De Duitsche Rijksdag geopend. Minister Beelaerts over zijn beleid. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 22 MAART 1933 TWEEDE BLAD Geweldige belangstelling in Potsdam. Rede van Coering, verkiezing van het presidium. Machtigingswet Donderdag aan de orde. DUITSCHLAND Naar schatting zouden gisteren, aldus meldt V. D. uit Berlijn, van 250.000 tot 300.000 bezoekers te Potsdam zijn geweest. Het verkeer heeft niettemin voortgang kun nen vinden, niet in het minst door de uit gebreide maatregelen. Behalve een politie beambte. die om het leven is gekomen, moet vermeld worden dat in het geheel 250 per sonen min of meer ernstig werden gewond bij het opdringen. Dit betreft voor het over- groote deel vrouwen, die door het Roode Kruis en de eerstehulp-brigaaes zijn gehol pen. Zeer groot is ook het aantal kinderen, dat in het gedrang verwijderd geraakte van zijn begeleiders en later naar het politiebu reau werd overgebracht. Urenlang duurde het voordat de duizenden Potsdam weer hadden verlaten. De feeststem ming te Potsdam duurde tot laat in den avond. De Rijkspresident, generaal-veldmaar- schalk von Hindenburg, heeft zich na de plechtigheid te Potsdam naar het mausoleum in het slotpark te Charlottenburg begeven, waar hij op de graftembe van keizer Wil helm I een lauwerkrans deponeerde met zwart-wit-roode linten. In de Kroll-Opera. Na de plechtigheden te Potsdam zette de Berlijnsche politie, gesteund door hulppoli tie de Platz der Republiek af. welke thans weer „Koenigsplatz" heet. Reeds tegen vijf uur had een groot aantal afgevaardigden zich in de zittingzaal verzameld. De natio naal socialisten zijn bijna zonder uitzonde ring in uniform verschenen. Voor den Rijkskanselier en de Rijksminis ters waren plaatsen gereserveerd in de voor ste rijen. De vertegenwoordigers der Duit sche landen zijn in grooten getale aanwezig. De tribunes zijn reeds overvol. In de diplomatenloge woonden de ambas sadeurs en gezanten en ook de ex-kroonprins de openingszitting bij. De plaatsen der na tionaal socialisten nemen meer dan de helft van de zaal in, daar wegens de afwezigheid der communisten de sociaal-democraten aan de uiterste linkerzijde zitten. De zaal is op eenvoudige wijze versierd. Achter den zetel van den president is de Rijksadelaar ver vangen door een roode vlag met in het mid den een wit veld, waarin een groot zwart ha kenkruis, rechts en links omgeven door zwart-wit-roode vlaggen. De zitting begint. Om tien minuten over vijf worden de klok ken geluid ten teeken van den aanvang dei- zitting. Dan komt Goering binnen, gekleed in den bruinen uniform. Hij neemt direct plaats op den presidentenzetel. In de zaal is het zeer stil. Rijkskanselier Hit-Ier verschijnt met de ministers Dr. Frick en Dr. Goebbels, alle drie zijn in uniform. De nationaal socialisten verheffen zich van hun zetels en brengen den Hitlergroet. Ook de Rijkskanselier gaat eerst tusschen de afgevaardigden zitten. President Goering doet mededeeling van het besluit van den fractieleider de zitting te doen presideeren door den fungeerenden president. Als voorloopige griffiers benoemt hij de afgevaardigden Dr. Decker (nat. soc.i Laverrenz (D. N.) en Linder (nat. soc.) Voorts deelde hij mede dat het fractiebestuur besloten heeft de namen der afgevaardigden niet een voor een te laten afroepen, daar uit de lijsten blijkt, dat ;t Huis competent is tot het nemen van besluiten. Afgevaardigde Vo gel (S. P. D.) stelt voor zijn fractiecollega's die zich in hechtenis bevinden op vrije voe ten te stellen. Thomas Esser Centrumis wederom gekozen tot vice-president van den Rijksdag. Dit voorstel wordt in handen gesteld van de commissie van ox-de. Hiei-na wordt overgegaan tot de verkiezing van het presidium. Bij acclamatie worden gekozen tot president: Goering, ot vice-pre- sidenten 1. Esser (Centrum». 