DE BILT. I I HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 4 APRIL 1933 EEN NATIONAAL PARK OP DE VELUWE. Ten behoeve van ontspanning en van de boomkweekers. I WETSONTWERP THANS INGEDIEND. Thans is Ingediend een ontwerp om den aankoop van het landgoed „De Hooge Vc- luwe'' bij Hoenderloo mogelijk te maken. Het ontwerp is verschenen als nota van wijziging op het wetsontwerp tot het verleencn van een rentedragend crediet ten behoeve van de boomkweekers uit te betalen in 1933 en zoo noodig in 1934. Hierin worden nu begre pen de kosten van aankoop van plantmate- naal en van aanleg op het aan te koopen landgoed „De Hooge Vcluwe" van een park bosch en een arboretum. De staat kan het landgoed koopen van de commanditaire vennootschap Wm. H. Muller Co. voor f 1 millioen, te voldoen in 3 pet. rentende obligaties onder garantie van den staat. Een voor onderzoek Ingestelde commissie Is van meening. dat het aanbod de mogelijk heid opent het Nederlandsche volk te ver rijken met een bezit van zeer hooge cultu- reele waarde. De commissie heeft zich ge dacht, dat het landgoed zou kunnen worden bestemd voor den aanleg van een parkbosch gelijk bedoeld door een reeds lang daartoe bestaand comité, n.l. tot het stichten van iets moois in het belang van het Nederland sche volk door het planten van van den export overgebleven onverkoopbare produc ten der boomkweekeïijen. De regeering heeft zich met het rapport der commissie vereenigd ook wat de exploitatie betreft, die zou kun nen worden opgedragen aan een stichting. Tenslotte heeft de'„Kröllcr-Müller-Stich- ting" haar volledige kunstverzameling koste loos aan den Staat ten geschenke aangebo den, onder voorwaarde, dal, het door prof. H. van de Velde ontworpen gebouw binnen vijf jaar voltooid zal zijn of in staat van voltooiing Hiervoor zal de regeering eerlang een wets ontwerp indienen, voorloopig laat zij het museumplan buiten beschouwing. Het totaal bedrag der vereischte uitgaven voor den aankoop is te stellen op f 339.000, welk bedrag in mindering komt op de som van f 3.500.000, welke in de memorie van toe lichting tot het wetsontwerp is genoemd als maximum van het ter beschikking van de kweekers te stellen rentedragend crediet. Door den aankoop van het landgoed zal de Staat in het bezit komen van een ten deele omrasterd terrein van pl.m. 6000 ha. ten deele bestaande uit cultuurgrond ivoor het overgroote deel bosch) en ten deele uit heidegrond en stuifzand, met een opstal van 39 goed onderhouden en ten deele voor pro ductieve exploitatie te benutten gebouwen, waaronder een landhuis. Wordt de koopsom ad 1 millioen, welke zal zijn te voldoen in jaarlijksche annuïteiten van f 40.000, geka pitaliseerd naar een rentevoet van 4 pet., dan wordt een bedrag verkregen van f 840.000. Hieruit volgt, dat de bezitting, in clusief de bestaande bosschen. cultuurgron den en gebouwen, bij aankoop komt te staan op slechts f 140 per ha. Uit de uitvoerige in het rapport vervatte becijferingen blijkt voorts, dat hét 'landgoed' op rond f 495 per ha. komt te staan als de aanleg van het parkbosch, hot arboretum, het eveneens in het plan begrepen wildreser vaat, alsmede de bebossching van het zui delijk gedeelte zullen zijn voltooid. VICE-PRESIDENT VAN DEN RIJKSDAG GEARRESTEERD. De Centrum-afgevaardigde Esser. ONREGELMATIGHEDEN BIJ AMBACHTSKAMER? KEULEN, 4 April (V.D.) De „Westdeut- sche Beobachter" deelt mede. dat gisteren avond ae Centrum-afgevaardigde de eerste vice-president van den Rijksdag Thomas Esser is gearresteerd, evenals de president en de secretaris van de Ambac hts kamer: te Keulen, Welter en Dr. Engels. Het onderzoek van de papieren van de Ambachtskamer