STA TENGENERAAL Kieswetwijziging in verkiezingstijd? HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 30 MAART 1933 EERSTE KAMER. Komt zij nog aan de orde? De voorzitter heeft de beslissing. Maar dat wist het oudste lid niet. R.K. en S.D. dringen op de wijziging aan. Op de agenda van Woensdag staat zij niet. Begroeting Visschershavenbedrijf aanvaard. Brug genbouw op politieken ondergrond. Het gaat in de Eerste Kamer altijd zeer 'deftig,' uitermate beleefd en buitengewoon formeel toe. De heer Van Lanschot (R.K.) wenschte een voorstel van orde te doen hij bereidde den Senaat daarop Dinsdag voor. Heel voorko mend dus. En Leder wist, dat het ging over de Kieswet, dat hij spoedige behandeling daarvan zou voorstellen. Ieder begreep dat. Maar de voorzitter constateerde toch, dat de heer Van Lanschot gisteren niet had ge zegd, wat hij precies wilde. Wat niet weg nam, dat de president zich schriftelijk had voorbereid op het voorstel tot het op de agenda brengen van de Kieswet-in-wijziging. De heer Van Lanschot deed dan ook den voorslag om op aanstaanden Woensdag aan de ordo te stellen de wijziging der Kieswet, welke in hoofdzaak bedoelde te komen tot een volledige doorvoering van het stelsel d'IIont, dus van de meest volledige evenre digheid bij de zetelver deeling onder de par tijen, die daarvoor in aanmerking komen. De heer Van Lanschot deed het voorstel, in de blijkbare meening verkeerende, dat de Kamer zelf uitmaakt in laatste instantie, wat op de agenda komt. De heer Van Lanschot Is het lid met het grootste aatal zittingsjaren en hij bleek toch het reglement van orde niet te kennen. Dat feit werd hem dan ook, duchtig verwijtend, onder het oog gebracht door de heeren Fock (lib.), Van Embden (V.D.), de Savornin Loh- man (C.IT.) en Briët (A.R.). Maar ook. wan neer men niet precies met het reglement van orde op de hoogte is, zou men reeds hebben mogen besluiten tot de conclusie, dat niet de Eerste Kamer zelf de agenda bepaalt, want er heeft nooit een regeling van werk zaamheden daar plaats. De heer Van Lan schot vergat, dat het reglement van orde dei- Eerste Kamer zegt, dat de voorzitter be paalt welke onderwerpen op de agenda komen. Wel staat er ook in het Reglement, dat de voorzitter bevoegd is, gevolg te geven aan bepaalde wenschen van de Eerste Ka mer, of van een meerderheid. Dat maakt de president dus zelf uit. De voorzitter bepaalt. De voorzitter bepaalt alleen. Men kan dit nu democratisch achten of niet, het reglement van orde ligt er. En de heer Van Lanschot hield er geen rekening mede. De voorzitter hield stevig vast aan dat reglement en antwoordde, dat hij een voorstel van den heer Van Lanschot om de wijziging van de Kieswet aan de orde te stellen niet In stemming zou kunnen of mogen brengen. Hij antwoordde nog meer. Hij antwoordde ook, dat hij, in het besef zij ner verantwoordelijkheid en die verantwoor delijkheid dragende, geleid door zijn gewe ten, niet zou afstappen van de uitoefening zijner taak, zooals het reglement van orde die uitoefening' bepaalde. „Zoolang ik op de bok zit" zei de president „geef ik de leidsels- niet uit handen". „De voorzitter bepaalt". Baron de Vos van Steenwijk hield er zich ten nauwste aan. Toen de heer Van Lanschot had uitgesproken, wist deze nog niet of de voorzitter spoedig de wijziging van de Kies wet aan de orde zal stellen of niet. De pre sident liet alleen de Kamer zich uitspreken, zelf deelde hij niets mede van wat naar zijn meening het gevolg moet zijn van het uit brengen van het eindverslag door de com missie van rapporteurs, d.w.z. dat de rappor teurs de behandeling van het ontwerp ge noegzaam voorbereid achten. Aanstaanden Woensdag vergadert de Senaat weer wat er op de agenda zal staan is nog verborgen in de schoot der