Het Persoonlijkheidsonderwijt Van de Nieuwe School. HAARLEM'S DAGBLAD In onze nummers van 22 en 23 Maart plaatsten wij de twee eerste van een serie artikelen over het Persoonlljkheidsonderwijs, van de hand van meju]]rouw J. A. G. Heyt- majer, ons toegezonden door de Persoonlijkheldsonderwijsconcentra- tie te Haarlem. Hier volgt het derde artikel. Laat ik, om u iets te doen voelen van van de werksfeer, weergeven de notities, die ik maakte na mijn bezoek in 1922 aan de eerste proefklasse met persoonlljkheidson derwijs te Amsterdam, de klasse van den vader van het stelsel ,den heer Groeneweg, die toen als klasse-onderwijzer toestemming had. het in practïjk te brengen en die sinds 1931 met toestemming der autoriteiten het toegepast op een geheele openbare lagere school in de hoofdstad, aan de „Hillegom- school". (Sindsdien worden in het land meerdere proeven genomen, o.a. aan een volledige O.L.S. te Utrecht, te Koudum, te Assebrouck-Brugge) EEN GROOT GEZIN. Gezellig, levendig kan het er toe gaan, in een goed gezin, vooral als Moeder de gave bezit, om naast de materieele verzorging ook de teugels van het bewind in handen te hou den, liefst in den vorm van nauw merkbare invloed, die de sl'eer schept, waarin ieder zijn werk doet, zijn liefhebberijen volgt, zijn rust na gedane arbeid geniet. Toch is het niet van zoo'n gezin, dat Ik u vertellen wil. 'k Heb een schoolklasse op het oog.... Ge kijkt vragend op en voelt u de gezinsillusie ontnemen. De herinnering aan.de school uwer jeugd roept heel andere dingen in u wakker. O zeker, de onderwijzer was een beste man, ge mocht hem wel graag. Maar dat stil zitten, dat al tijddurend op je plaats blijven en mond dicht houden, dat paste toch heel weinig bij uw kindernatuur. Alle geheimen, die je je vriend jes had te vertellen, moest je bewaren tot na de bel en je mocht alleen bezig zijn met wat meester je opgaf. Soms had je zin, en dan ging het werk goed, maar andere uren kon je je gedachten niet bij de sommen houden. Loom sleepten de handen zich voort en slecht klopten de antwoorden. Was op dat oogenblik de opgaaf een vrij opstel geweest, dan had de pen zeker voortgevlogen over het papier. Dan had ge uiting gegeven aan de heerlijke her inneringen van den vorigen dag, over de ver- fc ;de groote fietstocht met vader! Maar die nare sommen moesten nu juist klaar Neen. de school moge goed zijn, het vrije bewegen, de keuze van bezigheid, het spon tane der uitingen in het gezin hebt ge er nietgekend. Tóch heb ik een school bezocht, waar.het wel zoo is, waar de gezinsstemming heerscht in een klasse van 30 kinderen. Er wordt ge- taten van het onderwijs zijn er uiterst be vredigend en toch is het strakke schoolver band er weggenomen. De banken staan niet meer als militairen in het gelid; ze zijn in groepen geplaatst, waartusschen men zich gemakkelijk bewegen kan. Het werk voor den werkt, flink gewerkt, goed gewerkt, de resul- dag vinden de kinderen op de borden en in de leerboeken, waarheen ze verwezen wor den. En dat werk moet af. Maar de volgorde kunnen ze kiezen. De vereischte leermiddelen staan klaar op de tafels: die halen ze erbij, wanneer ze ze noodlg hebben. Ze praten met elkaar over hun werk, helpen elkaar ook wel en vragen raad en hulp aan den onderwijzer. Zooveel mogelijk helpen ze zich zelf en el kander. Met de voltooide taak komen ze voldaan aangestapt en meester waardeert, bespreekt, corrigeert, waar ze bij zijn. Die kleine jongen daar zou juist aan zijn taalwerk beginnen, maar eerst komt hij den onderwijzer iets vertellen. Kijk, hij teekent er wat bij! Meester is één en al oor voor die spontane uiting. Hier is een clubje van drie bezig