Het Persoonlijkheidsonderwij: Van de Nieuwe School. STA TEN- GENERAAL' Toezeggingen van Minister Verschuur. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 23 MAART 1933 „GELOOF EN WETENSCHAP". DERDE BLAD In ons vorig nummer plaatsten wij het eerste van een serie artikelen over het Persoonlijkheidsonderwïjs. van de hand van den heer J. A. G. Heytmajer, ons toegezonden door de Persoonlijkheidsonderwijsconcentra- tie te Haarlem. Hier volgt het tioeede artikel. „HÖchstes Glück der Erdenkinder ist riur die Persönlichkeit". Goethe. Het onderwijssysteem hierboven genoemd, berust op een geheel nieuwe basis. Het breekt absoluut met de gedachte: het kind is ontvang-, de onderwijzer uitzendstation. Het behandelt het kind als een zich vanuit zijn innerlijk ontwikkelend wezen en sluit aan bij de natuurlijke activiteit De onder wijzer zorgt, dat hij door niets die vanzelf sprekende drang tot handelen stuit of remt en zoolang ze zich in goede banen voortzei. zelfs niet ingrijpt. Doet hij dan niets? Zeer zeker wel. Hij zorgt, dat het juiste oefenmateriaal, de juiste oefenstof aanwezig is en wel in een vorm. die het nieuwe pro bleem doorzichtig stelt, zoodat de leerling, of de leerlingen als groep, daarmee zelf hun weg kunnen gaan, soms alleen, soms geza menlijk zoekende naar de oplossing of de juiste uitwerking van het gebodene. Ze zijn daarbij in eenzelfde klas aan verschil lende leerstof bezig, want niet ieder kind be- heerscht ieder vak even snel: er zijn goede lezers, die meestal ook goed in taal zijn. maar voor wie rekenen veel moeilijkheden biedt en omgekeerd zijn handige vlugge rekenaars dikwijls geen taalkundigen. Ook voor andere vakken gelden natuurlijke ver schillen. Het is erg geforceerd cn bederft heel wat leerlust, juist begrip en zelfver trouwen, om ze allen in één tempo door al die uiteenloopende moeilijkheden heen te De leermiddelen zitten niet netjes in kasten achter slot, om op tijden, die de onderwijzer goed oordeelt te worden uitgedeeld; ze staan doorloopend onder het bereik en ter oeschik- king van de leerlingen. Het algemeen voor schrift is: „Help je zelf". Het direct daaijij behoorende tweede voorschrift: ..Helpt 13 kander" en het derde: „Hinder niemand l Hier is mogelijk een geconcentreerde arbeid en een ordelijke gemeenschap, wel sterk be ïnvloed door defn) onderwijzer 'hoewel die beïnvloeding voor het uiterlijk klassege- beuren matig merkbaar is) maar zeker niet door hem opgeroepen, doch door de natuur lijke „drang tot de daad", en, zooals verder op blijken zal, ingesteld op „de plicht Er heerscht niet de geruischlooze orde die tot nog toe de klasse van dc(n) goede(n) onctei- wijzer kenmerkte, want de kinderen bewegen zich vrij en spreken met elkander, maar men treft er een echt natuurlijke orde, die groeit uit het werk en de samenwerking. Niet een. die van bovenaf gedecreteerd wordt, en die men vanzelfsprekend tracht te ontduiken (wat bij decreteeren nu eenmaal altijd net geval is), maar een die het gevolg is van natuurlijke concentralie. Tijdens dat klassegebeuren is de ondei- wijzer de opmerkzame waarnemer, die steeds toeziet, hoe iedere leerling zich door zijn werk heen slaat, hoe hij zich tegen over anderen gedraagt en die zijn werk na ziet. Bovendien staat hij klaar om hulp te bieden, waar die gevraagd wordt, wanneer op dat moment het zelf zoeken niet