Het BekutQtiikste Lente. BERICHT. Voor de H.O.V. De overstroomingen op Java. SÖe Jaargang No. 15257 Verschijnt 'dagelijCs, Behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 20 Maart 1933 HAARLEM S DAGBLAD JWrecöet P- W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOCRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand-1.10, per 3 maanden if 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.72J^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 5 regels 1.75, elke regel meer 0-35- Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij" abonnement. Vraag cn aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele rrijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels ƒ030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-, Vcrlics andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 Maart. Het Plan-Mussolini. Het eerste gevolg van het bezoek der beide Engelse he reizigers aan Rome blijkt te zijn dat het Plan-MacDonald het veld heeft moe ten runnen voor het Plan-Mussolini. Dit is blijkbaar alleen een kwestie van naam, maar een belangrijke. MacDonald reisde met een plan naar Rome en ging daarover praten met den geduchten dictator. Communiqué: „Na een zeer uitvoerige en zeer grondige gedach- tenwisseling werd bij deze besprekingen be- raadslaagd over een plan tot het bereiken van overeenstemming over de voornaamste politieke vraagstukken, welk plan door het hoofd der Italiaansche regeering was voorbe reid en ten doel heeft, samenwerking tus- schen de vier West-Éuropeesche mogend heden tot stand te brengen, teneinde, in den geest van het Kellogg-Pact (de verklaring inzake het niet bezigen van geweld) voor Europa en de geheele wereld een lange pe riode van vrede te waarborgen"'. Romeinsche commentaar: „Mussolini's plan stemt op een aantal punten overeen met dat van MacDonald". Dit is niet onduidelijk. De Britsche reizigers hebben er in toegestemd het initiatief Óver te hevelen op hun vervaarlijken gastheer. Best mogelijk dat zij hem dit zelf voorgesteld hebben, begrijpend dat een dictator tegenover zijn volk bezwaarlijk de secundaire rol kan spelen, en dat het in Italië een wonderschoon effect zou maken als het plan-MacDonald on middellijk onder tafel verdween, vervangen door een, plan van den aangebeden Duce. Voor Engeland is dit nu niet zoo heel prettig, maar de Engelsche pers zal er een handigen draai aan moeten geven. Als democratische premiers met dictators gaan onderhandelen moeten zij zich in 't uiterlijke een beetje weten te schikken. En wellicht heeft Daladier, die er ook wel van geweten zal hebben, zijn Britschen collega getroost met het Fransche spreekwoord: „Tel brille au second rang qui s' éclipse au premier". Er zit trouwens meer in. Dit is, sinds ette lijke jaren, de eerste gelegenheid waarbij Mussolini zelf deel neemt aan internationale besprekingen. Hij heeft' zich dientengevolge r.iet door mislukkingen gecompromitteerd in die mate, waarin de anderen dat gedaan heb ben. Er is'in vele landen bovendien een groo te voorliefde voor het begrip „sterke man" ontstaan. Zoodat de titel „Plan-Mussolini'' meer belangstelling en vertrouwen zal wek ken dan de afgezaagde benaming „Plan- MacDonald". Is niet vaak een oud tooneel- stuk door een nieuwen titel tot nieuwen bloei gewekt? De ondertitel „Een politiek pact van En tente tusschen de vier Westersche mogendhe den" zou ons even kunnen verbazen vanwege het feit, dat er meer Westersche mogendhe den zijn dan Engeland, Frankrijk, Duitsch- land en Italië. Er zijn er inderdaad meer, waaronder wij. Maar in het gezicht van drei gend oorlogsgevaar geeft deze beperking-tot- vier inderdaad de werkelijkheid weer. Stond er „machten" inplaats van „mogendheden" dan zou het ook letterlijk juist zijn. Die vier hebben zooveel meer bommen en vliegtuigen, zooveel meer gassen en bacillenculturen en torpedo's dan de rest bij elkaar, dat er in derdaad niet veel kan gebeuren, als zij met z'n vieren het eens zijn dat er niets mag ge beuren. Vóór 1914 stonden deze vier grootmachten twee-aan-twee tegenover elkaar. Frankxijk en Engeland zaten met Rusland in de Triple Entente, Italië en