1 VOOR DE H. O. V. VRIJDAC 17 MAART 1933 STADSNIEUWS Dc secretaris van het Comité van Actie van Vrienden der H. O. V., de heer P. J. M. van Tetering, schrijft ons: De 6000 aan giften bereikt! In ons vorig communiqué schreven we o.m.. „Wie zendt ons nu nog de ontbrekende 27.12? Dan hebben we aan giften de 60<* bereikt!". En ziet, reeds vanmorgen werden we ver rast met een telefoontje van een dame uit Aerdenhout. Zij zou de 27.12 op de giro storten. Want de 6000.— moesten toch vol komen! Een hoera! en onze hartelijkste dank! De één-guldens-kaarten concerten. Op 21 Maart a.s. zal de H. O. V. concertee ren in het Gem. Concertgebouw voor de hou ders der Serieletters: C. D, J en M. En op 3 April voor de Serieletters: F, L, P. en T. ~)e speldjesdag op morgen, Zaterdag Van 2—3 uur morgenmiddag zal het Chr. Fanfarecorps „Artl et Religion!" een concert geven in de Gem. Kiosk op de Grootc Markt, onder leiding van haren Directeur den heer F. A. Dekker. Het uit te voeren programma luidt: 1. Offices of the Day, marsch van Hall 2. Idylle Printenaire van A. Delbecq 3. Fantasie Balles van Montagne 4. Les jours de Soleil van II. Kling 5. Lodolska van Boieldieu 6. Manhattan Beach van Sousa En van 4—5 uur zal op de Groote Markt eveneens concerteeren de R.K. Muziekveree- niging „Euphonia" van Overveen, onder lei ding van den heer J. W. Lefeber. Hiervan luidt het programma: 1. Nord a Sud. Marsch C. Teike 2. Lustspiel-Ouverture Keler Bela 3. Met vlag en wimpel, Marsch H. Lureman 4. Le Trésor-Wals Joh. Strauss 5. Marche des Sarrassins j. Chaillet 6. Heinzelmannchens Wachtparade K. Noack 7. Rosen aus dem Suden, Wals Joh. Strauss 8. The Gladiators farewell, Marsch Blankenburg Behalve deze beide bovengenoemde zullen bovendien nog de volgende vereenigingen muzikale rondritten en rondwandelingen door de stad maken: de Haarlemsche Muziekver- ecniging „Voorwaarts", de Jeugdvereeniging Harmonie „Johez", Haarlem's Harmoniege zelschap en het Trommelslagerscorps. Daar voor zijn kosteloos autowagens beschikbaar gesteld. Willen deze rondritten en rondwandelingen het succes hebben, dat wij er mee beoogen, dan hebben wij noodig een zeer groote groep van collecteerende dames en heeren. En daar hebben wij nog zeer dringende behoefte aan. Vanmorgen werden wij verblijd met een prachtige lijst van medewerksters der Mid delbare Meisjesschool. Hartelijkst dank! Waar blijven de andere leerlingen der Mid delbare scholen? Manifesteert zich hier bij. deze „hope der toekomst" een ontluikend ge voel van liefde voor hun stad, van solidari teitsgevoel, van sociaal meevoelen? Nog is het niet te laat, wanneer men zich maar in allerijl alsnog opgeeft. Tot een ieder zeggen wij: wij komen nog honderden handen tekort. Laat ons toch op het laatste moment niet in den steek en komt nog met ons medewerken! VEILING. Donderdag is in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat een veiling gehouden. Ver kocht werden: het winkelhuis Spekstraat 3 aan A. Th. Joosten q.q. voor f 6000; het winkelhuis Spekstraat 5 aan J. A Schouten q.q. voor 12000; het winkelhuis Hagestraat 38 aan J. v. Kampen q.q. voor f 4800; het pakhuis Burgwal 28 aan Corn. Franken voor f 2700; perceel Kruisweg 38 hoek Kenau straat aan J. T. L. B. Driessen voor 27.250; de werkplaats Kenauhofje 8 i, aan F. A. Groen voor f 1310; het huis Nieuwe Gracht 28 aan