LETTEREN EN KUNST ZON, ZEE EN ZAND. ZALIGHEID. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 APRIL 1933 VIERDE BLAD HET TOON EEL. Kennemer Lyceum Vereeniging. TWAALFDUIZEND. De leden van dc Kennemer Lyceum Ver eeniging hebben het zich allerminst gemak kelijk gemaakt, toen zij Bruno Frank's Zwölftausend voor hun gisteravond in de aula van hun lyceum gegeven feestavond kozen. Dit stuk werd hier drie jaar geleden door een Duitsch gezelschap opgevoerd met niemand minder dan Alexander Moïssi in de hoofdrol, waaruit dus de conclusie is te trekken dat het aan de spelers nu niet be paald geringe eischen stelt. ..Twaalfduizend" doet onwillekeurig den ken aan „Kabale und Liebe". Een gravin Spangenberg loopt er ook in het drama van Schiller rond al heet de geliefde van den hertog daar „Lady Milford" en Schiller laat de diamanten van de courtisane even eens door den hertog betalen met de thalers die hij voor zijn aan Engeland als soldaten verkochte landskinderen ontvangt. Maar Schiller leefde 130 jaar vóór Bruno Frank. Wanneer men reeds in Twaalfduizend een revolutionnaïr geluid meent te hooren, hoe veel meer dan nog in Kabale und Liebe, dat geschreven werd zóó kort nadat de Duitsche vorsten hun onderdanen nog voor 50 thaler per stuk verkochten. In -den tijd van Schiller was flat, iets meer dan enkel ..historie". Bij de Duitschers van toen zal iets getrild hebben bij de woorden „Die diamanten van u, mylady, kosten den hertog niets. Ze kosten enkel het bloed van eenige Duitschers die aan Engeland ver kocht worden" ik citeer uit het hoofd, doch zoo ongeveer is de zin, dien de Engel- sche courtisane te hooren krijgt maar op ons maken die woorden vrij wat minder in druk. En ook een historisch stuk als Twaalf duizend. Wij zien in een drama als Kabale und Liebe en Zwölftausend alleen nog maar intriguestukken, die ons enkel interesseeren om de vrij boeiende handeling en om eenige goed geschreven rollen. Dat jongelui van een lyceum een zoo zware eischen stellend stuk als Twaalfdui zend voor hun feestavond uitkiezen doet sympathiek aan. Het is een bewijs van ernst en liefde voor de tooneelkunst. Die ernst en liefde spraken ook geheel uit deze uitvoering, welke door een blijkbaar zeer "intelligent re gisseur was geleid. Het was vooral de uit stekende dictie, die ons gisterenavond bijzon der aangenaam trof. De rollen werden voor treffelijk gekend, het tempo was vlot en levendig en elk persoon had in zijn spreken zijn eigen karakter. Faucitt, de Engelsche af gevaardigde, en de Pruisische overste onder scheidden zic-h wel het meest door goed en stijlvol zeggen, wat in zulk een. aan het hof spelend stuk, van het grootste gewicht is. Ook namen allen telkens en ook dit was een bewijs van goede regie den dialoog uit stekend in toon en tempo van elkander over, zoodat het werkelijk een genoegen was naar deze beschaafd en zuiver sprekende jonge spelers te luisteren. Wij hebben dat ook bij vereeriigingen van ouderen te Haarlem wel eens anders gehoord. Het spel zal den regisseur grooter moeilijk heden hebben geboden. In zulk een histo risch, min of meer dramatisch stuk moet men al tevreden zijn, wanneer jeugdige spe lers de karakters en types aanduiden. Van werkelijk uitbeelden, karakters geven kan natuurlijk alleen sprake zijn wanneer er toe vallig onder de spelers uitgesproken talent aanwezig is. Dat was er gisteren niet, en de regisseur heeft daarom terecht de teu gels strak gehouden. De spelers bewogen zich niet meer dan noodig was. speelden