zou groobe cinregelmatig heden aan het licht hebben gebracht en de boeken van Dr. Engels zouden een tekort van een millioen Mark aanwijzen. Thomas Esser zou als voorzitter van den Raad van Toezicht een met hem bevriende familie 34.000 Mark uit de kas van het economisch bureau hebben gegeven tegen een niet ge dekte wissel als onderpand. De bescheiden van de ambachtskamer zijn door de Justitie in beslag genomen. Weer in vrijheid. De Deutsche Bcobachter deelt Esser zelf nog mede. dat hem gisteren door de politie een verhoor is afgenomen, waarna hij weer op vrije voeten is gesteld. Hij verricht op het oogenblik gewoon zijn dagelijksche bezig heden. De voorzitter der „Handwerkskammer", Weiter. verklaarde, dat de verwijten onge grond zijn. „AFWEERBOYCOT" WORDT NIET HERVAT. „GR17WEL-CAMPAGNE IS OPGEHOUDEN". BERLIJN. 4 April (V.D.) Orficiecl wordt medegedeeld dat de Rijksregeering met bevre diging er van heeft kennis genomen, dat de afweerboycot tegen de anti—Duitsche hetze zijn uitwerking in het buitenland niet heeft ■gemist. Afgezien van kleine overblijfselen van de gruwel-campagne tegen Duitschland is de ophitsing volkomen opgehouden. De Rijksregeering staat op liet standpunt dat het geen doel heeft tegen deze overblijfselen met het middel van den boycot verder op te treden, temeer omdat het hier een hetze is, die door de communisten is ontketend. I>e Duitsche afweerboycot. zal dus Woens dagochtend niet worden heiwat, aangezien hij overbodig is geworden. De Rijksregeering zegt echter, dat de af- weerorganisafic der nat.-soc. partij nog ge handhaafd blijft, zoodat in geval de ophit- sings-campagne zou opleven, de afweer strijd te allen tijde kan worden hervat. WONINGUITZETTING IN HAARLEM-NOORD. WEGENS HUURSCHULD. Maandagmiddag tusschen twee en drie uur is in de Kedocstraat nummer 7 het gezin van den heer Twist uit de woning gezet, wegens achttien gulden achterstallige huurschuld. Hedenmorgen hadden wij een kort onder houd met den betrokkene, die ons het volgen de relaas deed: „De woning die ik bewoonde, staat in een complex, dat geëxploiteerd wordt door de Amsterdamsche Trustmaatschappij, en doet 6.— huur per week. Dit bedrag heb ik tot voor enkele maanden steeds kunnen betalen. Dc werkloosheid is echter oorzaak dat dit be drag mij bezwaarlijk werd, (ik ontvang zes tien gulden steun per week) zoodat in de laatste weken niet meer dan telkens drie. vier of vijf gulden kon worden betaald. Ten slotte is het achterstallige bedrag opgeloopen tot achttien gulden, wat dus gelijk staat met drie weken huur". De Trustmaatschappij is toen overgegaan den heer Twist de huur op te zeggen, zoodat de heer Twist zich genoodzaakt zag naar een andere woning om te zien. Hij vervoegde zich derhalve bij den wethouder. Mr. J. Gerritsz, en verzocht een gemeentewoning in de Spaarnhovenstraat te huren. Mr. Gerritsz heeft hem toen naar Bouw- en Woningtoe zicht verwezen. Aldaar werd hem te kennen gegeven dat men de zaak in overweging zou nemen. Toen na eenigen tijd nog geen beslissing was genomen, aldus de heer Twist, ben ik weer naar Bouw- en Woningtoezicht gegaan, doch toen werd me gezegd dat er geen'sprake van was dat ik die woning kon krijgen. Na nog twee keeren bij den wethouder voor de Volkshuisvesting geweest te zijn (den eenen keer met het verzoek een woning in de Bantamstraat te huren, de andere maal een in de Archipelstraat), werd hem door Bouw en Woningtoezicht de mededeeling gedaan, dat hij tegen betaling van ongeveer 3.75 een woning kon krijgen in .de buurt voor de sociaal-achterlijken. Doch daar ook Mr. Ger ritsz had gezegd dat zijn gezin niet onder de sociaal-achtérlijken te rekenen was, doch