Vredespact van Mussolini. De Ontwapeningsconferentie. Fascistische putschpoging in Oostenrijk? HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD MAANDAG 20 MAART 1933 Een plan, dat samenwerking beoogt tusschen Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië. Het Kellogg-pact als basis. De toestand in Duitschland. Alle Joodsche rechters in Berlijn ontslagen. Opheffing van het IJzeren Front door de leiders zelf? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ITALIë. Officieel wordt medegedeeld dat de chef der Italiaansche regeering zioh Zaterdag avond van zes uur tot half acht op het Palceo Venecia en Zondagmiddag van half drie tot vier uur op de Britsche ambassade onderhouden heeft met den Britschen pre mier Mac Donald en den minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon. Na een breedvoerige gedachten wisseling omtrent den algemeenen toestand werd bij deze besprekingen een door den chef der Italiaansche regeering voorbereid plan tot overeenstemming inzake de belangrijkste politieke kwesties bestudeerd. Dit plan be oogt een samenwerking der vier groote Wes- tersclie mogendheden om Europa en de wereld in den geest van het Kellogg-pact en de verklaring van de niet-gebruik-making- van-geweld een lange vredesperiode te ver zekeren. De Dristche ministers zullen Maandag ochtend van Rome naar Londen vertrekken en hun reis te Parijs onderbreken, waar zij gelegenheid zullen hebben voor een ontmoe ting met de leden der Fransche regeering. Het plan dat de Engelsche minister Mac Donald en Sir John Simon te Rome is voorgelegd, draagt den titel: Een politiek pact der Entente en samenwerking tusschen de vier Westersche mogendheden. Het ver drag bevat 8 a 9 artikelen. De vier Wester sche mogendheden zijn Engeland, Frankrijk Duitschland en Italië. De tekst legt den geheelen politieken toestand van Europa vast en erkent alle bestaande verdragsverplichtingen opnieuw, met begrip van het verdrag van Locarno, zonder even wel Engeland nieuwe verplichtingen op te leggen. Bovendien wordt een bestand van den duur van vijf jaren voorgesteld. In een clausule van het verdrag wordt gezegd, dab. een herziening der vredesver dragen slechts door de machinerie van den Volkenbond kan worden tot stand gebracht. Deze bepaling is ingelascht met het oog op Frankrijk. De ondêrteekening van het verdra zal naar de meening van Mussolini de politieke atmosfeer van Europa opklaren en het wel slagen der economische wereldconferentie garandeeren. Het oorspronkelijke ontwerp-verdrag was zoowel den Franschën ambassadeur de Jouvenel als den Duitsohen ambassadeur Van Hasseldt overhandigd. Men verwacht te Rome, dat Daladier naar Rome zal komen om dit pact te onderteeke nen. Bij deze gelegenheid zal Mussolini dan tot een overeenstemming trachte te komen met Frankrijk inzake de vlootkwestie. Mocht Hitier naar Rome komen, dan zou zulks zijn om het plan-Mussolini te bestu- deeren en te bespreken en het, indien hij ermede accoord gaat, eveneens te onder teekenen. DUITSCHLAND. Over de politieke gebeurtenissen in Duitschland, ontvangen wij nog de volgende telegrammen Communisitsch complot ontdekt. ST.