zoo veel mogelijk zittend of stil-staande, hun kracht voornamelijk zoekend in zuivere, rake dictie. En hierdoor kregen wij een geheel, dat met deze krachten het stuk van Frank het beste recht deed. Natuurlijk zit er in Twaalfduizend veel meer dramatische spanning dan bij een voor stelling van zulke jonge spelers naar buiten komt, "maar ik heb alle respect voor wat de regisseur met deze krachten heeft bereikt. De voorstelling getuigde van zuiver begrip, van ernst, toewijding en distinctie. Dat zijn zeker geen geringe deugden. De leden van de Kennemer Lyceum Ver eeniging kunnen met voldoening terugzien op dezen avond. Dat zij in een eigen ver taling de eerste Nederlandsche opvoering gaven van een tooneelwerk als Twaalfdui zend. verdient reeds lof. Meer echter nog. dat zij het met zulk een ernst, toewijding en liefde deden. Het succes van de spelers was zeer groot en het applaus aar. het slot dave rend. Het was een prettige avond van jeug dig enthousiasme. J. B. SCHUIL. MUZIEK Openbare Samenkomst en Muziek uitvoering in de Kloppersingelkerk. Terwijl in het centrum van onze stad span ning heerschte, terwijl menigeen zich bezorgd afvroeg of de avond zonder ernstige gebeur lijkheden zou verloopen, straalde even bui ten de veste het licht der Kloppersingelkerk over de huizen der vredige Zocherstraat, welker idyllische rust nog door geen staat kundige beroeringen verstoord schijnt. En toen we het kerkgebouw binnen traden hoor den we de voorlezing van het Evangelie en troffen ons de woorden „Heden zult gij met Mij in het Paradijs zijn". Het was de Paaschboodschap, de boodschap van lijden en opstanding, die weerklonk. En zij werd gevolgd door een gemeenschappelijk gezang, door een lied van vrede en vergeving. Ik heb slechts over de muziek die in deze bijeenkomst ten gehoore gebracht werd, te schrijven, doch de lezer vergete niet, dat ook de omgeving en de omstandigheden den in druk van muziek beïnvloeden. En als ik me dan weer tot het zuiver muzikale gebied be perk, dan wil ik in de eerste plaats er den nadruk op leggen, hoezeer het me verheugt dat ook zuiver instrumentale muziek van edel gehalte in dezen tijd niet meer, zooals jn mijn jeugd, voor te wereldsch wordt ge houden om in het Godshuis op te kilnken. Een Largo van Handel kan den ontvanke- lijken hoorder evenzeer stichten als een ker kelijk gezang. Het is het wonder der toon kunst, dat tie Schepper door dc groote toon dichters heeft geopenbaard, maar welks mysterie nog nimmer verklaard is. En het oefent zijn werking uit zelfs als het in een vorm geboden wordt die in technisch-muzi- kaal opzicht onvoldoende genoemd moet worden. Dit „onvoldoende" slaat niet op het koor dat de koraalzangen vertolkte. De betiteling „Groot Gemengd Koor" moge met het oog op de numerieke bezetting wat weidsch ge klonken hebben: de hoedanigheid van het koor was in elk opzicht bevredigend en de getalstrekte was toereikend. Maar het „Orkest" was geen orkest volgens de gangbare beteekenis van dit woord. Hoe wel de samenstelling van wat wij ..orkest" noemen zeer uiteenloopt is toch wel een eisch voor elke bezetting, hetzij strijk-, symphonie, of blaasorkest, dat er evenwicht is tusschen de groepen der instrumenten, die de verschil lende registers vertegenwoordigen. En dit nu was bij het orkest, dat in de Kloppersin gelkerk de begeleiding der koorzangen vervul de en ook twee nummers alleen speelde, niet het geval. Een fluit, een groot aantal violen en een piano vormen samen nog geen een heid, die