VOOR DE VROU ABR. MEIJER K.euk< £2S De Vrouw in de XXe eeuw. PASCHEN. efietmen HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 13 APRIL 1933 ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. 3 01 Ditmaal brengen wij een paar patronen voor de kleine kleuters. Het beste doen we, ze van een goed waschbare stof te maken, zooals bijv. Tobralco, e.d. No. 301 wordt gemaakt van effen stof, liefst met een uitgeschulpten rand. Benoodigde stof: 1.60 Meter van 0.90 c.M. breed. No. 303 is van leuk gebloemd katoen of mousseline, met een effen kraagje. Benoodigde stof: 2 Meter mousseline van 0.70 c.M. of VA Meter van 100 c.M. breedte. Beide patronen zijn tot den leeftijd van 10 jaar verkrijgbaar, bij de „Afd. Knippatro nen" van de Uitgeversmij. „De Mijlpaal", postbox 175, te Amsterdam De prijs bedraagt voor beide patroontjes 0.35 per stuk; het bedrag kan worden overge maakt in postzegels, per postwissel, of per postgiro 41632. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij het nummer van het verlangde patroontje tevens leeftijd, borst- en heupwijdte van het kind op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden. Het patroon zal dan zoo spoedig mogelijk worden toegezonden. OM ZELF TE MAKEN. EEN GOEDKOOP HOOFDDEKSEL Dit grappige moderne mutsje is voor heel weinig geld en met heel weinig moeite zelf te maken. Vier partjes volgens bijgaande teeke- ning aan elkaar naaien; zorg dragen dat het puntje heel precies zit. Een randje (b.v. astra kan) er langs naaien, en ons mutsje is klaar. Al naar gelang de stof is, zetten we er voering in of niet. N.B.: de teekening is zonder naden; deze moeten dus aangeknipt worden. H.W. is Jioofdwijdte. rc H.W HET WEEKNIEUWS VAN CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM In talrijke artikelen loedijvert onze sorteering. in kleuren en sierlijkheid met. de lente. Haarlem is de Bloemen stad, bloevienschoojiheid bieden ook onze goederen in stof, kleur en lijn en evenals bloemen zijn onze artikelen niet hoog in prijs. En het bollenfeest. Op het oogenblik dat ik dit schrijf, is het 't prachtigste weer van de wereld, zoodat er alle hoop schijnt te bestaan op zonnige en warme Paaschdagen. Iedereen heeft het er over; wanneer het Zondag en Maandag nu toch eens zulk heerlijk weer was, wat zou dat verrukkelijk zijn! En wanneer wij er dan nog bij denken, dat het bollen-Zondag zal worden, als het weer deze week wil blijven meewerken, dan is er voor het Paaschfeest een stroom van menschen te verwachten, fietsende, auto-ende, wandelende, trammen de en treinende menschen die allemaal gaan genieten van de kleurenweelde en de heer lijke geuren van de hyacinthenvelden en sommige narcissen. Een hoog overzicht over het bollenland schap geeft er steeds den mooisten indruk van, of een wandelen tusschen de bloeiende velden: in het eerste geval komt de weelde van kleuren het allermeest tot zijn recht, in het tweede zijn de bloemen zelf de groote aantrekkelijkheid. Daarom is een tocht over een hoogen dijk, zooals bijvoorbeeld de Veenenburgerlaan in Hillegom, een zeer geliefd tochtje voor auto mobilisten en fietsers, terwijl de spoorwegen een niet minder aantrekkelijk aanbod doen door de boemeltreintjes naar Leiden: jam mer is het echter wel, dat dit zóó snel gaat, dat het op sommige punten niet allemaal tegelijk bekeken kan worden. De hoofdweg door de streek is mooi op bol- lendag, maar mooier zijn nog de binnenwe gen, waar slechts weinig huizen het vrije uit zicht belemmeren, waar de groote hoopen stroo zoo typisch in het landschap passen, evenals de nu nog dorre beukenhagen, terwijl zelfs de voor het meerendeel