PUROL De politieke spanning in Oostenrijk. Schoonmaak^v- handen%V% HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 18 MAART 1933 TWEEDE BLAD Scherp optreden der Duitsche regeering in Baden en Saksen. Alle Marxistische bladen en organisaties in Baden verboden. Groot aantal Berlijnsche medici wordt uit de ziekenhuizen ontslagen. Uit Weenen: De bondsraad spreekt zijn wantrouwen in de regeering uit. Uitbreiding van het bondsleger. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. KARLSRUHE, 17 Maart (W.B.) Als uit vloeisel van doodschieten hedenmorgen te Freiburg van een politiebeambte, door den sociaal-democratischen rijksdagafgevaardigde Nussbaum is op grond van de verordening tot be§cherming van volk en staat bepaald, dat alle sociaal-democratische en communis tische leden van den Badenschen landdag, evenals alle in den nieuwen rijksdag gekozen sociaal-democratische en communistische af gevaardigden, voorzooveel in Baden wonend, of vertoevend tot nader order gearresteerd moeten worden, voorts ook alle communisten, die op candidatenlijsten der communisten voor den rijksdag staan. Verder zullen alle in Baden verschijnende periodieken der sociaal democraten tot nader order worden ver boden. Alle in Baden bestaande Marxistische weer- en jeugdorganisaties, ook nevenorgani saties, in het bijzonder het IJzeren Front, de Reichsbanner. de Antifa, worden direct ont bonden, terwijl de lokalen van sociaal-demo cratische en communistische organisaties zul len worden gesloten. De zuiver economische doeleinden dienende werkzaamheid der z.g. vrije vakvereenïgingen mag echter niet geschaad worden. In de stad Freiburg in Breisgan zullen alle plaatselijke organisaties van sociaal-democra ten en communisten onverwijld worden ont bonden. Uit Dresden meldt V.D.: De Rijkscommissaris voor het land Saksen heeft bepaald dat alle leden der communis tische partij en van de Socialistische Arbei- pers Partij of aanhangers van deze partijen, die eenigerlei functie in openbare lichamen of in openbaren dienst zijnde instellingen be- kleeden onmiddellijk ontslagen moeten wor den en niet langer als lid van hiermee over een komende vereenigingen, stichtingen, enz. mogen worden beschouwd. Zij komen niet In aanmerking voor schadeloosstellingen. In opdracht van den gevolmachtigde van het Saksische Ministerie van Onderwijs zul len dit jaar niet, zooals in vorige jaren, exemplaren van de grondwet van Weimar aan de leerlingen der scholen worden uitge reikt. Prof. Wagemann op wachtgeld. Naar Wolff meldt heeft rijksminister Hu- genberg den president van het statistisch rijksbureau, prof. dr. Wagemann op wacht' geld gesteld. Prof. W. heeft zijn ambt sedert 1923 be kleed. Hij is ook herhaaldelijk als leider van Rijksdagverkiezingen opgetreden. Het vorig jaar had hij een brochure gepu bliceerd met voorstellen tot hervorming van het Duitsche credietstelsel. Ontslag aan Berlijnsche medici. De staatscommissaris voor Berlijn, dr. Lip- pert, ontving volgens het W.B. gisteren een aantal commissoriale districtsburgemeesters, die rapport uitbrachten over de toestanden in de ziekenhuizen en er bezwaar tegen maak ten, dat in de meeste stedelijke ziekenhuizen de geneesheeren voor 80 a 90 pCt., in som mige gevallen zelfs voor 100 pCt. uit joodsche communisten en soc.