men „orkest" kan noemen. De gevolgen der onevenwichtige samen stelling bleven niet uit. Bij de koralen hoor den we de tenorpartij in het orkest vaak in hooger octaaf boven de melodie klinken: een gevolg van het ontbreken van alten en celli. Bij het Largo van Handel brachten de meervoudig gedeelde violen de soloviool vaak in het gedrang en slechts daar waar deze. versterkt door de fluit in een hooger register speelde, was ze goed hoorbaar. Doch de fluit toon benam aan de lenigheid van de klank evenveel als zij er wat stabiliteit en kracht betreft aan toevoegde. Ook bij het Largo van Haydn (een deel van een der strijkkwartet ten, dat oorspronkelijk in Fis gr. t. geschre ven is, maar in G. gr. t. gespeeld werd) was geen voldoend klankevenwicht tusschen hoo- ge en lage tonen en misten we dragende bas tonen. Ik zou den leider in overweging willen geven, te trachten om dc samenstelling van zijn instrumentaal ensemble in bovenbedoel den zin te wijzigen. Het komt me voor dat het er bij winnen zal. Tusschen de muzieknummers hield Ds. L. Hoorweg Jr. een rede. K. DE JONG. SCHILDERKUNST. KUNST IN BENNEBROEK. De duizenden die in de komende Bollen- dagen langs den Rijksstraatweg zich door Bennebroek zullen bewegen vinden daar aan weerszijden van de Groote Sparrenlaah een bord geplaatst, waarop een pijl boschwaarts wijst, onder de aankondiging dat daar schil derijen, teekeningen en prenten zijn tentoon gesteld De eigenaar van een leegstaande villa heeft aan een aantal Haarlemsche kunste naars die ruimten afgestaan om er met hun kunst tegen de verlokkingen der kleurige vel den te concurreeren en wij kunnen den schil ders hier slechts een gaarne gegund succes toewenschen, hoewel de strijd tegen de zich op haar Paaschbest kleedende natuur wel zeer ongelijk schijnt. Dat de schilders den strijd aandurven en juist het aantal bloem stukken onder de inzendingen vrij belangrijk is, pleit voor hun zelfvertrouwen, en alleen dat verdient reeds aanmoediging en waar deering. Wij vonden hier een aantal trouwe com paranten van Kunst Zij Ons Doel als in hun buitensocieteit vereenigd. De Haarlemmers, die hunne trouwe vrienden zijn, kunnen in de komende Zondagswandelingen een bezoek aan dit Bennebroeksch festijn inschakelen. Onze taak is het, ze door een paar aan- teekeningen eenigszins op hot gebodene voor te bereiden en, zoo mogelijk, ze aan den disch te doen aanzitten. Vangen wij dan met de bovenverdieping aan, waar, in één der kamers, de bloem ge huldigd wordt. Tusschen goede Sneeuwballen door Van Egmond en Asters door Wesseling toont Josseaud een heel tulpenveld. Terzijde laat Albert Arens paarsche tulpen zien. in een gedistingeerd arrangement, doch is nog gelukkiger in een studietje van een Rhodo dendron, dat om het doekje hangt. Tusschen twee landschapjes bloemveldjes van mej. Verheus steekt de hond van mevr. Plek- ker zijn tong uit. Tegen den criticus natuur lijk, wiens komst hij hier absoluut overbodig schijnt te vinden. Deze doet net of hij niets bemerkt en gaat verder, kijkt met instem ming naar de geaquarelleerde Narcissen van Mies Deinum in de vensterbank, eia komt via een zeer geslaagd bloemstuk van mevrouw Dingemans bij de eenigszins triest uitziende tulpen van Petri. Levensmoede tulpen lijken dat, alsof ze pas in een Maeterlmck-drama gefigureerd hadden. Daarnaast staat Jan Visser van Haarlem, met een heel mooi prent je, heel wat steviger zijn partij. In een vol gende kleine kamer heeft deze zelfde schil der een tweetal landschappen, waarvan