ZUIVERAAR STA TEN- GENERAAL Radiopolitiek weer ter sprake. Purol er op! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 25 MAART 1933 DERDE BLAD HAARLEM De Kleine Entente over het plan MacDonald. Neder- landsche afgevaardigde gaat in groote lijnen met het plan accoord. Uit Berlijn: de machtigingswet van kracht. Thalmann door Moskou uit zijn functie ontheven? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir. John Simon, die gisteren per vliegtuig uit Londen is vertrokken, is des avonds te Genève aangekomen, waar hij zal deelnemen aan de beraadslagingen in de al- gemeene ontwapeningsconferentie over de ontwerp-conventie, welke de vorige week door Mac Donald is ingediend. De bespx'ekingen werden aangevangen met een toespraak van Titulescoe, die het woord voerde namens de Kleine Entente, welke zich bereid verklaarde over het En gelsche voorstel te onderhandelen, doch eischte, dat rekening moet worden gehou- tó met de veiligheid en rechtsgelijkheid. Voorts werd nog het woord gevoerd door Motta, Dr. Lange (Noorwegen) en den vertegenwoordiger van Turkije. Volgens de Tel. beperkten de meeste spre kers zich tot sympathiebetuigingen, zonder op de détails van het Britsche plan in te gaan. De Poolsche gedelegeerde wilde na dere ophelderingen over het verband tus- schen het Britsche plan en hetgeen te Ro me met Mussolini is besproken. De Zwitsersche gedelegeerde Motta aan vaardde het plan eveneens als grondslag voor besprekingen; het zal een échec der "confe rentie verhoeden. De groote mogendheden, die bijzondere verantwoordelijkheid dragen moeten het voorbeeld geven. Voor Nederland sprak prof. mr. V. H. Rut gers. Het Britsche plan vergeleek prof. Rutgers met den gunstigsten wind, dien men zich zou kunnen wenschen. Het is een wezenlijke vooruitgang, aangezien het is ingediend in den vorm van een ontwerp-conventie met concrete voorstellen. Toen de conferentie op 25 Februari 1932 besloot het ontwerp der commissie-Loudon tot basis van haar be sprekingen te nemen, was zij deze meening ook toegedaan, en het Britsche plan stemt op verschillende punten met het oorspronke lijke ontwerp overeen. en Niet alleen de vorm van het plan-Mac Donald bevalt de Nederlandsche delegatie; in groote lijnen, kan Nederland zich ook bij den inhoud aansluiten, doch het zal den auteur niet verwonderen, dat de Nederlandsche delegatie zekere wijzigingen en aanvullingen wenscht. De amendementen, die de Neder landsche delegatie zal steunen of indienen, raken echter niet de groote lijnen van het voorstel. Zij is vastbesloten,.zooals trouwens minister Beelaerts twee dagen geleden bij de besprekingen in de Eerste Kamer heeft ver klaard, in een geest van samenwerking aan de bestudeering van het Britsche plan deel te nemen, in de hoop het te zien slagen. DUITSCHLAND Bestrijding van gruwelberichten. Naar het W. B. meldt, heeft de Berlijn- sche politieke politie aan eenige vertegen woordigers van de Duitsche en de buiten landsche pers gelegenheid gegeven een aan tal communistische politieke gevangenen in hun cellen te bezoeken, om met eigen oogen te zien hoe leugenachtig de in het buiten land verspreide gruwelsprookjes zijn. De persvertegenwoordigers verzochten o.a. den communistischen leider Thalmann te mogen zien, waarvan beweerd werd dat hij met ga pende hoofdwonden en ander zwaar licha melijk letsel in de gevangenis geworpen zou zijn. Thalmann gaf zelf toe dat hem geen haar gekrenkt was en dat hij niet klagen kon over een slechte behandeling. De bezoekers konden zelf constateeren dat Thalmann geen litteekens of letselen aan het hoofd vertoonde. Precies zoo was het geval met andere gevangenen die op verzoek van de persvertegenwoordigers vertoond werden. Ook zij erkenden allen dat zij zich niet kon den beklagen over een slechte behandeling bij of na hun gevangenneming. Thaelmenn uit de gunst van Moskou REVAL. 