NESTKASTJES EN NESTKASTVOCELS. Telefunken en Philips' Radio MiRTTiLILOM© ■I 1 HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 APRIL 1933 STADSNIEUWS. In Den Hout en omgeving. Waarom plaatsen wij nestkasten? Nestkasten werden reeds meer dan 15 jaar geleden opgehangen, doch in de eerste jaren niet gecontroleerd. Pas sedert 1021 werd hier mede voor het eerst een begin gemaakt en tevens werden nieuwe opgehangen. In de daaropvolgende jaren hadden er een paar controles per jaar plaats, hetgeen in elk geval voldoende is, om een globalen in druk te krijgen x om ze schoon te maken, hetgeen wel noodig is, om goede resultaten te krijgen. Verwijderd moeten worden oude nesten, wespennesten, hommels, kapotte eieren, doode vogels, eekhoorn-, muizen-, en musschennesten. Op mijn voorstel aan den directeur van Den Hout en Plantsoenen werden eind Maart 1932 28 nieuwe vierkantmodel getimmerde (geen uitgeholde) nestkastjes opgehangen bij de oude, die er al hingen. Ook in den tuin van de stichting Spaar en Hout hing ik er 12 op. Waarom hangen wij in het algemeen nest kasten op? Om nuttigheids- en om aesthe- tische redenen. Om die vogels te helpen, die geen vrij nest kunnen bouwen en aangewe zen zijn op boomholten of andere holten, waar ze hun nest in maken. Hiertoe behooren alle meezen 'uitgezonderd de staart.mees. die wel een vrij nest. bouwt en nooit in een nestkastje komt) en het zijn juist deze mee zen, die door het verdelgen van een groot aantal insecten het nuttigst zijn voor boom en struik. Daar meezen meer jongen te ver zorgen hebben, dan de meeste andere zang vogels, is de veremeerdering van die hon gerige magen in tijden van insectenplaag juist het meest gewenscht. doch dan moeten wij de meezen slechts helpen in hun zwakke punt; bvoedholten. Indien men zoo opper vlakkig zou denken, dat er vooral in zulke oude loofboomen, als Den Hout, genoeg hol ten zijn. dan moet ik antwoorden, dat dit tegenvalt, al zijn de voorwaarden hier gun stiger, dan in een naaldbosch. De boomholen die er zijn, zijn gewoonlijk ontstaan door inwatering, waar een tak is afgezaagd of door spechten werk. De meeste zijn niet ideaal van vorm en ook niet droog, zoodat om cle goede broedholten elk voorjaar heftig ge streden wordt. Daar ze niet schoongemaakt worden door menschenhand, doen de vogels dit zelf zoo goed en zoo kwaad als het gaat Nieuwe holen komen er haast niet meer bij door de tegenwoordige hygiënische behande ling der boomen. Aan dit gebrek aan broed holten komen wij nu tegemoet met een nest kastje dat een ideaal surrogaat is en waar aan de volgende eischen gesteld worden; le. Het water mag niet binnendringen. 2e. Het kastje moet geopend en grondig fereinlgd kunnen worden. ,3e. De broedholte moet niet.te klein zijn, anders leggen d'e vogels minder eieren, zitten cle jongen te veel op elkaar en sterven er meer. 4e. I-Iet moet beschermd zijn tegen eek hoorns, die de opening willen verwijden of zelf binnendringen. 5e. Het moet niet te veel kosten en toch van langen levensduur zijn. Aan al deze eischen voldoet het tegen woordige vierkante kastje. Van enkele oude kastjes in den Hout maakte ik de vlieg - oncning kleiner, om eekhoorns te weren. Deze "aardige, maar lastige diertjes gebruiken boomholten en groote nestkastjes n.l. gaarne als woning en wieg voor de jongen, maar zijn lastige e ierdie ven, De meezen weten dit ook zoo goed, dat ze liefst holten van 3 cM. doorsnede nemen. De aesthetische redenen voor het ophangen van nestkastjes zijn. dat het iedereen ge noegen doet. vele van zulke schcone vogel tjes, als de meezen