mmum OPEL N.V. Autohandel Mij. „Haarlem" U.té&stez Öléf&kfêh $mytüa-wiek Lemte^LaecL DE ECONOMISCHE WAGEN Telefoon 117 81 Julianalaan 293 >301 ROBES ET MANÏEAUX |ÉbJ; Alle reparaties aan automobielen en carrosserieën Kunt U denken aan zonder te denken aan N' Staat in het middelpunt v. d. belangstelling Keuze uit een zestiental Luxe modellen vier- en zes- cylinder-wagens. Prijzen van f 1095.- tot f 2195.-. Vrachtwagens 3 en 3 en half ton, buschassis voor 27 personen f 2795.- wielbasis 4.60 M. Cursus automobielrijden, vraagt nadere inlichtingen. Luxe verhuur nieuwe wagens 4 pers. Coach, 4 pers. Sedan, per week, per maand en per jaar. Waterdichte grijze Ouslio- mtr Colberts 4.75 id. Pantalons4.50 Zijn soepel en kunnen ge- wasschon worden. Juist ontvangen: fJesu-, links Ui a Pantalons, ook waterdicht 5.50 ;,!'l:liim|lTS!!l Ml lilililllllililliilllllllliillllllllllllllllHHIII Wit en KCkl. Sport-SliiHs muut 50 vanaf 0.70 Jongens Overhemden (lo rt a n thrc ii)in a a t, 05 vanaf ƒ1.24 jongens-Blouses „Weineo", Popelt li, int, 2, vanaf 1.35 Jongens Knlcbrockjcs en Rijbroeken groote keuze. Trainings Costuuni, in 3 vcrschlll. Uw. (ook do echte „Twekn") vanaf leeft. pl.m. 5 jaar f 1.54 Tu rnpa kjes Voetbal broekjes Schoterweg^t5 HOCK VROOMST RAAJ Extra Aanbieding! Dames Tweed japon nen, kleine maat 2.50 groote maat 2.75 \ardige gevlochten Raffia Hoedjes 1.85 Ziet onze juist ontvangen Da nies-Japonnen Pull- en Slip-ovei-s en Blouses Schoterwefl45 IIOtN VROÖbfTRó^ GROOTE HOUTSTRAAT 19 DE NIEUWE MODELLEN IN CLltWcc»jnhji!>-3Ü4Fri^ Goeden Nacht! Zware Sloopen, met boven vermeld opschrift, sl. 0.59 SchoierwB5^t5 HOCK VROOMSTRAAT Dames zwarte Sanella Stoijassen Zware kwaliteit. 3.75 Verder groote sorteering Schorten.dril en witte Jassen Kleurecht Japon-Schort 0.»5 ^ro!. HOCK VROOMSTRAAT Enorm is onze verkoop in VITRAGE, EXAMINE, MADRAS enz. Oo-k voor U hebben wij nog iets moois.U slaagt goedkoop per el Stores 170 c.M. hoog 39 ct. Madras Indanthren14 ct. Schoterwe£|45 HOCK VROOMSTRAAT Kruideniers- en Slagers Jassen Prima Jeans 2.55 Zwaar sat. Jeans 3.75 Lange Jassen4.35 Ook groote en buikmaten voorradig akken. I ONDERHOUDSPOLISSEN verkrijgbaar met door General Motors vastgestelde prijzen. Uw wagen keurig gewasschen met onze nieuwste electri- sclie waschmachine, binnen een uur gereed. Steeds te Uwer beschikking. BEKWAME en VER TROUWDE CHAUFFEURS, bekend met de-wegen in 1 geheel Nederland. Prima huurwagens, met en zonder chauffeur. Privé-les in autorijden door specialen instructeur. Voor deze en alle andere diensten op automobielgebied, N.V. Autogarage v. LENT - Heemstede RAADHUISSTRAAT 55 65 TEIEF. 28070 Off. vertegenwoordiger BUICK en CHEVROLET AUTOMOBIELEN. 'n Nieuwe Lente 'n nieuw geluid, 'n Oud adres voor 't beste fruit. FRANS FONVILLE, ZIJLSTRAAT 55 Telefoon 11767. Ctmaï aar onbekende bestemming varen wij door Lenteland. Het kostte nogal moeite om scheeps gelegenheid te krijgen. Wie een paar jaar niets meer met de binnenschipperij van doen heeft gehad, kan zich nauwelijks voor stellen, hoe deze tak van volkswelvaart is achteruitgegaan. Men belt stoombootmaatschappijen op, wier naam alleen al een traditie is en ver neemt, dat op het adres sinds maanden een garage gevestigd is of een poffertjesbakkerij of een zaak in net gedragen heerenkleeding maar geen binnenbeurtvaart meer. Of de maatschappij geeft wel gehoor, maar haar naam is veranderd en wat minder langzaam geworden dan vroeger, gelijk ook het ver voer, dat zij onderhoudt, verloor aan plecht statigheid. Op trajecten, waar haar verschij ning zoo regelmatig was, dat men er zijn siësta naar kon inrichten en er den middag- pot bij opzetten, bij wijze van spreken, komt zij ineens niet meer, zoodat het met de siësta en den middagpot misschien wat in de war geloopen is toen zij begon niet meer te komen, en met dat al is het een smartelijk verlies, dat het landschap er bij geleden heeft. Een stoomboot gleed statig door het water met zijn hoogen schoorsteen, en hoe zenuwachtig is een motorboot daarbij ver geleken met haar irriteerende pufpijpje en haar onzindelijke lucht. Historie en eerbied waardigheid vergleden beide, toen de stoom boot zich voor 't laatst een weg door 't water