STADSNIEUWS „ARNHEM" Rubriek voor Vragen. VOOR DE VROUW. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 22 MAART 1933 VROUWENGROEP IN DEN VRIJHEIDSBOND. MEVR. MR. BAKKER VAN BOSSE EN MR. RUTGERS OVER HET LIBERALISME. Dinsdagmiddag had in gebouw de' Nijver heid in de Jansstraat een bijeenkomst plaats van den Vrouwengroep in de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond", waar mevr. mr. C. C. Bakker van Bosse en onr. J. Rutgers algemeen secretaris van den Vrijheidsbond, beiden uit Den Haag, uitgenoodigd waren. Na het openingswoord van mevr. C. S. de VeerBlok Wybrandi, kreeg mevr. Bakker van Bosse het woord over: „de Liberalen bij de Stembus". Zij zeide, dat de toestanden na den oorlog nog niet zoo gespannen geweest zijn als nu. In Nederland ligt in de Kamerontbinding volgens spr. een bewijs van onmacht der regeering. De gebeurtenissen op de Zeven Provinciën trokken den sluier weg en toon den den afgrond, waar men gevaar liep in te storten. Spr. becritiseerde de houding der S.D.A.P. na deze gebeurtenis, die weifelend er tegen over stond. De vrees bestaat omdat de S.D.A.P. de daad niet onomwon den afkeurde, dat zij gevaar loopt af te glijden naar het communisme. Door de In dische gebeurtenissen is een opleving ge komen in het streven naar nationale een heid. Sommigen meenen dat nationale eenheid verkregen wordt door een sterken man. En dan noemt men dr. Colijn. Dr. Colijn zal wel gekozen worden door eigen partij zegt spr. en het uitbrengen van zijn stem op Colijn bewerkt slechts een versterking van de A.R. fractie in de Kamer. De eenige richting voor oplossing is die van een kabinet op een breeden parlemen tairen basis, zooals Knottenbelt al aangaf. Maar in de verwezenlijking wordt men tegengewerkt o.a. door den Bond van Na-* tionaal Herstel, die vrijwel hetzelfde pro gramma heeft, maar die 't woord: Liberalen van links en rechts, vereenigt U, geenszins volgt, doch versnippering bewerkstelligt. Spr. sprak zich uit tegen nationale ont wapening: op internationale ontwapening moet echter met alle kracht worden aan gestuurd. Zij achtte het risico, dat een oorlog mee brengt zóó groot, dat daarvoor de Euro- peesche staatslieden zullen terugschrikken, want een komende oorlog zou het einde van de Europeesche beschaving beteekenen. Spr. eindigde met een opwekking aan de vrouwen om haar stemplicht te vervullen op de juiste wijze. Hierna sprak mr. Rutgers over: „De vraag der toekomst: Liberalisme of chaos?" Hij besprak in pessimistische zin den tegen- woordigen toestand, die economisch en fi nancieel zeer slecht is. Een der eerste ver- eischten voor verbeteringen zijn sluitende begrootingen, van staat, provincie en ge meente vooral. De betrekkelijke welvaart in Nederland is te danken volgens spr. aan den vrijhandel. Nu de toestand in het buitenland voor ons steeds slechter wordt, nu staat het volksbestaan op het spel. De moeilijkheden zouden minder zijn als Nederland als eenheid daar tegenover stond Maar er heerscht verdeeldheid. Van alle kanten hoort men. dat de volksvertegen- woording aan verbeteringen in den weg staat. Dit is niet nieuw, ook in de zestiger jaren zei men dit en spr. protesteert er tegen. Hij sprak over de verschillen tusschen nat.