Een geval van Hoogverraad? KARSOTE HIER!! Dat is RECHTS VOOR DE VROUW. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 23 MAART 1933 De officier in den Tower. (Van onzen Londenschen correspondent). Londen, 23 Maart. De Tower van Londen is in het openbaar besef een historische verschrikking in steen. Geen wonder. Op de dikke muren der mid- deneeuwsche norren hebben de ten doode ge doemde gevangenen van het verleden woor den van hun laatste gedachten gekrast. Er is een plek, welke men den bezoeker aanwijst, waar de hoofden neervielen achter het blok der terechtstelling. Een der Towers heet bloe dig. De Tower is tot op heden vereenzelvigd gebleven met executie, Oorlogsspionnen van 1914'18 vonden er den dood. Geen wonder dan ook dat onlangs het nieuws, dat een jong officier van een dei- voornaamste regimenten van het land in den Tower onder arrest was, hevig opzien baar de. Wat had hij misdreven dat hij gevangen gezet moest worden tusschen dien onheil- spel lenden steen aan den Theemsoever? De openbare meening voor zoover ze zich uitte in de dagbladen, had moeite aan te nemen dat de strenge behandeling, welke de „jeug dige, blonde, blauwoogige" krijgsman van de zijde zijner superieuren ondervond, gerecht vaardigd was. Die meening achtte zich ook veronachtzaamd omdat het departement van Oorlog met de zaak zoo geheimzinnig was geweest. De officier had al een maand in den Tower gezucht voordat het publiek er kennis van had gekregen. De bevolking, aldus hoor de men, had recht te weten wat er aan de hand was. En de openbare belangstelling in liet lot van den jongen luitenant van de Sea- forth Highlanders begon zich te doen gelden in dikke rijen ziekelijk-nieuwsgierige leeg- loopers, die zich langs een hek van den Tower schaarden om den gevangene na te staren wanneer hij in het gezelschap van een an deren officier zijn ochtendwandeling maakte door de groene hoven. De behandeling van de zaak van luitenant Baillïe-Stewart is thans aangevangen. En de openbare nieuwsgierigheid wordt ten volle bevredigd in woordelijke verslagen van het geen er voor den krijgsraad wordt gezegd. De Public Prosecutor dat is de rechts- ambtenaar in Engeland die vergeleken kan worden met onzen vertegenwoordiger van 't Openbaar Ministerie heeft een ontstel lend boekje open gedaan van dezen jongen officier. Niet minder dan tien beschuldigin gen zijn tegen hem gericht; en aangezien op elke beschuldiging een straf staat van 14 jaar gevangenschap met gedwongen arbeid is volgens den P(ublie) P(rosecutor) voor den knaap minstens levenslange gevangenisstraf weggelegd. Hij heeft volgens dezen ambte naar, die geheel af moet gaan op indirecte bewijsvoering, welke hij nochtans afdoende acht, „zijn vaderland voor 50 pd.st. of wat meer verkocht". Het verhaal van den P. P. voor den krijgs raad klonk als een spannend drama van kui perij en spionnage, als een werkelijkheid ge worden verhaal van internationale intrigan ten, die handelen in militaire geheimen, met codenamen en den invloed van de vrouw en gefingeerde brieven en al die andere zaken, welke de vervaardiger van spionnage-romans in zijn mars heeft. De P. P. verklaarde dat de beschuldigde inlichtingen verzamelde om trent tanks en de organisatie van mechani sche strijdkrachten, automatische geweren, moderne formaties, pantserauto's e.d. en dat hij de gegevens verstrekte aan agenten van Duitschland. De bijzonderheden van de be schuldigingen waren even verbazingwekkend als de beschuldigingen zelf. Brieven werden voorgelezen, afkomstig van Marie Louise, die een adres had in Berlijn. Een der brieven be vatte tien bankbiljetten van 5 pd.st. Een an dere had aan Stewart vier biljetten van 10 pd.st. gebracht. Het opschrift van de brieven was „My dear boy" en de inhoud moest doen gelooven dat het geld was toegezonden voor terugbetaling van een leening, verstrekt om Marie Louise's studie te bekostigen. Maar Stewart had ontkend dat hij ooit geld voor dat doel had geleend. Zijn verklaring