Paaschdagen - Bollendagen. Het Beiok^tifhsie 50e Jaargang No. 15280 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zori- èn Feestdagen Dinsdag 18 April 1933 HAARLEM S DAGBLAD Pbecfe, P. W. PEEREBOOM UITGAVE I.OCRENS COSTEB MAATSCHAPPIJ VOOR ponpür PEEREBOOM m ROBERT PEEREBOOM. COERANT-ÜITGAVEX EN ALGEMEEXE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT P ABONNEMEN1 ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f335, franco per post f355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand f032, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 072J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j_5 regels 1.75, elke regel meer ƒ035. Reclame» ƒ0.60 per regcL Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 11 regels 0.61X elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (icderen dag) 1—3 regels ƒ030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—, Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75—, Verlies andere \inger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 18 April. Een Politiek Proces Vanavond of morgen wordt te Moskou de uitspraak verwacht in het geruchtmakende „Vickers-proces", waarin zes Engelschen, employés van de Metropolitan-Vickers Cy. (de centrale der Britsche wapenindustrie) en een aantal Russen terechtstaan, beschul digd van spionnage, sabotage, hoog- en min der hoog verraad, enzoovoorts enzoovoorts. De Engelschen hebben er zich erg over op gewonden. Krijgt Reuter gelijk, dan zal de zaak tegen de Engelschen tenslotte op vrij wel niets uitdraaien. De Moskousche officier van justitie, Wisjinski, heeft wel een ver vaarlijk requisitoir gehouden, ingeleid met een paar uur politiek, gedebatteer tegen het Lagerhuis, en gezegd dat eenige Engelschen volkomen de doodstraf verdienden, maar hij eischte die tenslotte toch maar niet. En nu seint Reuter, dat „het vonnis vermoedelijk als volgt zal luiden: tegen Macdonald en Thornton elk tien jaar gevangenisstraf, te gen Monkhouse drie jaar, tegen Cushny en Nordwall een voorwaardelijke straf en voor Gregory vrijspraak. Dat klinkt bij elkaar nog vervaarlijk genoeg, maar het vermoe den wordt erbij uitgesproken dat de gevan genisstraffen tegen de Engelsche beklaag den veranderd zullen worden in verban ning, hetgeen niet Siberië beteekent, maar de mededeeling, dat zij Rusland moeten ver laten. Zoodat het heele drama er tenslotte op neer zou komen, dat het personeel van het Vickers-filïaal.naar huls wordt ge stuurd. Als dat dan wèl in de Engelsche, maar niet in de Russische pers wordt gepu bliceerd en het laatste is gemakkelijk te regelen, want dat heele stelletje staat toch onder regeeringscensuur dan zijn de En gelschen tevreden, en de Russen tevreden. Wat wilt u meer? Nu ja. u zoudt met een variant op een spreekwoord kunnen zeggen: alles gered, behalve de eer." U zoudt verder kunnen gaan, hetgeen misschien de een of teekenaar zal doen door een plaat te maken van Vrouwe Justitia, tranen stortend van onder haar blinddoek, met een weegschaal- in-gruzelementen vóór haar op den vloer. Maar die plaat zou tegenwoordig wel elke week gepubliceerd mogen worden in het buitenlandsche nieuws. En daneen po litiek proces is geen gewoon. Daar doet de weegschaal zoo vaak raar in. Hiermee wil ik geenszins beweren dat die Engelschen schuldig zouden zijn aan de be schuldigingen van sabotage, spionnage enz. tegen hen ingediend. Mogelijk zijn zij schul dig, mogelijk niet. Maar men zou zoo zeggen, dat zij of vrijgesproken of veroordeeld moes ten worden. De oplossing, door