Het Beiau^tiikste ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN BIJ HET STATIONSPLEIN. Steun. De nieuwe vice-president van den Raad van State. 50e Jaargang No. 15266 Verschijnt dagelijks, HeKalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 30 Maart 1933 HAARLEM S DAGBLAD directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR (COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENpei- Wcck 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 'f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72)4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcrcn dag) 1—3 regels ƒ0.50, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies, van Hand, Voet of Oog f400-, Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Na afloop van een fascistische vergadering. Fascist mishandeld. Politie voert eenige charges uit. In den nacht van Woensdag op Donder dag, omstreeks 12 uur. vonden op en nabij het Stationsplein te Haarlem ernstige onge regeldheden -plaats. In hotel ,.De Leeuwe rik'' had het Verbond van Nationalisten om half negen een besloten vergadering belegd waar een drietal sprekers het woord voerde. Het verslag hiervan kan men elders in dit nummer aantreffen. Reeds.een half uur voor den aanvang ver zamelden zich voor het vergaderingsgebouw eenige tientallen personen. grootendeels communisten en leden der O.S.P. Enkelen colporteerden met anti-fascistische pamflet ten, die zij met luider stemme aankondigden, wat de politie aanleiding gaf het publiek en de colporteurs tot doorloopen aan te manen Gedurende de vergadering poogde een anders denkende de vergadering binnen te dringen, welke poging echter is belet. Toen omstreeks 11 uur de vergadering ge ëindigd was, hadden zich nog geen onge regeldheden voorgedaan, behoudens enkele uitroepen als: „bruine moordenaars" en der- gelijken. Een menigte van meer dan twee honderd personen had zich na afloop der bijeenkomst in de Kruisstraat opgesteld, en wachtte het oogenblik af, waarop de geüni formeerde fascisten het gebouw zouden ver laten. Om botsingen te voorkomen, hadden ongeveer tien agenten ervoor gezorgd dat de menigte zich op een behoorlijken afstand van hotel „De Leeuwerik" bevond, toen de geuniformde troep (die uit een tiental fascisten bestond), zich op weg begaf naar het Stationsplein. Dit was het moment waarop een groote groep anti-fascisten gezamenlijk, als in spreekkoor, m>et roepen en schelden aanving, welk geschreeuw afgewisseld werd door het zingen van „De Internationale". De groep fascisten, die geëscorteerd werd door agenten en rechercheurs, alsmede door drie politiehonden, bereikte zonder noemens waardig incident den ingang van het station, waarna het grootste gedeelte van de geuni- formden naar het perron vertrok. Vier fascisten die in Haarlem woonachtig zijn, bleven echter in de stations hall achter. Een communist die een perronkaartje had gekocht, wilde de fascisten achterna, wat de politie hem belette, waartegen de man heftig protesteerde, betoogende dat het zijn recht was het perron te betreden. Fascist met zwaar voorwerp op het hcofd geslagen. Een der geuniformde fascisten had zich echter van de geëscorteerde groep afgeschei den en bevond zich, toen de politie aan den ingang van het station de in het stationsge bouw aanwezige fascisten beschermde, op den hoek van het Stationsplein en het viaduct van den Kruisweg. Onverhoeds werd hij door een onbekend gebleven persoon aangevallen en met een zwaar ijzeren voorwerp op het hoofd geslagen. De getroffene werd in het nabijzijnde café „Spoorzicht" binnen gedragen. Het bleek een 30-jarige jon ge werklooze grondwerker te zijn. ge naamd van Drachten, die. doordat hij zich onvoorzichtigerwijs van de geëscorteerde groep had afgescheiden, door een onbeken de uit de rumoerige menigte op het hoofd werd geslagen. De Ongevallendienst heeft hem behandeld waarna hij per ziekenauto naar St. Joannes de Deo werd vervoerd. De jongeman heeft een hersenschudding ge kregen. Daar hij een gummistok bij zich had is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De dader maakte zich. ijlings uit de voeten. Relletje op den Kruisweg-. Het toéval wilde dat enkele leden van de Vrijwillige Burgerwacht in hotel Lion d'Or waren vereenigd, toen de onlusten op het Stationsplein plaats vonden. Toen zij hoor den dat er iets gaande was, kwamen zij naar buiten. De menigte zag in hen (daar zij ook geuniformd zijn) eveneens