was ge weest dat hij een liaison met haar had ge had, dat het geld ten deele was bestemd om hem reisgeld te verschaffen om naar haar terug te keeren en ten anderen deele beloo ning was voor „bewezen diensten". Men kon slecht vermoeden wat deze „bewezen dien sten" waren en de verklaring van den luite nant van de ontvangst van deze brieven met geld moest als hoogst onaannemelijk worden beschouwd. Verder bleek uit de uiteenzet tingen van den P. P. dat Stewart de ont vangst van de brieven bevestigde aan een zekeren Otto Waldemar Obst in Berlijn, van wien werd verondersteld dat hij een agent van een spionnagedienst was. Stewart onder- tcekende zijn brieven Alphonse Poiret en als reden voor het gebruik van dit pseudoniem gaf hij op dat hij zijn militaire positie niet wenschte te betrekken in zijn liefdesaffaires met Marie Louise. De Openbare Aankla ger beweerde verder dat de beschuldigde, toen hij afgeloopen Augustus met verlof in Ber lijn was, in aanraking zocht te komen met den Duitsohen Inlichtingendienst (zooals spionnagedienst officieel wordt genoemd) en dat een Duitsch officier er hem in zijn hotel had opgezocht. Stewart had verder snelle en korte bezoeken gebracht aan Nederland om er verzamelde inlichtingen te verstrekken aan zijn Duitsche klanten. Er werd ook gewezen op de merkwaardige bijkomende omstandigheid dat de gebruikte namen klaarblijkelijk wa ren ontleend aan den fruithandel. Obst is Duitsch voor fruit. Poiret is niet alleen de naam van een fameus mode-artist, in Parijs maar ook Fransch voor .kleine peer" en Mane Louise is de naam van een zeker soort peren. De P. P. maakte daaruit op dat men hier met code-namen te doen had. En codes zijn overbodig voor zulke onschuldige zaken als het leenen van geld voor studie en de brief wisseling van een vrijage. Bovendien was de inhoud der brieven te zakelijk om er liefdes verhoudingen aan te verbinden. Dit in het kort is de oogst van den eersten dag van de zitting van den krijgsraad, welke het geheim van den officier in den Tower volledig heeft onthuld. Het is uiteraard niet het laatste woord. Men verwacht dat de be handeling van de zaak, welke uit overwegin gen van landsbelang ook voor een deel met gesloten deuren zal plaats hebben, wel een week zal duren. Er zijn buitenlandsche ge tuigen. wier verschijning voor den krijgsraad met de grootste omzichtigheid zal plaats hebben aangezien, zoo meende de P. P.. hun levens gevaar zouden loopen indien hun na men bekend werden. Getuigenvcrhooren en kruisverhooren door den verdediger van den beschuldigde zullen vele dagen lang de ko lommen der Engelsche bladen vullen en hun lezers doen smullen. Want dit wordt een cause célèbre van spanning en hoog belang. Voor hen, die nog niet zoo lang geleden de hoop koesterden dat al dat nare gekon kel op internationaal gebied spoedig ver ouderd zou blijken, dat spionnage tot het verleden zou gaan hooren nu internationale deskundigen van leger en vloot klaarblijke lijk hun kaarten op de conferer.tietafel gin gen leggen, men eikaars lichtingsterkten. kruisers, kanonnen, tanks en hun gewicht, kalibers en wat niet al zou gaan opbiechten, voor dezulken moet dit proces de schellen van hun oogen doen vallen. Een incident kenmerkte het begin van de zitting Een pre dikant onder het publiek, die in een bijbel had zitten lezen, verhief zich van zijn plaats juist voordat men zou beginnen en protes teerde, den bijbel boven het hoofd zwaaiend tegen het feit dat de officier in den Tower was gevangen gezet. Voordat politie-agenten tijd hadden gehad hem te verwijderen had hij zijn protest ,.in naam van Jehovah" nog eens kunnen herhalen. Voor dezên predikant zal die gevangenschap van een menstfh van dezen tijd in den Tower van primitieve mid- deneeuwsche bestemming een schrijnend anachronisme zijn geweest. Verlichte men- schen zouden graag in het gansche proces een anachronisme hebben gezien. Maar het is het klaarblijkelijk niet. Er is ook in deze dagen nog en in dit speciale