1 Ttlaiicnnaite\ AARDAPPEL-PERIKELEN. KAPLAMPEN en KRONEN HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 13 APRIL 1933 gaat het niet. Wij mogen discussicercn over het toelaten van de vraag. De heer Van Dam (V.D.) steunde dit betoog. Do Voorzitter: Als het daarover al leen gaat heb ik geen bezwaar. De heer V a n Dam: Ik acht het toelaat baar dat de vragen gesteld worden. De heer J oosten (S.D.A.P.) de vragen zijn gesteld om uit te maken in hoever B. en W. het raadsbesluit (artikelen van de Poli- tie-verordening) juist uitgevoerd hebben. De heer Roodenburg i C.H.Ik ben tegen het stellen der vragen, omdat geen wethouder verplicht is daarop antwoord te geven. Dat doen de wethouders te meer niet, omdat de vragen eigenaardig gesteld zijn. Men moet aan geen wethouder vragen of hij den burgemeester wil duidelijk maken, dat zijn beleid verkeerd is. Daardoor wordt het gezag niet gediend. Met 17 tegen 16 stemmen besliste de raad den heer Joosten toestemming te geven de vragen te stellen irechts tegen links). De Voorzitter: Ik zal het besluit ter vernietiging voordragen. Ik sluit de vergadering. De heer Joosten (S.D.A.P.)Daar kan hij plezier van hebben! De heer Overstiïegen (communist): Er is hier een voorstel om een nieuwen bur gemeester te benoemen. Geroep: Maar geen fascistische! STADSNIEUWS HET NATIONAAL-SOCIALISME. VERGADERING IN DE GEMEENTELIJKE CONCERTZAAL. Woensdagavond hield de Kring Haarlem van de Nationaal-Socialistische Beweging een vergadering in de Gemeentelijke Concertzaal. Reeds lang vóór het begin waren de zaal en de galerij geheel gevuld. De controle bij den ingang was uiterst streng. Niemand werd tot het Concertge bouw toegelaten die niet in het bezit van een kaart was. Onder de aanwezigen waren voor aanstaande personen uit vele politieke par tijen in Haarlem en omgeving. De orde in de zaal werd gehandhaafd door een groot aan tal leden van het Weerbaarheidskorps. De bijeenkomst werd geopend door een strijkje met het spelen van „O schitt'rende kleuren van Nederlands vlag", dat door de aanwezigen staande aangehoord en met ap plaus beloond werd. De voorzitter, de heer F. A.SmitKleine deelde mede. dat ir. A. A. Mussert uit Utrecht, die als spreker zou optreden, plotseling on gesteld was geworden, zoodat hij niet komen kon. Op voorstel van den voorzitter werd on der applaus besloten, aan den hoofdleider een telegram te zenden, waarin hem een spoedig herstel werd toegewenscht. Spreker deelde daarna mede. dat de heeren C. van Geelkerken, algemeen secretaris van de na- tionaal-socialistische beweging, en de heer Van der Voort van Zijp, burgemeester van Maartensdijk, het woord zouden voeren. Rede C. van Geelkerken. De heer Van Geelkerken begon met het voorlezen van een communistisch mani fest, waarin uitsluitend van strijd gesproken wordt. Onder communisten rangschikt spre ker ook de sociaal-democraten: beide partijen hebben immers hetzelfde einddoel. Als hij dus spreekt van communisten, dan rekent hij daaronder alle andere revolutionaire partijen. Het Marxisme beteekent de dicta tuur van.het proletariaat; het heerschen van de eene klasse over de andere. De revolutio naire elementen hebben geen vaderland. Hij bestrijdt uitvoerig het communisme, dat wel veel beloofd heeft, maar dat in waarheid den klassenstrijd bracht. Rusland wordt gebouwd in bloed en beton en de arbeiders plengen heete tranen. Dat is Rusland, aldus spreker. De arbeiders regeeren er en de boeren, die In verzet mochten komen worden naar Siberië