PRINS WILLEM VAN ORANJE. 1 KUNSTOOGEN HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 15 APRIL 1933 Vader des Vaderlands. Voor Godt wil ick belijden End sljner grooter macht, Dat ick tot gheenen tijden Den Conlnck heb veracht: Dan dat ick Godt den Heere, Der hoochster Majesteyt, Heb moeten obedieeren, In der gherechticheyt. (Wilhelmuslied) Louise de Coligny. Oranje's binnenlandsche politiek is gericht op de eenheid der zeventien gewesten en de vrijheid van godsdienst, de buitenlandsche op het verkrijgen van de begeerde vrijheden van den koning als voorwaarde voor den te rugkeer onder diens gezag eerst, en later, na de afzwering van Philips, op het verleenen van dit oppergezag, aan een ander, om van die zijde hulp te ontvangen. In zijn binnenlandsche politiek heeft de prins slechts zeer gedeeltelijk zijn doel bereikt, in de buitenlandsche in het geheel niet en in beide gevallen is hy bij het volk zelf op moeilijkheden gestuit, die niet In overeenstem ming waren met de hem verschuldigde dank baarheid. Terecht mocht echter tenslotte Oranje er trotsch op zijn, dat de Vereenigde Nederlan den hun vrijheid zonder hulp van buiten hebben kunnen bevechten. 's Prinsen binnenlandsche staatkunde triomfeert aanvankelijk in de pacificatie van Gent, van 1576, den vrede tusschen alle ze ventien gewesten, waarbij aan wederzijdsche verlangens wordt toegegeven en waarin een beperkte godsdienstvrijheid van katholieken in de Noordelijke en voor Calvinisten in de Zuidelijke Nederlanden wordt vastgelegd. Schoon resultaat van Oranje's streven naar verdraagzaamheid, dat echter al te spoedig te loor gaat. In hetzelfde jaar consolideert zich zijn hui- sélijk geluk zij het voor .slechts weinige jaren, door zijn huwelijk met Charlotte de Bourbon, het eerste volmaakt goede huwelijk. Voldoening brengt hem ook zijn intocht bin nen Brussel, een jaar nadat de Spaansche furie (de muiterij der Spaansche soldaten) Antwerpen geteisterd heeft, hetgeen de di recte aanleiding wordt tot de aaneensluiting te Gent. Tien jaar geleden vertrok de prins als balling uit Brussel, de stad, die hem nu met zoo groote vreugde Inhaalt. Eilaas, terzelfder tijd is men te Gent de eenheid reeds aan het verstoren door het ge stook van Datheen en andere ultra-calvinis ten tegen de katholieken en tegen 's prinsen verdraagzaamheid, een haat zaaien, dat in het Zuiden beantwoord wordt met de aaneenslui ting van de Katholieken tot de Unie van At recht. Het vertrouwen in den prins gaat verloren, de godsdienstvrede van Brussel mis lukt. Is het wonder, dat de Zuidelijken in Parma een beschermer zien? De afscheiding der Zuidelijke gewesten, op enkele steden na. Is voltrokken, Oranje's ideaal geschonden. Als reactie volgt in 1579 de Unie van Utrecht, ge sloten op initiatief van 's prinsen broeder Jan van Nassau, die stadhouder van Gelder land is; een eerste Grondwet, door den prins slechts na aarzeling geteekend, omdat zij te veel ruimte aan de Staten zelf overlaat ter re geling van de godsdienstkwesties. Schier even moeilijk als de strijd tegen Spanje is die tegen innerlijke verdeeldheid, particularisme en verraad. Door het verraad van Renneberg, stadhouder van Groningen, Friesland en Overijsel gaan met Groningen tal van steden in deze gewesten voor den Prins verloren. Een compensatie is de over gang van Amsterdam, dat nog altijd Spaansch gebleven was. Haarlem was reeds eerder aan 's prinsen zijde teruggekomen. In de verga deringen der Staten der afzonderlijke gewes ten viert het particularisme hoogtij, ieder ge west, iedere stad heeft eigen rechten. Meer malen vergeefs waarschuwt de prins tegen zooveel verdeeldheid, te gebieden heeft hij echter niet en anders dan door overreding- kan hij geen eenheid bewerkstelligen. In 1582 valt de aanslag van Jean Jaureguy. gevolg