stadium van onze Westersche beschaving wellicht meer dan ooit gelegenheid voor spionnen en intriganten hun bedrijf uit te oefenen, hun land te verkoopen voor geld, zooals de P. P. het uitdrukte. En omdat de gelegen heid er is moet er ook het middel zijn en het proces om hen, die er gebruik van ma ken, op de oude beproefde wijze aan te pak ken. DE FILM „MORGENROT" Dat een bioscooptheater het noodig heeft geoordeeld in dezen politiek zeer gespannen tijd een tendentieuze film als „Morgenrot" te introduceeren, is al, zacht gezegd, ontactvol te noemen,. Nog maar kort gele den heeft men kunnen lezen hoe de première van dezen lofzang op de Duische marine in Berlijn werd gegeven in tegenwoordigheid van de regeéring en tal van militaire auto riteiten. Het is te begrijpen, dat men reeds bij voorbaat al of niet ten onrechte, de strekking van de film met het regime-Hitier verbindt. Hoe een deel van het publiek op dc film in liet Amsterdamsche Rembrandt- theater gereageerd heeft, is bekend. Van voetzoekers en stinkbommen wordt een kwistig gebruik gemaakt en op het Rem- brandtplein moet de politie door middel van charges de betoogers uiteenjagen. Zooals men weet, heeft het bestuur van den bios coopbond thans besloten de gewraakte rol prent ,voorloopig-' uit de circulatie te nemen. De voorstelling, die wij meemaakten 'de eerste voorstelling op Woensdagavond) had overigens een volkomen rustig verloop. Wel surveilleerde de politie in de zaal, maar tot optreden kwam het niet. En nu de film. De tendenz van de film Morgenrot" is onmiskenbaar. Alleen al het- feit, dat het bedrijf van een der meest immoreele en geniepigste strijdmidde len uit den wereldoorlog, de U-boot de hoofdrol van het epos vervult, maakt die dui delijk. Een sfeer van heldenmoed omgeeft de bemanning, wanneer zij de toebereidselen voor den aanval treft. Aan boord heerscht een uitermate enthousiaste stem ming, van den kapitein af tot den minsten man toe. Een bericht uit de Marconihut. dat de nadering van een Engelsch eskader meldt, doet de geestdriftige stemming ten top stijgen. De geheele bemanning staat als het ware te popelen om haar gruwelijke taak te vervullen en wij zijn er getuige van hoe in 'n echte „frlsche fröhliche Stimmung", onder kwinkslagen nog wel, de verraderlijke torpedo in gereedheid wordt gebracht. De „sensatie" van den voltreffer op den Engel- schen kruiser beleeft men gedeeltelijk door de periscoop heen. Het schip wordt midden in den flank geraakt, draait een paar maal willoos rond en terwijl men dc opvarenden in wilde verwarring over het dek ziet hollen, zakt het schip, in vlammenzee gehuld, lang zaam onder den waterspiegel weg.... In middels zoekt de camera de gedoken U-boot op. die in een veiliger omgeving weer aan dc oppervlakte blijkt te komen. In haar binnen ste zet een matroos op zijn harmonica een Heimatliedje in en het geheele gezelschap stemt er opgewekt mee in. Een tweede „verheffend" tafereel: het duel met den pseudo-trawler, die tusschen zijn zware masten en groote lappen zeil ge schut verborgen houdt. De niets kwaads ver moedende U-boot krijgt natuurlijk op een gegeven moment den vollen laag. Zij weet echter nog bijtijds haar geschut op het dek in gereedheid te brengen en het lieve leven neemt weer een aanvang. „Der wird's nicht lange mehr machen". spot de kapitan-leutnant. als de vermomde visschersschuit de zwakste blijkt te zijn en een kogelregen het schip doorzeeft. ..Nicht mehr schiessen!" klinkt tenslotte het bevel. ..Schade" luidt het spijtige antwoord van den eersten officier. Wat ook te denken van die min of meer melodramatische scène aan het slot als een Britsche dieptebom een einde aan de bloe dige carrière van de duikboot heeft gemaakt Hier moet blijkbaar den waren heiden geest met kracht gedemonstreerd worden. Als de duikboot half volgeloopen is, steeds dieper wegzinkt en men ais laatste redmid del de zwemvesten voor den dag haalt, blij ken er voor de tien overlevenden slechts acht gordels te zijn. De oplossing van het probleem laat niet lang op zich wachten. Uit een donkeren hoek van het wrak klinken twee doffe schoten, twee leden van de be manning hebben zich ter wille van hun „broeders" opgeofferd. Dit is een soort oorlogsromantlek, die wij GEEN VERKOUDHEID MEER. HOE DEZE TE VOORKOMEN. Indien ge verkouden of grieperig zljt. sprenkel dan 10 a 15 droppels Karsote een nieuwe wetenschappelijke uitvinding op Uw zakdoek en adem de dampen diep in, die hiervan opstijgen.