toekomst. Wat de heer Van Lanschot wel had kun nen doen hij kon echter zijn aarzeling niet overwinnen op het geëigende oogenblik zou geweest zijn het indienen van een motie, waarin de Kamer de wenschelijkheid had uitgesproken van spoedige behandeling der Kieswe tswij zigin g. Over die wenschelijkheid was overigens de meening in de Kamer verdeeld. De heer van Lanschot (r.k.) en Wibaut (s.d.) achtten het gewenscht. het ontwerp te behandelen, nu het bij de Kamer was inge diend en eindverslag was uitgebracht. Zij achtten dat noodzakelijk en regelmatig. Men zou kunnen vragen, waarom de heer van ■Lanschot zoo'n haast maakte, wijl hij toch had kunnen afwachten wat de voorzitter doen zou. Immers eerst vanmorgen vei-scheen het eindverslag. De heer van Lanschot was echter wat achterdochtig geworden, nu blijk baar de commissie van rapporteurs wat heel lang gewacht had met de publicatie van haar nadere vragen op de reeds drie dagen na het Voorl. Verslag verschenen Memorie van Ant woord der regeering. Welke langen duur de heer van Lanschot sterk lakte. qWat voor dien langen duur de motieven geweest zijn, wij weten 't niet. De heeren van Lanschot en Wibaut be toogden de wenschelijkheid eener spoedige behandeling. Ook omdat naar hun oordeel de snelle verschijning der antwoordmemone er op wees. dat de minister spoedbehandelmg noodzakelijk achtte. De heer van Lanschot noemde ne, staatsrechtelijk foutief een door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp zwevend 'te houden. De heer van Embden (v.d.) zag m het. vorstel van Mr. van Lanschot een poging om door te drijven, dat de kieswet-wijziging zou worden aangenomen, wijl die wijziging ten voordeele zou strekken van de groote groepen, van de r.k. en s.d. partijen. Die partijen staan dus niet objectief tegenover de dingen, meende hij. Het argument van de voordeelen. welke uit de aanneming van de wijziging der Kies wet zouden voortvloeien voor de groote groepen, speelde geen rol in de redevoeringen van de heeren Fock (lib.). Lohman (c.h.) en Briët (a.r.) Deze legden er alleen nadruk op. dat de verkiezingen van het begin tot het eind aan de voorbereidingen voor de candi- riaatstelling tot het besluit van het Centraal Stembureau, waarbij verklaard wordt, wie Met de laatste post verschijnt de agenda voor aanstaanden Woensdag: de wijziging 'dor Kieswet komt er n le t op voor. gekozen zijn, één rechtshandeling is. En dan was het h.i. zeer ongewenscht wijziging te gaan brengen in de bepalingen, welke de reeds aangevangen rechtshandeling kunnen beïnvloeden. De heer van Lanschot merkte op. dat de wijziging van de Kieswet, waar over 't ging, alleen de zetelverdeeling betrof na de stemming, maar daartegenover werd weer gezet, dat de vraag aan het al of niet verbinden van lijsten ten nauwste samen hangen kan met de uiteindelijke zetelver deeling. Tenslotte heeft heel deze discussie geen andere beteekenis gehad dan die van een aca demisch debat. Eigenaardig is, dat het wetsontwerp ge worden is wat het is: een ontwerp, betr. de zetelverdeeling, door de Tweede Kamer. De remmen, welke het oorspronkelijke ontwerp aan de verschijning van dwergpartijtjes wil de aanleggen, werden weggenomen. Alleen werd het evenredigheidstelsel-d'Hondt volle dig doorgevoerd, door de aanneming van een amendement-v. d. Bergh. En over de ge dachte van dat amendement had in de stuk ken der Tweede Kamer de heer Briët ci teerde 't de minister niet zoo heel geest driftig zich betoond, juist om de komende (Juli) verkiezing. De begrooting voor het Staatsvisschersha- venbedrljf te IJmuiren werd zonder slag of stoot aanvaard. Evenzeer de begrooting van de Staatsmijnen. De begrooting voor het Wegenfonds vroeg niet veel tijd meer. De sprekers waren niet zoo heel goed te verstaan in