helpt. Dikwijls zal het beter zijn de vrager te ver wijzen naar een medeleerling, die het al meester is. omdat kinderen elkaar vaak beter begrijpen dan een volwassene. Tot voor kort hebben we gemeend, dat de logica der vol wassenen ook die van het kind was; er zijn zelfs methodes op logica gebaseerd en vol gens groote-menschen-inzichten knap in elkaar gezet. Edoch, zoo min als het kind een volwassene is in klein formaat, maar in zijn kind-zijn een phase op zich zeil ver tegenwoordigt, zoo min is de denkwüze van het kind die van den volwassene in het begin-stadium. Een kind maakt de vreemdste denksprongen en kinderen begrijpen elkaar daarin veel gauwer dan wij hen. Als dus een kind zelfstandig of met anderen samen een weg vindt, om iets te kunnen, of te be grijpen, dan moeten wij het niet storen met „voordoen" of „uitleggen" volgens onze logica. In zn ideeën 3e bundel No. 8d2 schreef Multatuli reeds: „Juist omdat het denken moet „geleerd" worden, mogen we niet door ontijdig meedeelen van niet be geerden indruk, de vatbaarheid voor dat leeren verstompen. Men bevordert de zwem kunst van eenden niet, door de eieren in 't water te werpen. Er moet gebroeid zijn. Met dit broeien belast zich de lieve trouw klokhen natuur". We hebben veel te voorzichtig het kind alles methodisch voorgedaan en stapje voor stapje verder geholpen met de gedachte, hoe minder fouten het van het begin af maakt, des te beter zal het de zaak onder de knie krijgen, met als gevolg, dat do leer lingen veel te veel op ons zijn gaan steunen, wat belemmerend werkt op initiatief en zelf standigheid. Wel treedt de onderwijzer bij hot. F. o. stimuleerend op. als het noodig blijkt, maar die stimulans is gelegen in een hint hier, een vraag daar, een voorstel op zijn lijd en ze dan te laten worstelen met hun taak onder bet motto: ..door schade en schande worat men wijs". Natuurlijk krijgt men met het keurige gave werk. dat we op onze scholen zien. waar geen foutje meer in mag schuilen: we vinden stapels oefenwerk. waar natuur lijk fouten in voorkomen 'een vanzelfspre kend gevolg van oefening) en waarin met de doorgevoerde gave vorm te vinden is. Ten slotte komt hieruit voor het goede eind resultaat van een bepaalde periooe. gecon troleerd door steekproeven. 'Zie verderop». Ik zie u het hoofd schudden en hoor de vraag: Maar hoe in de wereld kan een on derwijzer er nu voor instaan, wanneer hy de kinderen zóó vrij laat. dat de leerstof er in komt: hoe controleert hij dat? Komen ze bovenalen wel voldoende ver, wat betreft de eischen. die het voortgezet onderwijs en de maatschappij hun stellen? Hierop kan ik weer geruststellend antwoorden, dat juist die Het hoogste geluk der mensehenkmde- ren is gelegen in hun persoonlijkheid. klemmende eischen bij het persoonlijkheids- onderwijs geheel gewaarborgd zijn door de systematische werkwijze. De leerling krijgt n.l. iederen dag een minimum-taak op in de vakken, die aan de orde zijn. (De oudere leerlingen voor sommige vakken, zooals aardrijkskunde, geschiedenis, een weektaak- Die taak is van zooüanigen omvang, dat het voorgeschreven leerplan daarmee op de juiste tijd af komt. In de volgorde, waarin de leerling die taak wil afmaken en de wijze, waarop hij ze wil voltooien (alleen of in samenwerking) is hij geheel vrij. Maar af moet ae taak. Een zwakke leerling zal daar soms den gehee'en dag voor