Reuter in uit zicht gesteld, lijkt meer op „Zaken zijn zaken" dan op Justitia. De verslagen van de behandeling van het proces hebben geenszins duidelijk kunnen maken of die Engelschen nu schuld hadden of niet. De Engelsch-Russische handelsbelan gen schenen een al te belangrijke rol-op- den-achtergrond te spelen. Het lijkt er veel op of zij de stille hoofdgetuigen in deze zaak waren. Overigens kan 'men moeilijk aanne men dat de Russische regeering een dergelijke vervolging zoo maar eens voor de aardigheid zou instellen, als er niets aan den knikker was. Het is niet duidelijk welk belang 'de Sovjess er bij zouden hebben zes onschuldige Engel schen te vervolgen, met geen ander gevolg dan groote herrie en narigheid met hun ge waardeerde Engelsche zakenrelaties. Sarcasme over een zaak als deze is onver mijdelijk. Ik ben niet graag sarcastisch, maar hoe kan het anders? Er zit in dit heele proces zonder twijfel veel, dat het licht niet kan verdragen Het is weer eens een „sensatie" van die ellendige soort waartoe ook de Duitsche Jodenvervolgingen behooren die in deze tijden zoo demoraliseerend op de ge- lieele menschheid werkt. Zulke dingen on dermijnen het vertrouwen steeds meer. Het vertrouwen in den ruimsten zin be schouwd. Wat wij vooral noodig hebben, waar wij vooral naar verlangen In de huidige wereldpolitiek, is de terugkeer van Recht de eenige vaste fundeering voor Gezag. En dat zien we in vele landen steeds meer be dreigd, ondanks de tallooze fraaie en minder fraaie redevoeringen vol vervaarlijke phra- sen. Alleen op den grondslag van rechtvaar digheid kan een blijvend gezag bestaan. Laat men dat erkennen en het zich blijven voor houden. Er zijn van die waarheden die on aantastbaar zijn gebleken, door alle eeuwen heen. En alle hulzen, die op los zand waren gebouwd, zijn op den duur ingestort R. P. DE N.Z. H.T. M. JtfOG ENKELE TARIEFSVERLAGINGEN. Alsnog is besloten enkele abonnementsprij zen van de N.Z.H.T.M. een kleine verlaging te doen ondergaan en wel voor de trajecten van Amsterdam aar Halfweg, Haarlem, Heemstede, Aerdenhout-Bentveld en Zand- voort en van Halfweg naar Haarlem. Deze prijzen zullen voor volwassenen met 50 cent worden verlaagd, eveneens voor het meerendeel der jongeliedenkaarten. De abonnementen met eindpunt Haarlem zullen voortaan over de geheele lijn 1 van Schoten tot. Blauwebrug geldig zijn. Mengeling van kleuren en..menschen! CEWELDICE DRUKTE BIJ DE N.Z.H.T.M. De Hyadnthenlaan in Hillegom trok veel "belangstelling. Paaschdagen Bollendagen. Zooals ieder' jaar was ook nu weer medio-April het bloem bollen-festijn bij uitnemendheid en zoo wa ren dan ook de beide Paaschdagen voor den waren bloembollenliefhebber 'cn welk recht geaard Hollander is dat niet?) een welkome gelegenheid om de oogen weey eens goed den kosi te geven. De zonnesChijn-depressie van den eersten Paaschdag was oorzaak dat deze dag (ook reeds doordat velen, om godsdienstige redenen thuis bleven) in drukte betrekkelijk sterk achterbleef bij den tweeden. Immers zonne schijn is wel de eerste vereischte om de kleu renmengeling in al haar felheid tot haar recht te doen komen en alleen dan, wanneer een vriendelijk voorjaarszonnetje gulden stra len over de bloemenpracht werpt, kan hij, die de schoonheid der velden in zijn vollen omvang in zich wil opnemen, volkomen bevre digd worden. En wij gelooven niet te overdrijven, wan neer wij zeggen dat vele duizenden op beide Paaschdagen de bloembollenvelden hebben bezocht. Onafzienbare rijen van fietsers, auto's en motorfietsen, grootëre en