarbij hij anecdotische bijzonderheden gaf aan de niet erg talrijke aanwezigen. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van het Departement jhr. F. Te- ding van Berkhout Jr. FAILISSEMENTEX. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 14 Maart 1933. 1. D. Smit, bedrijfsleider (coupeur) wo nende te Haarlem, Kleverlaan 232. Curator Mr. K, van Giffen, alhier. 2. Th. G. Lamers, vroeger kastelein, thans zonder beroep, wonende te Hoofddorp, Mané gelaan 16. Curator Mr. K. van Giffen, alhier. 3. J. F. Klooster, caféhouder, wonende te Haarlem, Dr. Leydstraat 64. Curator Mr. K. van Giffen, alhier. 4. W. van den Berg, meubelmaker, wonen de te Haarlem, Voorhelmstraat 20 rd. Curator Mr. K. van Giffen, alhier. 5. N.V. „Abis" Maatschappij voor Chemi sche Producten gevestigd te Bloemendaal, de Genestetweg 9. Curatrice Mevr. de Wed. Schutte-Struick, alhier. 6. J. Buis. aannemer, wonende te Hoofd dorp, Kruisweg 1111. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, alhier. 7. w. Dekker Wzn„ groentenhandelaar, wonende te Krommenie. Weider. Curator Mr. P. Tideman, alhier. 8. A. H. Eyskoot, loodgieter, wonende te Haarlem Curator Mr. H. O. Drilsma. alhier. 9. C. van den Akker, handelaar in mest (Adv. Ingez. Med.) De Man op Jaren. door WILHELMINA B ALTINESTER De bergwind ruischt. Het klinkt als het schuimen van een verre bergbeek,en plot seling glijdt de ï-azende wind met een luiden gil het dal in. Hij kan er geen uit weg meer vinden, hij draait zich wild wer velend om en om en stuift dan weer verder met een groot, suizend gebaar. Een ruïne laat hij achter. Verwrongen, opgelichte da ken, die geen last van zware steenen kon tegenhouden; omvergevallen hooibergen; geknakte reuzenboomen. En een luid geklaag gaat door het heele dorp. Boer Wurten is er het ergst aan toe. Het zal weken duren, voor zijn heove weer in orde is. Van huis en schuur is dak noch muur meer heel, zijn vee is gewond door de vallende balken; overal, waar hen kijkt, is vernieling. En dan is er geen vrouw in huis, nie mand, die helpt en zorgt en troost, niemand waarbij men een beetje uitrusten kan. Maar toegeven, dat hem een vrouw ontbreekt, wil hij niet. Hij heeft nooit op zijn hoeve een vrouw noodig gehad, nooit heeft hij er een willen hebben. Nu, nu hij op jaren is, heelemaal niet. Ook het ongeluk, dat dc bergwind sticht te, zal voorbij gaan, al ziet het er leelijk uit. Murten staat woedend te kijken, en ziet het dal in en op naar de bergen, die daar liggen als reuzenmassa's en naar de kletschers. die heelemaal bovenaan scherp en wit afste ken. Pas dagen later hooren zij. dat de wind bij hen nog maar een kleinigheid was en dat aan de andere kant' van de berg een aardbeving geheele dorpen vernielde. In Uhiendorf is een kerktoren naar beneden gekomen, in Mühlberg is brand uitgebroken, een deel van het dorp ligt in de asch. Er vaart hen een rilling over den rug, als ze het hooren. Het is middag. Een vrouw met een kar, die door een reusachtige St. Bernard ge trokken wordt, komt in het dorp aan. Wat oude, beschadigde dingen liggen er in. De kar zelf is zwart gebrand. Ieder weet. dat ze uit één van de ongeluksdorpen komt. Later in den middag komen er nog meer aan. Dof en moe kijken ze om zich heen, of ze ook een onderdak, of werk voor hen is? Er zijn er. die een zakje met geld onder hun kleeren dragen en van koopen praten. Maar er is niets te koop en de boeren staan vijandig tegenover de zwervers, als brachten ze het onheil ook over hun dorp. Er zijn er. die verder gaan. Er zijn er, die blijven. De vrouw met de kar blijft. Ze gaat de deuren langs en vraagt waar ze voorloopig onderdak kan vinden, want ze moet wach ten tot haar vader, die met zware brand wonden in het ziekenhuis in Mühlberg ligt, weer beter is. Ze heeft geld en wil een halve maand vooruit betalen. Ze heeft zwaar, zwart glanzend haar en een blanke huid. Murten. bij wie een meid is