UIT HET BUITENLAND. Mooie iandé DE BRITSCHE GEVANGENEN IN RUSLAND. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG TWEEDE BLAD 13 APRIL 1933 - Hef nieuwe Beiersche kabinef geïnstalleerd. Siebert minister-president. Stahlhelm weigert de functie van tweeden bondsvoorzitter door een nazi te laten bezetten. Geen nieuwe katholieke partij in Duitschland. Aan de andere zijde wordt het contingent Engelsche kolen, da: in Duitschland zal wor den toegelaten, verhoogd. Het verdrag kan slechts van kracht wor den wanneer de noodige besluiten door het Lagerhuis zullen zijn genomen. Tot dan toe zullen geen bijzonderheden worden bekend gemaakt. Rusland. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Siebert minister-president van Beieren MUNCHEN, 12 April iv.D.) - Op grond van de wet in zake de z.g. „Gleichschaltung" van Rijk en landen heeft de Rijksstadhouder ™L?e.Ie.ren' generaal v' E"P' vandaag be noemd tot premier van Beieren en voorzitter van de landsregeering, zoomede tot staats minister van financiën de fungeerènde mi nister van Financiën Siebert. Voorts heeft de Rijksstadhouder op voorstel van 5iebe:t benoemd: Adolf Wagner. Tot minister van Binnenlandsche Zaken en plaatsvervangend premier: Adolf Wagner, Minister van Justitie Dr. Frank; Onderwijs en Eeredienst Hans Schemm, zonder porte feuille Herman Esser. De staatscommissarissen voor bizondere diensten Roehm en Luber blijven in functie. Staatsminister Esser wordt chef va de staatskanselarij van den vrijstaat Beieren. De Rijksstadhouder heeft voorts benoemd tot staatssecretaris van den Rijksstadhouder in Beieren Ernst Roehm. Onderhandelingen tusschen Rijks- regeering en Stahlhelm. BERLIJN, 12 April (V.D.) Bij de bespre kingen tusschen de Rijksregeering en het be stuur van den Stahlhelm, welke zooals ge meld zijn opgeschort tot na Paschen, gaat het o.m. om een gelijkmatige handhaving der bepalingen betreffende de aanneming van nieuwe leden bij Stahlhelm en S.A.. de op heffing der wederzijdsche leden-„Sperre" (tot nu toe was verboden gelijktijdig lid te zi.in van N.S.D.A P. en Stahlhelm» ten einde de in enkele deelen van het Rijk opgetreden onzakelijke concurrentie uit te schakelen. Nationaal socialistische leden der Rijksre geering hebben zich welwillend betoond jegens de voorstellen van den Stahlhelm. Het schijnt dat de Stahlhelm er geen be zwaar tegen heeft het hakenkruissymbool, in een of anderen vorm. misschien als zwart- wit-roode band om den arm, over te nemen. De organisatie weigert evenwel de functie van tweeden bondsvoorzitter door een na- tionaal-socialist te laten bezetten. Stille viering van Hitler's verjaardag. BERLIJN. 12 April (V.D.) De „Voelkisehe Beobachter" publiceert een oproep, waarin er op gewezen wordt, dat de verjaardag van Hitler in verband met de ongunst der tijden zonder feestelijkheden zal worden voorbijge gaan. Er wordt echter een beroep gedaan op de vrijgevigheid van alle bezittende lagen der bevolking daar op 20 April niemand in Duitschland honger mag lijden. Onder leiding van de N.S.D.A.P. zullen overal inzamelplaatsen worden ingericht om daar levensmiddelen en geld in ontvangst te nemen. De'gevers krijgen kwintanties en hun namen worden op lijsten genoteerd. Nieuw Pruisisch studentenrecht. BERLIJN. 