24 Maart. (V.D.) Naar uit Mos kou wordt gemeld, is de Duitsche communist Thaelmann bij besluit van de Komintern van zijn functie ontheven. De oorzaak van dit ontslag zou zijn een „onjuist optreden". jscheidcmann zonder pensioen KASSEL. 24 Maart. (V.D.) De eerste bur gemeester der stad. Dr. Stadler, heeft zijn functie ter beschikking gesteld. De functie is opgeheven. De werkzaamheden worden verricht door burgemeester Dr. Lahmeyer. Bij een toespraak tot de bevolking zeide ,.Mi- nisterialdirektor" Dr. Freisler, dat maatre gelen. zuilen worden genomen om den vroe- geren eerste burgemeester der stad Philip Scheidemann zijn pensioen te ontnemen. In het verder verloop dezer demonstratie, welke voor het stadhuis plaats vond, wer den eenige democratische en sociaal demo cratische ambtenaren door SA-mannen naar hun lokaal overgebracht, waar hun werd medegedeeld, dat zij weer vrij waren. Er hebben geen arrestaties plaats gehad. De vervolging van Gereke. Het Pruisische departement van binnen- landsche zaken doet via Wolff mededeelen, dat de arrestatie van den gewezen Rijks commissaris voor de werkverschaffing. Ge reke, slechts voorloopig en kieschheidshalve op bevel van den Rijkscommissaris voor het departement, Göring, geschiedde, om niet onmiddellijk politie in deze zaak te mengen. Daar de bekende gebeurtenissen echter geen politieke misdrijven vormen en het ge heel gaat om strafrechterlijke delicten, is de zaak thans dadelijk in handen gegeven van het Openbaar Ministerie. Severing en Hirsch weer vrij. BERLIJN. 24 Maart (V.D.) De beide vroe gere ministers Severing en Hirsch zijn weer op vrije voeten. Dr. Hirschfeld en staatsse cretaris Abegg zouden niet gearresteerd zijn daar hun verblijfplaats niet bekend is. Machtigingswet van kracht. BERLIJN, 24 Maart. (VD.) De Donderdag- door den Rijksdag met 2/3 meerderheid aan genomen machtigingswet (Wet tot verlich ting van den nood van volk en rijk) is Vrij dag door den Rijkspresident onderteekend en gepubliceerd in het staatsblad. De mach tigingswet is hiermede van kracht gewor den. Duitschland, Joden wenschen geen inter ventie van het buitenland. De sedert 192,1 bestaande organisatie van Duitsch-nationalistische Joden, het ..Verband Nation-deutscher Juden". heeft- een circulaire gezonden aan haar leden, waarin o.a. verklaard wordt: „Treedt met de grootste beslistheid op tegen elkeen, die de misdadige poging doet om via omwegen in het buitenland de totstandkoming van de Duitsche toekomst te beïnvloeden Wan neer thans in Amerika, in Polen, in Ne derland en in andere landen van Joodsche en niet-Joodsche zijde pogingen worden ge daan om de nationale regeering in Duitsch- land te dwingen tot het verrichten of na laten van bepaalde handelingen, dan moeten wij als Duitschers deze intimidatie-pogingen met dezelfde beslistheid en verbittering be strijden als elke Duitsche volksgenoot van niet-Joodschen stam". België. Maatregelen tegen pacifisti sche studenten. Naar aanleiding van de anti-militaristische gezindheid van een aantal studenten te Leuven heeft de Senaat der Katholieke uni versiteit aldaar in alle gebouwen en locali- teiten de volgende bekendmaking doen aan plakken: „Wij vernemen, dat sommige studenten het plan hebben opgevat, om in navolging van wat aan een universiteit in den vreem de is