verbannen. Het communistisch regime is nog veel verschrikkelijker, dan elk tsaristisch be wind. dat Rusland gekend heeft. Eerst is er den ai-beider de ziel ontnomen, toen moest de godsdienst er uit en Judas Iskarioth is er voor in de plaats gekomen. De nationaal-socialisten keeren zich tegen den klassenstrijd, want door al dien strijd gaat het volk ten onder. Zij propageeren den klassen-vrede. Hun strijd gaat ook tegen den geest van rust en lauwheid, want die kwee ken rustverstoorders. De strijd moet gaan tegen de zelfgenoegzame en lauwe burgers, maar ook tegen de kapitalisten, die uitslui tend aan belegging denken en die maling aan het vaderland hebben. Spreker wil echter niet generaliseeren, want er zijn gelukkig ook vele kapitalisten, die goede vaderlanders zijn. Spreker wil wel een Volkenbond, maar alleen van gelijkgerechtigde naties, die elkaar in de oogen durven zien. Eerst dan kan een Volkenbond goed werk verrichten. Spreker dreef den spot met het aantal par tijen voor de a.s. Kamerverkiezingen. Hel ideaal schijnt te zijn. dat voor honderd Ka merleden honderd lijsten moeten bestaan. Hij kan zich begrijpen, dat er kiezers zijn, die straks op hun stembiljet schrijven, dat zij uit de 53 lijsten geen keus kunnen doen. Het Nederlandsche volk is beu van de poli tiek. De nationaal-socialisten zijn voor het echte parlementarisme; zij zijn voor slechts twee partijen, namelijk de communisten en de fascisten. Maar helaas, aldus spreker, be halve met communisten en fascisten hebben we ook nog met wat anders te doen. Doch dat is slechts vulsel, dat als zaagsel uit elkaar valt. De sociaal-democratie is bezig te liqui- deeren. Dat kan men in Oostenrijk zien. De sociaal-democratie heeft zichzelf overleefd. Er komt een andere en krachtiger generatie voor in de plaats De nationaal-socialisten nemen de taak van de sociaal-democraten over. De nationaal-socialisten willen aan ons land het ware socialisme brengen. Zij willen de hoogste rechtvaardigheid voor allen en die zal door hen met ijzeren vuist worden af gedwongen „Ons drijft de liefde tot land en volk", al dus spreker: „voor alles wat ons heilig was en wat ons heilig zal blijven. Wij willen tucht, orde. samenwerking en opofferingsgezind heid. Wij hebben een zending te vervullen, namelijk: volksgenooten. vereenigt u! Zoekt niet wat ons scheidt, want er bestaat al zoo veel dat ons scheidt". Spreker wil samenwerking ook met Joden, maar alleen met Joden, die ware Nederlan ders zijn. zooals er zoovelen in de geschiede nis gevonden werden. Maar geen samenwer king met Joden, die Marxist zijn of misschien jvcl Zionisten. De laatsten willen we ook wel helpen, maar dan naar het land, waarvoor ze strijden. Rede Van der Voort van Zijp. De heer Van der Voort van Zijp meent dat er niets terecht komt van de be wering van de heeren van het Verbond voor Nationaal Herstel, dat ze het vaderland wil len redden. Want nauwelijks hebben zij dit Verbond opgericht, of zij hebben zich op de Kamerverkiezingen geworpen. Er moet blijk baar één dezer mannen Kamerlid worden. „Maar zóó wordt het vaderland niet gered. Dat kan alleen maar één beweging, lil. die van de nationaal-socialisten. Alleen zij kun nen het volk uit hun rust opwekken. En dat Is noodlg, want anders gaat het ten onder. Men zegt wel eens smalend, dat nationaal- socialisten een stelletje jongelieden zijn, die gauw voor lets warm loopt. Spreker weet dat niet precies. Hij behoort niet meer tot de jongeren (gelach) en de voorzitter van