jhr. G. Elias q.q. voor f G800; de woonhuizen Twljnderslaan 5 en 7 gecom bineerd aan D. Zonneveld q.q. v"or 7080; het winkelhuis Rustenburgerlaan 115 aan B. Bijnsdorp voor f 3505. Het huis Leliestraat 9a werd opgehouden voor f 1680 ST. RAPHAëL EN IIET MGR. MUTSAERS- OORD. In een vergadering is het Lustrum-comité Pastoor Donders-plan ontbonden. Er is f 829 door de afdeeling Haarlem bij een gezameld. De aanbieding der gelden aan het bestuur van de Herstellingsoord-vereeni- glng, zal plaats hebben op 27 Maart te Venlo In het geheele land is niet minder dan f 10.000 verzameld. MAANDBLAD „DIE SPAERNE-SANGIIERS" Wij ontvingen het eerste nummer van het maandblad van het mannenkoor „Die Spaer- ne-Sanghers", waarvan Lieven Duvosel diri gent is. Het nieuwe blad staat onder de re dactie van L. Schoorl. Theo van Haaren en J. A. van Asdonk. In het voorwoord spreekt het bestuur de hoop uit dat de leden door hun maandblad nog hechter aaneengesloten zullen worden dan reeds het geval was. Het titelblad is verzorgd door van 't Hoff en maakt een buitengewoon goeden indruk Trouwens het geheele blad ziet er welver zorgd uit. Van de hand van L. Schoorl treffen wij een aankondiging aan van het op 3. 4 en 5 Juni te Utrecht te houden zangersfeest en van den heer Lieven Duvosel een artikel over Dilettantisme. DE KAMERVERKIEZINGEN. HOE JONG ENGELAND AMERIKA ZIET. LEZING VAN RANDOLPH CHURCHILL VOOR DE ENGLISH ASSOCIATION. TER-INZAGE-LEGGING LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring XI iHaarlenU maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde lijsten der candi- daten. gesteld voor de op Woensdag 26 April a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. ter gemeente-secretarie Bureau Burgerlijke Stand. Bevolking er. Verkiezin gen. Gedempte Oude Gracht 18, voor een ieder ter inzage zijn nedcrgelegd. Donderdagavond heeft Mr. Randolph Chur chill. de nog zeer jeugdige zoon van den be kenden Britschen conservatieven staatsman Winston Churchill, voor de leden van de English Association te Haarlem een voor dracht gehouden over het onderwerp .Young England looks at America". De heer Churchill, die voor een zeer groot gehoor sprak, toonde zich in de rede een vlot causeur en bleek tevens over een flinke dosis humor te beschikken. Het spreekt overigens vanzelf, dat hij zijn indrukken van de Ver- eenigde Staten slechts in groote trekken kon weergeven. Wat spreker in de eerste plaats getroffen heeft is de typeerende uniformiteit in de Amerikaansche samenleving. In Kansas City bijvoorbeeld logeerde hij in precies het zelfde hotel, werd hij door denzelfden neger geholpen en dronk hij dezelfde Schotsche whisky als in New-York. De „honderd-percent" Amerikaan is zelf een standaardtype. Hij staat om 7 uur des morgens op. zit om half acht aan het ont bijt. kauwt zijn kauwgum, lees zijn lijfblad en luistert door de radio naar Amos en An dy om hun opmerkingen en anecdoten bij het zakendoen te pas kunnen brengen. De Amerikaan is zelden thuis. Als men hem niet op kantoor treft vindt men hem bezig met golfspelen. Daar moet hij onvoorwaardelijk aan doen. want de meeste zaken wonden op de golfclub afgesloten. Jacht naar het geld staat niet op den voorgrond. Politiek noemt de Amerikaan een dirty business", een opvatting, waarmede de heer Churchill zich niet kon vereenigen. Spreker doet aan politiek, omdat