zeer leelijke bollenschuren iets aan schoonheid schijnen te winnen door de kleurenweelde rondom. Alleen moet de automobilist die aan het stuur van de auto zit, zich persoonlijk maar niet veel van de genietingen van al dat moois voorstellenchauffeeren eischt op bollen- Zondag een vaste hand en een goed gerichte blik op den weg, niet daar buiten. Ook mag niemand zich voorstellen, er eens even vlug doorheen te jakkeren, want op sommige plaatsen gaat het uiterst langzaam, en wie daar niet tegen kan omdat hij een snel heidsmaniak is, brengt anderen en zichzelf in gevaar en haalt zich bovendien de woede van zijn medemenschen op den hals. Een zeer belangrijke factor, waarmee ieder een bij een dergelijke drukte ook goed reke ning dient te houden, zijn de kinderen op den weg. De kinderen, die hun uiterste best doen om bouquetten en slingers te verkoo- pen, en die in hun ondoordacht enthousias me geen gevaar zien Zij steken den weg over zonder uit te kijken, wanneer aan den over kant een bloemenliefhebber zich voor doet; zij staan zoogenaamd langs den kant, maar steken hun -arm met een bouquet in de hand uitnoodigend naar de passeerende auto's er. fietsen uit. en wanneer er niet genoeg noti tie van hen wordt genomen naar hun zin, komen zij een of twee passen meer naar vo ren. Vooral op den duinweg naar Noordwijk zijn er zulke enthousiaste hummels in over vloed, en laat men dan niet brommen op de onvoorzichtige ouders of de lastige kinderen, maar bedenken, dat deze verkoop van bloe men meestentijds een zeer welkome in- strooier beteekent in een gezin. Zooals het kleine jongetje, dat ons onlangs zijn drie laatste bossen narcissen voor vijftien cent aanbood en toen wij ze kochten, opgewon den schreeuwde tegen een paar kleinere broertjes aan den overkant van den weg, dat hij ze kwijt was. Toen een van ons infor meerde, wat hij met dat geld dacht te doen, kwam prompt het antwoord: dat is voor me vader, om een nieuw pak van te koopen. En dat gaf opeens een beeld van het ge zin met een heel rijtje kleuters die allemaal hun best deden om dat pak van vader te hel pen verdienen. Sommige auto's worden bestormd door al dat grut, fietsers worden de bouquetten zoo wat in het gezicht gedrukt, wandelaars kun nen aan het aanhoudend vragen niet ontko men, maar maak u niet boos over hun op dringerigheid, het is bloembollenfeest en Pa- schen, en misschien zijn er nog heel wat bij, die vader en moeder trouw helpen om eens iets te kunnen doen, waarvoor anders het geld ontbreekt. E. E. J.—P. f v v Vliegenzwammen en gevulde tomaten (4 personen)2 hardgekookte eieren. 4 tomaten, gehakte peterselie, 20 gr. boter, zout, peper, nootmuskaaat, 1 ons garnalen, eenige lepels mayonnaise, veldsla of kropsla. Neem van de gepelde, hardgekookte eieren aan beide punten een plakje af, zoodat zij kunnen staan; hak de plakjes fijn. Snijd de eieren middendoor, neem de dooiers eruit, wrijf deze fijn en vermeng ze met de zalf achtig geroerde boter, wat zout, peper, noot muskaat en gehakte peterselie. Vul hiermee de eiwithelften hoog op en plaats er als hoedje een van elke tomaat afgesneden kapje op. Strooi het fijngehakte eiwit over de hoedjes. Hol de tomaten uit, vul ze met de gewasschen garnalen, die met wat mayon naise vermengd zijn, strijk er nog wat mayon naise over en leg in het midden een weinig peterselie. Plaats op een platte schotel afwis selend een vliegenzwam en een gevulde to maat, en leg er een randje veldsla of kropsla omheen. Paaschtaartjc f6 personen). Dit mokka taartje wordt zonder oven bereid en geeft dus geen kans om te mislukken: 3 ons biskwle 'b.v; galettes of Maria), 3 ons