door de crisis onder de economisch zwakke ren, meent hij aanspraak te kunnen maken op een betere woning dan de gemeente hem beeft toegedacht. Bovendien .is de heer Twist onder medisch toezicht, wegens zijn zwak zenuwgestel, ter wijl ook de vier kinderen (die van een half tot negen jaar zijn) allen zeer zwak zijn. Twee van hen zijn reeds meermalen in een sanatorium opgenomen. Een huis waarbij geen tuin is, zou voor hun gezondheidstoestand nadeelig zijn. „Als protest tegen de behandeling die ik van de gemeente ondervond", aldus de heer Tv/ist. „laat ik mijn huisraad op straat staan. Het is niet mijn bedoeling een relletje op touw te zetten, want ik heb zelf meegeholpen het huisraad 'naar buiten te brengen. Wel verwacht ik rechtvaardigheid, daar ik niet in zie, waarom ik geen gemeentewoning mag huren voor het bedrag van vier gulden, welk bedrag ik zeer zeker kan betalen, terwijl bo vendien de gemeente altijd zeker van haar geld is doordat zij het van mijn steun af kan trekken". Voorloopig is het gezin bij buren onderge bracht, in afwachting van de beschikking die het gemeentebestuur zal treffen. TERAARDEBESTELLING W. L. IIENGEVELD Op de begraafplaats Westerveld" isonder groote belangstelling de teraardebestelling "ge schied van wijlen den heer W. L. Hengeveld, in leven directeur van de Levensverzekering maatschappij „Haarlem". Onder degenen, die de plechtigheid bijwoonden, waren o.a. de heeren F.'Bouman en J. Lenterman, namens de buurtvereeniging Wilsonsplein, jhr. O. van Lennep, jhr. F. van Styrum, en de heer F. T. Roeters van Lennep, commissarissen van de Maatschappij, de heer J. J. Swens, voorzit ter van de Haarlemsehe Rotaryclub en de be stuursleden de heeren J. M. C. Hoog, C. J. Hoeflake en dr. A. TE. S. Sluyterman, voorts de heeren G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, dr. A. H. Haentjens, Re- monstrantsch predikant te Haarlem, E. H. Krelage, oud-voorzitter van cle Kamer van Koophandel, ir. W. G. C. Gelinck. directeur van den Rijkswaterstaat in Noord-Holland, notaris D. M. Klijzing, notaris N. Beets, de heer Van Nierop, secretaris van de vereeni- ging tot bevordering van het levensverzeke ringswezen, jhr. mr. F. Tedlrig van Berkhout, directeur van dc Twentsclie Bank te Haar lem, P. H. Craandijk en mr. A.'S. Miedema, directeuren van de Haarlemsehe Hypotheek bank, J. A. A. Ochtman, directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf, Ph. Levert. J. H. A. Evers, inspecteur der registratie, H. P. Win kelman en vele anderen, waaronder het heele kantoorpersoneel van binnen- en buiten dienst, het agentencorps en de heer De Jong, accountant der Mij. Jhd. O. van Lennep voerde het woord als president-commissaris. Niemand had gedacht, aldus jhr. Van Lennep. dat hij ons te midden van zijn werk zoo geheel zou ontvallen. Bijna van dc oprichting af was hij aan de maat schappij werkzaam. In 1904 werd hij direc teur en met groote doortastendheid en liefde heeft hij de maatschappij vooruit gebracht. Spr. heeft dit als commissaris vele jaren mo gen bijwonen. Nu de maatschappij bijna 60 jaar bestaat werd hij plotseling van ons weg genomen. Nog slechts een maand geleden heeft spreker hem namens de commissarissen gevraagd of liij er iets voor voelde het jubi leum te vieren. Hij kwam daartegen in oppo sitie, wellicht omdat hij daardoor een huldi ging voor zichzelf verwachtte, hetgeen niet strookte met zijn eenvoud. Juist op den dag dat het jubileum gevierd zou worden, is hij van ons heengegaan, achterlatende een diep bedroefde weduwe en kinderen. Moge het een troost voor de kinderen zijn, dat zij aan hun vader zullen terugdenken als aan een man van groote plichtsbetrachting. Namens