deelingen beneden 20 te maken met behulp van houten blokjes. Daar zitten er twee samen te lezen. Ze hebben schik; 't is vast een leuk jongens- verhaal. In dien hoek is een clubje aan het rekenen tot honderd, 't Is stil in de reken hoek van de vluggen. Ze zijn ieder voor zich druk bezig. Prettig, dat ze met dit tweede rekenboek niet behoefden te wachten, tot de andere leerlingen ook de rekenstof tot 20 meester waren. Wat doet die blonde daar? Die teekent een landschap en een strenge agent er naast een met een strenge snor. Het jochie heeft het echte type goed in zich opgenomen. Even vragen, waar zijn werk is. „Al af, juffrouw, meester vond het goed. Als ik dit af heb, zal ik dan eens voor u lezen?" Dat wordt dadelijk aangenomen. Noc enkele anderen lezen iets voor. Ze lezen vlot. heel goed. Het afgemaakte werk ziet er over 't al gemeen goed uit. Fr zijn niet voel fouten in de sommen, De methode: „help u zelf" schijnt ze een goed begrip bij te brengen van hetgeen ze doen. Al staat meester niet als een agent op wacht, om ieders bezigheid te regelen, zijn invloed is duidelijk merkbaar. Ieder wil met goed werk voor den dag komen. Plotseling gaat er een belletje. Allen kijken op er wordt aandacht gevraagd. Een alge meen voorkomend struikelblok op het gebied van de taal wordt even gezamenlijk bekeken en besproken. Daarna gaat ieder door. Wat zegt ge van zulk onderwijs? Past daar ons laatste opschrift bij? Komt hier de kin dernatuur niet meer tot haar recht, dan in het oude klasseverband en krijgt ieders per soonlijkheid niet meer waarde in dit vrije omgaan met elkaar? Er doen zich in zoo'n groep leiders op en volgelingen men helpt elkaar, werkt samen, botst soms ook, dit alles werkt learaktervormend. In de vrije omgang staan do kinderen dichter bij elkaar en dich ter bij den onderwijzer. Tucht is er. Ze mo gen niet luidruchtig zijn, elkaar niet, hinde ren: en dat leeren ze ook begrijpen. Ze kun nen immers zelf niet werken, als een ander hen stoot. Maar het verdriet, om gemaakt aandachtig te moeten luisteren naar iets, dat ze al lang weten, of om iets te moeten verwerken, waar ze nog niet aan toe zijn. wordt hun bespaard. Tot hiertoe geef ik u mijn notities. Ze zijn niet volledig, maar geven u een idee van het opwekkende, levendige klassegebeuren; ook opwekkend voor de(n) onderwijzer, omdat er van de leerlingen weer zooveel prikkels naar hem uitgaan. Hij is de stille kracht, die voort DINSDAG 28 MAART 1933[GROOTE HOUTSTRAATVEREENIGING Maandagavond hield de Groote Houtstraat Vereeniging in Hotel Central haar jaarlijk- sche algemeene vergadering. De Voorzitter, de heer A. van Weerden, opende de vergadering met een woord van welkom, speciaal tot den heer-F. H. Kehlen- brink, die na een ernstige operatie weer ge lukkig hersteld is. De heer Van Weerden be sprak de malaise en spoorde de aanwezigen aan, hun energie niet te verliezen en den moed niet te laten zakken. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat vele winkeliers hun gevel hebben laten verbouwen en verfraaien. Hij eindigde zijn rede met den leden te ad- viseeren steeds te denken aan den naam van de vereeniging G. H. V., welke letters ook be- teekenen Gaat Hoopvol Voorwaarts. (Ap plaus). De voorzitter deelde mede, dat het in het voornemen ligt, om het 25-jarig bestaan op 25 Juni 1934 op waardige wijze te herdenken. Hij hoopt, dat de leden plannen zullen oppe ren om het feest zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Kehlenbrink, werd onder dankzegging goedgekeurd. Het aantal leden is een weinig achteruit gegaan. Het bedi-agt nu 115. De penningmeester, de heer W. J. van Bil- derbeek, bracht het financieel verslag uit. Ook dit werd onder dankzegging goedge keurd. Er is een batig saldo van 2076.68 (vorig jaar 1850,23), dus een winst van 226.45. De heeren F. H. Kehlenbrink en J. Voogd werden als bestuursleden herkozen. Daarna volgde een bespreking van het par keerverbod in de Groote Houtstraat. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur een bezoek aan den Commissaris van Politie had gebracht om hem eens precies te vra gen, wat w e 1 of wat niet mocht. De Com missaris had geantwoord, dat het niet de be doeling was, om in de Groote Houtstraat een algeheel parkeerverbod ln te voeren. De win- keliérs mogen hun klanten, die per auto ko men, rustig bedienen. De auto mag dan niet worden verwijderd. De Commissaris was zelf van meening, dat de Groote Houtstraat en daarmede eigenlijk geheel Haarlem ver moord zou worden, als er in deze straat een algemeen parkeerverbod werd ingevoerd. Verboden Is het echter, dat iemand in de Groote Houtstraat een auto neerzet en dan ergens anders rustig wat gaat zitten gebrui ken, want daarmede wordt het doorgaand verkeer ernstig belemmerd. Die menschen moeten hun auto's op de Ged. Oude Gracht en op de Groote Markt parkeeren. De Com missaris heeft toegezegd, dat de politie zoo soepel mogelijk zal optreden. Het bestuur en de aanwezigen namen dankbaar nota van deze woorden van den Commissaris. Op voorstel van den voorzitter zullen de winkeliers in de gelegenheid worden gesteld, een kaartje in de etalagekast op te hangen, waarop de woorden: „Parkeeren geoorloofd, terwijl ge hier uw inkoopen doet". Eenige leden klaagden er over, dat zij door het rijden van de zware tramwagens groote schade aan hun lampen krijgen. Er breken soms drie lampen per week. De voorzitter zegde toe, dat het bestuur overwegen zal, wat hiertegen te doen is. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. durend nauw merkbaar werkzaam is, door het hechte contact, dat hij met iedere leerling afzonderlijk heeft. Een verhouding, heel an ders dan die in de oude school, waar de on derwijzer voortdurend den toon aangeeft, de werkzaamheid inzet, de finesses regelt, alles voordoet, en waar de leerling maar afwacht, wat er nu weer gepresenteerd zal worden; maar één, die een echte wisselwerking in houdt. Zoolang de leerling op de juiste wijze actief ls, houdt de onderwijzer zich passief, (een passiviteit, die vanzelfsprekend een groote innerlijke werkzaamheid inhoudt) hetgeen zich vanzelf omzet in uiterlijke ac tiviteit van de(n) onderwijzer, als de leer ling passief wordt. Dit verloopt heel natuur lijk, wanneer de juiste verhouding bestaat tusschen opvoeder en kind een verhou ding, die door Groeneweg voor dit stelsel is gebaseerd op de wijsgeerige grondslagen van een denksysteem van den bekenden Neder- landschen mysticus: Dr. Schoenmaekers, een zoogenaamde tegendeelige verhouding, waarbij opvoeder en kind tot eenheid komen, die uit „tegendeelen" bestaat, waaraan liefde inhaerent is, zooals dat in de natuur-werke- lijkheid meer te vinden is, b.v. man-vrouw; kunstenaar-materiaal. Al blijft de onderwijzer voor het uiterlijk waarneembare op den achtergrond, hij zal ln wezen de groote kracht zijn, die het geheel doordringt. Zoo kan hij zich ook niet tot de massa richten, het onderwijs kan niet klassikaal zijn, omdat ieder kind z'n geëigende behande ling noodig heeft. Wel kan er heel goed gezamenlijk Iets uit gevoerd worden, of aangehoord; en dat ge schiedt ook, b.v. bij aardrijkskunde, geschie denis, natuurkunde, door verhalen of demon straties; maar dat gebeurt pas na de indivi- dueele verwerking van de benoodigde leer stof, ter verdieping, verbreeding, verlevendi ging. Terwijl