boter, 125 gram basterdsuiker, 1 eidooier, 1 d.L. sterk koffie- extract, 1 d.L. melk, wat chocolade hagelslag, Paascheitjes. kuikentjes. Roer de eidooier met de basterdsuiker en de boter tot een zalfachtig geheel, voeg zooveel sterk koffie-extract toe als er voor den smaak noodig is. Besmeer den bovenkant van 7 bis- kwies met'een dun laagje van deze crème au beurre en vorm er een ronden bodem van. Bestrijk de overige biskwies op dezelfde wijze met wat crème, maar. dompel ze, alvorens het taartje op te bouwen, even In de heete melk, die met wat koffie-extract is vermengd. Sta pel de biskwies van de volgende lagen steeds zoo op, dat ze op de tusschenruimten van de vorige lagen komen te liggen. Het taartje wordt ongeveer 6 lagen hoog; bestrijk, als het is opgebouwd, den zijkant en den bovenkant gelijkmatig met wat mokkacrème en bedek daarna den zijkant met chocolade-hagelslag. Spuit de rest van de crème met behulp van een spuitzakje en een fijn spuitje eenige kee- ren grillig langs den rand van het taartje, zoodat er een nestje bovenop ontstaat. Strooi in het nestje hier en daar wat hagelslag, leg er fondant eitjes en chocolade eitjes (niet ver pakt) in en plaats op den rand enkele kui kentjes. Breng de taart voorzichtig over op een platten glazen schotel, die met een taart randje is bedekt. Maak deze mokkataart liefst een dag van te voren, daar de biskwies dan in dien tijd zacht en meer tot één geheel met de tusschenlaagjes worden. DE NIEUWE HALSLIJN. De hals is dit seizoen een belangrijk detail van de mode geworden. De hals is het, die het karakter van het toiletje bestemt. Zoowel voor het eenvoudige, als het gekleede model is de halsafwerking beslissend. Echter één ding hebben alle kragen en shawls gemeen zij zijn zoo gesloten, dat de hals niet, of slechts voor een klein gedeelte te zien komt. De kragen hebben het groote voordeel het gezicht frisscher te doen schijnen en 't geheel iets jeugdigs en vrouwelijks te geven. Het pelerientje is een weinig op den achtergrond geraakt. De schouderkraag wordt zoo mogelijk kort gehouden. Voor vrouwen met smalle schouders maakt de kraag, die afgezet is met plissé, een bijzon der aardigen indruk. Bijzonder grappig doet de hoekige kraag uit donker imitatie-bont op een licht wandelcostuum. Het kleine jabot op een lichte jurk wordt ook donker gehou den. De nieuwe mode wordt vooral geken merkt door scherpe kleurtegenstellingenzeer licht tegen zeer donker. Bijzonder charmant op een donker jurkje staat de kraag van witte waschbare stof. Al leenvrouwtjes met smalle schouders kun nen hem echter dragen. Breedere schouders worden te sterk geaccentueerd en dat kan in dit geval slechts nadeelig werken. Bijgaande teekeningen geven enkele ideeën aan, hoe de nieuwe voorjaars- en zomei'jur- ken af te werken. De Vrouw in het Buitenland. (Adv, Ingcz. MedJ. In de verschillende vrouwenbladen kan men den arbeid en overwinningen som tijds ook de teleurstellingen van de vrou wen elders volgen. Zoo bevatte het Maart nummer van het orgaan van den Int. Vrou wenraad weer allerlei wetenswaardigs, in ar tikelen en berichten en portretten van vrou wen, die in de kracht van haar leven succes sen behalen, 'en van haar, die reeds den le vensavond bereikten. De onlangs overleden hertogin d'Uzès wordt er afgebeeld te paard, een paar weken voor haar dood, terwijl mme. Avril de Sainte Croix haar schetst, als de groote dame, wier feesten, en beroemde jachtpartijen haar maakten tot een bekende verschijning in de wereld, maar die daar naast voor haar landbevolking de belicha ming was van de aristocrate, die het „No blesse oblige" verstaat, vol