-ANDREASBERG, 18 Maart. Bij huis zoekingen door politie en S. S. zijn commu nistische complotten ontdekt die ten doel hadden verschillende personen uit den weg te ruimen. De brieven der communisten, die den autoriteiten in handen zijn gevallen, worden thans gepubliceerd. Radiofunctionarissen ontslagen. Naar verluidt is de eerste omroeper van den Berlijnschen zender, Afred Braun op zijn verzoek ontslagen. Dr. Kurt Stapelfeld, directeur van de Noord-Duitsche Radio Maatschappij te Hamburg, is op zijn verzoek met verlof ge zonden. Ook de intendant van den Duitschland- zender, prof. dr. Schubotz is op zijn verzoek tot nader order met verlof gezonden. Met de waarnemingen der zaken is belast Goetz Otto Stoffregen. Regecringvorming in Beieren na Rijksdagzitting. MUNOHEN, 19 Maart Half-officieel wordt medegedeeld: Rijkskanselier Adolf Hitler zal Maandag ochtend per bijzonder vliegtuig naar Berlijn terugkeeren. De onderhandelingen inzake de regeeringsvorming in Beieren werden Zon dagavond voorloopig afgebroken en uitge steld tot na de korte zittingsperiode van den Rijksdag. Alle Joodsche rechters in Berlijn ontslagen. BERLIJN. 19 Maart (V.D.) Naar van welingelichte zijde verluidt, is aan alle Joodsche rechters van het Amtsgericht Ber- lin-Mitte thans verlof verleend. Met ingang van de nieuwe rechterlijke periode per 1 April a.s. zullen eveneens alle Joodsche rechters uit de strafkamers van het Krimi- nal-gericht. het Schnell-gericht en de Jeugdrechtbank verwijderd worden. Bij het Landsgericht zal hetzelfde geschieden. De opengekomen plaatsen zullen bezet worden door personen wier opvattingen in overeen stemming worden geacht met die van de nationale beweging. Alleen Nazis en Duitsch-Nationalcn in den Rijksraad? De „Deutsche Zeitung" stelt vast dat de Rijksraad slechts zal bestaan uit natio- naal-socialisten en Duitsch-nationalen daar in alle landen nationaal-socialistische, resp. nationaal-socialistische-Duitsch-na- tionale regeeringen bestaan en in de pro vinciale commissie na uitschakeling der communisten eveneens een duidelijke regee- ringsmeerderheid voorhanden is. Opheffing van het IJzeren Front BERLIJN. 19 Maart iV.D.) De „Montag- morgen" meldt, dat het IJzeren Front, be staande uit den Reichsbanner. de vakbewe ging, de S. P. D. en de Arbeiderssport-organl- saties, in den loop van de volgende week zelf tot ontbinding zal overgaan. Op vele plaatsen in het Rijk is het IJzeren Front reeds op last van de autoriteiten ontbon den. Vooral van de zijde der Vakbeweging schijnt thans op ontbinding van het IJze ren Front te worden aangedrongen, aange zien deze organisatie thans naar haar mee ning geen doel meer heeft. Stadhuis te Dortmund bezet. DORTMUND, 18 Maart (V.D.) Van morgen te 10 uur is het stadhuis van Dort mund door politie en S. A.-mannen bezet. De telefooncentrale is buitenwerking, ove rigens gaat de dienst zijn gewonen gang. Actie tegen dr. Unger en Feuchtwanger. Ook dr. Heinz Unger de leider van de Ber- lijnsche „Gesellschaft der Musikfreunde" is blijkbaar een ongewenscht element, aldus lezen wij in het Alg. Handelsblad. Hij heeft nl. van de Stedelijke Overheid te Berlijn een officieele mededeeling gekregen, dat hij in 't vervolg op werkzaamheden met het Ber- lijnsch Philharmonisch Orkest niet zou kun nen rekenen. Dientengevolge heeft hij zijn functie van leider der „Gesellschaft der Mu sikfreunde" neergelegd, waarop het bestuur weer besloten heeft, den leden voor te stel len, de concerten voorloopig te staken. Lion Feuchtwanger, de schrijver van „Jud Süss", „Erfolg" en „Der Jüdische Krieg" (Jo- sephus) heeft uit Zwitserland, waar hij se dert eenigen tijd vertoeft, het volgende tele gram gezonden aan de „Evening Standard": „Stormtroepen hebben een inval gedaan in mijn huis te Berlijn. Mijn auto is gestolen, lessenaars zijn opengebroken, documenten en het handschrift van het tweede deel van „Josephus" verscheurd". Engelsche ergernis over Duit- schen Jodenhaat. Over