de ideëele voordeelen duidelijk voel baar zijn in zoo'n vrije werkgemeenschap onder goede leiding, waar de rechten dei- persoonlijkheid, maar bij juiste persoonlijke beïnvloeding ook de sociale en kosmische in schakeling van het individu gelegenheid kunnen krijgen, naar voren te komen, terwijl voor de karaktervorming, natuurlijke con centratie, en groei van eigen initiatief gun stige voorwaarden aanwezig zijn, som ik u tot slot enkele sterk sprekende, voor de hand liggende practische voordeelen van dit stelsel op. 1. Het zelfvertrouwen der leerlingen wordt niet ondermijnd, doordat bij zwakken aanleg voor een vak in geen geforceerd tempo behoeft te worden gewerkt. 2. De stof wordt grondiger verwerkt, indien men niet aan iets nieuws behoeft te be ginnen, voor het voorafgaande goed het geestelijk eigendom is geworden. 3. In geval van ziekte of afwezigheid door vacantle-kolonie e.d. behoeft de leerling niet snel te worden bijgewerkt, om het onderwijs verder met vrucht te kunnen volgen, wat dikwijls veel leed meebrengt na een periode van lichamelijke zwakte of veel frissche lucht; maar hij kan kalmpjes doorgaan, waar hij gebleven is, waarbij vanzelf het verlangen ontstaat, langzamerhand zijn werkgroep weer in te halen. 1-Iet extra-duwtje van den on derwijzer ontvangt hij dan, als het blijkt, dat de tijd daarvoor gekomen is. 4. Vlugge leerlingen behoeven zich niet eindeloos te vervelen bij het voortdurend aanhooren van leerstof, die ze al lang meester zijn, ten behoeve van zwakke broeders: zij kunnen verder gaan. 5. Bij sterk verschil in aanleg voor het eene vak boven het andere, b.v. Rekenen boven Taal, kan het zwakke vak onder school tijd extra beoefend worden en behoeft niet te leiden tot werk na schooltijd of thuis. 6. Een zeer zwakke leerling, die door gebrek aan opnemingsvermogen of door om standigheden van ziekte e.d., zijn klasse zal moeten doubleeren, vindt, hoewel hij achter raakt, toch steeds werk, dat hem past. 7. Dit stelsel kan in iedere klasse met de gewone leermiddelen en schoolmeubels worden toegepast en brengt geen ex tra kosten mee. Ook is het welslagen niet afhankelijk van de wenschelijkheid van kleine klasjes. Het levert met de nor male klassestex-kten der gewone scholen goede resultaten. In verband hiermee moet de quaestie der nieuwe leerlingenschaal onder het oog wor den gezien. Indien de ï-ijksregeling door de gemeenten wordt overgenomen en doorge voerd. daix zullen er 48 leerlingen per klasse komen. Motto: „bezuiniging". Het spreekt vanzelf, dat dit voor leder stelsel van onder wijs funest ls. Zoowel het klassikaal, als het persoonlljkheidsonderwijs zullen hieronder moeten lijden, vooral gezien vanuit het standpunt „opvoeding" Om nu te weten, of het P.O. bij dat groote aantal nog mogelijk is, hebben we ons tot de hoofden van scholen met P.O. te Amsterdam en te Utrecht gewend. Het oordeel der practische werkers aan die scholen is éénstemmig: We kunnen niet inzien, dat het P.O. niet zou kunnen gegeven worden aan hetzelfde aantal kinderen als bij 't K.O. Het voordeel voor de leerlingen is dan nog aan den kant van het P.O. doordat ze zich veel meer „zelf" bezighouden en genieten kunnen van de im- nonderabilia. die het P.O. aanbiedt en die ze bij het K.O. moeten missen. De leerkracht zal het alleen nog wat volhandiger krijgen. STADSNIEUWS NEI). VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. De Nederl. Vereelnlglng tot afschaffing van alcoholhoudende dranken (federatie Haarlem) geeft op Dinsdagavond 28 Maart a.s. in het gebouw van den Haarl. Kegel bond een filmavond, met medewerking van de Arb. Mandoline Club ..Apollo", dir. Joh. B. Kok: Haarlemsch