Duitschland met Oosten rijk in de Alliantie. Dat was het gewapend j evenwicht in die dagen. Het pakte volkomen verkeerd uit, en nu het opnieuw die richting dreigde uit te gaan schijnt niets verstandiger dan ze alle vier in een Quadruple Entente te vereenigen, en Amerika er ook in den een of anderen vorm bij te halen, zooals blijkbaar het plan is. Toetreding van andere staten zal dankbaar aanvaard worden, en de Volken bond wordt er niet overbodig bij. want die alleen zal gerechtigd zijn de vredesverdragen (Versailles en de andere) te herzien. Wat de heeren MacDonald en Mussolini met de in geroepen medewerking van Hitier en Daladier, op deze wijze hopen te scheppen noemen zij „een vredesoverwicht". In eenvoudige woor den komt het hierop neer: „Als de vier grootste vechtersbazen uit de klas met elkaar afspreken dat er niet meer gevochten zal worden, houden de andere jongens zich wel koest". Verder dan een vijfjarig bestand schijnen de ambities tot dusver niet te gaan. Komt er in den tijd een geschil dan zullen de mogend heden, die het Kellogg-Pact hebben ondertee kend, onder leiding van de groote mogendhe den, waaronder Amerika, bijeenkomen om middelen te beramen tot regeling van de zaak. Machtsmiddelen zullen niet gebezigd worden. Ten aanzien van technische détails zooals de leger effectieven., de luchtmacht en het mechanisme voor de internationale con trole van de bewapening heeft Mussolini even wel voorbehoud gemaakt, in afwachting van de uitspraken der deskundigen. Uit dit laatste blijkt dat het oude tooneel- stuk „Plan-MacDonald" onder zijn nieuwen naam „Plan'Mussolini" niet intact is gelaten. Er zijn coupures in aangebracht. Nu ja. voor- loopige coupures. Maar zoo als het nu is kan het niet blijven. Deze eerste lezing toont het nog geenszins als een speelbaar stuk. Het weder-optreden van de ..deskundigen" wekt daarbij een lichte huivering. Wij weten nu langzamerhand wel dat deze ondergeschikte ambtenaren-in-uniform gebezigd plegen te worden om mislukkigen voor te bereiden. Maar het is mogelijk dat in dit geval Musso lini de invocatie dezer groep slechts gebezigd heeft omdat hij zich niet binden wil eer h: I Daladier en Hitier gesproken heeft. Voora' Hitier. Waarbij de noodzaak zich zou kunnen voordoen, den titel nog eens te veranderen in „Plan Mussolini-Hitler". Als titels ons van een wereldoorlog kunnen reddenwaarom niet? Het voorbehoud ten aanzien van de leger- effectieven en vooral van de luchtmachten en de internationale controle bergt alle moeilijkheden in zich. Laten wij het met na druk vaststellen: een politieke overeenkomst zonder ontwapening en controle daarop heeft geen kans van verwezenlijking. Er is ook over de economische vraagstukken ge praat, en een oplossing daarvan zonder ont wapening en controle daarop heeft evenmin kans op verwezenlijking. Wat tot dusver uit Rome bekend is geworden geeft alleen een beeld van nieuwe mogelijkheden, waarbij het zwaartepunt in de onderlinge overeenkomst van vier grootmachten inplaats van in de Ontwapeningsconferentie wordt gelegd. Maar de raadselen die opgelost moeten worden zijn daardoor niet vervallen. Ze zijn precies de zelfde gebleven. Aan Mac Donald komt de eer toe dat hij er Mussolini bij heeft gehaald, dat als ge volg daarvan Hitler erbij gesleept zal wor den. en dat deze twee heeren, eenmaal per soonlijk in het internationale vraagstuk ver strikt, zich moeilijk een mislukking kunnen veroorlooven. Mussolini zit er nu al als ti telrol in. Het is bekend uit zijn gesprekken met Emil Ludwig. dat hij de fouten van Na poleon wil vermijden. Hij heeft geen greep naar het koningschap gedaan. Hij volgt evenmin Ntapoleons methode, de eenheid van Europa na te streven door het te gaan ver overen en onder zijn persoonlijke macht te brengen. Is dit het begin van zijn poging, langs een anderen weg die eenheid te be reiken? R. P. DE WERKEN AAN DE LANGE BRUG. EENDJESPOORTBRUG AFGESLOTEN. Heden is het noodig gebleken, in verband met de werken aan de Lange- en Een'djes- p oor tb rug, het verkeer over de laatste brug slop te zetten. Al het verkeer over de Lange Brug gaat nu over. den Kampersingel, die