de anti-Joodsche onlusten in Duitsch land verklaart de liberale News Chronicle dat als mannen als Feuchtwanger, Bruno Walter en Hahn reeds aangevallen worden, het zeer goed te begrijpen is dat den Joden van geringer beteekenis de schrik om het hart slaat. Als Hitier wil vermijden dat de schuld van dit walgelijk optreden op zijn re kening wordt geschreven moet hij spreken en handelen. De Daily Telegraph verklaart dat de anti- Joodsche campagne der nationaal socialisten buiten Duitschland met groote ergernis wordt waargenomen. Wat vooral ook ver wondering wekt, is het totale gebrek aan on derscheiding. Het is een misdaad Jood te zijn. Minister Goering kan het blijkbaar niet aan de Joden vergeven dat zij de oorsprong zijn van het marxisme, en hij schrijft alle moeilijkheden aan de Joden toe. Hoe meer de Joden uit Duitschland zullen worden ver dreven hoe meer Duitschland zal verliezen, nl. de beste koppen op het gebied van finan ciën, handel, geneeskunde, rechtsgeleerdheid en kunsten. Duitschland. Dr. Schacht verklaart de stabiliteit van de mark te zullen handhaven. De nieuw benoemde president der Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, heeft Zaterdagavond naar het W. B. mededeelt voor de radio een rede gehouden, waarin hij o.m het volgende opmerkte: Een op willekeur gebaseerde beïnvloeding van buiten af hebben de door de foutieve po litiek op het gebied der buitenlandsche lee ningen toch al reeds verzwakte Duitsche volkshuishouding dermate uitgemergeld, dat niet enkel het Duitsche volk. doch ook het internationale economische bestel den terug slag hiervan op ernstige wijze heeft gevoeld. Toen ik drie jaar geleden de Rijksbank verliet, beschikte zij over omstreeks 3300 mil- lioen mark aan eigen goud en deviezen. He den ten dage beloopt het eigen bezit dei- Rijksbank aan goud en deviezen slechts het negende deel daarvan. Wij zullen eiken voor ons open staanden weg moeten inslaan, om de Rijksbank weer goud en deviezen te doen toevloeien. Het buitenland kan er van verzekerd zijn. dat wij de uit onze commercieele schulden voortspruitende verplichtingen volledig er kennen. Ik koester echter de hoop. dat de overige landen samen met ons het interna tionaïe betalingsverkeer weer op gang zullen brengen, zonder hetwelk ook het goederen verkeer niet weer op gang zou kunnen ko men. Zoolang echter de wereld zulk een geringe bereidheid aan den dag legt. om onze pro ducten te absoraeeren, of deze bereidheid zelfs nog minder wordt, zullen wij gedwongen zijn, aan onze inheemsche markt veel meer Zij moet een ui fsfelcend mi ddel fer verzorging van haar tanden gebruiki hebben. Men kan niet vroeg genoeg beginnen met acht te geven op de tanden der kinderen. Verzorging vanaf de prilste jeugd ver hindert fandcaries en andere ziekten van de tanden en van hef tandvleesch. Spoort Uw kin deren ertoe aan, voortaan na lederen maaltijd Odol tandpasta te gebruiken. Odol-fandpasta is een zuiver, zacht, reinigend preparaat, buiten gewoon geschikt voor kinderen. Odol-iandpasfa S£aart het tandglazuur en houdt de tanden parelwit en den monden het tandvleesch zuiver en gezond. Tube 35 cent Groote Tube 60 cent (Adv. Ingez. Med.) aandacht te schenken dan tot dusver. Over al waar in Duitschland productieve mogelijk heden. zoowel bij den landbouw als bij de in dustrie, bestaan, zal de Rijksbank helpen. Bij onze toekomstige valutapolitiek zullen wij onveranderlijk trouw blijven aan onze taak, de stabiliteit van de mark te handha ven. Maar tevens zal zij er nadrukkelijk naar streven, deze