deze vergadering óók niet. Toch hoopt hij, dat zich steeds meer jongeren zullen aansluiten, want aan de jongeren is de toekomst. „Wij ouderen hebben afgedaan", aldus spreker. „Wij maken plaats voor de Jongeren, die het mooie werk willen voortzetten". Het is omdat hij. die al zeventien jaar in de Kamer heeft gezeten, het land en het volk zoo lief heeft, dat hij nog op dezen leeftijd een volksvergadering toespreekt. De nationaal-socialisten willen het behoud van een geordenden staat. Zij willen de vrij heden van het volk niet aantasten, zooals men ze wel eens in de schoenen wil schui ven. Zij eerbiedigen ieders godsdienstige over tuiging. Spreker vraagt aan de Katholieken in de zaal. waar hun kerken rustiger kunnen staan: in het fascistisch land van Mussolini, of in het democratisch Spanje, waar de bede huizen worden verbrand en de geestelijken uitgebannen. Het Nederlandsche volk is poli tiek en godsdienstig gescheurd; op de scho len en in de radio gescheurd. Het kan zoo niet langer blijven, want anders gaat het volk kapot. Het Nederlandsche volk moet weer een eenheid, een kracht worden, want het tegenwoordige parlement is geen ware volksvertegenwoordiging meer. En ook uit deze verkiezingen zullen geen flink parle ment en geen stevige regeering te voorschijn komen, nu er een keus uit 53 partijen ge maakt moet worden. De heer Van der Voort van Zijp. besprak ook de muiterij op ,De Zeven Provinciën". Dat is niet de schuld van de roode matrozen, zei spreker, maar van het vergif, dat de pro pagandisten van de S.D.A.P. nu al twintig jaar lang in de ziel van deze Nederlandsche jongelieden hebben gedruppeld. Spreker elscht voor hen, die ons land moeten dienen, behoorlijke kleeding. kazernes en wapens. Ja, ook wapens, want hij gelooft niet, en wil het niet gelooven, dat de ontwapenaars in Ge- nève succes zullen hebben. Debat. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot een korte gedachtenwisseling en tot het stel len van vragen. Hiervoor hadden zich negen personen opgegeven. Gevraagd werden na dere inlichtingen over bet program van de nationaal-socialisten. hun standpunt ten aanzien van het Joodsche vraagstuk en van het openbaar onderwijs; voorts de meening over het militarisme „en. liberalise, De debaters werden door beide sprekers' beantwoord. Zij herhaalden nog eens dat de nationaal-socialisten zijn voor vrijheid van godsdienst en van onderwijs;, maar zij dulden geen Marxistische elementen op de open bare school. Wegens het vergevorderde uur werd aan vier debaters het woord niet meer verleend. „We komen nog wel eens terug", zei spreker. Met het staande zingen van het Wilhelmus ging de vergadering ordelijk uiteen. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer S. Buiskool is aangesteld tot tijdelijk onderwijzer te Kol- horn. Bij de te 's Gravenhage gehouden stuur lieden-examens slaagde als le stuurman bij de groote stoomvaart onze stadgenoot de h eer R. Rij kens. GEREF. VEREEN. VOOR VREDESACTIE. PROPAGANDAVERGADERING Woensdagavond hield de afd. Haarlem en omstreken der Geref. Vereen, voor daadwer kelijke Vredesactie in het Ned. Herv. Wijk- gebouw aan de Ged. Oudegracht een propa- gandavergadering, waar Ds. P. G. v. d. Hooff. predikant bij de Geref. Herv. Kerk (H. V.) te Zaandam, sprak over „Het Gereformeerd Be lijden en de Oorlog". Spr, begon met te zeggen dat de Geref. Vereen, van Vredesactie absoluut tegen den oorlog is. Deze beslissing is genomen met een open oog op de werkelijkheid. Oorlog is een