het rumoer van dat drukke gepraat, dat volgde op de discus sie over het niet-ontvankelijke voorstel-van Lanschot. Het zal ook wel aan c-it rumoer zijn toe te schrijven, dat de minister geen antwoord gaf op de (blijkbaar niet gehoorde) vragen van den heer Ter Haar over snelwegen voor het vrachtautoverkeer en het brengen van wijzigingen in de wegenbelasting op perso nen- en die op vrachtauto's. De heer Ter Haar had ook aangedrongen op algemeen goede avondverlichting van rijkswege van de rijkswegen. Maar dat kan, volgens den mi nister. bruin van de wegenbelasting niet trekken. In antwoord op vragen van den heer IJs- selmuiden die den bewindsman hulde bracht voor zijn activiteit inzake den brug genbouw deelde de minister mede dat zijn departement verlaten had en gisteren reeds door den Raad van State was onderzocht een ontwerp dat de overbrugging regelt over den Moerdijk, bij Dordrecht, bij Rotterdam en bij Hendrik-Ido-Ambacht (deze laatste voor een weg door den Alblasserwaard naar het Oos ten). De minister was tot dit ontwerp ge bracht, wijl hij uit nationaal oogpunt het Zuiden zich meer op het Noorden wilde doen oriënteeren. De Kamer komt Woensdag weer bijeen. INTIMUS. CHLOORGAS TE AMSTERDAM Een cylinder bezweken NEGEN MENSCHEN GETROFFEN. TOESTAND VAN TWEE MANNEN ERNSTIG. In een opslagplaats aan den Cruouiusweg op het spoorterreln achter de Blankenstraat te Amsterdam, heeft Woensdagmiddag te ongeveer kwart voor vijf een ongeval plaats gehad, dat In zijn gevolgen van ernstigen aard is geweest. Toen enkele werklieden, die in deze op slagplaats, toebehoorende aan den groot handel in chemicaliën Wijnhoff, Van Gul pen en Larsen, aan den arbeid waren, een cylinder optilden, is vermoedelijk door een zwakke plek in den wand van dit apparaat, een lek ontstaan, met het gevolg dat de in houd, die uit chloorgas bestond, met kracht ontsnapte. Van de in de opslagplaats aanwer—n, zijn een paar personen door den invloed van het gevaarlijke gas bedwelmd geraakt en dit ge schiedde tevens, toen het gas naar buiten ontsnapt was, op den Cruquiusweg met een aantal passeerende menschen, mannen, vrouwen en kinderen, bij wie het gas in de ademhalingsorganen drong, zoodat de mees te van hen het zeer ernstig te kwaad kre gen. In het geheel zijn negen personen door het chloorgas verrast geworden; van twee mannen was de toestand bepaald ernsti; zij zijn dan ook door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis vervoerd. De overige slachtoffers konden bij om wonenden op hun verhaal gebracht worden: het valt echter te bezien of zij er wel zonder verdere nadeelige gevolgen van deze onver- wachten gasaanval zullen afkomen. Het gebeurde heeft ln deze buurt veel be roering gewekt. De politie en de arbeidsin spectie stellen een onderzoek in. MARKTNIEUWS Noteering van Beverwijk den 29 Maart 1933. Spinazie per kist f 1.10f 1.45. Andijvie per kist 80—90 cent. Raapstelen. 100 bos 3. Koolrapen per zak 85 cent. Wortelen per K.G. 2 12—3 1/2 cent. Bieten per K.G. 3 cent. Aardappelen, kiel, per K.G. 25 cent. Id. zand per K.G. 5 cent. Spruitjes per K.G. 22 cent. Boerenkool per bak 3055 cent. Roode kool per 100 48. Savoije kool per 100 37. Bloemkool per krat 2.25. Uien per kilo 2 cent. Prei per bos 6—8 cent. Sla per kist 37. Rabarber per 100 bos 12—20. Pieterselie, per bas 5 cent. Selderie per bos 2—5 cent. IJMUIDEN PROPAGANDA-AVOND VRIJWILLIGE LANDSTORM. FILMS EN MUZIEK. Naar wij vernemen, zal op Woensdagavond 5 April in het Patronaatsgebouw aan den Zee weg te IJmuiden (Oost) een propaganda- samenkomst der Afd. IJmuiden van den Bij- zonderen Vrij willigen Landstorm worden ge houden. Het programma waarvan het muzikaal ge deelte verzorgd wordt door het bekende Drie- huizer Harmoniecorps Soli Deo Gloria, bevat een 