STOFFEN GERZON GROENTJES I Witte Krui* EEN KIJKJE DOOR HET POLITIEKE VENSTER VEAAG PERSONEEL AANBOD PERSONEEL TE HUUR GEVRAAGD TE HUUR TE K©@P GEVRAAGD TE KODP DIVERSEN KUNSTTANDEN en GEBITTEN 15 80 HAARLEM'S DACBLAD DINSDAC 18 APRIL 1933 De komende verkiezingen. (Van onzen parlementairen correspondent). Den Haag, 15 April. Wanneer we twee weken ouder zijn. hebben we de verkiezingen voor de Tweede Kamer al weer achter den rug. We hebben gestemd, de uitslagen zijn bekend geworden, we weten dan, welke groepen gewonnen of verloren hebben, we weten ook. in welke mate ze ge wonnen of verloren hebben. En al zullen we over twee weken zeker nog niet weten, hoe het nieuwe ministerie zal samengesteld zijn, we bezitten in ieder geval dan feiten en cij fers, waarop we kunnen bouwen, waarop 't niet al te gewaagd Is voorspellingen te doen hooren. Hoe het ministerie zal zijn samengesteld hangt ten nauwste samen met den uitslag der verkiezingen, lilen regeering zonder meer derheid in de Kamer kan niet werken in de tijden, welke wij nu beleven, economisch zwaar, zal zelfs een regeering zonder krach tige Kamer, d.v/.z. zonder een duidelijk spre kende meerderheid in een of andere richting, moeilijk goed kunnen werken. Want er zullen nog diep-ingrijpende maatregelen moeten worden voorgesteld. Zoodat de hoofdzaak op het moment is: hoe zal de nieuwe Kamer er uit zien? Wanneer men die vraag zich gaat stellen op een oogenblik, waarop men enkele minu ten geleden weer de meest verschillende ver kiezingsblaadjes heeft doorgenomen, of zich heeft pogen te realiseeren wat het zeggen wil, dat in den lande 53 partijen en partijtjes dingen om de gunst van den kiezer, of zich een oogenblik overgeeft aan wat men zoo juist op het achterbalcon van de tram heeft opgevangen van een ongekende verscheiden heid van meeningen, dan begint men het ge voel te krijgen van een man, die aan alle kanten door blinde muren is omgeven. Is het üherhaupt mogelijk, ook maar eenige voor spelling te wagen op eenigszins dragelijke gronden over den uitslag der verkiezingen? Een mensch, die voor een onoplosbaar pro bleem .zit. een probleem, dat maar uiterst weinig vaste punten oplevert, zoekt gewoon lijk naar vergelijkingsmateriaal. Doet men dat ook thans op electoraal ge bied. dan wordt men vanzelf gesteld voor den uitslag der verkiezingen van 1929. Toen heeft men het zien gebeuren, ook al geloofde men niet aan heel groote verschuivingen, dat er vrijwel niets veranderde. Dit was ten slotte het eenige: de vertegenwoordiger der R.K. discidente Volkspartij ging er u i t en een derde vertegenwoordiger der Groep-Kersten kwam er i n, zij 't met een gering aantal overschot-stemmen. Dat was alles! We mogen hier een waarschuwing invlech ten. Natuurlijk zal men op den avond van 26 April cijfers zien. Er zullen natuurlijk partijen zijn, die vergeleken met 1929 met tienduizen den stemmen vooruit gaan. Laat men dan zoo voorzichtig zijn met gejuich of treur nis wat te wachten, I-Iet was in '29 net eender. Toen ook was er hier en daar een werkelijk heel groote groei in stemmencijfers te con- stateeren. Maar In de zetelverdeeling kwam dat niet tot uitdrukking. De eenige oorzaak daarvan was, dal; er niet gerekend werd met den kiesdeeler. 