2. Graef (Thu- ringen, D. Nationaal) en 3. Zoemer (NSDAP» die allen de benoeming aannemen, zoodat het presidium dus gekozen is. Tot griffiei'S worden gekozen: 3 nazi's, 2 Centrum. 2 D. Nationaleir en 1 afgevaardig de der Beiersche Volkspartij. De sociaal democraten onthielden zich van stemming. R;jksdagpresident Goering neemt vervol gens het "woord voor een lange redevoering waarin hij o.m. zeide: Door een vei-vloekte misdaad zijn wij ge dwongen geworden uit het Huis. dat eens voor het Duitsche Volk was opgebouwd, te trekken. U weet allen, welke beweegredenen een staatsvijandige partij aanleiding hebben gegeven tot dezen aanslag, dat deze aanslag slechts een der verschijnselen is van de jarenlange Hetze tegen het Rijk, het Volk en den Staat. Deze aanslag moest een signaal zijn om in Duitschland anarchie en chaos hun intrede te laten doen, op het oogenblik, dat de eerste bouwsteexxen voor een nieuwe orde, voor een wederopbouw van het Rijk aanwezig waren. In enkele weken heeft de heilige vlam der nationale revolutie het Duit sche Volk aangegrepen. Een overweldigende meerderheid heeft zich geplaatst achter het besluit van den Rijkspresident en achter de mannen van het nationale herstel. Wij danken daarom te dezer plaatse, dat veertien jaren geleden een man heeft onder nemen midden in den chaos, in het donkerst van den nacht, het geloof aan een komend rijk opnieuw op te richten. In moeizame, zware arbeid, in een geweldige worsteling tegen terreur en onderdrukking heeft deze beweging zich vrij baan gebroken. Millioenen zijn door dit vuur aangepakt, doordrongen van de hoop en van het geloof, dat Duitsch land nog eenmaal zal kunnen opstaan. Veer tien jaren van nood en schande liggen ach ter ons. Vertreden en vernield werd alles, wat eens in Duitschland waarde had. Thans staan wij voor het aanbreken van een nieuwen tijd. De tocht naar Potsdam was het. die eens ook een verscheurd land tot eenheid heeft gebracht en de basis heeft gegeven zich op te bouwen tot het grootere Duitschland. De tocht naar Potsdam was het. die het ons mo gelijk maakte vier jaren lang starld te houden in een wereld van vijanden. Iedere tijd, ieder volk, kiest zich ds emble men waaronder het wil werken en opbouwen. Wij hebben de ouds roemrijke vlag. waar onder twee millioen Duitschers het leven lie ten voor Duitschland's grootheid, vereenigd met dat teeken der overwinning, dat ons veertien jaren lang in nood en strijd heeft begeleid en dat ons steeds geloof en hoop heeft gegeven. Nimmer kon men meer aangedaan zijn dan juist vandaag, nu wij de woorden hebben ge hoord welke uit de smaad en de nood weer moeten leiden tot grootheid en eer. Het was wel het meest schokkende toen de grijze veld maarschalk de tombe binnentrad van die koningen die eens Pruisen maakten tot de wereldmacht en door hun voorbeeld de grondslagen legden voor het Duitschland van heden. Wij danken evenwel ook uit het bin nenste van ons hart onzen volkskanselier dat hij op die plaats woorden heeft gevonden, zooals anders misschien geen enkele Duit- scher vermag te vinden. Woorden die ons duidelijk maakten in welk een geweldigen tijd wij leven en welke geweldige taak wij voor ons hebben. Goering stelde tenslotte voor de volgende zitting te houden op Donderdag 23 Maart des middags om twee uur met de volgende agen da: 1. Wijziging van het reglement van orde; 2. Kennisneming van een verklaring der Rijksregeering en 3. Machtigingswet. Met algemeene stemmen werd tot deze agenda besloten. Tegen kwart voor zes werd de zitting door president Goering gesloten. De nationaal-socialisten verhieven zich van hun zetels en juichten