belangstelling en hulpvaardigheid. Bovendien was zij een be gaafde beeldhouwster, wier werk op tentoon stellingen werd bewonderd, en ook als schrijf ster had zij eenig succes. Voor de vrouwenbe weging is dit alles evenals de periode, dat zij beproefde Boulanger te steunen tot her stel van het koningschap, zeker van betee- kenis, maar vooral van belang is dat zij de eerste vrouw uit haar kringen was, die pleitte voor vrouwenrechten, die in 1884 het blad „l'Avant-Courriere" stichtte, waarin zij op kwam voor het recht der gehuwde vrouw op eigen verdiend inkomen, terwijl zij later met mme. Schmal en mme. Misme de Fransche Vrouwenkiesrechtvereeniging oprichtte, waar van zij eerevoorzitster werd. Zij stierf op 86- jarigen leeftijd en behield tot het laatst toe de persoonlijke bekoring, die haar zoovele vrienden bezorgde en aller sympathieën deed winnen. In hetzelfde nummer een kort bericht, dat Mr. Marie Vérone, de energieke Fransche feministe, die in Holland ook zeer bekend is van vrouwencongressen, haar 25-jarig jubi leum als advocate vierde. Aan een feestmaal, dat haar collega's haar ter eere gaven werd zij levendig gehuldigd in tal van redevoerin gen. Zij was de tweede vrouw in Frankrijk, die rechten studeerde, en deed dit met zeld zame energie, terwijl zij onderwijzeres was. Ook de Fransche bladen wijdden haar zeer waardeerende artikelexi. In Denemarken heeft de eerste vrouw voor het Hof van Appèl gepleit, nl. Fru Ingeborg Hansen, een vrouw, die ook in internationale kringen zeer hoog aangeschreven staat. De wet is nl. in dit opzicht sinds kort veranderd in Denemarken. Daardoor mag de advocaat, die een proces in de eerste en tweede instan tie heeft behandeld, onder bepaalde omstan digheden ook de zaak verdedigen in hoogste instantie nl. voor de Höiesteret (den hoog- sten raad). Om bij de vrouw in het rechtswezen te blij ven zij nog vermeld, hoe in Engeland een zeventigjarige haar examen in de rechten heeft afgelegd, t.w. Mrs. Ada Florence Coxen. dei vele jaren practisch werk <Jeed als sociaal arbeidster. Zij was de eerste vrouw, die tot burgemeester der stad King's Lynn werd ge kozen. Levert zij niet het bewijs van de waar heid van een bewering, welke we onlangs een beetje sarcastisch door een mannelijk anti feminist hoorden uitspreken: „Vrouwen kun nen alles wat zij willen". Nóg meldt hetzelfde blad den 70en verjaar dag van een sympathiek feministe en paci- fiste, nl. de Deensche Henni Forchhammer, die haar land reeds sedert 1920 als lid van de Deensche delegatie bij den Volkenbond geregeld vertegenwoordigde. Van 18131930 was zij presidente van den Deenschen Vrou wenraad en op internationale congres^n ontbrak zij zelden. Geen schitterende figuur, maar een vrouw met een warm hart eix groote oprechtheid. Van het noorden naar het zuiden. Het portret van de nieuwe presidente van den Ttaliaanschen Vrouwenmad die persoonlijk aan Mussolini een petiti aanbood, waarin werd verzocht om een wijziging der bestaan de verordeningen welke het den huisheer of ontvanger der belastingen veroorloofden be slag te leggen op de naaimachine der huis vrouw als onderpand voor de verschuldigde betalingen. De Duce zag geen gevaar in der gelijke vrouwelijke actie en beloofde inwilli ging van dezen eisch tot behoud van de naaimachine. De comtessa Daisy di Robilant hield bovendien een serie lezingen om de vrouwen op te wekken tot samenwerking op het gebied van het sociale werk van den Vol kenbond. Tot zoover de waardeering van den arbeid der vrouwen uit het buitenland. Elders lazen we, dat Dr. Gertrud Baumer een der be kwaamste vrouwen in Duitschland, die Mi- nisterialrat