1-Iet was in 1929 zoo, dat men voor het gebouw van eiken zetel ongeveer 6000 stemmen meer moest hebben dan in 2925. We weten natuurlijk niet hoeveel stem men precies zullen worden uitgebracht, maar tasten toch waarschijnlijk niet al te ver mis ons land kent immers de stemplicht, wat heel groote schommelingen uitsluit wan neer we zeggen, dat voor het behoud van eiken zetel ditmaal 7000 stemmen meer zullen moeten worden uitgebracht dan in 1929. Voegen we hieraan nu nog toe. dat voor eiken nieuwen zetel, boven het huidige aan tal, 40.000 stemmen ongeveer zullen noodig zijn (we nemen nu maar afgeronde getallen) dan is duidelijk, dat het sterk oploopen van cijfers in den avond van 26 April nog niet al te veel zegt, wijl de uitbreiding van de kie zerslijst moet ingehaald worden. Loopen daarentegen op dien dag de cijfers van een groep achteruit, dan is dat een zeer veeg teeken. Na deze waarschuwing vervolgen we ons betoog. In 1929 dus zagen we niet veel verandering. Oorzaken: in ons land reageert de - ütiek in het algemeen niet uitbundig op de dingen van den dag wij zijn nu eenmaal een be dachtzaam volk, al heeft deze „qualité" ook haar „défauts" en bovendien leven we onder een evenredig kiesstelsel. Zullen belde oorzaken thans een even groot en behoudenden invloed uitoefenen0 En dan gelooven we al Is voorzichtigheid geboden te kunnen zeggen van niet. De tijdens immers zijn zooveel bewogencr er gaat een crisis over de wereld, als nog nooit gekend vele groepen, welke den economi- schen welstand des lands bepalen, hangen in haar bestaan van de komende regeering af In het buitenland hebben zich politieke ver schijnselen voorgedaan van allerminst on duidelijk karakter en -wat in het buitenland gebeurt, werkt hier altijd na. Het is uit onze geschiedenis, sedert 1780 duidelijk aan te toonen. Wanneer men dan ook bij menschen met eenige politieke ervaring, die de kaart van het land kennen en gelegenheid hebben om de stemmingen te peilen, informeert naar hun indrukken, dan ls er steeds, aan welken kant ze ook staan, aarzeling te be speuren over het behoud van speciaal hun zetels. Conclusie: er zal ditmaal niet de starheid zijn, de onveranderlijkheid van 1929. De schommelingen van den electoralen Slinger zullen heviger zijn dan in 1929. Maar zal de slinger heel ver uitslaan? Zul len er groote. eclatante verschuivingen plaats hebben? En dan antwoorden we, na tuurlijk. met groote reserve en, wat men in handelskringen noemt: „vrijblijvend", dat we aan een sensatloneelen uitslag toch ook niet gelooven. We merken daartoe allereerst op. dat een derde van het aantal zetels vrijwel vastligt, d.z. de zetels van de R.K. Staats partij. Hier is een duidelijke gebondenheid aan de R.K. Kerk de afwijkingen zijn hier altijd gering geweest. Daar komt bij. dat er ditmaal twee R.K. dissidente groepen zijn, één van Prof Veraart, de ander van Mr. Arts. Deze groepen doen elkaar kwaad. In de tweede plaats merken we nog eens op, clat een partij op 26 April voor eiken Kamer zetel meer, 40.000 stemmen meer dan in '29 moet uitbrengen. M.a.w. om drie zetels te verkrijgen en drie zetels meer kan men voor de grootere groepen nog niet een ecla tante verschuiving noemen zijn 120.000 stemmen meer noodig. Dat