-democraten bestaan. Lipperts gaf last de contracten met al deze geneesheeren op den korst mogelijken ter mijn op te zeggen. Reorganisatie van de beurs. De officieele Pruisische persdienst deelt mede: De commissaris van het Rijk voor het Pruisische ministerie van economische zaken en arbeid, Dr. Hugenberg, heeft een reorga nisatie van het beursverkeer uitgevaardigd, waardoor de Berlijnsche beurs zal worden hervormd. Voor 29 April a.s. zal een nieuw beursbe- stuur moeten worden gekozen. Het aantal bestuursleden zal van 72 tot 43 worden ver minderd. Alle vertegenwoordigers van be roepsgroepen zullen in aantal worden terug gebracht. Slechts het aantal vertegenwoor digers van wisselmakelaars, van den land bouw en der bedienden blijft ongewijzigd. Dit feit is voor de goederenbeurs van bizondere beteekenis. In de toekomst zal de Kamer voor landbouwaangelegenheden zelf de landbouw- vertegenwoordigers kiezen. Dezen zullen in de toekomst ten volle dezelfde rechten heb ben als de andere bestuursleden. De kern der hervorming is de „veiligstel ling" van de invloed der regeering op de samenstelling van het beursbestuur. Voorstellen van den staatscommissaris aan het beursbestuur betreffende het weigeren van den toegang tot de beurs, moeten direct worden ingewilligd. Op deze wijze wordt in de toekomst de mogelijkheid geschapen on werkzaamheden ter beurze. De nieuwe bepalingen worden direct van kracht. D.e minister is voornemens voor de overige beurzen overeenkomstige hervor mingsbepalingen uit te vaardigen. Activiteit van de Nazis in Dantzig De gouwleider der N.S.D.A.P. voor Dantzig, Albert Forster. heeft de vermaning tot den Senaat en zijn president dr. Ziehn gericht, zich niet te verzetten tegen een hervorming der regeering. opdat de N.S.D.A.P. niet ge dwongen zij de haar ter beschikking staan de nationale krachten te gebruiken in den strijd tegen de regeering. maar deze kan aanwenden ter bereiking van het gemeen schappelijk doel: Dantzig terug te voeren naar het Duitsche moederland. De oppositioneele nationaal democratische fractie van de Sejm heeft den minister van Binnenlandsche Zaken geinterpelleerd over den massatoevloed van Joden uit Duitsch- land, waar er op gewezen werd. dat dit symptoom schadelijk zou zijn voor de belan gen van den staat. In de motiveering der interpellatie wordt vermeld, dat het meeren- deel der teruggekeerden indertijd Polen heb ben verlaten om zich aan hun militaire plichten te onttrekken. De interpellatie eischt maatregelen ter beperking van dezen toevloed met een beroep op overeenkomstige beslissingen van Zwitserland, België en Ne derland. OOSTENRIJK Na een langdurige zitting van den Oosten- rijkschen Bondsraad werden nationaal so cialistische voorstellen aangenomen, waarbij een scherp wantrouwen wordt uitgesproken in de bondsregeering en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen wordt geeischt. Voorts wordt geëischt het directe herstel der werk zaamheden van den nationalen raad. Een, eveneens aangenomen, sociaal demo cratisch voorstel verwijt der regeering voort durende schending der constitutie en consta teert o.m.. dat de bondsraad thans weer overeenkomt met den wil van het Oosten- rijksche volk dan de nationale raad. De bondsraad gaf den voorzitter opdracht den bondspresident mede te deelen, dat de bondsregeering het vertrouwen van den bondsraad, zoomede van de landdagen van Weenen. Neder-Oostenrijk en Salzburg en de landsregeering van Stiermarken niet meer geniet. Zij moet onverwijld worden vervan gen door een der grondwet getrouwe regee ring. De bondskanselier was niet verschenen. Toen in den loop der zitting de nationaal socialist Schattenfroh verklaarde dat de bondsraad bijeen is om recht te spreken, verlieten de beide aanwezige ministers de zaal. Toen Schattenfroh verklaarde, dat de oorzaak voor de grondwetsschending en van de pogingen een dictatuur in te stellen ge legen zijn in vrees voor de nationale vrij heidsbeweging, werd hem het woord ont nomen. Een afgevaardigde van de Heimatschutz richtte tot de vergadering het dringend be roep den weg vrij te maken voor een natio nale regeering. Officieel wordt uit Weenen