Dubbel Onthouders kwartet, dr. mevr. R. Hippe—Tendeloo, en het spreekkoor der Ned. Vereen. Als spreker zal optreden de heer H. Ploeg Jr., te Utrecht, algemeen secretaris van de N. V. De films, die vertoond zullen worden, zijn getiteld: „Blauwe Week 1932" en „Fakkel gang". UITGAAN. Schouwburg Jansweg. Het Schouwtooneel, directeur Adr. van den Horst en Jan Musch, zal Donderdag 30 Maart nog een enkele voorstelling geven van het blijspel „Elias weet het beter", met Jan Musch in zijn bekende creatie van Elias. Zaterdag 1 April zal in bovengenoemden schouwburg ter gelegenheid van de „Willem de Zwijger Herdenking" door het Nationaal Vlaamsch Tooneel uit Gent een opvoering worden gegeven van ..Willem de Zwijger". Historisch tooneelspel in 8 tafereelen. De voorstellingen door dit gezelschap ge geven te Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en elders behaalden een groot succes en de pers was unaniem vol lof hierover. DE DRUKKERS EN DE GEMEENTE. VRAGEN VAN HET RAADSLID GROENEND AAL. De heer M. H. Groenendaal, raadslid heeft aan B. en W. gevraagd ln de eerstvolgende raadsvergadering antwoord te mogen ont vangen op de volgende vragen: 1. Is het Burgemeester en Wethouders be kend dat de levering van de oproepingskaar- ten voor de a.s". Tweede Kanxei-verkiezingen is opgedragen aan een firma, die niet voldoet n.b. kan voldoen aan de Collectieve Arbeids overeenkomst, welke geldend is in de Typo grafie? 2. Zoo Ja, willen B. en W. xnededeelen waar om deze opdracht is verstrekt en welke maatregelen het college zal nemen om te voorkomen dat drukorders worden geplaatst bij hen die zich onttrekken aan de bepalin gen van de Collectieve Arbeids-óvereenkomst. FILMAVOND JEUGDHERBERGEN. De afdeeling Haarlem van den Ned, Trek kers Bond en de Kennemer Vereeniging voor Jeugdherbergen hebben op Dinsdag 11 April een Pilmavond belegd in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw. De Dultsche J. H. film „Iich Fahr' In Die Welt" zal draaien. Leden van den Trekkers- bond zullen liedjes bij de film zingen en de dansgroep zal volksdansen uitvoeren. DIAMANTEN JUBILEUM. Zondag 9 April zal het echtpaar Joh. Witte—G. E. Verhoek, wonende Heerensingel 119, dexx dag herdenken, dat het voor 60 jaar in den echt werd verbonden. Dc bruidegom en bruid zijn respectievelijk 80 en 79 jaar en genieten nog een goede ge zondheid. Het zal hun op 9 April zeker niet aan belangstelling ontbreken. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Donderdagavond 30 Maart hoopt in het gebouw van de „Nijverheid" aan de Jans- straat voor de An t i - re volu t ion a ire Propagan- daclub op te treden de voorzitter der A. R. kiesvereeniging, Mr. A. Bruch, lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Op de van hem bekende wijze hoopt onze plaatselijke leider voor ons te spreken over: „Het vxerkieztngsmanifest der Anti-Revo lutionaire Partij." VEREENIGING VOOR VREEMDE- LINGENVERKEER. JAARVERGADERING Onder voorzitterschap van Jhr. Dr. J. C. Mollerus werd dezer dagen de alg. verga dering van de Haarlemsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer gehouden. De secretaris-penningmeester de heer H. P. Deinum bracht het jaarverslag uit. Gere leveerd werd de bouw en de opening van een eigen Verkeershuis aan het Stationsplein. Medewerking werd verleend bij het bezoek van verschillende buitenlandscne gezelschap pen aan onze stad en bij verschillende hier gehouden congressen. Zeer veel propaganda-materiaal betreffen de de stad Haarlem werd in binnen- en bui tenland verspreid. Eenige duizenden infor maties werden verstrekt. Was de financieele tosstand der vereeni ging voor 1932 nog niet bepaald ongLinstig, voor