van de vogelvrij-verklaring van den Prins en den banvloek over hem uitgespro ken, waarop hij geantwoord hoeft in dat be roemde verweerschrift de Apologie, gericht aan de Algemeene Staten, waarin hij Philips' beschuldigingen weerlegt. Het antwoord van de Staten is de afzwering van Philips in 1581. Een indirect gevolg van den aanslag is do dood van Charlotte de Bourbon, die zich bij de verpleging van haar echtgenoot te weinig ontziet. Men bewaarde aan haar sympathieke herinneringen. Voor de kinderen van Anna van Saksen, waaronder de 14-jarige Maurits, was zij een liefderijke moeder. Kort tevoren is Juliana van Stolberg, de eerbiedwaardige, zwaar beproefde stammoeder der Oranjes op den Dillenburg gestorven. Voorwaar tegen over politieke voldoening staat zwaar per soonlijk leed! Op de afzwering van Philips bouwt Oranje zijn Fransche politiek, die weinig instemming gevonden heeft. Van-de onbetrouwbare Elisa beth van Engeland verwacht hij geen hulp. echter wel van Frankrijk, derhalve wordt den graaf van Anjou de voogdij over deze landen opgedragen. Na den aanslag van Jaureguy bieden nochtans de Staten den prins grafelijke waardigheid aan. benevens bezittingen en aanzienlijke inkomsten, een niet meer dan billijke compensatie voor wat hij den lande geofferd heeft. Anjou, teleurgesteld, veroorzaakt binnen Antwerpen de Fransche furie, de plundering der stad, die het einde zijner heerschappij beteekent. Het falen zijner buitenlandsche politiek op dit punt is Oranje nogal kwalijk genomen. Een terugslag ondervond zijn vier de vrouw er van, Louise de Coligny, die hier als frangaise altijd koele bejegening heeft on dervonden. Is het wonder, dat Oranje voor de vierde maal verlichting van huiselijke zorgen zocht in een huwelijk? Met den val van Anjou toch valt samen het verraad van Jan van den Berg. zwager van den prins nog wel, den stadhouder van Gelderland, die naar den vijand overging. Het is alles weinig bemoedi gend. Het vierde huwelijk van Oranje is ook gelukkig geweest, Frederlk Hendrik is een zoon uit dezen echt. Maar ook ditmaal was het huwelijk van korten duur, en nu door den dood van den Prins zelf. Mocht men den prins ln menig opzicht te genwerken, ontzaggelijk was bij het volk zijn populariteit geworden. Toen Holland en West-Friesland vrij geworden waren, was dat wel gebleken. „Vader Willem is gekomen" Juichte het te hoop geloopcn volk, „Vader Willem" werd en bleef zijn eerenaam, en nau welijks is er een betere te bedenken. Waar hij kwam, in Brussel, in Utrecht, overal was er groot feest, en steeds deed de prins zich als uiterst smpathiek kennen. Een-en vijftig jaar oud is Willem van Oranje een door zorgen geteisterd, maar niet gebro ken man geworden, gelouterd door leed, ii geenen deele meer de zwierige edelman van vroeger, maar een diep vroom en diep ernstig mensch. Zoo komt de dag, dat de Vader des Vaderlands tevens de martelaar zal worden van den vrijheidsstrijd. Charlotte de Bourbon. Op 10 Juli 1584, terwijl hij in het Delftsche Prinsenhof uit de eetkamer de trap afkomt, valt hij door de hand van Balthazar Gerards, den omgekochte, die gunsten van zijn slacht offer verkregen heeft en van het hem gege ven geld pistolen kocht. Niet beter kan blij ken. hoe Oranje van de nooden des volks voortdurend vervuld was, dan uit de histori sche woorden, stervende uitgesproken: ..Mijn God, mijn God, heb medelijden met mij en met dit arme volk". Zij sluiten aan, bij wat hij nog voor de opstand uitbrak sprak in den Raad van State, de zoo bij uitstek toegewij de woorden „So laet ons dan 't samen met eendrachtigen herte ende wille de bescher- minghe van dit goede volck aengrijpen". Tus schen beide volzinnen ligt zijn levenstaak, zijn roeping besloten en beter dan met deze eigen woorden ware zijn beteekenis