AUTOMOBILISME. DAMMEN HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD DINSDAG 28 MAART 1933 FEESTAVOND ,DOOR SPORT VEREENIGD". Zaterdag had in café „Dreefzicht" de fees telijke herdenking plaats van het 5-jarig hé- staan van bovengenoemde vereeniging. De zaal was geheel gevuld, toen voorzitter Duyff opende en den aanwezigen welkom heette. Hij verzocht aan den oud-voorzitter, den heer M. Deen. die speciaal voor de vie ring was overgekomen, de leiding van net feest te willen overnemen. Als blijk van waardeering voor alles wat hij als voorzitter voor de vereeniging heeft gedaan, bood mej. T. Meijer hem onder da verend applaus een fraai geschenk aan en verzocht hem het eerë-lidmaatschap te wil len aanvaarden. Ook den heer F. Terstal, die van de oprichting der club af een bestuurs functie heeft vervuld, werd een geschenk aangeboden. De heer M. Deen nam zeer ver rast de benoeming aan., en dankte voor de geschenken. Hierna werd overgegaan tot afwerking van het programma. Tijdens de pauze werd nog het woord 'ge voerd door den heer F. A. Slikker, afgevaar digde van het Bondsbestuur. Behalve vele persoonlijke gelukwenschen waren nog schriftelijke felicitaties ingeko men van mej. J. Olydam en de zustervereni gingen; Adven'do, Excelsior, Meerlebosch. Ons Genoegen, Oosterkwartier en S.S.M. ZWEMMEN. JAARVERGADERING NED. ZWEMBOND. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van den Ned. Zwembond. De voorzitter, de heer C. F. Kellenbach, memoreerde den grooten bloei van den Bond, die met 500 leden was vooruitgegaan. Nadat de overleden leden Dr. W. E. Merens en I. Pezie waren herdacht, werden de heeren J. den Boer, G. Langelaar Jr., Van Schagen en Blitz tot leden van verdienste benoemd. Verschillende verslagen werden goedge keurd. Hierna was aan de orde de bestuurs verkiezing. In de vacature van mevr. J. E. Triebels-Koens (penningmeesteresse) die af trad en niet herkiesbaar was, werd gekozen mevr. S, W. de Dood-Koenen (Amsterdam). De heer G. Blitz, tweede secretaris was eveneens niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen dr. Kolff (Rotterdam). In de vacature-Feenstra werd de heer P. Steenhuis (Groningen) gekozen als commissaris, terwijl in diezelfde functie de'heer Van Doorn werd herkozen. De aftredende leden van de Technische Commissie, de heeren A. S. Sirks, J. W. van Doorn en mej. G. Klapwijk werden herkozen. In de Commissie van Beroep was een va cature ontstaan wegens het overlijden van Dr. Merens. Hiervoor werd gekozen Mr. G. J. C. Claessens (Amsterdam) tot plaatsvervan gend lid mevr. Triebels-Koens (Amsterdam). De voorzitter nam met enkele hartelijke woorden afscheid van mevr. Triebels-Koens, die zeventien jaar lang haar krachten aan het werk van den Bond had gegeven, liet was de bedoeling geweest om mevr. Triebels- Koens die van den Kring Amsterdam reeds bloemen in ontvangst had moeten nemen, een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden. Door bijzondere omstandigheden was dit geschenk echter niet aanwezig, zoodat dit later in intiemen kring zal worden aan geboden. HANDBAL. FEESTAVOND RAPIDITAS. Zaterdagavond hield Rapiditas haar jaar- lijkschen feestavond in de Kroonzaal. Nadat de avond door den voorzitter ge opend was werd met de afwerking van het programma begonnen. Zeer in den smaak vielen dansen uitge voerd door mej. Jenny Roders en den heer Evert Smit, beiden uit Amsterdam. Ze had den dan ook een hartelijke ovatie in ont vangst te nemen. Verder was de medewerking van den heer Giesbers, in de rol van muzikale clown, een groot succes. Te drie uur gingen allen voldaan huis waarts. De heer J. Nieuwenburg, die dezen avond leidde, kan met genoegen hierop terug zien. De K. N. A. C.