gebeurd, inzake den krijgsdienst een motie aan te nemen, hetgeen dor den demischen Senaat niet zou kunnen worden geduld. Wellicht geldt dat een grap, maar zelfs een grap ware hier onduldbaar. Daar om moeten wij hen, die de universiteit in moeilijkheden zouden brengen, ervan ver wittigen dat zij niet langer als student zou den kunnen worden beschouwd". Een en ander heeft betrekking op de op hefmakende verklaring der anti-militairis- tische studenten te Oxford, dat zij zullen weigeren voor Koning en vaderland de wa pens te dragen, en een gelijkluidende ver klaring van studenten van twee andere Engelsche universiteiten o.a. die te Man chester. Italië Hitier de volgende maand naar Rome? United Press meldt aan de Tel: Volgens betrouwbare berichten zal Hitier begin April naar Rome vliegen voor een bezoek aan Mussolini. Een aantal leiders van de Stahlhelm heb- de uitnoodiging van den Duce, om naar Rome te komen, aanvaard en zijn van plan tegen Pinksteren met een afdeeling Stahl helm-leden naar Rome te gaan. Polen. THANS OOK HIER GEVESTIGD FIRMA H. VAN LOON van Gebouwen, Schepen, Particuliere Woningen enz., Schiedam, Leiden en Marnixstr. 116 zw. (Adv. Ingez. Med.) Amerika. Een protest tegen het plan- Mussolini. Graaf Potocki, die onlangs benoemd is tot ambassadeur bij het Quirinaal, heeft zijn functie neergelegd Dit aftreden van een ambassadeur voor dat hij zijn werkzaamheden aangevangen had vormt een zeldzaam en ongebruikelijk optreden in de diplomatie en staat in ver band met de conferentie te Rome en het pact der vier mogendheden Het is bedoeld als een betooging tegen het initiatief van Mus solini Inzake een Europeesch directorium. Wijziging in het uitvoerverbod van goud. Staatssecretaris Woodin heeft heden avond na de zitting van het kabinet bekend gemaakt, da: door het Witte Huis zeer moedig. waarschijnlijk reed£ Zaterdag, een officieele verklaring zal worden afgelegd be treffende den uitvoer van goud. Woodin weigerde bijzonderheden mede te deelen over het besluit van het kabinet. Sedert ver scheiden? dagen verluidt echter, dat. de re geering der Vereenigde Staten het uitvoer verbod van goud wil verzachten. China. EERSTE KAMER. Japansche overwinning bij den Grooten Muur. Hel Japansche oppercommando deelt mede dat Japansche cavalerie gisteren onverwachts een aanval heeft gedaan op de Chineesche stellingen bij den Grooten Muur en het Clnneesche front op 8 plaatsen heeft door broken. De Chineesche troepen zouden thans den strijd hebben opgegeven en zich in de richting van Peking terugtrekken. Dc Ja panners maakten ruim 900 gevangenen en veroverden verscheidene kanonnen. AMERIKAANSCH VRAAGGESPREK MET BERLIJN. O.m. OVER DE JODENVERVOLGINGEN NEW-YORK, 24 Maart (V.D.) In op dracht van rijkskanselier Hitier heeft heden middag de buitenlandsche perschef van de N.S.D.A.P.. Hanfstaengel in een transatlan tisch telefonisch interview met den directeur generaal van de International News Service. J. V. Connoly. verklaringen afgelegd omtrent de berichten inzake de Jodenvervolgingen in Duitschland. Hanfstaengel verklaarde: „De berichten over Jodenvervolgingen zijn gemeene leu gens". Op de vraag: „Zijn de berichten over zoogenaamde Jodemnishandelingen in Duitschland waar of onwaar?", antwoordde hij: „De Rijkskanselier heeft enkele minuten geleden, toen ik hem op het vliegveld van München' na zijn aankomst uit Berlijn ont moette. mij de machtiging gegeven te ver klaren, dat al deze berichten in hun totaliteit gemeene leugens zijn". Op de vraag: „In Amerika zijn geruchten in omloop, dat Katholieken mishandeld en gefolterd zijn