- socialisten en fascisten eenerzijds en het libe ralisme anderzijds. Het grootste is dat het gezag den plicht van rekenschap moet heb ben volgens de liberalen welke plicht bij de anderen ontbreekt. De mensch heeft zedelijk besef en tevens verantwoordelijkheidsgevoel en hierop moet het gezag zijn gebaseerd. De staatsburgers kunnen die verantwoordelijk heid niet leggen op de schouders van een sterken man. ze moeten ze zelf dragen. En het liberalisme heeft persoonlijke verant woordelijkheid als grondslag. Sinds 1918 is de eerbied van het volk voor de overheid niet grooter geworden. We hebben geen sterk regeeringsgezag gehad, ook niet in 1925 toen dr. Colijn kwam. doch na 3 maanden viel. Als men een krachtige regeering wil. moet men een nationaal ka binet hebben, dat kan werken op breeden grondslag, dat het vertrouwen heeft van breede lagen van het volk. Dan moet men zoeken naar wat verbindt, niet naar wat scheidt. De liberalen hebben steeds naar eenheid gestreefd en gestreden tegen de splijtzwam. Een zoo groot mogelijke liberale vertegen woordiging in de Kamer zal een krachtige regeering bevorderen. Na een dankwoord van de presidente, die ook aandrong op versterking der liberale partij werd de vergadering gesloten. ARR. RECHTBANK. DE RECLASSEERING. EEN COLLECTE OP 25 MAART. Men schrijft ons: De reclasseering roept de hulp in van hen die in dezen donkeren tijd nog iets kunnen geven om het werk der reclasseering niet de dupe te laten worden van de beper king der Rijkssubsidies. De Reclasseering roept met te meer kracht omdat juist in dezen donkeren tijd het werk der Reclasseering nog meer noodig en nuttig is dan in tijden van voorspoed.' Wil het ruim 100 jaar bestaande „Genoot schap tot Zedelijke Verbetering der Gevah- genen" haar werk kunnen handhaven en ontplooien, dan zijn behalve personen die zich voor het werk geven, ook noodig per sonen die geld voor het werk geven. Wat is dit werk? De „naam" van het Genootschap, stam mend uit, ouden tijd, leidt allicht op een dwaalspoor. Het doel van het Genootschap is niet ..de zedelijke verbetering der gevangenen". Wij weten heel goed, dat als wij aan het „zedelijk verbeteren" gaan, we zouden kunnen begin nen bij ons zeiven en zouden moeten eindi gen bij ons allen. Het doel van het Genootschap is menschen die gederailleerd zijn te reclasseeren. Tegen woordig zijn de meeste personen, die door het Genootschap worden geholpen, niet eens ..gevangenen". Het werk van het Genootschap beoogt allereerst om, als daartoe termen aanwezig zijn, de menschen niet tot „gevan genen" te zien worden of verworden. Het leven is een doolhof van paden, van goede en slechte, van kromme en rechte. Het is geen wonder, dat menigeen zijn koers kwijtraakt en via een krom of slecht pad terecht komt bij „Vrouwe Justitia". Vroeger werd zoo iemand dan verder met het etiquet „misdadiger" bestempeld en via de gevangenis weer in den doolfïiof der pa den teruggezonden, zonder behoorlijk te zijn bijgelicht om beter den goeden weg te kunnen vinden en houden. Tegenwoordig strekken het Genootschap en andere Reclasseeringsinstellingen den ver doolde de helpende hand toe en dragen, als daar termen voor aanwezig zijn, 't hunne er toe bij, hem, dank zij de „voorwaardelij ke veroordeeling", veelal langs de gevan genis naar betere wegen te leiden. Hoe het Genootschap dat doet? In de eerste plaats door den Rechter in rapporten over den de linquent en zijn omstandigheden onpartijdig in te lichten. In de