de Haarlemsehe Rotaryclub bracht de heer Swens den overledene een laatsten groet. Niet lang was hij in ons midden, maar lang genoeg om hem te leeren waardeerèn. Mr. dr. W. P. Vis bracht den overledene als vriend een laatsten groet. Hij roemde diens eenvoudig, oprecht en trouw karakter. De heer Sevenhuysen, oud-hoofdinspecteur der maatschappij sprak als rustend ambte naar, waarna dc heer C. T. Kruyff, procura tiehouder. woorden van dank sprak namens het personeel. Zoo ook de heer A. J. Vaz Dias, wiskundig adviseur der maatschappij. Nadat dc kist. in de groeve was neergelaten dankte een zoon van den overledene de aan wezigen voor hun belangstelling. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche fondsenmarkt had hedenmorgen een krachtig verloop. De stem ming was eenigszins verbeterd door den vrij grooten weerstand, die Wallstreet gisteren te zien bad gegeven, alsmede onder invloed van de vaste houding van de tarwemarkt. Koninklijke on Philips waren nauwelijks veranderd. Unilever en H.V.A. konden iets hoogcr koerspeil bereiken. De Youngleening was flauw en ongeveer 1 punt lager. meldt: Hoogste barometerstand 771.2 m.M. te Rennes. Laagste barometerstand 743.1 m.M. te Wisby. en voorspelt zwakken tot matigen W. tot Z. wind, nevelig tot zwaar of halfbewolkt, weinig of geen re gen, iets zachter overdag. STORMWAARSCIIUWINGSDIENST Geseind van De Bilt 4 April 8.55 uur aan alle posten: Attentiesein neer. Uit het Buitenland. De depressie over Scandinavië trok naar de Oostzee en brengt stormachtige W. tot N.W. winden in Duitschland en het Oostzee gebied. De rug van hooge drukking neemt op de Britsche Eilanden nog toe, doch in Ierland en op IJsland begint de barometer te dalen in verband met de nadering van de Oceaan depressie. Frankrijk heeft rustig ten deele zonnig, in het W. en N. nevelig weer, en ook op de Britsche Eilanden is bij matigen wind de lucht grootendeels betrokken en alleen in Schotland valt lichte regen. In Scandi navië houdt in het N. de vrij strenge vorst nog aan. Aanvankelijk is In onze omgeving nog vrij kalm weer met geleidelijk afne- mènde bewolking en weinig neerslag te wachten. Na morgen neemt de kans op regen weer toe. Barometer Stand van heden 766 m.M. Vorige stand 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIFERS en ZN., Opticiens. Zijlstraat 97, Telefoon 12726. Thermometer 4 April: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 57 F. 48 F. 52 F. BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 4 April. Bevallen 30 Maart: S. SteenkistKrom, z.; 31 Maart: M. J. J. de BruinMeerman, d.; C. A. Meijer—van Kleeff, d.; J: J. C. Franken Beekveldt, z.; 1 April: E. C. JanseKoevoets, z.; H. HaldermanKiers, z.; A. van der Aarvan Stijn, z.; B. J. van riet- Veldenvan Roon, d,; M. E. Christiaans Valks, z.; 2 April: G. Smit—den Otter, d.; L. C. de Nijsde Pater, z.; M. M. v. d. Geest Buskermolen, d.; M. J. KlerkMoolenaar, d.; J. C. WigchertCoblens, z.; E. A. Beringen Ruijgrok, d.; G. B. ToornendCaré, d.; 3 April: E. van GooiFolkersma, d. Overleden 31 Maart: A. Wiggers, 85 j., Gasthuisvest; 1 April; L. Miezenbeek, 71 j., Harmenjansweg; 2 April: W. Janssen, 48 j„ Kamperlaan; D. Fuldauer, 51 j., Oranjeplein: DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. STRAFFEN VAN 20 EN 5 JAAR Het Gerechtshof te 's Gravcnhage heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den 33-jarigen technicus en den 21-jarigen kan toorbediende, de beide verdachten van den moord op den heer Ezauschier op 9 Mei 1931. Het Hof heeft den eersten verdachte met vernietiging van het eerste vonnis schuldig- verklaard aan valschheid in geschrifte en moord en hem veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf en den tweeden verdachte wegens opzettelijke vrijheidsberooving, den dood tengevolge hebbend veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van één jaar preventieve hechtenis. De eisch was resp. levenslang en acht jaar. P. J. M. VAN TETERING. BEDANKT VOOR VERSCHILLENDE BESTUURSFUNCTIES. De heer P. J. M. van Tetering deelde ons heden mede. dat hij zich genoodzaakt gezien heeft te bedanken voor verschillende be stuursfuncties. Die zijn: voorzitter van de R.K. Midden- standsvereeniging te Haarlem, lid van het dagelïjksch bestuur van de Middenstands centrale voor Haarlem en .omstreken, alge meen secretaris van het comité van R.K. Actie te Haarlem, penningmeester van den R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haar lem en lid van het hoofdbestuur van den R.K. Middenstandsbond. De lieer van Tetering is door de tijdsom standigheden gedwongen in zijn bedrijf („de Guide Druyf") een reorganisatie in te voeren, die tengevolge zal hebben, dat hij zich per soonlijk weer geheel aan die zsak zal wijden. Daai-door is het hem onmogelijk geworden het veel omvattende organisatie werk. dat bij hem tot heden vrijwel op al zijn tijd beslag legde, te blijven waarnemen. De heer van Tetering blijft voor de nog loopende periode van 2 jaar lid van den Haarlemschen gemeenteraad. Dit doet hij, omdat anders deze raadszetel voor den R.K. Middenstand verloren zou gaan. Indertijd is hij door de R.K. Staatspartij als middenstan der oo de candidatenlijst geplaatst. Als die twee jaar om zijn, zal de heer van Tetering nader overwegen of hij eventueel een nieuwe raadscandidatuur zal aanvaarden. Voor de vele R.K. organisaties waarin de heer van Tetering zitting heeft, zal deze mededeeling ongetwijfeld met leedwezen wor den ontvangen. Ook door de Middenstands- centrale voor Haarlem en omstreken. Hij was, 10 jaar geleden, oprichter van deze centrale en is er dien tijd de ziel van ge weest. Zijn werk als zoodanig werd door zeer velen terecht gewaardeerd. Voordat de heer van Tetering het initiatief nam tot- oprich ting der Middenstandscentrale had hij een belangrijke reorganisatie in den R.K. Mid- denstandsvereeniging te Haarlem doorge voerd. Men zal hét besluit van den heer Van Tetering evenwel moeten billijken. Zooals het veel in het vereeniglngsleven gaat, er was te veel beslag gelegd op zijn tijd. Nu het door reorganisatie noodig is, dat hij weer den heelen dag voor zijn eigen zaak be steedt, heeft hij dc noodzakelijkheid inge zien van het bedanken voor alle bestuurs functies die veel tijd in beslag nemen. (Door zijn raadslidmaatschap blijft hij evenwel con tact met het middenste.ndsleven houden, want zijn belangstelling daarvoor is niet verflauwd. MARKTNIEU WS PURMEREND, 4 April 1933. Kaas. Aanvoer 23 stapels kleine, f 18,5020 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 2128 K.G., prijs f 1,401,55 per K.G. Vee. 731 runderen, waaronder zijn 240 vette en 17 stieren. 27 paarden f 70140 per stuk. 68 Vette kalveren f 0.60—0.80 per K.G. 849 nuchtere dito f 310 per stuk. 208 vette varkens f 0.300.33 per K.G. 66 magere dito f 7,5021 per stuk. 147 biggen f 712 per stuk. 803 schapen f 618 per stuk. Kuikens f 0.802 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 1.902.30. Vette koeien, prijshoudend, f 0.520.58 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend f 80130 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, f 90190 per stuk. AMSTERDAMSCHE BEURS DINSDAG 4 APRIL 1933 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM 1.30 2-30 Staatsl. Bijü. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 II.. Staatsl. Buitl. 