geworden. Zijn deze berichten waar?", antwoordde Hanfstaengel: „Deze be schuldiging is belachelijk. Ik verwijs u naar het antwoord op uw voorafgaande vragen". De volgende vraag luidde: „Maakt uw re geering onderscheid tusschen Joden, die zich aan de wet onderwerpen en die, welke de politieke doeleinden van het tegenwoordige regiem bestrijden?" Antwoord: „Op geen enkele wijze maken wij onderscheid tusschen aanhangers en tegenstanders van de regeering". Vraag: „Zouden bij den tegenwoordigen toestand mannen als Lion Feuchtwanger en Einstein naar Duitschland kunnen terugkee- ren zonder lastig gevallen te worden?" Antwoord: „Deze vraag kan ik niet beant woorden. Daarover moeten de gerechtshoven beslissen. Het is zeer te betreuren, dat deze beide mannen zich in het buitenland zoo afkeurend over Duitschland hebben uitge laten". Vraag: „Er zijn hier geruchten in omloop, volgens dewelke het den in den Pfalz wonen de Joden verboden is hun deposito's van de banken op te vragen. Ook zouden zij bedreigd zijn met uitwijzing. Zijn deze berichten waar?" Antwoord: „Ik weet werkelijk niet waar al deze belachelijke berichten vandaan komen". Op gedetailleerde vragen betreffende ver volging van Joden antwoordde Hanfstaengel: „Het onderzoek van de Zweedsche, evenals van de Nederlandsche ambassade te Berlijn heeft uitgewezen, dat niet één Jood gedood of gewond is geworden." Vraag: „Zal Hitler Mussolini een bezoek brengen?" Antwoord: „Dat kan ik u thans werkelijk nog niet met zekerheid zeggen. Wij hebben het op het oogenblik zeer druk met de bin- nenlandsche politiek: desondanks is een der gelijk bezoek niet onmogelijk. Ten slotte zou ik zeer in het algemeen wil len opmerken, dat vele individueele Joden, en Joodsche organisatoren onze regeering on dersteunen. aangezien zij ingezien hebben, dat het eenige alternatief tegenover de na tionale revolutie de communistische terreur- heerschappij is"'. NIEUWE INVOERBELEMME- RING IN DUITSCHLAND. RECHTEN or KUNSTVETTEN VERHOOGD De minister geeft niet veel opheldering. Het geval blyft moeilijk. Ook voor een volgenden minister- Advies vnn den Radioraad niet bekend gemaakt. Een olifant en een kommetje boschbessen. De post overbelast? BERLIJN, 24 Maart. (V. Dj In het staats blad zijn gepubliceerd de verhoogingen der rechten op kunst-vetten, weike op 29 Maart van kracht worden. De rechten op marga rine worden verhoogd van 30 tot 75 Mark, evenals voor margarine-kaas, terwijl op kunst-consumptievet het recht van 12 1/2 R.M. tot 75 M. zal worden verhoogd, alles ge rekend per dubbele centenaar. BERLIJN. 24 Maart (V. D.) In het staats blad van Vrijdag wordt gepubliceerd als noodverordening van den Rijkspresident d.d. 23 Maart, dus niet als verordening vallende onder de machtigingswet, de nieuwe rege ling voor de vetindustrie. De verordening houdt in hoofdzaak in: 1) De contingenteering der productie van margarine, palmine e.d. op 50 pet. van de ge middelde productie over 1932 met directen ingang. 2) De machtiging voor de Rijksregeering dit contingent naar behoefte te verhoogen met 10 pet. dus tot 60 pet. der productie van 1932. 3) Buitenlandsch vet van deze soort wordt 24 Maart. In velerlei kleinigheden verdiepte zich de heer IJsselmuiden (r.