stabiliteit weer op organische wijze in een krachtige volkshuishouding in te schakelen. Weer een noodverordening uitgevaardigd. Rijkspresident von Hindenburg heeft, naar het Wolff-Bureau meldt een nieuwe nood verordening uitgevaardigd met betrekking tot financieele kwesties, de volkshuishouding en het rechtswezen. De noodverordening bepaalt o.m. dat de reeds bestaande bepaling volgens welke van iedere drie ambtenaarspos ten, die vrij ko men, er één moet vervallen, tot 31 Maart 1936 zal gelden. Vervolgens zullen de kortingen op de ambtenaarstractementen, die oorspronkelijk slechts tot 31 Maart 1934 van kracht waren verklaard, tot 31 Maart 1936 gelden. Belasting op de warenhuizen verdubbeld. Verder worden de regeeringen van landen, waar een belasting op de warenhuizen wordt geheven, gemachtigd, deze .belasting te ver-, dubbelen. TVijzging muntwezen. Op het gebied van het muntwezen zullen diverse wijzigingen in den vorm en het ge halte der muntstukken worden gebracht. Zoo zullen de stukken van één mark voortaan uit nikkel worden geslagen. Op het gebied van het rechtswezen zijn verschil lende technische bepalingen uitge vaardigd. Tenslotte is bepaald, dat de rijksregeering met terzijdestelling van haar principieele bezwaren tegen elke subsidiepolitiek voor de laatste maal een bedrag van 30 millioen mark aan de bearijfs-credietcoöperaties ter beschikking zal stellen. 11.000 Heimwehrleden op de been. Krachtig ingrijpen van Dr. Brandl. Dr. Brandl Tijdens de debatten in den Bondsraad zijn er verschillende feiten aan het licht geko men, welke er op wijzen, dat er verleden week inderdaad gevaar heeft bestaan voor een fas cistische putsch, aldus meldt de Daily Tel. Ser vice aan de Tel. Het zou slechts aan een krachtig ingrijpen van dr. Brandl, den inmiddels afgetreden hoofdcommissaris van politie, te danken zijn. dat deze staatsgreep kon worden verijdeld. In een oproep aan de leden van de Heimwehr te Weenen, Boven- en Neder-Oostenrijk en het Burgenland. moet staatssecretaris Fey. de Heimwehr-minister voor de Openbare Vei' ligheid, tien shilling per dag hebben beloofd aan iederer. Heimwehr-man. die zich be schikbaar stelde om op te treden als hulppo litie. Ettelijke duizenden hebben aan dezen oproep gehoor gegeven. Zij werden Woensdag te Weenen door den Heimwehr-minister van Handel Jaconcig saamgetrokken in :t. voor malig ministerie van Handel. Inmiddels be gaf zich majoor Fey naar bondskanselier Doifus.s om dezen mede te deelen. dat hij 11.000 Heimwehrleden in zijn hand had. die bereid waren dienst te doen als hulppolitie. Of er inderdaad zooveel zijn geweest moet MacDonald's grootsche reddingspoging. Wat hij aan Frankrijk en Duitschland biedt en welke offers hij van beide landen verlangt. Het aantrekkelijkste van zijn Plan GENèVE, 17 Maart 1933. Ramsay MacDonald heeft de hoop. die wij onverbeterlijke optimisten, eigenlijk bijna tegen beter weten in. nog aan zijn komst naar Genève verbonden, niet beschaamd. Hij heeft alle tevoren door zwartkijkers en vijanden van de ontwapeningszaak rond gestrooide geruchten, dat MacDonald slechts naar Genève zou komen, om op de nog meest fatsoenlijke wijze een einde aan de confe rentie te maken, gelogenstraft en is na bijna vijf dagen van ingespannen besprekingen met de voornaamste gedelegeerden tot het moedige besluit gekomen nog een laatste grootsche opgezette reddingspoging te onder nemen. In eon rede, die bijna anderhalf uur geduurd heeft en waarin MacDonald erin ge slaagd is allen althans van de zuiverheid van zijn bemiddelingspoging