weggeloopen laat de vrouw binnen. Hij zegt, dat ze hem geen geld hoeft te betalen, als ze het werk van de boerenmeid wil overnemen. Dat wil ze; meteen al begint zeermee en het gaat haar allemaal goed af, hij heeft niet. te klagen. Ze praat minder dan haar voorgang ster en ze heeft nooit bezwaren, noch jam mert ze veel, wat Murten zeer verwondert. Want ze heeft toch haar huis en hof ver loren en veel geld zal het wel niet zijn. dat ze heeft. „Of mijn vader weer beter wordt?" „Weet ik het? De zusters hebben gisteren de boodschap aan mij meegegeven, dat ze hem alle twee zijn boenen af hebben moeten nemen". „Wat doe je, als hij sterft?" ..Mij ergens inkoopen,". „Waarom ben je niet getrouwd?" „Omdat ik niet wilde. Ik had het thuis goed genoeg". „In je papieren heb ik gezien dat je en bloemboller., wonende te Hillegom, Kerk straat 12. Curator Mr. A. Beets, alliier. 10. P. ten Wolde. broodbezorger, wonende te Haarlem, Slachthuisstraat 23. Curatrice Mej. Mr. Bal. alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. S. 3. Pit. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: 1. C. Oosthuizen, wonende te Wormerveer. Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaan dam. 2. H. A. Akerboom wonende te Lisse. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. 3. J. H. Verbeek, wonende te Haarlem. Curator Mr. B. W. Stomps te Heemstede. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. C. J. Coljee. wonende te Edam. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. 2. H. J. J. van Rooden, handelende onder den naam J. Tushuizen wonende te Heem stede. Curator Mr. Dr.'F. A. Bijvoet, alhier. 3. N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschap pij „Achterdijk" te IJmuiden-Oost. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEH van alle Abbnné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk r;i ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECHTSZAKEN. VRAAG: Bij hot .aannemen van mijn Duitscl». dienstbod© is afgesproken, dat ik eens por jan; haar reiskosten naar Duitschland zal vergoeden. Wij gaan zelf niet met vaoantte. Moot ik haar. behalve reiskosten en loon over die 1-1 dage ook nog kostgeld betalen? ANTWOORD: .la. doch over 1-1 dagen alleen als afgesproken is dat zij 14 dagen vncantie krijgen. Anders kunt gij volstaan met een ge ringer aantal dagen. VRAAGMijn buurman heeft op de grens van zijn eu mijn tuin een rij liooge populieren staan waar tusschen hoog struikgewas. Een en ander beneemt mijn zijtuin het zonlicht en het voci sel voor de planten. Op een bemiddelend voor stel van mijn zijde werd niet ingegaan. i i?eeft hij het recht daar die hoornen struiken te plaatsen? 2. Wat is er eventueel tegen te doen? ANTWOORD: Neen. 2. Wond u tot een advocnat. VRAAG: Ik heb een dagmeisje van S tot 4 uur. Ben ik nu wettelijk 'verplicht bij een haar in mijn dienst overkomen ongeval de daaruit voortvloeiende verplegingskoston voor mijn re kening te nemen? ANTWOORD: Neen. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Ik heb 1 kind. dat de O. L. S. be zoekt. Verleden Jaar betaalde Ik daarvoor f 15 en nu 21. Mijn inkomen is volgens aanslag 1932/33 2G35. Hoewel mijn salaris van n Jan. 1D32 met 7 pCt. verminderd' is, heeft die vermindering voor gemdlden aanslag niet in mindering gebracht. Is de schoolgeld-aanslag wel goed? ANTWOORD: Ja, do aanslag is opgelegd over eenkomstig de verordening, die sedert verleden jaar gewijzigd is. VRAAG: 1. Zou het resultaat kunnen opleve ren. indieiv men hcrtaxatle aanvraagt van onroe rende goeaeren op grond van prijsdaling? 2. Mijn aanslag grondbelasting 19 33. Bloemen daal, luidt: ongebouwd 3.25: gebouwd 7.4 G, to taal S0.03. Is het u mogelijk dit cijfer aan d> juistheid te toetsen? ANTWOORD: 1. Vermoedelijk niet. Indioi daarvoor aanleiding bestaat, zou een algcmecnc herziening moeten plaats hebben. 