-k.) in personeelsvra- gen. in vragen van toepassing van arbeids reglementen, vragen, die veel beter in com- missiën van georganiseerd overleg dan in den Senaat kunnen worden tei sprake gebracht. De minister vermocht er dan ook geen ant woord op te geven, was heel kort. gaf slechts enkele algemeene richtlijnen aan. sprak uit. dat hij niet gelooven kon, dat het de post- autoriteiten zou te doen zijn bij het toepas sen van regelen voor den nachtdienst, om zoo min mogelijk tot extra-betaling voor extra-arbeid genoopt te zijn De minister daarentegen zeide. dat de postdienst opdracht had. overeenkomstig zijn wensch, om zoo coulant mogelijk te zijn. De heer IJsselmuiden zette zijn klacht over beknibbeling van het lager personeel tegen over wat er op het hoofdbestuur zou gebeu ren. Dan zou vrijwel iedereen extra-toelagen krijgen. Daar zat men het dichtst bij het vuur en warmde 2lch dus het beste. Er zaten op de gereserveerde tribune eenige ambte naren van het Hoofdbestuur. Toen ze den heer IJsselmuiden hoorden, spraken hun ge laatstrekken den hartgrondigen wensch uit: „ach, ware 't slechts waar". De minister weer sprak de klacht ten eenenmale. Alleen, dooi de sterkere concentratie in het postbedrijf, was het hoofdbestuur wat uitgebreid. Maar dit werkte de bezuiniging in dc hand dit werd geëischt door de noodzakelijkheid om te komen, elk jaar weer. met een sluitende begrooting. Voor de resultaten van dat stre ven. voornamelijk van den directeur-generaal van het P. T. T.-bedrijf, had de bewindsman niets dan lof; hij begon zijn rede met. woor den van warme hulde. De minister van Waterstaat is op geen en kele vraag van den Senaat eigenlijk diep in gegaan. Wanneer dc lib. heer Smeenge klaag de over een te weinig aan postbestellingen in Drente, over een te weinig aandacht geven aan het postkantoor te Hoogeveen, dan liep de minister daaraan voorbij met te zeggen, dat vermindering der bestelling wel moest plaats grijpen, dat ereigenlijk te veel gecorrespondeerd wordt, Hoe hebben we 't nu? We hebben altijd gedacht, dat toene ming van correspondentie voor de post een voordeel is. De heer IJsselmuiden betoogde maar hij lokte oogenblikkelijk tegenspraak uit bij den oud-gouverneur-generaal Fock dat er te veel geld wordt ten koste gelegd aan de luchtpostverbinding met Indic. De heer Fock verbond daaraan de vraag of de minister over het plan-Asjes niet het advies zou wil len inwinnen van een speciale commissie. Mr. Reymer antwoorde. dat hij over het plan- Asjes een rapport afwacht van de K.L.M. en dat hij, na het rapport ontvangen en bestu deerd te hebben, zal vragen of de instelling van een speciale commissie nog wel noodig is. Men kan ook te snel naar de hulp van een commissie grijpen waarschuwde de be windsman. Behandeling van de postbegrooting, zon der dat er over de radio gesproken wordt, is natuurlijk niet mogelijk. Gisteren heeft Prof. Kranenburg de ver deeling van den zendtijd aan critiek onder worpen, vandaag heeft, de heer De Zeeuw haar verdedigd. De minister ook zette zijn bedoelingen nog eens uiteen; hij had niet verdeeld naar politieke richting of politieke groepeering. alleen naar geestesrichting en bij de verdeeling van den beschikbaren zend tijd ook gelet op het aantal luisteraars dei- onderscheidene omroeuvereenigingen. Geen minuut had de bewindsman de il lusie gehad, dat hij bevredigen zou en hij wilde zijn opvolger wel voorspellen ook nooit bevrediging op radio-gebied te zullen kunnen brengen. Meer wilde de bewindsman niet opmerken hierover, alleen nog vaststellen, dat de AVRO zich wel als algemeen aan diende. maar daarom nog niet algemeen was. Dc senaat wijdde zich voorts aan de vraag: „Moet de politiek uit de aether?" De c.h. fractie, bij monde van den heer v. ri. Hoeven volmondig Ja: zij stond op het standpunt van Prof. Slotemakcr de Bruine. De ar. fractie beantwoordde, bij monde van Jhr. van Cittcrt. die vraag ook bevestigend, wilde alleen voor de verkiezingstijden een uitzondering maken. Dc liberale fractie drong er bij monde van Mr. Fock bij den minister al even zeer op aan, de politiek buiten den radio te houden. De heer De Zeeuw (s.d.) namens de s.