leden van de fascistische vereeniging, en nam een dreigende houding aan. Een passeerend voor bijganger werd (ook door een onbekend ge bleven persoon) op het hoofd geslagen, waar schijnlijk met een actetasch. Hierdoor ont stond eenig rumoer, wat nog verergerd werd toen een lid van de Burgerwacht zijn ploer- tendooder trok, die hij meende te moeten gereedhouden om zich tegen eventueele aan vallen te kunnen beschermen. Een joelende menigte verzamelde zich voor het hotel Lion d'Or, en even later vernielde een steen een ruit van dit hotel, welke steen waarschijnlijk uit het plaveisel van een ~- buriee s'-°at is gehaald. Ook in het Kenaupaxk 23 werden twee groo te ruiten met klinkers ingegooid. Charges van de politie. Daarop heeft dc politie dè eerste charge uitgevoerd. Met behulp van dc politiehonden en sabel, alsmede met de gummistokken was in een oogwenk de Kruisweg gezuiverd. Nie mand werd echter, voor zoover bekend is, gewond, daar er geen werkelijk ernstige klap pen werdén uitgedeeld. Het bleef nog eenigen tijd onrustig en de politie (die inmiddels versterking had ver kregen) moest gedurende geruimen tijd tot doorloopen gelasten, aan welke bevelen min of meer gewillig gevolg werd gegeven. Taxichauffeurs weigeren te rijden. Inmiddels begeleidden enkele agenten de vier fascisten, die in het stationsgebouw wa ren achter gebleven; naar de staanplaats der taxi's op het Stationsplein. Enkele chauf feurs weigerden echter de taxi's ter beschik king te stellen, met de mededeeling, dat zij niet wenschtcn dat hun wagens vernield zou den worden. Ten slotte bleek er een toch bereid te zijn de vier fascisten te vervoeren. Om één uur alles weer rustig. Daar men op alle eventualiteiten bedacht wilde zijn, bleef de politie tot omstreeks een uur des nachts een oogje in het zeil houden. Er deden zich echter verder geen ongeregeld heden voor. Naar den man die den jeugdigen fascist heeft mishandeld wordt een onderzoek inge steld. Wij vernemen dat de toestand van den jon gen fascist heden reeds van dien aard is, dat hij het ziekenhuis kan verlaten. INSIGNES EN VLAGGEN BIJ AMBTENAREN. BEPERKENDE BEPALINGEN IN IIET RIJKSREGLEMENT. De Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg heeft zich in haar vergadering ver eenigd met dc voorgestelde wijziging van het Rijksambtenarenreglement, waarin o.a. in het algemeen verboden wordt het in diensttijd dragen van insignes of andere onderschei- dingsteekenen, niet van regeeringswege ver strekt en verder het uitsteken of hijschen van andere dan nationale of oranjevlaggen van ambts- of dienstwoningen of het doen blijken uit het uiterlijk aanzien daarvan van de politieke gezindheid van den ambtenaar of zijn huisgenooten. Mede houdt de aanvulling in de mogelijk heid van ontslag wegens x-evolutionnaire ge zindheid en wegens het lid zijn of steunen van een vereeniging, die geacht moet worden doeleinden na te streven of middelen aan te wenden, welke de inwendige orde of de veilig heid van den Staat kunnen in gevaar brengen of schaden. PERSONALIA. In de commissie voor het examen nijver heidsakte Niv, aanteekening op de akte Niv, Nv, en de aanteekening op de acte Nv, Nh, Nj en Nk voor het jaar 1933, zijn benoemd de heeren H. Kraakman en ir. H. J. Meewis w.i. te Haarlem. In de commissie voor de examens akte Nijverheidsonderwijs Ni, Niii, de aanteeke ning op de akte Nii. Nb, Nc. No en Np voor 't jaar 1933 is benoemd tot lid de heer J. C. Deelder te Haarlem. Beide commissies houden zittin gte 's-Gra- venhage. (Dc regeer ing zal financiëelen steun verleenen aan dc vlas teelt.) Er zijn bitter weinig zaken In den droeven crisistijd, Die niet snel en sneller slinken, Laat staan worden uitgebreid. Uitgezonderd van dien regel, Maar als onvermijdlijk kwaad, Is 't bedrijf der steunverleening Door den vaderlijken Staat. Hierdoor wordt wat nood gelenigd, Waar hij tot het hoogste steeg. Hierdoor wordt wat lucht gegeven. Waar men nauw meer adem kreeg. Als men steunt van de ellende. In een teelt of nijverheid, Komt een serum steuninjectie. Die het ergst gevaar bestrijdt. Hulpeloos zat onze vlasteelt, Langen tijd reeds voor de mast, En die krijgt nu ook het spuitje, Waar ze lang op had gevlast. Nou, ik gun hel. haar van harte. En ik hoop slechts dat de Staat Niet na al die bloedtransfusies. Zelf het veege leven laat. HET BUITENLAND ZWIJGT NIET. VERDERE PROTESTEN TEGEN JODEN- BOYCOT. NEW YORK. 30 Maart (V.D.) In een cir