2. Ja, de berekening is juist. PLANTEN. VRAAG: Hoe moe: len en overhouden? i een Azalla behandc pas zeven en twintig bent. Je kunt altijd nog trouwen". „Laat me koud", zegt ze barsch en gaat weg. „Verstandige vrouw!" Zegt hij voor zich heen. Ze denkt net over de dingen als hij. Als een man helpt ze hem bij het her stellen van de schade. Ze timmert en graaft, hakt en werkt met haar stevige armen en sterke bruine beenen, die ijzeren spieren hebben. Maar haar gezicht blijft blank en koel. ook in de gloeiendstc middagzon en haar haar zwart als lak. De postbode brengt een brief, een brief voor de vreemde. Ze opent hem en leest hm woor voor woord. Dan slaat ze een zwarte doek om haar schouders en zege: „Boer, ik moet een paar dagen weg. mijn vader begraven". Meer zegt ze niet. Hij ziet geen tranen. Vijf dagen blfijt ze weg. Dan komt ze terug, zooals ze wegging, misschien wat bleeker. maar even zwijgzaam. En neemt haar werk weer op. 's Avonds, bij de koolsoep, zegt ze: „In het ziekenhuis liggen veel Uhlendorfers. Ze zeggen, dat de slaat ons dc huizen zal hel pen opbouwen. Misschien ga ik binnen kort terug". Er g3at hem plotseling iets scherps door het hart. „Kun je niet blijven?" „Neen. Ik niet. Ik wil weer in een eigen huis zitten. Ik kan niet altijd meid zijn, en ik heb het niet nodig". „Niet als meid. Ik ciacht wij tweeën..." Ze begrijpt hem. Hij wil trouwen. „Ik zal er eens over denken", zegt ze. Zoo? Moet ze daar eerst over denken? Tot nu toe zijn de vrouwen hem nagcloopen en deze wil eerst nadenken, voor ze besluit Het valt leelijk tegen. Maar op het laatst moet hij lachen. Zij is net als hij. Een week lang geeft zij hem geen ant woord. Tot hij he' niet meer uithoudt en nog eens vraagt. Het wil hem niet uit het hoofd, dat ze weer weg zou kunnen gaan. Maar hij vraagt alleen maar, wanneer zij nu eindelijk klaar is met denken? „Ik ben klaar", zegt ze. „Als je er met den dominee overpraben wilt Maar eerst wil hij' een zoen. Het worden er tien. Dan stapt hij, hoofdschuddend naar den dominee, want hij vindt hot vreemd, dat hij naar den dominee gaat. Maar zijn gezicht klaart meer en meer op, naarmate hij vor dert en het straalt, als hij de stoeptreden klimt. ANTWOORD: Zoodra •ijde pij er dc uitseb! om do 14 dage: ;e:i tot het laats RECEPTEN. VRAAG: Ik hob oen mantel verlensd. maar au zit or ecu vuil© moet In. Hoo kan ik die verwij- doren? ANTWOORD: Lep den mantel enkel en pladuit met de vuil» plokken naar boven over een sehoonen doek. Koer rauwe stijfsel met koud water tot een dikke pap, zor.dcr kluitje» en lep een dikke lans hiervan op de plokkon. Lnut stil xoo lippen tot de stijfsel weer goftd droos en hard is. Verwijder die dan voorzichtig en sch biefstuk? ANTWO ORD: Benood llsd: 1 pond mtttr, nalsch nn ltd vlet sch; S gr:i in xout. wat peper. o:i- ÏW.soh 1 iet vleesch; ma a! het fijn en vermeng wt niet x out. peper en r nolle tot een samen- langende msssa. Maak t t dan 5 ronde, plntto in. Druk er nv et den achterkant van 'en mes ri iltjes ln en bak re ln de boter bruin al» l.uk de ju» af met wat molk en wat :org er voor dat rij niet t© licht ls. Doe :en gedeelte der Jus de biefstukjes. VRAAG: 1. Hoe maakt nun roode meubelw,-.? 2. Hoe zwarte schoenwas? 3. Hoe bruine schoenwas? ANTWOORD: 1. Doe 100 grant geschaafd» bijenwas en 150 gram roode terpentijn (gewo- gon) bij elkaar: roer het goed om en dek het dicht, büit zoo minstens la 20 uur staan - n pij hebt dc beste en voordeellgste was die er be staat. 2. Smelt op een waterbad 1 K.G. camftnbaw.is; i K.c. vasté parafin© on 2 ICG. dpormaoetl. Los onderwijl GO pram nigrosln op in 10 K.G. terpentijn, Keent nu het eerste mengsel van het waterbad en voeg er het tweede bij. Als lie: niet moot zwart kunt pij er nog wat nigrosln door roeren. Laat dichtgodekt bekoelen. 