noodig hebben 'n sterke vóór elven al klaar zijn. Daarna moe ten ze verder werken aan zoogenaamde extra-taken in één of meer van dezelfde vakken, naar keuze. Als ook dat klaar is, werken ze geheel vrij. Dan kunnen ze dus in geliefkoosde arbeid hun vleugels uitslaan en komt bepaalde aanleg naar voren, met de gelegenheid, dien te ontwikkelen. Vraagt ge of die taakstelling niet in strijd is met de vrijheid die het systeem demi leerling bedoelt te geven, dan antwoord ik: „neen". Wij menschen hebben allen in de wereld een taak te vervullen. In de meest natuurlijke omwikkeling van onze capaci teiten ligt al direct een taakstelling tegen over het leven besloten. Het is dus logisch dat men daaraan al jong went. Van tijd tot tijd geeft de onderwijzer steekproeven, waar bepaalde opgaven door allen worden gemaakt, om te controleeren of het oefenwerk wel voldoende resultaten heeft opgeleverd. Deze steekproeven moeten dan op de alleszins verzorgde manier wor den afgewerkt, waarop eindresultaat recht heeft en worden ook geheel gecorrigeerd. Denkt u nu eens in. hoe op een prac- tische basis, die garandeert, dat de leerling het geheele leerplan eer zes jaren op tij a verwerkt, een levendig harmonisch function- neerenc klassegebeuren ontstaat. De leerlingen komen binnen. Na de be groetingen, die soms gepaard gaan met ge- dachtenwisselihg over wat hen op dat oogen- blik bezig houdt, zoeken ze hun taak uit en kiezen: De één. een rekenaar van nature, hapt al van zelf eerst in z'n sommen. Een ander, meer droomerig van aanleg, voelt behoefte, om als aanvang een mooi verhaal te lezen, een derde, plichtmatig van natuur, houdt ook wel het meest van lezen, maar vindt het beter, aan de moeilijke sommen- taak maar eerst te gaan kluiven, des te rus tiger zal het lezen hem boeien. Een erg vlugge helpt eerst een vriendje op streek. Doch laat ik, om u iets te doen voelen van de werksfeer, in het vol gende artikel weergeven de notities, die ik maakte na' mijn bezoek in 1922 aan de eerste proefklasse met persoonlijkheidson- derwijs te Alpsterdam, de klasse van den vader van het stelsel, den heer Groeneweg, die toen als klasse-onderwijzer toestemming- had, het in practijk te brengen en die sinds 1931 met toestemming der autoriteiten het toepast op een geheele openbare lagere school in de hoofdstad, aan de „Hillegom- school". (Sindsdien worden in het land meerdere proeven genomen, o.a. aan een volledige O.L.S. te Utrecht, te Koudum, te Assebrouck-Brugge.) BAZAR. De afd. Haarlem van de Nederl. Chr Jongel. Geh. Onthouders Vereen. „De Schakel" hoopt op Zaterdag 25 Maart een bazar te organisee- ren. in de groote zaal van het Blauwe Kruis Oude Groenmarkt. Opening om 2 uur. De toegang is vrij. Er zijn verschillende attracties PROF. DR. MEKEL OVER MEXICO. In den schouwburg aan den Jansweg hield de vereeniging „Geloof en Wetenschap" Woensdagavond een bijeenkomst, waar Prof. Dr. J. A. A. Mekel uit Delft een lezing hield over het land Mexico en het Mexicaansche volk. De voorzitter. Mr. F. Vorstman, opende den avond, en zeide dat wanneer de aanwezigen een examen zouden moeten afleggen waar hun kennis over Mexico getoetst zou worden, er wellicht velen zouden zijn, die een onvol doende zouden krijgen. De spreker van dezen avond. Prof. Dr. J. A. A. Mekel. legde er den nadruk op dat het geenszins zijn bedoeling was uitvoerig en ge