was van het Rijksministerie van Birmenlandsche Zaken onbepaald verlof heeft gekregen onder het nieuwe regime. Wel heeft zij haar land in het begin van den wereldoorlog als stichtster en leidster van den „Nationalen Frauendienst" belangrijk gesteund, maar voor vrouwen is in het nieu we regime alleen plaats in het gezin. Daarom is wel interessant een artikel in het Bulletin van den Int. Vrouwenraad van dr. Alice Salomonson, ook bij ons een zeer gewaardeerde strijdster, en in den Int. Vrou wenraad een geziene figuur. Zij vraagt: „Wat zullen we met onze dochters aanvangen? Zij wijst dan er op, dat men niet mag leven in de stemming, dat de jeugd niets behoeft te leeren, omdat voor haar alle wegen gesloten zijn. In de bepaald vrouwelijke beroepen zijn nog kansen, en danwe werken voor de toekomst, kan men geen zekerheid geven, men moet ieder haar kans bieden, en: De disciplineerende invloed van de opleiding tot een beroep is een niet te onderschatten be zit, een geschenk op haar levensweg voor de dochters, dat offers van de zijde der ouders rechtvaardigt". Zij ziet voor de meisjes slechts de keuze tusschen de beroepsopleiding met de moge lijkheid zich nieuwe wegen te banen, en een leven van grillen en willekeur. Is het won der dat zij de vakopleiding verkiest? „Nieuwe wegen"Inderdaad het is noo dig, dat die overal worden gezocht en het staat nog niet hopeloos In Amerika heeft men de luchtvaartstewardess volgens een bericht ixx het Handelsblad geschapen. Het schijnt een beroep voor jonge vrouwen, die blijk baar zoowel het werk moeten verrichten, dat overeenstemt met dat van de stewardess aan boord van een schip als administratief werk. Wie op zee de zorgen van de goede stewar dess voor zijn bad, maar ook bij zeeziekte heeft gewaardeerd, zal het op prijs stellen, als haar ook bij luchtziekte hulp wordt ver leend, enhet beroep schept weer nieuwe mogelijkheden voor sommige gi-oepen vrou wen. Het honorarium was niet vermeld in de „Atlantic Monthly" waaraan het bericht was ontleend, maar hoofdzaak is het scheppen van nieuwe gelegenheid. Vindingrijkheid wordt daartoe vereischt, maar bij de sporti viteit van de moderne jeugd schijnen er nog vele mogelijkheden. Laat men niet wanhopen en alTeen oppassen, dat het meisje nooit meer terugkeert tci de wachtende rol van vroeger. Zij zelf en de maatschappij zijn er niet mee gediend. EMMY J. B. „Mijn jongens hebben nergens interesse voor, ze hollen den heelen dag maar achter een voetbal aan", klaagt een moeder. „Ze schoppen hun schoenen kapot, ze gebruiken hun jassen om een doel tc maken op een modderig veld. Hun conversatie gaat over niets anders dan over voetbal". „Ja", geef ik toe, „die kapotte schoenen zijn natuurlijk erg. En jassen op een modderig veld „Moet je hooren", gaat de moeder verder, „wat Freddie gisteren zei toen ik boos op hem was. Hij was den heelen dag zoo ondeugeixd en luidruchtig geweest, dat ik er op het laatst hoofdpijn van had. „Nou", zei ik, „ik ben blij, dat ik ïxiet meer van die jongens heb". „Hè", zegt hij, „ik zou juist zoo graag nog negen broertjes hebben". „Nog negen? Ik zou je danken. Ik vind twee meer dan genoeg". „Hè, neen, negen er bij. Dan hadden we een elftal". Ja, nou lach je, maar zoo zie je hoe die kinderen alleen maar aan voetbal denken. Ze zijn er nu weer op uit, ze hebben een club opgericht; heel gewichtig' met een reglement dat ze in een schrift geschreven hebben. Van knoopen maakten ze insignes. Och, op zich zelf is het wel aardig „Ja, het oprichten van een club is altijd een fijn werk. En weet je, deze club heeft ten minste een doel. Ik weet wel, dat wij ook clubs