te overtuigen, heeft hij aan de Algemeene Commissie der Ontwapeningsconferentie de groote lijnen van zijn bemiddelingsplan uiteengezet en daarna de geheele Conferentie verrast door de aanbieding van een volkomen in alle bij zonderheden uitgewerkt ontwerp-ontwape- ningsconventie van 96 artikelen, dat onmid dellijk door alle regeeringen zou kunnen worden onderteekend, indien allen den zelfden goeden wil bezaten, waarmede Mac Donald het ontwerp heeft opgesteld, en even innig overtuigd waren van de absolute nood zakelijkheid van een goed einde der Ont wapeningsconferentie, indien de wereld zal willen kunnen hopen tot nieuwe welvaart en rust te komen! ..Het gaat mij niet om de ontwapening op zich zelf!", riep MacDonald aan het einde van zijn rede uit. „het is mij om den Wereldvrede te doen! Doch daar ik overtuigd ben dat deze van het welslagen dei- ontwapeningsconferentie zal afhangen.leg ik U dit plan voor als een eerlijke poging mij nerzijds. om de ontwapening mogelijk te maken!" Met den grootst mogelijken nadruk hield MacDonald de conferentie voor oogen. dat ec-n falen der Ontwapeningsconferentie de zekerheid van een wereld-onheil zou ten gevolge hebben. „Gij zult denken aan de risi co's, die Uw land op zich nemen zal. indien het de voorgestelde bewapeningsverminde ringen aanvaarden zal!" riep MacDonald den met gespannen aandacht luisterenden Fran schën Minister-President Daladier toe. „Ik begrijp Uw aarzeling, maar weet wel. dat wij allen slechts voor dit alternatief staan: óf door aanvaarding van bewapeningsver minderingen eenige risico's te loopen óf door een mislukking der conferentie de zekerheid van een onheil te veroorzaken! Risico's of onheil-zekerheid, dit is de keuze, waarvoor de wereld gesteld is. Wie mag daar nog aarze len?" Het Plan-MacDonald bevredigt, zooals hij zelf reeds aankondigde, natuurlijk niemand ten volle. Doch juist daarin ligt, hoe para doxaal dit klinken moge, de beste kans, dat het tenslotte door allen aanvaard zal wor den! Want alle groote mogendheden zullen weliswaar èenige offers van eigen wenschen moeten brengen, doch zij krijgen dan ook omgekeerd eenige eigen wenschen vervuld. Om bij de twee landen te blijven, die toch in den geheelen strijd ter Ontwapeningscon ferentie de .leiders der elkander tegenover staande richtingen zijn. Frankrijk en Duitsch land. wil ik dit door het volgende duidelijk maken. Van de Franschën verlangt Mac Donald een zeer groot offer: de vernietiging van al hun zware kanonnen met een kaliber van meer dan 155 millimeter en van alle tanks boven de 16 ton, de toekenning van de vlootgelijkheid aan Italië, de vernietiging van ongeveer 75 pet. hunner militaire vliegtui gen en een aanzienlijke vermindering van het aantal dienstdoende soldaten. Is er een. sprekender voorbeeld van het steeds meer rijpen der ontwapeningsgedachten dan dat een Engelsche minister-president een derge lijk ontwapeningsplan in vollen ernst kan ontwikkelen, zonder dat de Franschën zelf onmiddellijk een verbijsterd „Nooit!" laten hooren? De Franschën krijgen echter voor deze of fers geen geringe zaken terug, als het Plan- MacDonald ten minste wordt aangenomen! Zij verkrijgen daarvoor de vrijwillige onder- teekenlng van Duitschland onder een con ventie. die Duitschland geen enkele herbe wapening tijdens den duur der conventie tvijf jaren» toestaat behalve een uitbreiding van het aantal dienstdoende soldaten van 100.000 tot 200.000. die echter geen beroeps soldaten meer zullen mogen zijn, doch niet meer dan 8 maanden diensttijd zullen mo gen