is heel veel. We doen er op letten, dat er ook onderlinge ver schuivingen kunnen plaats hebben, welke fcetelwinst of zetelverlies kunnen opvangen. Hoeveel nuances zijn er niet in de menschen van de gezagspartijen? Het is opvallend in ons land. dat voor elke politieke leuze meer dere partijen telkens weer aan bod komen, ook al mag de totale samenstelling der leu zen en wenschen verschillen. Er is nog een overweging, welke ons op grond van de bewogenheid van den tijd wel brengt tot de gedachte van sterkere schom meling dan in 1929, maar desondanks toch een van beperkten omvang. Die ligt in de tegenstelling tusschen stad en platteland. Het platteland ten sterkste thans economisch ingesteld of om het wat zachter te zeggen: het platte land kampt voor zijn bestaan. Wanneer men in de steden hoort spreken over sterk gezag en den sterken leider, dan hoort men op het land het eerst vragen om het levens- bestaan. En op het land maakt men uit wel ke groepen men stemmen mag 'zooals deze week het advies der boerenbonden luidde), zich daarbij grondende alleen op wat de po litieke groepen in de afgeloopen periode voor den landbouw deden. Hier ligt dus ook weer de mogelijkheid, dat verschuivingen worden opgevangen, geheel of ten deele. Of de heel kleine groepen kansen heb ben? Kans is natuurlijk uitgesloten voor groe pen, die slechts in enkele kieskringen candi- daat zijn gesteld. Voorts zijn er bij, die el kander sterk afbreuk doen en mitsdien ook heel moeilijk den kiesdeeler zullen, halen. Ook zijn er aan wie sommige ervaren pei lers van de openbare meening een kans nie onthouden. We laten 't hierbij, wijl we anders namen van partijen zouden moeten gaan noemen. En daartoe zijn we niet geroepen: we moe ten objectief zijn. Na de verkiezingen. In de tweede plaats is daar de vraag, wat zal er na de verkiezingen gebeuren. Hier moeten we natuurlijk wel hypothetisch te werk gaan. Er rijst allereerst de vraag: zal de coalitie blijven? Deze vraag moeten we wat nader preciseeren. In de politieke regionen spreekt men niet meer van coalitie sedert 1918, toen de evenredige vertegenwoordiging is inge> voerd. Vóór 1918 heeft men het noodig ge oordeeld, om, ten einde een meerderheid te kunnen verkrijgen, vóór de verkiezingen een politiek verbond te sluitep ('de coalitie) ten einde door het der A.R.. C.H. en R.K. kiezers het mogelijk te maken, dat er een gezamen lijke overwinning werd behaald. De partij leiders verdeelden dan de districten bij de candidaatstelling. Thans is dat anders. Er wordt op partijen gestemd en niet in districten. Elke groep bepaalt zijn Candida- ten. En het aantal stemmen, het aantal zetels. Nadat de uitslag der stemming be kend is, wordt weer uitgemaakt of men zal samenwerken in de Kamer, zooals het thans heet. De uitslag van de stemming maakt dus uit of er voor do drie rechtsche groepen een meerderheid is of niet. Thans zijn er 53 Kamerleden van de drie rechtsche groepen wij schakelen de Kcrstengroep en de H. G. S. fractie uit, die principieel van de "saménwerkingsof populair nog "altijd gezegd: de coalitie-gedachte niets moeten hebben. Blijkt er opnieuw een meerderheid voor de drie rechtsche groepen,'dan is er geens zins onmogelijk, dab heb weer tot samen werking komt. In het verleden was er die samenwerking, er zijn gemeenschappelijke wenschen en bovendien zijn de woordvoer ders nog steeds in de Kamer blijven uitspre ken, dat ze een samenwerking der rechtsche groepen het beste vinden voor een altijdige behartiging van 's lands belangen. Nu zal men zeggen, dat in 1929 toch, on danks een meerderheid een samengaan van A.R.. C.H. en R.K. niet is doorgegaan. De oorzaak daarvan moest dan bij de C.H.