kleinere roepen wandelaars kwamen van heinde en verre, om de kleuren-variaties in het wereld beroemde gebied tusschen Haarlem en Leiden te aanschouwen. Ofschoon, naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, aanstaanden Zondag de velden wellicht hun kleurenschoonheid nog groot- scher ten toon zullen spreiden (wanneer en kele zachte regenbuitjes de velden zouden verkwikken) meenen wij toch met stelligheid te kunnen zeggen, dat zij, die één der beide Paaschdagen de velden hebben bezocht, waar voor hun geld hebben gekregen. Dit in tweeërlei beteekenis: niet alleen, dat zij geen spijt behoeven te hebben voor de kosten die zij aan hun vaak lange reis hebben moeten besteden, doch ook met het oog op de bossen narcissen en de trossen hyacinthen. die zij voor hpn penningen mede naar huis mochten torsen. Ergens in de buurt van de Zilk had een voortvarend koopman een oude plank op een paal gespijkerd en met dichterlijk gemoed daarop geschreven: Wie wars is van den narcis, In den hyacinth zeker vreugde vindt. Blijkbaar had de man een overvloed van hyacinthen. Behalve dezen dichterlijken bloemenverkoo- per telden wij langs de wegen nog vele an deren, die door den verkoop der gele, roode. paarse en blauwe bloemen een extra pen ningske wilden verdienen. Klein en groot was op de been en trachtte den voorbijganger zoowel losse bloemen als slingers te verkoo- pen. Meedoogenloos echter snelden de groote luxe-wagens, ronkten de hakkepoffertjes, trapten de fietsers en zwoegden de wande laars, de lange wegen door de kleuroverdekte velden af. Toch moeten haast allen wel eens hier of daar hebben stilgehouden, want, toen tegen zonsondergang de lange stoet van bol-lusligen huiswaarts keerde, was een auto, een motor fiets, een hakkepoffer of een gewone fiets, die niet was getooid met een slinger, een krans of een bouquet narcissen, tulpen of hyacin then een witte raaf. Te zwaar beladen Een automobilist zelfs was zóó enthousiast uit de bollenvelden teruggekeerd, dat hij zijn auto letterlijk onder de bloemen had bedol ven. wat tot gevolg had, dat het water in den radiator het kookpunt bereikte en een stag natie in het verkeer op den smallen weg ont stond. Doch zelfs de breedere wegen waren dik wijls nagenoeg te klein, om twee drie-assige gollath-bussen elkaar te laten passeeren. en veel stuurmanskunst werd gevergd, om zonder ongelukken den weg te kunnen vervolgen. Voertuigen van allerlei soort (met en zonder stroomlijn vervoerden de kijkers naar het bol-gebied. Onder de buitenlandsche bezoekers nam het aantal Duitsche wagens het grootste percen tage in. doch ook Belgen. Fransclien cn Engelschen bewonderden de kunst onzer Ne- derlandsche bloembollen-kweekers. Eén Ame rikaan zagen we achter elkander niet minder dan drie rolfilms wegfotografeeren Dit moge als voorbeeld gelden voor het enthouiasme, dat met alleen de Nederlander der, doch ook de buitenlander voor de bloem bollen aan den dag legt, en het is dan ook geen wonder, dat duizenden per trein en per auto, per tram, autobus, motorfiets, fiets of te voet zich naar de bloembollenvelden bege ven, om te genieten van deze specifiek Hol- landsche schoonheid. Bosch, heide, vennen, zee cn strand, het zijn alle gebieden waar de ware natuurlief hebber zich ten allen tijde thuis voelt en met volle teugen genieten kan. doch de bloembol lenvelden tusschen Haarlem en Leiden bloeien slechts één keer per jaar en de duizenden, die, hetzij snel, hetzij langzaam door deze streek heentrokken en de rijke schoonheid diep op zich hebben laten