UIT HET BUITENLAND Oostenrijk onder kabinetsdictatuur. BiOCïTiM HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG TWEEDE BLAD 20 APRIL 1933 Nieuw uitvoerverbod van goud in Amerika. Verbetering der prijzen van de binnenlandsche verbruiksartikelen het doel. Gouduitvoer voor handelsdoeleinden toegestaan.Na het Vickers- proces te Moskou. Ook „verbanning" van Thornton en MacDonald. Opheffing van het embargo op Russische waren waarschijnlijk. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS AMERIKA. Als eersten stap tot verhooging van het niveau der binnenlandsche goederenprijzen heeft president Roosevelt naar Reuter uit Washington meldt opnieuw een uitvoerver bod voor goud afgekondigd. Met betrekking tot dezen maatregel ver klaarde de president dat deze ten doel heeft de prijzen der binnenlandsche verbruiksar tikelen te verbeteren en 't begin te vormen van een actie voor liet verkrijgen vaai een z.g. gecontroleerd prijsniveau en voor crediet- controle, ten einde de deflatie tegen te gaan. De gouverneurs der twaalf federale reserve banken zijn naar wij voorts in de Telegraaf lezen op het ministerie van Financiën bijeen gekomen, ter bespreking van plannen inzake de toepassing der onlangs afgekondigde wet, die de federale reserve banken machtigt tot de uitgifte van eenige milliarden aan papie ren geld, op ondei-pand van de bevroren ac tiva, welke berusten bij de bankinstellingen, flie bij het federale reserve systeem zijn aan gesloten. De gisteren door het .ministerie van Finan ciën gebezigde uitdrukking „gecontroleerde inflatie" achtte president Roosevelt mislei dend. want de Ver. Staten beoogen geen in flatie in den zin, dat de regeering haar uit gaven met waardeloos papieren geld betaalt, dat speciaal voor dat doel wordt gedrukt. Amerika zal zich integendeel blijven houden aan het beginsel van een gezonde financieele politiek en een gezonde valuta. Het doel van de huidige Amerikaansohe geldpolitiek is, al dus Roosevelt, een stijging der binnenland sche prijzen tot een redelijk niveau te be reiken. De Amerikaansche regeering hoopt binnen afzienbaretn tijd met de buitenlandschg re geeringen tot een overeenkomst te geraken, die een algemeenen terugkeer tot den stabie- len gouden standaard mogelijk (maakt. Wel licht is echter de in Amerika voorgeschreven gouddekking van 40 pet. te hoog. Roosevelt verklaarde verder, dat men er in Amerika op bedacht is, dat de dollar in den internatio nalen handel ongeveer 10 pet. zal dalen. Men is er echter vast van overtuigd, dat dit slechts een voorbijgaand verschijnsel zal zijn want Amerika's credietpolïtiek en vooral zijn financieele en begrootingspolitiek vormen de beste garantie voor de intrinsieke gezond heid van den dollar. Roosevelt zeide verder, dat goudversche pingen ook in de toekomst toegelaten zullen kunnen worden, hetgeennaar United Press van gezaghebbende zijde verneemt j— aldus geïnterpreteerd wordt, dat de Amerikaan sche regeering den dollar in het buitenland niet langer door goudverschepingen zal steu nen, maar den gouduitvoer voorloopig alleen zal toestaan voor handelsdoeleinden. Staatssecretaris Woodin zeide in een ver klaring over het uitvoerverbod van goud, dat de Vereenigde Staten thans ook officieel den gouden standaard hebben verlaten, hetgeen niet-officieel reeds 6 maanden geleden ge schied was. RUSLAND De vrijgelaten Engelschen Monkhouse, Cushny en Gregory hebben na op vrije voe ten te zijn gesteld hun passen gekregen van