Koopt Nederlandsch Product £=S PHILIPS RADIO HET VISSCHERIJBEDRIJF. OPENING HUISVLIJTTENTOONSTELLING. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 28 MAART 1933 UIT DE OMSTREKEN. IJMUIDEN. DE GEVOLGEN VAN DE STAKING. „De aanvoeren van IJmuiden tellen 200 goed als niet meer mee". Uit het weekoverzicht van de vischmarkt te Rotterdam, voorkomende in het Rotter- damsch Nieuwsblad van gisteren knipten we het volgende stukje: „De aanvoeren van IJmuiden tellen zoo goed als niet meer mede en el werd in de eerste weken van de staking door de visch- handelaren hier ter stede dikwijls over dezen strijd gesproken en op de verrichtingen van de een of andere partij kritiek uitgeoefend, nu hoort men er niet meer van en men heeft zich geheel aan den toestand aange past, ja, men zal het zelfs vreemd vinden als de booten wederom gaan varen en er visch van IJmuiden wordt aangevoerd." Zooals het op de vischmarkt te Rotterdam is, is het natuurlijk ook op vele andere markten. Ook vele afnemers, die anders steeds in IJmuiden koopen vervreemden zich van onze markt. De gevolgen van de staking zijn dan ook funest en als de staking tot het verleden behoort, zal het ongetwijfeld nog langen tijd duren voor en aleer de handel het verloren terrein zal hebben terugge wonnen. Toestand thans slechter dan ooit. Zuiderzeebokking en goedkoope eieren concurreeren mei de Noordzeevisch. Alle kwade geesten schijnen thans samen te werken, om het visscherijbedrijf, eens een bron van inkomsten voor duizenden gezin nen, den genadeslag toe te brengen. In een elders in dit blad voorkomend berichtje, af komstig uit het weekoverzicht van het Rot- terdamsch Nieuwsblad wordt de huidige toe stand bijzonder raak getypeerd: „....men zal het zelfs vreemd vinden als de booten weder gaan varen en er visch van IJmuiden wordt aangevoerd," „Men heeft IJmuiden niet meer in de rekening" een zuiver IJmui- densche terminologie, is een slagwoord ge worden, dat helaas maar al te waar blijkt te zijn. t Er is meermalen van zekere zijde te ken nen gegeven, dat het absoluut geen zin zou hebben, om als er eens spoedig een eind aan de staking mocht komen, booten naar zee te zenden. We hebben dat steeds als een standpunt beschouwd, dat voortspruit uit een buitengewone zwartgalligheid, als een fatalisme, dat z'n oorzaak vond in de natuur lijke en de incidenteele moeilijkheden, waar mede vooral de handel te kampen heeft. Het heeft er echter allen schijn van. dat ditmaal de pessimisten het bij het rechte eind heb ben. Eenigen tijd geleden is in ons blad gewezen op het nut van een krachtdadige campagne ter bevordering van het gebruik van visch in ons land. Maar in plaats van deze campagne kregen we er een, die ten doel had het ge bruik van een ander „nationaal product" n.l. van het Nederlandsche el te bevorderen, met dat resultaat dat, althans naar de bladen melden, de consumptie van eieren met 50 pet. is toegenomen. De eieren zijn goed- kooper dan ooit, ca. 3 ets. per stuk. De bin- nenlandsche handel heeft thans in het ei een geweldige concurrent en zoolang de prijs van de eieren zoo laag blijft is er voor visch geen behoorlijke prijs te maken. Maar 't is niet alleen het ei, dat de visch een groote concurrentie aandoet. Er is ook nog "de Zuiderzeeharing. Langen tijd heeft men in het onzekere gestaan, omtrent het lot van de haring. Maar deze onzekerheid is thans weggenomen. Dit zoo gerenommeerde vischje, dat zich de pas naar z'n oude paai- plaats zag afgesloten, zwemt thans „dik" rond in de Friesche Waddenzee. In groote massa's worden ze gevangen in de fuiken en kamers, die zijn opgesteld langs den Frie- schen zeedijk rondom Harlingen en de kuil- visscherij, die in het gezicht van de Friesche kust met allerlei soort vaartuigen