tijdelijk in twee richtingen bereden mag worden. Alleen de electrisclie tram gaat nog over de Eendjespoortbrug\ BOLLENSCHUUR UITGEBRAND. Hedennacht omstreeks twaalf uur zette iemand z'n fiets in zijn bollenschuur aan de Jan Gijzenvaart; Toen merkte hij, dat de vloer brandde. Tezamen met zijn vader bluschte hij het vuur met eenige emmers water. Echter schijnt het doorgesmeul te hebben onder den vloer, waardoor om kwart voor twee de schuur in lichterlaaie stond en tot den grond toe afbrandde. De brandweer bestreed het vuur met 3 slangen op de water leiding, In de schuur bevonden zich bollen tot een waarde van f 150. De schuur was verzekerd. E. TEMPLE THURSTON OVER LEDEN. Zondag is te Londen de bekende en ook in ons land veel gelezen schrijver E. Temple Thurston overleden. Temple Thurston, die van Iersche afkomst was, werd in 1879 geboren. In 1897 verscheen zijn eerste roman ..The Apple of Eden". Hij legde zich later vooral ook toe op het schrijven van korte verhalen. In 1910 zag zijn roman „The Greatest wish in the World" het licht, die ook voor het too- neel werd bewerkt. Hij schreef verder eenige tooneelstukken, waarvan in ons land „The Wandering Jew" het meest bekend is gewor den, door de Hollandsche opvoeringen, waar in Louis de Vries de hoofdrol vervulde. Van zijn verdere werken noemen wij als de bekendste: „The City of Beautiful Nonsense" en „The Green Bough". ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a f 2.70 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Weer staan wij bij een nieuwe lente En het ontbreekt niet aan geluid. Alleen, men kan het nieuwer wenschen. Het nieuwe blijkt er niet zoo uit. Wel zien wij. ondanks Maartsche buien, Reeds hier en daar het nieuwe groen. Wel zweeft het voorjaar door de velden En zelfs door 't stedelijk plantsoen. Wel voel je. meer nog dan je zien kunt, Dat er nieuw leven weer ontwaakt, Wel zag ik gisteren een zwaluw, Die één, die nog geen zomer maakt. De Bilt voorspelt het weer wat kouder, Dat nemen wij er nog wel bij, 't Belet den vogels niet het fluiten, Jaagt niet het lam weer uit de wei. De dichters vinden inspiratie In 't naderend natuurfestijn En al is 't waar, dat diplomaten Meest verre van poëtisch zijn; Toch moeten zij ook wel iets voelen. Van schoonheid die het hart ontsluit, En zoo wacht onze nieuwe lente. Toch nog misschien een nieuw geluld. P. GASUS. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Opbrengst straatcollecte f2750.- De straatcollecte, die Zaterdag voor de H. O. V. is gehouden, heeft niet aan de ver wachtingen beantwoord. De opbrengst be droeg slechts f 2750. Dit teleurstellend resul taat moet gedeeltelijk worden geweten, naar men ons mededeelde, aan het ongunstige weer maar hoofdzakelijk aan het gebrek aan persoonlijke medewerking. De belangstelling van het publiek heeft zooals trouwens ge durende de geheele steunactie niet te wenschen overgelaten, maar er waren te weinig medewerkenden Velen die zich als col lectanten opgegeven hadden, zijn Zaterdag niet verschenen, zoodat op belangrijke posten op straat geen collectant aanwezig was. Toch heeft de steunactie in totaal nog tus schen de f 13000 en f 14000 opgeleverd, zoodat zeer waarschijnlijk dit jaar de H.O.V. nog zal kunnen blijven voortbestaan. Wat echter het lot der Orkestvereeniging In de toekomst zal zijn, is nog niet te zeg gen. Donderdag a.s. zal het comité van actie van vrienden der H.O.V. zijn verslag uitbren gen. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. OPENINGSREDE VAN VOORZITTER KRELAGE. Maandagmiddag begon in het Krelagehuis de 171ste algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. De voorzitter, de heer E. H. Krelage. me moreerde in zijn openingsrede het. over lijden van den heer G. Vlasveld Sr.. die zulk een voorname plaats in het. vereenigings- leven innam. Lid van het hoofdbestuur van 18971904 en opnieuw van 19101914. onder voorzitter in 1904 en van 19111914 heeft deze jaren lang zijn beste krachten aan het vakbelang en de vereeniging gewijd. Gedurende 16 jaren voorzitter der afdeeling Sassenheim, werd hij in 1927 tot haar eere-voorzitter benoemd. Bovendien was hij in 't