de GPOE. Zij zullen uit de Sovjet Unie ver trekken. Op voorstel van den Engelschen zaakge lastigde hebben de autoriteiten besloten, dat de beide veroordeelde Engelschen, Macdonald en Thornton voorloopig hun straf nog niet behoeven te ondergaan. MacDonald en Thornton zullen, naar uit Moskou wordt gemeld, door bemiddeling van hun vertegenwoordigers heden Donderdag gratie verzoeken bij de Russische Centrale Executieve Commissie. Volgens Reuter zal het Centraal Uitvoe rend Comité het verzoek inwilligen tot wij ziging van de vonnissen, over hen uitgespro ken. Men is te Moskou van meening dat het vonnis waarschijnlijk zal veranderd worden in levenslange verbanning uit Rusland. Het door Engeland afgekondigde invoer verbod voor Russische goederen geldt voor 80 pet. van den Russischen invoer, o a. voor boter, graan, ruwe katoen, petroleum en hout. Het verbod trad gisteren in werking. Met betrekking hiermede wordt medege deeld, dat de invoer van Russische goederen in Engeland verleden jaar iets minder dan 20 millioen p.st. heeft bedragen, d.i. meer dan 30 pet. van den geheelen Russischen uit voer. De Britsche uitvoer naar Rusland heeft ongeveer 101/2 millioen p.st. bedragen. De cijfers zijn gedetailleerd voor de belangrijk ste artikelen als volgt: petroleum 2.200-000 p.st., ruwe katoen 390.000 p. st., boter 1.235.000 p.st. tarwe 1.605.000 en hout 5.853.000 p.st- In verband met het feit. dat de Britsche regeering herhaaldelijk heeft verklaard, dat. haar voornaamste zorg de bescherming der veiligheid van haar onderdanen geldt, is men volgens Reuter, te Londen van oordeel, dat wanneer de gevangenisstraffen, waartoe Thornton en Macdonald te Moskou zijn' ver oordeeld. in verbanning worden gewijzigd, het embargo op Russische waren vermoede lijk zal worden opgeheven. De Metro Vickers Cy verwacht dat de hee- ren Monkhouse, Cushny en Nordwall mor gen uit Moskou zullen vertrekken en Zon- dt m Engeland zullen aankomen. De maat schappij bevestigt, dat alle bedragen, welke door de Sovjet regeering tot nu toe aan haar .verschuldigd waren, betaald zijn. Du itsch Ia lid, Reorganisatie der Vrij metselaars-loges. De nationale groot-loges van vrijmetse laars hebben na voorafgaande onderhande lingen met de bondsdirecties zoowel van de „Grosse nationale Mutterloge zu den 3 Weltkugeln" als ook van de „groote lands- loge" en vertegenwoordigers der Rijksre- geering het besluit genomen alle bij hen aangesloten Johannis-loges te ontbinden. Van vooraanstaande zijde der „Loge zu den 3 Weltkugeln" vernemen wij in dit ver band: De „Grosse nationale Mutterloge zu den 3 Weltkugeln", welke gesticht is door Frederik den Groote, heeft zich thans ge reorganiseerd tot een nationale Christelijke orde. Sinds 200 jaren heeft zij de haar ten grondslag liggende Christelijke principes gehandhaafd en Joden niet toegelaten voor het lidmaatschap. Ten einde thans aan alle misvattingen een einde te maken, heeft de „groote nationale Mutterloge". de aandui ding „Vrijmetselaars" laten vallen. Van nu af aan noemt zij zich: „Nationaler Christ- licher Orden Friedrich der Grosse". Razzia bij communisten in Fraustadt. FRAUSTADT. 19 April (V. D.) In het district Fraustadt is een groote razzia gehou den tegen communisten, waarbij ruim 100 woningen \verden doorzocht. 