ons dat met de lichte lucht het meest aantrekt. Ook in dit kamertje zit de hond van mevr, Piekker. maar ditmaal kijkt hij alleen maar intelligent. Zijn meesteres heeft hier boven dien een heel verdienstelijk bakje met Oost- indische kers neergezet, en Petri is hier met een klein dingske van de Leidsche vaart veel aardiger dan in zijn bezwijmde tulpen. Wes seling hing hier een buurtje buiten Dordt op. dat prettig stemt en vlot van factuur is. In een ander klein vertrek een apartje tus schen een goed bloemstuk van Egmond, een goed. klein schilderij van Koster en een fijn kleuretsje van Gerbrands. Er. dan verder niets dan een paar portretschetsen in beeld houwersstijl door Joh Limpers. die mij mis schien het meest van de geheele expositie interesseerden. Niet zoozeer omdat de naam van den maker mij volslagen onbekend was, doch omdat er een beheerschte kundigheid uit spreekt, die hier verrassend is. Doch laat ons niet afdwalen, doch afdalen. Ook parterre wachten nog enkele werken er op. door u opgemerkt te worden. Een Stads tuintje van Fré Drost vibreert er van licht, een tuinaanleg van juffr Marcus is wel amu sant gezien, Boot's Zigeunerin en Verwey's Rozen gaat men niet voorbij zonder ze op te merken; in Renée Hagedoorn's Fransch (of Belgisch) stadje waardeert men gaarne ae fijne toontjes van het landschap en in Gerbrands' Bollenvelaje de fijne melancho lische stemming van het geheel. En als we dat alles dan geboekstaaft hebben is naar wij meenen aan deze expositie wel recht ge daan en blijft er voor den bezoeker zelfs nog wat te ontdekken over. J. H. DE BOIS. TIJDSCHRIFTEN. Voorjaarsnummer van „Floralia" Wij ontvingen het voorjaarsnummer van ..Floralia", het geïllustreerde weekblad op tuinbouwgebied onder redactie van J. F. Ch. Dix. Het nummer bevat vele lezensw.-.udigc artikelen op velerlei gebied, o.a. over het planten van bloembollen in tuin en park, over de behandeling van boomen en heesters, struiken en planten, over zaaien, plantenziek ten en bemesting, kortom over alles wat voor velen in den voorjaarstijd onontbeerlijk is te weten. De jeugdrubriek neemt eveneens een plaatsje in. Een prachtige losse bijlage, een vierkleurendruk naar een foto van de nar cissen pracht op de bloemententoonstelling in 1925, is aan dit alleszins fraaie voorjaars nummer toegevoegd. ONTVANGEN BOEKEN. Literatuur over Oranje. Onder de in deze dagen zoo rijkelijk ver schijnende literatuur over Willem van Oran je en wat daarmee annex is. is een boekje van P. de Zeeuw J.Gzn., getiteld ..Vier Hon derd Jaar Oranje". Het is verschenen bij La Rivière en Voorhoeve te Zwolle en behandelt de leden van het Oranjehuis, die Nederland als stadhouder gediend hebben, of als ko ning geregeerd. Het is bedoeld voor de jeugd en geïllustreerd met platen en portretten. Bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haar lem is verschenen een boekje van dr. L. Knappert, hoogleeraar vanwege de Ned. Her vormde Kerk aan de Universiteit te Leiden, „Willem I, Prins van Oranje, een vader des vaderlands". In eert prettigen. warmen toon bespreekt prof. Knappert het leven van den Prins, als politicus natuurlijk ook. maar voor al als mensch. Dit werkje doet ons den prins zien in een zoo echt menschelijke gestalte als nog slechts in weinig boeken eerder het geval was. onze achting voor de groote figuur van den strijder voor verdraagzaamheid en humaniteit kan er slechts door stijgen. Het is een genoegen, dit wetenschappelijke, maar geenszins droge boek te