detailleerd op alle onderwerpen in te gaan waarover men in verband met Mexico zou kunnen spreken. Het was slechts zijn bedoeling met behulp der lichtbeelden een causerie over Mexico te houden. In het kort sprak Prof. Mekel over de ge schiedenis, beginnende bij 1519, toen Coriez het land veroverde. Het is een historische leugen, aldus spr.. wanneer men meent- dat Cortez en zijn mannen een bestaande, groo te cultuur vernietigd zouden hebben. Vervolgens behandelde spr. op min of meer uitvoerige manier de levenswijze en de gods dienstige gebruiken der oude bewoners van Mexico, de Azteken, en daarna het koloniaal tijdvak. Speciaal behandelde hij de koloni satie-methoden der Spanjaarden. In het tweede gedeelte werd de geschiede nis der onafhankelijke Spaansche republiek behandeld, en ten slotte de vele omwente lingen in het staatsbestel der laatste twin tig jaar met de oorzaken die daartoe leidden. AANBEVELING VOOR DEN HOOGEN RAAD. De Hooge Raad der Nederlanden heeft de volgende voordracht ter vervulling van de vacature mr. L. E. Visser aan de Tweede Kamer doen toekomen: 1. Dr. G. A. Servatius, vice-president van de rechtbank te Amsterdam. 2. Dr. J. E. van der Meulen. vice-president van de rechtbank te Utrecht. 3. Dr. P. van Regteren Altena, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. 4. Dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, direc teur-generaal der belastingen. 5. Dr. F. J. A. Hyink, rechter in de recht bank te 's Gravenhage; 6. Dr. F. G. Scheltema, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. COMMUNISTEN CONTRA FASCISTEN. In Den Haag heeft een groepje commu nisten getracht de vlag van het gebouw der Fascisten aan den Bezuidenhoutscheweg (groep Haighton) naar beneden te halen. Zij hebben dit geprobeerd door op de straat op elkanders schouders te gaan staan, met als resultaat, dat men den onderkant van de vlag juist kon aanraken. Eenige agenten hebben de groep uit elkaar gejaagd. GEDEELTELIJKE RO KIN DEM PING BEGONNEN. Te Amsterdam is men begonnen met de demping van 93 M. Rokin bij het gebouw Industria, op welken grond een parkeer plaats zal komen. Er moeten eerst uitgebreide rioleerings- werken verricht worden, die zes weken zul len duren. 300 M3. zand zal worden ver werkt. MOTORDIENST. Aan de op 24 en 25 Maart a.s. door de ver- voerafdeeling der Vrijwillige Burgerwacht „Amsterdam" uitgeschreven 24-uurs oefenrit zal door een team van de Schoolcompagnie van Motordienst, bestaande uit le luitenant W. van Hulst en de sergeanten J. Krediet en J. E. Lange, worden deelgenomen op H.D.- mo torrijwiel. HERTHA THIELE TE AMSTERDAM. Vrijdagochtend 11.15 arriveert aan het Centraal Station te Amsterdam uit Den Haag de Duitsche filmspeelster Hertha Thiele. die haar film „Uit het dagboek van een Vrou wenarts" begeleidt. OPBRENGST VAN AMSTERDAM S EMMABLOEM. De Emmabloemcollecte te Amsterdam heeft f 22.600 opgebracht. Er werden bij deze col lecte ditmaal bloempjes verkocht, die 6 blaadjes hadden in stede van vijf. deze bloempjes geven recht op een gratis lot in de loterij van de Amsterdamsche Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose. EERSTE KAMER. Een eenheidswet voor de crisismaatregelen. S. d. en r. k. pleidooi voor uitbreiding der Arbeidswet- Ir. Hacke heeft een nieuw systeem. Ook chauffeurs onder de Arbeidswet? Reorganisatie van de sociale verzekering. Minister en Kamer tegen het versche kadetje. 