-wimpeltocht naar den Afsluitdijk Er blijkt groote belangstelling te bestaan voor den Wimpeltocht, dien de Kon. Ned. Automobiel Club voor haar leden heeft ge organiseerd op Zaterdag 1 April a.s. Er zijn zeer velen dit in de tot standkoming van den Afsluitdijk een gebeurtenis van historische beteekenis zien in de geschiedenis van Neer- land's groei en daarom prijs stellen op het bezit van den specialen Penning, dien de K.N.A.C. voor dezen tocht door Begeer heeft laten ontwerpen. Daar de Sportcommissie op een controle- tocht van de oorspronkelijk voorgeschreven route gebleken is, dat de nog wat primitieve wegen in den nieuwen Wieringermeerpold-er van dien aard zijn, dat zij voor iederen automobilist berijdbaar zijn. is besloten den polder in het traject op te nemen Daardoor is een kleine route-wijziging noodig gewor den. Van Aartswoud zal in verband daar mede niet naar De Gouw worden eereden. doch dwars door den nieuwen polder naar de pas ontstane dorpen M:ddov,m?er en Slootdorp. In laatsgenoemde plaats zal dan een winroel ■worden uitgereikt, dien men oorspronkelijk in De Gouw zou v",,"en. Van Slootdorp wijst de weg dan venzelf naar Wier in gen en Den Oever, waar zooals men weet de nieuwe Afsluitdijk begint. De inschrijving voor den Wimpeltocht sluit heden Maandag bij het secretariaat der K.N.A.C.. Lange Vijverberg 10 te 's Gra- yenhage. Clubkampioenschappen Haarl. Damclub. J. WIËLENGA PROMOVEERT NAAR DE HOOFDKLASSE Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het tweede klasse clubkam pioenschap 19321933 der Haarl. Damclub. Deze luidt thans als volgt: gesp.gew.rem.verl.pt. J. Wielenga 10 6 4 0 16 Th. Wesselman 11 5 3 3 13 P. J. Bijrij 8 5 2 1 12 C. Kool 9 4 4 1 12 A. Kiel 12 4 4 4 12 J. M. A. Minder houd 12 4 4 4 12 Ph. F. Amelung Sr. 9 3 5 1 11 J. H. Reedijk 12 4 2 6 10 H. J. Rozijn 9 3 3 3 9 T. Kerkman 10 2 4 4 8 J. Otter 9 3 15 7 F. W. de Pater .9 2 0 7 4 W. J. A. Ma tl a 8 0 2 6 2 WATERPOLO. H.I.L.O—HAARLEM-COMB. 5—5 Het polo-zevental van het Haarlemsch In stituut voor Lichamelijke Oefening speelde Maandagavond j.l. in Stoop's Bad een wed strijd tegen een gecombineerd zevental van de Zwemclub „Haarlem". De leiding beruste bfj den heer Th. Höls- ken. Rust kwam met 23 en het einde met 55. De opstelling van H.I.L.O. was als volgt: Koning Timmermans, Verwaal, Mooy Frost, Mases, Drion. De Doordrijvers. Dezer dagen hield de Haarl. Vouwbootver- eeniging ..De Doordrijvers" haar jaarver gadering. Besloten werd over te gaan tot het bouwen van een metalen bootenhuis. Het be stuur werd, na goedkeuring van de statuten, gemachtigd tot het ter zijner tijd aanvragen van de Koninklijke goedkeuring. Het zomerprogramma tot Juni werd als volgt vastgesteld 2 April: Bezoek aan de Hiswa-tentoonstel- ling. 9 April: Tocht naar IJmuiden. Waarschijn lijk wordt dan een vouwbobt-film opgenomen. 16 en 17 April: Paaschweek-end aan de Kaag. Eind April-begin Mei: Tocht langs de bol lenvelden. 14 Mei: Bezoek aan Schiphol. 25 Mei: Bezoek aan de Varsity. 3, 4 en 5 Juni: Pinkster-week-end aan de Loosdrechtsche plassen. 