den president storm achtig toe. Rijkskanselier Hitier begaf zich naar den zetel van generaal Liztmann dien hij hartelijk begroette. Fakkeloptochten. Groote belangstelling bestond voor den fakkeloptocht welke des avonds te Berlijn werd gehouden. In den stoet, welke zich om half acht in beweging zette werden de vaandels mee gedragen der verschillende vadeidandsche organisaties: SA. SS. Stahlhelm. strijdhond van jonge Duitsch Nationalen, Kyffhaueser- bond en studentenbonden. De menigte zong de liederen, welke door de muziekkapellen ten gehoore werden ge bracht, mee. Tegen half negen bei-eikte de kop van den stoet het plein bij de staatsopera. Hier door braken de toeschouwers de afzettingen, zoo dat eenige verwarring ontstond. Ook in de verschillende andere plaatsen van het Rijk werden betoogingen gehouden. Op bevel van de Rijksregeering is in de Staatsopera Unter den Linden de „Meister- singer von Neurenberg" opgevoerd ander leiding van Furtwaengler. In de eere-loge had Rijkskanselier Adolf Hitler plaats ge nomen met Rijksministers Hugenberg, Frick. Goering, Eltz v. Ruebenach en anderen. Voor de derde acte verscheen ook vice-kanselier v. Papen, terwijl verder in de zaal tal van SA en SS uniformen de rijen vulden. Fransche stemmen. Alle Parijsche avondbladen geven veel ruimte aan de gebeurtenissen te Potsdam. In de „Matin" vraagt Philippe Barrès of de geest van Potsdam die in Duitschland nog zeer levend is de geest der restauratie be- teekent. Tot dusverre wijzen de teekenen daar nog niet op. Het moreele prestige van Hitler in Duitschland geeft reden te twijfelen of hij daar aan denkt. De aanwezigheid van talrijke delegaties Centrumjeugd in witte hemden heeft ook te denken gege ven. Men zou daarin een bewijs kunnen zien. dat achter de cei'emoniën een gedachte wakker is, waaraan het misschien zal luk ken het materiaal te verzamelen voor een hecht politiek gebouw voor morgen. In de ..Journal" schrijft Saint Brïce. da', de opening van den Rijksdag in verschillende opzichten een internationale draagwijdte heeft, vooral daar men bijeengekomen is in een periode van algemeene verandering der politieke mechanismen en dit Duitsche po gen reacties buiten de grenzen wekt en ver der daar in de Duitsche ontwikkeling groote onbekende factoren zijn en de huidige regee ring op een ongeproportionneerde coalitie berust. De ..Liberté" en ae ..Temps'' wijzen met zeer veel nadruk op de gevaren, di* he'. nationalistische Duitschland oplevert. Duitschland. Bijzondere rechtbank voor politieke excessen. De Rijksregeering zal een veroi'dening uit vaardigen betreffende de vorming van bij zondere rechtbanken. Deze verordening zal gebaseerd zijn op de derde verordening van den Rijkspresident tot bescherming van het bedrijfsleven en de financiën en ter bestrij ding der politieke excessen van 6 October I93i. Dc landelijke justitie zal bepalen waar deze bijzondere rechtbanken zullen worden ingesteld. De bevoegdheden dezer rechtban ken worden nader geregeld, evenals de sa menstelling dezer colleges. Amnsstieverordening uit gevaardigd. V. D. verneemt, dat de Rijksregeering heeft besloten twee noodverordeningen uit te vaar digen. welke den Rijkspresident ter teekening zullen worden voorgelegd. Het betreft hier amnestie en bepalingen tot „afweer tegen geniepige aanvallen op de nationale regee ring". Amnestieverordening: De Rijksregeering is bij deze verordening uitgegaan van het ge zichtspunt, dat de strijd voor het nationale herstel thans zichtbaar ten einde is. Voor vergrijpen in het verleden, begaan uit den besten wil voor het welzijn van het Rijk kan worden afgezien van de vergelding. Vrijheid van straf krijgen zij die veroor deeld zijn wegens vergrijpen in den „strijd voor