volgende jaren wordt die toestand met eenige bezorgdheid tegemoet gezien. On danks een zeer zuinig gevoerd financieel be leid, zal versterking der geldmiddelen zeer wenschelijk zijn, wil de vereeniging aan haar doel, het algemeen belang van Haarlem te dienen, ten volle blijven beantwoorden. De aftredende bestuursleden de heeren P. W. Peereboom en H. P. Deinum werden bij ac clamatie herkozen. In de bestaande bestuurs- vacature werd voorzen door de benoeming van den heer Mr. J. H. van Gelderen. De voorzitter bracht dank aan den heer Deinum voor al hetgeen door hem in zijn dubbele functie van secretaris-penning meester, vooral ook in verband met den bouw en inrichting van het nieuwe Verkeers huis, wederom voor de vereeniging was ver richt. Ook aan den afgetreden secretaris den heer P. W. Peereboom werd dank gebracht alsmede aan den administrateur voor het door hem over het afgeloopen jaar gevoerde beheer. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Lljnzaat, Delistraat (gem. reiniging) armbandhorloge; Bureau V. politie. Smedestraat 9, bril, 2 ballen, afvoer pijp; Hovenier, Fabriciusstraat 37, boekje m. adressen; Bakker, Slamatstraat 22. bril; Wit- koch Rollandstraat 31, ceintuur; Huisman, Wilhelminastraat 55, gewicht van een klok; Westbroek, Weltevredenplein 23, hazewind hond; Linthorst, Spaanschevaartstraat 108, jongensjasje; Möhring, Frans Halsstraat 20 rood, kleedje; Dakelenburg. Parklaan 29, num merplaat; v. Waarde, Brouwersvaart 64, da mesportefeuille; Lipman, Gen Cronjr'straat 9, portemonnaie; Philipsen, Scheepmakersdijk 50, idem; Prozes, Gen. Cronjéstraat 148, por temonnaie en zilveren potlood; Smolenaars, Javastraat 25, pet; v. d. Aar, Harmenjansstr. 90, rijw.bel.plaatje; Bijl, Rijpstraat 12, Lips- sleutel; Corzelius, Soerabajastraat 10, behan gersschot met 2 schuiers, duimstook en schaar. Blankenstein, Oranjestr. 55, damestaschje; Philipsen Lange Annastraat 1 b, zweep; van Amerongen, Koninginneweg 44 A, zak met graszaad. Bureau van Politie, Smedestraat 9, cein tuur, rozenkrans met ketting, taschje; De Geus, Middenweg 14, ceintuur; Corfeleyn, Kanariestraat 72, wollen doek; Breukelaar, Vooruitgangstraat 82, eend; Embregts, Solo straat 30, 9 filmpjes; kennel, Ridderstraat 11, hondje; Teeuwen, Haitsma Mulierstraat 43, hond; Vogel, Spaarnwouderstraat 37, halsket ting, Van Dijk, Archipelstraat 52, hand schoen; Foeke, Potgieterweg 11, zwarte kat; Luink, Dubbelebuurt 43, portefeuille; Schra- ma, Akendamstraat 11, portmonnaie; Ko- nings, Klarenbeekstraat 43, idem; v. d. Heu vel, Kruisstraat 28, rijw. belast, plaatje; Van Dam, Groote Houtstraat, idem; Hasenbroek, Zuidpoldestraat 65, idem; Soeverein, Orion- weg, idem; Mica Al. Piersonstraat 13, rozen krans; Verdam, Bantamstraat. 93, spons; v. d. Pol, Marnixstraat 14, schoenen; De Waal Roosveldstx-aat 55, Lipsleutel; Arink, Oranje boomstraat 67, sleutel en schoenlepel; Beelen Brouwersvoaart 36, tasch (patroonhouder); Schuurman, Timorstraat 80, toschje: Wagen maker, Heussenstraat 8, vulpotlood; Koster, Emostraat 39, vulpen; Elzinga, Romolen- straat 48. wandelstok. Propaganda-uitvoering van den Arb. Sportbond. Dezer dagen hield de Nederl. Ar beiders Sportbond een propaganda-uitvoering in het Concertgebouw. Precies op tijd marcheerden de medewer kenden onder trommelgeroffel door de zaal naar het podium. Hier waren de Jonge Pie- ter Jellen allen opgesteld. Het frissche rood en wit, waarin zij allen uitkwamen, leverde een interessanten aanblik. Nadat de voorzitter alle aanwezigen harte lijk welkom heette en zich verheugde over de in grooten gétale opgekomen belangstellen den, werd met de afwerking van het program ma