medegedeeld, dat tot de inlijving en africhting van jonge mannen de rijen van het bondsleger een aanvulling behoeven, weshalve de Bonds president op voorstel der Bondsregeering, overeenkomstig paragraaf 20 van de Wet op de Weerbaarheid, heeft beschikt, dat een deel der met verlof zijnde dienstplichtigen onder de wapenen wordt geroepen. Naar het schijnt betreft het mobilisatie van zes lich tingen. Engeland. Bonnet tevreden over de financiëele besprekingen. De besprekingen tussohen den Franschen minister van financiën Bonnet en den En- gelschen kanselier van de schatkist en den minister van handel zullen vandaag worden voortgezet, teneinde nog dieper in te gaan op de economische punten van het program van de economische wereldconferentie. He den zijn financieele- en valutaproblemen be sproken. Veel aandacht werd hierbij ge schonken aan den gouden standaard, waar bij ook de oorlogsschuldkwestie ter sprake kwam, Verdere punten van onderhandeling vormden de samenwerking tusschen de cen trale banken, de credietproblemen, de ver hooging der prijzen voor grondstoffen en de mogelijkheid van herstel van het evenwicht tusschen productie en prijsvorming. Ten slotte werd het probleem besproken hoe de deviezenbeperkingen in de verschillende lan den op zijn spoedigst kunnen worden opge heven. Tijdens de besprekingen is ook een voor stel besproken, dat grootere vrijheid moet ge ven aan de kapitaalbeweging van land naar land. Volgens dit voorstel zou een gemeen schappelijk fonds worden gesticht, dat de landen in staat zou stellen de deviezenbe perkingen zoo spoedig mogelijk op te heffen. Uit dit fonds zouden dan telkens betalingen aan dat land worden gedaan, welks valuta steun behoeft. De ministers behandelden ook nog het probleem of en in welken mate lee ningen voor werkverschaffingsdoeleinden kunnen worden opgelegd. Bonnet heeft zich vrij tevreden uitgelaten over de besprekingen met den Engelschen minister van financiën. Chamberlain. Hij is van meening. dat het Fransche ministerie van financiën geen moeilijkheden zal onder vinden bij de nakoming van de voorwaarden, die Engeland stelt voor den terugkeer tot den die ngeland stelt voor den terugkeer tot den Genève. Ook Peru uit den Bond? Het rapport van de raadscommissie van drie met de aanbevelingen inzake de oplossing van het conflict tusschen Peru en Columbia, waarvan de hoofdinhoud reeds eerder was gemeld, zal vandaag in een openbare zitting vap den volkenbondsraad behandeld worden. ruw rood of bescha- aigd, worden weer vlug gaaf en zocht met Doos 30 en 60 ot. Bij Apo.h, en Drogi.rTL (Adv. Ingez. Med.) Peru wordt hierbij, zooals bekend, verzocht, zijn troepen onmiddellijk uit Leticia terug te trekken Het gerucht gaat hier, dat het mogelijk zal zijn dat Peru het voorbeeld van Japan zal volgen en de vergaderzaal zal verlaten. Duitschland. Betalingsverkeer met Tsjecho- Slowakije verbroken. Het Rijksministerie voor Economische Zaken heeft bepaald, dat van nu af aan geen beta lingen mogen worden verricht voor leverantie van waren van Tsjecho-Slowaakschen oor sprong. Rekeningen bij Duitsche banken ten be hoeve van exporteurs naar Tsjecho-Slowakije zijn voorloopig „versperd Ter controle van deze maatregelen is het postgeheim beperkt, zulks op grond van de verordening van den Rijkspresident tot bescherming van Volk en Staat d.d. 28 Februari 1933. China. Chineesche successen bij den Koepeikou-pas. Van Chineesche officeele zijde wordt mede gedeeld dat de strijd om den Koepeikoubergpas welke op 16 Maart om vier uur des ochtends is begonnen, nog voortduurt. Twee Japanscne tegenaanvallen zijn afge slagen. De Chineesche artillerie zou de Ja- pansche stellingen geheel hebben vernield. De verliezen zijn aan beide