niet te schetsen. De eenheid, die hij zoozeer heeft voorge staan, heeft hij niet meer gezien, maar hoe beproefd zijn beginsel was, is later bewezen, toen het volk, waarvoor hij alles gegeven heeft, dat er te geven was, zijn wapenspreuk kon overnemen en met fierheid „Ik zal hand haven" in zijn vaandel schrijven. STADSNIEUWS UITGAAN. Het Don Kozakkenkoor tè Haarlem. Het programma voor het concert van het Don Kozakkenkoor onder leiding van Serge Jaroff op Dinsdag 18 April in den Stads schouwburg te Haarlem vermeldt o.m. de volgende liederen: Herr, erbarme Dich! (Lvovsky); Gott, bewahre<P. Tschesnokoff) Wenn Du in Dein Reich kommest (W. Kalin- nlkoff); Vater unser; Volkslieder (I. Dobro- wen); Russische Dorfscherze (K. Schwedoff); Der rote Sarafan (A. Warlamoff): Abend- glocken, arr. v. Serge Jaroff; Der Wallgraben tP. Tschesnokoff); Schwarze Augen, arr. v. K. Schwedoff: Auf der Petersburger Land- strasse; Don Kosakenlied, arr. v. Gretchani- noff. Louis Davids. Maandag 17 April 2en Paaschdag' komt Louis Davids met zijn gezelschap een vroo- lijken avond geven in de Gem. Concertzaal, met medewerking van de bekende voordracht kunstenares Stella Seemer, Fernandes Lolita, Spaansche danseres, en Les ttenomondos. Universal artisten. De begeleiding is van H. Davids. CHRISTELIJKE BOND VAN PERSONEEL IN PUBLIEREN DIENST. De afdeeling Haarlem van den Nederl. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst bestaat 25 jaar. Zaterdag 22 April recepteert het bestuur van 3.30 tot 5.30 uur in liet ge bouw Lange Margarethastraat 13. 'S NACHTS GEEN SLAAP. OVERDAG GEEN RUST. Nu zenuwrheumatïek verdwenen. Tot goed voorbeeld van anderen, die mis schien aan dezelfde kwaal zouden kunnen lijden waaraan zij zelf leed. schrijft een dankbare vrouw ons als volgt: „Het vorige jaar kreeg ik een ernstige aanval van zenuwpijnen in het been; over dag vond ik geen rust, 's nachts kon ik niet slapen, om maar niet verder te spreken van de intense pijnen die ik leed. Verschil lende middelen brachten mij weinig of geen verlichting, tot een vriendin mij aanraadde Kruschen te probeeren, omdat zij zelf er suc ces mee had gehad, toen zij op dezelfde ma nier leed als ik. Ik ben nu zoo dankbaar dat ik haar raad opvolgde! Vanaf den'alteneer sten flacon Kruschen voelde ik al een ver betering en tegenwoordig ben ik absoluut vrij van pijn cn slaap 's nachts uitstekend. Van deze verklaring mag U naar goeddun ken gebruik maken, want ik ben nu uiterst dankbaar voor het succes dat ik verkregen heb". Mevr. H. C. Zoovele pijnen waaraan de menschen lij den. hebben alle een en dezelfde oorzaak hardlijvigheid. Niet alleen geregeld maar ook volledig moeten dagelijks alle afvalpro ducten der spijsvertering verwijderd wor den. Ischias, evenals spit en rheumatiek worden meestal veroorzaakt door een teveel aan urinezuur, hetwelk zich heeft opge hoopt. Kruschen Salts zal dit overtollige urinezuur en andere afvalstoffen, die de ge zondheid benadeelen, langs de natuurlijke wegen, zacht en volkomen verwijderen. En omdat de „kleine dagelijksche dosis" Kru schen Salts Uw inwendige organen regel matig en volkomen vrijhoudt van alle afval producten kunnen kwaadaardige stoffen als urinezuur zich nooit meer ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv. Ingez. Med.) HUISVLIJT VOOR WERKLOOZEN DE TENTOONSTELLING IN DE GEM. CONCERTZAAL. Donderdagavond is in de benedenzalen van het Gemeentelijk Concertgebouw de ten toonstelling geopend van werkstukken, die op initiatief van het bestuur der afdeeling Haarlem van den Volksbond tegen Drank misbruik georganiseerd is en waarvan we •in ons vorig nummer reeds een beschrijving gaven. Deze opening geschiedde in tegen woordigheid van een aantal genoodigden door Burgemeester Maarschalk. De voorzitter der afdeeling, de heer