3. Evenals de zwarte, maar In plaats van nU prosin neemt gij bruine aniline In de gowenschte kleur. GROENTE ZAAIEN. Kropsla. Van half Maart af kan men op de meeste gronden wc', kropsla zaaien. Er moei cchier van te voren aan den grond waar de sla zal komen, wat zorg besteed worden. Is dc grond goed waterhoudend en voedzaam, dan kan men zeker volstaan met een bemesting van kunstmest bijv. per 10 M2. 0 ons supcr- phoshaat, 8 ons patentkalie en 5 ons chili» salpeter. Is de grond echter arm en heel droog dan moei men oude zeer goed ver teerde stalmest gebruiken, tezamen met een kleine hoeveelheid kunstmest. Bijv. 1 1 2 a 2 kruiwagens stalmest en de helft van de ge noemde hoeveelheid kunstmest. Van half Maart tot Augustus toe kan men kropsla zaaien. Een zaaisel van half Maart zal be gin Juni geoogst kunnen worden. Men zaait het het beste breedwerpig. 5 Gram per 10 M2 is al voldoende. Als de plantjes goed handelbaar .zijn dunt men ze uit. De uitge trokken plantjes kunnen op andere leege plaatsen weer uitgeplant worden. Inboeten wordt dat genoemd. Dc ingeboete plantjes zullen iets later oogstbaar zijn. Kropsla en radijs kunnen heel goed samen gezaaid worden, voor dat de sla alle ruimte noodig heeft is de radijs reeds geoogst. Men zaait dan ongeveer 5 gram radijszaad en 5 gram kropslazaaö per 10 M2. Wortelen. Omstreeks half Maart kunnen we ook worteltjes zaaien in den vollen grond, 't Zaad wordt eerst 24 uur in water te weken gezet, daarna wordt het gebroeid. In een klein kistje wordt het zaad daartoe laag om laag gelegd met scherp zand. en begint en eindigt met zand. 't Kistje wordt nu even tot aan den rand in lauw water gedompeld, dan be dekt met een glasrultjc en op een warm plaatsje gezet, tot na enkele dagen de zaden gaan kiemen. Met zand en al worden dan dc geklemde zaden uitgestrooid, men kan breedwerpig of op rijen zaaien, dc rij-afstand neemt men dan ongeveer 10 cM. Het beste Is om het stukje grond dat voor peen bestemd is uitsluitend met kunstmest te mesten. 7 Ons superphosnhaat- en 8 ons pen tentkali worden per 10 M2. in den grond geharkt, voor het zaaien. Als 't lof boven den grond komt wordt dan nog 3 ons chlli- salpeter in water opgelost, gegeven. Men zaait 20 gram zaad op 10 M2. Zoo gauw de plantjes hand "'baar zijn moeten ze gedund worden. Ieder plantje moet voldoende ruimte ruimte hebben om een behoorlijke wortel te vormen. Heeft men geen gelegenheid dit uitdunnen op tijd d.w.z. terwijl de plantjes nog heel klein zijn. te doen. dan kan men 't beter achterwege laten, wanneer men n.l. aan het uittrekken gaat terwijl de worteltjes al grooter zijn. dan maakt men te groote gaten en bijnt onherroepelijk treedt dan de peen vlieg op .die dc zg. „pierigheid" der peen veroorzaakt. Wanneer men niet dunt komt het echter nogal eens voor dat men een prachtig groen bosch boven den grond krijgt, maar dat de wortelen zich niet voldoende ontwikkelen. Op waterhoudende grond kan men den geheelen zomer door peon zaaien, op lichte gronden zal het na half Mei gewoon lijk geen goed resultaat meer opleveren. Als vroege soort raad ik aan de „Amster- danmsche bak", voor later dc „Korte Deuvik". Tuinkers. Voor kinderen !s het zaaien van hun naam met tuinkers (ook wel sterkers genoemd» al tijd zeer animeerend. Deden onze groot moeders 't niet ook reeds? Sterkers gedijt op iedere goede tuingrond. Eind Maart kan men het reeds zalen en oogsten als de plant jes ongeveer 5 cM. hoog zijn. Men gebruikt ongeveer 10 gram zaad per M2. Peterselie en selderij. Ook voor peterselie en struikselderli kun nen we gemakkelijk zelf zorgen. Men zaait beide kruiden eind Maart, op riicn van 10 cM. afstand. In de rij moot dun gezaaid worden, men heeft aan enkele grammen zaad per M2. genoeg. Wanneer het zaad niet a! te spoedig opkomt br-hoeft men zich niet on gerust te maken. Peterselie en selderij kie men belden zeer langzaam. Bij ongumilg weer kan het we', een maand duren eer men het eerste groen boven den grond ziet ver schijnen. T. SCHELLING.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7