40-urenweek nationaal of interna tionaal? Op zoek naar een Directeur van den Landbouw. 22 Maart. - De Eerste Kamer kwam aan het einde van den eersten termijn van Minister Verschuur's begrooting. Morgen worden er nog replieken gehouden. Aan het einde van den eersten termijn tellende, komen we tot de conclusie, dat er precies een dozijn woordvoerders zich hebben doen hooien en dat van dit dozijn ook weer precies de helft tot de R.K. fractie be hoorde. En al evenzeer zouden we willen con- cludeeren. dat niet alle redevoeringen het gevaar vermeden hebben van zich te begeven op het terrein van de Tweede Kamer. Er zijn wel wat heel veel details ter sprake gebracht De minister gevoelde dat ook. Want. toen hij den heer de Bruyn (r.k.) beantwoordde, die erover klaagde, dat bij hunne adressen de Kamers van Koophandel buiten hun terrein gaan. toen antwoordde de minister dat het ieder college goed is te blijven bij wat voor dat college karakteristiek is. b.v.: de Eerste Kamer. Overigens kan de minister het niet verkeerd achten, wanneer de Kamers van Koophandel pleitten voor het gezond houder, van 's Rijks financiën. Minister Verschuur heeft ook vandaag voor de heeren ter Haar (c.h.). de Vos van Steenwijk 'c.h.) en verschillende r.k. sprekers vele woorden van hulde moeten in ont vangst nemen. Bij alle hulde bleef de minis ter ervan overtuigd, dat er aan de wijze, waarop in de crisismoeilijkheden van den landbouw wordt voorzien nog wel wat ont breekt. maar de verontschuldigingen daar voor lagen z.i. evenzeer voor het grijpen alles meest zeer gehaast ter hand genomen wor den. Wanneer dus de heer van Sassc van IJsselt. (r.k.) erop wees. dat er aan de juri- disch-formeele zijde het een en ander ont brak. dan antwoordde de bewindsman daarop dat hij de getroffen maatregelen nog "•ens aan een herziening, van die zijde bekeken, wilde onderwerpen. De heer van Sasse had geconstateerd, dat het onduidelijk redi- geeren van de crisiswetten. het beantwoor den van de vraag of de crisiswetten overtre den zijn. zoo moeilijk maakte. Dc heer dc Ruiter (r.k.) pleitte voor moer controle bij het uitvoeren van de crisismaat regelen. De minister kon hier een bevredigen de verklaring afleggen: een alles omvattende accountantsdienst houdt toezicht op de rich- tigheid der boekhoudingen. Wat de eenheid betreft, spoedig zal er een ontwerp verschij nen voor een algemeene wet. welke meerdere en algemeene bevoegdheden aan de regeering ter zake van ingrijpen in de crisis schenkt, maar bovendien ook grootere eenheid bren gen zal in dc verscheidenheid landbouw crisismaatregelen. Den heer Heerkens Thijssen (r.k.) word t-oegezegd, dat ook in het volgend jaar cijfers zullen gepubliceerd worden betr. de admini stratiekosten van de Rijksverzekeringsbank. Er werden voorts vandaag weer 'allerlei wensehen den minister voorgelegd, tot steun aan landbouw cn noodlijdende industriën. De heer IJsselmuiden (r.k.) pleitte voor dc steen industrie. Het zou gemakkelijk zijn hier steun te verleenen, meende hij. Maar zooals zoo dikwijls, toen de minister zijn crltisch zoek licht schijnen deed op het voorstel, kwamen er moeilijkheden van allen kant. O.a. dit. dat wat de heer IJsselmuiden wilde, groote scha de zou beteekenen. Dc heer Danz (s.d.) pleitte uitvoerig voor uitbreiding van de toepassing der