200 personen werden om te beginnen gearresteerd. Bij deze razzia is volgens een officieel rapport een uit gebreid organisatieplan der communistische partij ontdekt. De communist Neuman was de instructeur. Betrouwbare, dicht bij elkaar wonende personen werden bijeengebracht in groepen van 5, welke door bijzondere signalen snel konden worden geconcentreerd en die bepaalde taken hadden. De leider heeft ge durende eenigen tijd zijn woning door gewa pende lieden doen bewaken. Van Fraustadt naar Glogau en Guhrau be stond voor bevelen en berichten een regelma tige koerierdienst. Leiders der N.S.D.A.P. moesten onschadelijk worden gemaakt. Onder de fabrieks- en de landarbeiders werd een massastaking voorbereid. Ongeveer -50 wapenen, en 150 schoten munitie, springstof fen, een multiplicator en militaire uitrusting stukken zijn in beslag genomen. De leidende communisten zijn gearresteerd. Het is echter niet gelukt den instructeur Neuman te vangen. Blanco strafregisters voor nationalemisdrijven. De Rijkscommissaris voor het Pruisische Ministerie van Justitie Dr. Kerrl heeft ge last dat alle vonnissen voor misdrijven die vallen onder de verordening van den Rijks president van 21 April inzake de toepassing van strafvrijheid uit de strafregisters ver wijderd moeten worden. In het besluit wordt o.m. overwogen, dat het in strijd is met het staatsbelang, wan neer personen die zich in den strijd voor de nationale verheffing uit vaderlandsche over wegingen tot strafbare daden hebben laten verleiden, jarenlang last hebben van een bezwaard strafregister door de daardoor op- geloopen straffen. De Rijkscommissaris is dan ook voornemens alle straffen, die door de verordening van den Rijkspresident on gedaan zullen worden gemaakt, door speciale instructies hieromtrent uit de' strafregisters te verwijderen China. Onlusten in Oost-Turkestan. De leden van een stam in Oost-Turkestan (prov. Sinkiang) zijn naar Reuter uit Simla meldt, in opstand gekomen tegen het Chi- neesche bestuur en het district Kasjgar bin nengedrongen, waar in verscheidene steden ongeregeldheden hebben plaats gehad. Hoewel de opstand blijkbaar niet direct tegen de buitenlanders is gericht. vreest men, dat de Chineesche bestuurders in ge noemde provincie tijdelijk niet voldoende gezag zullen kunnen uitoefenen. De opstan delingen zouden reeds tot Jarkand zijn op gerukt, waar gevreesd wordt voor een op stand onder de boeren. Verdere bijzonder heden ontbreken nog daar het moeilijk is verbinding met Kasjgar te verkrijgen. Japan wil den Oost er spoorweg niet verkoopen De Russische nota inzake den Oliinee- schen Oosterspoorweg is op het Japansche departement van Buitenlandsche Zaken ont vangen. Verklaard wordt dat Japan bereid is te betalen voor het transport van Japan sche troepen door den Ohineesohen Ooster spoorweg, doch slechts dezelfde reductie op de tarieven wil hebben als door den Chinee- schen Oosterspoorweg voor Ohineesche troe pen werden toegestaan vóór het Mandsjoe- rijsche incident en dat Japan de betref fende gelden reeds gedeponeerd heeft op de rekening van den Chineeschen Oosterspoor weg. Wat de locomotieven en goederenwagens welke naar Sovjetgebied zijn gezonden, be treft. zijn de officieele kringen van meening dat Sovjet Rusland ze aan den Chineeschen Oosterspoorweg moet teruggeven, welke door Sovjet Rusland en Mandsjoekwo volgens de bepalingen van het verdrag van 1924, ge meenschappelijk wordt beheerd. Wat de ver koop van den Chineeschen Oosterspoorweg aan Japan betreft, verklaren officieele kringen 'dat Japan geenszins de bedoeling heeft den Chineeschen Oosterspoorweg te koopen. welke economisch ernstig in waarde is