de nationale verheffing" van het Duit sche volk, bij de vooi-bereiding daarvan, ter wijl het decreet zich ook zal uitstrekken tor straffen en maatregelen voor zoover die nog niet zijn voltrokken. Aanvallen tegen regeering: De veroi'dening tot afweer van „geniepige aanvallen" tegen de nationale regeering bepaalt: Par. I. Wie een uniform in zijn bezit heeft van een nationale organisatie zonder lid van zulk een organisatie te zijn wordt gestraft met twee jaren gevangenis. Par. II. Wie misbruik maakt van de uni form of insignes van een vaderlandsche or ganisatie wordt veroordeeld tot minstens zes maanden gevangenisstraf. In bijzonder ernstige gevallen zal ook de doodstraf kunnen worden uitgesproken. Een Duitscher kan ook dan worden vervolgd in dien hij zijn daad in het buitenland heeft gepleegd. Par. III. Het verspreiden of opstellen van onjuiste berichten met het doel het Rijk te benadeelen kan veroordeeld worden tot ge vangenisstraf van ten hoogte twee jaren of ten minste drie maanden. Eventueel kan ook tuchthuisstraf worden uitgesproken. Wijziging in het reglement van orde in den Pruisischen Landdag. In de op heden te houden zitting van den Pruisischen Landdag zal de natio naal socialistische fractie voorstellen dat iedere afgevaardigde, die zonder verlof van den president een landdagzitting niet zal bij wonen of niet deel zal nemen aan een hoof delijke stemming voor den duur van 90 zit- tingdagen zal worden uitgesloten. Voorts ver beurt hij voor dien tijd het recht van vrij vervoer en schadeloosstelling. Het aantal afgevaardigden dat vereischt zal worden om een fractie te kunnen vormen wordt verhoogd van 15 tot 30. De landdag is gerechtigd besluiten te ne men wanneer ten minste 40 pet van het aan tal leden aanwezig is. Het is zeker, dat het ontwerp zal worden aangenomen, daar hiervoor een eenvoudige meerderheid noodig is. Voor de wijziging van het reglement van orde van den Rijksdag is eveneens een voor stel ingediend strekkende tot de afschaffing van de functie van ouderdomspi-esident. Af gevaardigden die zonder geldige i-eden niet deelnemen aan een zitting of een stemming worden gedurende 60 zittingsdagen als lid uitgesloten, terwijl voorzoover de stemming betreft zij geacht zullen zijn aanwezig te zijn geweest. Finland. STA TEN- GENERAAL EERSTE KAMER. Lappo eischt ontbinding van de sociaal-democratische partij. De Lappo-beweging heeft besloten bij de Finsche regeering er op aan te dringen, de sociaal-democratische partij in Finland te ontbinden, wanneer de regeering hiermee niet accoord gaat. zal het voorstel bij het parlement worden ingediend. Amerika. Regeering verwacht betaling der oorlogsschulden. Het Witte Huis maakt bekend, dat Roose velt niet het voornemen heeft van het con gres een volmacht te eischen volgens welke hij het uitstellen of staken der oorlogsschuld betalingen kan toestaan. Roosevelt, aldus wordt verklaard, verwacht in tegendeel de betaling der vervallen ter mijnen. De bier- en wijnvoorstellen aangenomen. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft thans definitief de bier- en wijn- voorstellen aangenomen, waarbij voorzien wordt in het vrijgeven van 3.2 pet. alcoholi sche dranken. Verwacht wordt, dat Roosevelt nog van daag de wet zal onderteekenen. Voorstellen van Roosevelt tot bestrijding van werkloosheid. President Roosevelt heeft het Congies een omvangrijk voorstel doen toekomen, bevat tende vérgaande maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid. Het betreft in hoofd zaak de volgende punten: 1. Te werkstelling van 250.000 werkloozen in hoofdzaak voor werkzaamheden aan ri vieren en andere normalisatiewerkzaamheden 2. De instelling van de functie van werk verschaffingscommissaris. 