baande en met hen verdwenen wonderlijk genoeg rust en bedrijvigheid tegelijk. „Alles is kapot", zeggen de schippers, „alles stuk gemaakt door de auto" en het eenige, dat bleef, was blijkbaar het beweeglijke water zelf. en een enkele boeg, die er door ploegde, zoodat het schuim wegspatte als bruisend bier. Het eenige, dat elk jaar terugkwam was de lente, lente op het water, een fluïdum van warmte en licht en geuren. Nog meer dan over het land kwam de lente over het water, omdat het water nu eenmaal stemmingen wekt en stemmingen vasthoudt veel intenser en veel gevoeliger dan het land. Wij begonnen in de groote stad met haar havens en dokken en het vertier op het water, wij zagen schepen met de sleepvlag en tankbooten met de roode vlag en de teekenaar, die niet thuis is op het water, vroeg of er revolutie was op die schepenVoor het overige was het een weinig opwindende vaart in de groote stad, de kranen en elevators aan den wallekant merken er weinig van de lente, zij werken in den zomer niet harder dan in den winter, gesteld al, dat zij werken, hetgeen op het oogenblik nog lang niet zeker is. Want er stonden er vele met opgeheven armen, maar slap neerhangende takels en zulgbuizen, zoo dood als een pier. Van de havens kwamen wij in groot en gunstig gelegen vaarwater, met fabrieken en pakhuizen en een enkele molen, dien men vergeten had te sloopen, en de eerste sluis. Op de sluis staan groote steenen wapens van het Hoogheemraadschap en zoo, en hardsteenen tableaux met al de namen van hen. die het Hoogheemraadschap beheerden in den loop der jaren en hunne kindskinde- renAls ge schutten moet, gaat het verkeer van de andere zijde altijd voor en zoo duurde het een half uurtje voor onze motorboot tusschen de sluisdeuren en een vlet en de Jonge Jacoba door gelaveerd was, en in de kolk lag, zoodat de schippershondjes neus aan neus een korte wijle van vriend schap konden beleven, van boord tot boord. In de sluis heeft men gelegenheid om de lieden die over de windassen gebogen den toestand in de scheepvaart bespreken en zich laten stoven in de eerste zon van dit voorjaar, wat op te nemen en zij doen het ons. „Seker een paar blinde passagiers" zeg gen zij over ons tegen elkaar, hoewel wij toch terdege onze passage betaald hebben, maar het is nog vroeg in het jaar en passagiers- accomodatie kan men ons niet aanbieden, zoodat wij ons maar op wat lijnkoek en een paar vloerdelen gevleid hebben en in dezen toestand moet men zich wel alles laten ge zeggen, hoewel het niet aangenaam is. Aan het fabriekswater staan groene hui zen met vlonders en stoepjes in 't water en steenen tuinhuisjes met den voet in de ri vier en witte koepeltjes, waar straks de vruchtboomen met duizendvoudige bloesem een passende lijst om zullen zetten. De knoppen botten nu al uit, wij kunnen ze van het water af zien, als de boot wat dicht langs vaart om een vrachtje op te pikken, een vat zeep of een kratje met flesschen limonade, of ander stukgoed. Het wordt alles al een beetje teer en milder, nu de lente gekomen is, er staan gele narcissen voor de kleine ruiten en op de vlonders is allerlei vrouw volk, dat water put uit de rivier en het met emmers vol langs de ramen laat plensen. Vroeger, met de stoomboot, gleed men zoo vredig langs al deze arcadia als in een gon del, nu met de motorboot glijdt men niet, maar stampt en dreunt, want er is koolaan slag in de cylinders, zegt de schipper en met koolaanslag kan het vanzelf niet vredig zijn. Het eenige, dat gelijk is aan vroeger, is liet kielzog, dat de maagden op de vlonders ver rast en in allerijl doet vluchten en den schip per lentevreugde schenkt. Als aan het fabriekswater een einde is ge komen. komt voor de fabrieken en de huizen het polderland in de plaats, het wijde lente land met de kalveren en de lammetjes, de wilgenkatjes en de paardebloemen. Eerst strekt de vaart zich nog tusschen twee rech te dijken met gele grintwegen er op en schapen aan den voet met haar kroost, het symbool van de lente, maar dan wordt het water breeder en blauwer en de blik wordt wijder, de oevers wijken met de huizen en de dorpjes, tot zij niets meer zijn dan een streep, met hier en daar een torentje en een blin kend hoog gebouw. Op