zijden zeer groot. Op 16 Maart hebben de Japanners meer dan 20 bommen op Sjifengoe laten vallen. De Ja- pansche bombardementsvliegtuigen werden daarbij beschoten met luchtafweer-geschut. Britscla^Iiidië. Een witboek over de constitu- tioneele hervormingen. Dc regeeringsvoorstellen inzake de her vormde constitutie van Indië zijn uitgegeven in den vorm van een witboek. Zij zullen worden bestudeerd in een gezamenlijke com missie, gekozen uit de beide huizen van het parlement in overleg met vertegenwoordigers van de Indische openbare meening. De uit eindelijke voorstellen zullen gefundeerd worden op het rapport van deze commissie. De voorstellen geven de provincies autono mie en bij de federale regeering wordt een verantwoordelijke regeering toegestaan over het geheele gebied der administratie dat on der de federatie valt met uitzonderingen be treffende zekere gereserveerde onderwerpen. De federatie zal bestaan uit de autonome pro vincies van Britsch-Indië en dc Indische staten en zal tot stand gebracht worden door dat de vorsten een bepaald deel van hun soevereine rechten aan de federatie afstaan, waarbij echter bepaald wordt, dat zij een binnenlandsche autonomie behouden met betrekking tot de niet afgestane rechten, welke van niets anders afhankelijk zullen zijn dan de bestaande suzereiniteit van de kroon. De goeverneur-generaal zal optreden als hoofd van de federatie, de onderkoning zal de leiding hebben in de betrekkingen met de staten buiten de federale sfeer. Als goeverneur-genraal zal hij worden bij gestaan en geadviseerd door den minister raad, die verantwoordelijk is aan het wet gevend lichaam in alle zaken met uitzonde ring van die welke betrekking hebben op de drie afdeelingen, die onder zijn persoonlijk beheer vallen, nl. verdediging, buitenlandsche zaken en kerkelijke zaken. Ingeval van een ineenstorting der regee ring heeft de gouverneur-generaal de mach tiging de volledige controle op zich te ne men. De bijzondere en uitgebreide volmach ten mogen echter alleen in bijzondere om standigheden worden uitgeoefend, behalve wat betreft de gereserveerde departementen. Het federale wetgevende lichaam lijkt op het bestaande centrale wetgevende lichaam cn zal bestaan uit twee kamers, de Eerste Ka mer of Raad van State zal 260 leden tellen, waarvan 100 benoemd worden door de vor sten, 150 gekozen door de leden der provin ciale wetgevende lichamen van Britsch-In dië en 10 door de regeering aangesteld. De Tweede Kamer of Huis van Afgevaardigden, zal bestaan uit 375 leden, waarvan 125 door de vorsten zullen worden benoemd, terwijl de anderen direct zullen worden verkozen in overeenstemming met het aantal zetels, dat iedere provincie krijgt toegewezen en de ver schillende gemeenschappen en belangen in iedere provincie. De provinciale wetgevende lichamen wor den vergroot en de toekenning' van zetels zal n overeenstemming zijn met de bepalin gen van de communale beslissing van 4 Augustus. Wat het stemrecht betreft voor de tweede kamer van dc federale wetgeving, in de voor stellen zijn qualificaties vastgelegd, waardoor twee of drie procent van de bevolking van Britsch-Indië of ongeveer 27 pet. van de vol wassen bevolking stemrecht krijgt. Vrouwen zullen actief en passief kiesrecht hebben (een zeker aantal zetels zal worden gereser veerd voor vrouwen) zoowel met betrekking tot de federale als de provinciale wetgevende lichamen. Over Birma wordt niets gezegd, dat de be slissing hiervan omtrent afscheiding nog verwacht wordt. HANDDRUK TABOE VOOR DE FASCISTEN. ALS OXHYGIëNISCH GEKENMERKT. Volgens een Reuterbericht uit Rome is het op last van den secretaris-generaal der Fas cistische Partij, Starace. aan alle leden der partij verboden elkaar bij het ontmoeten ae har.d te drukken. Voortaan moeten fascisten den fascistengroet brengen. Starace heeft verklaard, dat het handge ven onhygiënisch is. Een opwindende dog in de hoofdstad. Zitting van den Nationalen Raad, die niet doorging. De Heimwehr bezet het Ministerie van Landbouw. Uit Duitschland geoluchteCommunisten in Oostenrijk. (Van onzen Weenschen correspondent) Weenen. 