Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD VIJFDE VERGADERING VAN Sluiting bioscopen op f eestdagen. De discussie over het verzoek van den Ncd. Bioscoopbond, om bioscoopvoorstellingen toe te staan op le Paasch-, le Pinkster- en Kerstdag, werd voortgezet. De heer Joosten (S. D. A. P.) meende, dat het besluit, dat de raad in Januari over deze zaak genomen heeft, niet te handha ven is. Op welken grond geschiedt de slui ting der bioscopen eigenlijk? Beroepen B. en W- zich op de Zondagswet, die in andere gevallen nooit gehandhaafd wordt? Als de raad vergunning geeft aan de bioscopen op de genoemde dagen, dan moeten de schouw burgen ook geopend kunnen worden. Spre ker diende daartoe een voorstel in. De heer Visser <C. H.) verwonderde er zich over, dat de zaak, waarover in Januari beslist is. opnieuw in den raad gebracht wordt. Niemand zal van gedachten veran derd zijn. Denken nu de voorstellers van de opheffing van de sluitingsbepaling wel aan de belangen van het personeel? De le Paasch Pinkster- en Kerstdag zijn de eenige vrije dagen die dit personeel heeft. Mr. van Dam wees er op, dat Leiden de sluitingsdwang heeft opgeheven. Haarlem is nu alleen overgebleven. Een principieele quaestie zit niet aan de zaak vast, want als men van rechts principieel is tegen bioscopen op Zondag, moet men voorstel len om die op alle Zondagen te sluiten en niet alleen op drie dagen in het jaar. De bioscoopdirecteuren kunnen een regeling treffen met hun personeel over het vrijge ven op enkele Zondagen. De belangen van het personeel behoeven niet verwaarloosd te worden. De heer Castricum (R- K.) vond het onjuist, dat de quaestie nu opnieuw aan de orde gesteld is. De menschen te Haarlem heb ben reeds nu voldoende gelegenheid om naar bioscopen te gaan. Voor velen zou het zelfs beter zijn als er minder gelegenheid was. De heer Wolzak (A. R.) onderschreef dit. Moeten wij nu de quaestie aan de orde stellen voor eiken Paasch-, Pinkster- en Kerstdag? Dat is beneden de waardigheid van den raad. De heer Peper Communist) zei, dat den vorigen keer de stemmen staakten (17—17) De heer Gerritsz had zich van stemming ont houden. Als hij zijn standje van de partij daarover eerder gekregen had. zou het voor stel met IS tegen 17 stemmen aangenomen zijn. De voorzitter zei, dat de sluiting be rust op de Zondagswet. B. en W. moeten die uitvoeren. Het is dus nog lang niet zeker, dat B- en W. een eventueel raadsbesluit om de bioscopen te openen, zullen uitvoeren. De heer Oversteegen (Communist") noemde dat een reactionair standpunt. In het Zuiden, de R.K. streek van ons land. zijn alle bioscopen op Zondag open. De reactio naire R.K. in onzen raad mogen dit wel eens bedenken. Mr. Bijvoet (R.K.) een beetje minder De heer Oversteegen: ik zeg het nog lang niet sterk genoeg. Als de raad het voor stel tot opheffing van het verbod aanneemt, zullen de bioscopen wel geopend worden, ook al handhaven B en W. de sluiting. Geen rechter zal de bioscoopdirecteuren dan ver- oordeelen. De heer Joost en (S. D. A. P.) verwon derde zich opnieuw over de houding dei- communisten, Het is of de heeren alles wil len doen om hetgeen zij zeggen te beoogen, toch te laten mislukken. Spreker heeft ver trouwen in het college van B. en W. dat het zich aan de uitspraak van den raad zal houden. De heer Wolzak, de tweede voorzitter van den raad. was er nu eens naast. De zaak staat wel op de agenda, namelijk door de „inge komen stukken". Het adres van den Bios coopbond is immers ingekomen. Het voorstel Joosten werd aangenomen met 18 tegen 15 stemmen. Tegen stemden alle f'"*he leden. Geen toeslag aan werkloozen. De afd. Haarlem van de O. S. P. vroeg