tweede plaats door het toezicht te aanvaarden en uit te oefenen op een „voorwaardelijk veroordeelde", of „voor- waardelijk-niet-vervolgde". In de derde plaats door ontslagen gevangenen de hel pende hand te bieden. De Nederlandsche strafrechter heeft met een modern tempo de moderne begrippen op het gebied van het strafrecht toegepast en heeft het groote voordeel der Reclasseering leeren kennen en erkend. Men heeft er geen idee van hoevelen die gestruikeld waren, door de Reclasseering weer op de been ge holpen en op het goede pad geleid zijn. De bedragen die aan de Reclasseering worden ten koste gelegd worden tien en meervou dig bespaard, deels door de „verminderde", deels door de ondanks de groote bevol kingstoeneming „niet-gestegen misdadig heid." Ook de Haagsche Departementen erken nen de gunstige werking der Reclasseering. (Nog pas het vorig jaar heeft ook de mi nister van Defensie een aanschrijving laten uitgaan, waardoor ook bij de militaire Rechtspraak de Reclasseering meer tot zijn recht zal komen.) Maar de koorden der beurs worden 'in Den Haag zóó toegesnoerd, dat ook voor erkend nuttig werk minder beschik baar wordt gesteld. Zoo is het Genootschap genoodzaakt om wat het uit de openbare kas niet meer ont vangt. uit openbare collecten te ontvan gen. Op Zaterdag 25 Maart a.s. zal te Haar lem aan de huizen gecollecteerd worden. De Reclasseering roept de hulp in van al len die in staat zijn iets voor dit werk bij te dragen! JAARFEEST ALG. SPORTVEREENIGING EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging, ten doel heb bende beoefening der diverse takekn van sport, hield haar jaarfeest in het gebouw Rosenhage alhier. De voorzitter opende den avond met een kort woord en heette de aanwezigen welkom Daarna werden door eigen leden diverse stukken op tooneel uitgevoerd, afgewisseld door het optreden van een humorist. Te twaalf uur begon het bal afgewisseld o.m. door prijsdansen. Deze avond werd door vertegenwoordigers van eenige sportvereenigingen bijgewoond LANGS DE STRAAT. De afspraak. De afstand van de lantaarnpaal tot de klok kon ruim geschat tien meter zijn en tien me ter is niet veel. als men zich daartusschen be wegen moet. En dat was het geval met den jongen man, die. welgesoigneerd van uiterlijk, aan innerlijke onrust ten prooi, dit stuk straat in het laatste kwartier ettelijke malen had afgelegd, zonder een enkelen keer buiten de door hem gestelde rooilijnen te treden. Waar om hij zich op het avondlijk uur in de stille straal deze liefhebberij had aangemeten was eigenlijk slechts zijn zaak: nochtans had ieder het recht naar de reden te gissen. Men zoude dan wel verstoken geweest moe ten zijn van alle menschenkennis, zelfs van de meest elementaire, om in den jongeling meer te zien dan een verliefde. Hij was geen samenzweerder, neen; hij was niet de man op den uitkijk, neen; hij was ook niet „de stille", die ten loer stond ter vanging der dieven. Neen en nogmaals neen. Hij had een afspraak en hij wilde zich daaraan houden. Dit was de eerst voor de hand liggende conclusie. Meer niet Telkenmale als de jongeling zich keerde van de lantaarnpaal en zich wendde tot de klok, ging zijn blik omhoog en hij volgde daarmee op de plaat de wijzers, die tergend langzaam kropen. Dan, steeds precies op het oogenblik, dat hij weer draaide, haalde hij zijn schouders op, maar eiken