I UIT HET BUITENLAND Oranje-herdenking te Delft. LAATSTE BEDRIJF VAN HET VICKERS-PROCES godsdienstig en economisch onderdruk:# generaliteitslanden, ook het afgescheurde Zuiden kunnen hem huldigen als der. geeste lijken vader eener staatkundige eenheid, die hij weliswaar niet verwerkelijken mocht, die hij in tegendeel te Utrecht zag verscheuren, maar waarheen hij wees. en waarvoor h>j streed, aldus spr. Schuld van de katholieken aan die scheuring, wees spr. af. Immers de Prins werd in hef Zuiden het hevigst bestre den door den gereformeerden predikant Peter Datheen. D r. A. J a c o b sprak vooral namens Vlaan deren. De strekking van zijn betoog was. dat er een nieuwe cultuur komende is in Neder land en Vlaanderen, die zich steeds meer in een strengelt. Op dit gebied althans, verkrijgt Oranje's ideaal. ons ideaal aldus spr., meer en meer zijn vervulling. Na deze rede hief een groep Vlamingen ..De Vlaamsche Leeuw" aan. dat aanstonds werd overstemd door het Wilhelmus. Hierna werd mededeeling gedaan van een verbod door de Radiocontröie-Commissie en door den burgemeester van Delft van de rvde, welke de heer H. Brugmans zou houden. De heer H. Brugmans. wiens rede verboden is, had als socialist willen getuigen van den revolutionairen strijd van Oranje, waarin de socialisten hem bewonderen. Opnieuw poogden de Vlamingen den Vlaamschen Leeuw in te zetten, welke weer door het Wilhelmus werd overstemd. Vervolgens spraken Prof. Dr. Gerretson en Dr. A. Jacobs. Prof. Gerretson gewaagde In zijn rede ook van de economische crisis en de geestelijke crisis. De strijd, die wij te strijden hebben is in den diepsten grond dezelfde als die van Oranje, zei hij, ook hU heeft gekampt op twee fronten, èn voor Gezag èn voor Vrij heid. Het Volk in zijn zuiver voelen heeft hem wel verstaan. Het heeft den Vader des Vader lands eenmaal gevonden, niet meer losgela ten. Het klemt zich nu nog aan hem. aan zijn erfgename vast. Maar wie. onder de edelen en wijzen uit zijn. uit onze dagen, heeft het diepste in hem verstaan? Hoe vaak is hij die beleed niet te kunnen veinzen, een veinzaard geheeten? Zijn tweezijdige striïd rustte in een hoocere eenheid, de gerechtigheid, waarvan het Wil helmus zingt en die Oranje's leidsvrouw ge weest is. die onze leidsvrouwe blüve. in den striid voor een door gezag gebonden vrij heid en een door vrijheid beperkt gezag. Plechtig werd daarna de eed va" af gelegd, zooals hij te voren door ds. J. D. Domela Nieuwenhuis Nijegaard was weerge geven. Spontaan werd hierop het Wilhelmus ge zongen. Te drie uur kon met het défilé worden aan gevangen. Tevoren onthulden Magda de Grood. doch ter van professor de Grood te Gent en mej. M. J. Oudendijk van het Algemeen Neder- landsch Verbond, de gedenksteen, welke ter zijde van den ingang der Nieuwe Kerk is aangebracht. De gedenksteen. ontworpen door den beeldhouwer Etienne. is in zand steen uitgevoerd en bevat de volgende in scriptie Op 17 April 1933 zweren vele kinderen van Uw volk den volgenden eed: ..Wij heffen hart en handen „Voor 't heil der Nederlanen „En zweren vast den eed „Tot doodbeproefde trouwe „vVUhelmus van Nassouwc, „Met U te staan gereed". Na een eerbiedigen groet aan den gedenk steen marcheerde men aan de Noordzijde het kerkgebouw binnen en defileerde men langs de graftombe van Willem de Zwijger. Daarna verliet men het kerkgebouw aan de Zuidzijde. Tal van kransen en andere bloemstukken werden op de gedenksteen neergelegd. Het défilé had een zeer vlot verloop, waarbij het opviel, dat vele malen de Vla mingen de Vlaamsche Leeuw zongen. Omstreek'? zpc «"ir passeerden de l»cf«*e deeln°mers het kerkgebouw. In de stad verdrongen de mcnschen zich naar de parkeerplaatsen en treinen en eerst in den avond verlieten de laatste deelnemers aan deze volkshulde de Prinsestad. Ongevallen. Naar