een uitkeering in eens (4 weken steun") te verstrekken aan alle werkloozen die hoofden van gezinnen en kostwinners zijn en 6 maan den of langer werkloos zijn. De heer Oversteegen (communist) stelde een motie voor om dat verzoek in te willigen, ornaat zoo'n uitkeering dringend noodig is. Dit voorstel werd evenwel niet voldoende gesteund. Eervol ontslag. De heer H. Cransberg verzoekt ontslag als leeraar aan de Avondschool voor handels onderwijs. Mej. A. J. Lieffering verzoekt ontslag als onderwijzeres aan school 4. Mej. S, F. M. Wissing verzoekt ontslag als ond^ "s aan school 3. r n worden eervol verleend. Revue van hamer stukken. Zo discussie werden nu de volgende voor.?'n aangenomen. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening over 1932 van de commissie voor schoolkleeding. B. en W. stellen voor in dank voor het Frans Halsmuseum te aanvaarden een col lectie zilveren voorwerpen benevens een gou den beugel, drie waaiers en een rouwklopper. aangeboden door wijlen mevrouw C. J. Eke- ma-Postma. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking voor het maken van een erfafscheiding bij de bijzondere school in de Slachthuisstraat. Voorstel van B. en W. om op te heffen de onbewoonbaarverklaring van de perceelen Essenstraat 20 en 22 en Spiegelstraat 23 A en B. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond. a. B'-zantiumstraat (coöp. broodbakkenj en vrrbruiksvereeniging „Vooruitgang". b. Zaanenlaan (N.V. „Prinsenerve"). g. Oost-Indiëstraat (gebr. van Schuppen). c. Mercuriusstraat (S. Feenstra). d. Middenweg (A. P. Winwubst) e. Friesche Varkenmarkt <S. Hop). f. van Dortstraat (NV. „Hoogeveka".' DONDERDAG 13 APRIL 1933 BLAD IVOENSDAG 13 APRIL h. Jan Haringstraat <A. J. van Gijn). i- Neptunusstraat «Gebr. Mul). j. Van Nesstraat 'J. W. Mol' Over het voorstel tot verkoop van grond aan den Harmenjanswcg (het eerste stuk dat van het Phoenixterrein zou worden ver kocht werd gestemd. Het werd aangenomen met 18 tegen 15 stemmen. Voorstel van B. en W. tot wijziging der ver ordening op de heffing om vergunningsrecht en verlofsrecht. Voorstel van B. en W. om het perceel Ke naupark 6 weer in te huren voor den Gem. Geneeskundigen Dienst. Voorstel van B. en W. om af te wijzen het verzoek van 't Nat. Comité tegen alcoholisme om beperkingen aan te leggen in het aantal verloven A. omdat dat aantal in den laatsten tijd al zeer sterk verminderd is. Woningbouw- vereenigingen. B. en W. hadden de balansen van eenige woningbouwvereenigingen ter goedkeuring ingezonden. De heer Peper (Communist) zei, dat er nog steeds zeer veel huizen van Tuinwijk- Zuid onbewoond staan. Het tekort op de balans is nu al gestegen tot 235.000. B. en W. moe ten overwegen om de leegstaande huizen door twee kleine gezinnen te laten bewonen. De heer Wester veld 'S.D.A.P,) vond het ook onhoudbaar dat 40% der huizen leeg staan. De gemeente moet de huur met 25% verlagen en dan komt er als de huizen ver huurd worden nog meer huur binnen als nu. Het tekort is grooter dan 235.000, want in de laatste jaren is niets afgeschreven. De heer Castricum (R.K.) zei dat er ook veel huizen van „Patrimonium" leeg staan. Ook daar zal men tot huurverlaging moeten komen. De heer de Braai (A.R.) verzekerde dat het bestuur van „Patrimonium" doet wat mogelijk is. Het gemeentebestuur wil ook medewerken, maar de beslissing ligt in den Haag. Mr. Gerritsz, (S.D.A.P.)wethouder, zei dat in 1932 reeds tweemaal huurverlaging in Tuinwijk-Zuid is ingevoerd. Er wordt naar juiste huren van middenstandswoningen ge zocht en naar middelen om het leegstaan te voorkomen. De huren van Tuinwijk-Zuid zijn aan den lagen kant en toch wil men er