hebben. Frankrijk verkrijgt dus ook de opheffing van de Duitsche Rijksweer (de door Boncour in de laatste weken met zoo veel aandrang bepleite leger-unificatic als nieuwen veiligheidswaarborg!) en voorts de schepping van een internationaal toezicht op de naleving der ontwapeningsconventie, als mede de verplichting van alle tot het Pact van Parijs iKellogg-Pakt) toegetreden sta ten. om. zoodra een schending van dit nim- mer-oorlog-pact dreigt, te Genève bijeen te komen, om den voor deze dreiging verant woordelijken staat vast te stellen en gemeen schappelijke maatregelen tegen het dreigen de gevaar te treffen. Het Europecsche Vei ligheidsverdrag krijgen de Franschën niet, doch de bovengeschetste uitbreiding van de bepalingen van het Kellogg-Pakt gaat toch een heel einde in dezelfde richting. En nu Duitschland! Van Duitschland wordt gevraagd de toestemming tot een organisatie van internationaal toezicht, die zeker ook Duitschland wel eens in de controle-maat regelen zal betrekken. Vooral echter wordt van Duitschland geëischt, dat het gedurende vijf jaren van de praktische verwezenlijking van het in theorie volledig toegekende begin sel van de rechtsgelijkheid zal moeten afzien, een eisch, waarvoor stellig de krachtige aan drang van Mussolini bij Hitler noodig zal zijn. om hem voor de Duitsche regeering aanvaardbaar te maken! Behalve Mussolini zal hiertoe echter ook de verdere inhoud van MacDonald's ontwerp- conventie kunnen bijdragen: de inderdaad niet te loochenen zeer aanzienlijke bewape- nigsvermindering. die, zooals ik boven uiteen zette, van Frankrijk (en ook van dc andere sterk-bewapende staten) verlangd wordt, en voorts dc bij artikel 96 van MacDonald's ont werp voorgestelde opheffing van alle eenzij dige ontwapeningsbepalingen van het ver drag van Versailles. Weliswaar zullen de voor Duitschland geldende bepalingen der hier te sluiten algemeene ontwapeningsconventie niet veel van de bepalingen van Versailles verschillen, doch de nieuwe ontwapenings conventie zal slechts vijf jaren duren. Hier door zal Duitschland het onbetwistbare recht verkrijgen over 5 jaren de Duitsche bewape ning geheel naar eigen wil te kunnen inrich ten, indien dan niet deze eerste ontwape ningsconventie door een tweede vervangen zal worden! Zoo heeft in het Plan-MacDonald clck wat wils. Ons. ontwapeningsvrienden, biedt het echter bovenal deze zoo ongemeen aantrek kelijke voorschriften over de vrijwel onmid dellijke vernietiging van de zwaarste kanon nen, tanks en militaire vliegtuigen. Binnen één jaar zal reeds de helft der verboden ka nonnen en tanks moeten verdelgd zijn. bin nen drie jaar de helft der verboden militaire vliegtuigen! Kan dit blijde vooruitzicht niet eên reden zijn voor de „stem der volkeren", om nog éénmaal op machtig-indrukwekkende wijze zich te doen hooren en de regeeringen te bezweren het Plan-MacDonald te aan vaarden? B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. onderwijl ernstig worden betwijfeld. Zonder medeweten van Dolfuss had majoor Fey aan den gendarmerie opdracht gegeven de Heim- wehrlieden van wapens te voorzien. Brandl. de afgetreden hoofdcommissaris der Ween- sche politie, vernam dit eerst laat in den avond, doch besloot onverwijld in te grijpen. Hij zond drie officieren naar het voormalige ministerie met de waarschuwing, dat het op treden van de Heimwehr onder geen beding kon worden geduld. Majoor Fey wejd bij den bondskanselier ontboden en moest beloven, dat hij zijn mannen weer zou ontwapenen en zijn gezag zou gebruiken om hen weer naar huis te