wordt uit geoefend, laat zich ook niet onbetuigd. Enor me hoeveelheden haring, wekelijks eenige millioenen. worden er in de Friesche haven stad aangevoerd en gaan van daar uit het land in om zij het ook voor korten tijd, de Noordzeevisch in den hoek te drukken. Voor iets meer dan één cent per stuk koopt men thans de fijnste bakbokking. De bokking be- heerscht de markt en naar schol of kabel jauw kijk men haast niet meer om. De exporteurs hadden thans hun hoop ge vestigd op de tong, waarvoor met 1 April a.s. na een intermezzo van twee maanden de uitvoer naar Frankrijk weer zou worden opengesteld. De exporteurs rekenden er op. a.s. Donderdag of Vrijdag met de verzending te kunnen beginnen en zij waren reeds be gonnen, op voorhand te koopen. En daar komt geheel onverwacht de tijding uit Parijs, dat niet 1 April, maar eerst 1 Juni fijne visch in Frankrijk zou worden toegelaten. Een nieuwe slag. Wel zal men alsnog trach ten de directe schade als gevolg van de vóór- inkoopen af te wentelen, maar al zou dit gelukken, dan nog moeten er eerst weer twee maanden verloopen, voordat met dezen ex- porthandel kan worden begonnen. Is het een wonder, dat er een gedrukte stemming in den afslag heerscht? Er zijn vischkoopers die zich schijnbaar niet meer interesseeren voor hun zaak, die ze. na haar met onvermoeiden ijver te hebben opge bouwd. langzaam maar zeker ten onder zien gaan. zonder eenig uitzicht op een betere toekomst. Er is geen plaats meer voor den ouden ondernemingsgeest want er valt niets meer te ondernemen, daar alles wat men maar uitdenkt, bij voorbaat gedoemd is te mislukken. Het eenige, wat nog wijst op eenigen ondernemingsgeest is 't zoeken naar middelen, om een gat te vinden in het net der voorschriften, dat de autoriteiten rondom den exporthandel hebben geweven. Het is een algemeen bekend feit, dat er in België nog wel een vischje kan worden ingevoerd, dat geen tijd gehad heeft, om een lengte van 40 c.M. te behalen. Maartong is tong en schol is schol zegt men op het consentenbu reau. En dat valt niet te ontkennen. S. B. Opening van de huisvlijttentoonstelling. In het midden burgemeester en mevrouw Rambonnet. De huisvlijttentoonstelling, waaromtrent wij in ons blad van gisteren reeds het een en ander hebben medegedeeld, is Maandag middag officieel door burgemeester Ram bonnet geopend. Deze eenvoudige plechtigheid geschiedde in het gymnastieklokaal van school D. Namens het organiseerende comité heette de heer A. J. Visser na de bijeenkomst met gebed te hebben geopend, de aanwezigen, in het bijzonder den heer en mevrouw Ram bonnet hartelijk welkom., De heer Visser zette het doel van het comité uiteen: het leiden van de jeugd in goede ba nen. Men is wel pessimistisch over de toe komst van het jonge geslacht, maar die zal zijn wat wij ouderen er van maken. Spreker herinnerde aan de verleden jaar gehouden tentoonstelling. Er zijn nu veel meer kinde ren en men kwam plaats tekort. Spreker dankte burgemeester en wethouders voor het beschikbaarstellen van het schoollokaal. Met de uitbreiding van het werk kwamen grootere zorgen. Binnenkort hoopt het comité een vergadering uit te schrijven met de ouders, om zoo mogelijk het werk nog meer uit te breiden. Ook de financieele zorgen zijn zwaarder geworden. Spreker verzocht daarna den burgemees ter, de tentoonstelling te openen. Alvorens dit geschiedde werd mevrouw Rambonnet en den burgemeester een geschenk overhandigd be staande uit een product van de huisvlijt. Burgemeester Rambonnet kreeg daarna het woord. Hij herinnerde aan de opening van de eerste tentoonstelling in het gebouw aan de Kalverstraat. Hij heeft toen zijn be wondering uitgesproken over het vele werk, dat met zoo weinig hulpmiddelen tot stand was