niet graag wonen. Het geldt hier een smaak van bewoners. Bovendien hangt de legende nog, datMe huizen vochtig zijn. maar dat is on juist, de huizen zijn nu uitstekend in orde. De arbeiderswoningen van „Patrimonium" zijn te hoog in huur. Als de gemeente de huren verlaagt, kan de gemeente het tekort betalen. De gemeente kan daaraan niet den ken. Het rijk kan de zaak evenmin niet blij ven ontwijken. De gemeente moet zooveel mogelijk huizen met lage huren bouwen. Dan komen er steeds meer huizen van Patrimo nium leeg te staan en dan zal het rijk wel moeten handelen. De heer Visser (C.H.)er staan nu 60 arbeidershuizen van Patrimonium leeg. Het zal goedkooper zijn de huren te verlagen dan op den duur nog meer huizen leeg te krijgen. Het proces gaat ongestoord door. De heer Gerritsz. (wethouder): die zaak wordt opnieuw bekeken. J iJ-gloyirtrr X'Ofl dyt^kfJerk aan de gemeente. B. en W. zonden een schrijven aan den ge meenteraad waarin zij uiteenzetten, dat zij om financieele redenen, niet van plan zijn uitvoering te geven aan het verzoek van den raad om het drukwerk der gemeente alleen op te dragen aan drukkerijen die werken on der het collectief arbeidscontract. De samenwerkende arbeidersbonden in het typografisch bedrijf pleiten in een adres aan den raad op het uitvoeren van het indertijd genomen besluit. De heer Visser (C.-H.) stelde voor te be sluiten om aan B. en W. de opdracht te geven om gunning van drukwerk voortaan uitslui tend te verstrekken aan die drukkerijen in Haarlem, waar het personeel werkt onder de bepalingen van de in deze bedrijven gel dende collectieve arbeidsovereenkomst. De heer Keerwolf (S.D.A.P.) had mét verwondering kennis genomen van het schrij ven van B. en W. Zijn er in het college die de democratie aan hun laars lappen? Boven dien blijkt, dat B. en W. slecht op de hoogte zijn. Het is juist een gemeentebelang dat "net drukwerk gemaakt wordt op drukkerijen v/aar het contract geldt. Er bestaat door dit contract een goede leerlingenopleiding, die aan de gemeente geen cent kost.-Verder heb ben de organisaties goede regelingen voor ziekte en pensioen. Daardoor wordt de ge meente ontlast. In Haarlem krijgen (hoewel het pensioenfonds pas 21/2 jaar werkt) 30 menschen persioen. Dit spaart aan de ge meente minstens 7000. Waarom willen B. en W. nu om enkele zil verlingen dit contract voor het gemeente drukwerk buiten werking stellen. De heer Visser (C.H.) sloot zich bij dit betoog aan. Het gaat hier om een bedrag dat niet van overwegende" beteeken is voor de ge- meentebegrooting is. B. en W. brengen een slag toe aan het collectieve arbeidscontract. Dat is zedelijk af te keuren. De heer de Braai (A.R.) sloot zich aan bij die betoogen. Het geldt hier een princt- pieele quaestie. De overheid heeft te sanctlo- neeren wat op sociaal gebied uit de bevolking opkomt. De heer Groenendaal (S.D.A.P.) be toogde. dat.'het ongepast is, dat B. en W. het raadsbesluit hebben genegeerd. De raad nam het besluit met niet minder dan 27 tegen slechts 8 stemmen. B. en W. hebben de oo- dracht voor het drukwerk gegeven voor zij het bedoelde schrijven aan den raad gezon den hebben. De collectieve arbeidsovereen komst waarborgt niet alleen een goede vak- onleiding. ziektegeld en pensioenen, maar ook een goede loonregeling. B. en W. hebben het algemeen belang te dienen. Daaronder valt de bescherming van collectieve arbeids overeenkomsten. Mr. van Dam (V.D.) meende, dat de ge meente, ook in zorgeliike tilden, tot taak heeft te letten on de belangen van bedrijven en personeelen. Het is evenwel te betreuren, dat aan hpt "--Reelieve contract een prijs zetting verbonden is. Er kunnen evenwel maatregelen