oprichtten, dat was een heel feest. Maar als de club er dan eenmaal was, was dikwijls ook het plezier er af. Want van de groote wande lingen en fietstochten die je zou maken, kwam meestal niet veel. Maar rekexx maar, dat zij gaan" oefenen, wedsti-ijd spelexx". „Trainen, moet je zeggen", lacht moeder, „dat klinkt. En ja, ze hopen binnenkort al tegen „de grooten" te spélen. Dat Zijn jongens uit een hoogere klas. Freddie is keeper.en Bob midvoor als ik me niet vergis. Ze hebben stokken meegenomen om een doel te maken. Je had dat enthousiasme moeten zien". Kijk, nu leeft moeder toch ook mee. „Ja, het is na tuurlijk leuk voor ze, maar „Kinderen weten nooit van maat houden. Als iets hun interesse heeft dan zijn ze ook hevig geïnteresseerd. En voetbal is een fijn spel voor ze. Ze kunnen er bij hollen en schoppen en hun behendigheid toonen. Daar bij komt nog, dat het spannend is. Maar", zeg ik, „het is aan jou om maat te houden, jij moet ze een beetje remmen". „Jawel dat is makkelijk gezegd. Ze laten zich nogal remmen. En wat geeft het of ik hen met een boek of een knutselwerkje in huis houd als hun gedachten toch bij „het brui ne monster" zijn?" Waar moeder bang voor is? Dat haar kinde ren voetbalmaniakken zullen worden, dat ze zullen gaan hooren tot die ïxienschen die des noods hun laatste geld uitgeven voor een spannende match, maar geen kwartje over hebben voor eenig kunstgenot. Zoo zijn er immers zoo velen. Maar zou het ook niet kunnen, dat Freddie en Bob juist door de overmatige belangstel ling van nu later heel wat zullen bekoelen? Best mogelijk dat ze belangstelling zullen houden in het spel van hun jeugd, maar ze zullen toch niet zoo eenzijdig zijn al de jaren van hun leven maar één interesse te hebben. Als moeder ze nu al vast eens mee neemt naar concert- of tentoonstellingszaal, ze af en toe een mooi boek voorleest, dan weten ze tenminste waar ze later zoeken moeten als het voetballen toch eens verveelt. Overigens is het heerlijk als kinderen een spel gevonden hebben waar ze heelemaal in opgaan. Dat hun kleeren er wel eens minder goed afkomen is een euvel dat aan meer spelletjes eigen is. Zie hen maar eens thuis komen als ze roovertje gespeeld hebben. Dan je doet overal levenskennis op. Zie nu bijvooi-beeld Freddie en Bob. Ze hadden alles zoo mooi voor elkaar. Er was een regle ment, er waren stokken voor het doel, er wa ren insignes. En toch daar komen ze ont nuchterd thuis. De club is ontbonden nog voor ze eigenlijk opgericht was. „Hét is zoo'ix slappe club", zegt Freddie, „zé spelen slecht en er waren er vier niet geko men". Ja, wat begin je dan? Theoretisch kan het allemaal kloppen, je kan plannen en illusies hebben. Maar als het levend materiaal niet deugt en niet mee wil werken komt er van de praktijk niets of weinig terecht. Altijd heb je bij het maken van plannen rekening te houden met anderen. Teleurgesteld zitten de voetbalenthousias ten over elkaar. Maar vijf minuten later zie ik ze samen op een weilandje den bal najagen. Ze oefenen. „Onverbeterlijk", zucht moedei-. BEP OTTEN Een kostbaar versierde tafel. De onlangs overleden dochter van John D. Rockefeller gaf eens een feestavond waai-bij de tafel versiering meer dan f 50.000 aan rozen kostte. Gelukkig gaf ze ook veel aan allerlei liefdadige instellingen. Alleen aan de opera te Chicago gaf ze meer dan f 10.000.000. De spin-weervoorspeller. Als een spin zijn web weeft van korte draden, dan komt er vast. wind. regen of onweer. Maakt hij daarentegen de draden heel lang, dan kan men er op rekenen, dat het lang goed weer zal blijven,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 20