zijn om zich heen te zien. Een ieder kan zich bijv. in Groenendaal. waar geen nestkastjes hangen, overtuigen, wat een verschil in aantal meezen men heeft met een overigens zoo gelijkvormig bosch. op zoo kor ten afstand gelegen. Nu moet ik toegeven, dat we dezen vogelrijkdom in den Hout ook deels te danken hebben aan de vele vogel vrienden, die vooral in wintertijd de vogels komen voederen. Wat wij hier in het groot gedaan heb ben. kan met evenveel succes door mennig- ecn in het klein worden gedaan, indien men slechts een tuin bij zijn huis heeft en er al naar de grootte een of meer nestkastjes in ophangt, die aan de genoemde eischen vol doen. De resultaten. Naast een lijstje van de waargenomen broedsels in 1932 heb Ik ter vergelijking de resultaten van 1921 genoteerd. De achteruit gaing van musschcnlegsels werd stelselmatig bewerkstelligd. Musschen kunnen immers net zoo goed onder daken nestelen en gin gen verhuizen, toen ze steeds verjaagd wer den 1921 1932 Aantal nestkastjes 60 86 Koolmeezen 8 16 48 Pimpelmeezen 21 G la nszwa r tkopmeezen 1 Gekraagde Rcodstaartjcs 4 1 Boomklevers 2 Spreeuwen 1 1 1 Huiismusschen 20 Totaal 49 75 Tot mijn spijt maakten boomkruipers en roodborstjes geen gebruik van de kastjes. In totaal vlogen van de meezen aan jonge vogels uit: 159 koolmeezen en 169 pimpel- mcezen. Na den broedtijd plegen vele jonge meezen te gaan zwerven en dan staat Den Hout zijn ov-erbevolking af aan naburige gebieden. Tijdens het controleeren merkte ik de vol gende vermeldenswaardige feiten op: Twee van cle koolmeeswijfjes konden het blijkbaar niet tot. eierleggen brengen. Toch zat het eene wijfje 5 Mei zoowel als 18 Mei op het leege nest en 18 Mei kwam zelfs het man netje met voer voor het wijfje in den bek aandragen! Waarschijnlijk heeft dit- on vruchtbare wijfje 14 dagen of langer op een leeg nest gebroed. Ook 21 en 30 Mei trol' ik liet nest leeg aan. De andere koolmees die ik op het oog heb. had 23 April een „onaf-" inosnest en 2 Mei was het nog niet gereed. 19 Mei ontbrak nog de zachte haarvoering, maar er lag toch één ei. 31 Miei zat de kool mees hierop te broeden maar ik wierp het weg, omdat ik kon zien, dat het onbevrucht was. Gemiddeld hadden de koolmeezen 7, de pimpelmeezen 11 eieren, waarvan onder scheidenlijk uitvlogen 5 en 9 jongen. Een groote bonte specht nam 2 der kastjes ln gebruik, maar broedde er niet in, hoewel hij het nest van een koolmees er tot het laatste sprietje uit verwijderde, zooals de ge woonte is van spechten, die hun eieren altijd gewoon op het hout leggen. L. VAN 'T SANT. SANEERING VAN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Minister zal uitvoer- voorschriften geven. EEN MINIMUMPRIJS EN EEN HEFFING. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft aan het centraal bloembollen comité medegedeeld, dat hij op grond van de bij de Tweede Kamer ingediende be voegdheden wet. voornemens is voorschriften te geven voor den uitvoer van bloembollen naar het buitenland. Deze voorschriften hebben o.a. een be trekking op den prijs, beneden welken geen bloembollen uitgevoerd zullen mogen worden Deze bepaling kan ook van toepassing ver klaard worden op alle reeds door het buiten land gegeven orders. Van de uit te voeren bloembollen zullen heffingen gevraagd worden, waarvan de opbrengst moet dienen om de saneering van het bloembollenbedrijf te bevorderen. De uitvoering van deze maatregel zal wor den voorbereid door en onder toezicht staan van een door den minister te benoemen com missie, onder leiding van den regeerinscom- missaris, welke niet bij het bloembollenbedrijf betrokken is. Over de samenstelling van deze commissie zal overleg worden gepleegd met de organisaties. SCHOOLKLEEDING. 