12 April (V.D.) De Pruisi sche minister van Onderwijs en Eeredienst heeft Woensdag een verordening uitgevaar digd betreffende de reorganisatie van de rechten der Pruisische studenten. Volledig ingeschreven studenten van Duit- sche afstamming en moedertaal vormen in de toekomst ongeacht hun nationaliteit de „Studentenschaft" van een hoogeschool. Iedere student moet op eerewoord een ver klaring afleggen, waarin hij mededeelt of zijn ouders en grootouders van Duitsche af stamming zijn, op grond waarvan de leider der „Studentenschaft" over zijn toelating- beslist. Partijpolitieke en confessioneele werkzaamheid binnen de „Studentenschaft" zijn niet toegestaan. De „Studentenschaft" heeft de volgende taak: a) Nakoming der plichten van de Studen- tcnschaft jegens Volk, Staat en de Duitsche Hoogeschool; b) Vertegenwoordiging van de studen ten: c) Waarneming van het zelfbestuur der studenten; d) Medewerking aan het zelfbestuur der hoogeschool. Eerste burgemeester van Dusseldorf gearresteerd. DUSSELDORF, 12 April (V.D.) Woens dagavond heeft de staatscommissaris voor de stad Dusseldorf, de gouwleider Florian den eersten burgemeester der stad Dr. Lehr, Dr. Odenkirchen en den directeur van de spaarbank Dr. Vcgt, gearresteerd als ver dacht van het aannemen van steekpennin gen in bewaring gesteld. De arrestatie heeft plaats gehad op grond van een mach tiging van den regeeringspresident. De justitie te Koningsbergen deelt mede, dat Generallandschaftsdirektor Von Hippel in voorloopige hechtenis is genomen, daar hij er ernstig van wordt verdacht, door na latigheid tegen zijn eed te hebben gehan deld. »Von Papen ontkent de plannen tot stichting van een nieuwe partij. Tijdens een kort interview met de ver tegenwoordigers der Duitsche pers in Rome. verklaarde vice-kanselier von Papen in tegenstelling met verschillende geruchten en berichten, dat bij zijn onderhoud met kardi naal-staatssecretaris Pecehi noch sprake is geweest van een rijksconcordaat, noch van een nieuw te stichten katholieke partij of van een ontbinden van een partij. Concor daten bestaan immers reeds met de landen en overigens is spr. werkelijk nooit een partij man geweest, zoodat men van hem niet het stichten van een partij kan verwachten. Hij heeft het veeleer steeds als een doel. dat waard is nagestreefd te worden, beschouwd om de Duitsche katholieken nader te bren gen tot de nationale beweging. Gevraagd welken indruk hij gekregen had. van Mussolini, antwoordde von Papen: „Dien van een groot staatsman". Razzia in Noord-Berlijn BERLIJN. 12 April (Wolff). De recherche hield hedenvoormiddag een uitgebreide huis zoeking in de kolonie „Gartenfreunde", bij genaamd „Nieuw Moskou", omdat in deze kolonie bijna uitsluitend communisten wonen Aan de actie namen 800 man politie deel. Een z.g. feestgebouw werd bezet en tot nader order ter beschikking gesteld van de stormafdeeling 62 der S. A. Joden mogen geen jurist zijn BERLIJN. 12 April (Wolffbureau). Het ministerie van justitie overweegt een volledig nieuwe regeling van de opleiding van juris ten. Joden zullen hiervan geheel worden uiteg- sloten. terwijl voor het eind-examen een soort karakter-onderzoek zal worden inge voerd. Dit onderzoek zal vermoedelijk bestaan in een arbeids-kamp van ongeveer acht weken waar de candidaat kan bewijzen of hij een kerel uit één stuk is. Spanning tusschen Duitschland en Rusland verdwenen. Van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld dat de jongste be-preking tusschen den volks commissaris van Buitenlandsche Zaken Lit - winow en den Duitse hen ambassadeur te Moskou, tot volledige ontspanning in de ver houding tusschen de Sovjet-Unie en Duitsch land heeft geleid. Amerika. Inquisitie-methoden toegepast. Van onzen correspondent». Het programma der econo mische wereldconferentie. Als Ma cD on aid en de andere Europeesche staatslieden voor de aanstaande besprekin gen naar Washington gaan, is Cordell Huil, de minister van buitenlandsche zaken, en