begonnen. Bijzonder aardig waren de onder leiding van mej. Selma Chapon door de Jonge Pieter Jellen uitgevoerde oefeningen. Aardig was het te zien hoe de kleuters ln hun werk op gingen en alles in vollen ernst uitvoerden. Aan mej. Chapon werden door een der kleu ters bloemen aangeboden. Ook de adspiranten lieten aardig werk zien. De grootste bewondering ging echter uit naar het werken van de dames en heeren. Hierin viel een merkbare vooruitgang te con- stateeren. Even werd het onderbroken toen bij een der oefeningen van de dames de brug onder haar last bezweek en de deelneemster naar beneden viel. Gelukkig zonder ernstige gevolgen. Dat de leiding en het werken van den heer Wildeboer op prijs gesteld werden, uitte zich door het overhandigen van een fruitmand. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Broekman uit Amsterdam. Deze schetste In korte woorden de opkomst van den N. A. S. B. Zes jaar geleden opgericht met- enkele leden was het gegroeid tot een 25-duizendtal. En voor de 'afdeeling Haarlem moesten alle handen in touw geslagen worden om zoo spedig mogelijk de WOO vol te maken. Na de pauze werden door enkele dames een paar rythmische dansen uitgevoerd. Ver volgens werd begonnen met de revue „Wij heffen ons op", een aanklacht tegen den oor log. in scène gezet en gedeclameerd door Ru Mulder. Verzen van Martien Beversluis. Achtereenvolgens vertoonde deze ..Beelden revue": landelijke rust, sport, verdeeldheid, oorlog, moederkreet, vredeswil, productie oorlog. geëxploiteerde sport en verbroedering door de sport. Deze beelden die onderling door geluiden werden ingeluid, werden plastisch vertoond door de leden van de afdeeling. Het was een fraai geheel, waar vooral toe medewerkten de artistieke décors van Alb. Hahn Jr. De afd. Haarlem van den N. A. S. B. k».n| met. trots terugzien op deze uitvoering, die op bijzondere wijze geslaagd mag heeten. HET AMSTERDAM—RIJNKANAAL VERBETERING VAN DE SCHUTSLUIS BIJ VREESWIJK. Ons had een gerucht bereikt dat in ver band met het verminderd handelsverkeer met Duitschland tengevolge van de door Duitschland gevolgde handelspolitiek, er kans was dat de regeering zou overwegen de ver dere voltooiing van het Amsterdam-Rijnka naal stop te zetten. Wij hebben onzen Haagschen correspon dent gevraagd, hiernaar te onderzoeken. Hij deelt ons thans het volgende mede. Er wordt op het Departement van Water staat niet gedacht aan een stopzetting van de ten uitvoerlegging van het Wetsontwerp dat een kanaalverbinding tot stand wilde brengen tusschen Amsterdam en den Ouden Rijn. Op het oogenblik is er overleg gaande met de provincies Gelderland, Utrecht en Noord-Holland over de door deze provincies te verleenen bijdragen. Ged. St. van Noord-Holland hebben hun standpunt nog niet kenbaar gemaakt. In afwachting van deze nieuwe kanaalver binding waarmede nog een 10-tal jaren ge moeid zal zijn, heeft het Departement, ten einde Amsterdam op het oogenblik reeds te helpen een verbetering van de schutsluis bij Vreeswijk ondernomen. Het bestek voor de aanbesteding van deze werken heeft het Dep. dezer dagen bereikt en de Minister zal spoedig omtrent de vast stelling van het bestek een beslissing nemen, zoodat dan een begin kan worden gemaakt met de verbetering van die sluis. Het betreft hier een werk van pl.m. f 3.000.000. Verder kan nog meegedeeld woi-den dat een werkhaven ten behoeve van den bouw der nieuwe schutsluis dezer dagen zal wor den gegund FINANCIEELE BERICHTEN DIVIDENDEN. De Residentie Hypotheekbank zal een divi dend van 20 pCt. (onveranderd) uitkeeren. De Amsterdamsche Scheepsverbandbank zal een rente van 4 pCt. op het vrijwillig gestort kapitaal