10.242.60 MEER UITGEGEVEN DAN DE SUBSIDIE BEDROEG. Van cle Commissie voor schoolkleeding is ingekomen de rekening over 1932, van de door haar aan schoolkinderen uitgereikte kousen, klompen en schoenen, waarvoor een subsidie uit de gemeentekas werd verleend van f 6000. - Het eindbedrag is f 16,242,60, zoodat B. en W. voorstellen nog een nader subsidie tpe te kennen van f 10,242,60. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE HUIZEN. W. F. Semée verzocht den raad opheffing van de 29, Juli 1931 uitgesproken onbewoon baarverklaring van cle woningen aan de Spie gelstraat ns. 23 A en 23 B. Door het aanbrengen van verschillende ver beteringen zijn de woningen geschikt gemaakt ter bewoning voor kleine gezinnen. Tegen inwilliging van het verzoek bestaat bij B. en W. dan ook geen bezwaar. GYMNASIUM. B. en W. stellen aan den raad. voor aan het gymnasium te benoemen tot tijdelijk leeraar in cle lichamelijke oefening, den heer D. Ph. Immer, te Haarlem. DON KOZAKKEN KOOR NAAR HAARLEM! Het wereldvermaarde groote Don Kozakken Koor onder leiding van Serge Jaroff. dat weer een tournee door ons land zal maken, komt ook naar Haarlem en zal alhier optre den op Dinsdag 18 April in den Stadsschouw burg. C. C. KROUWELS TEL. 14024 KONINGINNEWEG 6 (Adv. Ingez. Med.) GEERTRUIDA CARELSEN 90 JAAR EEN GELIEFD HAARLEMSCH SCHRIJFSTER Den tienden April wordt Geertruida Ca- relsen negentig jaar. Negentig jaar; er zullen maar weinigen zijn die kunnen beseffen wat dat zeggen wil! Wij bezochten haar in haar woning aan het Plein, en iedereen zal evenals wij versteld moeten staan van de buitengewoon groote vitaliteit die in deze negentigjarige schuilt, en de zonnige vroolijkheid die van haar per soon uitgaat De eerste vraag die direct opkomt, is na tuurlijk hoe mej. Carelsen, of beter mej. de Leeuw, tot schrijven is gekomen. Op vele vra gen geeft haar bundeltje „Herinneringen" antwoord, waarvan het tweede deel op haar verjaardag" het licht zal aanschouwen. Kort om, mej. de Leeuw kwam tot schrijven, toen zij op omstreeks 20-jarigen leeftijd tijdens een verblijf in Amsterdam, bemerkte hoe weinig stadsmeisjes van de natuur afwisten. Zij voelde zich toen gedrongen de pen op te nemen, en schreef „In 't vrije veld. Brieven van een Landmeisje aan jonge dames." La ter nam zij een anderen schuilnaam aan, en op raad van haar vader koos zij dien van Geertruida Carelsen welke naam een samen voeging is van de voornamen van liaar va der en van diens moeder, nl. Carel en Geer truida. Geertruida Carelsen werd. te Haarlem ge boren in het pand in cle Groote Houtstraat waar nu de boekhandel der fa. Lorjé is ge vestigd. Zij ontving het lager onderwijs bij „meester Geerligs", wien zij steeds in groote dankbaarheid herdenkt, van wien zij ook het zuivere taalgevoel heeft gekregen, en van wien zij de goede spelling leerde. Men be denke dat ten tijde dat mej. de Leeuw Ne- derlandsche taal leerde, de spelling-SIegen- beek nog toonaangevend was, en dat later cle Vries en Te Winkel kwam. „Ik heb de taal lief als een kostbaar mu ziekinstrument", zoo schrijft zij zelf, en tracht steeds goede volzinnen te bouwen en datgene uit te drukken, wat ik meen, en niet wat er maar zoo op lijkt". Over haar jeugd valt niet zooveel te ver melden. In 1855 verhuisde zij naar het Noor den van Noord-Holland, waar haar vader in genieur was bij de indijking en de droogma king van den Anna Paulownapolder. Zij heeft deze streek zien