3. Directe werkloozensteun van de bonds- regeering aan de verschillende staten. 4. Een groot program van verdere werk zaamheden. Het eerste punt is direct uit te voeren, daar voorloopig geen bijzondere financieelc moei lijkheden bestaan. Steun aan den Volkenbond onontbeerlijk. Boycot tegen Japan niet aanbevelenswaardig. Voorloopig geen ratificatie van Ouchy. Zeer goede verstandhouding met België. De minis ter tegen perscritiek. 21 Maart. Twee begrootingen werden vandaag, zon der hoofdelijke stemming aangenomen: de begrooting voor buitenlandsche zaken en die voor koloniën. De laatste is niet de In dische begrooting die komt nog maar de begrooting voor het departement, hier in Nederland. Zij was al aangenomen nog voor de minister gelegenheid gehad had. goed en wel te gaan zitten. Een aanvang werd verder gemaakt met de begrooting van minister Verschuur: alleen de heer Wester- dijk sprak morgen om elf uur begint een heele phalanx van Senatoren den minister van Arbeidaan te vallen? Dat gelooven we niet minister Verschuur verkreeg ve ler instemming. De heer Westerdijk reeds verklaai-de vandaag, dat hij den bewinds man na April weer gaarne zal terugzien. De heer Westerdijk pleitte voor steun aait den landbouw, zóó dat deze behouden bleef en pleitte voor de veeteelt door het „uit de sterkte afvoeren" van 200.000 koeien. De vraag is nu maar: waar moeten deze koeien heen? Ze als volksvoedsel uitgeven bederft de mai'kt. Ook heeft de heer Westerdijk voor een be tere outillage van proefstations gepleit. De hoofdzaken van den middag waren de antwooi'drede van Minister Beelaerts van Blokland en het debat tusschen dezen be windsman en Prof. de Savornin Lohman over het Belgische vraagstuk. De minister merkte op. dat ae internatio- nale toestandexx zoowel ecoxxomisch als po litiek heel wat te wenschcn overlaten. Op economisch gebied: de vrije handel bemoei lijkt, verdwazing onder de volken, die stre ven naar autarkie, vergetende, dat het eigen belang alleen kan gediend worden, wanneer het andere volk, de andex*e volken niet ge- ruineerd zijn. Op politiek gebied is het niet beter tel kens hoort men van volken, die naar de wa penen grijpen. De minister wilde den Vol- bond vooral mox-eel gezag verleenen. den Volkenbond doen worden zoo mogen we 't wel formuleeren tot het steeds spreken- de geweten der internatkmale samenleving. Wanneer Prof. van Embden had aangedron gen op toepassing van art. 16 van het Vol- kenbondspaet. dat van economische boycot spreekt, tegenover Japan dan merkte de mi nister op. dat hieraan toch veel overwegende bezwaren verbonden zijn. bezwaren, wanneer twee der grootste staten niet zouden mee doen en in nienig geval voor de burgerbe volking meer schade zouden ontketenen dan aan een oorlog zijn verbonden. Gevaren zijn er ook aan verbonden, wanneer niet herstel van den vrede 't gevolg ervan is. De minis ter wees dus op dc noodzakelijkheid van groote voorzichtigheid. Bovendien, zeide de minister, de Volkenbond op zich zelf kan niets, wanneer de volken, die deix bond samenstellen niets willen. De publieke opi nie moet omgezet worden. Een publieke opinie, welke de minister in ons land als goed zag: ?,al ware de Nedexi. delegatie naar de ontwapeningsconferentie alleen uit eenzijdige ontwapenaars samen gesteld, dan zou zij niet meer kunnen doen. dan de huidige delegatie wil bereiken". Al les onderstreepte Mr. Beelaerts moet in het werk gesteld worden om een mis lukking der conferentie te voorkomen en, zegde hij toe: wat tot werkelijke ontwape ning voeren kan, zal op de Nedex-landsclie delegatie niet afstuiten. Een internationali satie van de luchtvaart wil de minister gaar ne in internationaal vci'band mee bestudee- ren. maar voorloopig gelooft hij niet. dat