gedaald. Generaal Ma weer op Weg naar China. Gisteravond zijn 65 Chineesche officieren waaronder generaal Ma en maarschalk Soe Ping Wen, komende uit Moskou, Wraschau gepasseerd. Door de Japanners verslagen hadden zij een toevlucht gezocht op Russisch grondge- beid, waar zij te Tomsk werden geïnterneerd. Op het oogenblik begeven zij zich via Ber lijn naar Marseille, teneinde zich vandaar weer naar China in te schepen. KAPITEIN ROBIANO VERONGELUKT? LONDEN, 19 April (VJD.) Gevreesd wordt dat de Italiaansche kapitein-vlieger Robiano bij zijn poging een nieuw vlieg record EngelandAustralië te vestigen ccn het leven is gekomen. Robiano is zoek sinds hij Vrijdagavond van Calcutta naar Birma is vertrokken. Op het eiland Charbadoe aan de kust van Bengalen is thans een lijk aangespoeld dat men voor dat van Robiano houdt. OUDSTE ZOON VAN EX-KROONPRINS VERLOOFD. BERLIJN. 19 April (VJD.) Te Bonn a. d. Rijn is de verloving gevierd van den oud sten zoon van den ex-kroonprins. prins Wilhelm van Pruisen met Frl. Dorothea von Salviati. Prins Wilhelm is op 4 Juli 1906 geboren. Deze verloving heeft daarom opzien gebaard omdat zij eenerzij ds niet in overeenstemming is met de voorschriften betreffende de „Ebenl buertigkeit" en anderzijds omdat prins Wilhelm bekend is om zijn gevoel voor tra ditie. PLECHTIGE INWIJDING VAN DE EERSTE „MENSUR". TAL VAN AUTORITEITEN IN HEIDELBERG. HEIDELBERG. 19 April V.D.) Na een verbod van 8 jaar is hedenmiddag in aan wezigheid van talrijke studenten, den rector der universiteit en verscheidene professoren, benevens talrijke vertegenwoordigers der na tionale bonden en der overheid de eerste ..Mensur" gehouden. Redevoeringen werden uitgesproken. Hitier werd gehuldigd, het Horst Wessellied werd gezongen, terwijl ten slotte een telegram werd gezonden aan Hitier, waarin den leider onverbrekelijke trouw werd beloofd. VORST VON PLESS ONTDUIKT DE BELASTING. WARSCHAU, 19 April (V.D.) Groote be lastingontduikingen zijn ontdekt in de on dernemingen van den SilezischDuitschen magnaat, den vorst von Pless. Er zijn geen zegelrechten op contracten, leeningen, fac turen etc. betaald. De verliezen voor den Pooischen staat worden geraamd op 269.000 zloty. De boete hiervoor bedraagt 6 millioen zloty. DE MAN OP HITLER'S LANDGOED. DUSSELDORP, 19 April CV.D.) De natio nalistische ..Volksparole" meldt, dat de Zondag op het landgoed van Hitier gear resteerde SA-man Orlowski sedert eenigen tijd in relatie zou staan met de handelsver tegenwoordiging der Sovjets te Berlijn en door haar bemiddeling jarenfang materiaal zou hebben geleverd voor de K. P. D. Orlowski is van beroep chemicer en zou volgens de ..Volksparole" in verbinding staan met han delaars in bedwelmende middelen, terwijl hij zelf morfinist zou zijn. GRETA GARBO PER VRACHTSCHIP NAAR HOLLYWOOD. COLON. (Panamakanaal). 19 April (Reu ter). De bekende filmster Greta Garbo is aan boord van het vrachtschip Annie Johnson" alhier aangekomen. Zij reist ver der naar San Francisco en vandaar ver moedelijk naar Hollywood. Bij haar aankomst te Colon weigerde Garbo, stil en geheimzinnig als altijd, pers vertegenwoordigers te woord te staan. Toen het schip Puerto Colombia aandeed, ging zij aan land en vermaakte zich kostelijk met de jongens, die naar het geld grabbelde, dat zij rondstrooide. Zooals bekend, heeft Greta Garbo drie weken geleden volkomen onverwacht Go- tenburg met de „Annie Johnson" verla ten. JIMMY WALKER IN HET HUWELIJK GETREDEN. CANNES, 19 