^ Karsote is een radicaal verdol- gingsmiddel voor de bacteriën, van verkoudheid en griep. Bij het opsnuiven dringen de ver- frisschende, bacterie-dooden- de dampen tot in de kleinste hoekjes van neus. keel en lucht- kanalen. Bijna onmiddellijk daar- illV M\ op is de neus geopend, de keel O ontdaan van slijm, de geïrriteerde slijmvliezen verzacht. Uw verkoudheid is ge ëindigd. Karsote doet verkoudheden en grie perigheid in enkele uren ophouden en voor komt ernstiger aandoeningen. is verkrijgb. bij alle apothekers en drogisten a 0.90 per flacon zakformaat en j 1.50 per flacon (2 maal de kleine maat). (Adv. Ingez. Med.) met den besten wil van de wereld niet meer kunnen apprecieeren. Was de tendenz niet zoo sterk op het z.g. heldhaftige bestaan aan boord gelegd, dan zou de film wellicht nog voor anti-oorlogs propaganda kunnen dienen. Niet onvermeld mag blijven, dat Adèle Sandrock van de rol van de oude „Frau Majorin" een zeer gave figuur heeft gemaakt. Haar indrukwekkende spel als de vrouw, die twee zoons in den oor log heeft verloren, vormt een weldadige af wisseling op den lioera-stijl van „Morgenrot". Afgezien van de laakbare strekking, moet men toch waardeering voor de tech nische zijde van het filmwerk hebben Het is haast ongeloofelijk, dat al die gebeurte nissen binnenin de duikboot in de Ufa-ate- liers en scène zijn gezet. Dat den cinéast Gustav Uckieky het „filmische oog" niet ont breekt blijkt wel uit de suggestieve wijze waarop hij bijvoorbeeld het onheilspellende rijzen en dalen van de duikboot heeft weten weer te geven. Dat neemt inmiddels niet weg. dat deze film onvertoond had moeten blijven. J. H. V. MUZIEK. KOVACS LAJOS. Stampvol was Woensdagavond weer de gemeentelijke Concertzaal vele plaats- begeerigen moesten des morgens worden teleurgesteld en toen de leden der azuren band met vluggen tred verschenen klonk een bijval, die nog geweldig aangroeide toen de gestalte van den Leider zichtbaar werd. Het spel begon. Men kon constateeren dat slechts geringe wijziging in de samen stelling der A.V.R.O.-band had plaatsge grepen en dat hun virtuositeit er sinds het vorig optreden niet op achteruitgegaan was. En men heeft weer genoten van de ver scheidenheid van muzikale en anti-muzikale klanken, die geproduceerd werden in het ge compliceerde jazz-arsenaal; dc zwaarbewa pende drummer zat weer glimlachend op zijn plaats en hanteerde en voeteerde een dozijn geruischverwekkende speeltuigen waarvan ik den naam niet eens weet; de. ditmaal ano- nyme refreinzanger zong in en naast een luidspreker en speelde zwierig op, onder en naast een geluidloos miniatuurviooltje; de bazuinsolist blies afwisselend met en zonder geweldige metalen proppen in den beker van z'n instrument en maskeerde de klanks eens zelfs door erin zwart kussentje voor te hangen En men heeft Pierre Palla zien heen en weer springen voor de marimba en het felle geluid zijner stokslagen bewonderd alsof deze hagelbui een lentezang was, en sommige ouderen zullen zich herinnerd hebben dat ze vroegr op een ree.ks ten deele met water gevulde en daardoor afgestemde wynfles- schen een soortgelijke muziek produceerden. Maar men heeft Palla ook als pianosolist gehoord in dezelfde transcriptie van Delibes- Dohnanyi, die hij een vorige maal hier voor droeg en heeft zijn v'.ekkelooze virtuositeit terecht bewonderd en toegejuicht. Het zijn slechts enkele personages uit het ensemble, die ik noemen kan. Maar er kwam nog een verrassing: de „Harmony Kings", vier