de schorren aan de kanten en op de eilandjes in den plas be gint het riet omhoog te schieten, daar ko men nu de vogels broeden en de boeren jongens eieren rapen met gevaar voor ver drinking en met doodsverachting. Een rij knotwilgen aan het water buigt zijwaarts af, diep het land in, naar een brugje en een hek. De schipper zegt, dat het hier ondiep is, en hij wijst op de branding, die op de kanten slaat en de eerste sprietjes van het jonge gras bespoelt. Men voelt het ook aan het zwaarder stampen van de boot, zoodat de teekenaar. die niet thuis' is op het water, zegt, dat hij aan zeeziekte begint te lijden, zeeziekte op een Hollandschen polderpias. Nochtans, de lentelucht maakt duizelig, zoo als zij om u heen bruist op het water, waar de wind witte kuifjes opjaagt en waar man nen van den betonningsdienst werken aan een nieuwen lichtopstand, want iederen Zon dag kunnen nu de zeilers komen en de mo torbooten, en men zit hier gauw aan lager wal. Zwart op den blinkenden plas komt een andere motor aangestampt, eenzaam sil houet op het water, symbool van stoere werkzaamheid in een zonvergulde wereld. „Dat is je weertje, kappie", roept de schip per en wij roepen iets dergelijks terug, zooals men dat gemeenzaam doet op het water, maar de schipper discht onderwijl verhalen op van dezen winter, toen het stikvol ijs zat in dit open gat en het slop dicht vroor ach ter de schuit en van den herfst, toen het zoo hard waaide, dat de schipper zijn nieuwe leeren jas er bij verspeelde en de dek last kletsnat werd van het buiswater. De boot vaart nu weer hoog boven het land, in een tusschen dijken gevatte streep water, die de polders scheidt. Er zijn lieden, die niet van den polder houden, maar de polder is van een ai-verbluffende schoon heid, en het water geeft er relief aan, geeft relief aan een enkel huis met een paar boo- men, en een watei stoep met melkbussen en zeker aan den molen, den Hollandschen mo len, die er zich zwart in spiegelt. Aan het einde van het water en den rand van den polder, ligt.de stad. De kleine stad, die leeft bij de gratie van het water. Nim mer maakte men wreeder en ellendiger ver gissing, dan wanneer men het water weg nam uit de kleine stad, want waar het water stierf, stierf de schoonheid en de stad werd er belachelijk en onbeduidend. Er zijn ste den, die belachelijk en onbeduidend willen, zijn en er alle moeite voor doen, zij verdie nen tegen zich zelf beschermd te worden. Hier, in de Hollandsche stad, waar wij bin nenvoeren, stonden langs het water statige huizen, het groen, dat aan de boomen begon uit te schieten, teekende teere contouren om de witte leuninglijnen op sierlijke brugbor gen. Lente was bezig de stad te tooien en gansch het stedeke verheugde zich daarop. De zon gaf aan de groen begroeide daken wat warmte en aan het patin van de ver weerde gevels wat gloed. Als de eene ophaalbrug zich sloot achter onze laadmast deed de andere gele brug zich reeds voor ons open, de stad bediende ons - snel en zonder te laten wachten, fcooals een stad betaamt, die van en aan het water en de schepen leeft. Er kwamen bruggen en nog eens bruggen, tot wij aanlegden aan een gracht, waar een draaiorgel speelde met een paard er voor, en waar café naast café in goede buurschap leefde. De teekenaar kon niet nalaten het te teekenen en toen de menschen dat zagen begonnen zij te dan sen. want er was geen agent in de buurt. Zij dansten voor den teekenaar tusschen de oude pakhuizen, de schuiten met de hennep- trossen, de zuivere lijnolie en de kunstmest; zij dansten uitbundig en naar plaatselijke traditie, met één hand boven het hoofd en één aan de rokken. En de schipper en zijn knecht dansten na de vaart van uren op het eenzame water bij het orgel met het paard er voor. Zoo dansen zij nu in alle steden, waar ze een orgel hebben of een harmonica, het lentefeest. De carillons spelen hoog in oude torens in de warme lucht een eigen wijs en als op heel slag de ruitertjes naar buiten komen en hun ronde doen, steekt op den trans een bazuin engel haar vergulde trompet in de zon, dat het blinkt en er komt een roes van vreugde over de stad. De lente is gekomen. K. Pk.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 4