18 Juni: Tocht naar het Gein. 24 en 25 Juni; Week-end aan de Kaag. VOETBAL. DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN. URUGUAY NEEMT DEEL. ROME, 27 Maart (V.D.) Thans heeft ook Uruguay zich aangemeld, als deelnemer voor de wereldkampioenschappen, welke vol gend jaar in Italië zullen worden gehouden. Hierdoor is het aantal deelnemende landen tot dertig gestegen. DE METEOOR—ZANDVOORT (3—4) Zandvoort heeft een invaller voor E. Keur. Aangemoedigd door een vrij talrijk publiek onderneemt de thuisclub de eerste aanvallen, uit één waarvan de middenvoor zijn club de leiding geeft (10). Deze voorsprong is echter van zeer korten duur, want Schuiten passeert spoedig in zijn eentje eenige spelers en scoort onhoudbaar. (1—1) Nadat Kerkman in eigen doel gekopt heeft, waardoor De Meteoor eenigszins fortuinlijk aan een doelpunt komt, maakt Hollenberg voor Zandvoort weer gelijk (22). Zandvoort dringt de thuisclub geheel op eigen helft terug; haar verdedigers krijgen dan ook druk werk. Zij kan den druk niet weerstaan en moet zwichten voor doelpunten van Schuiten en Luiting (24). Met dezen stand breekt de rust aan. In de tweede helft vrijwel hetzelfde spel letje als vóór de rust, met dit verschil, dat nu de verdediging van De Meteoor er veel beter in is. Zandvoort weet haar meerder heid dan ook niet in doelpunten uit te druk ken, De Meteoor weet, nog één mooi doelpunt te scoren, zoodat het einde aanbreekt met een verdiende 43-overwinning voor Zand voort. HILLEGOM—R. C. L. (6—1). Deze uiterst vlugge wedstrijd is door Hil- legom op welverdiende wijze gewonnen door meer tactisch en doortastend spel. De Hillegommers houden het spel bijna voortdurend op de R.CL.-helft. Drie corners leveren niets op. Na ongeveer 20 minuten breken de Leidenaars door; de Hillegomsche keeper houdt bij drie op elkaar volgende schoten zijn doel schoon. F. v. d. Hulst trapt langs den uitloopenden keeper in open doel. Hoewel hij een paar schitterende staaltjes verricht weet kort daarop van Beek na goed opbrengen van J. v. d. Loos weder te doel punten. Na rust is het Hillegom-overwicht weder om groot. Na vijf minuten doelpunt F. v. d, Hulst via Van Beek; na drie minuten scoort W. v. d. Loo uit een vrijen schop voor hands no. 4. Aan een scrimmage voor het Leidsc'ne doel maakt St. v. d. Hulst een einde door no. 5 te deponeeren en na een half uur spelen scoort dezelfde speler het zesde doelpunt. Bij een van de sporadische aanvallen der Leide naars maakt de Hillegomsche keeper een paar passen te veel met den bal; de daar voor toegekende strafschop wordt omgezet in het eenige tegenpunt. Wat geeft U de garantie, geen verlegen goed, dat misschien reeds jaren oud zijn kan. te ontvangen bij aankoop van „Aspirin-tabletten"? Bij de buisjesverpakking van 20 tabletten uitsluitend de oranjeband en bij de verpak king van 2 tabletten het oranjezakje. Eischt dus in Uw eigen belang deze ver pakkingen. (Adv. Ingez. MedJ HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. AFDEELIXG I. Eerste klasse: Blauw Wit't Gooi. H.B.S.Hermes-D.V.S. FeijenoordZ.F.C. R.C.HD.H.C. Tweede Klas:-.-- D.E.C.W.F.C. KinheimAlcm. Victrïx V. V. A—Z. V. V. E.D.O.HR.C Tweede Klasse B: Spa rtaan D.W.'S Eioetöendaa!A F.C. AlphenB.F.C. Derde Klasse B: Schoten—O.V.V.O. OosteroarkD.J.K HalfwegZeemeeuwen S.D.W.De Kennemers. Derde Klasse C: Amstel—Zandvoort Rodi—Holland Z.R.C.