opkomenzoo als wij tegenwoordig den Wieringermeerpol- der kunnen zien opkomen, met dat verschil dat in haar jeugd het malaria-probleem de ontwikkeling dezer gebieden sterk remde. Na den dood harer ouders is zij gedurende eenigep tijd verpleegster geweest en heeft in dien tijd de hardheid van het leven geleerd. Nog sterker echter heeft zij die ondervon den, toen zij in 1888 naar Engeland ging. naar Londen, waar tevens een begin werd gemaakt aan haar journalistieke loopbaan, die zij drie jaar later in Berlijn voortzette. Over het algemeen heeft zij aan haar Ber- üjnschen tijd aangename herinneringen, niet in het minst doordat Berlijn haar een massa stof voor cople bood. „Herinneringen" bevat vele interessante, en vaak vermakelijke ge beurtenissen. In Berlijn heeft Geertruida Carelsen ze ventien jaar gewerkt; en zij heeft daar, zoo als gezegd, een zeer aangenamen 'tijd doorge bracht. Doch wij zijn er van overtuigd, dat zij in haar woning aan het Plein „tegenover het huis met het anderhalve takje groen er achter" zich meer „thuis" zal voelen, daar zij toch per slot van rekening een echte Haar- lemsche is. En daar mogen wij gerust trotsch op zijn Wandelen doet zij nog graag, maar 't liefst buiten de stad, waar niet zooveel verkeer is. Wanneer zij b.v. naar Amsterdam gaat neemt zij daar echter altijd een taxi. „Een wagen is heel mooi", zegt zij, „maar je moet zor gen dat je er niet onder komt!" Mej. de Leeuw werkt nog steeds, doch „Her inneringen II" zal het laatste boek zijn dat van haar hand zal verschijnen. Artikelen zal zij echter blijven schrijven. Op onze vraag wat zij dacht van den huidigen polltieken toestand, antwoordde zij: „Ik doe niet aan politiek; ik ben niet voor de vrou wen-emancipatie. maar nu de vrouwen een maal kiesrecht hebben verworven, houd ik 26 April vrij en zal ook gaan stemmen". Den tienden April, den dag waarop mej. de Leeuw negentig jaar wordt, zal zij van 35 uur in restaurant Hildebrandt een receptie houden. Wij zijn er van overtuigd dat het op dezen dag mej. de Leeuw niet aan warme belang stelling zal ontbreken! UITGAAN. Zondag 9 April a.s. wordt alhier in de Gem. Concertzaal opgevoerd de nieuwe re vue-schets „Kom even binnen". In de hoofd rollen Mie en Ko en Alex de Meester. Wie eens hartelijk wil lachen verzuime niet deze klucht te gaan zien. HET GEBOUW VAN DEN GENEESKUN DIGEN DIENST. De krachtens raadsbesluit dd. 7 Maart 1928 gesloten huurovereenkomst voor het perceel aan het Kenaupark no. 6, waarin geves tigd is de gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst, eindigt 31 Maart a.s. De eigenaar van dit perceel heeft zich be reid verklaard om de huur met ingang van 1 April a.s. van jaar tot jaar te verlengen onder dezelfde voorwaarden als thans gelden, ech ter met dien verstande dat ook het inwendig onderhoud tot een bedrag van ten hoogste f 100 per jaar voor zijn rekening komt. De huurprijs blijft gehandhaafd op f 2200, per jaar. Indien de gemeente geen verlenging van de huur wenscht, zal zij daarvan ten minste drie maanden vóór het eindigen van een huurjaar aan verhuurder schriftelijk me- dedeeling moeten doen. Aangezien het B. en W. gewenscht voor komt, dat gemelde dienst voorloopig in het perceel Kenaupark no. 6 gevestigd blijft, stel len B. en W. den raad voor tot bedoelde huur- verlenging te besluiten. VEREEN. VAN JONGE LIBERALEN. De Vereen, van Jonge Liberalen geeft Zon dagmiddag 9 April a.s. in de bovenzalen van De Kroon een thé dansant, afgewisseld door twee korte toespraken door Mr. Jenny L. M. Toxopeus Pott uit Den Haag, over „De ver