ontketening van het demonische op de aarde. Tegenover dit bedrijf heeft de Kerk van Je zus Christus een beslist afwijzend stand punt in te nemen. Volgens de scheppingsorde weet de eene mensch zich gebonden aan den anderen mensch. De zin van de schepping is- reken met den ander en leef met den ander. Tot nu toe echter hebben de menschen van de verschillende landen in een vijandelijke houding tegenover elkaar gestaan. Men was steeds bedacht op afweer, op egoïsme. Maar zoo moet het niet zijn; de volken behooren in gemeenschap te leven. Wat nu den oorlog aangaat: de oorlog mist elke herinnering aan de oorspronkelijke schepping. Oorlog is niets anders dan vernie tiging: Iedereen vindt den oorlog verschrik kelijk: een chaos, terwijl wij orde noodig heb ben. Het komt er nu maar op aan dat de Kerk dit duidelijk zegt. Lloyd George heeft nog onlangs gezegd, dat de stem van de Kerk in dezen geest niet geklonken heeft. En zoo is het. De oorlog moet veroordeeld worden. Hij komt uit een verkeerd beginsel op. In 1914 heoft de Kerk niet ..neen'' tegen den oorlog gezegd. Zal zij dit wel doen bij een volgenden eventueelen oorlog Als zij het niet doet, dan zal de wereld nog dieper zinken en kan men wel zeggen, dat 't met het Christen dom gedaan is. Op de inleiding van Ds. v. d. Hooff volgde nog een levendige gedachtenwisseling. waar na de voorzitter, de heer G. Schaafsma. de bijeenkomst, die niet druk bezocht was, sloot met een woord van dank aan Ds. v. d. Hooff. CA LV É-DEIFT S J IN POTJES (Adv. lngez. Med.) VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. vergadering IN DEN PROTESTANTEN BOND. In het gebouw van den Protestantenbond is Woensdagavond een vergadering gehouden van het Verbond voor Nationaal Herstel af- deeling Haarlem en Omstreken. Uitgenoodigd waren vier sprekers. De ver gadering stond onder leiding van den voor zitter van het voorloopig bestuur den heer H. M. van Bemmelen, die in zijn ope ningswoord zei, dat het Verbond geen nieuwe partij is naast de bestaande, doch een zuiver Nederlandsche beweging vertegenwoordigt, waarin personen zitten van verschillende maatschappelijke positie en godsdien stige richting, ook Joden (applaus). Hij deelde verder mede, dat de heer P. Merkelyn anti-revolutionnair, voorzitter van den Na- tionalen Bond van Werkloozen), die zou spreken. Dinsdagavond na een rede in Lei den in Amsterdam is opgewacht door 60 a 30 communisten die hem gemolesteerd hebben, waardoor hij niet kon spreken. Wel was hij aanwezig (applaus). Eerst sprak m r. d r. W. M. Wester m a n 'liberaal'*, kamercandidaat voor het Verbond. Het Verbond strijdt In de eerste plaats tegen lakschheid der bourgeoisie. De leidende klasse heeft geen ruggegraat, zij moppert, doch doet niets. Verder strijdt het Verbond tegen de SD.A.P. en het Communisme. Vroeger had men eer bied voor de S.D.A.P., die voor den arbeider het noodige deed. Maar thans is ze geworden een loutere belangengroepeering. Ze doet nog beloften, doch zal ze nooit kunnen in lossen, en ze weet dat. De sociaal-democratie zal ook in Nederland in elkaar zakken als die in Duitschland een week geleden. Spr. ziet nog slechts weinig ge vaar in de sociaal-democratie. Het communisme is van veel grooter gevaar en moet fel worden bestreden (applaus). Andere partijen hebben gevraagd of het noodig was een nieuwe partij te stichten. En dan beantwoordt spr. die vraag bevestigend. Want hij verwijt die partijen, dat zij niets gedaan hebben tegen de gevaren, in naam van de verdraagzaamheid. Maar er moet in Nederland orde komen. Spr. becritiseerde de houding van de mi nisters van defensie en binnenlandsche zaken na het gebeurde op de Zeven Provinciën. Halfslachtige maatregelen hebben ze geno men, waarbij de nationalist gelijk gesteld is met hem, die er op uit is het gezag te onder mijnen. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken dat men met hem zal strijden voor een ge zonder Nederland (langdurig applaus). De heer A. M. W. van Renesse richt zich eerst tot de aanwezige dames, daar het herstel der volksgemeenschap ligt in het gezin, in de jeugd, toevertrouwd aan de,moe ders. Hij hoopt; dat mei»-de kinderen de na tionale gedachte zal bijbrengen opdat ze tot waarachtige Nederlanders opgröèién: Vrijheid en gezag hangen samen. Er moet gezag zijn om tot vrijheid te kunnen komen. Men heeft gezegd, da-t de Vrijheidsbond hetzelfde beoogt als het Verbond. Maar het principieele verschil is, dat het Verbond van Nationaal Herstel zetels wenscht voor het al gemeen belang, en de Vrijheidsbond uit eigen belang. Het kiesrecht, zooals het op het oogenblik bestaat, Is verkeerd en het Verbond is er tegen. En daarna zijn ook andere partijen .tot deze overtuiging gekomen. Spr. besprak de verhouding met den Vrij heidsbond en Sociaal-Democraten. Uitvoerig weidde hij uit over Indië. Het Verbond wenscht geen sterken man, doch een sterke volkskracht. Spr. memoreer de de herdenking van den geboortedag van Willem de Zwijger, die komt in een tijd, nu alles verworden is. Spr. eindigde met de opwekking op lijst 29 te stemmen. Dan komen waarachtige Neder landers in de Kamer, dié het Nederlandsche belang dienen. (Applaus). Als derde spreker trad op m r. d r. H. H. A. van Gybland. Oo.sterhoif (Christ. Hist). In den nood der tijden leeft de nationale gedachte op. In Nederland heeft men gesla pen en niet begrepen dat het gezag onder mijnd werd. Spr. wees op de beteekenis van Indië voor Nederland en van Nederland voor Indië. Door de geschiedenis heen heeft Nederland zich uitgestrekt over de wereld. Indië is ons over gebleven en nu willen sommigen ons dit af nemen in den naam van vrijheid gelijkheid en broederschap. Maar dat is een verderfe lijke leer, want een inlander kan nog niet eens een winkeltje drijven! Gelijkheid be staat niet. een iniander kan niet organisee- ren. De Nederlander kan dat wel en doet dat en heeft een auteursrecht op Indië. Ook spr. vestigde de aandacht op het ge vaar dat het communisme oplevert, dat nu als tweede naam op de candidatenli.ist een inlander heeft, gevlucht uit Digoel, die van China uit propaganda voerde. Deze. als in lander, zal meer invloed hebben op de inlan ders dan blanken. Wanneer Nederland uit Indië weggaat, komt er een chaos. Nederland heeft een roe ping. ook ten opzichte van den wereldvrede. Want als Nederland weggaat uit Indië, dan is dat een bron van conflict. Als men fascistisch wil noemen de gees tesgesteldheid van een volk dat niet ten on der wil gaan. dan is spr. dat wel. We zijn geen fascisten doch Nederlanders, roept hij uit. Doch hij zal dien naam dan aanvaarden zooals onze voorouders dien van Geuzen accepteerden. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De zaal was goed bezet. GECOMBINEERD CONCERT. Op Donrierd3g 20 April zal door het Doops gezind Zangkoor on de Lied e-r tafel Haarlems Zanggenot een uitvoering worden gegeven in de Gemeentelijke Concertzaal. Als soliste treedt, op Kitty Nederkoorn sopraan. Door Haarlem s Zanggenot zal o.a. ten gehoore worden gebracht „De Zee" van Theo v. d. Bijl en ..Mitternacht" van A. Bruckner. Bij het Doopsgezind Zangkoor staan o.a. „Le V mdrecii Somt" van Ch. Gour.od en „Lente dauw" van Ph. Loots od het. programma. Het Doopsgezind Kinderkoor zingt de „Bloemencantate" van Geertruida v. Vla de racken. Gosse Kroese begeleidt. Export bijna vernietigd. De feiten toonen wel aan, dat ook van re- geeringszijde wordt .ingezien, dat tot steun voor dc fabrieksaardappelen en tot oprui ming van voorraden aardappelmeel iets moet gebeuren. De prijzen der aardap pelen zijn op een dusdanig niveau gekomen, dat de toestand der verbouwers van dit pro duct hopeloos wordt. Vergeleken bij 1931 was de beteelde oppervlakte met consumptie aardappelen in 1932 nog grooter (resp. 137.407 tegenover 148.032 H.A.) Behalve gunstige weersomstandigheden waren het de goede resultaten met den afzet van pootaardappe- len, die tot uitbreiding der beteelde opper vlakte voerden. De oogst was als gevolg daar van in 1932 ook grooter dan in 1931. (3601 tegenover 2860 millioen K.G.) Dat alles zou misschien nog te overkomen zijn geweest, in dien de export niet belangrijk was terugge- loopen. De gunstige verhoudingen in ons land. traden ook in andere landen op. Over vloedige oogsten, mogelijkheid van zelf-voor- ziening, mitsdien optrekken van hooge mu ren; in den vorm van exorbitante invoer rechten. Onze Oostelijke buren, goede afne mers van consumptie-aardappelen (in 1931: 16033 ton) en van pootaardappelen (in 1931: 6358 ton) hebben een invoerrecht op aard appelen vastgesteld van 20 R.M. per 100 K.G. van 15 Februari tot 31 Maart, van 1 5 R.M. van 1 April tot 1 Augustus, van 6 R.M. van 1 tot 31 Augustus en van 4 R.M. van 1 Sep tember tot 15 Februari. Ook voor export naar Frankrijk zijn de moeilijkheden toege nomen. Dit land betrok in 1931 niet minder dan 31851 ton consumptie-aardappelen en 32.163 ton poot-aardappelen. Het invoerrecht bedraagt van 1 Maart tot cn met 1 Juli 42 francs per 100 K.G. Het Belgische invoerrecht bedraagt op vóór 1 Juni ingevoerde nieuwe aardappelen 10.35 Belgische francs per 100 K.G. In gelijken geest is het gegaan in Engeland en Zwitser land. De gevolgen bleven niet uit. Ons land met een beperkt eigen opnamevermogen werd als 't ware met aardappelen overstroomd. Op 15 Januari 1933 bedroeg de voorraad, blijkens een inventarisatie van de Directie van den Landbouw, 1200 millioen K.G.. waarvan de veenkoloniale aardappelen, bestemd voor ge bruik in eigen bedrijf, uitgesloten zijn. De Centrale Landbouworganisaies hebben reeds maanden lang op de groote moeilijk heden de aandacht gevestigd. Erkentelijk zijn zij voor de in uitzicht gestelde steun verlening, al zal deze niet anders dan uiterst bescheiden genoemd kunnen worden. De vooruitzichten voor de aardappelcultuur blij ven troosteloos. Die landen, welke tot dus verre niet voldoende aardappelen uit eigen land ter beschikking hadden, hebben hunne grenzen voor den invoer van buiten vrijwel gesloten en zijn druk bezig hun autarkische neigingen ten uitvoer te brengen. En dat zijn juist de exportlanden, waarheen ons Neder landsche product een dankbaar afzetgebied, vond. Alleen in het geval in die landen een misoogst zou voorkomen, zou onze export van aardappelen daarvan profiteeren. Maar, dan is de eerste eisch, dat in ons land geen misoogst voorkomt. Het is intusschen wel in hooge mate te betreuren, dat dit voor velen zoo loonende bedrijf geheel vernietigd dreigt te worden. MOLLERUS. C.C. KROUWELS 24 KONINGINNEWEG 6 (Adv. lngez. Med.) WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Janskamer. Jansstraat 38 rood. Het geld kan nog wel rollen Voor een tocht naar de bloeiende bollen, Fer fiets of autocar, Is voor die duizenden aan Een gave voor ons zoo'n bezwaar? Giro no. 872793. Telefoon 13235 of 15445. AMSTERDAMSCH CABARETGEZELSCHAP. Op 17 April a.s. zal in het gebouw St.