H. M. E. van Dobben, sprak een kort welkomst woord. Hij dankte alten, die tot het welsla gen van deze tentoonstelling hadden mee gewerkt en nog zullen meewerken, o.a. het gemeentebestuur van Haarlem voor het be langeloos afstaan van de zalen en van de plantverslering; het Centrum-Comité van de Vereeniging Koninginnedag, dat het bestuur bij het oren niseeren zoo schitterend ter zijde heeft gestaan; de jury, die de vooxwerppen beooa-cteeld en bekroond heeft; het muziek directeur de heer H. Th. Lindenfoorn; het gezelschap „Orpheus" uit Haarlem-Noord, ensemble wan mevrouw Rie van Eden en de talrljkCjbngcdames^tiie bij alles behulpzaam zijn. Spreker deelde mede, dat het bestuur ge meend had, de ongelukkige wex'kloozen nut tig en aangenaam te moeten bezighouden, want 'hoe meer getracht wordt den geesel der werkloosheid te bestrijden, hoe beter dat is. Hij hoopte tenslotte, dat er vete loten ver kocht zulten worden en verleende daarna het woord aan Burgemeester Maarschalk voor de openingsrede. „Behalve de groote materie el e ellende", aldus spreker, „die het gevolg is van de huidige tijdsomstandigheden, is vooir allen, die krachtens hun ambt of werkzaam heid belangstellen in het behoud van het cultureel peil van ons volk, wel een van de grootste zorgen, het moreele gevaar verbon den aan de algemeene en langdurige werk loosheid, die wij thans kennen. De gedwon gen rust, de gewoonte van nietsdoen, doodt langzamerhand den werklust, doet het ka rakter verslappen en schept helaas gunstige voorwaarden voor de ontwikkeling van de sluimerende minder goede eigenschappen en neigingen. Voor zooveel in haar vermogen ligt is de overheid werkzaam om deze geva ren, zooveel mogelijk te voorkomen of te be perken, maar de groote omva.ng van de werkloosheid en de beperkte middelen, waarr over thans kan worden beschikt, vormen een beletsel om in dit opzicht alles te doen, wat, ook naar haar meening, nuttig en wensche- lijk ware. Het is dan ook met zeer groote waardeering en ingenomenheid, dat liet ge meentebestuur kennis neemt van particuliere werkzaamheid op dat gebied en niet aarzelt dit initiatief te steunen en te bevorderen waar en hoe zulks mogelijk is. De vorm. waarin gij op deze wijze uw doel, bestrijding van drankmisbruik, tracht te bevorderen, mag wel zeer gelukkig genoemd worden. Ik maak daaruit op, dat gij en naar ik meen terecht uitgaat van de meening, dat meer dan allerlei vertoogen en brochures, hoe noodzakelijk en nuttig deze in sommige om standigheden zijn, de directe bestrijding van de oorzaken dier maatschappelijke kwaal en het voorkomen der aanleiding, bevorderlijk is voor uw streven. Bovendien bestrijdt gij daardoor andere maatschappelijke euvels en doet dat in een vorm, die meer het karakter heeft van aantrekkelijke ontspanning, dan vair moeizame inspanning. De beteekenis daarvan, zoowel voor de werkloozen zelf. als voor de maatschappij in het algemeen, mag niet worden onderschat. Voor de werkloozen zelf, vooreerst door den invloed, dien uw werk heeft op het gezins leven. dat door verschillende levensrichtinT gen en levensgewoonten vooral den laatsten tijd zoo zeer wordt bedreigt. De gelegenheid, die gij geeft voor huisvlijt, zal den lust tot bezigheid in eigen huis aan- kweeken en de huiselijkheid bevorderen. Vervolgens door het vethoogen van de levensvreugde, die in deze omstandigheden zoo hoogst noodzakelijkheid is en, voor de jongeren vooral, door den invloed op de karaktervorming, die van beslissende be teekenis zal zijn voor hun verdere teven, Voor de maatschappij is het van zooveel be lang, omdat nuttige regelmatige bezigheid het gevoel voor rust en orde bewaart en ont wikkelt, rust en orde, de onmisbare elemen ten voor het pogen om tot betere maatschap pelijke verhoudingen te geraken en te stre