- groep gezocht worden, welke zich niet bin den wilde aan een vast werkprogram van den kabinetsformateur. De C.H. fractie achtte dat niet in overeenstemming met de zelfstandigheid van de Kamerleden, dus staatkundig onjuist. Het hangt dus van den toekomstigen Ka binetsformateur af, of deze weer met een bindend werkprogram komt of niet. Er is nu een formateur, die samenwerking wenscht tusschen de rechtsche groepen, dan zal hij wel zoo verstandig wezen haar zulk een pro gram niet voor te leggen: de C.H. hebben nog geen enkele geneigdheid vertoond van hun meening afstand te doen. Wel is er ken tering gekomen bij de A.R. en R.K. frac ties. De heer Colijn heeft bij de algemeene be schouwingen in de Kamer gezegd, dat prin cipieel het gelijk is aan de zijde der C.H.- fractie. En bij de laatste algemeene be schouwingen is gebleken, dat de heer Aal- berse over deze dingen anders denkt dan wijlen Dr. Nolens. Dr. Nolens voelde veel voor een stevig program. Prof. Aalberse, toen hij in het vorig jaar de noodzakelijkheid van een parlementair ministerie betoogde, merkte op, dat minister Ruys in 1929 reeds een parlementair ministerie had kunnen brengen, wanneer hij door de fracties wel een beginselprogram had doen onderteeke nen, doch een werkprogram alleen ter kennisneming had toegezonden. Deze methode van Dr. Kuyper in 1901 beval prof. Aalberse aan, ook voor de naaste toekomst. We stellen op den voorgrond, dat alle partijleiders nadrukkelijk de noodzakelijk heid betoogden van een parlementair ka binet. Ophieuw een extra-parlementair ka binet achtte men een gevaar voor het par lementaire stelsel zelf. Houden de drie rechtsche groepen een meerderheid, dan is de kans op een rechtsch. kabinet aanwezig. Er zijn onderscheidene rechtsche men schen al is de stemming in de leidende kringen zeer verdeeld die ondanks een duidelijk sprekende meerderheid, de vrijz.- democratische groep wel om medewerking willen vragen. Men redeneert dan zoo: er moeten zeer ingrijpende saneerlngsmaatre- gelen worden genomen, het is beter, wan neer deze goedgekeurd worden door een zoo breed mogelijk deel der bevolking. De tegen overgestelde meening is: de meerderheid niet te groot doen worden, want hoe grooter de meerderheid, hoe meer kans op afwij kende en daardoor riskante stemmen. Houden de drie rechtsche groepen daaren- j tegen niet haar meerderheid in de Kamer wat dan? J We moeten voorop stellen welke ver schuivingen men ook aanbrengt in de zetel- verdeeling, of men de S.D.A.P. vijf zetels doet verliezen of winnen, of men de v.-d. drie ze tels doet verliezen of winnen» of men meent dat „nationaal herstel" zetels verkrijgen zal of dat deze groep zelfs de helft van den kies deeler niet haalt, of men meent, dat de a.-r. of de c.