—O.D.E. U.V.V.De Meteoor Vierde klasse A A1 kmaa vTexel SchagenQ. S. C. E.V.C.Zilvermeeuwen VroneUitgeest. Reserve eerste klasse: Z F.C. 2Stormvogels 2 A. F. C. 2Haarlem 2 H.F.C. 2Hilversum 2 Reserve tweede klasse A: T.O.G. 2W.F.C. 2 Alcm. Victrix 2—R.C.H 2 West Frisia 2—K.F.C. 2 V.S.V. 2—Ajax 3 Reserve derde klasse ZV.V. 2—Hollandia 2 O.S.V. 2—Z.FC. 3 Q.S.C. 2De Kennemers 2 AFDEELING IT Eerste klasse: SpartaWest Frisia. StormvogelsHaar-lem K.F.C.Hilversum Tweede Klasse A R.F.C.—O.D.S. NeütunusSteeds Hooger D.C.L.B.E.C. O.N.A.Quick Tweede Klasse B: Excelsior—V.I.O.S. S.V.V.—Fortuna V.Q C—VD.L. Vierde klasse A: L.D.WB.—Hillegom De Jagers—Kranenburg Reserve eerste klasse: Xerxes 2—D.H.C. 2 A.D.O. 2—Sparta 2 C.V.V. 2—V.U.C 2 Gouda 2Feijenoord 2 AFPEELINO *7 Eerste klasse: Ensch. BovsRobur et Velocitas Vitesse—P.E.C. TubantiaGo ahead A.G.O.V.V.—Enschedé HeraclesWageningen AFDEELING IV Eerste klasse: N.O.A.D.M.V.V. AFDEELING V. Eerste klasse: FrisiaAlcides AchillesVelocitas G.V.A.V.Veendam. WERKLOOZEN-COMPETITIE. De wedstrijd SpartaZw. Goud, die een beslissing zal brengen voor de bovenste plaats zal niet op het Politie-terrein. maar a.s. Woensdag op het terrein van Schoten wor den gespeeld. De wedstrijd besint even als in het vervolg de andere wedstrijden, '.e half drie. HOCKEY COMPETITIE-STANDEN. Ie klasse West. gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Amsterdam 15 12 1 2 45—13 25 Hilversum 15 11 3 1 40—10 25 Hl.C. 14 6 4 4 27—25 16 H.D.M. 14 6 2 6 26—22 14 H.O.C. 14 5 4 5 19—25 14 Gooi 14 3 4 7 18—26 10 Bloemendaal 14 0 6 8 9—32 6 Togo 14 1 2 11 19—50 4 Promotie-afdeeling. M.H.C. 13 9 3 1 40—20 21 Utrecht 14 7 2 5 26—32 16 H.D.M. 2 13 6 3 4 43—27 15 Hilversum 2 13 6 2 5 20—27 14 Amsterdam 3 13 6 2 5 30—33 14 Victoria 13 3 4 5 25—30 10 Bloemendaal 2 13 4 1 8 16—26 9 Gooi 2 14 3 1 10 30—35 7 2e klasse A Kieviten 14 11 2 1 49—20 24 H.O.C. 2 13 8 2 3 41—31 18 Delftsche Stud. 14 7 2 5 25—25 16 Togo 2 14 6 2 6 35—30 14 Vierde 13 5 3 5 2631 13 Leiden 12 3 3 6 21—24 9 H.B.S. 14 4 0 10 24—47 8 H:L:C. 2 14 2 2 10 26—43 6 2e KlasseB Be Fair 14 9 3 2 42—26 21 Laren 14 7 3 4 46—30 17 Amsterdam 5 13 7 1 5 38—29 15 Alkmaar 13 4 5 4 28—26 13 Hilversum 3 14 5 1 8 36—43 11 M.H.C. 2 14 4 3 7 31—40 11 A'dam 2 14 4 2 8 22—42 10 Amersfoort 12 4 2 6 31—38 10 3e Klasse A Strawberries 14 12 2 0 65—20 26 Alliance 13 10 2 1 58—13 22 Bloemendaal 3 13 7 2 4 48—36 16 M.H.C. 3 11 6 0 5 38—39 12 Strawberries 2 12 4 0 8 19—42 8 H.B.S. 2 12 2 1 9 18—47 5 WANDELSPORT. DE WANDELTOERIST. Zondag j.!. namen acht leden van boven genoemde vereeniging dee: aan den door de Leidsche Wandelsport Vereeniging uitge schreven propaganda-marsch van 40 K.M Allen volbrachten den tocht, ook ce dames leden, zoodat zij allen voor een medaille in aanmerking kwamen CENTRAAL COMJTé VOOR WERKLOOZEN. Lezing voor werkloozen. Woensdagmiddag zal in het Ontspannings gebouw Spaarne 92. Dr. Molle Eisma een le zing houden. Onderwerp: ..Waar komt de paling vandaan en waar gaat ze heen?" Concert voor Werkloozen. Het mannenkoor ..Die Spaerne Sanghers" directeur de heer Lieven Duvosel. zal op Don derdagavond 30 Maart in de Gem. Concert zaal een concert geven voor werkloozen en hun huisgenooten. Aan dit concert zal mevr. Co Veurman - Nienhuls (sopraan) haar medewerking ver- leenen. Aan den vleugel de heer Jac. Zwaan. Het volgend programma zal worden uit gevoerd 1. Die Allmacht. Frans Schubert. (Sopraan, solo. koor en plano.) 2. a. O. Lied. Lieven Duvosel. b. Meidans, Lieven Duvosel. i Sopraansolo en piano.) 3. Kerstverlangen. Lieven Duvosel. (Mannenkoor.) 