Engeland geregeerd wordt door een aantal „incompetente oude heeren, die zich alleen maar aan hufi zetel vastklemmen. Een echte „number-one-citizen" is princi pieel tegenstander van open plekken in de stad. Die moeten zoo spoedig mogelijk met wolkenkrabbers en spcak-easies worden op gevuld; pas dan kan hij met voldoening van „God's own country" spreken. Volgens Mr. Churchill is Amerika het eeni- ge land, dat langen tijd door vrouwen ge regeerd is. Vandaar, zeide hij. dat het er ook zoo slecht aan toe is geweest. „Ik ben misschien wat ouderwetsch, maar ik vind, dat de vrouw in het huishouden thuis hoort". De prohibitie is hoofdzakelijk door het toe doen van de vrouwen in de wereld gekomen. Een zekere Pussyfoot Johnson wist de aan dacht van oude dames buiten de steden voor het droogleggingsplan te winnen en dank zij het stemrecht werd het van plan tot wet. In de practijk liep de schoone opzet op een volkomen echec uit. Het di-ankverbod werkte den verkoop van minderwaardigen alcohol in de hand en schonk verontrustende vormen aan het banditisme. Volgens spreker heeft de prohibitie den dranksmokkelaars jaarlijks een milliard pond opgeleverd. Met den nieuwen, krachtigen pre sident aan het hoofd, gaat Amerika onge twijfeld een beteren tijd tegemoet. Gelet op de resultaten van het drankver bod in Amerika gaf spreker den mannen den raad zich tijdig tegen een „bullying" en „henpecking" van de zijde der vrouw te weer te stellen! Nadat spreker met eenige aanwezigen van gedachte gewisseld had. wijdde hij nog eenige woorden'aan de kwestie der universiteiten. Langen tijd werd in Amerika de universi taire opleiding als een noodzakelijk deel van de opvoeding beschouwd, terwijl zij toch fei telijk gezien dient te worden als een soort geestelijke luxe, die alleen voor de jongelui met den daarvoor noodigen aanleg is weg gelegd. Over het lynchsysteem sprak Mr. Churchill zich in sterk afkeurenden zin uit en van de Amerikaansche pers zeide hij, dat ze overstel pend veel nieuws geeft, soms amusant, maar dikwijls niet geheel eerlijk is. De voorz.. de heer Dr. C. B. A. Proper, dank te den spreker met een puntige speech, waar in hij er den nadruk op legde, dat het niet zoozeer den inhoud van de lezing als wel de suggestieve wijze van voordragen was, die hem zoo gefrappeerd had. MOORDZAAK ESCHAUZIER WEER UITGESTELD. THANS EEN VERDEDIGER ZIEK JONGSTE VERDACHTE REEDS GENOEG GESTRAFT? De behandeling der moordzaak Eschauzier voor het Haagsche gerechtshof is Donderdag na het pleidooi van mr. Bourlier voor den jongsten verdachte wederom uitgesteld tot Dinsdag a.s., aangezien de verdediger van den oudsten verdachte mr. Nederveen uit Roermond, te kennen heeft gegeven, dat hij door griep was aangetast. Dc ochtendzitting had hij nog bijwoond. Uit het pleidooi van mr. Bourlier stippen wij nog aan, dat hij het Hof hulde bracht voor dc serieuze behandeling der zaak en den advocaat-generaal mr. De Visser een blijvende gezondheid toewenschte en roemde voor het monument van juridische en ora torische schoonheid, dat hij in zijn requisi toir had opgebouwd. Een monument, zooals hij in zijn lange loopbaan nimmer heeft aanschouwd, maar waarvan pleiter zich toch afvroeg, of het niet was opgebouwd uit losse steenen. De secundaire positie schetsend, waarin de jongste verdachte verkeerde, vestigde pleiter er ook de