laatst der vorige eeuw secretaris van de Bloemisten- vereeniging. waar hij den heer Krelage Sr. ais voorzitter opvolgde. In den Bond van Bloembollenhandelaren was Vlasveld van 19001904 voorzitter van de Duitsche Groep, in 19051908 algemeen voorzitter, en daarna nog zes jaar voorzitter van de Scandinavische groep. Het was geen wonder dat zijn vakgenooten zoo menigmaal een beroep op hem deden voor verantwoordelijke eere-ambten. want Vlasveld was door betrouwbaarheid, on kreukbaarheid, onpartijdigheid en voorko mende omgangsvormen telkens opnieuw de aangewezen candidaat voor een te vervullen plaats. De laatste jaren hebben achtereenvolgens een beeld vertoond van crisis. De crisis is overgegaan in een toestand van voortduren de inzinking. Het moratorium in de Vereenigde Staten is de moeilijkheden komen vergTooten voor de exporteurs, die hun belangrijke uitstaan de vorderingen niet kunnen innen op het daarvoor bestemde tijdstip. De hoogste onzekere politieke toestand in Europa is ook niet bevorderlijk voor de koopkracht van het buitenland. Het oudste Britsche tuinbouwhaivdelsbltd The Horticultural Advertiser, prijst in zijn nummer van 15 Maart, het saneeringsplan onvoorwaardelijk. Het blad acht het in het belang van Engelschen en Nederlanders beiden en oordeelt dat het plan lof verdient. Vele Britsche handelaren zullen, volgens het blad. geneigd zijn het als een zegen te be schouwen wanneer het slaagt de Engelsche auctieprijzen meer tot de Engelsche parti culiere prijzen te doen naderen. Maar .voegt het blad er met nadruk aan toe. wij zijn zeer beslist van meening, dat de Britsche handel met den aankoop van bloembollen moet wachten totdat vaststaat dat dit saneeringsplan wet geworden is. Toch bleek het in 1932 mogelijk een Hoe veelheid bloembollen aan het buitenland te leveren, grooter dan In eenig jaar tevoren Maar de bollenexporteurs hebben geen kans gezien daarvoor een eenigszins loonenden prijs te bedingen, misschien te wijten aan gebrek aan saamhoorigheid. De ontwerpers van het saneeringsplan heb ben als basis verbetering van het buiten- landsche prijsniveau genomen, waardoor voor den binnenlandschen onderlinge» handel een prijs zou kunnen worden ge waarborgd niet beneden den productieprijs. Spr. doet een beroep op aller samenwer king om de beste resultaten te bereiken. Niet ieders persoonlijke wenschen in dezen kunnen worden vervuld. Laat men trachten het plan in zijn geheel te overzien en zich niet blind te staren op onderdeelen. Men vreest vooral ontduiking op groote schaal. Er wordt heelaas in het bloembol- lenbedrijf door sommigen een sport gemaakt van het zich onttrekken aan maatregelen. Ook bij de toepassing van het saneerings plan zullen er wel enkelen door de mazen glippen. Maar dit verschijnsel, acht spr. niet al gemeen. De commissies van inkoop en uitvoer hebben er met de grootste zorg voor te waken, dat de voorloopig door hen vastge stelde prijzen den toets van een scherpe kritiek kunnen doorstaan. Op de tentoonstelling te Sassenheim heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid een vermaning doen hooren over het gebrek aan saamhorigheidsgevoel, in het bijzonder bij de handelaren op het buiten land. Zijn Excellentie stelde eventueele Re- gecrlngshulp min of meer afhankelijk van een herstel der eenstemmigheid. Een woord, dat. ernstige behartiging waard is. Het algemeen belang is tevens ieders per soonlijk belang. Er is geen andere keuze dan samen on dergaan of samen de moeilijkheden te boven komen. Mogen de beraadslagingen van heden er toe leiden, dat dank zij uw aller medewerking een oplossing gevonden worde, die het bloem bollenbedrijf lil zijn geheel en al zijn be oefenaars persoonlijk ten goede komt, ein digde spr. zijn rede. Aan booid van het Duitsche stoomschip „Schwarzenfelsin de haven van Ant werpen heeft naar wy gemeld hebben, een zware brand gewoed. De lading, die eenige miliioenenmark vertegenwoordigde ging geheel verloren. DE BLOEMBOLLEN. MET PASCHEN VEEL TE ZIEN? Men meldt ons uit Hiliegom: Or.s werden Zaterdagmiddag de eerste doelende narcissen van den kouden grond getoond, zoodat het niet meer lar.g zal duren