April. (Reuter.) Het huwe lijk tusschen Jimmy Walker, den vroegeren burgemeester van New-York en Betty Compton. de Engelsche filmactrice, is hier hedenmorgen in alle stilte op het stadhuis voltrokken. Na de plechtigheid, die voor iedereen geheim was gehouden, vertrok het paar naar de villa ..Beau Geste", die door Jimmy Walker is gehuurd. EEN VAST GEZELSCHAP DE MEESTER TE ROTTERDAM. Het gezelschap Johan de Meester Jr.. te Rotterdam stelt zich voor vaste bespeler van den Grooten Schouwburg aldaar te worden, daar het Rotterdamsch Hofstad Tooneel hiervoor niet meer in aanmerking wer.scht te komen. Er komt nu een Rotter damsch Tooneelgezelschap. dat f 50.000 sub sidie van de gemeente zal vragen. Hierover is overeenstemming met den wethouder be reikt. Het genre moderne opera zal niet buiten het repertoire gehouden worden. DE VERJAARDAG VAN PRINS HENDRIK. De verjaardag van Prins Hendrik is te 's-Gravenhage op de gebruikelijke manier gevoerd. De felicitatieregisters ten paleize werden druk geteekend. er waren veel vlag gen en in de stad waren feestelijkheden georganiseerd. Ook in sommige gedeelten van Amster dam is druk gevlagd. Maatregelen tegen de sociaal-democraten. Ontbinding van den Schutzbund onder pressie xxm de Heimwehrministers. De Nazi s winnen aan kracht. (Speciale correspondentie). Weenen. April. Dr. Dollfuss. Het is nu zes weken geleden sedert een conflict tusschen de regeering en het presi dium van den Nationalen Raad eeai eind maakte aan het parlementair bewind iai Oostenrijk. Dat conflict was op zichzelf zoo onbeteekend en de oppositie verloor zich aanvankelijk zoo diep in bijkomstigheden, dat het een week duurde voor dat het tot de Oostenrijkei's doordrong dat zij onder een kabinetsdictatuur leefden. Bijzonder veront rust werd men daardoor niet, want zoo ver zekerde de regeering. naar een herstel van den normalen toestand werd krachtig ge streefd. Wanneer de oppositie bereid zou zijn mede te werken aan een grondwetsherzie ning, die de macht van den bondspresident aanmerkelijk moet versterken en die den Bondsraad in een standenvertegenwoordi ging moet omvormen, kon het parlement weer ingeschakeld worden. De sociaal-demo craten hebben zich onmiddellijk bereidwillig getoond en om den definitieven tekst van de herziening gevraagd, maar die tekst schijnt meer moeilijkheden op te leven dan aanvan kelijk mogelijk werd geacht. Een grondwets herziening in den geest van de reeds bij de herziening van 1929 neergelegde richtlijnen wordt sinds een paar jaar voorbereid en zou naar men meende in een paar weken gereed kunnen zijn, maar zoo gaf de minister van oorlog dezer dagen te kennen, het zal nog wel maanden duren voor men zoover is. De bewindscrisis, die zoo ongemerkt kon beginnen heeft zich dus voorloopig gestabi liseerd. De bondspresident Miklas voelt zich. zoo wordt beweerd, in de nieuwe situatie niet volkomen gelukkig en zijn weinige openbare uitlatingen klonken inderdaad weifelend, maar in het kabinet zijn de enkele aanvan kelijk nog door twijfel geplaagde stemmen verstomd en de regeering heeft zich blijk baar volkomen in haar nieuwe machtspositie ingeleefd. Zij heeft door middel van noodverordenin gen waarvan de rechtsgeldigheid niet boven allen juristischen twijfel verheven schijnt een lange reeks economische en een paar gewichtige politieke maatregelen genomen, die geen noemenswaardig verzet hebben ge wekt. De economische maatregelen zijn alle gericht op herstel van de