-h. of tie Kerstengroep winnen of ver liezen zullen altijd weer is dit uit de cij fers op te maken: voor meerderheidsvorming zijn of de R.-K. of de S.-D. noodig. Een een voudige optelling maakt dat duidelijk. De S.D.A.P. is practisch uitgesloten van de vor ming van een kabinet, sinds de heer Aalberse in November van het vorig jaar duidelijk heeft gezegd met de S.D.A.P. niet te willen samenwerken. De a.-r., c.-h. en lib. willen dat natuurlijk ook niet en de affiniteit tusschen s.-d. en v.-d. is sterk verminderd. De a.-r., c.-h. lib. en v.-d. fracties samen hebben thans 38 zetels. Zij zouden dus om te kunnen samengaan er te zamen 13 zetels moeten bij winnen. Ons lijkt dat uitgesloten, wijl, wanneer er zetelverschuiving plaats heeft, tusschen deze groepen onderling die verschuiving zich zeer wel kan voltrekken. M.a.w. de R.-K. zijn niet te missen. Komt er dan ook een breedere samenwerking, dan mag niet vergeten worden, dat de geneigd heid der R.-K. het meest nog de richting uil- gaat van de V.-D. Mee, wijl de liberalen zich nog al eens afzijdig hebben geloond bij be zuinigingsvoorstellen van het huidig kabinet en de heer Marchant zich in Den Haag een krachtig bezuiniger toonde. Wie zal kabinetsformateur worden? De beantwoording van die vraag berust heel bij de Koningin. Zij hoort hare advi seurs d.z. de voorzitters der beide Kamers, de leiders der politieke groepen in de Tweede Kamer (waarschijnlijk die der nieuwe frac ties), de vice-president van den Raad van State, de directeur van het Kabinet der Ko ningin en wie H.M. nog verder om advies wil vragen. Het hangt van het program af, dat de nieuwe formateur aan de fracties, ter ken nisneming, zal voorleggen, of hij slagen zal in de vorming van een, naar algemeenen wensch, parlementair kabinet. En invloed zal ook de persoon van den formateur uitoefe nen. Zal de heer Colijn kabinetsformateur wor den? We weten het natuurlijk niet dat is in geen enkel opzicht te voorspellen. Hierop kan van invloed zijn de mate van mogelijk heid om een ander te vinden. Kabinetsfor mateurs zijn immers niet dik gezaaid. Ook. wanneer de v.-d. fractie zou medewerken, zal toch de formateur een man van rechts moe ten wezen: een meerderheid van voorname lijk rechtsche zetels kan niet een v.-d. cachet worden opgedrukt. Zijn er R.-K. formateurs? Mr. Aalberse is er, maar deze oud-minister ambieert de func tie (die men ook wel eens een hondebaantje" noemt) niet. Dan worden nog genoemd de heeren van Schaik en Verschuur. Bij de a.-r. groep hoort men alleen den heer Colijn noemen. En van de c.-h. groep slechts Jhr. De Geer. Dr. Colijn is van een premierschap, na den korten duur van zijn eerste kabinet, niet afkeerig. Jhr. de Geer zou er toe moeten worden overgehaald. De laatste echter is weer bij de R.-K. fractie veel meer persona grata dan Dr. Colijn. Er wordt, wie ook de formateur wordt, al gemeen gerekend op het aanblijven van de ministers Deckers en Verschuur. De laatste dan misschien niet voor een. vooral in dezen crisistijd, haast niet te overzien departement als dat van Arbeid en Economische Zaken. Beide wilde men dan afzonderlijk houden. Er zijn dan twee mogelijkheden of er komt een departement bij (dat zou meer kosten: een minister en een secretaris-generaal) of volksgezondheid