genomen worden om dit nadeel zooveel mogelijk te verkleinen. De heer Klein- 'R.K.) vond het ook on juist. dat B. en W. den wensch van den raad hebben genegeerd. VOORDEELIGER dan nu kunt gij geen VOSSEN KOOPEN LEIPZ1GER BONTHANDEL Groote Houtitraat No. 103 (Adv. Ingez. Med.) De heer Roodenburg (C.H.)wethou der, constateerde, dat de raad bij de behan deling der begrooting geen besluit- geno men heeft, het gold een motie waarin een we n s c h was uitgesproken. De heer Klein (R.K.)wij zullen onze be sluiten en moties voortaan zoo redigeeren. dat er geen mazen zijn waardoor B. en W. kunnen kruipen! De heer Roodenburg vervolgde met op te merken, dat B. en W. een opdracht aan één ongeorganiseerden drukker hebben ge geven omdat dit in het financieel belang dor gemeente was. Daarop hebben B en W. dadelijk den raad met den gang van zaken in kennis gesteld, Er is dus geen reden voor den raad om zich over den gang van zaken te verwonderen. Aan het collectieve contract zit de prijs zetting vast. dat is juist het nadeel. Er zijn ongeorganiseerde drukkers die hun personeel een even hoog loon betalen als de georgani- seerden. De eenige reden is, dat die ongeorga niseerde zich zich niet wil onderwerpen aan het tarief. Bij de tarieven wordt niet vol doende rekening gehouden met de moderni seering der bedrijven. Het is voorgekomen, dat- een gemeente een inschrijving ontving: ,.f 675 volgens tarief, maar ik wil het voor f 479 leveren". Dat is een verschil van 29 pCt. De gemeente heeft het drukwerk gegeven aan hem die het goedkoopst wilde leveren. De heer Keerwolf (S.D.A.P.) betoogde dat de tarieven geregeld herzien worden, in verband met de verandering van den kos- tenden prijs. Het betoog van wethouder Roodenburg heeft spreker zeer verwonderd. De heer Visser (C.H.) vond het vreemd, dat B. en W. nu met andere argumenten zijn gekomen dan in het raadsstuk- De heer Groenendaal (S.D.A.P.) wees er op. dat de federatie Haarlem der drukkers zeker geneigd zal zijn om een speciale over eenkomst met de gemeente te maken, waarbij het drukwerk over verschillende drukkers verdeeld wordt. De gemeente kan dan een korting op de tarieven krijgen. In Maastricht bestaat ook zoo'n regeling. De heer Rein aid a (S.D.A.P.) betreurde de houding van B. en W. Als de raad in een motie zegt „behoord te worden", dan bedoeld dat. dat het zoo moet. De raad zal in het vervolg duidelijker moeten zeggen wat hij wil en B. en W. niet moeten sparen in het kiezen van bewoordingen. Het standpunt van B. en W. is van oud- liberale strekking, het verwonderde spreker, dat die argumenten uitgesproken zijn door een C.H. wethouder. Het kan zijn. dat in dezen tijd een onge organiseerde drukker voor een drukorder van f 600 slechts f 400 wil rekenen, maar de ge meente mag daarvan geen misbruik maken. Het systeem dat. B. en W. nu gekozen heb ben, zou er toe leiden, dat bij de bouwwerken ook de collectieve arbeidscontracten uitge schakeld worden. Dan kunnen zij ook goed- koopere aanbiedingen krijgen. Maar dat zou een belangrijke teruggang zijn op sociaal gebied. De raad moet nu wel in zijn raadsbesluiten zeggen, dat B. en W. het moeten doen. De heer Van Liemt (wethouder) zei, dat het hoofdmotief van B. en W. de bezuiniging is- geweest. Er was evenwel een minderheid van B. en W. Als R.K. hecht spreker veel waarde aan de organisatie. Het besluit van B. en W. is met de kleinst-mogelijke meer derheid genomen. De heer Roodenburg (C.H.). wethou der. meende te kunnen volhouden, dat de moderniseering der bedrijven niet voldoende uitkomt in de tarieven, want die gelden in het algemeen voor de middelmoot der be drijven. B. en W. zijn met andere