4. Aussohnung. Lieven Duvosel. (Sopraan, koor en piano.) Pauze. 5. Marche „Des Janessaires'Cretsy. (Koor (La garde passé) uit de Opera Les Deux Averes.) 6. Le Moulin Juli. Massenet. (Mannenkoor.) 7. a Lamento, Henry Duparc b. La Vie Antérieux, Henry Duparc. (Sopraan en piano.) 8. Sous les Tilleuls, A. Wormser (Mannenkoor.) MUZIEKFEEST „LEGER DES HEILS". Donderdagavond a.s. zal in het gebouw van het Leger des Heils in de Schagchel- straat een bijzonder muziekfeest plaats vin den. met medewerking van de zangbrigade en mej. Bruvns van Amsterdam, sopraan en adjudant Claeys van Amsterdam, piano. CHRIST. DEMOCRATISCHE UNIE. In het gebouw van den Christelrjken Be sturenbond, spreekt Donderdag 30 Maart dr heer H. van Houten, uit Groningen, voor de afd. Haarlem en Omstreken der Chri-;e- lijk-Democratische Unie. over het ander- werp: .,De C. D. U. en het „Maatschappe lijk Onrecht". LEERLINGENAVOND E. A. CATS. De jaarlijksche leerlingen uitvoering va- den bekenden vipoileeraar E A. Cats z> plaats vinden op Zaterdag 1 April in de tuin- zaal van het Gem. Concertgebouw. Kippendieven gesnapt en gedood De Heer Spiering tc Tiel had veel last van rallen in rijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen ol kuikens doodgebeten. Meer dan een jaar lang prul-eer de hij allerlei middelen, echter zonder resultaat. Ten slotte kocht hij bij zijn drogist een doosje Rodtnl dat hij op de voorgeschreven manier gibruikie. „Het r-sul faat is werkelijk verrassend.' schrijd hij. .Een kwarr.er nadat het met Rodent besmeerde bruod werd uitgelegd, was hel reeds verdwenen." Toen hij ons -J weken Liter schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nim mer, het trekt rallen en mttizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos a 50 ct. of een dub bele doos 90 cl, en morgen zult U van ral en muis bevrijd zijn. - Imp,Fa, B. Mcindersma - Den Haag. C 45 (Adv. Ingez. MedJ HET TOONEEL. Alkmaar 2 Krommenie 12 2 0 10 19—41 9 117 14—40 Rotterdamsch-Hofstad Tooneel. PAS OP DE VERF! De schrijver René Fauchois heeft één eigen schap met den kunstschilder Cotillard uit ..Pas op de Verf" gemeen, namelijk, dat hij heel handig copieert. Hij heeft het geval „Vincent van Gogh en de vervalschte schil derijen" ditmaal voor zijn aopie uitgekozen, Vincent Madrier genoemd, een tooneellijst er omheen getimmerd en aan dit stuk den naam „Pas op de Verf!" gegeven. Wij hebben er niets op tegen, vooral niet, omdat Fauchois geen moeite doet ons te be dotten en ook niet zijn copie zooals Co tillard wel deed voor echt wil laten door gaan. ..Handige kerel", zeggen wij. als wij zijn stuk zien. ..Je moet er maar op komen!" Er hebben al zoo velen aan Vincent geld ver diend. Waarom dan ook niet René Fauchois? Het was gisteren wat je zoo noemt ,,'n ge zellig ouwerwetsche avond"! Het abonne- mentspubliek, dat liever lacht dan huilt en in het algemeen genomen net als het pu bliek van de dilettantenvoorstellingen niet voor zware, ingewikkelde problemen gesteld wil worden en zooals gisteren al pleizier heeft, wanneer twee jonge menschen elkaar op het tooneel heel gewoon zoenen, was opperbest tevreden. Heel dit stuk van Fauchois deed mij on danks zijn actualiteit denken aan de blij spelen van 'n 25 jaar geleden, zooals Van Eys- den ze zooveel bracht. Het was dezelfde sfeer, dezelfde grappigheid, hetzelfde amusement. René Fauchois was door het geval Vincent blijkbaar niet diep aangegrepen, o