of de jaarlijksche bloemenpracht is weder daar. Over het algemeen staat alles er goed voor en zal er met cc Paaschdagen 16 cn 17 April zeer waarschijnlijk reeds veel te zien zijn. Een plan van Mussolini, dat samenwerking tusschen Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië beoogt. (2e blad. 1c pag.) Fascistische putschpoging in Oostenrijk? (2e blad. le pag.) Opheffing van de Duitsche organisatie het IJzeren Front door de leiders zelf? (2e blad, le pag.) Dr. Luther, de afgetreden directeur van de Duitsche Rijksbank wordt gezant te Londen (2e blad. le pag.) Alle Joodsche rechters in Berlijn ontslagen. (2e blad. le pag.) De Studcbakcr-automobielfabrieken in finan- cieele moeilijkheden. (2e blad. le pag.) Rede van den heer Krelage op de algemeene vergadering van dc Vereeniging voor Bloem bollencultuur. (le blad. le pag.) Overstroomingen in Nedcrl.-Indië krijgen den omvang van een ramp. (le blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. B- P.: Het plan-Mussolini. (le blad, le pag.) Jhr. mr. B. de Jong van Beek en Donk: Mac- Donald's poging tot redding der ontwape ningsconferentie. (2c blad. Ie pag.) 11. G. Cannegioler: De film „Trekschuit'". (2e blad. 3e pag.) J. B. Schuil: Bloemendaal's Tooncel met „Vrijgezellen". (2e blad, 3e pag.) Krijgen den omvang van een ramp. BATAVIA. 18 Maart: In de dessa's Parigkalan en Tegalwaroe staat het water op sommige plaatsen vijf Meter hoog. De overstrooming begon hedenmorgen den omvang van een ramp aan te nemen. Het overstroomd gebied is moeilijk tc bereiken. In Poerwakarta staan honderd huizen onder water, drie bruggen zijn weggeslagen. Bij Telok-Djambi. eveneens in het Kra- wangsche, is dc vijver Tjisoebak doorge broken. In kampong Pcngasinan. bij Krawang, staat het water meer dan een Meter hoog. Bij Socbang, n.l. bij Pasirboengkoer. wordt een groote bandjir gemeld. Een ongecontroleerd bericht meldt een doorbraak van de Tjitaroem op drie plaat sen. n.l. bij Teloek-Noengal over 100 Meter, bij Kertalaja in het district Rengasdengklok. en bij Kedawong. vlak bij zee, in het onder- district Batoedjaja. De dessa Odiassa, nabij de kotta van Kra- wang. staat geheel onder water. Twee vrou wen zijn verdronken. In Bekasi is de schade toegebracht aan den aanplant, in Tamboen groot. Het benedendeel van het district Bekasi en het onderdistrict Tamboen staan geheel onder water. SEMARANG, 18 Maart (Aneta): De verbinding met Pekalongan is verstoord. De weg naar Demak staat een meter onder water. De kotta van Pekalongan staat een halvcn meter onder water. De treinenloop in Midden-Java is practisch normaal. CHERIBON, 18 Maart (Aneta); Tengevolge van de zware regens is de noordelijke verbindingsweg met Batavia van de grens der afdeeling Cheribon af in de richting Pamenoekan-Tjikampek overstroomd waardoor het verkeers langs dezen weg on mogelijk wordt. BATAVIA. 18 Maart (Aneta): Het locomoticf-dcpot te Poerwakarta is geheel geisoleerd. Gisterenavond 12 uur de trein uit Ban doeng terug. Een hulpbrigade wordt georganiseerd, ten einde de 60 Inhccmschc passagiers van den trein uit Krawang die bleef steVen twee kilometer voor Leniahabang, af te halen. CHERIBON, 18 Maart (Aneta); De reizigers met bestemming Welte vreden. uit de richting Semarang en Djokja karta konden hun bestemming niet bereiken en waren genoodzaakt alhier te overnachten. Het water zakt. BATAVIA, 18 Maart (Aneta). Latere berichten meiden, dat het water in het Tji- karangschc zoo ver is gezakt dat dc weg TJika rang-Meester Cornells geheel begaan baar is. De landheer van Tjikarang stond een hoe veelheid rijst af voor de slachtoffers. BATAVIA 13 Maart (Aneta). De oprui mingswerkzaamheden van den gisteren ver ongelukten trein zijn nog niet mogelijk, daar een kraanwagen, welke voor deze werkzaam heden noodzakelijk is. den plaats des 021- hells niet kan bereiken. Het lijk van den gedooden tremmer zit nog tusschen de buffers bekneld. BATAVIA 18 Maart (Aneta). Uit Sema rang wordt gemeld, dat de stremming op den Gombol voor personenauto's is opgehe ven, evenals de stremming der» "-<%g'we- leri-Soekarcdjow

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1