donker gekleurde zangers en oen blanke begeleider, allen in onberispelijk avond toilet. Do begeleider speelde jazz-muziek. zooals ook andere goede jazz-pianisten dat doen maar de zangers zongen anders dan wij van onze zangers gewend zijn. Ik moet erkennen dat de ..Comedian Harmonists" ons iets dergelijks hebben gegeven als deze neger-artisten, doch het kwam mij voor dat alles bij deze laatsten natuurlijker klonk dan bij de ongetwijfeld zeer kunstvaardige Euro peanen. De negerzang leek geen saxofoon imitatie; integendeel: hun zang scheen het prototpe van de jazz-saxofoon. Het was in zijn soort uitmuntend en ver schafte ondanks het nagenoeg onverstaan bare Engelsch uitbundig genot, dat zijn hoogtepunt bereikte bij de zeer vermake lijke „Katten-opera", waarin de zangers de Katten (niet de tijdgenooten der Kaninefa- ten, maar pseudo-echte zwarte Maartsche poesen) voorstelden. Deze avond was als reünie der Haarlem- Dat soudt U zoo'n fietser of automo bilist wel 'willen toeschreeuw et, als hij zonder noodzaak op het midden of links van den weg rijdt. Geeft het goede voorbeeldHoudt rechts sche luistervinken bedoeld. En dies heeft de A.VJt.O.-directeur, de heer W. Vogt. de aan wezigen toegesproken: over liet nieuwe kan- toorgebouv te Amsterdam, da*, binnenkort in gebru:..%Gal worden genomen: over de grootschc plannen voor een bouw van een monumentale studio te Hilversum en over het orgel dat daar geplaatst zal worden, ais het te stichten orgelfonds voldoende bijdrage boekt: over het a.s. 10-jarig bestaan van dc A.V.R.O. en den groei dezer vereeniging; over de 260.000 exemplaren van de Radio- bode die wekelijks verschijnen, over de politiek, die uit den aether meet verdwijnen en over de eigen zender en de heeleweek zendvergunning. Het spreekt van zelf dat zijn vlammend woord, waarvan de toon steeds binnen de grenzen der politieke welvoegelijkheid bleef, herhaaldelijk stormen van bijval ontketen de. K. DE JONG. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet vcranticoordetyk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, icordt de kop\j den inzender niet teruggegeven. IN TIJDEN VAN SPANNING. Zeer geachte Heer R. pcereboom! Uw Datumstuk van 15 Maart cn getiteld „In dagen van Spanning" geeft den toestand volkomen duidelijk weer. zij het dan, dat ik als titel liever voor dagen: t ij d e n had gezet, want het zijn veel meer spannende t ij d e n dan dagen die we beleven. Hoewel ik helaas niet in een rustig zonnig villabuurtje woon, ben ik het toch met uw daar wel wonenden vrind volstrekt niet hee- lemaal oneens. Ook betwijfel ik dat die zonnig-woner.de vrind bepaald bang zal worden ais de bom men of gasbommenwerpers boven zijn buurtje verschijnen, want hij zal wel zoo verstandig zijn te bedenken dat hij toch eenmaal dood moet. en dat het er bitter weinig toe doet, wanneer hij dood gaat. Zelfs de „onmisbaar ste" menschen zijn werkelijk nooit langer dan een paar maanden na hun dood als on misbaar beschouwd, en vooral tegenwoordig, nu er van alles en niet in het minst aan menschenmateriaal veel te veel is. Het zich verstandig wanend deel der menschheid is niet bang voor den dood, maar is uitsluitend bang voor het verlies van zijn materieel bezit. Nu beweer ik dat de Volkenbond in wer kelijkheid niet in het leven geroepen is uit vrees voor den dood, of uit menschen lief de en rechtsgevoel, maar uit vrees voor verlies van hetgeen materieel in den grooten wereld oorlog door den overwinnaar gewonnen werd. dat dus de Volkenbond doelbewust door de groote overwinnaars Ineengetimmerd werd om het „revolver" verdrag van Versailles zon der ingrijpende wijzigingen in het er door verkregen bezit in stand te kunnen houden. Deze eigenlijke bedoeling is echter overgo ten met een sausje van onderlinge samen werking, bescherming der kleine naties enz., en daarom deden bijna alle naties, nog onder den indruk van dc verschrikking 1914'18. (waarin, misleid door valsche leuzen het over groote deel der wereld