de werkelijke leider van Amerika's buiten landsche politiek, de eerste officieele persoon lijkheid. die zij zullen ontmoeten. aldus Reuter. Voor de a.s. Economische Wereldconferentie heeft Cardell Huil het arbeidsprogram opge steld. De zes hoofdpunten hiervan zijn: Geld- en credietpoütiek; Prijspolitiek. Hervatting van het kapitaalsverkeer. Opheffing van de beperking van den In ternationalen handel; Tarief- en handelspolitiek; Organisatie van de productie en den han del. Huil hecht groote waarde aan de eco nomische conferentie en naar zijn meening hangt de economische toekomst der wereld van deze conferentie af. Denemarken. Uniformverbod in het Landsting aangenomen. Ook het Deensche Hoogerhuis, het Land sting. heeft Woensdag, het wetsvoorstel aan genomen betreffende het uniformverbod en wel met 45 tegen 5 stemmen der conserva tieven. De redactie van het voorstel blijft ongewijzigd. Wat de practische toepassing van de wet betreft, uniformen, armbanden en andere in het oog vallende insignes, welke wijzen op het behooren tot een politieke organisa tie, zijn verboden. De door de regeering goedgekeurde vrijwillige weercorpsen mo gen tijdens de oefeningen in uinformen op treden. Bulgarij Duitschland. Ambtenaren moeten ariërs zijn BERLIJN. 12 April (Wolffbureau». In de staatscourant wordt, ook een aantal veror deningen voor het invoeren van de nieuwe Ambtenaren-wetten gepubliceerd. Geen enkel communist kan ambtenaar zijn. Een ambtenaar, die niet reeds in 1914 in dienst was moet bewijzen, dat hij van Arische afstamming is. ofwel vader of zoon van een in den oorlog gevallene. Ieder ambtenaar moet bereid zijn mede te deelen, tot welke politieke partijen hij heeft behoord, als zoodanig gelden ook de Rijks- banier. de republikeinsche rechitenbond en de Liga voor Menschenrechten. Duitsche consul te New-York afgetreden. Op telegrafisch verzoek van zijn regee ring te Berlijn is de Duitsche consul te New York, Schwarz. naar Reuter seint, afgetre den. In het desbetreffend telegrafisch verzoek van Berlijn werd verklaard, dat zijn aftreden om „politieke redenen" wenschelijk was. Genève. Communistische fractie uit de Sobranje. SOFIA, 12 April (V.D.) Na een twee daagse!) debat heeft de Bulgaarsche So branje hedenmiddag het regeeringsvoorstel tot ontbinding van de fractie der Commu nistische Arbeiders Partij en ongeldig- verklaring der communistische man daten, met groote meerderheid aan genomen. Ook de burgerlijke oppositie partijen stemden voor het voorstel. Terwijl de meerderheid bij het bekend -worden van den uitslag der stemming applaudiseeróe en hoera riep, verlieten de communisten on der het zingen van de internationale de zaal. De Sobranje had tot nog toe 274 afgevaar digden. Door de uitsluiting der communisten ondergaan de meerderheidsverhoudingen een aanzienlijke wijziging. Tegen 150 afge vaardigden van het democratische boeren regeeringsblok staan 94 oppositie-afgevaar digden Zuid-Amerika. Nieuw Columbiaansch offensief verwacht. Gemeld wordt, dat de Peruanen, groote af- deelingen troepen samentrekken nabij Puerto Arturo. Men vermoedt, dat dit voor bereidende maatregelen zijn voor een of fensief tegen Columbia. China. Raadszitting uitgesteld. Het Volkenbondssecretariaat, heeft zonder nadere motiveering medegedeeld, dat de oor spronkelijk op 8 Mei a.s. vastgestelde zitting van den Volkenbondsraad is uitgesteld tot 22 Mei. Engeland. Leider der DNVP ontvoerd. SCHOENEBECK a.d. ELBE. 12 April. De leider- van de Duitsch Nationale Bismarck- jeugdorganisatie, Georg uit Schoenebeck. is Dinsdagavond laat. toen hij met ziin auto uit Kolbitz