uitekeren, echter geen divi dend. De N.V. Algemeene Hypotheekbank zal 20 pCt. dividend uitkeeren, (v.j. 21 pCt.). LETTERGIETERIJ „AMSTERDAM". De lettergieterij „Amsterdam" v.h. N. Tet terode, zal een dividend uitkeeren van 6 pCt. (v. j. 8 pCt.). De bedrijfsresultaten stemmen tot tevredenheid. De Buitenlandsche Bankvereeniging te Amsterdam leed over het afgeloopen jaar een verlies van f 65.134. De 's-Gravenhaagsche Hypotheekbank voor Nederland zal een dividend van f 24 per aan deel uitkeeren. DIVIDEND BANK VOOR ZEELAND Aan dé vergadering van aandeelhouders in de Bank voor Zeeland te Goes zal worden voorgesteld een dividend uit te keeren van 4 pet. (onveranderd). INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. MUZIEKBELASTING VOOR CAFé's. Mijnheer de Redacteur. Zeer gaarne zag ondergeteekende onder staande regelen in uw blad geplaatst, waar voor bij voorbaat dank Als lid van de commissie tot verkrijging van verlaging van muziekbelasting, voel ik mij verplicht het een en ander aan het Haar lemsche publiek bekend te maken: Wanneer men een café heeft met een op pervlakte van hoogstens 50 vierkanten meter dan betaalt men daarvoor per dag dwz. van 's middags 2 uur tot 's avonds 6 uur en van half 8 tot 11 uur, één gulden, muziek belasting. Voor iedere 50 vierkanten meter, of ge deelte daarvan één gulden meer Zoo zijn er caféhouders te Haarlem die van 3 tot 4 gulden muziekbelasting per dag te be talen hebben Het gevolg hiervan is natuur lijk, dat verschillende caféhouders niet alle dagen muziek doen maken, doch slechts 2 of 3 dagen per week, of zelfs maar één dag des Zondags. Voor diverse geëmploieer- den in ons bedrijf dus ook al schade. Wij hebben voorgesteld ons tegen een vas ten prijs het recht te geven, alle dagen muziek te mogen maken, op zulk een basis, dat de gemeente er finaniceel mee gebaat zou zijn, doch B. en W. vinden geen termen aanwezig om ons verzoek in te willigen. Er is ook geen enkel raadslid te vinden van welke richting dan ook, die eens stel ling voor ons neemt, noch het de moeite waard acht, ons een persoonlijk onderhoud toe te staan. Het zou voor ons bedrijf, vooral in deze crisisperiode van groot belang ziin. wanneer ten aanzien van de onderhavige kwestie eens wat meer soepelheid werd betracht. Ver schillende zaken ziet men langzaam maar zeker financieel ten gronde gaan. zoodat het er naar uit gaat zien, dat het hier eerst zal moeten gaan als te Rotterdam, waar honderden caféhoulers moeten gaan stem pelen en dus ten laste van de gemeenschap komen. Wij zouden het zeer op prijs stellen, wan neer wij als alle andere Haarlemsche bur gers, het recht konden krijgen, om, wan neer ons dit lust, naar een radio-uitzending te luisteren, doch de praktijk heeft ons ge leerd, dat dit voor ons zeer gevaarlijk en kostbaar kan zijn Het is toch voorgekomen dat een caféhouder met zijn echtgenoote in de zaak zat, geen publiek aanwezig, de deuren van de zaak gesloten, naar Buziau luisterende, voor dit feit verbaliseerd werd! Het mag nu eenmaal niet, dat weet men, dusop de bon Toch ware het meer zakelijk ln dezen benarden tijd, wanneer in de bestaande ver ordening zoo spoedig mogelijk een billijke wijziging werd aangebracht De inkomsten in ons bedrijf bewegen zich voortdurend in dalende liin. terwijl de kosten hetzelfde blij ven en zelfs nog stijgen, men bedenke slechts dat er in ons bedrijf zijn die van f 100 tot f 300 lichtrekeningen te betalen hebben en een personeele belasting van f 20 tot f 100 en hooger U mijnheer de redacteur, nogmaals dan kend. namens onze afdeeling Haarlem. F. SLOT. Gebouw „Flora", Pretoriapiein,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14