lezen. Op den om slag en tegenover den titel prijkt het por tret van den prins naar de schilderij van Miereveld. VOETBAL. DE GRASSHOPPERS IN ONS LAND. GEDURENDE DE BEIDE FAASCHDAGF.N. Twee sterke Zwaluwenploegen zullen ge durende de beide Faasc.hdagen spelen tegen een volledige ploeg der Grasshoppers uit Zürich, vrijwel het sterkste Zwitsersche elf tal, waarvoor o.a. uitkomt onze landgenoot en international Adam. Zondag 16 April (Eerste Paaschdag) spelen de Grasshoppers te Deventer tegen het Oos telijk elftal, dat in de kleuren der Zwaluwen zal uitkomen. De Grasshoppers brengen de navolgende ploeg in het veld brengen: Doel: Paehe. Achter: Minelli en Weiier I Midden: Baumgaertner, Schneider en Regamy. Vóór: Adam of Fauguel. Abegglen III, Het- zek, Abegglen II en Sekoulitch. In het Oostelijk elftal is sinds de vorige opgave een enkele wijziging gekomen. De opstelling zal nu aldus zijn: Doel: Leo Halle (Go ahead). Achter: Horsten (Vitesse) en ten Ca te (Tubantia). Midden: Schipper Sr. (Heracles). J. Halle (Go ahead', en Schlosser (Heracles). Vóór: Nagels (Enschedé». Entjes (Hera cles), Looyschilder »SCH'. Bennink Ensche- desche Boys), en Meeuwsen (Vitesse). Op Tweeden Paaschdag spelen de Grass hoppers te 's-Gravenliage op Houtrust tegen een sterke Zwaluwenploeg. bestaande uit Westelijke spelers, w.o. verschillende inter nationals. De leiding berust bij den beken den arbiter dr. Bauwens. De Zwaluwenploeg is aldus samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord) Achter: Weber (ADO), en Lelyveld (VUC). Midden: Pellikaan (Longa»van Heel (Feijenoord» en Breitner (A.D.OU Vóór: Nagels (Enschedé». Bonsema (Ve- locitas), Lagendaal (XerxesDuynhouwer (Feijenoord' en Manssen (Excelsior). Reserves: de Korver 'D.F.C.ï. v. d. Hoven (Longa), van Maren <ADO), Ophorst <H. B. S.) en van Vliet (HBS). SUPPORTERSVERF.ENIGING „GEELZWART". Op Tweeden Paaschdag speelt Kinheim tegen W. F. C. te Wormerveer haar laatsten competitie-wedstrijd, die tevens beslissend is voor den kampioenstitel. Vertrek der bussen Maandagmiddag 1,15 uur van hotel „De Prins". HAARL. VOETBALBOND. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. Onder begunstiging van goed weer zijn Woensdag de school wedstrijden begonnen. •Leek het aanvankelijk, alsof er een tekort aan scheidsrechters zou zijn. de oproep in ons blad heeft succes gehad. Den laatsten dag kwamen er nog veel aangiften binnen. Begonnen werd met de D-afdeeling. lagere scholen, waarvoor 42 elftallen aan den start verschijnen. De velden aan den Middenweg boden een gezelligen aanblik 'met hun een voudige vlaggenversiering. Voor de drukte zorgden wel de resp. elftallen met hun „sup porters", die uit alle deelen van de gemeente kwamen optrekken. Op andere terreinen hadden enkele wed- Bio-vacantieoord, het kindertehuis voor allen. ,v--. - - w- - v Tweemaal 's jaars rammelen do bussen. De bussen voor het bio-vacantieoord. Bij kans alle theaterdirecteuren in Nederland vertoonen dan een kort filmpje over deze stichting, verzoeken den bezoekers hun gave in de rammelende bus te offeren, en gaan verder met het gewone programma. Het publiek geeft, geeft zelfs zeer gul. of schoon velen niet weten waarvoor zij geven, terwijl men toch recht heeft precies inge licht te worden over het doel waarvoor men offert. Dit nu was de reden waarom de Neder landsche Bioscoopbond de pers uitnoodigde een bezoek te brengen aan het bio-vacantie oord op het ..Russenduin" te Bergen aan Zee waar het gebouw staat, waar binnenkort