Arbeids wet: de tijden verhinderen 't. maakte, als zoo dikwijls, de minister duidelijk: economi sche omstandigheden oefenen invloed op het sociale. Verder uitbreiding van de toepassing der Arbeidswet verhoogt immers de produc tiekosten. De minister waardeerde 't, dat de heer Je Bruyn 'r.k.) wel oog had voor de econo mische bepaaldheid van sociale hulp. maar geloofde toch. dat de heer de Bruyn goed deed niet al te veel te theoretiseeren over dc vraag hoever de bevoegdheid gaat van den Staat tot het ingrijpen in het particulier bedrijfsleven: Hoos bezoek. WILHELMINE BALTINESTER. „Anne, wat ben je weer laat thuis!" Hij is erg geprikkeld, maar doet zijn best om het te verbergen. „Het spijt me verschrikkelijk! Maar ik had zoo veel te doen! Ik vergat aldoor maar op mijn horloge te kijken, en toen ik eindelijk keek, was het te laat. Ik heb zelfs een taxi genomen, om gauw thuis te zijn." „Nu ja. ik heb me niet verveeld. Ik heb hoog bezoek gehad. Een alleraardigst vrouwtje", zegt hij, en bekijkt de nagels van zijn vingers. ..Wie???" „Een alleraardigst vrouwtje". „Wat moest die hier? Waarom ontvang jij. als ik er niet ben, alleraardigste vrouwtjes?" „Ik kon haar toch niet op de stoep laten staan? Ik kwam juist thuis, toen ze aanbelde. Ik vroeg, met wie ik het genoegen had. „Ik wilde alleen maar inlichtingen over een dienstmeisje hebben, dat bij u gediend heeft," zei ze. „Mijn vrouw is zeker thuis, komt u even binnen", zei ik. Ik doe de deur open, laat haar binnen, zoek jou. Nergens te vin den!" ..Na en? Over welk meisje wilde ze in lichtingen hebben?" ..Over welkOver Rosa!" ..Rosa? We hebben nooit een Rosa gehad!" „Wat? Ach, ezel, dat ik ben! Ik bedoelde Toni!" „O, Toni! Je hebt haar natuurlijk gezegd, dat ze onmogelijk kookte, lui en onzindelijk was?" „Was die Toni dat? Ik dacht, dat je nogal tevreden over haar was. Ik heb gezegd, dat ik geloofde, dat ze heel goed was en net zoo lekker kookte als jij". „Nu, dan ben je er ook naast geweest! En heeft ze niet gevraagd waarom Toni hier weg gegaan is?" „Ja, ik heb gezegd, dat ze niet goed met jou overweg kon". „Nou jij bent ook een mooie!" „Tja, je moet de dingen toch zeggen, zoo als ze zijn!" „En hoe lang is dat „alleraardigste vrouw tje" hier geweest?" „Een uur ruim." „Je zult haar toch wel niet een uur lang Inlichtingen gegeven hebben?" „Nee. Maar ze vond dat zeegezicht zoo mooi dat in de zitkamer hangt. Ze was er erg van onder den indruk. Ze dacht dat het een Dalmatisch landschap moest zijn, het roode van de rotsen herinnerde haar aan Ragusa, en ze zei, dat Dalmatië in een maannacht te zien, het mooiste was, dat ci ter wereld bestondZe hield veel van dc zee." „Een uur lang?" „Ja zeker. Ach, als je eenmaal zoo aan het praten raakt, dan is een uur niet veel." „Zoo? En als ik eens zeg: „Laten we eens een beetje praten, lees toch niet altijd", dan heb je geen zin in praten!" „Maar ik ontkom er toch maar zelden aan. Je weet me er altijd wel toe te brengen". „Je er toe te brengen? Wat heb je het toch zielig! Heb je soms op haar medelij den gespeculeerd? Je hebt overigens geluk gehad, dat ze van de zee houdt, want dat doe ik niet en zal ik nooit doen! Mij te zoetelijk en zoo." „Juist! Zie je wel! En zij is er eenvoudig dol op." ..En jij op haar!" Wel nee. Ik vond haar alleen, absoluut objectief gesproken, alleraardigst." „Blond?" „Ja licht blond." ..Nee