wij vernemen hebben de verschillende hulpposten van Roode Kruis enz. ongeveer twintig personen moeten behandelen, die door flauwtes waren getroffen of in het nauw waren geraakt. Bij een aanrijding op den Rotterdamschen Weg werd iemand gewond, die naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Men verzoekt ons nog te melden, dat het Nationaal Jongeren Verbond principieel be zwaar zou hebben gemaakt tegen het uit spreken van den rede van den heer Brug mans. FROUKJE WARTENAR t BLARICUM, 1April (V. D.) Gisterenavond is in den ouderdom van 76 jaar overleden de schilderes Froukje Wartenar. Zij heeft op dc Rijksnormaalschool in teekenen gestudeerd. De overledene heelt veel gewerkt, in La ren en Nunspeet, en in Frankrijk en België. Vooral haar stillevens en binnenhuisjes zijn bekend. Zij heeft ruim twintig jaar te Bla- ricum gewoond. 'a KWALITEITEN. o=g| (Adv. Ingez. Mcd.) AGENDA. Heden: DINSDAG 13 APRIL Stadsschouwburg: Don Kozakken koor o. 1. v. Serge Jaroff. 8 uur. Palace: Liefde.. Parfum en een Testament. Tooneel: Tover en Salvador. 2.30, 7 en 9.15 u. V-'J**-» ."a*. C w Rembrandt Theater: Kaiserwalzer. Too neel: Tholen en Van Lier. 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor Theater: De verliefde Loodgieter. 2.30 en 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 19 APRIL Gebouw „Caecilia": Spiritisten-Vereen. „Harmonia". Psychometrische avond. 8.15 u. N. V. Lourens Coster. Alg. vergad. van Aandeelhouders. Ten kantore der Vennoot schap. 3 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avonds. BINNENLAND 25 a 30.000 menschen in de stad. Goede regeling van het verke Een der redevoeringen verboden. Delft was Paaschmaandag in ware feest tooi ter ontvangst van de vele duizenden, die daar de nagedachtenis van Willem den Zwijger kwamen eeren bij de gelegenheid van de herdenking van zijn 400sten geboorte dag. Langs de grachten wapperden van bijna alle huizen de nationale driekleur, het Oranje zag men overal. Om tien uur stoomde de eerste extra-trein nl. uit de richting Vlissingen, het station binnen, waarbij uitgebreide maatregelen waren getroffen voor een geregeld verwer ken van de talrijke reizigers. Langs een extra-uitgang kon men de perrons verlaten. Trein na trein reed met korte tusschenpoo- zen Delft binnen. Uit de richting Amster dam kwamen vier extra-treinen, uit Vlissin gen en Rotterdam zes. Daarbij moeten ge voegd worden de elf voortreinen, die den gewonen dienst aanvulden, zoodat na 10 uur een voortdurende menschenstroom het Stationsplein verliet en de binnenstad vulde. Orde-commissarissen brachten de groepen naar de tevoren aangewezen plaatsen, die door nummerborden werden aangegeven. Tal van muziekcorpsen fleurden den „Oranje"-stroom op. Het werd een glorieuse entré in de Prinsestad, waarover de zon vroolijke stralen uitgoot. Vooral tegen twaalf uur stroomden dui zenden deelnemers de stad binnen. Aan het station en aan de parkeerplaatsen zorgden ongeveer veertig rijksveldwachters voor een goede regeling. Het marktplein en om geving was afgezet door agenten te voet en te paard, onder leiding van Commissaris van Politie, den heer U, van der Zee. De opstelling van de groepen uit alle oor den van ons land vlotte uitstekend. Op de markt bevonden zich ongeveer 10.000 en ver der op de Nieuwe Langedijk ongeveer 12.000 en op 't ijsclubterrein 2000 bezoekers. In to taal kan het aantal deelnemers op 25 a 30.000 worden geschat. Het is niet doenlijk een opsomming te ge ven van het aantal organisaties of vereeni- gingen, die tegenwoordig waren. In het ge heel was hun aantal ongeveer 300. Er waren burgerwachten en afdeelingen van den B. V. L., Oranjeverenigingen, vrouwen-, meisjes- en jongelingsvercenigingen, gym nastiek- en andere sportverenigingen, pad vinders. Zelfs uit de kleinste plaatsjes uit alle hoeken van ons land waren verenigin gen tegenwoordig. Voorts reserve-officierer.