ven naar verhooging van de algemeene stof felijke welvaart. Arbeid is noodzakelijk, niet alleen ter wille van de stoffelijke profijten daaraan verbon den. maar evenzeer tot instandhouding van de geestelijke en lichamelijke krachten van loet volk. Dat gij daaraan, zij het op bescheiden, maar toch ook voortreffelijke wijze medewerkt, maakt uw werk zoo bijzonder waardevol. Moge deze tentoonstelling van door werk loozen vervaardigde voorwerpen de belang stelling trekken, die zij verdient, de vervaar digers sterken in hun besluit om in dezen tijd van gedwongen werkloosheid te trach ten hun werklust en werkkracht te behouden en tevens vele anderen opwekken om naar het behoud dier eigenschappen noodzakelijk voor den terugkeer naar normale maat schappelijke'toestanden, eveneens met alle krachten te streven. Met den wensch, dat ook voor uw ijverig bestuur de resultaten dezer tentoonstelling voldoening mogen geven en uw leden mogen aansporen, deze zeer nuttige actie krachtig voort 'te zetten, verklaar ik deze tentoon stelling geopend". De Voorzitter deelde daarna den uitslag van de bekroningen mede. Deze is als volgt: Eerste prijs No. 57, een kast, vervaardigd door Pieter de Prie. Tweede prijs No. 251, een koperen staande lamp van H. Posthumus. Derde prijs No. 243, een poppenhuis, van F. K. Lasarcz. Vierde prijs No. 247, een schilderij, van P. Naastepad. Vijfde prijs No. 1, een marmeren inktstel, van H. J. A. Orth. Zesde prijs, No. 208, een kerkje, van Th. van Dijk. Zevende prijs No. 89, een klok, van A. van den 'Bogaerdt. Achtste prijs No. 84, lamp van figuur- zaagwerk, van F. Kristal. Vervolgens werd een rondgang' door de zaten gemaakt. De belangstelling voor de prachtige voorwerpen was algemeen. GECOMBINEERD CONCERT. Wij maakten melding van het gecombl neerd concert door het Doopsgezind zang' koor en de Liedertafel Haarlem's Zanggenot te geven op 20 April. Als begeleider van het kinderkoor noemden we den heer Gosse Kroese. Echter zal niet hij, doch mej. Dolly Jacobszoon begeleiden. JUBILEUM W. CLITEUR. Woensdag was het 25 jaar geleden dat de heer W. Cliiteur, opperman bij de bestra ting bij Openbare Werken; in gemeentedienst trad. De Jubileum-Vereenaging van Openbare Werken ontving den jubilaris, die met zijn familie per auto van zijn woning was ge haald, tegen half 6 in de Stads Doelen, waar hij werd toegesproken door zijn collega, den heer G. van Bilderbeek, en door den waar nemend en hoofdopzichter den heer M. L. Lindhout, die hem namens de Vereeniging een theekast, een electrische lamp, en een tafelkleed aanbood. De oudste zoon van den jubilaris dankte namens zijn vader voor de gelukwenschen en de geschenken. De zaal was aardig versierd door de wel willendheid van Den Hout en de Plant soenen. ARROND.-RECHTBANK. Letsel door schuld. Een inwoner van IJmuiden stond Donder dag terecht omdat hij op 1 October op den Rijksstraatweg onder Santpoort als bestuur der van een vrachtauto een voetganger had aangereden tengevolge waarvan deze zoo' danig' lichamelijk letsel opliep, dat hij ge durende eenigen tijd zijn gewone bezigheden niet heeft kunnen waarnemen. De aangeredene Spanjaard liep op den berm van den weg, toen hij volgens zijn ver klaring plotseling ter aarde werd geworpen en het bewustzijn verloor. Getuige Kooistra verklaarde, dat hij met een paard bespannen melkwagen op dien weg reed en zag dat Spanjaard vóór hem den weg overstak om aan de overzijde 'ge komen langs den berm zijn weg te vervolgen. Hij had juist den berm bereikt, toen Kooi stra achterop gereden werd door verdachte, die met groote snelheid reed. Van den tegen- overgestelden kant kwam ook een auto en verdachte beproefde langs den melkwagen te komen, voordat de andere auto was ge naderd. Nauwelijks voorbij den melkwagen moest hij toen scherp