inwerken, hebben begrepen, dat men de schoonheid genieten moet voor het te laat is. Te Hillegom. Beide Paaschdagen hebben zich hier ge kenmerkt door een buitengewone drukte, de tweede dag uit den aard der zaak nog in veel grooter mate dan de eerste. Ongeveer geheel automobielend Holland heeft in de bloembollenstreek acte de pre sence gegeven: alle provincies waren verte genwoordigd. Ook onze Zuidelijke naburen waren in grooten getale aanwezng, 't aantal Belgische auto's was veel grooter dan verle den jaar, terwijl uit Duitschland slechts weinig wagens waren gekomen. Ook veie Fransche auto's waren langs den weg. Op merkelijk was het buitengewoon groote aan tal fietsers. De electrische tram die een 5 a 10 minu- tendienst reed heeft een record-aantal men schen vervoerd, vooral in de middaguren en tegen den avond waren alle wagens overvol. De „stille" achterwegen waren verre van stil en zij die ongestoord van de bloemen pracht wenschen te genieten doen beter een weekdag uit te zoeken voor hun bezoek. De bloemverkoopers en neringdoenden hebben goede zaken gemaakt De politie heeft beide dagen een zeer L. S., HET KAN NU NOG een proef te nemen met onze anthraciet. In de komende zomermaanden, zult U dan ongetwijfeld uwen zomeropslag van anthraciet bij ons bestellen. Hoogachtend, N V. STEENKOLENHANDEL v h. Fa. J. H. KRUL JR. OVERVEEN, tel. 11617 -14106 (Adv. Ivgez. Med.) drukke dienst gehad, terwijl de E. H. B. O. verschillende posten had betrokken. Den eersten Paaschdag arriveerde hier een speciale Pullmann-trein uit Parijs met een 200 Franschen die bij de firma A. C. van der Schoot de velden bezichtigden en daarna weder betrokken. De groote stoet had veel bekijks. Den tweeden dag kwamen hier eenige Duitsche treinen die eveneens veel bezoekers aanvoerden. Aanstaanden Zondag is een bezoek nog alleszins aan te bevelen. Late hyacinthen. enkele en dubbele vroege tulpen komen in bloei en maken de streek HaarlemLeiden nog tot een groote lustwarande. Bij het pontvecr te Velscn. Het was met de Paaschdagen bij het pontveer weer do drukte van alle jaren. Op den Tweeden Paaschdag veroorzaakte de dien dag in Alkmaar gehouden motorwed strijden echter een extra drukte, die zich vooral tegen den avond manifesteerde in de onafzienbare file, die zich aan de Noordzijde van het veer vormde. De politie had de handen vol werk, maar doordat al het be schikbare pontmateriaal in dienst was ge steld, behoefden de auto's enz. niet lang te wachten. Velserbeek kreeg ook z'n deel van de druk te maar elders in de gemeente, ook in IJmuiden, was het heel kalm. Tc Heemstede. Van de vroege morgenuren af reed op bei de dagen een file van auto's en fietsen langs den Heerenweg. De tram die met veel mate rieel reed. kon nauwelijks dc reizigers ver voeren. Wie van Heemstede per tram in de richting Lisse mee wilde, moest over veel geduld beschikken.En onafgebroken, tot laat in den middag bleef de drukte aanhouden. Itct wachten bij de tram in Den Hout: „Even geduld, dames en heer en Hoewel de politie geen vaste verkeerspos ten had betrokken, was zij den geheelen dag op de drukste punten op het appel om zoo noodig in te grijpen. En dat was nogal eens noodig aan de Adr. Pauwlaan en de Zand- voortschelaan. Ook aan de Spoorwegovergang aan de Zandvoortschelaan was nog al eens eenige stagnatie in het verkeer. Als de spoorboo- men maar even dicht waren stonden de auto's tot in Aerdenhout en halverwege cie Zandvoortschelaan. Overigens was de mo torbrigade gedurig in de weer langs den Dc drukte bij de pont te Velseru Heerenweg