terugkeerde, door onbekend ge bleven personen ontvoerd. Het politiepresidium van Maagdenburg, dat- direct van het voorval op de hoogte werd gesteld, heeft Woensdagochtend eer. aantal beambten der crimineele politie naar Schoenebeek gezonden Er zijn nog geen sporen van den vermiste gevonden. Handelsverdrag met Duitschland gesloten. De minister van handel heeft in het Lager huis een verklaring afgelegd, betreffende de tot siandkoming van een Engelsch-Duitsch handelsverdrag: De economische besprekin gen tusschen de Duitsche en de Engelsche regeering welke einde vorige jaar te Berlijn zijn aangevangen, zijn onlangs te Londen hervat. Zij hebben thans tot een overeen komst geleid. De Engelsche regeering ver plicht zich bij deze overeenkomst de noodige maatregelen te nemen om een aantal douane rechten voor Duitsche producten te verlagen. Japanners dringen verder op in Noord-China. De Japansche troepen zijn na de verove ring van den Lenkow-pas, welke als laatste groote pas in den Chineeschen Muur in han den van de Chineezen was gebleven, verder naar het Zuiden opgerukt. Dinsdag veroverden zij Tsjintsjanggying, Lioesjiaki en nog eenige steden. Andere Japansche afdeelingen hebben tege lijkertijd de Chineesche troepen op verschil lende punten langs den Chineeschen muur aangevallen en hen meer dan 25 K.M. naar het Zuiden teruggedrongen. Japansche vliegtuigen hebben de Chinee sche stellingen gebombardeerd. Japan snijdt het Russische spoorwegverkeer met het Verre Oosten af. Gistermorgen heeft Japansche cavalier ie de steden Pograr.itsjanja en MlandsjoeHe. de beide eindstations van het Mandsjoerij- sche gedeelte van den Oosï-Cbineeschen spoorweg, bezet. Hiermede is practise!) het spoorwegverkeer tusschen Sovjet Rusland en het Verre Oosten afgesneden. Kwestie der ontvreemde spoorwagens bijgelegd? Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de Russische consul-generaal te Charbin zich bereid zou hebben verklaard te voldoen aan den eisch der Mandsjoerijsche regeering tot het overdragen van 3500 spoorwegwagens. Met deze overdracht zou het Russisch-Mand- sjoerijsche conflict zijn bijgelegd. DL. .;A rAM.PAST v ido. Ingez. Mcd.) LONDEN, 11 April. Aan den vooravond van de openbare behan deling van de zaak der Britsche gevangenen in Moskou heeft de Britsche regeering in een tweede Witboek bijzonderheden bekend ge maakt over het vooronderzoek door de be ambten van de Russische politieke politie, aangeduid als de G. P. U. Dit Witboek houdt zich. in tegenselling met het eerste dat weinig nieuws bracht en hoofd zakelijk bestond uit diplomatieke besprekin gen waarvan het voornaamste reeds vroeger bekend was geworden, vooral bezig met de verhooren, welke Monkhouse. Thornton en Cushny hebben ondergaan en met hetgeen zij over het karakter en de uitkomsten dier verhooren aan den Brltschen gezant, in Mos kou. den zaakgelastigde daar of den Consul hebben medegedeeld. Een hunner was 21 uur aan een stuk door de rechters van instructie (zooals wij hen zouden noemen) verhoord. Dit nieuwe Witboek geeft voor de eerst maal bijzonderheden van de beschuldigin gen. door de Sovjet gedaan, en voorbeelden van den druk. op de beschuldigden uitge oefend. om hen :e bewegen tot- erkennin gen zoo niet- steeds tot bekentenissen. Van MacDonald, het eenige lid van ce groep van zes ingenieurs van Metropolitan Vickers dat niet voorloopig is vrijgelaten, wordt beweerd dat hij een verklaring van schuld heeft on derteekend. en dat hij de anderen heeft be schuldigd. Verder blijkt ook dat Monkhouse een verklaring, welke hij na een verhoor van 19 uren volgend op een slapeloozen nacht