- vereenigingen en ander organisaties op het gebied van land- en zeemacht. Opvallend was het groote aantal Vlamin gen. dat naar Delft was gekomen. Hun aan tal kan zeker op 2000 worden geschat. Et- waren o.m. de Blauwvoeters uit Gent. Brug ge, enz., die tal van vaandels en vlaggen meevoerden. Er waren eveneens vele Zuid- Afrikaners. Herdenking in de kerk. Precies te één uur ving in de Nieuwe >.erk. waarin zich pl.m. 3000 genoodigden von den, de herdenkingsplechtigheid aan. Deze werd o.m. bijgewoond door ongevcr het voltallige Comité van Aanbeveling voor de herdenking en de hoofdbesturen van de drie samenwerkende verenigingen T 'stsch Studenten Verbond. Algemeen Nederla idsch Verbond en Nationaal Jongeren Verbond, voorts tal van burgemeesters uit den lande en andere autoriteiten. Nadat de organist der Kerk. de heer J. H. Storm, het „Dankt nu allen God" had ten fc- hoore gebracht, hield Ds. Stam zijn rede. D s. Stam vestigde er de aandacht op. dat de herdenking niet feestelijk mocht zijn. liet om de tijdsomstandigheden en niet, omdat de idealen van den prins betreffende de een heid van het Nederlandsche volk nog steeds niet verwezenlijkt zijn. Dit dwingt ons tot ootmoet. Ds. Stam teekende vervolgens den prins als mensch en als staatsman, er vooral den nadruk op leggende, hoe de prins heeft willen dienen. De tolerantie werd voor hem een kwestie van beginsel. Tenslotte behan delde spr. Oranje's geloof in God, waarvan zij werk niet is los te maken. De heer Bram v. d. Stap zong hierna „Neer land en Oranje", waarna de heer F J. J Besier. voorzitter van het Wilhelmus van Nassouwe Comité, namens dit comité een krans van lelies en seringen op het praalgraf van Willem den Zwijger legde. Op de linten, in „Oranje. Blanje, eu" stonden de woorden: „De Kinderen van Uw volk". Nadat de heer v. d. Stap „Mijn schild ende Betrouwen" had gezongen, werd dit -'oor allen overgenomen. De plechtigheid in de kerk was hiermede beëindigd, waarna op het Marktolein ~eue- raal C. J. Snijders een rede hield, gevolgd door een rede van den heer Anton van Duin kerken. Generaal S n ij d e r s schetste in zijn rede het leven van den prins als de hoogstaande mensch, als een niet roemrucht, maar toch zeer belangrijk krijgsman en als staatsman, die zich verzette tegen de absolute monarchie der vorsten. Vader des Vaderlands mag hij heeten, omdat hij de grondlegger is der na tionale gedachte. Maar tevens was hij een Vader voor zijn volk door zijn liefde en toe wijding, zijn onvermoeibaar streven en zijn opofferingszin. De heer Anton van Duinkerken besprak het particularisme van de Neder landsche steden en de eenheidsgedachte van den prins, het „gemeyne Vaderland" aller leden van een zelfden volksstam. Ook de HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 18 APRIL 1933 Geen doodstraffen voor de Britsche Ingenieurs Doodvonnis voor twee Russen waarschijnlijk Een scherpe uitval van Monkhouse. ter verdedigin van de socialistische revolutie. De straf voor de hoofdschuldigen n.l. Mac Donald, Monkhouse, Nordwall, Cushny, Gusev Soukhorotsjkin, Zomin, Lobanow, Krashen- ninnikov en Skolov moet echter zoo zwaar mogelijk zijn. Verwacht wordt, aldus lezen wij in de „Courant", dat de vonnissen hedenavond of Woensdagmorgen bekend zullen worden ge maakt. De correspondent van Reuter, verwacht, dat de vonnissen als volgt zullen luiden: Verdachten MacDonald en Thornton zullen worden veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf. Monkhouse zal ongeveer drie jaar gevan genisstraf krijgen. Cushny en Nordwall zullen waarschijnlijk voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. Gregory zal worden vrijgesproken. Wat de Russische verdachten betreft zullen Goesef en