16-tal nummers voor film en muziek. De bijeenkomst zal worden bijgewoond door burgemeester Rambonnet en verschil lende andere autoriteiten. Alle inwoners van Velsen, die sympathisee- ren met het doel kunnen op schriftelijk ver zoek kosteloos toegangsbewijzen bekomen bij den secretaris der plaatselijke commissie, den heer D. de Ridder Jr„ Wijk-aan-Zeeër- weg 170, IJmuiden MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1,20f 1.15 Griet per 50 kilo f 35—f 17.50 Tongen per kilo f 1.30f 0.65 Kleine schol per 50 kilo f 16.50f 4 Bot per 50 kilo f 2,40 Schar per 50 kilo f 4.50—f 1.20 KI. middelschelvisch p. 50 kilo f 15.50—i' 12 Kabeljauw per 125 kilo f 48f 25 Gullen per 50 kilo f 2.60—f 1.50 Wyting per 50 kilo f 3.60—f 0.90 BESOMMINGEN. Loggers: Sch. 379 f 680. Sch. 133 f 770. KW 20 f 810. KW 33 f 490. KW 147 f 510. Kotters: E 549 f 470. E 390 f1240. Stoombeugers: VL 216 f 900. VELSEN DE TOESTAND AAN DE PAPIERFABRIEK. HET CONTINUBEDRIJF WERKT WEER VOLLE DAGEN. Onlangs heeft de directie van de Papier fabriek de werktijden voor de continu-ar- beiders in de afdeelingen papier-, houtstof- en cellulosefabriek ingekrompen, hetgeen voor de betrokken arbeiders een werkverkor- ting beteekende van 10 uur per 3 weken. Naar wij thans vernemen is deze werkver- korting voor de papier- en houtstoffabriek ingetrokken en gaan deze afdeelingen weer op volle kracht werken. AANBESTEDING WEGENBOUW. Dinsdagmiddag vond ten gemeentehuize de aanbesteding plaats van den bouw van enkele weggedeelten tusschen den Brederoodsche- en den Middenduinerweg en het verbeteren een verruimen van een gedeelte van laatstge noemden weg. Ingekomen waren 22 biljetten als volgt: S. Schuitmaker te Leeuwarden J. J. Kneppers te IJmuiden H. Bakx en H. Steenkist te Haarlem D. Esser Hmzn. te Delft G. Oosterwal te IJmuiden fa. De Moei en Hermes te Alkmaar fa. Gebr. Min te Bergen (N.H.) V. Ph. Braun en Zoon te Beverwijk G. den Adel te Velsen W. van Zutphen te Beverwijk H. van Dijk en J. Groot te Edam N.V. Exp. en Aannemingsbedrijf Houtgraaf en Bolsenbroek te Bloemendaal G. Hulsebosch te Bloemendaal fa. Joh. Dienaar en Zonen te IJmuiden A. Westerveld te Amsterdam J. G. Fukkinck te Haarlem N. van Baarsen te Amsterdam fa. H. Bunschoten en Co. te Hille- gersberg A. Steunebrink te Amsterdam fa. Moeke Willem en Co. te A'dam P. C. Dubbeld en Co. te IJmuiden J. Twisk te Castricum f 14.800 14.438 13.958 13.549 12.885 12.800 12.498 12.350 12.350 12.173,90 11.857 11.666 11.500 11.348 10.995 10.700 10.651 10.404 f 10.398 9.989 9.750 f 8.845 DE TYPHUS IN VELSEN-NOORD. WEER VIER NIEUWE GEVALLEN. Naar wij vernemen zijn gisteren en heden morgen vier nieuwe gevallen paratyphus B geconstateerd, waarvan drie gevallen in één gezin. Ofschoon de ziekte van ernstigen aard is. heeft zich tot nu toe nog geen enkel geval met doodelijken afloop voorgedaan. DIERENBESCHERMING. EEN GOED GESLAAGDE JEUGDMIDDAG. Door de Vereeniging tot Bescherming van dieren is gistermiddag in de zaal „Het Wa pen van Velsen" voor de jeugd een filmver- tooning gehouden, die in alle opzichten goed geslaagd kan heeten. De zaal was geheel met een vroolijke kinderschaar gevuld. Vertoond werden de fclms „De St. Ber- nardshonden" en „De klokken van Atri". Eerstgenoemde film voerde de jeugdige be zoekers in gedachte naar de bergtoppen waai de monniken van het St. Bernard-klooster wonen om hulp en bijstand aan den in de sneeuw verdwaalden reiziger te bieden. Vol spanning volgden de jeugdige bezoekers de verrichtingen van de honden bij het opspo ren der verdwaalden. De tweede film „de Klok van Arti" is ge maakt naar een gedicht van den Amerikaan- schen dichter H. W. Longfellow. Bij de films gaf de heer J. Ennik, inspecteur der ver- eeniging een duidelijke verklaring. Tusschen de films