had afgelegd, heeft mogen intrekken. De gezant. Sir Esmond Ovey (die naar men weet thans in Londen terug is en die wel niet meer naar zijn past. in Moskou terug zal keeren). kreeg op 19 Maart vergunning voor den Britschen consul om met de be schuldigden in de gevangenis te spreken in tegenwoordigheid van den Aanklager van de Republiek (te vergelijken met het hoofd van ons Openbaar Ministerie). De Consul kreeg den indruk dat de toestand van Thornton wees op ernstige afmatting; hij scheen zijn denkvermogen te hebben verloren en terug gebracht te zijn tot een itaat van geestelijke lusteloosheid. Een van de verhooren. welke Monkhouse onderging, had betrekking op posten van uitgaven in de boeken van zijn maatschappij. Een van die posten was een bedrag van 2000 papieren roebels (ongeveer f 225». De ver hoorders verklaarden er van dat een van de collega's van Monkhouse. Thornton, be reids had erkend dat dit bedrag aan Mac Donald was ter hand gesteld om te_ verdoelen onder het personeel van de munitiefabriek in Zlatoust met het doel „economische en politieke inlichtingen" die staatsgeheim waren van dat. personeel te verkrijgen. Dit is de economische en politieke spionnage waarvan men in het verband van deze zaak zooveel heeft vernomen. Thornton verklaarde later dat deze er kenning verzonnen was. Maar de G. P. U. had haar blijkbaar aangewend om Monk house te bewegen tot bevestiging van om- kooperij. Hij werd ook geconfronteerd met een lijst van kleine geschenken en betalingen in geld. door Thornton overhandigd aan goede technische arbeiders. Monkhouse ver klaarde dat hij er niets op te zeggen had en dat men hier te doen moest hebben met de persoonlijke zaken van Thornton. Ook werd beweerd dat geld was uitbetaald om ernstige defecten in de electrische centrale van Zlatoust teweeg te brengen maar Monk house wees er op dat zijn maatschappij daar slechts een kleine turbine-installatie had gemaakt en dat er geen defecten waren voor gekomen. Hij ontkende iets af te weten van geld. uitbetaald voor sabotage, of van stoor nissen die door deze vermeende sab-^ge zouden zijn veroorzaakt. De Gezant merkt op dat de bedragen, waar over het hier gaat. onbeduidend zijn. De vermeende bewijzen kunnen alleen verkregen zijn door bekentenissen, welke aan de gevan genen waren ontwrongen onder zware be proeving. De indruk bij Monkhouse is. ver klaart de Gezant, dat de beweerde onregel matigheden in Zlatoust de voornaamste grondslagen der beschuldiging zullen zijn. hoewel geen enkele verantwoordelijk tech nisch vreemdeling iets afweet van onr-~-'- matigheden daar. In een later telegram van den Gezant wordt gemeld dat Monkhouse verwacht dat de beschuldiging hetzelfde ka rakter zal hebben als die tegen de Duitsche Ingenieurs vier jaar geleden dat n.l. de gearresteerde vertegenwoordigers van Vickers in Rusland en ook zekere ingenieurs en be drijfsleiders in Manchester handelen in op dracht van een of ander persoon die de ont wikkeling van de nijverheid in Sovjet-Rus land wil belemmeren. De G. P. U. heeft oa. het oog op den chef van de Russische af- deeling van Vickers in Manchester. C. T. Ri chards. die in vereeniglng met een inter nationale groep naar dit doel zou streven Dr G. P. U. heeft ook herhaaldelijk gezinspeeld op de waarschijnlijkheid dat Richards in Britschen spionnagedienst is. Een kenschetsend voorbeeeld van G. P U.