er px-actisch veel vermindering van gevaar voor de burgerbevolking uit zou voortvloeien, zooals Prof. van Embden uitsprak. De minister maakte duidelijk, dat er geen gedwongen samengaan op prograixi is van ..de kleine acht" te Genève. T. a. v. Duitschland hoopte de minister, dat de woorden van Mr. van Lanschot ook over de grenzen zullen gehoord zijn en stemde lnj in met den wensch van dien Senator, dat ook in Duitschland het gezonde verstand mag gaan zegevieren. En wanneer de heer Blomjous klaagde over de weinig krachtige wijze, waarop bij het Sluiten van handels verdragen wordt opgetreden, dan wilde toch de minister concludceren. dat. wat het be houd van den uitvoer betreft, vergeleken bij 1929, ons land staat boven Engeland, Frank rijk, Zwitserland en Duitschland, t. a. v. het percentage der behouden uitvoer. De minister zette dan uiteen na mede gedeeld te hebben, dat het verdrag van Ouchy voorloopig niet geratificeerd zal wor den dat het thans moeilijk gaat aan te dringen op publicatie van het. geheim mili tair verdrag tusschen Frankrijk en België. In ieder geval bleek hij het eens te worden met Prof. Lohman. dat het een onregelmatige toestand is, dat van <iat verdrag alleen de mantelnota werd gepubliceerd. Dc minister kon het met Prof. Lohman niet eens worden over het kexxbaar maken van da openbare meening, wanneer er een ixtX na tionaal verdrag in voorbereiding is. Minister Beelaerts zette voorop, dat de verhouding met België op het oogenblik zeer goed is. de in de laatste jaren afgesloten ver dragen hebben een gunstige stemming weten te bewerken. Ook zette hij voorop, dat er na Paschen geen verdere onderhandelingen heb ben plaats gehad tusschen ons land en België. Mei een beroep op een hem daarenboven nog toegekomen schrijven van Minister Hey- mans constateerde dc bewindsman, dat ook de Belgische minister in de betr. commissies uit Senaat eix Afgevaardlgdenkamer. nooit anders heeft medegedeeld, dan dat er geen onderhandelingen meer na Paschen plaats hebben gehad. Berichten anders luidende, zijn dus valsch. Het nieuwe kabinet ls volledig vrij zeid° Minister Beelaerts nadrukkelijk maar hij verdiepte zich niet in speculaties over de taak van het nieuwe kabinet op het punt der onderhandelingen met België. En dan kwam er het meeningsverschil over den invloed van de pers en de vergadering, de publieke ooinie in het algemeen, tijdens de voorbereidingen voor een nieuw verdrag. De minister hield vol. dat de taak der onder handelingen volledig bfj de regeering moet blijven en dat daarop geen invloed moet ge oefend worden door pers en meeting en dat de regeering alleen tot publicatie moet over gaan. wanneer do opportuniteit dat eischt. Daartegenover zette Prof. Lohman. dat de pers. als uiting des volks wel degelijk een taak heeft, wijl de volksvertegenwoordigingen eerst dan de verdragen voor zich krijgen, wanneer ze eenmaal gesloten zijn en ze niet meer ge wijzigd kunnen worden. Prof. Lohman wees den c. h..«minister er op. dat Grpcn wan Priixstcror geen volksregeevcn wilde, maar volksinvloed allerminst verafschuwde. Een volksinvloed móg tot: uiting komen in derge lijke gewichtige aangelegenheden. Ten slotte kan niet ontkend worden, dat de minister wat laatdunkend gesproken hooft over pers en meeting. Dat heeft Prof. Lohman goed onder woorden gebracht, toen hü bij den min. afkeer beluisterde van 'n „campagne". Immers gisteren weer sorak de bewindsman van een „actie" en „agitatie" in de pers. Hij keurde dus af wanneer de pers zich uit over den inhoud van traetaten. in een zin. die den onderhandelenden minister niet aangenaam is. hoewel hij de volkomen vriie meenines- uiting niet aan banden wilde loggen. Maar bij deze afkeuring had hij zeker niet de in stemming van de Kamer. INTIMUS. China. Nog een aanslag op maarschalk Tsjang. Dinsdagochtend is een Chineesche student gearresteerd toen hij trachtte de woning van maarschalk Tsjang Hjoe Liang te Sjanghai binnen te dringen om dezen te vermoorden Dit is de tweede aanslag binnen 24 uur. Op den geax-rcstccrde werden twee geladen i-evolvers en een dolk gevonden. De jonge man heeft reeds bekend. AMERIKAANSCHE VREDESVOORSTELLEN. Opneming van alle landen in het plan Mussolini. WASHINGTON. 