en' werkloosheidsverzekering wordt Binn. Zaken weer ontnomen en bij Ar beid gevoegd en het departement van Wa terstaat wordt gescheiden in den z.g. drogen en natten Waterstaat. De natte Waterstaat (d.i. de Waterstaat, waar water staat) zou dan naar Binn. Zaken gaan, de droge (spoor wegen, mijnen,, post) naar Economische Za ken. Van beteekenis is voorts, dat er ernstig' over gedacht wordt, de radio-vragen aan Waterstaat te ontnemen en te brengen of bij Binn. Zaken of bij onderwijs. Er zal voor de andere departementen, dan die van de heeren Deckers en Verschuur, die zeer waarschijnlijk als minister zullen aan blijven, ook wel titularissen te vinden zijn. Maar er zijn twee moeilijkheden we zien dan „Financiën", hoe zwaar ook. voorbij twee moeilijkheden: buitenlandsche zaken en koloniën. Wat het eerste betreft, hier hangt veel af van de vraag, of het komend kabinet de Bel- jische verdragsvragen tot oplossing wil bren gen. Men weet, dat Dr. Colijn er voor voelt ze te laten rusten in de komende vier jaren. Maar „Koloniën"? Men kan toch niet den heer de Graaff opnieuw voor die taak stellen? Minister Donner de jurist van algemeen erkende groote bekwaamheid keert niet weer. Na een bijna 8-jarig ministerschap laat hij de teugels aan anderen gaarne over. Vooral nu men hem gaarne als Raadsheer in den Hoogen Raad wil zien. Voor de andere functies worden als „papa- bili" genoemd prof. Rutgers, prof. de Savor- nin Lohman, mr. van Schaik, mr. van Rijcke- vorssel, comm. der Koningin in N.-B., mr. Frowein, prof. Slotemaker de Bruine, oud minister van Dijk, dr. Lovink, mr. de Wilde. En wanneer de v.-d. fractie mee in het ge ding betrokken wordt, hooren we de namen van de heeren Oud (voor Financiën b.v.) en Joekes (voor „Arbeid" of „Koloniën"). Naar het schijnt zal mr. Marchant, wanneer 't gaat om een krachtig kabinet en 't zou zon der hem moeten, geen ancienniteitsrechten doen gelden. Zou op de een of andere wijze, langs den een of anderen weg de liberale fractie mee werken aan de samenstelling van een kabi net al wordt dit op het oogenblik blijkbaar niet verwacht dan zijn bij die groep en kele zeer ministrabele figuren. Intusschen deze namen zijn nog slechts mogelijkheden. Wanneer 26 April voorbij ls, hooren we meer. MASSA-ONTRUIMING VAN WONINGEN. HAARLEM'S DACBLAD Prijs 1-3 regels f 0.30. Iedere regel meer 10 ets. Uitsluitend a contant. Brieven op advertenties worden gratis per auto thuisbezorgd. Drie bestellingen daags r Annonces voor deze rubriek moeten ons uiterlijk 9 uur's-och. tends bereiken om plaatsingop denzelf den dag te waarbor gen. Des Zaterdags uiterlijk 814 uur. FLINK DAGMEISJK gevraagd, niet ben. IS jaar, G.G. of ortho dox N.H. Pegasusstr. 50, Haar! Aanm. na 8 uur. MKISJE gevr., van 83 u. Loon 5. Aanm. na 8 uur 's avondt Prins Mauritslaan 116 b.d. Ju- liananaan, •veen. Gevr. in burger gezin FLINK MEISJE, zelfst. werken, hulsel, verkeer, v. d. en n. Br. G 2522 bur. van dit blad. NA DE HUURSTAKING IN AMSTERDAIVI- WEST. De kantonrechter mr. De Vries Feyens heeft uitspraak gedaan in een civiel proces tusschen de Stichting Amsterdam-West en een comité van huurstakers. In alle ruim 30 gevallen heeft de kantonrechter den eisch toegewezen, zoodat de ontruimingen voort