- methoden wordt gegeven in een telegram van den Gezant van 29 Maart. Aan Cushny was verzocht geheim werk te doen. buiten kennis van zijn maatschappij, in verband met aan koop van electrische machines en onder- deelen voor Sovjet-centrales. Men bood hem een salaris van 250 dollar per maand Cushny weigerde. Dat voorstel werd gedaan in October 1932. Een maand daarop lieten de Russische autoriteiten een jonge vrouw bij zich komen en droegen haar op naar Monkhouse te gaan om hem te bewegen met verleidingskunsten dit werk te doen. De vrouw weigerde. Een ander sterk geval geldt de beweerde uitdeeling van geld voor sabotage in het ge bied van Ivnova Voznesenks. Dit kwam op in het verhoor van Nordwall aan wien werd ge vraagd ce juistheid van de bewering te er kennen. Nordwall ontkende met vuur, waar op hem een document werd getoond met een beweerde erkenning van Thornton dat deze aan Nordwall geld voor dit doel had gegeven. Nordwall herhaalde de ontkenning waarop hij geconfronteerd werd met een Russischen ingenieur die bekende dat Nordwall hem verscheidene malen sommen van 2000 en 3000 roebel had gegeven voor sabotage, welke hij ook had gepleegd. Nordwall had hem ge vraagd geen installaties van Vickers te ver nielen voor zoo ver er nog garantie op was maar zich te bepalen tot installaties van andere firma's en tot Vickers-installaties .vaarvan de garanüetijd was ver'.oopen. Nord- vall bleef deze beweringen ontkennen. In een der verhooren werd verder Thorn ton nog eens ten laste gelegd dat hij voor omkooperij geld had ontvangen van den Brit- schen Consul en dat hij in betrekking stond tot den Britschen spionnagedienstMadame Kutosova, de secretaresse van Vickers in Moskou, had dit getuigd en Thornton werd gewaarschuwd dal Kutosova. indien zou blij ken dat zij had gelogen, de doodstraf zou krijgen. Toen Kutosova met Thornton werd geconfronteerd verkeerde deze onder normale omstandigheden bekwame en verstandige vrouw in een meelijwekkenden staat van ont zetting en dreunde zij haar beschuldiging als een van buiten geleerd lesje af. De verkla ring van Kutosova's gedrag ligt volgens de Britsche ingenieurs, die zij betichtte. In het feit dat zij reeds in Januari hevig geschokt was geworden door haar arrestatie en dal zij verder, door de gebruikelijke bedreigingen met hetgeen haar verwanten te wachten zou staan indien |Q niet naar den zin van de G.P.U. zou getuigen haar geestelijk even wicht had verloren. Dit zijn dan in een kort bestek (want er is nog veel meer» de buitengewone onthul lingen over de wijze waarop de C». P. U.- mannen hebben gepoogd verklaringen en be kentenissen los te krijgen van de Britsche gevangenen. Het is gepoogd met dreigende zinspelingen, voorspiegeling van goed be taalde posten in ruil voor bevredigende ant woorden. misleiding me' bekentenissen, welke waren verkregen van collega's in gevangen schap. De Russen poogden de positie van Madame Kutosova te exploiteren door Thornton voor een hachelijk dilemma te plaatsen. Maodonald werd er toe gebracht, onder den onweerstaanbaren invloed van de inquisitie, tegen zijn collega Thornton te ge tuigen. En toen de G. P. U. hen bij een gelegenheid confronteerde scheen de pijn lijke verlegenheid tusschen hen het doel slechts te dienen en werden zij rug aan rug geplaatst. Tenslotte hebben al die middelen dor in quisitie. waaraan blijkbaar slechts de pijn bank ontbreekt, weinig gebaat. De Britten hebben in het algemeen volgehouden in ont kenning van de hun ten laste gelegde feiten. Dit zijn de beschuldigingen: Monkhouse. 1. Industrieele en militaire spionnage. 2. Verzamelen van inlichtingen. 3. Desorgani satie en sabotage van werk me: medewerking van Cushny en Macdonald. 4. Omkooperij. Nordwall: 1. Verzamelen van inlichtingen voor industrieele en militaire spionnage. 2. Sabotage in Ivgres met medewerking van een Russisch ingenieur. 