culaire wekt de Vereeniging van Joodsche Oorlogsveteranen in Amerika alle groote Joodsche zakenhuizen in de Vereenigde Sla- ten op. om Duitschc goederen en Duitsche schepen te boycotten zoolang de Duitsche regeering geen gelijkheid voor alie burgers garandeert. De „New York Herald Tribune" schrijft, dat de vooraanstaande Joodsche financiers te Londen en te New York den toestand in Duitschland, wanneer de Joden daar inder daad geboycot worden, „hoogst onaange naam kunnen beïnvloeden". Voor de Ameri- kaansche regeering is de mogelijkheid van een boycot in Duitschland gezien de Ameri- kaansch-Duitsche handelsbalans en de te verwachten Economische Wereldconferentie hoogst pijnlijk. De „New York Times" wijdt een uitvoerig hoofdartikel aan den komenden boycot, die een ongelooflijke massa-onderdrukking wordt genoemd. Tenslotte zal deze boycot echter Duitschland meer schaden dan de Joden. Een correspondent van het blad te Vichy in Frankrijk had een onderzoek met den juist afgetreden Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn Sackett, waarin deze verklaarde dat voor zijn vertrek uit Berlijn, juist vijf dagen geleden, daar nog alles rustig was. BEGRAFENIS MR. R. EGELER. Op de begraafplaats Westerveld is Woens dag de begrafenis geschied van mr. R. Egeler, directeur der Rotterdamsche Bankvereeni- ging. De belangstelling was zeer groot, vooral uit financieele kringen. Mr, K. P. van der Mandele, directeur der Rotterdamsche Bank- vereeniging heeft het woord gevoerd. Hij zei- de, dat het voor zijn instelling een zware slag was, binnen enkele weken opnieuw een voortreffelijk leider te moeten afsta'an. Ook prees spr. den overledene als mensch en sportsman. Namens het personeel heeft gesproken de heer J. H. Grummels, procuratiehouder der bank, waarna de heer A. Q. Mees als vriend het woord voerde. F. E. Baron van Heerat. zwager van den overledene, heeft voor ae belangstelling dank gezegd. Een illustratie van de roerige gebeurtenissen in Brunsicijk. waar de:.c week circa 1300 leden van de Stahlhclm op last van het staatsministerie van Brunswijlc iverdcn gearresteerd. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Onze Haagsche correspondent schrijft: Tot vice-president van den Raad van State is benoemd met ingang van 20 April Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken. Na dien datum zal het departement worden waargenomen ad interium door den premier, Jhr. Ruys de Bee- renbrouck. Er is reeds geruime tijd verloopen sinds het plotselinge overlijden van den algemeen zeer gezienen vice-president van den Raad van State, graaf van Lijnden van Sandcn- burg. Dat er nog steeds geen stemmen zijn opgegaan, wélke van bevreemding spraken over het lange uitblijven eener benoeming in de staatsrechterlijke zeer gewichtige functie van vice-voorzitter van den Raad van State is alleen te verklaren uit het feit, dat men er algemeen van overtuigd was, dat het vinden van de meest geschikte persoon heel moeilijk moest zyn. De functie van vice-president is een niet gemakkelijke en een hoogst gewich tige functie. Niet gemakkelijk, wijl dc vice-president van den Raad van State ambtshalve voorzitter is van de afdeeling „Geschillen van Bestuur", m.a.w. de administratieve rechtspraak in ons land in hoogste instantie leidt. Een hoogst gewichtige functie ook, wanneer men overweegt, dat in bijzondere omstandig heden de Koninklijke macht kan worden uit geoefend door den Raad van State en dat bij kabinetscrisis b.v., de vice-president van den raad van State een der belangrijkste advi seurs van de Kroon is. De benoeming van Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland zal voor velen een verrassing zijn geweest. Wat de algemeen politieke ken nis betreft van den nieuw benoemde, kan worden opgemerkt, dat hij genoegzaam er varing tijdens zijn ministerschap heeft opge daan. De administratieve rechtspraak echter is een gebied waarmede Jhr. Beelaerts zich niet in het bijzonder heeft bezig gehouden. Het is een publiek geheim in de residentie, dat de aangewezen man voor deze gewichtige functie en ook de algemeen gewenschte man was Jhr. Mr. D. J. de Geer. de huidige minis ter van Financiën, die als burgemeester en gedeputeerde van dichtbij vraagstukken van bestuur had leeren kennen. Minister de Geer heeft echter na rijp beraad gemeend te moe ten bedanken. Het was toen niet gemakkelijk een plaats vervanger te vinden. Er waren verschillende