antwoordelijkheid van den kiezer" en door den heer D. Koetser, uit Amsterdam, over -Wij, jonge liberalen en de Vrijheidsbond". WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING. De commissie voor de vaandelopstelling van het Willem de Zwijger-comité te Haar lem heeft het volgende schrijven aan een groot aantal vereenigingen te Haarlem ge richt: Het zal U bekend zijn, dat het Willem de Zwijger Comité te Haarlem op Donderdag 27 April a.s. den dag zal herdenken, waarop 400 jaar geleden Prins Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands, werd geboren. Om 4 uur 's middags zal de Burgemeester van het bordes van het stadhuis een rede tot de burgerij houden, door midacl van luid sprekers over de geheele markt verstaanbaar. Het is de bedoeling voor dit bijzondere his torische moment de Haariemsche vereenigin gen met hun vaandels en vlaggen op üe Groote Markt op te stellen en voor den Bur gemeester te doen defileeren. Teneinde zeker te zijn van een volledig succes, zal op Maandag 10 April te 8 1 2 uur, in de Sociëteit „de Nijverheid", Jansstraat, een bijeenkomst worden gehouden van alle belangstellenden, waarin de Voorzitter van het Comité het doel en de wijze van uitvoe ring nader zal uiteen zetten en verdere mede werking zal vragen. I i l Brandgevaar. d-o o r Vr. S. Hij behoorde tot die menschen, die altijd pech hebben, die bij alle gelegenheden telaat komen, wier plannen altijd net op het laat ste oogenblik op grootsche wijze mislukken, of door een ander worden aangepakt, die met de eer gaat strijken. En dat hij het des ondanks in het leven zoo goed kon uithou den. kwam door een onuitputtelijke hoeveel heid humor, die hem altijd te hulp kwam, en zoo snel te hulp kwam, dat hij de anderen steeds voor was. als er te lachen viel om een geslagen figuur, ook als het hem zelf betrof en hij had een zekere waardeering voor de- geen. die hem er met smaak en onverwachts tusschen nam. Hij was een van die zeldzame menschen. die van iedere grap kunnen ge nieten, ook als ze zelf het slachtoffer zijn. Er werd over een feilen brand gesproken, die in den morgen een pakhuis in de binnen stad met omliggende perceelen totaal had verwoest. En terwijl hij op een afstandje de hoofdschuddende gesprekken aanhoorde, be gonnen achter zijn omrande brilleglazen zijn oogjes fonkelend te glimlachen, hij wreef stilletjes zijn handen, borg ze dan weer in zijn broekzakken, zijn mond bewoog even om iets te zeggen, ging dan open tot een grijns en een enkel kort hard geluid kaatste zijn heimelijk plezier de anderen toe. Of hij bij dien brand geweest was, vroegen ze? Nou, dat zou waar zijn, hij zou er het een en ander van kunnen vertellen. „Tsjonge, dat was me een brand!" Hij schoof zijn bril ach ter zijn ooren en van zijn neus vandaan, wreef met een groote witten zakdoek zorg vuldig de glazen en keek met zijn half dicht geknepen oogen de anderen aan, die gespan nen wachtten op het verhaal dat hij voor zichzelf nog eerst even genietend weer over woog. Ja. dat was zóó. Hij had gestempeld en dwaalde langs een omweg weer in de rich ting van zijn huis. Laat ik nou mijn beste vriend. Isi, tegen komen. Ik mep hem op zijn schouder; Hallo, les. beste kerel, waar mot je naar toe? Nergens, zegt ie. Ook nergens, zeg ik. les ik heb een idee, we gaan samen een partijtje biljarten. Hij al wilde meteen op weg. ja een vrije jongenNee. les, zeg ik. eerst naar de vrouw, me laten kijken, anders deugt het van middag weer niet als ik thuis kom. Je houdt je mond over dat biljarten. Een smoes vinden we onderweg wel". Hij schoof zijn bril weer op