argumenten gekomen dan in het raadsstuk staan, omdat bij het raadsdebat vooral gewezen is op de arbeidsvoorwaarden. Bij den drukker waar B. en "VV. het werk hebben laten maken, worden behoorlijke loonen betaald. Hier zijn dus geen wantoestanden. Het contract in de typografie is niet te vergelijken met het con tract in de bouwvakken. De gemeente heeft het drukwerk opgedra gen voor f 415. Er was door georganiseeröen inschrijvingen gedaan loopend van f 620 tot f 850. Voor een ander geval liepen de verschil len van f 680 tot f 1027. Het voorstel Visser werd aangenomen met 31 tegen 2 stemmen. Tegen den wethouder Roodenburg en den heer Van Santé. De heer Joosten (S.D.A.P.); ik geloof dat het aangenomen is(gelach). Benoemingen. Benoemd werden: Tot lid der commissie voor de beoordeeling van subsidies uit de gemeentekas mevrouw Venema. Tot curator van het gymnasium Mr. Dr F. A. Bijvoet. Tot tijdelijk leeraar in de lichamelijke oefening aan het gymnasium D. Ph. Immer Schoolvoeding Mej. Van Vliet (S.D.A.P.) had eenige vragen ingediend over de verstrekking van voeding aan behoeftige schoolkinderen De heer Roodenburg (C.H.). wethou der), zei, dat B. en W. geen verdere decen tralisatie willen geven aan de schoolvoeding. Alleen wordt het voedsel behalve in de reeds bekende lokalen ook gegeven aan de scholen voor buitengewoon onderwijs. Het systeem zooals het nu is heeft de raad indertijd goed gekeurd. Als het voedsel op alle scholen ge geven wordt, zal dit meer geld kosten. Boven dien zou de vereeniging voor kindervoeding het dan niet langer kunnen doen. Het vorig jaar is ook voedsel in de maand Mei verstrekt. B. en W. kunnen nog niet zeggen of ook in de a.s. zomermaanden voedsel verstrekt zal worden. Die quaestie zal nog door B. en W. nader onder de oogen gezien worden. Mej. Van Vliet vond het uitstekend dat het voedsel nu ook op de buitengewone scho len wordt verstrekt. Die kinderen hebben uitdeeling op de eigen scholen het meeste noodig. Bij de begrooting is evenwel ge vraagd om nog meer lokalen beschikbaar te stellen. Kinderen van 6 of 7 jaar kunnen op de dinkste uren van den dag uit de bui tenwijken niet naar de Zoetestraat gaan. Kan de gemeente nog niet twee lokalen bschïk- baar stellen, één in het Leidsche kwartier en één in 't Rozenpriëel. Ook aan den West kant van den Rijksstraatweg moet een lokaal komen. Het oversteken van den drukken weg is voor kinderen een groot gevaar. Spreekster diende daartoe een voorstel in. De 500 kinderen die nu gebruik maken van de schoolvoeding zullen daaraan ook be hoefte hebben in de komende maanden. De raad moet uitspreken dat de voeding in de zomermaanden moet doorgaan. Ook daartoe diende spreekster een motie in. De heer Klein (R.-K. meende, dat over het voorstel van mej. Van Vliet een nader onderzoek zal moeten plaats hebben. Is de Vincentiusvereeniging in staat om ook in de zomermaanden het voedsel te leveren? De keuken der vereeniging sluit namelijk in de zomermaanden. De vereeniging levert het voedsel thans al met verlies, maar het is de vraag of zij het voedsel in de zomer maanden tegen dezelfde lage prijzen kan leveren? Ook de bezorging, die nu door één auto geschiedt, zal in het vervolg twee auto's eischen. Mr. Van Dam <V.D.) wilde meteen be sluiten om drie nieuwe lokalen aan te wij zen. het overige deel van het voorstel van mej. Van Vliet kan dan aan B. en *W. gege ven worden voor praeadvies. De heer Roodenburg (C.H.). wethou der. was bang. dat „Kindervoeding" zal wei geren het werk door te zetten als er nog drie lokalen bij komen. B. en W. zijn niet to gen decentralisatie, maar het particuliere initiatief moet niet in gevaar komen. B. en W. willen overwegen om voor den a.s. winter nog meer lokalen beschikbaar le stellen. In Mei zal overwogen worden of de schoolvoeding opk in de zomermaanden zal worden verstrekt. Daartoe zou onderhan deld moeten worden met ..Kindervoeding" en de St.