-d.- fractle was t' daarmede niet eens. Hij beriep zich op de vrijheid van meeningsuiting. De minister, met de heeren v. cl. Hoeven en Van Cltters. betoogden, dat. wanneer men de po litiek weert de vrijheid van meeningsuiting niet wordt aangetast, wanneer men maar overweegt rekening te houden met de bij zondere positie voor de radio, welke niet als de drukpers een zeer groote mate van ver schijningsmogelijkheden heeft Bij de radio moet men van enkele zenders gebruik maken en men kan zonder de medewerking van de overheid niet zenden. Een recht vnn ant woorden Is er niet en bovendien komen dc zendingen In de huizen, zonder dat in a'.> gevallen de huisvader het binnenkomen in dc hand heeft. Zoo spraken de heeren v. d. Hoeven, Van Cltters en Reymer. Om beper king op dit gebied te rechtvaardigen. Toch schijnt de minister niet- zoover te willen gaan als de belde andere genoemde heeren. De heer De Zeeuw (s.d.) scheen ook wel wat te gevoelen voor verbetering van den vorm der uitzendingen, maar wilde verder alles vrijlaten behoudens dan de wettelijke rem van nlet-strijdigheid met de openbare orde, de goede zeden en dc veiligheid van den Staat. Waarbij de heer Dc Zeeuw den steun verkreeg van den r.k. Prol'. Steger, die ook meende, dat de uitzendingen per radio zich alleen hadden te houden aan deze drie remmen. De minister was ook op dit punt niet vol komen duidelijk en klaar. Gemakkelijk was 't ook niet voor hem om duidelijk te zijn. want dan had hij reeds moeten uitspreken wat het resultaat geweest Is van zijn advies, dat hij kreeg van den Radioraad. En tot een conclusie kwam de bewindsman nog niet. De minister heeft ons nog niet uiteengezet wat voor hem beteekent het weren van de poli tiek uit den aether „tot op zekere hoogte". Dc minister zei wel, dat een belangrijke uiting wenscht van politieke beginselen. Geen uiting waaraan iedereen zich ergert, geen opruiing, geen demagogie. Hier wenscht de minister dus sterke begrenzingen te stellen. Hoever? we hoorden 't niet. Tot een alge heel uitsluiten van de politiek uit den aether, schijnt de minister dus niet te zullen komen. De heer De Zeeuw opperde groote moeilijk heden bij het bepalen van wat „politiek" ls. Hoe is het mogelijk de grenzen daarvan aan te geven? Hoe kan men nu bepalen of een behandeling van het loonvraagstuk politiek is of niet vroeg hij. De heer v. d. Hoeven zag dat niet als zoo heel moeilijk. De practijk zou hier wel den weg wijzen meende ook Jhr. van Cltters. Zoo moeilijk niet zeide de heer v. d. Hoeven. Men staat immers voor een soortgelijke moeilijkheid als het bepalen van het punt waarop een hoeveelheid erwten begint een hoop erwten te worden. En het verschil tusschen een politieke redevoering en een wetenschappelijk rede ziet de heer v. d. Hoeven even groot als die tusschen een olifant en een kommetje met boschbessen INTIMUS. belast met 25 penningen per pond. er komt dus een belasting op gelijk aan die op reuzel. 4) Voor breede kringen der bevolking zullen kaarten worden uitgegeven voor vet tegen lagen prijs en wel eventueel niet alleen voor werkloozen maar wel voor 25 tot 30 millloen menschen, dus de helft ongeveer der bevol king. 5) De grondstoffen voor margarine en con sumptievet en de surrogaten zullen onderhe vig zijn een een monopolie, ingericht volgens het maïsmonopolle, zoodat de particuliere handelsmogelijkheid onbeperkt blijft. 