naar rechts uithalen om de andere auto te ontwijken en daar de weg zeer glad was, slipte verdachtes auto, waardoor de voetganger werd geraakt. Een andere autobestuurder, die achter den melkwagen reed, was van oordeel, dat ver dachte, gezien de gladheid van den weg, veel te snel had gereden. Verdachte beweerde, dat hij niet bizonder snel had gereden en dat hij den melkwagen best kon passeeren voordat de andere auto kwam, maar de voetganger zou te laat zijn overgestoken. De president wees erop, dat snijden bij een gladden weg gevaar oplevert en dat verdach te achter den melkwagen had moeten blijven tot de tegenliggende auto was gepasseerd. De Officier van justitie achtte verdachte schuldig, omdat hij niet had mogen snijden en met te groote snelheid heeft gereden. Ge- elscht werd 75 boete. Tram contra brandweer-auto. In hooger beroep diende de zaak tegen den trambestuurder, die door den kantonrechter was veroordeeld tot 30 boete, omdat hij onvoorzichtig zou hebben gereden, waardoor een botsing tusschen een wagen van lijn 1 en een auto van de brandweer ontstond. De agent van politie Nijhuis, die zich op Zondagavond omstreeks 10 uur op het Stationsplein bevond, hoorde een brandauto door den Kruisweg komen en omdat een tramwagen van lijn 1 juist den Kruisweg wild inrijden, stak de agent de hand op. De trambestuurder reed echter door en toen de tram den hoek van den Kruisweg was ge naderd, was daar ook de brandweerauto, waardoor een botsing onvermijdelijk was. Beide rijtuigen werden beschadigd. Uit het verhoor bleek, dat de agent zich bi.1 het trottoir vóór Heck's lunchroom be vond. Getuige meende, dat de bestuurder hem had moeten zien, doch de bestuurder verklaarde den agent niet te hebben gezien en evenmin de sirene van den brandweer auto te hebben gehoord. Ditzelfde verklaarde ook een passagier, die naast den bestuurder stond. Uit verklaringen van andere getuigen bleek dat de sirene niet doorloopend geloeid had. Ja. tusschen Parklaan en Lange Molenstraat niet was gehoord, toen de sirene daar weer begon was het al te laat. De Officier van Justitie was van meening. dat niet is komen vast te staan, dat de bestuurder de sirene gehoord heeft en evenmin, dat hij den agent gezien heeft, want deze stond niet in de gezichtslijn en de bestuurder moest zijn aandacht aan links schenken, aangezien hij links moest afzwen ken, terwijl de agent rechts stond. Spreker was niet van oordeel, dat de trambestuurder onvoorzichtig had gereden en eischte vrij spraak. Onttrekken van goederen aan beslag. Een hoekje van de rechtszaal deed denken aan een verkoophuis; daar stond een buffetje waarop een pot met een clivia, daarnaast een tafel met een radiokastje en toebehooren, voorts lag daar een regulateursklok naast een pendule, tenslotte een gemakkelijke stoel en theekastje en een paar rollen zeil; genoeg dus o mer een bescheiden kamertje bewoon baar mee te maken. Al die goederen waren stukken van over I tuigingin de strafzaak tegen een bewoner van Haarlem, die er van beschuldigd werd die goederen aan een deurwaardrs beslag te hebben onttrokken. Het beslag was gelegd wegens belasting schuld en verdachte was als bewaarder aan gesteld, ofschoon hij had beweerd, dat de goederen hem niet alle toebehoorden; zooals men weet is dit voor den fiscus geen bezwaar. De belastingambtenaar, die het beslag had gelegd, verklaarde, dat, toen hij op 23 Nov. de goederen zou verkoopen. deze niet meer In de woning aanwezig waren, later vond de politie ze op een zolder en nu stonden ze hier. Een getuige kwam verklaren, dat hij inder- I tijd geld geleend had aan verdachte en dat verdachte de inbeslag genomen meubelen van hem had gehuurd, daar waren contracten van opgemaakt. Deze getuige zei goederen uit verdachtes woning tc hebben gehaald, maar nu