21 Maart (V. D.i Hooge politieke kringen hebben heden een Ameri- kaansch plan bekend gemaakt dat een Euro- peesch onlwapemngs-accoord nastx-eeft. Het plan houdt In: l. De Vereenigde Staten zijn voor medewer king aan het plan-Mussolini. Daarenboven komen zij op voor een overeenkomst betref fende het niet toepassen van geweld in Europa voor den duur van de eerstvolgende 10 jaar. Het Kellogg-Briand-pact moet ten grondslag hieraan liggen, zonder evenwel in geval van inbreuken op het verdrag verplich Üngen voor Amerika met zich mede te bren gen. 2. Het Streven der Europeesche landen naar een definitief accooi'd over de bewape ningen te land wordt goedgeke nd in 'tbelang van een vergrooting van het wederzijdse he vertrouwen. 3. Amerika biedt zijn medewerking aan bij de opstelling van de plannen voor een derge lijk accoord en wil in ieder geval trachten een overeenkomst op grond van het plan Mussolini te vergemakkelijken. 4. De regeering der Vereenigde Staten is er voorstander van, alle Europeesche landen op te nemen in het plan van Mussolini. Norman Davis zou bovenstaand ontwerp meebrengen naar Europa Hij is er bovendien van op de hoogte gesteld, dat de regeering der Vereenigde Staten de volledige Duitsche gelijkgerechtigdheid voorstaat. ACTIE VAN ENGELSCHE KERKEN TEGEN DEN OORLOG, In de Westminster Abdey te Londen heb ben de leiders vaix vijftig Kerken en Con gregaties vergaderd teneinde een gemeen schappelijke actie tegen don oorlog te be ramen en besloten een verklaring te pu- bliceeren, die o.a. 'de volgende vier pun ten inhoudt: 1. God wenscht dat de naties in dezen tijd als één gezin leven. 2. Dc Volkenbond is het beste voorhan den zijnde middel om de beginselen der leer van Christus tot staking van den oor log en tot het brengen van den vrede in toepassing te brongen. 3. De toepassing van deze beginselen is ln dezen tijd dc eenigepractlsche poli tiek. 4. De Christenen zullen bidden dat door deze middelen de trouw behouden blijft, het vertrouwen wordt hersteld en de oorlog ver hinderd. De vei'gadcring besloot tot instellen van een commissie, die terstond stappen zal doen om een pacifistische campagne te be ginnen onder de Christenen en samenwer king op dit gebied te verkrijgen tusschen dc christenen der geheele wereld. AGENDA. WOENSDAG 22 MAART Luxor Sound Theater; „Het Cubaanschc Liefdeslied" en ..Pianotransport'' 8.-15 uur. Palace: „Nicolettc, het meisje van Mont- parnasse". Tooneel: Paulton. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Gitta entdeckt ihr HerzTooneel: Dolf Dolfini. 7 en 9.15 u. Leger des Hells. Schagchelstraat. Bijzon dere muziek- en zanguitvoering. 3 uur. DONDERDAG 23 MAART Stadsschouwburg: „De Hollanders" Non- stop-cabarct-revuc gezelschap Jan van Riemsdijk. 8.15 uur. Gcm. Concertgebouw, Bovenzaal: Open bare verkiezingsvergadering Vrijz. Dem. Bond. 8 uur Tulnzaal: Voordrachtmiddag Maria Wi- chelmann voor Maatsch. Zorg voor Zieken. 2.30 uur. Propaganda-avond Lichthoeve-werk 3 u. Nutszaal. Lange Veerstraat 16: Openbare muzikale voordracht Soefibeweging. 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen. Boekhandel Mul. Kruisstraat 25: Tentoon stelling tcckeningen Jo Spier. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5