keer een nuance hooger. Dit was het begin. Er volgde meer. Hij mompelde bij den volgenden draai een zacht woordje in een onbepaalde richting, haalde hooger nog zijn schouders op en keerde veel driftiger zich tot den lantaarn paal. Er kwam in zijn oog het dreigende vuur. dat hem ineens anders schijnen deed. Elke conclusie was nu gewettigd en het werd er ger. Voor den eersten keer trad hij buiten het veld door klok en lantaarnpaal begrensd en liep tot aan den hoek. Hij deed zéér vreemd nu en het was of hij handelde buiten zichzelf om, onder druk. Bij den hoek van de straal bleef hij staan, tuurde de dwarsstraat ln, keerde weer. De avondlijke straat lag stil en verlaten. De jongeling diepte uit zijn linkerbroekzak een flink zakmes. Hij keek op de klok. Hij opende het mes. Hij tuurde langs de straat. Hij aarzelde. Toen liet hy het weer open springen en zoo, geopend, in zijn linkeriaszak glijden. Hij tuurde nogmaals voorzichtig langs de straat. Toen nag hy uit zijn rechterjaszak een ap pel en uit de linieer jaszak weer dat geopendé mes en schilde, zij het nog zeer onrustig, dien appel. Hij was er nog niet mede gereed, toen om den zeer nabij en hoek van de straat een vrouw kwam. voor wie hij vergeefs appel en mes poogde te verbergen. Door de stilte van de avondlijke straat klonk tot aan den hoek de kijf stem van die vrouw. 't Is niet waarhet duurde geen half uurik wou dat ééne avondtoiletje nog passenmaar jijjij moest je ge- neeren hier midden op straat een appel te etenjij Toen waren ze den hoek om. Men zoude nu wel verstoken geweest moe ten zijn van alle menschenkennis, zelfs van de meest elementaire, om in den jongeling nog langer een oproerige te zien. Die man was absoluut getrouwd. •ft N RUYGROK Een polls der LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ ls een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. Dir. Bijkantoor W. J. WIERSMA, Scnoteriingel 129 (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Petersen. Amster- damschevaart 123 rood. armbandhorloge: Dierenbescherming, Ridderstraat- 11. hond; Vermeer. De Keystraat 24, motorhanschoen Horm, Kleine Houtstraat- 100 handschoenen: Warmerdam. Van Oosten de Bruinstraat 75. handschoen; Kennel Fauna. Parklaan 119. hond. 3 katten; Gerritsen, Leidschevaart 14 zwart, lorgnet in etui' (gevonden o. d. Zee weg) Moorhoff, Viersterrenstraat. 5, portc- monnaie; Zweegman. Voortingstraat 16. id.; Van Dijk. Adr. Loosjesstraat 75, portemon- naie; Bokhoven. Verspronckweg 131, sjaal; Bastiaanse. Wald. Pyrmontstraat- 8 zw.. tasch: Damen, Gierstraat 49. taschje; Bur. v. Politie. Smedestraat 9, taschje; ceintuur; dames schoen; Roosloot, Nieuwe Groenmarkt 25. voorvork rijwiel; Polder. Schalkwijkerweg 33, knot wol; Sikman, Marnrxplein 6. broche: Stoelinga. Zonnebloemstraat 35. boek; Schlu- ter. Teylerstraat 1. ceintuur; Siegerist. Dahliastraat 36, dubbeltje; Felderhof Van Hogendorpstraat 5. etui; v. d. Ham, Zuidor Tuindorplaan 24, dameshandschoen; Lahaise, Hoogewoerdstraat 23, horloge; v. Rooden. Glnsblazerstraat 35. handschoen; Bakker, Slachthuisstraat 77 rd. hond; Nijhuis. Kruis tochtstraat 50, handschoenen; Kokmeijcr, Zwaluwstraat 21, jas; Broertjes. Ternatestr. 