6) Alle voedingsmiddelen dus ook de eiwit- houdende, in het bijzonder oliekoeken, e.d. zullen onder het maismonopolie vallen. 7) De in de Decembernoodverordening ge geven machtiging tot Invoering van een bo- tervermenging in margarine wordt niet op geheven. zoodat de maatregelen ook op dit gebied ieder oogenblik kunnen worden aan gevuld. 8) Er zal zorg voor worden gedragen, dat de margarine onafhankelijk overigens van deze regeling der vetindustrie in ieder geval voor de werkloozen steeds goedkoop zal zijn. 9) De regeering krijgt de mogelijkheid ver dere maatregelen te treffen voor de techni sche regeling der margarineproductie en de margarineconsumptie. Op deze wijze zal Duitschland zijn vetbe- hoeften zelf voor ten minste 80 pet, kunnen bevredigen terwijl thans nog van 60 tot 65 pet. moet worden ingevoerd. ONDERZOEK NAAR DEN BRAND OP DE „PniLTPPAR" BEGONNEN. MARSEILLE. 24 Maart (VD.) De sub commissie van den senaat voor de koop vaardijvloot. belast met het onderzoek naai de brand aan boord van de „Philippar" en de „Atlantique" is met haar onderzoek be gonnen. Er werd een bezoek gebracht aan twee mailschepen, een Nederlandsch en een Engelsch Een aantal getuigen van den brand aan boord van de „Philippar" werd gehoord. Morgen wordt een bezoek gebracht aan het zusterschip van de „Philippar", de Felix Roussel". OTTO LEHMANN RUSSBÜLDT IN VRIJHEID Van wel ingelichte zijde wordt vernomen dat Otto Lehmann Russbüldt, de schrijver van het bekende boek over de Bloedige Inter nationale der Wapenindustrie die aanvanke lijk gearresteerd was, weer in vrijheid is ge steld. De bekende pacifistische publicist Karl von Ossietzky is misschien ook in -vrijheid gesteld. Dan zijn in een ommezien handen, ruw en rood van huishoudelijk of welk ander werk ook, weer zacht, gaaf en blank. (Adv. Ingez. Med.) ZETTERSSTAKING TE WEENEN HEIMWEHREN DRUKKEN EEN NOOD- ORGAAN. WEENEN. 24 Maart (V. DA: Onder de dagblad-typografen is een alge meene staking uitgebroken. De vakvereni gingen hebben hun standpunt nog niet be paald. Bondskanselier Dollfuss. die naar Stiermar ken was vertrokken om daar de week-end door te brengen is hedenavond in Weencn teruggekeerd. WEENEN. 24 Maart (V. DA: De typografenbond heelt de staking afge kondigd tot Zaterdagmiddag 3 uur. zoodat hierdoor dus ook de middag-éditie zal worden getroffen, De typografen achtten zich be nadeeld in hun materieele belangen door de toepassing van de censuur. De staking zou echter geen politiek karakter dragen. In den loop van d ennacht zal dc bonds kanselier nog confereeren met dc uitgevers van de dagbladen en afgevaardigden van dc pers. De Helmwehren volgende toestand aan dachtig en trachtten dezen in hun invloeds sfeer te neutraliseeren. Het eenige morgen verschijnende blad zal het eerste nummer zijn van het blad der Heimwchren, dat met hulpmiddelen zal worden gedrukt. HEIDELBERG'S BURGEMEESTER VRAAGT OPHEFFING VAN HET .MENSUR" VERBOD. HEIDELBERG. 24 Maart (W. Bj De bur gemeester van I-Ieidelberg, dr. Nienhaus, heeft namens de stad Heidelberg bij den minister van Justitie een voorstel ingediend om op heffing voor Baden van het studentenduel- verbod. Aan dien wensch zal onmiddellijk gevolg gegeven worden. IIIXTZE TOT TWAALF JAAR TUCHTHUISSTRAF VEROORDEELD. BERLIJN. 24 Maart (V.D.) De bankier Hintze, die op 23 October 1932 zijn echtge- noote, de opera-zangeres Gcrtrud Binder- nagel heeft doodgeschoten, is thails door het Landsgerecht overeenkomstig den clsch wegens doodslag veroordeeld tot 12 jaar tuchthuisstraf en 10 jaar eerverlies.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9