gebracht. De burgemeester meende, dat de commissie een woord van gelukwensch toekomt. Het ge meentebestuur heeft met bijzonder genoe gen eenige lokalen beschikbaar gesteld en als hij uit de school mag klappen: de huisvlijt- vereeniging staat op het raadhuis bekend als „de vereeniging van den burgemeester", om dat het de eerste vereeniging was, waarvoor bij burgemeester en wethouders om hulp werd aangeklopt. Al kon de gemeente niet veel doen, de burgemeester zal gaarne zooveel mogelijk aan de wenschen der vereeniging tegemoet komen. Spreker noemde het een gelukkig verschijnsel, dat er bij de ouderen een beweging in opkomst is om wat voor de kinderen te doen, om de jeugd haar vrijen tijd goed en nuttig te laten doorbrengen. Hij is er van overtuigd, dat wat vandaag geboden wordt, zijn verwachtingen zal overtreffen. De burgemeester wenschte de vereeniging toe, dat het werk nog vele jaren mag worden vol gehouden en dat er ook in normale tijden een groote plaats voor huisvlijt open is. Ds. Wildschut sprak als voorzitter van de Instelling die der commissie verleden jaar onderdak heeft verschaft. Hij zeide, van har te mede te leven met den uitbouw. We moe ten, zeide ds. Wildschut, de tentoonstelling zien als het resultaat van eenige factoren der laatste decennia. De techniek en de in- dustralisatie heeft een overmatige productie ten gevolge gehad; tusschen arbeid en pro ductie is de verhouding gewijzigd. Het merk waardige feit der laatste decennia is, dat men naar de huisvlijt terugkeert. Men wil persoonlijk verband leggen tusschen arbeid en product (Toynbee). Een andere factor is het jeugdvraagstuk. Spreker verheugde zich zeer, dat de huisvlijtcommissie ook het jeugd vraagstuk weet op te lossen en meende, deze tentoonstelling te mogen zien als het resul taat dezer factoren. De gasten begaven zich daarna naar de lokalen der tentoonstelling, die nadat een foto was genomen door den burgemeester geopend werden. 8 Cyl. FORD Deze Philips Radio-aanbiedingen gelden uitsluitend van 15 MAART lot en met' ,30 APRIL a.s WELKE KORTING ONTVANG! U? Een Philips 2511 toestel geeft recht op een korting van f 60.— Een Philips 2531 of 2533 geeft recht op een korting van 55-~* Een Philips 2634 geeft recht op een korting van f 55-"" Een Philips 2534 of 2537 8ee'1 recht op een korting van f 45-~* Een Philips 2514 of 2524 geeft recht op een korting van f 40.— Een Philips 2501 of 2502 geelt recht op een korting van f 30.— (mits het zich in goeden staat bevindt en behoorlijk functionneert) De afbeelding van de PHILIPS 630 A in deze advertentie ver toont een fout, welke voor een scherp opmerker te vinden is. Aan dengene, die een 630 A of een 630 C (resp. 620 A met luidspreker 2123) koopt, al dan niet met in ruil van een der bovengenoemde toestellen en die deze fout ontdekt, volledig aanwijst en tevens een goede verklaring kan geven hoe zij ontstaan is, loven wij een FORD-SEDAN TUDOR V-8 als geschenk uit. Bij meerdere goede inzendingen beslist het loL 2534 iederen, aan deze campagne deelnemen- den, handelaar inruilen als korting op een 630A (voor geli jkstroomnetten 630C) of een 620 A met luidspreker 2123, de beroemde 4-krings „Super-Inductie" ontvangers, die dank zij maximum selectiviteit en groote gevoeligheid geheel aangepast zijn aan de huidige omroeptoestanden. Er worden 10 toe stellen 630 A resp. 630 C uitgeloofd voor de 10 beste slagzinnen of 2-regelige rijmpjes betrekking hebbende op Philips^,Super-Inductie" ontvangers, zulks ter beoor deeling van een jury. Ieder, die gebruik; maakt van het inruilaanbod, heeft het recht slagzinnen of rijmpjes in te zenden. Elke deelnemer aan dezen wedstrijd kan slechts voor één prijs in aanmerking komen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10