meegesleept werd), mede. Indien uit dezen Volkenbond nu een bewust streven ware voortgekomen om het vredes verdrag van Versailles te vervangen door een totaal ander verdrag, waarbij dan de groote broers Amerika, Engeland en Italië vereenlgd met de vroegere „neutralen" en vele der klei ne oorlogsmeevoerdertjes een sterke moreeie pressie op Frankrijk hadden kunnen uitoefe nen, dan ware werkelijk positief en vrucht baar werk verricht, en dan had u. geachte heer Peereboom. thans zeker geen aanleiding om te spreken van spannende dagen Ik acht de groote pers mede schuldig aan de steeds toenemende spanning en ik heb u meermalen gevraagd toch uw groot talent en uwe groote overredingskracht voornamelijk te wijden aan pogingen om het verdrag van Versailles, de schuld van alles, zelfs van den Volkenbond, gewijzigd te krijgen, of juister gezegd, vervangen door een verdrag waarbij alle partijen werkelijk als volwaardige men schen en volkeren behandeld worden. Indien de wereldpeis door uw voorbeeld, mijnheer Poercboom. volkspetities had ge houden. niet voor wereldvrede doch voor ver vallen verklaring van dat. en vervanging er van door een verdrag waarbij alle leden van den Volkenbond zouden medewerken, en waarvan dc redactie zou worden opgesteld door het Hof van Internationaal Recht, zete lende in het Vredespaleis in Den Haag. dan zou deze wereldpers thans zeker werkelijk iets bereikt hebben, en dan was in Duitsch land bijv. mijnheer Brüning nog wel aan de regeering in plaats van den door u zoo ge smaden heer Hitler. Lloyd George heeft thans doch te laat on geveer gezegd wat ik hier poneer, maar mis schien is het nog niet heelemaal to laat mijn heer Peereboom en kunt u de actie waarom ik u verzoek, nog ten spoedigste inzetten. Duitschland wil heusch niet gaarne op nieuw bewapenen als voorheen, maar een volk van bijna 70 millioen zielen duldt niet veel langer een „Poolsche corridor" van 100 KM. noch van 1 meter breedte door zijn grondgebied, duldt niet veel langer een hals band met punten om zijn nek in den vorm van een ring van kleine naties, bewapend met Fransch geld, noch duldt zulk een volk een gedemilitairiseerdc Rijnlandstrook naast een ontzaglijke Fransche vestinggordel. En dan spreek Ik nog niet eens van koloniën. Het was in en na '18 nimmer zoo beroerd geworden als Amerika te elfder ure niet mee gedaan had 'om te trachten zijn oorlogslce- nlngen en leveringen „veilig" te stellen) cn de kaart van Europa ware dan ook, op mis schien Elzas Lotharingen na niet zoo ingrij pend gewijzigd, maar dit meedoen van toen heeft nu althans deze goede zijde dat Ame rika aan den lijve dc straf daarvoor terdege gevoeld heeft en zeker niet meer zoo onver standig zal zijn zich een tweede maal in dit Europersche wespennest te steken. Daardoor zal de komende nieuwe oorlog, ook al omdat daarin Italië ditmaal zeker met overtuiging aan Duitsche zijde zal vechten, zeker veel spoediger volstreden zijn dan in '14. en zullen de „verschrikkingen" nog al mee vallen, maar ik herhaal, gelukkig is het nog niet zoo ver en hebt u nog tijd om uwe actie in te zetten, maar doe het dan direct. Een grootsch opgezette actie in den door mij aangewezen geest zal zeker nieuwe hoop voor het behoud van den vrede, en vooral vertrouwen aan het Duitsche volk geven, dat het niet alleen staat in de wereld, en niet uit eigen kracht alléén zijn boelen za! hoeven te verbreken. Zooals u terecht opmerkt stijgen de aar.