- Bavo, Smedestraat alhier, door het Amster- damsch Cabaret Gezelschap, onder leiding van Prof. Ben Ali-Libi, een voorstelling wor den gegeven, met medewerking van eerste klas artisten (Bal na). Tevens zal dienzelfden dag een speciale kinder- en familievoorstelling gegeven wor- IIET BEROEPINGSWERK. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden maakt bekend, dat in verband met het be roepen van een opvolger van ds. Trouw, op den tweeden Paaschdag, Maandag 17 April a.s. des voormiddags om 10.30 uur een gods dienstoefening zal worden gehouden in het gebouw vanden Protestantenbond door ds. A. Noorman te Borculo, waarna op Zondag 23 April a.s. om 10.30 uur ds. G. H. Moll van Charante te Heenvliet een godsdienstoefe ning in het gebouw van den Protestanten bond hoopt te leiden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van politie. Smedestraat 9, autoped, doos (teekenpotlood) dameshandschoen en 2 sleutels; Benard. Ko ninginneweg 32, bril in etui; van Waveren. Korte Houtstraat 17, muziekboek; Smits, de Clercqstraat 127, dop van een radiateur; Bee- ker, 2e Zuidpolderstraat 15, duif; Sepp, Bar- barossastraat 22. herdershond; Brosse. Zijl straat 34. handschoenen; Stammeijer, Kou- denhorn 78. hondenpenning; Nieff. Rozen- hagenstraat 21, hond: Molenaar, Rijksstraat weg 191, hond: Roosloot. Nieuwe Groen markt 25. kinderhandschoen; Dekker. Reitz- straat 72. horloge met rand. Hoogenbos. Si- riusstraaat 16, hondje; Zijlstra. Brandtstraat 15. portemonnaie; Ellenhorst, Atjehstraat 110. portemonnaie; Ellenhorst. Atjehstraat 110, portemonnaie; Haming. Voorhoutstraat 12, ring; Verschie. Spaarnhovenstraat 11, 3- wielig kinderrijwiel; Ten Berg. Kritzingerstr. 43, voetbaltrui; Wogter, Brouwerskade 3, vul- pouooa. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN CHRIST. KANTOOR- EN HANDELS BEDIENDEN De afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging hield dezer dagen haar 34ste jaarvergadering in het gebouw van den Haarl. Chr- Besturenbond. Na opening door den voorzitter, den heer W. Windig, werd door den secretaris, den heer Joh. de Wijs verslag uitgebracht over de werkzaamheden in 1932. Uit dit verslag bleek, dat het leden tal weder flink toegenomen was en dat be stuurswisseling had plaats gevonden. Het verslag van den penningmeester, den heer W. F de Wijs. gaf van een gezond beheer der gelden blijk. Dat ook deze vereeniging veel aan werk- loosheidsgelden had uitgekeerd in dezen cri sistijd. gaf 't verslag van den correspondent der werkloozenkas duidelijk weer. Tot slot van dit zakelijk deel. werden een 17-tal nieuwe leden geïnstalleerd, waarna men overging tot een gevarieerd programma van muziek, samenspraken en declamatie. Vooral het muziek-trio. onder leiding van den heer H. Becker, had de belangstelling der aan wezigen. Tot slot sloot de .voorzitter dezen goed bezochten en geslaagden feest-avond op de gebruikelijke wijze. Voor den Kantonrechter. UIT DE ZITTING VAN WOENSDAG Auto en champagne. Iemand, die een auto moet besturen, hoort zich van zijn verantwoordelijkheid ten volle bewust te zijn, die hij daarmee op zich laadt. Een