eischen, daaronder ook de blijkbaar algemeen aanvaarde wenschelijkhcid, dat de vice-pre- cident van den Raad van State Protestant moet zijn. Er werden vele namen genoemd, oa. die van het lid der Zuid-Holl. Staten Jhr. Mr. de Brauw, den Utrechtschen burgemeester Mr. Fockema Andrea, den gouverneur van Noord-Holland. Jhr. Roëll. En het scheen heel moeilijk iemand te vinden voor het hooge ambt. Thans is de minister van Buitenlandsche Zaken benoemd. Op goede gronden vermoe den we. dat hij voor deze functie ernstig ls aangezocht geworden en dat hij heeft ge meend. niet te mogen bedanken. De „papa- bili" voor dit ambt zijn dun gezaaid. Ook ge- looven we, dat men goed doet niet tc denken aan een „onderbrengen" van een der minis ters, welke spoedig zullen moeten aftreden, want aan minister Beelaerts zou gaarne een gezantschapspost geboden zijn geworden. En bovendien. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land staat op de candldaten-lijst der c.h. partij voor de a.s. verkiezingen. Ware hem dus geen gezantschapspost geboden, dan was hij Kamerlid geworden: hij had op de c.h. lijst een zekere plaats. Minister Beelaerts is op 21 Januari 1872 in den Haag geboren. Zijn vader was langen tijd president der Tweede Kamer. Na het gymnasium in den 1-Iaag te hebben bezocht, studeerde hij te Leiden en promoveerde in de rechten in 1895. Hij was eerst advocaat doch niet lang vervolgens korten tijd ambtenaar bij het Hoofdbestuur der P.T.T., daarna commies-griffier der Tweede Kamer. Daartoe aangezocht werd hij gezant en heeft als gezant In China tijdens den oorlog en reeds eerder hü was deken van het corns diDlomatique in Peking zich een hoocren roen van rechtschaoenheid verworven. Bij de Chineesche regeering was hij zeer gezien. Enkele jaren was hij daarop chef der af deeling „Diplomatieke Zaken" aan Buiten landsche Zaken en volgde zijn chef. minis ter van Karnebeek op, toen het Belgisch trac- laat was verworpen. De pogingen, die minis- ter Beelaerts met ijver instelde om een twee- Het kabinet-Hitier bijeen. De economische Rijksraad van advies ontbonden. (2e blad, le pag.) Mislukte aanslag op Mussolini. (2e blad. le pag.) Het Britsch-Russische conflict verscherpt. (2c blad. Ie pag.) Oorzaak van het vliegongeluk bij Dixmuidcn nog een mysterie. (2e blad, le pag.) Benoemd is tot vice-president van den Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, minister van Buitenlandsche Zaken. (le blad, le pag.) De Eerste Kamer heeft gediscussieerd over hot al dan niet behandelen van de Kieswetswij- zigiug. Zij staat nog steeds niet op de agenda. (3e blad. 2c pag.) De begrooting van het Staatsvisschershaven- bedrijf is in de Eerste Kamer zonder discus sie aangenomen. (3e blad. 2e pag.) Ernstige ongeregeldheden na een fascistische vergadering te Haarlem. Een fascist mis handeld. (le blad, le pag.) Bij branden in boerderijen zijn wederom tien tallen stuks vee omgekomen. (2e blad, 2c pag.) ARTIKELEN, ENZ. Jhr. dr. 5. C. Mollerus: Dc handel tusschen Nederland en Duitschland. Grond voor een geprikkelde stemming. (2e blad, 2e pag.) J. B. Schuil: Het gezelschap Saai born met „De Vioiiers". (3e blad le pag.) K. de Jong: Leerlingenavond van Haarlem's Muziek-instituut. (3e blad le pag.) F. R. W.H.-D. Vertelling. Dc zelfmoordenaar. (2e blad, 3e pag.) Ton Kuygrok: Langs dc Straat: ...Mimi". (2e blad, 2c pag.) de tractaat te sluiten, zijn naar bekend is, mislukt. Jhr. Beelaerts heelt te Genève in den Vol kenbond meer dan eenmaal een grooten in vloed weten uit te oefenen. Onzen kanselier heil! Dc bewoners van het dorp Berchtesgaden hebben den ingang van Hitler's landhuis van een passende versiering voorzien. NIEUW CONFLICT MET DE STAHLHELM. Nu in den Paltz. DIENSTGEBOUWEN BEZET. MANNHEIM. 29 Maar' (Wolffbureau). Dc dienstgebouwen der Scahlhelm te Germs- heim en Welterweg zijn bezet. Verschillen de leiders der Stahlhclm in Spiers, Neustadt, Zweibruecken en Landstuhl zijn gearres teerd. KALSERLAUTERN, 30 Maart (Wolffbureau)' De Stahlhelm-leiders dr. Piek en de dis- trictsieicer uit Kaiserlautern Schmidt zijn naar Berlijn vertrokken om zich met de autoriteiten in verbinding te stellen, ten einde het misverstand, dat is ontstaan tus schen de beide aeelen van het Nationale Front tengevolge van het gebeurde in de Pfalz te trachten uit den weg te ruimen. CRISISCOMITc Poppenbruiloft van Margriet cn Go 1 10,60.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1