-Vincentiusvereeniging. Mej. Van Vliet (S.D.A.P.): Daarmee ga ik accoord. Verboden film en openluchtvergadering. De communistische raadsleden de heeren Peper en Oversteegen hadden de vol gende vragen ingezonden: Wil de burgemeester den raad mededeelen waarom hij aan de afdeeling Haarlem van de Internationale Roode Hulp verboden heeft om op een door die organisatie te beleggen bijeenkomst een spreekkoor te doen optreden en de film „Pantserkruiser Potemkin" te ver- toonen? Voorts, waarom hij aan het Werkloozen Strijd Comité alhier, verlof geweigerd heeft, om op Maandag 27 Maart jl. een openlucht- vergadering te houden, op het terrein aan de Paviljoenslaan. De Voorzitt er verzocht den raad geen toestemming te verleenen om de vragen te stellen: als de raad mocht besluiten het wel te doen, zou hij dit raadsbesluit aan de Kroon ter vernietiging voordragen. Over de vraag of de raad verlof gaf om de vragen te stellen staakten de stemmen (16—16). De Voorzitter: Dan stemmen wij in de volgende vergadering opnieuw. De heer Oversteegen (communist): omdat de heer Gerritsz bij de stemming weggelooven is, staakten de stemmen. Schilderen in verkiezingsdagen. De heeren Peper en Oversteegen (communisten) hadden ook de volgende vra gen ingezonden: Willen B en W. den Raad mecdeelen. hoe het mogelijk is geweest, dat begin Maart door de Commissaris van Politie, natuurlijk met instemming van uw college, een onmid dellijk ingaand verlof is verleend om. onder bepaalde voorwaarden, verkiezingsleuzen te mogen aanbrengen op de straten: dat enkele dagen daarna, het gebruik ma ken van dit verlof, is uitgesteld tot 27 Maart, daaraanvolgend; dat op Zaterdag 25 Maart dit verlof heele- maal wordt ingetrokken? De Voorzitter deelde mede. dat de meederheid van B. en W. zoo geschrokken is van de rozet die op de Groote Markt ge schilderd was, dat besloten werd het veriof tot schilderen in te trekken. De heer Peper (communist) zei. dat de rozet de emblemen waren van het commu nisme. Het schilderen op straat verhoogt de belangstelling voor den politieken strijd. De bedoeling van B. en W. is blijkbaar geweest om de rechten der arbeiders zooveel moge lijk te beknotten. Er was bedongen, dat geen materialen gebruikt mochten worden die moeilijk van de straten te verwijderen zijn. De communisten hebben die voorwaarde van den Commissaris aanvaard en ook na gekomen. De heer Castricum (R.K.) herinnerde er aan. dat de raad verleden jaar besloten heeft borden beschikbaar te stellen voor verkiezingsreclame, om daardoor verlost te worden van het schilderen op straat. De heer Re in a Ida (S.D.A.P.) wees er op. dat minister Reijmer alle politieke groe pen gelegenheid geeft reclame te maken door de radio. Het gaat, naar minister Ruijs in een radio-rede gezegd heeft, bij deze verkiezingen om den volkswil. B. en W. moeten niet trachten tegen te werken dat de volkswil tot uiting komt. Formeel staan B. en W. in hun recht, want in de politieveror dening is schilderen op straat verboden, maar men moet in deze verkiezingsdagen het artikel in de politie-verordening. juist gebruiken om excessen op het schildergebied te voorkomen. De Commissaris had goede maatregelen met de politieke partijen ge troffen. Dat hadden B. en W. moeten laten doorgaan. B. en W. hebben van hun brute macht gebruinkt. Het vrije woord in dezen verkiezingsstrijd moet geëerbiedigd worden, daarmede is de orde gediend. Spreker deed