16 Maart i Het was een buitengewoon opwindende dag voor heel Weenen. Overal in de stad heerschte een uitermate zenuwachtige stemming, men zag angstige en bezorgde gezichten. Het was veel drukker op straat dan gewoonlijk, hiel en daar stonden groepjes heftig gesticulee- rende menschen bijeen en heel veel voet gangers schenen bijzonder veel haast te heb ben. De binnenstad leek wel in een leger kamp veranderd te zijn. Op den Heldenplatz. het groote terrein aan hetwelk de imposante gebouwen van den Hofburg, het voormalige keizerlijke paleis, liggen, bivakkeerde een reusachtige macht politie-agenten. In lange rijen stonden geweren tegen elkaar aange leund, een groot aantal paarden stond vlak achter den poort van de Ringstrasse. Zware vrachtwagens met tot dc tanden toe gewapende agenten en met soldaten van het bondsleger doorkruisten de straten. Leger- troepen met kanonnen en met machinegewe ren lieten zich hier en daar zien en kleine afdeelingen cavallerie draafden door de stad De Ringstrasse was aan beide zijden van het parlement door een dicht cordon politie agenten afgezet en ook had men een cirkel rond het paleis van justitie getrokken. Alle openbare gebouwen werden scherp bewaakt, op eiken hoek van deze gebouwen stonden dubbele wachtposten. Op enkele drukke ver keerspunten en bij een paar van de belang rijkste staatsgebouwen stonden machinegewe ren met hun loop dreigend naar voren ge richt, gereed om elk oogenblik bediend te wor den. Dan zou het gaan ..rat-tat-tai-tat-tat- latnet als op den verschrikkelijken vijf tienden Juni van het jaar 1927. toen het ge peupel het.paleis van justitie in brand had gestoken en toen er veel bloed in de straten van Weenen heeft gevloeid. Er zijn in den laatsten tijd belangrijke po litieke dingen in Oostenrijk geschied, en de gebeurtenissen in het naburige Duitschland hebben niet alleen een diepen indruk gemaakt maar hebben ook een vrij sterken invloed op den politieken barometer in Oostenrijk uitge oefend. De regeering van den kleinen kanse lier dr. Doll fuss heeft duidelijk bewezen, dat zij niet van plan is zich ook maar eenigen druk van dc zijde van de linksche elementen te laten welgevallen. Zij kwam voortdurend met nieuwe noodverordeningen voor den dag en hoewel de oppositie daar wel niet erg van gediend was. zetten de bladen van Dollfuss' tegenstanders niet meer zulk een keel op als nog pas maar een paar maanden geleden. Ten aeele natuurlijk omdat de pers thans aan een strenge censuur onderworpen is. Er werden anders in de laatste paar weken nog genoeg edities van Weensche dagbladen geconfis- ceerd. Hardnekkig doken telkenmale weer opnieuw geruchten op, die met zekerheid wisten mee te deelen dat er een putsch op handen was. Het was geen geheim meer, dat dc sociaal democraten hun gewapende en militair ge drilde troepen dag en nacht gereed lieten staan, niet om zelf met een putsch Ic begin nen. doch om hen in werking te laten treden, zoodra een van de vijandelijke politieke groe pen een staatsgreep wilde uitvoeren. Het was geen geheim meer. dat die socialistische troe pen iederen avond en iederen nacht in ver schillende lokalen in alle deelen van de stad bijeengetrokken werden, gereed om op een enkelen wenk onmiddellijk met de wapens naar buiten te stormen teneinde een gevecht te beginnen. En ook in liet hoofdkwartier van de Heim