3. Betaling van 5000 roebels en een bontjas aan een zekeren La- bonov voor betaling voor sabotage. Thornton worden gelijksoortige feiten ten laste gelegd en wordt als lastgever van Nord wall beschouwd. De in dit tweede Witboek genoemde di recteur van Vickers In Manchester Richards heeft verklaard dat de voorstelling dat hij of zijn collega's Sovjet Rusland tegenwerken met sabotage of met andere middelen, niet minder fantastisch is dan de bewering dat hij in Britschen geheimen dienst zou zijn. Het proces met zijn zoeklichten op de ge zichten der beschuldigden als symbool van de enorme publiciteit die het zal ontvangen, gaat nu beginnen. Men kan slechts hopen dat het dit vrceselijk opgeblazen geval tot zijn ware grootte terug zal brengen. PROCES TEGEN DE INGENIEURS VAN VICKERS BEGONNEN- ..BEKENTENIS" VAN MACDONALD. DE OVERIGE BRITSCHE BEKLAAGDEN WIJZEN SCHULD AF. MOSKOU. 12 April (V. D.» Heden Is voor het Opperste Gerechtshof te Moskou het proces tegen de Russische en Engelsche employé's van de Vickers-fabrieken be gonnen. In de beklaagdenbank namen achttien be klaagden plaats, waarvan 8 Engelschen en 2 Russchen. die bij de Vickersfabrieken in dienst zijn De zitting wordt gehouden in het Vakvereenlgingsgebouw. dat door veel politic en G. P OE.-beambten wordt bewaakt Op de publieke tribune zijn bijna alle leden van de Britsche ambassade aanwezig en vertegenwoordigers van de Duitsche, Fransche. en Italiaansche ambassade. Als Procureur-Generaal treedt op Prof. Winsjinski, als zijn plaatsvervanger Rogofski. Op de publieke tribune bevinden zich vele vertegenwoordigers van het Roode Leger en van de Marine en veel juridische adviseurs van het Volkscommissariaat van Buitenland sche Zaken. De beklaagden worden door acht advocaten verdedigd. Tegen den middag werd dc zitting met een kort woord van den President Van het Ge rechtshof Ulrich geopend. Nader wordt gemeld: In het Vickersproces is Woensdag dc dag vaarding voorgelezen. Het trok dc aandacht dat MacDonald zich afzijdig hield van de overige Britsche verdachten, die ontkenden. Tal van ambtenaren der Gepeoe zullen als getuigen optreden. Daar er in eenige ge vallen sprake is van .staatsgeheimen, neemt men aan dat de zitting zoo nu en dan niet openbaar zal zijn. De acte van beschuldiging in het Vickers proces, die door de pers wordt gepubliceerd, is zeer omvangrijk. Als zwaartepunt van de beschuldiging tegen de Engelschen worden de verklaringen van ingenieur MacDonald beschouwd. MacDonald zou hebben verklaard, dat hij te Slatoust in connectie is gekomen met den Rus Goesef. wien hij zou hebben aangespoord, hem berichten uit het Oeralge- bied te bezorgen op economisch, politiek en militair terrein. Hij zou Goesef daarvoor be loond hebben met geld en levensmiddelen. Vooral aanwijzingen over de Russische oor logsindustrie zouden zeer waardevol voor hem zijn geweest. Ook de tweede beschuldigde, Tornton, zou in verbinding hebben gestaan met een aantal Russen, die hem politieke, economische en militaire mededcelingen zou den hebben gedaan. Verder beweert dc acte van beschuldiging, dat MacDonald uit Lon den de aanwijzing zou hebben gekregen in de Russische electriciteitsindustrie sabotage werk te verrichten. MOSKOU, 12 April. in het Vickers-pro- ces heeft de Engelsche ingenieur MacDonald zijn schuld bekend in de hem ten laste ge legde feiten. Alle Russische employé's van Vickers. die bij deze zaak betrokken zijn, heb ben eveneens bekend. De overige Engelsche employé's der onder neming hebben, naar verluidt, iedere schuld ontkend.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5