een beroep op den burgemeester om zijn houding in deze alsnog te herzien. De heer Visser (C.H.) betoogde, dat de raad indertijd duidelijk heeft uitgesproken, dat er niet gehuldigd mag worden op straat. Men moet eerbied hebben voor eenmaal ge nomen besluiten. Elke partij heeft voldoen de gelegenheid om zich te. uiten. Er zijn borden, er wordt gewerkt met verkiezings blaadjes. openbare vergaderingen, persarti kelen. radio-toespraken, enz. De heer Baas (A. R.) prees de houding van het college van B. en W. Er worden door gewetenlooze personen onwaarachtige leu zen op de straten gekalkt Dit tegen te gaan is geen bruut gezag, maar het begin van een juiste handhaving van het gezag. Bovendien heeft het schilderen van slagzin nen op de straten practisch toch geen in vloed op de kiezers. Er moet ook opgetre den worden tegen het plakken van biljetten op particuliere huizen zonder toestemming der bewoners. Dit is ook nu weer gedaan door de S.D.A.P. Mr. v a n D a m (V.D.) zei. dat van kal ken weinig overtuigende kracht uitgaat. Het kalken kan gerust gemist worden, zonder dat het vrije woord in het gedrang komt. Het kalken bederft het stadsbeeld. Amster dam is daarvan een bewijs. Als er gekalkt mag worden doen alle partijen het. zoodat er dan toch geen voordeel verkregen wordt voor één partij. Voor het plakken op de borden moet toe zicht zijn. Elke partij heeft op de borden cén vak en daaraan moet men zich houden De S.D.A.P. heeft ongemotiveerd zich zes vakken toegeëigend. Het raak-plakken do:>r de stad moet ook vermeden worden. Boven dien moet gezorgd worden, dat or alleen mot toestemming geplakt wordt, terwijl do bil jetten na de verkiezing verwijderd moeten worden. Platen van „Nationaal Horstel" op de reclamezuilen (waarvoor dus betaald was) zijn door tegenstanders overplakt met dagbladen. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.). wethouder, betoogde, dat als er van de overheid leiding uitgaat, excessen zijn te voorkomen. Ro per king van eenmaal verkregen rechten werkt prikkelend. De Voorzitter De overheid moet overheid zijn. er moet op sommige oogen- blikken ook macht zijn. De heer Peper (communist), zei. dat het kalken op straat wel waarde heeft. De commissaris had voorwaarden gesteld om ongewenschte leuzen te voorkomen. Spreker stelde een motie voor om B. on W. uit te noodigen hun houding te herzien, op dat nog voor do a.s. Kamerverkiezing op straat gekalkt zal kunnen worden. De heer Rei na Ida (S.D.A.P.) vond deze, motie verkeerd. In de politieverorde ning staat eenmaal het verbod. De raad kan alleen uitspreken dat hij het gewenscht acht. dat B. en W. op den eerst ingeslagen weg zullen voortgaan om leiding te geven aan het schilderen op straat. Aan Mr. v. Dam antwoordde spreker, dat er wel invloed uitgaat van schilderen op straat. De Nationaal-soclallsten in Duitsch- land hebben er ook de waarde van ingezien. Jarenlang hebben zij slagzinnen gepropa geerd als „De Joden er uit". De motie-Peper werd verworpen met 19 tegen 14 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de communisten. De hoer Oversteegen (communist): Lijst 14 gaat voort met kalken. M aatschappelijk Hulpbetoon. De heer Oversteegen communist) had vragen gesteld over een uitkeering van het Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer Van Liemt 'R.K.' wethouder wilde geen bepaald geval in den raad be handelen. In het algemeen kon hij evenwel zeggen, dat soms verkeerde beslissingen ge nomen worden doordat verkeerde inlichtin gen zijn gegeven. Als er dan later andere inlichtingen komen, wordt soms een ande re beslissing genomen. Spreker is steeds ge neigd om op het raadhuis bepaalde geval len