neen. hij zag alleen het grappige van het geval. Een jong. enthousiast artist zou er waarschijnlijk al zijn heilige verontwaardiging in hebben uitgegoten, hij zou heftig van leer getrokken zijn tegen de schijnheilige maatschappij en de domme phillsters. en wij zouden dan 'n vlijmscherpe satire hebben gekregen. Bij Fauchois is daar geen sprake van. Die denkt alleen, net als Cotillard en Cachez: „hoe kan ik uit dat zaakje het meest geld kloppen?" en hij weet heel goed dat hy dan niet al te scherp en al te wild moet zijn. Nee. nee. hij houdt, zijn publiek te vriend. De mensehen moeten wel lachen, maar om Odllon Gadarln en niet om zichzelf. Wanneer een Wtdekind of een Octave Miroeau dit geval onder h in den hadden genomen, dan zouden wij zeker gezegd hebben: ..Wat 'n stelletje boeven en schurken!" en wij zouden met schrik ons zelf of als wij dat liever niet zagen on ten buurman in den spiegel hebben herkend. Bij René Fauchois niet aldus. Zijn eenige deel is ons een avond te amuseeren en to '.en lachen, waarvoor olk middel dus ook den tragischen Vincent gord is. En omdat hij bang is. dat hij aan het geval zelf niet genoeg heelt, leent hij van Kadelburg en Cu. uit Duitschland nog gauw een paar beproefde trucjes zooals de min nebrieven en brengt het zaakje zoo op de markt. Jan van Ees heeft bij zijn regie ook blik baar hetzelfde doel gehad. Hij heeft is Pas op de Verf enkel een amusant blijspcllcije uit de oude doos gezien en het ons zoo ge geven. Er was op het tooneel nu en dan vooral bij de dames Gadarln meer een Duitsche dan een Fransche sfeer en ik vermoed zoo, dat het geval Vincent en zijn vervalschte schilderijen zoo opgediend niet voldoende zou zijn gebleken om ons een avond te anui- seeren. wanneer daar niet. Johan Eisen olm in de rol van den berooiden platteland -ge neesheer Odilon Gadarln ware geweest. Elsensohn heeft heel de voorstelling met zijn sappig spel gedragen, zoo zelfs, dat wij bijna enkel en alleen naar hem keken. Wij hebben weer eens gezien, wat een ras-acteur vermag, dat zal gister leder wel hebben ge voeld. Hij vulde het tooneel geheel en al. hij gaf kleur en fleur aan zijn rol. zijn spel was heel den avond tintelend van leven. Wanneer hij niet „op" was. leek het plotseling, of het tooneel akelig leeg werd. maar zoodia ver scheen hij niet of alles fleurde en leefde weer op. Zijn dokter Gadarln was een koste lijke creatie en doordat hij bijna heel den avond op de planken stond, beheerschte deze prachtig gespeelde blijspelfiguur heel de voorstelling en schonk Pas op de Verf ten slotte den meer verwenden toeschouwers ge noegen. Zoo overheerschend werd de figuur van Gadn- rin dat wil alle andere over het hoofd zagen, de Duitsche bltjspeivrouwtje.s, den matten Cotillard. den kunsthandelaar Cachez. ja zelfs den gezapig-dikken Gré- peaux den kunstcriticus, van de Figaro. Neen toch. één figuur was er. die zich r ast Gadarin staande wist ie houden; dat was Enny Heymans—-Snijders, die van Ursu)>. de oude dienstbode, die 15 jaar de herinner5 ig aan Maduer als een heerlijk bezit nv t zieli om heeft gedragen en de eenige is di- Men mensch in dezen schilder Hef heeft gehad, een eenvoudige, lieve figuur wir te m-'- '-n. Voor Johan Elsensohn en Er ny Heymans Snijders was het succes van den avond, dat ik zeide het reeds op deze laatste abon- nements-voorstelling niet gering was. J. B °?HUIL. MUZIEK. Haarlsm's AAuziek-ln:iiluut LEERLINCEN-UITVCERINC. Wijl