5 1/2 pct.Dultschl. 1930 (Younsleen) 44H-44J* 7 pet. Duitschl. 1924 (Dawesleen) Scheepv. Mijcn. 2 H .Oude Vaart 12H Scheepv. Unie 47Va Stoomv. Mij Ned. 48 Industrieën BinL Accousttek Alg. K.zijde Unie A.NJ.E.M. (Nat. v. Berkei's Patent 48H Banken Buitenl. DeutscheRelchsb, 3 Fransche Ban- Petrol. Mij. Blnl. Kon. Petroleum 134.K-K.134 81 Petroleum Buitl. Continental Oil.. 5% 4j& Cultuur Maatsch. II. V. A 176K Java Cultuur,... 121 N. I. S. U 78 Vorstenlanden 39 Mijnbouw Mij. Als. Exploratie.. 123 180 lltt Nederl, Ford 107K Ned. Ind. Gas (Nat. bezit) Gem. Bez. Philips 109--109H Unilever N.V. 86-86K Industrieën Buitl. Anaconda Copper Associated Gas Bethlehem Steel 13 AS Centr. Publ. Serv. Cities Service 2tt General Aviation 4 Intern. Nickel SH Nevada Copper.. North Amer. Cy. 16K 28K Banken BinncnL Koloniale Bank.. 61 Cert Handel Mij. 60 Indische Bank 50 Tabak-Maatscli. Dell Batavia Ta- 125K Deli Maatsch. 107-107H 120 Rubber Maatsch. A'dam Rubber.. 52 Deli Bat. Rubber 19 Ned. Ind. Rubber 38 Ver. Ind. Cultuur 22 Spoorw. Buitenl. CommMilwaukee 1« Missouri Kansas Wabash Railway l6/s Union Paciflo 69K Prolongatieko era J 1 "V 1 /o LETTEREN EN KUNST DANSAVOND ASAF EN SOELAMIT MESSERER. Het was gisteren een vrij pijnlijke situatie voor ons, bezoekers van den Stadsschouw burg. Daar zaten wij in de gruwelijk leege, holle, groote zaal met ongeveer vijftig men- schen en op het tooneel dansten Asaf en Soelamit Messerer, twee artisten, die tot de grootste dansers der wereld gerekend mogen worden. Ik zag eens om mij heen, of ik ook eenigen der vele dames kon ontdekken, die ik ook wel eens op hetzelfde tooneel heb zien dansen. Zij toch in de eerste plaats zouden wel belang stellen in een zoo perfecte onge ëvenaarde danskunsten haar liet meest kunnen waardeeren. meende ikIk her kende er geen een. Jammer was het, niet zoo zeer voor Asaf en Soelamit Messerer. die hun kunst ondanks dat, wel verder door de wereld zullen dragen, maar voor al die Haarlemsehe dames, die hier hadden kunnen zien tot welk een ongedachte hoogte de danskunst kan worden opgevoerd. Na Anna Pavlova hebben wij hier niet meer zoo zien dansen als gisteren door Asaf en Soelamit Messerer. Asaf vooral is een pheno- menaal danser, voor wien blijkbaar geen technische moeilijkheden meer bestaan. Trouwens dien indruk kregen wij van Soe lamit ook, maar Asaf's dansen is nog krach tiger en vooral expressiever dan van haar. Bij zulk dansen staan wij op de grenzen van het mogelijke. Hun techniek is zoo ge- perfectionneerd, dat zij in het virtuoze duize lingwekkende dingen doen. Andere dansers kijken triomfantelijk de zaal In, wanneer het hun gelukt is twee. hoogstens drie tourbillons te maken. Asaf Messerer maakt er vijf en nog meer in een snelheid zoo duizelingwek kend, dat wij zijn gezicht en zijn achterhoofd tegelijk zien. Bij zijn dansen schijnt het soms, of hij geheel los van de aarde is, zijn bewegen in de lucht wordt als het langzaam zweven van een vogel. En hoe prachtig past zich bij dit dansen van hem, het technisch even volmaakte dansen van haar aan. Toch zou ons dit nog geen schoonheids ontroering geven, wanneer het enkel tech niek, enkel virtuositeit was. In het eerste nummer „Pas de deux" uit het ballet „Don Quichotte" dat feitelijk enkel vir tuositeit verlangde, bewonderden wij het kunstvaardige, niet de kunst. Wij waren, „épaté" over een zoo ongeloofelijk kunnen. Maar bij den dans „Bajadère" van Soelamit en vooral bij den linten-dans uit het ballet „Boode Papaver" van Asef, was liet niet meer accrobatiek, maar werd het zuiver dans van een zoo soepel prachtige beweging en; in zoo volmaakte schoonheid, dat het ons allen in verrukking