alcohol verbod voor chauffeurs kennen wij niet en misschien is dat jammer. Wat we wel kennen zijn strafbepalingen voor auto mobilisten, die niet in staat geacht worden (door gebruik of misbruik van sterken drank) een motorrijwiel naar behooren te besturen. En die worden tegenwoordig en terecht streng toegepast. Er komen al zoo veel auto-ongelukken voor waarbij alcohol geen rol speelt, dat automobilisten toch ze ker niet een auto mogen besturen, als ze zich door een of andere oorzaak niet geheel nor maal voelen. Bijv. door drankmisbruik. Strenge straffen zijn in dergelijke geval len op haar plaats en de kantonrechter uitte zich ook in dien zin tegen verdachte. Deze had, zooals hij verklaarde champagne ge dronken en wilde niet wegrijden doch zijn auto slechts „op stal zetten". Dit klopte niet met de richting, waarin de chauffeur weg reed, die n.l. tegengesteld was aan die, waai de garage was- Bovendien was de chauffeur, toen een agent hem staande hield, omdat de auto geen licht en geen uitgestoken richting aanwijzer had, zoodanig onder den invloed, dat hij ter ontnuchtering moest worden in gesloten, gelukkig nog vóór er ongevallen plaats hadden gehad. De ambtenaar vond het feit zeer ernstig. De verdachte is voor een dergelijk feit reeds veroordeeld tot 5 dagen hechtenis, waarvan hij in hooger beroep is gekomen. Thans vor dert de Ambtenaar een hechtenis van 14 da gen en intrekking van rijbewijs voor 1 jaar. En conform dezen eisch werd verdachte veroordeeld. De linkerzijde van den weg. Al vaker zijn er gevallen voor den kanton rechter gebracht over het linksrijden van auto's, vooral op den hoek Spaarne en Dam straat. En ook de 48-jarige Haarlemsche koopman had zich per auto op genoemden hoek op de linkerzijde van den weg begeven. De kantonrechter en de ambtenaar tracht ten verdachte duidelijk te maken dat hij niet links van een vluchtheuvel mag passee- ren doch verdachte hield vol, dat 't niet an ders kon. „Dan zullen we U hier.nog wel vaker zien!" voorspelde de kantonrechter. Hoe het zij, een 23-jarig rijwielhersteller, die rechts in de Damstraat reed per fiets is tegen de auto opgebotst, omdat er zelfs geen ruimte meer was tusschen auto en trottoir. Verdachte: Hij kon er nog makkelijk tus schen door!" Getuige: „Dan had ik 'n wurmpie moeten zijn!" De eisch van f 12 of 12 dagen werd door den kantonrechter gehalveerd in zijn vonnis. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. (Adv. lngez. Med.) MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE EIERVEILING Aanvoer 200.000 eendeneieren, prijs per 100 stuks f 1.35f 1.50 155.000 kippeneieren: 7080 KG. f 2.70— f 3.50; 65—66 KG. f 2.30—f 2.50; 63—64 KG. f 2.20—f 2.40; 60—62 KG. f 2.10—f 2.30; 58-59 KG. f 2—f 2.20; 56—57 KG. f 1.90—f 2.10; 53—55 KG. f 1.80—f 2; 50—52 KG. f 1.80—f 1.90 Aanvoer: oude kippen per stuk f 0.90 f 1.50; jonge hanen f 0.85f 1.25. Oude kippen per kiloprijs f 0.45f 0.52; jonge hanen f 0.70f 0.80. GROENTEMARKT TE HAARLEM Op de op 12 April alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Brusselsch lof 6—10 cent per KG. Knakpeen 8—10 cent per KG. Spinazie 2060 cent per kist. Andijvie 2550 cent per kist. Gele kool 4575 cent- per kist. Raapstelen f 1—f 1.50 per 100 bos. Sla f 2f 6 per 100 krop. Roode kool 810 cent per stuk. Bloemkool 512 cent per stuk. Rabarber 715 cent per bos. Radijs 35 cent per bos. Prei 215 cent per bos. Selderij 525 cent per bos. Pieterselie 5—10 cent per bos.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 16