40. lap stof; Molenaar, Pegasusstraat 5. muts; Misset. Hema (afd. parfumerie), portemon- naie; Bos. Maxwellstraat 24. regenpijpen; Eekhout. Byzantiumstraat 59. partemonnaie; Kesloo. Papentorenvest 54. idem; v. Dantzig. v. Oosten de Bruynstraat 83, idem; v. d. Werf, Führhopstraat 6. idem: Teunissen. Mrt. v. Heemskerkstraat 41, rozenkrans in etui; Bartelsman, Graafschapstraat 70. rij- wielbelast.plaatje: Zeepvat. Dr. Leydstraat 61. idem; Christiaans. Zomerkade 53. idem; Portier Brinkman. Groote Markt. Lipssleutel: v. Schaik. Bakkerstraat 36. kinderschoentje; Geyteman. Joh. de Breukstraat 32, siersneld- Vogelzang, Groote houtstraat 2s. rasenje. DR. v. d. SLEEN NAAR ZUID-AMERIKA Vrijdag 24 Maart a.s. vertrekt onze stad genoot dr. van der Sleen, me: de „Colombia" het vlaggeschip der Kon. Ned. Stoomboot Mij. naar Zuid-Amer:ka. Op Curacao wordt overgestapt op de ..Bodegraven" der Zuid- Pacificüjn van dezelfde Mij., waarmede naar Chili wordt gevaren. De terugreis zal dr. van der Sleen grootendeels over land ma ken. langs den voet var. de Andes, waar van ook enkele toppen zullen worden be klommen. De reis gaat door de Nitraatveldea i en langs de kopermijnen van Chili, dwars door he: hooggelegen Bolivia, langs de oude Ir.casteden var. Peru en dor de cacao-plan- ".ages van Ecuador, om eers: in Cristobal aan het Panamakanaal weer de boot te ne men. voor de terugreis naar Curacao. Daarna slaat nog een reis van een week of drie door Venezuela op het programma. terwijl de terugreis over Suriname wordt gemaakt. Dr. van der Sleen hoopt 10 Sept. in Holland terug te zijn. voor do voorbereiding van zijn lezingen me: lichtbeokien en smalfilms voor Volks-Unlversiteiten. Geloof en Wetenschap pen. Nut van 't Algemeen enz. OPMERKINGEN VAN LEZERS. „BOSCH EN HOVEN". Een lezer vestigt nog eens onze aandacht op den desolater, toestand der voormalige buitenplaats „Bosch en Hoven". Wat waarde had is spoorloos verdwenen, terwijl de jeugd voor de verdere afbraak zorgt. Voor de omwonenden is deze ruine een ergerlijk gezicht. Jongens en meisjes komen van heinde en ver en bekogelen elkaar daar met dakpannen en stukken hout, terwijl men in waaghalzerij voor elkaar niet wil onderdoen. Kunnen, vraagt inzender, Bouw- en Wo ningtoezicht: Openbare Werken of Schoon heidscommissie nu er niet voor zorgen, dat de eigenaar verplicht wordt dit bouwvallige ge bouw te laten sloopen? Eenige werkloozen kunnen dan wat ver dienen: ongelukken worden voorkomen en de omwonenden zijn er eveneens door gebaat. KRITSSTEEKPATRONEN. Door de Arrondissements Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 21 Maart 1933: 1. L. Bokhorst, houder eener machinale bre'-inrichting, wonende te Haarlemmermeer Hillegommerdijk 440. Curator Mr. K. van Giffen, alhier. 2. W. J. van Buchem, winkelier in hout waren. wonende te Haarlem, Spekstraat 5, Haarlem. Curator Mr. K. van Giffen, alhier. 3. Mevr. J. van der Helder geh. met H. A. van Keulen, winkelierster in heerenmode artikelen. wonende te Beverwijk, Zeestraat 3. Curator Mr. A. Bruch, alhier. 4. Vestering. melkventer, wonende te Zaandam. Zuiddijk 286. Curator Mr. W. Briët, alhier4. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. S. J. Pit. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. C. Tabak, wonende te Beverwijk: Curator Mr. K. A. F. J. Pliester Jr.. alhier 2. Het faillissement van wijlen G. van Herpen, gewoond hebben te Haarlem. Curator Mr. H. J. M. Tonino, alhier. MONTESSORI ONDERWIJS. Men schijft ons: Woensdag 29 Maart zal in de Aula van het Kennemcr Lyceum Adriaan Stoopplein 4 te Overvcen een lezing gehouden worden over de Grondbeginselen en Werkwijze' van het Eerste Middelbare Montessori Lyceum te Amsterdam. Mejuffrouw A. Osterkamp rec- trice van dit Lyceum heeft te Amsterdam reeds eenige malen deze lezing gehouden voor genoodigden uit kringen van Onderwijs, Nijverheid en Handel. Dc belangstelling voor dit eerste positieve antwoord op de groote vraag naar verande ring van ons Middelbaar Onderwijs was bui tengewoon groot. Na 3 jaar van intensen arbeid is men in staat iets mede te deelen over de uiterlijke inrichting en werkwijze en de innerlijke levende arbeïdsfeer en arbeids gemeenschap van deze leerlingen in totaal 40 17 meisjes en 23 jongens, verdeeld over 3 jaargroepen, allen afkomstig van lagere Montessorischolen. De Nederlandsche Montessori Vereeniging afd. Haarlem en Omstreken heeft gemeend aan alle belangstellenden in Middelbaar On derwijs deze voordracht niet te mogen ont houden. Door de groote bereidwilligheid van Dr. A. de Vletter, die de Aula van het Ken- nemer Lyceum voor dit doel heeft afge staan zuilen velen in staat zijn deze lezing bij te wonen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's ran Haarlem's Dagblad, norden door een specialen Redacteur en zijn talrijke niedeicerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beanticoord. De vragen moeten tcorden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: Wat ben lk verplicht te doen met het dienstgoed van mijn overleden echtgenoot? ANTWOORD: De gemeente geeft aan den be trokken korpscommandant bericht van het overlijden van uw echtgenoot. Deze commandant meldt daarna aan den Burgemeester of reoht- streeks aan u. hoe er met de uitrusting gehan deld moet worden. Dus maar afwachten. BELASTINGZAKEN. VRAAG: 1. Ik heb 3 kinderen, waarvan 2 de Middelbare sohool bezoeken. Voor 1932/33 moe' lk daarvoor betalen 210. Naar welk Inkomen ls dit berekend? 2. Het schoolgeld ls blijkbaar sterk verhoogd. Is rilt een zeker percentage? Zoo ja. hoeveel? ANTWOORD: 1. Dat is niet precies te zeggen, omdat dit afhankelijk ls van den leeftijd der kinderen. Het kan tusschen 4300 011 C200 zijn. 2, Ja, de verordening ls gewijzigd. Het tarief ls „progivs-iof en du* niet naar eon percen tage berekend, VRAAG: Ik verwoon 25.-— p .m.. heb 1 kind en betaalde 3.meubilair. Hoeveel pers. bel 1033 moet lk betalen? ANTWOORD: 25.63. RECEPTEN. VRAAG: Hoe verwijdert men het weer uit vitrages? ANTWOORD: Leg de gordijnen enkel en glad- uit en maak met een schoon kwastje de vlekken goed vochtig met goed, zuiver bleekwater. Zit het door het geheclc gordijn dan zet gij dit ge heel in half water en half bleekwater. Laat het bleekwater ongeveer 6 minuten inwerken en hans zo dan 10 minuten in de zon. Zijn zij ge heel nat, dan eerst even uitknijpen. Na die 10 minuten spoelt gij ze goed ln ruim schoon water uit en droogt ze. Zoo noodig herhalen. VRAAG: Hoe maakt men yoghurt? ANTWOORD Breng 1 liter melk aan de kook en laat daarna afkoelen tot 45 graden. Roer dan direct 2 a 3 eetlepels yoghurt er door en pak het dan In hoolkist of in kranten en dekens. Na 3 of 4 uur ts het klaar voor het gebruik. GIJ be waart dan weer 3 lepels voor den volgenden aanmaak. VRAAG: Hon verwijdert men Ijzerroest uit een beige pantalon? ANTWOORD: Met een lmmaculus roeststlft. verkrijgbaar bij sommige drogisten Do ge bruiksaanwijzing staat er op. VRAAG: 1. lloe maakt men cocosm&tten schoon? 