kwam de verrassende mededeeling. dat de inbeslag genomen, in de rechtzaal aan wezige goederen, niet de zijne zijn en ver dachte zei er nog bovenop, dat de in de rechtzaal aanwezige goederen niet de door den deurwaarder in beslag genomen waren, de deurwaarder herkende ze echter wel dege lijk als dezelfde. Nu kwam nog een getuige, die vroeger bij verdachte in den kost is geweest, vertellen, dat ook hij goederen uit de woning van ver dachte had gehaald op last van verdachte en deze getuige herkende wel de aanwezige goéderen als uit de woning van verdachte afkomstig. Verdachte beweerde dat hij boven- en benedenkamers had; de deurwaar der had beneden beslag gelegd, maar de in de rechtzaal aanwezige meubelen stonden I boven; 't waren precies zulke meubelen als beneden. 't Komt er dus op neer, dat verdachte wel erkende goederen uit zijn woning te hebben vervoerd en ook dat de in de rechtzaal aanwezige door hem vervoerd zijn. maar hij ontkende, dat dit de in beslag genomen goederen waren. Waar dan die andere ge bleven zijn, hangt in de lucht; dat zouden dan die zijn van den getuige met zijn con tracten. De Officier eischt tegen verd., die al meer veroordeelingen heeft ondergaan 3 maan- I den gevangenisstraf.. Mr. Schreurs. de verdediger, refereerde zich wat het feitelijk deel betreft, aan het oor deel van de rechtbank. Verdacht was van meening. dat hij niet schuldig was. j Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen, j leveren wij iiatuurpetrouwaan onze Patiënten. F. Ad. Müller Söhne, Wiesbaden. In Amsterdam Inst. voor. physische Therapie, Keizersgracht 489 van 19 tot cn met 22 April 1933. (Adv. Ingez. Med.) FINANCIEELE BERICHTEN EERSTE NED. SCHEEPS VERBAND MIJ. De Eerste Neclerlandsche Scheepsverband I Maatschappij maakte in 1932 een winst van f 561.687 (v.j. f 670 016), welke naar de cri- sisreserve zal worden overgebracht. GEEN DIVIDEND HAZEMEYER. De fabriek van eleotrische apparaten v.h. F. Hazemeyer te Hengelo zal over 1932 geen dividend uitkeeren (v.j. 5 pet.) HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERING. De Hollandsche Sociëteit van Levensverze kering zal een dividend uitkeeren van f 100 (v.j. f 120) per aandeel. Het totale verzekerde bedrag is gestegen tot f 109.580.000, de winst bedraagt f 474.941 (v.j. f 938.457). JAARRESULTATEN. De Koninklijke Maatschappij De Schelde zal over 1932 geen dividend uitkeeren. De N.V. Bank voor Onroerende Zaken be- haalde in 1932 oen voordeelig saldo van I f 130.643 (v.j. f 138.803). Er zal een dividend van '6 pet. worden uitgekeerd (onveran derd). De N.V. Maatcchanoii van Brandverzeke ring voor het Koninkrijk der Nederlanden, gevestigd te 's Hertogenbosch, zal een divi dend van f 10 per aandeel uitkeeren. Volgens de Agence Economique et Finan- ciere. zal het boekjaar der mijn Laura en Vereeniging te Eygelshoven afgesloten wor den met een klein saldo, dat op nieuwe reke ning zal worden overgebracht. SCHEEPVAARTBERICHTEN HALCYON LIJN. Stad Arnhem 12 van Bagnoli. VredenbuTg 13 van Vlaardingen naar Pto. Ferrajo. JHOLLAND—OOST-AZIëLIJN. Radja 13 van Amsterdam te Bremen. Arendskerk 13 van Rotterdam te Amster dam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bïlderdijk 12 van Rotterdam n. New York. Lochgoil 13 van Vancouver te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein 12 van Rotterdam te Hamburg Rietfontein (uitr.) 13 be Port Said. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN Amstelkerk (uitr.) 12 van Dakar. HOLLAND—AUSTRAUë LIJN. Gaasterkerk (uitr. 13 te Fremantle. ROTTER DAMSCHE LLOYD. In^- poera (uitreis 13 9 v.m. te Marseille. Baloeran 13 8 v.m. van Rotterdam te Bs tavia. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alehiba thuisreis 12 van Rio Janeiro.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 16