Lobanof waarschijnlijk ter dood worden veroordeeld, terwijl de anderen ge vangenisstraffen zullen krijgen. Men vermoedt dat de gevangenisstraffen voor de Engelsche beklaagden zullen worden veranderd in verbanning, met andere woor den dat zij Rusland zullen moeten verlaten. (Adv. Ingez. Med.) De onthulling van het gedenkraam bij de Willem de Zwijgerherdenking te Dcljt. De ingenieur MacDonald, een der beklaagden uit het Vickersproces, met zijn dochtertje. Reuter seint uit Moskou: Bij het voortgezette sabotageproces ver oorzaakte de Engelsche ingenieur Monk house een sensatie- Voordat men dit kon ver hinderen stond Monkhouse eensklaps op en protesteerde ertegen, dat men hem geduren de achttien uur aan een verhoor had on derworpen en riep daarna uit: „Het proces is een machinatie.'' Hij verklaarde, dat hij, nadat hij de verklaring van Soekoeroetsjkin, een getuige a chargé, had aangehoord, het verlangen had te verklaren, dat het proces is gebaseerd op verklaringen van geterrori seerde Russische ingenieurs. De rechter zeide hem, dat hij zijn verklaring later zou kunnen doen. Alvorens Monkhouse weer ging zitten, begaf hij zich naar de microfoon en zeide: „Ik weet zelf welke methoden zijn gebruikt, om dat ik gedurende achttien uur aan een ver hoor ben onderworpen." Monkhouse drukte zich in het Engelsch uit. In het verdere verloop van het sabotage proces is de Engelschman Cushny verhoord. Het O. M. vroeg hem: „Hebt U inlichtingen van economischen en politieken aard verza meld?" Het antwoord luidde: „Ja". Daarna werd de Russische beklaagde Olei- nik verhoord. Deze verklaarde dat hij in opdracht van Thornton naar het Verre Oos ten is vertrokken om de stemming van de be volking voor het geval van een oorlog tus- schen Rusland en Japan te bestudeeren en om berichten over de bewegingen van het roode leger te verzamelen. Op de vraag: „Aan wien hebt U deze informaties verstrekt?" antwoordde Oeinik „Aan Thornton". Ro- ginski vroeg daarop Thornton: „Hebt U deze informaties ontvangen?" Waarop Thornton antwoordde: „Neen, dat komt niet uit." Verder verklaarde Oleinik dat hij voor de informaties geld had ontvangen. Het O- M- behandelde daarna eerst de fei ten, welke Oleinik ten laste worden gelegd tegenover Monkhouse en vervolgens ten opzichte van Nordwall. Oleinik deed een verward verhaal. Hij zeide persoonlijke ani mositeit te gevoelen jegens Nordwall, dien hij een „zeer bedreven spion" noemde. Later verklaarde hij, bang te zijn geweest Nord wall inlichtingen te geven, terwijl hij hem er van verdacht, dat Nordwall hem bij de Sovjetautoriteiten zou kunnen aangeven. Oleinik kwam opnieuw in moeilijkheden, toen hij Nordwall tartte het gesprek te her halen, „dat hij met Gregory heeft gehad be treffende vernieling". Hij vroeg den rechter een definitie te willen geven van het begrip „vernieling". Monkhouse legde hierna zijn belangrijk ste verklaring af. Hij werd door den presi dent van het gerechtshof ondervraagd be treffende zijn werkzaamheden te Archangel. Hij beschreef de bijzonderheden van de defecten aan machines, welke door zijn firma waren geleverd en gaf toe algemeene inlich tingen te hebben verkregen om door te ge ven aan zijn firma betreffende de crediet- politiek. Hierna werd Koetoezowa, de Russische se cretaresse der firma, verhoord. Zij beves tigde al haar verklaringen betreffende Thornton en Monkhouse, die spionnage zou den hebben bedreven, machinerieën zou den hebben vernield en steekpenningen zou den hebben gegeven. Zij noemde in dit ver band de namen van Russen allen zijn in deze zaak als beschuldigden gedagvaard. Al deze Russen bekenden de feiten, doch Thornton bleef de verklaring van Koetoe zowa betwisten. Er volgde een kruisverhoor van Thornton, waarin deze herhaalde zijn verklaringen, welke hij in de gevangenis heeft