doen terugkeeren. De Heimwehr weigerde evenwel pertinent, klaarblijkelijk in de verwachting, dat er nog een belangrijke rol voor haar was weggelegd. Toen werd door Brandl een afdeeling politie naar het ge bouw gezonden met de opdracht te schieten, indien geen gevolg werd gegeven aan 't be vel zich te verspreiden. Dit kalmeerde de Heimwehrlieden in zooverre, dat zij besloten rustig uiteen te gaan. Klaarblijkelijk kostte deze interventie aan Brandl zijn positio. hoewel van andere zijde ook de ontstemming van het kabinet over het feit dat de politie niet in staat was de bijeenkomst van hot parlement te ver hinderen, als vermoedelijke oorzaak van zijn ontslag wordt genoemd. Semi-officieele be richten melden dat zijn aftreden njet met den beweerden „Heimwehropstand" te maken heeft, doch van regeeringszijde worden bo venstaande onthullingen niet tegengespro ken. Majoor Fey publiceerde echter later een verklaring, volgens welke aan de Heimwehr lieden geen wapens zouden zijn uitgereikt. Schutzbundleider gearresteerd. INNSBRUCK, 18 Maart (V.D.) Naar aanleiding van de huiszoekingen bij leiders van den republikeinschen Schutzbund te Innsbruck waarbij bezwarend materiaal aan het licht zou zijn gekomen, is de leider van den Schutzbund te Innsbruck. Gustav Ku- prlan, onder verdenking van hoogverraad en voorbereiding van verzet tegen de over heid gearresteerd. STUDEBAKERFABRIEKEN IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN EEN CURATOR BENOEMD. NEW-YORK. 19 Maart (V. D.) Uit South Bend, Indiana, wordt gemeldt, dat de Stude- baker Automobiel-fabrieken in moeilijkheden verkeeren. Dc schulden overtreffen de activa met 7 millioen dollar. De onderneming is onder het toezicht van een curator gesteld. NIEUWE SPOORWEGAANSLAG IN MANDSJOERIJE. 38 PERSONEN GEDOOD. 71 GEWOND. CHARBIN. 19 Maart. (Reuter). Bij een gisteravond geplcegden spoorwegaanslag, 60 mijl ten Noorden van Soepingkai. zijn 33 personen gedood en 71 gewond. Alle slacht offers zijn Japanners en inwoners van Mandsjoekwo. De bandieten hadden de spoorlijn tusschen Soepingkai en Pauman opgebroken, met het gevolg, dat de avondtrcin op genoembdc plek derailleerde, waarop de bandieten den trein onder vuur namen. Japanschc soldaten heb ben de bandieten ten slotte op dc vlucht gedreven en de verbinding hersteld. AARDSCHOKKEN OP CHALKIDIKK. ATHENE, 19 Maart (V.D.' Op het schier eiland Chalkidike zijn opnieuw ernstige aard schokken waargenomen. In het bizondcr werd weer geteisterd Jerisson. De bewoners heb ben hun huizen verlaten en kampeeren onder den blooten hemel. AGENDA. MAANDAG 20 MAART Jansstraat 40: Jaarlijksche algemeene vergadering Ned. Roode Kruis, 4.30 uur. Café-Restaurant Brinkmann: Bijeenkomst Vereeniging van Jonge Liberalen. 3 uur. Luxor Sound Theater: „Het Cubaansche Liefdeslied" en „Pianotransport'' 8.15 uur. Palace: „Nicolette. het meisje van Mont- parnasse". Tooneel: Paulton. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Gitta entdcckt ihr Herz". Tooneel: Dolf Dolfini. 7 en 9.15 u. Boekhandel Mul. Kruisstraat 25: Tentoon stelling teekeningen Jo Spier. DINSDAG 21 MAART Gemeentelijk Concertgebouw: Voordracht avond Eli Prins. 8.15 uur. Groote Houtstraat 119: Algemeene verga dering Arbeid Adelt. 3 uur. Gebouw „De Nijverheid". Vergadering Vrouwengroep Vrijheidsbond. 2.30 uur. Gebouw „Caecilia", Jansstraat 50: Film avond „Harmonia" 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Boekhandel Mul. Kruisstraat 25: Tentoon stelling teekeningen Jo Spier. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5