wehr. welke onder de leiding van prins Starhemberg staat, heerschte voortdurend groote bedrijvigheid. Tot vroeg in den mor gen stonden er tal van automobielen voor de deur en tot vroeg in den morgen kwamen koeriers af en aan zetten. Het was de groote vraag wat er met het parlement zou gebeuren. Zou de nationale raad nog in een vergadering bijeen komen of niet. De voorzitter en de beide vice-voorzitters hebben een dag of tien hun ambt neergelegd en er was dus geen presidium meer. Dc re geering stond derhalve op het standpunt dat niemand de leden van dit lichaam bijeen zou kunnen roepen, maar dr. Straffner. ae tweede vice-president, die het laatste van de drie zijn ambt had neergelegd, was van meening, dat hij daartoe wel degelijk in staat was en dat hij net zoo lang op het voorzittersgestoelte mocht blijven zitten totdat er een nieuw pre sidium gekozen was. En daarom schreef hij een zitting uit. De president van de republiek Miklas. liet dr. Straffner nog op den dag. voordat de zitting zou plaats hebben, des avonds om tien uur bij zich komen. Hij ver zocht hem afstand te willen doen van zijn voornemen, en hij richtte een rondschrijven aan alle leden van den nationalen raad niet naar de vergadering te komen. Doch Straffner ging niet op Miklas' voorstel in cn de sociaal-democratische en groot-Duitsche leden van het huis namen geen notitie van het schrijven van het staatshoofd cn begaven zich dus ter vergadering naar den Ring. Nu had men gehoord, dat dc rcgecring het parlement eventueel door politie en door mi litaire troepen zou laten bezetten om met geweld het houden van een vergadering te beletten. Daarom begaven de vergaderlus- tigen zich reeds ccn uur voor het vastgestel de begin van de zitting naar de groote ver gaderzaal. Slechts zij. die er heel vroeg bij waren, konden dc zaal betreden. Want er waren hondervijftig rechercheurs van poli tie in het gebouw, die dc opdracht hadden gekregen alle toegangen tot de zaal af te zetten cn niemand door te laten. Toen deze zich voor dc deuren en in dc gang opstelden, waren er reeds afgevaardigden in de zaal. Tot hen. die teruggestuurd werden, behoor de ook de burgemeester van Weenen, Karl Seitz. De zitting kon niet plaats vinden, om dat men het voorgeschreven aantal aanwe zige kamerleden niet bereikt had. Maar wel heeft Straffner nog een redevoering gehou den, waarin hij verklaarde, dat hij een klacht bij de justitie zou indienen, daar men tal van leden van het huis wederrechtelijk belet had de zaal te betreden. Na een kwar tier was alles afgeloopen en begaven de heeren zich weer naar buiten. Tergend-on verschillig keken de gezichten van de re chercheurs hen aan. Inmiddels was er in de stad het een en ander gebeurd, dat de onrustige en zenuw achtige stemming nog grooter had gemaakt. Tweeduizend Heimwehr-mannen, meest op geschoten jongens, met de bekende groene hoedjes met haneveeren erop. waren op vrachtautos naar het gebouw van het minis terie van landbouw aan den Judenplatz ge bracht en hadden dit gebouw bezet. Voort durend reden nieuwe ladingen de poort in. iPolitie-agenten stonden er gemoedelijk bij toe te kijken. Wanneer men hen vroeg, of ze wisten, of dat mocht, haalden ze de schou ders op. Zij hadden geen consigne gekre gen iels te verhinderen of iets te doen. Wilde geruchten circuleerden door de stad: de Heimwehr zou zich van alle ministeries en de allervoornaamste rijksgebouwen heb ben meester gemaakt. Later bleek dit niet waar te zijn. Het gebouw aan den Judenplatz staat grootendeels leeg en de aanvoerders van de Heimwehr hadden besloten het als kazerne voor hun manschappen dienst te laten doen. Want men wilde hen bij elkaar en onder de wapens houden om. wanneer het oogenblik daartoe