aandacht op. dat de wijze, waarop men den heer Eschauzier in de kist legde on bond niet kan doen veronderstellen, dat men hem dooden wilde. Zou Hugo de Groot wel zooveel ruimte in zijn boekenkist hebben gehad? De jongste verdachte zag zeer tegen den oudste, den uitvinder, op. hij is gezwicht voor het avontuur een debiteur van den oud sten te zullen dwingen tot betalen. Pleiter gelooft aan de echtheid van het briefje, waar op de heer Eschauzier die schuld bekent. Wat de Maleische woorden op het briefje be treft, verscheidene kenners van Maleisch zijn bij pleiter gekomen om te vertellen, dat zij zeer wel in den omgang gebruikt werden. Daaronder was zelfs ..een schattige oude dame" aldus pleiter, „en deze dame was 74 jaar" en was van oordeel, dat men zooiets in Indië gerust kon zeggen. Het woord „verd komt in een van dc brieven van den heer Eschauzier zelfs voluit voor, het is onjuist te zeggen, dat een beschaafde Hollander het nimmer gebruiken zou. veeleer zou men moe ten zeggen: elke beschaafde Hollander be hoort op zijn tijd dat woord te gebruiken. Aan het getuigenis van den grootsten grapholoog van Duitschland hecht pleiter de grootste waarde. Tenslotte meende pleiter, dat zijn cliënt, die tevoren geeenerlei misdaad op zijn ge weten had, reeds voldoende gestraft is door de bijna twee jaar preventieve hechtenis die hij heeft doorgebracht, en door het feit, dat de heer Eschauzier tegen de bedoelin; van dezen verdachte is overleden. SPORT EN SPEL DAMMEN. ONZE INT. PROBLEMISTEN WEDSTRIJD In het orgaan van den Prov. Gron. Dam- bond wordt de aandacht gevestigd op de in zendingen van onzen Intern. Problemisten Wedstrijd. De inzendingen aldus de redac tie van genoemd tijdschrift waaronder uit België, Frankrijk en zelfs uit Canada, ston den over het algemeen op een zeer hoog peil. Verscheidene inzendingen werden in dit tijdschrift gepubliceerd. LAWNTENNIS. HET INT. TOURNOOI TE NICE. Uit Nice: In de tweede ronde van het heerenenkelspel van het Internationaal Ten- nistournooi te Nice speelde onze landgenoot Karsten een voortreffelijke partij tegen Lord Charles Hope, welke partij hij in twee straight sets won. De belangrijkste resultaten waren: Heerenenkelspel: Hebda sloeg Risler 6—3, 6—1. Journu sloeg Hillyard 6—3, 57, 6—4. Karsten sloeg Lord Charles Hope 6—0, 6—2. Aeschlimann sloeg Kostoris 60, 60 en daarna Mercier met 6—2, 6—4. Gemengd dubbelspel: Mme de Saint Ferreol en Karsten sloegen Mile Ponselet en Lord Charles Hope 6—3, 6—0. Heerendubbelspel Aeschlimann en Journu sloegen d'Ainvelle en Fogg 6—1. 60. MARKTNIEUWS Beverwijk, 15 Maart. Spinazie, per kist 1 0.75f 1.05. Andijvie, per kist f 1.05. Koolrapen, per zak 85 ct. Wortelen per K.G. 23 ct. Bieten, per K.G. 2 1/2 ct. Schorseneeren per bos 6.50. Aardappelen, klei, per K,G. 47 ct. Idem, zand, per K.G. 3—5 ct. Spruitjes, per K.G. 1224 ct. Boerenkool, per bak 3555 ct. Roode kool per 100 f 1.05. Savoije kool. per lOOf. 1.02. Bloemkool per krat f 2.25. Uien, per K.G. 3 ct. Prei, per bos 57 ct. Rabarber, per 100 bos f 12f 16. Pieterselie, per bos 5 ct. Selderie, per bos 5 ct. Appelen per K.G. 22 ct. Peren, per K.G. 22 ct. Wit lof 12—18 ct. Wit lof 12—18 ct. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN ONROERENDE GOEDEREN „HEEM STEDE BESTAAT 25 JAAR. Deze vennootschap werd opgericht om een oud familiebezit op rendabele wijze tot exploi tatie te brengen op 21 Maart 1908. Een dooi de gemeente goedgekeurd exploitatieplan van een gedeelte harer terreinen, onder den naam Plan Dolleman bekend, werd door haar overgenomen. De onderhandelingen met Heemstede, welke den stoot zouden geven tot de exploitatie der terreinen der vennootschap en tot krach tige uitbreiding van het dorp, werden in het jaar 1913 aangevangen en leverden in 1915 het resultaat op dat de noodige ter reinen voor havenaanleg en een daarbij be- hoorende toegangsweg door de vennootschap aan de Gemeente werden afgestaan. Tevens stond dc vennootschap langs de tegenwoor dige Raadhuisstraat en den Binnenweg stro ken grond af voor wegverbreeding, in ver band met de electrische tram. De oorlogsjaren brachten een stagnatie, tot dat in het Jaar 1921 de Heemsteedsche Dreef van de haven tot de Camplaan werd aange legd. In '27 werden de onderhandelingen met de gemeente geopend over het doortrekken van de Heemsteedsche Dreef. De goede verstandhouding tusschen het be stuur van Heemstede en de vennootschap wierp ook hier hare vruchten af, en zoo kon, dank zij opofferingen van weerszijden, in 1928 de belangrijke overeenkomst tusschen de ge meente en de vennootschap betreffende de groote brug over de Zandvaart en den aan leg van de Heemsteedsche Dreef tot het tegenwoordige Julianaplein worden getrof fen: de terreinen aan weerszijden van de Heemsteedsche Dreef, welke eigendom der gemeente waren, werden hierbij door de ven nootschap overgenomen. Thans nu de Heemsteedsche Dreef geheel voltooid is en een gemakkelijke ruime ver binding tusschen Haarlem en Heemstede is gekomen, komt het werk van den eersten aanleg van de Heemsteedsche Dreef in hooge mate tot zijn recht. De laatste tot heden door de vennootschap aangelegde weg is de Joh. Verhulstweg. Beschikte de vennootschap bij hare op richting over een grondbezit van 271.154 M2„ gedurende haar 25-jarig bestaan werd dit bezit uitgebreid met een oppervlakte van 47.105 M2„ terwijl gedurende dien tijd werden verkocht 111.045 M2. en aan de gemeente voor wegen, waterwerken en pleinen afge staan 86.305 M2. De directeur der Maatschappij is notaris W. A. Dolleman, te Santpoort. Commissaris- j sen zijn L. E. A. van de Wall, to Zundert, J i Dolleman, te Vogelenzang en Jhr. H. W. M. van Coehoorn van Sminia, te Brumnxen, HAARLEMMERMEER RAADSVERGADERING Huldiging Mr. Jansonius. Ver zoeken om verhooging der steun- uitkeeringen. Concours-hippi que. Bezuinigingen op de be grooting voor 1933 en belasting verhooging. De Raad van deze gemeente kwam Donder dagmiddag bijeen. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter wenschte den gemeente secretaris den heer J. F. Jansonius geluk met zijn promotie tot meester in de rechten. Spreker eindigde met de mededeeling dat de leden van den gemeenteraad hem zoo ara mogelijk nog een klein meubelstuk voor zijn kamer in het raadhuis zullen geven als een blijvende herinnering aan dezen voor hem zoo gewichtigen dag in zijn leven. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken van N.V.V. en S.D.A.P. om de geldende steun regeling voor werkloozen te verhoogen, werd medegedeeld dat B. en W. gelet op de groote uitgaven die voor steunverleening moeten worden gedaan en den precairen toe stand waarin de gemeente verkeert geen vrijmoedigheid kunnen vinden om weder bij het Rijk te komen om dezp uitgaven nog meer te verzwaren. Na eenige discussies, waarbij de heer Troost tegen het weigerend antwoord van B. en W. protesteerde, zeide de wethouder nog: Het cardinale punt is hier of het gemeente bestuur pogingen bij het Rijk zal aanwenden om verhooging te krijgen en dit wordt onder deze omstandigheden niet wenschelijk ge acht. Tot onderwijzer aan de openbare lagere- en uloschool te Hoofddorp (vacature K. Veu- ger>werd benoemd de heer W. A. Schippers te Nijkerk. Een voorstel tot het verleenen van voor schotten krachtexis art. 101 der lageronder- wijswet, voor het jaar 1933, werd goedge keurd. Met. een voorstel tot verkoop van 2 strook jes grond gelegen langs den Vennepertocht te Nieuwvennep, aan het Polderbestuur, ging de vergadering accoord. Deze overdracht bleek noodig voor den bouw van een tweetal nieuwe bruggen. Besloten werd tot onbewoonbaarverklaring van eenige huizen staande in de Badhoeve- laan, aan den Kruisweg en aan den Vijfhul- zerweg. In verband met het voorstel om den naam „Dorp Schiphol" in te trekken en er weer „Rijk" van te maken, deelde de voorzitter mede, dat de bewoners van Schiphol veel last ondervonden hebben wat de postbestel ling betreft, omdat vaak door de verwar ring die de benaming „Dorp Schiphol" ver oorzaakte brieven te laat op hun bestem ming kwamen. Besloten werd de voorheen steeds bestaan hebbende benaming „Rijk" weder te handhaven. Goedgekeurd wordt een voorstel tot wijzi ging van de winkelsluitingswet, in dier voege dat de winkels gedurende den zomertijd een uur langer open mogen blijven. Goedgekeurd werd een huurovereenkomst met het bestuur van de vereenigïng „Ons Kleuterhuis" te Zwanenburg, voor het ge bruik van lokalen van de vroegere openbare school aldaar. Van het bestuur van „Vooruit" was be richt ingekomen dat het voornemen bestaat om in 1933 weder een concours-hippique te organiseefen. Besloten werd het gemeentelijk sportterrein met dc tribune gratis voor dit doel af te staan. De bebouwingsvoorschriften inzake de Bad- hoevebuurt werden opnieuw vastgesteld. Ter bevordering van den huizenbouw aldaar wordt de afstand tusschen 2 woningen op 7 M. bepaald. Besloten werd tot conversie van een geld- leening, waarbij de rente van 6% tot 4 1/2% kan worden teruggebracht. Van Ged. Staten was terugontvangen de begrooting voor 1933. onder mededeeling dat het standpunt wordt ingenomen, dat tot dek king van het tekort ad 175.000 niet geleend mag worden, op verschillende posten nog zal moeten worden bezuinigd en tot belasting- verhooging (o.a. vex-hooging opcenten perso- neele belasting .van 100 op 200) zal moeten worden overgegaan. Tevens werd voorgesteld om de bezuiniging ook te zoeken in verlaging van de presentie gelden der raadsleden. De voorzitter vond het ti'agisch dat Haar lemmermeer als 't ware wordt gerangschikt onder de noodlijdende gemeenten en zeide verder: Alles is verarmd en er kan niet ge holpen worden. Bezuinigingen zijn ingevoerd, maar het werkloozenvraagstuk vraagt zulke belangrijke offers, dat het tekort niet geheel zal zijn te dekken. De Regeering heeft de begi-ooting bekeken en is op verschillende punten aan het schrappen gegaan; hierover valt niet te praten; het moet! Besloten wordt dan ook tot schrappen of bezuinigen op de door Ged. Staten aangewe zen posten, alsmede tot verhooging van de opcenten od