om de auto's in een file te hou den. Duizenden genoten ook in Groenendaal van het ontluikende groen. Ook de speeltuin was een aantrekkingspunt voor ouders met kinderen. Het Roode Kruis was weer den geheelen da? op het politiebureau gestatlonneerd, doch behoefde geen hulp te verleenen. Bij de spoorwegen. was het den eersten Paaschdag niet buiten gewoon druk. Het zeer drukke vervoer kwam op den tweeden dag. Toen was des voormid dags het vervoer van Amsterdam en des na middags het vervoer in omgekeerde richting zeer groot. Des middags en 's avonds tusschen 4 en 8 uur werden vóór de meeste treinen naar Amsterdam 1 of 2 voortreinen inge- lascht. De treinenloop was vrij regelmatig: enkele vertragingen van hoogstens tien minuten kwamen voor. Alles is zonder ongelukken afgeloopen. Ontzettende drukte bij de tram De N.Z.H.T.M. heeft het op de lijn naar Lei den overstelpend druk gehad. Men. heeft bij de tram geen heugenis van nóg zulk een drukken dag. Vooral op den Tweeden Paasch dag was het vervoer geweldig. Behalve dat een tien-minuten dienst onder houden werd zag dc directie zich ook nog gedwongen, verschillende trams van lijn 1 door te laten loopen. Dit bleek noodig, toen cr uit de richting Leiden des middags eenige trams niet of ver over tijd terugkwamen, welke vertraging veroorzaakt werd door ver keersopstoppingen op den weg door het ont zettend drukke rijverkeer. Op eenige punten, b.v. te Ocgstgcest, zat het verkeer geruimen tijd geheel vast hetgeen vertragingen ver oorzaakte van een half uur a 45 minuten. Te Hillegom liep alles prachtig. Op de lijn HaarlemLelden werden Zon dag 15587 reizigers vervoerd, Maandag 25G26 en op lijn 1 Maandag plm. 25.000. Ongevallen kwamen gelukkig niet voor. Tc Lisse. De drukte in Lisse met de Paaschdagen was overweldigend. Het verkeer had oen goed verloop dank zij de uitstekende regelin gen van dc politie. Verkeersopstoppingen kwamen niet voor. Ook de drukte op de buitenwegen was enorm. Paascheinde. Wel, we hebben wat geluierd En onz' eigen zin gedaan, En zoo zijn die vrije dagen Weer. en vlug, voorbijgegaan. Paschen is alweer verleden En al leek 't ons niet genoeg. Voor zoover er nog een ploeg is, Gaat de hand weer aan den ploeg. Allen hebben wij eens even Onze vreugd er aan gehad, Een paar dagen buitenleven Vluchtend uit de enge stad. En we hebben ons verlustigd In de bloesems cn het groen, Ruimer, dieper ademhalend. Dan wij in de stadslucht doen. 't Waren heerlijk mooie dagen, Vroolijk, feestelijk cn vrij, En er valt slechts op te zeggen: Ze zijn veel te gauw voorbij. Maar, zij kunnen ons nog leeren, Dat een zorgen zwaar bestaan, Ook al lijkt zijn voortgang trager, Eindlijk ook voorbij zal gaan. P. GASUS. Geen doodstraffen tegen dc Engelsche be schuldigden uit het Vickersproccs. (3e blad, le pag.) Ernstig gewonde Duitsche Joden te Amster dam aangekomen. (Ie blad, 3e pag.) Groote deelneming aan dc Oranje-herdenking te Delft. Een redevoering verboden. (2e blad. le pag.) Reorganisatie van dc gasfabriek in Hillegom. (le blad', 2e pag.) Paaschdagenbollendagen. (le blad. le pag.l Voetbal: Stormvogels wint van P. S. V. in de competitie om het kampioenschap van Ne derland. (2e blad, 2e pag.) Zwemmen: Successen van Ncderlandschc zwemsters in Kopenhagen. (2e blad, 4e pag.). ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een politiek proces. (Ie blad, le pag.) Van onzen parlementairen medewerker. Een kijkje door het politieke venster. Dc ko mende verkiezingen. (4e blad, 2c pagJJ

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1