zou zijn gekomen, hande lend op te treden. Later bleek, dat zij de po litie en het leger hadden moeten helpen, wanneer de socialisten een oproer zouden la ten ontstaan. Zij brachten een groot gedeelte van den nacht in het paleisachtige bebouw door. Merkwaardigerwijze waren er den gehec- len dag en ook des avonds en des nachts maar weinig nazi-uniformen op straat te zien. niettegenstaande de natlonaal-socialis- ten in aantal veel sterker zijn dan dc Hclm- wehr-beweging. De Oostenrijksche nationaal-socialisten voelen zich ten gevolge van het groote suc ces van hun partijgenoot.cn in Duitschland buitengewoon sterk. En zij zitten beslist niet stil, doch loopen ook met plannen rond. In de Weensche koffiehuizen ziet men se dert een paar dagen weer tal van gezich ten van bekende communisten uit Duitsch land. die over de grens gevlucht zijn. Het aantal vluchtelingen, die hun heil in Tsjc- choslawakije zochten, is echter veel grooter. Want in Tsjechoslowakije voelen zij zich vei liger. terwijl zij voortdurend in angst moe ten zitten, dat er eensklaps in Oostenrijk soortgelijke dingen gaan gebeuren als in Duitschland. Om te voorkomen, dat de Oostenrijksche communisten een te groote activiteit gaan ontwikkelen cn dat zij ongewenschte dingen zullen doen. heeft men voor de veiligheid maar de hoofdleiders en een paar andere bekende figuren uit de beweging in hechtenis genomen. W. M. BEKAAR. FRANKRIJK EN MACDONALD'S PLAN. Pers oordeelt niet gunstig. AMERIKA WEL. MacDonatd. PARUS. 17 Maart (Reuter.) In de Fransche pers wordt het ontwapeningsplan van Mac Donald niet bijzonder gunstig ontvangen. Wel zien dc bladen hierin de goede wil van Mac Donald, doch liet plan wil allen bevredigen en voldoet daarom nie mand. Uit Fransche standpunt bezien biedt het plan niet voldoende waarborgen voor de veiligheid, welke dit land wenscht. NEW-YORK. 17 Maart (Reuter). De New-York Times verklaart, dat het depar tement van buitenlandsche zaken het plan van Mac Donald inzake de ontwapening zal aannemen, terwijl de Herald Tribune van oordeel is, dat de regeering het plan be schouwt als een basis voor ccn komende overeenstemming. Op het oogenblik heeft Norman Davis het plan in studie. WASHINGTON. 17 Maart (Reuter). Ambtenaren op het departement van Bui tenlandsche Zaken noemen de voorstellen van MacDona'vl welke in beginsel reeds eenige goedkeuring hifrben gevonden, een stoutmoedige poging tot redding van de ontwapeningsconferentie. Vernomen wordt, dat het voornaamste doel van Roosevclts besprekingen met ver schillende gezanten was. dc vrees ten aan zien van de Vercenigde Staten, welke zou kunnen verhinderen dat de Franschen en Duitscliers dergelijke voorstellen onderschre ven, te verdrijven. Nog geen definitief Duitsch standpunt. BERLIJN. 17 Maart. (V. D.) In Berlijnsche politieke kringen kan men nog geen definitief standpunt innemen ten opzichte van het nieuwe ontwapeningsplan van MacDonald, omdat de tekst van het voorstel nog niet be kend is. De tekst wordt heden te Berlijn ver wacht. In verband met het voorstel wordt er op gewezen dat de vraag of en op welke wijze een reorganisatie van de Duitsche weermacht zal plaats hebben, een kwestie Is die in de eerste plaats door Duitschland zelf moet wor den opgelost. De Duitsche regeering heeft steeds het standpunt ingenomen, dat de ont wapeningsonderhandelingen te Genève niet op de lange baan mogen worden geschoven en spoedig tot een practlsch resultaat moe ten leiden. Het Engelsche plan opent naar 'fc schijnt werkelijk een nieuwe mogelijkheid spoedig een resultaat te bereiken. Het doe! van het Engelsche plan is derhalve in over eenstemming met de belangen van Duitse!* land.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5