de personeele belasting, terwijl stappen zullen worden gedaan om te komen tot wegenbelastingverhooging. BENNEBROEK RAADSVERGADERING. Donderdagavond vergaderde de raad, on der voorzitterschap van den burgemeester, Mr. K. J. G. Baron v. Hardenbroek. Afwezig waren de heeren J. Huijsmans en B. P. Heemskerk. Na de opening deelde de voorzitter mede, dat van den heer Huijsmans bericht was in gekomen tot ontslag nemen als raadslid. Het speet den voorzitter, dat de heer Huijsmans niet aanwezig was, hij zou hem willen mede- deelen, dat hij groote verdiensten voor de gemeente heeft gehad. Hij was een prettig raadslid, spr. zag hem dan ook tot zijn spijt vertrekken. Een adres van Ambt-IIardenberg Inzake herziening van de gi-ondbelasting werd voor kennisgeving aangenomen. De aan de bloemistarbeidersvereeniging verleende subsidie voor de gehouden ten toonstelling werd, na eenige tegenstribbelen van den heer Dubbis, goedgekeurd. Vastgesteld werden de kohieren honden belasting en rioolbelasting, alsmede een ver ordening op het in dienst nemen van per sonen op arbeidscontract. De salarisverordening V3n den veldwach ter werd na geringe wijziging van adminis tratieven aard opnieuw vastgesteld. Bij het punt „wijziging begrooting 1932", gaf de voorzitter een overzicht van de vele uitgaven die de gemeente noodzakelijk moet doen voor armenzorg, crisissteun en werk- loozenzorg. Alle beschikbare middelen moe ten voor deze zaken aangewend worden. Et blijkt uit. dat B en W. zich strikt moeten houden aan noodzakelijke uitgaven. Gelden voor andere doeleinden, hoe gewenscht ook, zijn niet beschikbaar. In afwijking van de agenda stelde de voor- zltter voor aan den voorman bij de werkver schaffing f 20 per week loon te geven. De heer Dubbis stelde f 25 voor. De heer de Blinde wilde f 21 geven, welk voorstel door B. en W. werd overgenomen en tenslotte aangenomen met 4 stemmen en 1 blanco. Een verzoek van het bestuur van de School met den Bijbel om rentevergoeding werd als niet overeenkomstig de wet afgewezen. De voorschotten over 1933 voor de bijz. scholen worden vastgesteld als volgt: Sch. m. d. Bijbel f 640.96, R.K. Meisjesschool f 1124.70. R.K. Jongensschool f 1250.42. De schoolgeldverordening werd opnieuw, ongewijzigd vastgesteld. De huur van perceel Wilhelminaplein 5 werd vastgesteld op f 4.15 per week. Een adres van de caféhouders om het slui tingsuur te stellen op 12 inplaats van om 11 uur, werd afgewezen. In bijzondere ge vallen zal de Burgemeester, krachtens de politie-verordening, ontheffing verleenen evenals hij dit andere jaren deed. Een verzoek van de R.K. Land- en Tuin- bouwvereeniging om een bijdrage voor een tuinbouw-cursus ontmoette tegenstand om dat de aanvrage niet vroeger is gedaan. Toch werd besloten om een bedrag per leerling afkomstig uit de gemeente Bennebroek bij te dragen in de zaalhuur. De verhuur van gronden aan de Leidsche- vaart, overgenomen van de gemeente Haar lem, zal geschieden op de oude voorwaarden, terwijl de bestaande vergunningen e. d. wor den hernieuwd. Bij de rondvraag vroeg de heer Dubbis hoe het staat met de schoolplannen. De vooi-zitter zei dat B. en W. op het oogenblik al hun zorg moeten besteden aan de crisisslachtoffers. Uit de verstrekte gege vens kon den raadsleden blijken welke enorme sommen hiermede gemoeid zijn. De schoolplannen vragen f 80.000. Er kan