vertelde de heer Enik op een manier die tot luisteren dwong, een en ander uit het leven der dieren en wel naar aanleiding van twee zwarte merels en een treurende zwaan. Het was een mooie middag, die ongetwijfeld iets goeds bij de aanwezige jongens en meisjes heeft achter gelaten. BEVERWIJK DE NIEUWE BURGEMEESTER. Onze Haagsche correspondent schrijft: Naar ons bij informatie is gebleken, be staat er veel animo voor het burgemeester schap van Beverwijk. We kunnen voorts mededeelen. dat de be noeming van den nieuwen functionaris, wan neer er geen onoverkomenlijke beletselen van de zijde van den nieuw-benoemde zich zullen opdoen, zal plaats hebben tegen 1 Juni aan staande. Overigens is er op het oogenblik nog geen enkele aanduiding, waarop zou kunnen wor den geconcludeerd tot eenige aanwijzing van den persoon van den nieuwen Beverwijk- schen burgemeester. Deze benoeming moge reeds uit het tijdperk van de sollicitatie uit zijn, thans worden de ambtelijke rapporten ingewacht. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag werd ons van wel ingelichte zijde me degedeeld, dat deze aangelegenheid haar ge wonen loop zal hebben en noch expresselijk zal worden opgehouden tot er een nieuw ka binet zal zijn gevormd, noch zal worden ge stimuleerd voor een beslissing onder het hui dige ministerie. De aangelegenheid zai haar gewonen loop nemen. Of de huidige minister nog een benoeming zal bevorderen of reeds zijn opvolger hangt voor een belangrijk deel samen met den duur van de ministrieele cri sis welke automatisch zal ontstaan bij de ko mende verkiezingen, wijl het extra-parle mentaire kabinet zijn ontslag zal indienen op den dag der verkiezingen. •Zooals gezegd: de benoeming zal zeer waarschijnlijk plaats hebben met ingang van 1 Juni en het is dus te verwachten, dat de benoeming in de eerste helft van Mei zal afkomen. M.a.w. welke minister het Kon. be sluit der benoeming zal uitlokken hangt sa men met den duur der crisis. Duurt de crisis langer dan 14 dagen, dan komt de benoeming in ieder geval nog van den huldigen be windsman. HEEMSTEDE KIENAVOND „EENSGEZINDHEID". Op 25 Maart bestond de Harmonie „Eens gezindheid" 30 jaar. Het bestuur achtte het beter dit jubileum niet met groote feeste lijkheden te herdenken wegens den slechten toestand alom. Om dit feit echter* niet geheel onopge merkt voorbij te laten gaan, was een Kien- avond georganiseerd met prijzen door de leden geschonken. De eere-voorzitter Jhr. J. P. W. v. Doorn, liet zich niet onbetuigd en bood behalve zijn gelukwenschen een bedrag voor prijsjes aan. Den tweeden Pinsterdag gaat „Eensgezind heid" op concours naar Baarn en zal daar uitkomen in de eerste afdeeüng Harmonie met als verplicht nummer Le Rancon du Bonheur, fantaisie van L. Boyer, en als vrij nummer Le Lac Maudit, Ouverture de H. Staz, arr. F. Popy. In den marschwedstrijd zal worden deel genomen met Pourquoi pas? (Waarom niet?) van Goffart. BLOEMENDAAL MONTESSORI-MIDDELBAAR ONDERWIJS. Op initiatief van de afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Montessori-Vereeni- ging hield mej. Osterkamp, directrice van het Montessori-Lyceum te Amsterdam, Woensdagavond in de aula van het Kenne- mer Lyceum een voordracht over: middel baar Montessori-onderwijs. Mej. Osterkamp, is 2 1/2 jaar geleden met haar proef begonnen en kan dus alleen spre ken over haar ervaringen met kinderen van 1215 jaar. Spreekster werd ingeleid door de voorzitster mevr. Land, Mej. Osterkamp brengt allereerst een eere- saluut aan Dr. Montessori. Zonder de con crete uitwerking harer ideeën, zonder de leerlingen van het Montessori L. O. zouden er geen aanknoopingspunten zijn geweest voor het M. O. Het eerste beginsel van het Mon tessori-onderwijs is de eenheid der persoon lijkheid, een