de ons gezonden uitnoodiging geen aanvangsuur vermeldde, traden wc om acht uur den Jansschouwburg binnen. verwuiu»erd over de stilte die bij den ingang heerschte. Het bleek echter dat de uitvoering reeds om half acht begonnen was cn zoo hadden we een aantal pianovoordrachten moeten mis sen. Juist was een jeugdige vioolleerlingc aan de beurt, de eerste van een drictai. dat ons achtereenvolgens de geheimen der ballade, van het gevarieerde lied cn van het viool concert ontsluierde. Toen kwamen weer pianoleerlingen, veelal met stukjes waarvan de titel meer deed verwachten dan de muzi kale inhoud gaf. En er werd gespeeld mot de ernst en de gewichtigheid, die op dergelijke avonden bij de jeugdige executanten gewoon lijk zijn waar te nemen, en met meer of min der goeden uitslag, al naar de mate waarin de aanwijzingen des leeraars vrucht hadden gedragen. Doch nu werd het podium voor een wijle aan het oog der toeschouwers onttrokk n. en toen het gordijn weer werd weggetrokken, was het aspect veranderd. De vleugel was op de coda na onzichtbaar geworden, tapijt be dekte de planken, een geheimzinnige achter grond werd gevormd door in zware plooien neerhangende stoifen; de tooneelkamer van zooeven scheen in een tempelruimte omge- tooverd welker mysteriën ons nog verbor gen blevenEen oogenblik slechts: toen bleek d3 tempel aan Terpsichore te zijn ge wijd. De priesteres trad naar voren en luidde den dienst in met een prcdicalie. die als onderwerp de schoonheid en lenigheid van het lichaam had. En zij spoorde ons ouderen aan. het voorbeeld der kinderen, dat we zoo dadelijk zouden zien, te volgen, en door oefe ningen ons lichaam schoon en lenig te hou den. Toen sprong de jeugd. In gemakkelijke kleedij gehuld, naar voren en zagen wij een aantal bewegingen en lenigheids-demonstra ties. die ons wel met afgunst moesten vervul len. Dartel gebruikten de jongsten de natuur lijke buigzaamheid hunner leden, maar een paar oudere meisjes toonden, dat door voort gezette doelmatige oefening die buigzaam heid niet alleen behouden, maar nog aan merkelijk vergroot kan worden. Van de oud ste dier meisjes was de lichaamslenigheid en de beheersching der bewegingen bijzonder merkwaardig. En het zou me verwonderen als niet vele vaders en moeders dien avond al vorens zich ter ruste te begeven, geprobeerd hebben, ook zóó te doen. maar tot de teleur stellende conclusie zijn moeten komen, dat de tijd daarvoor lang voorbij Is. Als hadden komt is hebben gedaan Ik had op deze rhythmlsche en technische oefeningen slechts één aanmerking: de een tonigheid der muzikale begeleiding. Dit werd anders, toen de dansen aan de beurt kwa men. wijl hierbij van bestaande, gedeeltelijk zeer goede muziek werd gebruik gemaakt. Ér was een leuke pias, een aardige samendans, een vlug vlindertje, een goed gedanst volks wijsje en tenslotte zagen we enkele solo- cn duodansen van twee jonge meisjes, die ook verleden jaar uitblonken en een specifieken aanleg voor de danskunst blijken te bezitten. Na de pauze was het begln-decor weer te ruggekeerd en kregen we weer jonge pianis ten en violisten te hooren, allen nog leerlin gen der elementaire klassen, want Woens dag- en Vrijdagavond komen dc meergevor derden pas op. Maar ook bij de Maandag avond afgelegde proeven van bekwaamheid waren aardig geslaagde. Zoo is deze eerste avond genoegelijk verloopen. K. d. J.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 13