bracht. In den linten-dams feitelijk een Chi- neesche dans, die dan ook door Asaf Messerer als Chinees werd uitgevoerd slingert en krinkelt de danser het gele lint als een lasso in de meest grillige vormen om zich heen en' het bewegen van zijn lichaam tusschen het aldoor om hem heen zwevende of als een spiraal kronkelende lint is van een verwon derlijke schoonheid en verrassende souplesse. Een zelfde, soort effect bereikte Soelamet na de'pahze in een hoepel dans, waarin zij tusschen en onder een hoepel doordanste met een wél ongeëvenaarde gratie en zeker heid. Maar het hoogtepunt van den avond, werd) de dans. „Fanatiker" uit het ballet „Salambo" door Asaf Messerer. Deze dans van een be zetene werd als een obsessie en herinnerde mij aan het dansen van door geloofsextasé tot de grens der waanzin vervoerde fakirs, dat ik eens van Arabieren te Bouzies in Noord-Afrika had gezien. Hier ging Asaf ver boven gewoon, dansen uit; hier was hij dé kunstenaar, die opgenomen werd door zijn fantasie en zich tot een ander wezen trans formeerde. Deze dans was beklemmend in de uitvoering en tegelijk technisch van een superieure meesterschap. Iets geheel aparts gaf hij ook in zijn dans de „Voetbalspeler". Zooals Nyinski jaren ge leden een tennisspeler danste op muziek van Debussy, zoo danste Asaf Messerer een voet balmatch op zijn eentje op muziek van Zfas- mann. Het zeer opmerkelijke was, dat het voetbalspel en dans tegelijk was. Wij zagen Asaf met den denkbeeldigen bal voor zijn voeten vooruitsnellen, hem den bal opbren gen met alle trucs van short- en long-pas sing, wij zagen hem koppen en keepen, ja zelfs gewond worden zoo suggestief, alsof heel H.F.C. Asaf droeg de blauw-witte kleuren daar voor onze oogen manoeu vreerde. Maar aldoor en dat was het ra zend knappe bleef het dans, een dans van zeldzame en geestige fantasie. Prachtig expressief was ook het pantomi mische „Pierrot en Pierrette" uit het Ballet ..Millions d'Arlequins", door Soelamet gedanst met verrukkelijke lichtheid, betooverende charme en capricieuse koketterie, door Asaf met een ontroerende dramatiek. En verge ten wij ook niet het slotnummer vóór de pauze te vermelden, het tragi-komische Rus sische „Tot weerziens", door het danspaar zoo waarlijk grotesk als boer en boerin ge danst. De Messerer's werden voortreffelijk bege leid door A. Rachmanoff, die ook in eenige piano-soli het bewijs gaf een zeer goed pia nist te zijn. Het was een avond van volmaakte dans kunst, die het publiek zóó in vervoering bracht, dat de Haarlemmers als Italianen werden en klapten en trapten en bravo! rie pen, alsof onze stadsschouwburg midden in Napels stond. En dat zegt wat wanneer men bedenkt, dat wij in de entre actes nauwelijks hardop durfden praten, omdat de zaal zoo leeg was. Ik weet niet, of „Kunst aan het Volk" volgend jaar nog dansavonden o,"r-ni- seert. Mocht zij dit wel doen, laat dan het bestuur de namen Asaf en Soelemiet Messe rer niet vergeten. Een mooier dansavond is nauwelijks denkbaar. J. B. SCHUIL. TRIO BOSMANSHELM ANNVAN WEZEL VOOR „KUNST AAN HET VOLK". 1 Men schrijft ons: Een enkel citaat uit de pers zal zeker vol doende zijn om muziekliefhebbers aan te sporen, het door dit trio te geven concert Woensdagavond a.s. bij te wonen. Het programma bevat o.a. het trio van Beethoven Opus 1 no. 3. Het Volk, schreef hierover: Met den inzet van Beethoven's bekende trio Opus 1 No. 3 voelde men reeds, dat dit nieuwe ensemble ons wat te zeggen heeft. Men was van meet af aan, geboeid door de gezonde muzikaliteit de klare voordracht, het levendige parate samenspel, de intcnsiciteit van klank.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2