gang kunnen hebben. Het comité van de huurstakers was niet ingegaan op het voorstel van de stichting om met de staking drie maanden te wach ten, opdat de stichting onderhandelingen zou kunnen voeren met de hypotheekbanken om een verlaging van de hypotheekrente te verkrijgen. De kantonrechter had bij de be handeling der zaak laten uitkomen, dat z.i. de huren wel te hoog waren. DAGMEISJE gevraag, uur. Afinb. na 7 uui singel 70. van S—4 Klopper- Mevrouw v. d. Veen, Terhoffstee' deweg 32, Overveen, vraagt op Mei een DIENSTBODE, goed kunnende koken. Loon 30 p.m. Gevraagd 2 Mei DAGMEISJE smakelijk kunnende koken helder werken, van S tot 8 Loon 6 p. w. Zondags vrij. Kle verlaan 218. Br. of ink Park laan 56 rö., Haarlem. DAGMEISJE gevraagd van halt- negen tot half zes. Z indvoortsche laan 157, Heemstede. Mevr. v. Dalen, Verspronckweg 157, Haarlem, vraagt een net MEISJE voor den dag. MEISJE gevraagd, boven 16 jr. van S.302.30 uur. Prins Hen driklaan 109, Overveen. BA N KETBAKIv ERIJ. Tijdelijk aank. winkel juf fr. gevr. voor pl.ni. 4 weken. P.G. 5 p. w. G 2542 bur. van dit blad NET MEISJE gevraagd halve dagen Aanmelden Woens dag 89 Jac. v. Campenstraat Heemstede NET DAGMEISJE gevraagd, 8.305 uur. Rijksstraatweg 58, Haarlem. MEISJE gevraagd, leeft, pl.m jaar, van 94 u. m. middagkost. Aanmelden Floresstraat 10S H.N. DAGMEISJE gevraagd van S.: 3 uur, niet beneden IS jaar, g. g. v. De Haan, Crayenester' laan 59 Haarlem. NET DAGMEISJE gevr., lc. w. van 8'1 uur. Zondags van 9-11 uur. Loon 4 m. kost. Gr. Markt 12, Haarlem. D. Madchen sucht SCHNEI- DERIN ftir ein Kleid zu arbei- ten. Br. m. Preisang. unter No, G 2520 an die Exp. d. BI. 2 GEKOUT. COLPORTEURS ge- aagd. "Veréischte: 50 borg, Zeer goed 'art. Br, G 2535 bur. ,n dit blad. NET MEISJE, 27 j.. d. heele j, z. betrekk. als werkster, niondel. get. v.z. Br. G 25: bur. van dit blad B. Z. a. FL. JONGE WERKSTER voor den Donderdag, voor den geheelen dag. Br. G 2523 bur an dit blad. Xet "meisje vraagt een FRISCH SLAAPKAMERTJE, berging v. fiets, prijs 2. Br. G 2550 bur. •an dit blad. Gevr. door echtp. z. k. 2 INEEN- LOOPEXDE KAMERS m. volled. pens. te Heemstede, Bennebroek Aerdenhout. Br. met voll, inl. 253S bur. van dit blad. Gevr. Mei v. doorloopend ON- GEM. GEST. OF GEMEUB. KA MERS EN TUIN met keuken- gebr. of eenv. pension, op goeden stand. Haarlem of omg. Br. G 27 bur. van dit blad. Jongelui zoeken GESTOFF. KA MERS met kookgel. 4 a 5 p. week. Br. G 2528 bur. v. d, blad. Ambten., kl. gezin, vraagt omtr. station VRIJ HUIS pl.m. 30 p. Br. G 2529 bur. van dit blad. Gevraagd begin Mei GEM. ZIT- (EN) SLAAPKAMER met och tend- en avondeten. Omtrek sta tion. Br, G 2508 bur. v, d, blad. Jong meisje zoekt FRISCH SLAAPKAMERTJE 2 p. week. mstede. Br. G 2507 bur. van dit blad. AANGEB ODEN Te huur een MOOI RUIM BO VENHUIS Kleverp., riant vUz„ bev. 5 kam., keuk., zolder, 2 bal- cons. Mei te aanv. Te hevr. Vel- serstraat 10 rood. Haarlem. RISSCHE SLAAPKAMER te huur. Mooi gelegen a. d. Zandv.- laan. Er, G 2540 bur. v.d. blad i huur. Zandvoorts emstcde. •helaan 108. HUIS MET TUIN te huur. 6 m. keuken 36 p. mnd. 1 Mei te aanv. Maxwellstr. 