eenige honderden kinderen van alle gezind ten, richtingen en geloof zullen worden op genomen- Hierop willen wij den nadruk leg gen, daar de naam „bio-vacantieoord den schijn zou kunnen wekken dat het oord al leen bestemd zou zijn, voor de kinderen van hen die met het bioscoopbedrijf ln verbin ding zijn. Dit nu is geenszins waar, en ter verduidelijking willen wij even memoreeren hoe de stichting „bio-vacantieoord" tot stand kwam. Doordat in de bioscopen dagelijks velen bijeen komen, zagen tientallen liefdadig heidsinstellingen daar een prachtig opera tie-terrein, wat dan ook tot aanleiding had dat (vooral in Amsterdam) talrijke vereeni- gingen den bioscoopdirecties verzochten, in haar theaters een collecte te mogen houden. Niet alleen dat dit ongewenscht was voor de vlotte afwerking der programma's, doch tevens werd de stemming van het publiek, dat telkens weer door een collecte werd las tig gevallen, er niet op bevorderd. Zoo kwam men tot de gedachte alle col lectes. van weiken aard ook. niet meer loc te staalt, dóch"als compensatie daarvoor zelf een liefdadigheidsvereeniging op te richten, waarvoor dan tweemaal per jaar (met Pa- schen en Kerstmis» in alle theaters in Ne derland een grootsche propaganda-actie op touw zou worden gezet. Voor het geld dat hierdoor werd bijeenge bracht in de jaren van 1927 af. is te Bergen aan Zee een groot huis gekocht, dat in 1916 door een bekend Amsterdammer daar was neergezet, en dat verbouwd wordt door den heer Harry Elte Phzn., architect te Am sterdam. Doch niet alleen dat het gebouw werd ge kocht. de stichting heeft in de afgeloopen jaren ook reeds kinderen naar buiten gezon den. naar de koloniehuizen in Egmond aan Zee. 550 kinderen uit alle deelen des lands werden n.l. reeds met in totaal 22000 vcr- pleegdagen uitgezonden. Wie komen cr voor uitzending in aanmerking? Zooals reeds gezegd wordt geen verschil gemaakt tot welke partij of richting de ouders der uit te zenden kinderen zijn. Alle bleekneusjes die door de schoolartsen wor den aangewezen komen voor uitzending in aanmerking. Mede hierdoor wordt bereikt dat- het bestuur van het bio-vacantie-oord zelve absoluut geen invloed in de keuze kan doen gelden. Het gebouw ligt op het hoogste duin van Bergen aan Zee en men heeft van daar een prachtig overzicht over de golvende duinen met de vele dennen en de ruïsehendc zee in de directe nabijheid. Het terrein der stich ting beslaat een oppervlakte van 13 hectare waarop een bijgebouw met een gymnastiek zaal en een prachtig zwembassin, dat even eens veel tot de gezondheid der kinderen kan bijdragen. De bedoeling is telkens drie groepen van 30 kinderen gedurende 34 dagen in ..Russen duin" op te nemen, onafgebroken 's zomers en 's winters door. zoodat jaarlijks ongeveer 1200 kinderen in Bergen aan Zee nieuwe kracht en gezondheid kunnen opdoen. De Installatie was bij bezichtiging nog niet gereed, doch reeds nu mogen wij de ver wachting uitspreken dat het gebouw aan alle eischen die men aan een herstellingsoord voor kinderen mag stellen ruimschoots zal voldoen. Men verzekerde ons dat de inrich ting hyper-modern zou zijn. doch dat alles wat naar luxe zweemt, streng geweerd zal worden en alleen dat aangeschaft zal wor den wat direct tot het heil der kinderen kan bijdragen. Maar voor dit en voor vele andere hp. noodigdheden is natuurlijk geld noodig. Veel geld zelfs. Doeh het is wel overbodig om den bioscoopbezoekers na dez« uiteenze'thv: zij weten waarvoor hun een offer wordt ge vraagd) nog aan te sporen te geven, ru'm- .schoots te geven. Het. gaat hier in eerste plaats om het geluk en de gezondheid van hen die het hard noodig hebben en die men daadwerkelijke steun niet mag onthouden. Voor: Zon. Zee en Zand. Voor een goed doel! strijden van afd B plaats, waarvoor -U' tallen zijn ingeschreven. De uitslagen waren: Afd. D I le ronde. 