maar. Ik heb altijd wel geweten, dat je eigenlijk niets liever zou willen, dan dat ik mijn haren cn mijn oogen om jou liet ver ven". „Doe toch niet zoo verbitterd, Anne!" „Nogal logisch! Ik haast me dood om op tijd thuis te zijn er. wordt zoo ontvangen!" „Ik heb je toch niets verweten?" „Dat moest er nog bij komen!" „En ik dan? Ik heb me ook dood gehaast naar huis, en ik vind niet eens mijn vrouw thuis!" „Jij hebt in allen gevalle een „alleraar digste" plaatsvervangster gehad!" „Kunnen we nu liever niet gaan eten?" „Natuurlijk. Als jij het niet zoo druk had gehad over je „alleraardigste vrouwtje", wa ren we allang bezig geweest.. Bel Lina maar!" Lina komt binnen met de soep. Ze lepelen. „Je hebt je hoed nog op!" zegt hij. Ze grijpt er met beide handen naar. „Ja warempel! Jij zou een mensch heelemaal in de war maken!" „Ja. wat heb ik nu eigenlijk misdaan?" „Eet! Je soep wordt koud!" „Neen, ik steek geen lepel meer in mijn mond. tot jij zegt, wat ik gedaan heb!" „Eet dan niet!" Hij eet werkelijk niet. Lina brengt het vleesch binnen. Hij eet niet. „Dat Is toch te gek! Wat heb je eigen lijk?" „Je moet zeggen, wat ik gedaan heb." „Een domme gans, die zich hier indringt, te veel bewonderd!" „Nogal erg!" „Dat is maar zooals je het opvat!" Hij besluit te eten. De klok slaat twee. Hij springt op, gooit zijn servet weg. „Twee uur! Ik moet naar kantoor." ,.En het dessert?" „Geen dessert!" Hij gaat weg zonder des sert en zonder zoen. De stemming blijft nog wel een paar da gen somber. „Maar zij is nooit meer te laat thuisgeko men cn hij heeft dus nooit meer reden gehad om haar dat af te leeren, door te ver tellen, dat hij gedurende haar afwezigheid een „alleraardigst vrouwtje" op bezoek heeft gehad. op hel oogenblik is hei heler zeide de ml- nis >-r. te doen wat onze hand vindt om te doen. De heer de Bruyn had ook gevraagd of het niet wenschelijk was. nu de binnenland - sche productie op velerlei wijze werd bein- vloed, ook bil den uitvoer regelend op te treden. De minister merkte op. dat het een onderdeel van de algemeene wet- zal worden, het geven van bevoegdheden aan den staat tot het weren van de mogelijkheid, dat op dc buitenlftndsche markt dc Nederlandsdie producten elkaar ten nadeele van het geheel in de wielen rijden. We komen nog even terug op de toepassing van de Arbeidswet. De heer de Bruyn had gepleit voor het onderbrengen daarbij van de chauffeurs. De bewindsman decide mede. dat do nieuwe directeur-generaal van den arbeid blijkbaar een systeem heeft gevonden, tengevolge waarvan er zonder veel kosten een goede controle kan worden uitgeoefend op hot naleven der Arbeidswet. De bewindsman onderstreepte nog eens. «ai een reorganisatie van de sociale vorzek?!;j"j; en ontwerp op komst is. 200 dat m de leiding meer centralisatie komt en in de uitvoering meer decentralisatie. De heer ter Haar (c.h.) pleitte voor .net versche cadetje hij begreep niet, waarom, wanneer omstreeks 8 uur ..het versche ca detje" al gereed ligt. dat niet mocht worden afgehaald. De heer Hermans is.d.). bij wien zich de minister aansloot, betoogde de onmo gelijkheid daarvan, om het groote gevaar, dat langs dien weg de verfoeide nachtarbeid voor den bakker weer zou terugkeeren. De heer ter Haar vond weinig instemming by de Kamer. De heer Serrarens (r.k.) achtte 't wel heel verkeerd te gaan spreken over een lekker