afgelegd, te willen terugnemen. Hem was te kennen gegeven, dat indien hij zou bekennen alles in orde zou zijn en dat, indien hij zulks niet deed, hij noch voor de Sovjet Unie, noch voor Engeland van nut zou zijn. Hij voegde daaraan toe te zijn gekweld. Het O. M. antwoordde te weten wie der Engelschen te Moskou dezen beschuldigde zou hebben geleerd te liegen en ook waarom dat was. Het requisitoir van het Openbaar Ministe rie tegen de Russische beklaagden was kort. daar hij hen allen schuldig verklaarde aan overtreding van artikel 58. De maximumstraf bij dit artikel bepaald Is de dood door den kogel. Als verzachtende omstandigheid kan voor de beklaagden echter het mislukken van hun opzet in aanmerking worden genomen. Ten opzichte van beklaagde Gregory be staat geen reden de beschuldiging te hand haven, daar hij den staat geen nadeel heeft toegebracht. Bij het uitspreken van het von nis moet in aanmerking worden genomen, dat de rechtbank niet de doodstraf uit wraak zuchtige beweegredenen eischt, doch slechts' MOSKOU, 17 April (Reuter). In het verloop van zijn rede zeide de openbare aanklager, dat het conservatieve Engelsche parlementslid, Patrick, in het Lagerhuis had verklaard, dat hij zich er over geërgerd had, dat hij de rechters gedurende de processen had zien rooken. Het verschil tusschen onze rechtbanken :n de Britsche. aldus de openbare aanklager, is volgens Engeland, dat de hunne de ge rechtigheid laten zegevieren en de onze niet. Het conservatieve Lagerhuislid Patrick, aldus voegt Reuter er aan toe. die eenige proeessen in Moskou heeft bijgewond, had op 5 dezer in het Lagerhuis verklaard dat de Russische rechtbanken werktuigen voor den klassestrijd zijn. LONDEN, 17 April (Reuter). Toen men aan het Lagerhuislid Patrick het commen taar van den Russischen Openbare Aanklager toonde, verklaarde hij: „Ik handhaaf ieder woord, dat ik over de Russische rechtspraak-methodes heb ge zegd. Het is mij onverschillig of rechters ge durende het proces rooken of niet. als zij slechts rechtspreken, doch de Sovjet recht banken zijn een volkomen parodie op de gerechtigheid. Alle processen worden in Rusland gevoerd op den grondslag van de klassestrijd en zij zijn een openlijke ramp. Uit ondervinding kan ik verklaren, dat er van het begin tot het einde geen greintje rechtvaardigheid is in hetgeen thans te Mos kou plaats heeft". |llllllllllllllllllllllllllllllilllllllll!llllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllll| verlroi^ensnddm j Voor Kinderkleeding (Adv. Ingez. Med.) Engeland. Onafhankelijk-socialisten zoeken toenadering tot de communisten. Op liet te Derby gehouden congres der Onafhankelijke Socialistische partij werd een resolutie aangenomen, waarbij de partij zich verbond een algemeene staking der ar beiders te organiseeren, teniïide de Britsche regeei'ing tegen te werken, voor het geval deze een of andere poging zou doen om een oorlog met Rusland te ontketenen. In de resolutie wordt verder verklaard, dat de conferentie alles zal doen wat in haar macht is., om weerstand te bieden aan iedere poging om de vooruitgang der Sovjets tegen te houden. De voorzitter der conferentie, Fenner Brockway, verklaarde dat als het tot een oor log met Rusland mocht komen, de partij openlijk Rusland zou steunen. De partij zal toenadering zoeken tot de communisten, evenwel niet om er zich bij aan te sluiten. Zuid» Amerika. Gevecht met Mexicaansche opstandelingen. Reuter meldt uit Merida (Mexico): Bij het aanbreken van den dag heeft in het dorp Opichen een verwoed gevecht plaats gehad tusschen opstandelingen en regeeringstroepen, waarbij 38 opstandelin gen en drie regeeringssoldaten werden ge dood. De federale troepen, die in een hinderlaag lagen moesten zich tenslotte terugtrekken.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9