te bespreken. Het gaat evenwel niet aan dat belanghebbenden v - t sprekers huis komen. Hij is immers ende uren op het Stadhuis. De heed Oversteegen (communist) zei. dat het hier een geval betrof, dat op Zaterdag een steun was. ingetrokken. Toen zat de man zonder inkomen. De directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon weigerde den man te ontvangen. Do man is daarop met leden van het Werkloozen-comité naar het huis van den heer Van Liemt gegaan. De heer Van Liemt weigerde spreker te ont vangen, Wel zijn toen 6 agenten en een in specteur gekomen om de werkloozen uit elkaar te slaan. Dat is onbehoorlijk, temeer, omdat op Maandag gebleken is. dat de kla ger in zijn recht stond, de steun is toen zelfs verhoogd. Spreker vroeg den burgemeester om een bepaalden inspecteur een poosje in een zenuwinrichting te plaatsen, want zijn op treden is zeer onbehoorlijk, hij hakt maar op de arbeiders en de werkloozen in. De Voorzitter: Ik zou u heel wat an dei's kunnen zeggen, maar ik weiger uw boodschap aan den commissaris over te brer Julionadag en 1 Mei-viering. De heer O vers tee gen (communist) had de volgende vraag aan B. en W. gezon den ..Zooals uw college bekend is zullen 'de feestelijkheden ter gelegenheid van Prinses Juliana's verjaardag niet plaats vinden op 30 April, maar op 1 Mei. Kan uw college waarborgen dat op dien dag aan de arbeidersgroepen die den len Mei. hun internationalen strljddag, ook nu wederom zullen opeischen, geen enkele be lemmering ln den weg worde gelegd?" De Voorzitter: Ik antwoord niet op deze vragen. De raad weigerde met 19 tegen 13 stem men toestemming te geven de vragen te stellen. De verboden verkiezings optocht der S. D. A. P. De heer Joosten (SD.A.P) had de vol gende schriftelijke vragen ingezonden: 1. Is het aan het College van B. en W. bekend, dat de Burgemeester verlof heeft geweigerd voor het houden van een optocht op Zaterdag 1 April 1933. aangevraagd door het bestuur van de Federatie Haarlem van de S.D.A.P.; welke optocht bedoeld was als een reclame in verband met de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. 2. Indien vraag 1 toestemmend wordt be antwoord. kan het College dan aan den raad mededeelen. of er door den Burgemeester vooraf overleg is gepleegd met het College, over het al of niet raadzaam zijn van be doelde verlofweigering? 3. Indien het overleg, als in vraag 2 be doeld. met het College heeft plaats gehad, kan het College dan mededeelen tot welk advies dat beraad heeft geleid? 4. Indien de Burgemeester zonder raad pleging van het College tot bedoelde weige ring heeft besloten, meent het College dan niet, dat 'n dergelijk optreden van den Burge meester, vooral in dezen tijd. kan leiden tot prikkeling en ontevredenheid bij een groot deel der bevolking, en dat daardoor een on rust kan ontstaan die eerder leidt tot wan orde dan tot orde op de openbare wegen? 5. Indien vraag 4 bevestigend wordt be antwoord, is het College dan bereid, om in het belang van de openbare orde, aan den Burgemeester duidelijk te maken, dat zijn politioneel beleid in deze niet in het belang is van de gemeente, en bij voortzetting van dat beleid nader te overwegen, en daarvan mededeeling te doen aan den raad. van heigeen kan gebeuren om tot een beter be leid te komen. De Voorzitter zei. dat B. en W. in meerderheid meende, dat de heer Joosten geen verlof mag krijgen de vragen te stel len. omdat die het terrein van den burge meester betreffen. Als de raad verlof mocht geven, zou spreker het raadsbesluit fcer ver nietiging voordragen. Wij gaan stemmen. De heer Joosten (S.D.A.P.Neen zoo

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 15