ontbijt nu er overal de nood van de werkloos he'd is Om aan dien nood te ont komen pleitte de heer Serrarens voor den veert!gurlgen arbeidsweek. Hij verdiepte zich in de vraag of er overproductie is of onder- consumptie. sprak over rationalisatie en klaagde, dat degenen, die rationalisatie wil den niet tevens onder het oog hadden gezien, hoe or aan de eischen der distributie zou heb ben kunnen tegemoetgekomen worden. In- tusschen: hij en de minister waren t er over eens. dat deze zaak alleen internationaal kon worden aan de orde gesteld en dat dan eerst de moeilijkheden begonnen. In tegenstelling rot den heer Danz (s.d.). die betoogde dat dc 40-urlge werkweek nationaal in toepassing kon en mocht worden gebracht. Mot den heer de Ruiter 'r.k.) was dc mi nister 't eens, dat de boerenstand nog zeer ln moeilijkheden stak. Maar een beetje infla tie zou zeer nadeelig zijn. zonder dat er zeker heid is voor uitkomst: dc Denen en de Engel- schen hebben hun werkloosheid maar zeer tijdelijk zien afnemen. Een der groote moeilijkheden is wat do mi nister noemde dc tegen April te verwachten „bandjir" van melk. Zal dat moeten gekeerd worden door opruiming van koeien? het heeft 's ministers ernstige aandacht. De heer de Vos van Steenwijk (c.h.) vroeg om een Directeur-generaal van den Land bouw. „ik wensch zulk een man ook alleen het Is niet zoo gemakkelijk een geschikte per soonlijkheid daarover te vinden, iemand, die wetenschappelijk moet zijn, een organisator en dan ook nog een profeet" antwoordde de bewindsman. Hij zoekt nog. Wol is de mi nister voornemens voor het eind van April tot instelling van den Economischen Raad over te gaan maar ook hier is het kiezen van den voorzitter het moeilijkste werk. De minister geeft zijn aandacht aan don landbouw. Niet alle aangegeven middelen zijn dienstig. Zoo ontleedde Mr. Verschuur, en concludeerde tot ondeugdelijkheid, het voor stel van den h»er dc Ruiter tot het heffen van invoerrechte- vooral op granen, met compensatie bij lateren uitvoer van met die granen verkregen producten. De minister bracht den heer de Ruiter onder het oog. dat niet alleen dc landbouw lijdt, maar ook de industrie. INTIMUS. SCHEEPVAARTBERICHTSN 11OLI.AND—AMERIKA LIJ N. Damsterdijk, Rotterdam naar Vancouver 21 (n.m.) te Cristobal. HALCYON LIJN. Vredcnburg 21 van Vlaardingen te Oxclo- sund. HOLLAND—BRITSCII INDIc LIJN. Streefkerk, 21 van Schiedam te Bre- HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (thuisreis) 21 van Las Palmas. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Meerkerk 22 van Antwerpen naar Hamburg en pass. Vllssingen. Serooskerk (uitreis) p. 21 Perim. ROTTERDAMSCHE LLOYD Dempo (thuisreis) 22 (11 v.m.) v. Colom bo. Kota Pinang (uitreis) 22 (4 v.m.) te Antwerpen. Sltoebondo (uitreis) p. 22 (5 v.m.) Pantel- laria. Kota Agoeng 22 van Batavia n. Rotter dam. Kota Nopan (thuisreis) p. 22 (10 v.m.) Do ver. ROTTE R DAM—ZUID - AMERIKA LIJN. Aldabi 21 Maart van Hamburg naar Rot terdam. Alcyone 23 (12 midd.) v. B.-Ayres te Rotterdam verwacht. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Ajax 21 te en van Bilbao naar Santander Amazone 21 te Barcelona. Costa Rica 21 11 u. van Barbados naar Plymouth. Haarlem 22 6 u. Vllssingen gep. 22 te Antwerpen. Hermes 21 te en van Izmir n. Istanbul. Iris 21 te Gothenburg.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9