principe door de oude school verwaarloosd. De oude middelbare school houdt geen re kening met de psysische mogelijkheden der leerlingen. Het leerprogram is de tyran, de persoonlijkheid komt pas in de tweede plaats. Bij ons streven zei spr. komt de per soonlijkheid in de eerste plaats. Wij stellen voor alles de vraag: „Wat kan de leerling aan en wat niet?" Dat wil niet zeggen, dat wij elke moeilijkheid uit den weg ruimen, maar wij geven alleen die moei lijkheden welke hij aan kan. Voor ons geldt de ontplooiing van zekere levensverschijnselen waar te nemen. Wel is waar kweeken wij bepaalde uiterlijke voor waarden, doch de psychische uitkomsten zijn onmiddellijk verbonden met de spontane ontplooiing der innerlijke werkzaamheden van het kind. Tot die innerlijke organisatie der persoon lijkheid moeten wij de leerlingen gelegenheid geven Het verwerven van kennis en beschaving is een noodwendig daaruit voortvloeiend resul taat'. Dit moet echter niet opgevat worden alsof we het verwerven van kennis, de opvoeding tot cultuurmensch, als iets bijkomstigs be schouwen. Deze is echter van geenerlei waar de wanneer de cultuur in hoofdzaak een van buiten opgelegde is. De opvoeding moet dus gericht zijn op de voldoening der innerlijke behoeften van het kind en daarom volgen wij een vrije werk- keuze. Hierbij komt een indeeling in 3 hoofd groepen. Kinderen met taalaanleg en aanleg voor wiskunde. Behoefte aan hanteerbaar materiaal en aan abstract werken enz. De middelbare Montessori School houdt re kening met deze behoeften en ontwikkings- stadia van het kind. Jongens zullen zich aangetrokken voelen tot scheikunde, meisjes tot biologie, jongeren tot aardrijkskunde. Van groot belang is dat de leerling door kan gaan met vakken, die zijn belangstelling hebben. De nieuwe school is niet gebonden aan de les van 50 minuten. Soms wordt een heele schooltijd besteed met één vak. Het voordeel is, dat dan een stuk kan worden af gemaakt, wat voldoening geeft. Montessori geeft ook vrijheid om vakken: tijdelijk te laten liggen, die te moeilijk zijn of b.v. om een bepaalde taal eens extra te bestudeeren gedurende een paar maanden. Hierdoor ontstaat grooter verantwoordelijk heid en de kinderen leeren werken om het werk zelf. De school is gebonden aan eischen van redelijkheid en gebondenheid. Vrijheid van werken is eerste eisch. Bij de gebondenheid zijn de bindingen van uiter- lijken aard. Spr. geeft door een indeeling van het werkprogramma om eindelijk het verschil met het Dalton-stelsel aan te geven, waar het program toch tyran is en taken worden gesteld. Na de pauze werden vragen gesteld, die door spr. werden beantwoord. De bijeenkomst was goed bezocht. HET ROODE KRUIS. EEN BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Het Haarlemsche Roode Kruis heeft het plan opgevat een Bloedtransfusie-dienst te stichten. Rotterdam en Utrecht gingen reeds voor; op verschillende plaatsen in ons land is een dergelijke dienst in voorbereiding. Er is een directie gevormd die de onmid dellijke leiding zal hebben, terwijl de direc ties der ziekenhuizen worden uitgenoodigd zich te deen vertegenwoordigen in een com missie van Advies, waarvoor nog eenige an dere medici zullen worden gevraagd. Wat beoogt nu een bloedtransfusie-dienst? In 't kort is hare werking ongeveer als volgt: In bepaalde ziektegevallen is het noodig, dat aan den patient levend menschelijk bloed wordt toegediend door inspuiting in een ader; in Haarlem is dit in 1 jaar onge veer 100 maal gedaan. Nu is het bloed van ieder mensch, wij spre ken hier van gezonde menschen, niet ge schikt om bij een mede-mensch te worden ingebracht; evenmin is het organisme van een patient geschikt om bloed van ieder ge zond medemensch te ontvangen. Daar deze behandeling dikwijls