2. Hoe een slaapkamermat. waarin lysolvlek- ken zijn? ANTWOORD: 1. Stevig afboenen met warm zeepsop en daarna met koud water zoolang na- spoclen tot alle zeepsop er goed uit ls. Ten slotte buiten laten drogen. 2. Zacht afboenen met een lauw sopje van :inm'onlukzeep en met koud water goed alle zeepsop uilspoelen. De lysolvlekken zijn er mis- M-'nlon dan ook geheel of gedeeltelijk uit. Zijn zij er niet uit, dan behoeft gij er geen verdere moeite voor te doen. want dan, zijn zij ingebrand en niet meer te verwijderen. VRAAG: 1. Hoe kan men linoleum en balatum onderhouden, zonder «int het glad wordt? ANTWOORD: Als het vuil ls, neemt gij het met een lauw zeesopje op en de vuile plekken even met den boonder boenen. Goed drogen, en, als het geheel droog ls. wrijven met een mengsel van gelijke deelen rauwe lijnolie en terpentijn. Stevig met schoone doeken nawrljven en niet te veel van de vloci.-tof gebruiken. Ook Is In den handel een soort Ilnoleumwas. waarvan het zeil niet glad wordt. VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek uit een lichtblauwe, crêpe dc Chine Japon, vermoedelijk van ranja, of zweethandon? De vlek is vlos grijs. ANTWOORD: I.eg dc Japon enkel en gladult met <1.- vb k naar boven op een scboonen. duboc- :-n doek. V*»g Kj deer waterstof peroxydc 3 deeien koud water en maak de vlok hiermede goed vochtig. Laat 8 a 10 minuten Inwerken: bet dan met ruim schoon water goed uit en bet met -choone. droge doeken droog. Zoo noodig herha len. maar laat dc waterstof peroxyde niet langer Inwerken dan is opgegeven, anders lijdt de kleur. VRAAG: Mijn zoute andijvie moet ontzettend lang koken. Wat I» daartegen te doen? ANTWOORD: Doe een theelepeltje zuivering- zout in het afkookwater. Het zal dan veel vlug ger gaan. VRAAG: 1. Hoe maakt men eieren In water glas In? 2. Hoe lang kan men ze zoo bewaren? 3. Moeten de schalen eerst schoongemaakt i worden? ANTWOORD: 1, Voeg bij fi ficsschen watej; J, flesch waterglas en roer goed dooreen. Leg er voorzichtig een oi op. Blijft dü drijven, dan moet gij er nog wat water doorroeren en weer pro- beeren. Zakt hot naar den bodem en blijft bet daar liggen, dan ls de vloeistof goed en kunt gij r dc andere eieren bijdoen, mits ie alle goed on der blijven. 2. Doorgaans kunt gij ze wel een Jaar goed houden, maar dit hangt er van af. of de eieren goed varicb iljn en mar ze bewaard worden. Een koele droge plaats la het bestp en niet ver plaatsen. 3. Beter Is ze niet af te wnsschen. Later, als zij gebruikt worden, moeten zij toch nfgeivnsschen worden. Als zij gekookt moeten worden, even met een naald .-en klein gaatje er in prikken, an ders barst de schaal misschien. VRAAG: Hoe maakt men een pltrleten wieg schoon? ANTWOORD: Boen de wieg stevig af met een lauw zeepsopje en. als zij goed schoon l». zoolang met schoon water naspoelen, tot er be slist geen zeepsop meer In La. Bestrooi dan de natte wieg met zwavelpooder en verdeel dit met een zeer schoon borsteltje zoo. dat het riet over al door de zwavel gerankt wordt. Laat stil ln de schaduw drogen en. als het goed droog ls. het zwaveipoeder er afschuieren. PLANTEN. VRAAG: 1. Mijn Clivia krijgt gele punten en het zand is erg droog. Moet zij nieuwe aarde hebben en Is aarde uit den tuin dan goed? 2. Wanneer Is het tijd aardbeien te planten? 