niet aan gedacht worden de uitgaven hiermede te bezwaren. Al zou de raad anders beslissext dan zou de voorzitter de vei-antwoording nog niet willen dragen. De bescherming van den levenden mensch gaat in deze tijden vóór. IJK EN HERIJK. De jaarlijksohe ijk- en herijk heeft plaats op 20 en 21 Maart a.s. in het gebouw van den R.K. Volksbond aan de Schoollaan. De zitting op Maart is voor de inwoners van Vogelenzang en die van 21 Maart voor de Bennebroekers. BEDANKEN RAADSLID. Door den heer J. Huysmans (R.K.) is ontslag ingediend als raadslid. Opvolger is de heer A. J. Goossens. IJMUJDEN DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. „KNIKKER IJM. 4" TERUGGEKEERD WEGENS MACHINESCHADE. Hedenmorgen 11 uur is de stoomtrawler Knikker, IJm. 4. die Woensdagavond met werkwilligen naar zee was vertrokken in de Visschershaven terug gekeerd. De oorzaak van dezen onverwachte» terugkeer is, dat op zee het. juk van de condensatieluchtpomp was gebroken. Zoodra het bericht dat de ti;awler voor de haven was in IJmulden bekend werd, zette de politie in allerijl de Trawler kade af, zoo dat niemand de plaats, waar de boot vast maakte kon bereiken. De bemaixning bevindt zich nog aan boord. MEDEDEELING VAN HET BESTUUR DER IJMUIDER FEDERATIE Het bestuur der IJmuider Federatie ver zocht ons het volgende mede te deelen: „Daar de ingezetenen hier ter plaatse wei gerden brood te betrekken van de Ceixtralé Bakkei-ij, is door ons de volgende verklaring afgegeven: „„In verband met de levering van brood door de Centrale Bakkerij voor de „Knik ker" deelen wij u mede, dat in overleg met de directie der bakkerij is afgesproken, dat zulks niet meer zal geschieden." Met deze mededeeling heeft de stakings leiding genoegeix genomen en is er geen aanleiding om geen brood van die bakkerij te betrekken", MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.60 Tongen per kilo f 1.70f 0.80 Zetschol per 50 kilo f 23. Kleine schol per 50 kilo f 26f 8, Bot per 50 kilo f 2.50 Schar per 50 kilo f 8.50 Braadschelvisch per 50 kilo .f 11f 10. Gullen per 50 kilo (kleine) f 3.60 Wijting per 50 kilo f 3.20—f 2.80. BESOMMINGEN. Motorloggefe: K.W. 36 f 1047. Stoombeugers: VI. 39 f 840, VI. 85 f 690. BURCERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER. Bevallen: M. G. van TilburgBaks, d.; J. DijksmanKooij, d.: M. v. d. PlasOttevan- ger, z.: F. Blesgraaf—v. d. Vlugt, z.; C. van GilsPoel, d.: H. Buisvan Huizen, z.; L. C. KoopmanDrooger, d.; A. de Kokerv. d. Linden, z.; N. Joren—van Andel, z.; D. C. Moleman—van Limpt, z.; T. van Stam—van Tol, z.; M. H. v. d. Luit—van Es, d.; C. J. Ver hoeven—Stange, d.; A. J. Otte—Weijers, d.;' A. J. v. d. Jagt—van Schagen, d.; L. Vaan- deringden Dekker, lcvenl. zooix. Ondertrouwd; J. Resoort en M. H. Schalk;' T. Oostrom en C. Knook. Gehuwd: J. ten Hoope en G, Treur; N. Bos en J. J. den Butter. Overleden: Gijsberta Apolonia Vink, 60 j., geh. met N. P. van Egmond; Anny Eveleens, 6 j„ dochter van Jan Eveleens; Anna Marga- retlxa de Weert, 58 j., geh. met J. W. Bech; Cornelia Potter. 66 jgeh. met J. Geluk: Hen- drika Visser, 26 j., ongeh., dochter van Hen drik Visser. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Bevallen: J. van der Peetvan Neste, d.; W. LemmersBakker, d.; Overleden: Th. van der Wulp. Houtrakker- weg 60.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14