zijn neus, deed onverschillig en lui m de anderen te prikke len, zei na een korte pauze: „Nou en terwijl we zoo wat over het leven loopen te praten, zien we een bulletin over een verschrikkelijken brand, ergens in het hartje van de stad. les. zeg ik, niks zeggen, we gaan naar den brand! Jongen we gaan naar den brand! En we staan nog te lachen als ik onder aan de trap tegen uTa vrouw roep, dat er ergens een hevige brand moet zijn en dat ik maar eens even ga kijken. We willen er al vandoor, en daar roept ze ja wat denkt je dat ze roept ze zal even haar jas aanschieten, dan loopt ze mee, want zoo'n brand kan ze niet missen". „Nou en wat zal ik je verder nog vertel len", gaat hij plotseling onverstoorbaar door. „Toen zijn we met z'n drieën naar den brand geweest. les keek zuur, en hij zei. dat he* nog een aardig eindje was. Ik had in de gaten, dal hij er tusschenuit wou maar ik heb hem zoo midden in zijn gezicht gekeken, dat hij mee is blijven loopen. Ik moest lachen lederen keer als ik ons drieën zoo zag loopen op weg naar den brand, waarvan ik eerst nog in een sigarenwinkel moest informeeren. waar die eigenlijk was. En mijn vrouw liep maar te redeneeren over hoe zoo'n brand nu toch gekomen zou zijnof het het heel erg zou zijnrood van de vlammen en zwart van de menschen.... en zoo meer Ik ant woordde zoo hier en daar eens je moet we ten dat ik bij branden altijd zoo koud als een steen blijft. Maar we zijn er geweest, natuurlijk eigen lijk te laat, want er was niet veel meer dan rook, veel rook en veel kapotte rommel. We hebben in de rook staan staren, en ik zag aan Isi, dat ie eigenlijk aan biljartballen stond te denken, toen hij hoofdschuddend tegen mijn vrouw zei, dat het wel heel, heel erg geweest was". „We hadden eerder moeten komen", zei ze alleen, en ze ging weer huis toe Ik ging mee. „Eigenlijk zijn we er voor niks geweest", zei ik onderweg, maar dat begreep ze niet heele- maal. al knikte ze ook toestemmend. Nee, van dien brand hoefden ze hem niets te vertellen, daar wist hij alles van! Met een knipoog, draaide hij het gezelschap den rug toe en verdween in de straat. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug .te bekomen bij: Van Doorn, Doel- straat 17, bankbiljet; v. d. Groote Poort, Pe- pijnstraat 11, handschoen; Kennel Faun-i, Parklaan 119. 2 honden; Leising, Bilderdijk- straat 58, jas; Leunts. Jan van Zurenstraat 15, jasje; Martin. Bieekenbergstraat 20, kas boek; Boeree. Bisschop Ottostraat 1, muziek standaard; Van Dijk. Oudeweg 177, postduif; De Jong, Lange Poellaan 18F, idem; Bur. v. Politie, Smedestraat- 9, verfpot en kwast; tasch; v. Bemmel. Soerabajasti"aat 1. vulpot lood; Bouman. Brandtstraat 25. padvinders- riem: Leeuwenstein. Kruisstraat 42, snoei- schaar; Nijssen. de Clerqstraat 172, schepnet; Luiten, Spaarnhovenstraat 2 A, damesschoen; Tromp, Centaurusstraat 21, landhuisstof; Smit. Altenastraat. 14. spaarzegels; Sc holte, Duvenvoordestraat 78, tennisracket; Biben, Plataanstraat. 91, tasch: Groot. Kamperstraat 20. voetbal; Hendriks, Rijksstraatweg 14, kin derwantje. SCHEEPVAARTBERICHTIN HOLLAND—AMERIKA LIJN Damsterdijk, Rotterdam naar Vancouver 4 (v.m.) te San Francisco. Dinteldijk Vancouver naar Rotterdam 3 van Los Angeles. Delftdijk Rotterdam n. Vancouver 4 v. Lon den. Binnendijk Rotterdam naar New-Orleans 2 te Houston Boschdijk 2 v. Rott. te Philadelphia. Damsterdijk, Rotterdam naar Vancouver 2 (v.m.) te Los Angeles. Dinteldijk, Vancouver naar Rotterdam, 2 (n.m.) te Los Angeles. HALCYONLIJN. Vredenburg 4 van Oxelosund naar Flensburg 5 van Rotterdam n. Pt: Ferrajo. Rozenburg, 30 van Huelva naar Sas van Gent. HOLLANDAFRIKA LIJN Nieuwkerk (uitreis) 5 te Antwerpen. Meliskerk (thuisreis) 4 van Zanzibar. Nijkerk «uitreis) 3 van Mozambique. Nieuwkerk 4 van Rotterdam naar Beira. Rietfontein (uitreis) p. 2 Ouessant. HOLLAND-OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (uitreis) 3 van Singapore. Ouderkerk (thuisreis) 4 van Penang. Zuiderkerk (thuisreis) 5 te Dairen. Meerkerk (uitreis) p. 4 Gibraltar. Serooskerk (uitreis) 4 te Singapore. Zuiderkerk (thuisreis) 1 te Kobe. Ouderkerk (thuisreis) 4 te Penang. Arendskerk (thuisreis) p. 4 Gibraltar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Djambi (thuisreis) 4 van Alexandrië, HÓLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisreis) 4 van Masulipatam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (thuisreis) p. 4 (10 n.m.) Gibral tar. Kota Agoeng (thuisreis) p. 5 (6 n.m.); Perim. Sibajak 5 van Batavia naar Rotterdam. Kota Baroe (thuisreis) 4 te Belawan. Kota Pinang, Rotterdam naar Batavia p. 3 (5 v.m.) Kaap del Armi. Dempo (thuisreis) 4 (6 v.m.) te Marseille. 1 ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisreis) 3 van Bahia. Alchiba (thuisreis) 4 van Montevideo. Alphacca (uitreis) 3 te Montevideo. Aldabi (uitreis) 3 van St. Vincent. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisreis) 3 van Takoradi. Amstelkerk (uitreis) 3 van Bordeaux. KON. HOLL. LLOYD. Maasland-uitreis, 3 Maart 20 uur van Ant werpen naar Zuid-Amerika. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Kotz Inten (Silver Java Pacific Lijn), 31' Maart van Los Angelos. Johan van Oldenbarnevelt, thuisreis, 4 April te Amsterdam. Marnix van St. Aldegonde, uitreis 2 April te Sabang. Saleier (Java-New-York Lijn) 1 April van Batavia. Tajandoen, thuisreis, 2 April van Sabang. Johan de Witt, thuisreis, 2 April van Sa bang. Johan van Oldenbarnevelt. thuisreis wordt verwacht te IJmuiden 4 April te 6 uur v.m. en te Amsterdam 4 April te 10 uur v.m. Poelau Tello, uitreis van Napels 1 April. K. N. S. M. Achilles, 2 April 12.30 Lydd gep. 3 April te Amsterdam. Ajax, l April 12.30 Dungeness gep., 2 April te Amsterdam. Amazone, 31 Maart te Lissabon, 1 April v. Lissabon naar Amsterdam. Amor, 31 Maart van New-York naar West- Indië. Bacchus. 2 Gibraltar gep. n. Rotterdam. Berenice 1 van Hamburg naar Amsterdam, 3 te Amsterdam. Bodegraven, 3 1 uur 15 mijl Z.S. Miguel ge passeerd. Ceres, 1 van Hamburg naar Amsterdam, 2 te Amsterdam. Costa Rica, 1 19 uur van Havre naar Am sterdam, 3 te Amsterdam. Cottica, 31 van New-York naar Port au Prince. Deucalion. 1 van Amsterdam naar Ham burg. 2 te Hamburg. Euterpe. 3 te Amsterdam. Fauna. 1 van Fiume naar Dubronvik II 3 April van Dubronvik II naar Bari. Ganymedes 1 van Piraeus naar Volo. Hebe. 1 van Alicante naar San Feliu de Guixols. Hermes, 1 te Constantinopel. 2 April van Constantinopel naar Smyrna. Juno. 1 van Tunis naar Algiers. Mars. 1 van Napels naar Terragonna. Merope, - van Rotterdam naar Tanger. Nereus, 1 te van Kopenhagen naar Gdingen Orion, 1 van Amsterdam naar Hamburg, 2 April te Hamburg. Pluto, 1 van Stettin naar Amsterdam, 3 April 5 uur Brunsbuttel gep. Rhea, 1 te Ca labia. Triton, 1 te Candia. Venezuela, 1 van Hamburg naar Amster dam, 2 te Amsterdam. Venus, 1 te en van Catania naar Venetië. Vulcanus, 1 van Rotterdam naar Barcelona Aurora. 1 te Cadiz. Atlas. 28 Maart te Curacao. 29 Maart van Curacao naar Jackme. Baralt, 29 te Curacao. 30 Maart te Curacao. Midas, 30 te Curac-ao, 31 van Curacao naar San Domingo City.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6