3. Wanneer om bloemzaad te planten? 4. Kan een boompje nu verplant worden van den eeneu tuin naar don anderen? ANTWOORD 1. Als do grond onnatuurlijk droog ls geworden, ls het boter nieuwe aarde te geven. Tulnnardo, vermengd met bladaardo en oude koemest ls het beste. 2. Hoe eer. hoe heter, nis gij ten minste dit Jaar nog vrucht wilt hebben. 3. Voor de meeste bloemzaden 1» het beste to wachten tot begin Mol. Op pakjes bloemzaad staat de zaaitijd aangegeven. Verschillende kun nen nu reeds in huls in een kistje onder glas gezaaid- worden. 4. Ja. VRAAG: Welke plant kan Ik het beste tn den tuin zetten voor het aanlokken van bijen? ANTWOORD: Kr zijn verschillende planten, die door bijen worden bezocht, bvb. Thijm. Erica, en ven mas>n zaaibloemen. De linde behoort tij dens haar bloei wel tot een van do besto hoo rnen voor bijen. VRAAG: Mijn overjarig# Azalea is vol knop. Nu gaan de knopjes echter verdorren vallen af. De plan: wordt lederen dag begoten en staat op een lichte plaats. Wat zou dc oorzaak kunnen lijn? ANTWOORD: Wij vermoeden dat de lucht Sn de kamer tc droog ls. De plant voldoende vochtig houden en lederen morgen even bespuiten. Mo gelijk ook dat de plant uitgeput is en dan ls er niet veel aan te doen. want een bemesting zal niet snel genoeg helpen. VRAAG: 1. Mijn pereboom heeft de laatst# Jaren wel gebloeid, maar heeft geen vrucht ge geven. De bloesem wordt bruin en valt af. Wat moet lk daaraan doen? 2. Zeven Jaar geleden heb lk een prulmeplt geplant, waarvan nu «en aardig boompje is ge komen. Moet dit nu geocculecrd worden en wanneer? ANTWOORD: 1. Flinke bemesting geven. Kunstmest is het beste. Do hoeveelheid h3n*t af van de grootte van den boom en den grond waarop hij staat. Voor een pyramid# van mid delbare grootte neemt gij 5 K.G. superfosfaat: 5 K.G. patentknll en K.G. zwavelzure ammo niak 2. Ja. In het laatst van Juli of begin Augustus VRAAG: Mijn witte Camelia Is vol knop. ZIJ wordt d-s morgens en dc.s avonds besproeid en staat steeds op dezelfde plaats. Nu laat zij al haar knoppen vallen, Wat kan daar dc oorzaak van zijn? ANTWOORD: Een Camelia moet tijdens haar knoptocHtnnd xoo weinig mogelijk worden aan geraakt en verplaatst. Al* watergebrek niet de oorzaak Is. dan vermoeden wij dnt de plant to hard ls neergezet. Dc bloemstengels zijn uiterst bros VRAAG: 1. Mijn Dahlia's loopen alle reeds uit. Kr zijn loten aan van 10 a 15 o.M. Kunnen do knollen nu nog niet geplant worden? 2. W' !ke peulvruchten kan ik nu reeds zaaien? ANTWOORD: 1. liet ls nog tc vroeg voor bul ten. Zij liggen zeker te warm. Snij de scheuten gerust tot op dc helft In. In het laatst van April kunt gij zs huilen planten. 2. Erwten en tuinbooncn. VRAAG: Gaarne zou lk van u vernemen hoe hyaclnthenbollen. d|e op water gestaan hebben, en nu uitgebloeid zijn. tot het volgend seizoen bewaard kunnen worden. ANTWOORD: Hyaclnthenbollen, die op water In blo S zijn gobmcht, hebben zeer veel van hun kracht Ingeboet en kunnen zelden In het volgend jaar tot bloei gebracht worden. Het beate 1*. <lat gij zo ln den tuin plant en dan kunt gij zien hoe zij zich ontwikkelen. Er zal wel twee Jaar overheen gaan voor zij weer kunnen bloeien, VRAAG: Wanneer kan lk een Hortensia verplanten? ANTWOORD: Nu kan het hoc! soed,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11