levensred dend kan werken zou zij in een geval, waar niet door onderzoek is uitgemaakt of het bloed van ontvangen en geven op elkaar pas sen, levensgevaai'lijk zijn. Door de onderzoekingen van Professor Landsteiner is gebleken, dat de menschen volgens de geaardheid van hun bloed kun nen worden ondergebracht in vier groepen, dat zij dus kunnen behooren tot een van vier bloedgroepen en dat er zekere regels zijn, volgens welke men bloed van de eene groep al dan niet mag toedienen aan patiënten, behoorende tot een der drie andere groepen. Naast ontvangers, bij wie men bloed van alle groepen mag inspuiten, zijn er gevers, wier bloed men aan alle groepen mag toe dienen; daartusschen bestaan er verschil lende beperkingen. Aan iedere bloed-transfusie moet dus voor afgaan een onderzoek van het bloed van den ontvanger, van den gever of van beiden. Dikwijls is het mogelijk in de naaste fa milie en omgeving van den patient een ge- schikten gever te vinden, maar toch komt hot voor en deze gevallen zullen zich waar schijnlijk bij uitbreiding van de grenzen, waarbinnen op medische aanwijzing bloed transfusie zal worden toegepast, vermeerde ren, dat geengeschikte gever snel te vin den is. Dan kan men zich wenden tot de Centrale van den Bloedtransfusiedienst, waar een re gister van personen, vrouwelijke zoowel als mannelijke aanwezig is, wier bloedgroep voor af is bepaald en waar steeds een ter zake kundig beheerder aanwezig is. Door den me dicus wordt daar dus gevraagd om een ge ver, wiens bloed geschikt is om bij zijn pa tient, wiens bloedgroep zoo mogelijk eerst is bepaald, te worden ingespoten. Het is gewenscht, dat het register zoo groot mogelijk zij; niet alle 4 bloedgroepen komen in dezelfde verhouding bij de men schen voor. Voordat de Haarlemsche dienst kan gaan werken moet er dus een register worden gemaakt van zooveel' mogelijk per sonen. (minstens 100), die zich voor dit doel beschikbaar stellen en wel belangeloos. Schade in hunne gezondheid lijden de ge vers niet; nog nooit heeft in de talrijke reeds voorgekomen gevallen een gever van het af staan der bij de transfusie gebruikelijke hoe veelheid bloed schade ondervonden. Aan de plaatsing op het register moet voorafgaan een nauwkeurig onderzoek om trent de gezondheid van den a.s. gever, zoo wel wat zijn tegenwoordigen gezondheids toestand aangaat, als wat betreft in het ver leden doorgemaakte ziekten. Dit onderzoek kan geschieden door den medicus zijner keuze of door een der doktoren van den dienst. Eerst na gunstigen uitslag hiervan wordt zijn bloedgroep bepaald en wordt hij ingedeeld in het register. In hoofdzaak is hiermede de bloedtrans fusie en de desbetreffende dienst uiteengezet. Het Haarlemsche Roode Kruis noodigt iedereen (ouder dan 21 jaar) uit zich voor dit zuiver humanitaire doel beschikbaar te stellen en zich schriftelijk op te geven bij Dr. Land. Wagenweg 40. „NIEUW LEVEN". Aan den amusementsavond die op 1 April gehouden wordt door de geheel-onthouders tooneelvereeniging „Nieuw Leven" verleenen medewerking het marionetten Theater „De Olijftak" van den heer Bert Brugman, en The Follyclub „O.-K., songs and dances, be staande uit 9 personen. Het muzikale ge deelte wordt verzorgd door het Haarl. Salon Orkest, onder leiding van Jack Stoffer. Aan den amusementsavond gaat een kin dermatinee vooraf. ZWEMMEN. WEDSTRIJDEN ZWEMCLUB „HAARLEM". Heden, Donderdagavond, organiseert de zwemclub „Haarlem" voor haar leden de jaarlijksche onderlinge wedstrijden in Stoop's Bad. SCHEEPVAARTBERICHTEN HALCYONLIJN Maasburg. Rotterdam naar Pto Ferrajo p. 29 Gibraltar. ROTTERDAMSCIIE L-LOYD Kola Nopan, 29 v. Rotterdam te Hamburg KON. HOLL. LLOYD Z.eelandia uitr, 29 8 uur van Funchal»

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10