- deelen der oorlogstulgfabrieken al sterk, maar de aandeelen Koninklijke Olie blijven nog stationr.air. Gaan die echter óók sterk de hoogte in, dan koopen de oorlogsvloten stookolie, cn dan is het dansen der poppen KRCISSTEEKPATRONEN. niet meer te houden. Laat dus spoedig de leuze door de wereld weerklinken: Weg met het revolververdrag van Versailles! voor het te laat is. Het zal dan blijken of dc volkeren van Europa hun onderbewuste bangheid voor oen vrij en krachtig en eensgezind Duitschland kunnen overwinnen een bangheid en afgunst die in 1914 tot den wereldoorlog voerde, want kan men dit niet grondig, en tevens door eigen kracht en eenheid terug vinden, dan zal zekerder dan ooi* de toekomstige politiek van Europa van Berlijn uit geregeld worden. En om dan alleen maar bij Holland te blij ven. dan zal het hoog noodig zijn dat men hier heel spoedig begint met de partijen- splijtzwam te bestrijden inplaats van die door slapheid van hoogerhand te voeden, want met 53. zegge en schrijve drie en vijftig par tijen waarin ons volk verdeeld is. is de zoo hoog noodigc éénheid voor goed een fictie, en gaan wij ten onder, maar dan ook abso luut ten onder aan ons teveel aan vrijheid, aan die hoog geroomde vrijheid, waarvoor geen volk ter wereld in de eerstkomende paar eeuwen nog rijp is. Ik heb gezegd. J. A. HERINGA. Amsterdam, 16 Maart 1933. Van Breestraat 124. Bijschrift. De geachte inzender meent dat het de menschen weinig kan schelen wanneer zij dood gaan. omdat zij toch eenmaal dood moeten. Dit standpunt moge filosofisch ver dedigbaar zijn, maar de ervaring leert dat verreweg de meeste menschen het niet hul digen als hun leven bedreigd wordt. Dit hebben zij trouwens met de dieren gemeen. Op de groote onrechtvaardigheden in het verdrag van Versailles en op de groote geva ren die het voortbestaan daarvan oplevert, is ook in dit blad ettelijke malen gewezen. Overigens dient, de Inzender te bedenken dat Nederland niet tot dc onderteekenaars van dit verdrag behoort, en dus geen directen invloed op dc wijziging kan doen gelden. Ik vrees dat op dit onderdeel zij het dan een zeer belangrijk'onderdeel van het Inter nationale vraagstuk de Nederlandschc in vloed nihil ls, zoodat wij onze acties moeten bll.jven richten op punten waarop wij als ge lijkgerechtigd worden erkend. R. P. VROUWEN EN MEISJES VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Het comité van de Emmabloem-collcctc roept u allen op haar te helpen aan den groo ten strijd tegen de tuberculose en wel door med te werken aan den Emmabloemdag op Woensdag 5 April a.s. Dank zij de spontane hulp van allen ls het steeds mogen gelukken deze collecte tot een schitterend succes tc maken. Helpt ons opnieuw dit succes bereiken. Het slagen van den bloemendag is nog meer noodig dan vorige jaren, want de Inkomsten der Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose verminderen zeer, doordat vele van haar jaarlijksche contribuanten door dc tijdsom standigheden genoodzaakt zijn hun bijdrage tc verminderen. De bloemendag moet dus slagen en zal ook slagen indien gij allen spontaan uwe mede werking verleent. De tuberculose-vereeni- ging zal dan haar zegenrijken arbeid kun nen blijven voortzetten tot heil van dc slochtoffers der tuberculose en tot bescher ming der gezonden tegen dc tuberculose Geeft u nog heden op aan het Consultatie bureau, Ged. Oude Gracht 41. Het Emmabloemendag-comité. A. Del Baere—Jlskoot, algcm, presidente. G. van Waard, secretaris. Wijkprcsldentcn: Mcj. C. M. Heerkens Thijssen, Mevr. J. Tadema—de Breuk. Mevr. C. Hoog—Guldcnsteeden Egcling, Mej. A. Cool. Mevr. F. J. Ozingav. Dusseldorp. Mevr. Ch. v. Toulon v. d. Koog— van Braam. Mevr. M. Lucassen—v. Idslnga. Mevr, N. Levenkamp - Planten. Mevr. M. Bootde Ruijtor de Wildt, Mevr. R. J. PfaffRcudler, Mevr. E. Quarlcs van Ufford—Arntzenius. Mevr. J. Born water—Eldering. Mevr. A. E. H. Baronesse v. Dedam— Zubll. MARKTNIEUWS GROENTENMARKT TE HAARLEM. Op de op 22 Maart alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht Bru.sselsch lof 12—16 cent per KG. Veldsla 20—30 cent per KG. Boerenkool 30—45 cent per kist. Gele kool 40 60 cent per kist. Andijvie 4060 cent pcT kist. Spinazie 45—70 cent per kist. Raapstelen 5065 cent per kist. Sla f 3—f 6 per 100 krop. Bloemkool f 1.50f 2 per krat. Spruiten f 1.50f 2.25 per zak. Roode kool 6—8 cent per stuk. Pref 410 cent per bos. Selderij 5—10 cent per bos. Pieterselie 715 cent per bos Knolselderij 3—8 cent per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11