1 O.L.S. Voorweg HeemstedeW. ei gerschool 51 2. O.L.S. 47LInnaeusschool 08 3. RijksleerschoolAencas Marlayschool 5—0 4. O.L.S. F (Aerdenhout)— O.L.S. 18 0—1 5. Dreefschool (Heemstede)v. Zeggelen- school 71 6. O.L.S. 17—O.L.S. 15 0—10 Afd. B. Ie ronde. 1 U.L.O. A I—U.L.O. BI 1—1 i U.L.O. B wint met strafschoppen) 3. Bronsteekschool 'Heemstede)H.B.S. B 2 12—0 5. U.L.O. (Zandvoort)Gymnasium 14 7. Ambachtsschool IKennemer Lyceum I 1—3 9. U.L.O. (Bloemendaal)H.B.s. II (Velsen) 4—1 SCHOOLWEDSTRIJDEN TE ZANDVOORT. Woensdagmiddag werden op het terrein van de Zeemeeuwen de eerste schoolvoetbal- wedstrijden. uitgeschreven door den Haarl. Voetbalbond., gehouden. De wedstrijden mochten zich in een groote be'ing^e'Ung verheugen. De uitslagen der wedstrijden lulden: School A—School C 1—5 R.K. SchoolWi!he!nv.na?rthool 1—2 School BOhr. Sch. Br°''- - 6—0 Donderdac soeelt School D tegen Fc^ol B en de Wilhelminaschool tegen school C. LAWNTENNIS. HET DAVIS CUPTOURNOOI 1933 DE EUROPEE""C'IE ZÓNE. Eind April beginnen de wedstrijden der eerste ronde van de Europeesche zóne van het Davisbekertournooi. waarvoor ook dit jaar groote belangstelling in sportkringen bestaat. De wedstrijden voor de eerste ronde mes ten omstreeks 9 Mei geëindigd zijn. De volgende landen wedstrijden worden in d"ze eertse ronde gehouden: FinlandEngelsch Indië on 9, 10 en 11 Me te Helsingfors. Spanje—Engeland op 21, 22 en 23 April te Barcelona. België—Oostenrijk op 5, 6 en 7 Mei te Brussel. ItaliëJoegoslavië op 4. 5 en 6 MM te Flo rence. Egvotc- Duitschland op 5. 6 en 7 Mei te Wiesbaden. Polen—Nederland op 5, 6 en 7 Mei te Am sterdam? DenemarkenIerland op 5. 6 en 7 Mei te Kopenhagen. Hongarije—Japan op 5, 6 en 7 Mei te Boe dapest. Dc tweede ronde moet omstreeks 21 Mei geëindigd zijn en de volgende vier ontmoe tingen zijn vastgesteld: GriekenlandRoemenië 39. 20 en 21 Mei te Athene. MonacoTsjecho Slovakije op 5, 6 en 8 Me! te Praag. NoorwegenAustralië op 19. 20 en 21 Mei te Oslo. Zuid-Afrika—Zwik:rland op 19. 20 en 21 Mei te Bazel. Bovendien worden nog vier ontmoetingen gespeeld tusschen de acht winnende lan den uit de eerste ronde. HET DAVIS CUPTOURNOOI ARGENTIMÖ—CHILI. Uit Buenos Aires: De Davis Cup-wedstrijd in de Zuid-A - rika- zóne tusschen Argentinië en Chili is reeds beslist. De Argentijnen wonnen ook het dub belspel en hebben thans onbedreigd de leiding met 3-0. WIELRÏJDEN. JAHN OVERLEDEN. T 'en is de gangmaker Ark in den ouderdom van 46 jaar ov J-ln was gangmaker van Piet Dick— in 1923 en 1929. PA SCHAKEN. DSTRIJDEN TE AM: Op Tweeden Paaschdag speelt het Ver eenigd Amsterdamsch Schaakgenootschap een schaakwedstrijd te Amsterdam. Gespeeld zal worden in groepen van vier spelers, in hoofdklasse, eerste klasse, tweede klasse en derde klasse. Op Zaterdag 15 April a.s. is er gelegenheid, desgcwenscht, een partij voor uit te spelen, mits men daarvan bij de aan melding tot den wedstrijd kennis geeft. Zulks moet geschieden bij den heer L. Wol te vroede. Ceintuurbaan 39. Amsterdam. In elke groep worden 2 prijzen toegekend. De speeltijden zullen zijn van 10—13. 14—17 en 18.30—21.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11