28, bij Leidschevaart. Haarlem. Te hr. GEZELLIG GEM. VOOR ZIT-SLAAPKAMER met degelij- ken kost. Bill. cond. Spaarne 2) Haarlem BELASTIXGMERKEN te koop gevraagd a 1 per stuk. Spaarn- wouderstraat 90, Haarlem, Te koop gevraagd DIEXBAK in g. staat, tegen billijke cond. Br. G 2549 bur. van dit blad. AANGEBODEN Ter overname: KINDERTAFEL TJE met 2 stoeltjes, opklapbaar, als nieuw, merk Naether en auto ped. Engelszstraat 46, Haarlem. Te koop PRIMA DUITSCHE PIANO merk Rünisch. Adres- Dubbele buurt 13 B, Haarlem. Te koop 2 CRAPAUDS v. sp.pr Korte Poellaan 3, I-Iaarlem. Te koop PHONOGRAAF EDISON loopt op diamant, met 25 rollen Dubbelebuurt 13B rood, Haarlem Billijk te koop goed onderhou den STUDIEPIANO. Br. G 2519 bur. van dit blad. Te lep. EIKENHOUT SCHRIJF TAFELTJE. Teslastraat 9, Hrlm. Te koop modern VOl W WAGEN- TJE. J, F. Helmersstr. ^3, Hrlm. Aangeb. BONT, mooie ge]e voa 12.50. Waschbecr f 5. Ruycha- verstraat 30 zw., Haarlem. ORGEL ter Kerksplein 15, Nieuwe a 7 uur» II UI .PMOTORRI.I W IET, Sa ch3 motor, electr. licht, compleet uit gerust, als nieuw, prij.s 125. Br. TENNIS. Jongmonsch geoef. spe ler. verzoekt opname ln be schaafde avond en/of Zondag morgenclub. Br. G 2536 bur. van dit blad, VERMIST Zondag j 1. witte met zwarte vlek RUIGII. l'OXTER. RIER in Aerdenhout, Overveen. In!, of terugbez. bij Latenstein Wagenweg 108a, tel. 15736 H'lera LEUKE BESCII. VRIENDIN ge vr. 2-125 jaar, liefst met flets, Br, G 2525 bur. v. d. blad, Net burgermeisje zoekt NETTE VRIENDIN, leeftijd 16 a 17 «v Brieven no. G 2526 bur. v. d. bl, RETOURVRACHT. Wie kan vatf uit Groningen meenemen eenige( koffers en meubelen naar Haar* lem? April of Mei. Thomsonlaatï 55, Haarlem. Wie helpt mij aan GOEDEN WAAKSCHEN HOND, tegen kleine vergoeding? P. Snel Hout markt 59 zwart, Haarlem, STOFZUIGERS Koopt geen stofzuiger contant. DENKT om Uw garantie. Wij verkoopen alléén BEKENDE MERKEN, nieuw en gebruikt vanaf 20 GULDEN of 1 GUL DEN per week. Demonstratie aan liuïs zonder verplichting* ook buiten de stad, DE STOFZUIGER CENTRALE P. ELZERMAN ZIJLSTRAAT 87 HAARLEM - TEL. 16431! Wij repareeren alle merken Stofi zuigers. Reparaties worden doos; zeer kundig personeel uitgevoerd tegen bijzonder lage prijzen, Heeft U een defecten stofzuiger^ Vraagt dan prijs. koop i PERS. MAHONIE WASCIITAFEL m. m. blad en dtio n.lcastje 4.50. c. 10j4 el traplooper, weinig gebruikt, met roeden 10. Eiken spiegel 1. Wegens vertrek. Kolkstraat 32 r Haarlem Gemakkelijke betalings-conditie# Geen verhoogde prijzen Br. no. 6513 bur. van dit blad, PRO PAG AN DA-VERKOOP NEDERLANDSCH FABRIKAAT KAMEELHAAR voor Dames- en Kindermantels/ prima kwalieit, 140 cM. breed, per Meter CLOQUE LAINE zuiver wollen japonstof, groot kleurenassortiment, 130 centim. breed, per Meter SORITA MILLE FLEURS pr. waschechte k'zijde, voor Kinderjurken en lingeries, 80 cM. br., per Meter RENATA genre tobralco, wasch- en kleurechte katoenen stoffen, van prima kwaliteit, moderne dessins, 70-80 centim. breed, p. Meter PR IJ ZEN PER METER Siij. Q&vhjk slaagt 1L zekeh./ l&mdejJxmh rtoemf iron DE POEDERS VAN HET hgwaltescioxlMxemtfyi/nen PER STUK 7 CENT. PER DOOS VAN 8 POEDERS 45 CENT. VERKRIJGBAAR BIJ APOTHEKERS EN DROGISTEN HET WITTË KRUIS X HET WITTE KRUIS X Voor Nederland; „DUTIM", OEGSTGEEST (BIJ LEIDER

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14