bedrijfsmogelijk- heden. Bezuinigingen op s taatssalarissen, loonen en pensioenen, stonden terwille van het begrootingsevenwicht op den voorgrond, maar ook de saneering der banken, waar voor de staat zich met nieuwe schulden ga ranties tot een voorloopig totaal van 180 millioen schelling belast heeft, dient het algemeene bedrijfsleven. De saneering, die intusschen ook de dictatoriale annuleering van de collectieve arbeidscontracten tus schen de banken en hun personeel vereisch- te heeft nl. in de eerste plaats ten doel de ondragelijk 'nooge rentelasten te verlichten, waaronder industrie en handel en in 't bij zonder de landbouw gebukt gaan. Voor het kleinbedrijf werd nog speciaal gezorgd door dat voorloopig verboden wordt nieuwe win kel- en andere bedrijven te openen. Dit zijn maatregelen zooals men had kun nen verwachten van elke conservatieve re geering die een behoorlijke parlementaire meerderheid achter zich heeft, en afgezien van de ontbinding der collectieve verdragen, is daarin niets uitdagends dictatoriaals. Ver wonderlijker is dat ook de politieke maat regelen van het kabinet Dolfusz, die alle op bestrijding van de sociaal-democratie gericht zijn. onderworpen zijn aanvaard. Daarmee toch zijn de sociaal-democraten, die tot voor enkele jaren in de bondsregeering even op permachtig waren als zij nu nog zijn in den bondsstaat Weenen, van al hun strijdmid delen beroofd. Door de uitschakeling van het parlement verloren zij de macht van een op positie die elk oogenblik het leven der regee ring bedreigde. Een algemeen verbod van vergaderingen werd onmiddellijk daarna uit gevaardigd en door de wat later ingestelde censuur verloren zij ook het machtsmiddel der vrije perscritiek. De zwaarste slag dien de regeering eerst na lang aarzelen onder den druk van de Heimwehr ministers toebracht was echter de ontbinding van den Schutz bund, de op militaire leest geschoeide ver- weersorganisatie der sociaal-democraten. De regeering grondde dit besluit op het gevaar voor de openbare orde dat het bestaan van een dergelijke militante politieke organisatie meebrengt, doch zij liet de overeenkomstige organisaties der Heimwehr en der Nationaal- socialisten ongemoeid. Dat de Heimwehr on aangetast bleef spreekt van zelf. De Heim wehr is de organisatie die „Fürst" Starhem- 1 berg in 1927 in het leven riep toen de Schutz bund al te machtig dreigde te worden, en die hij ten koste van het grootste deel van zijn enorm vermogen heeft zoeken te door dringen van zijn eigen, vaag-fascistische. deels monarchistische maar in elk geval sterk patriottische idealen. Na enkele mislukte po litieke avonturen van Starhemberg sloot de katholieke Heimwehrbeweging zich aan bij de katholieke conservatieve christelijk-socialen. en in het kabinet Dolfusz is de Heimwehr met twee ministers vertegenwoordigd. Dat is meer dan waarop hun ledental in den Natio nalen Raad hun recht geeft, en dat ledental zou bij nieuwe verkiezingen nog belangrijk kleiner zijn. te oordeelen naar de uitslagen van de verkiezingen in het laatste jaar voor de verschillende landdagen en gemeentera den. Niettemin spelen de twee Heinrvehr- ministers een voortdurend belangrijker wor dende rol in het kabinet, vooral staatsse- I cretaris Fey die er niet voor terugschrikt om zijn positie kracht bij te zetten door eigen machtige demonstraties met zijn Heimwehr - mannen. Het is vooral Fev. die de ontbinding van de Schutzbund heef; doorgedreven en die er nu op uit is het socialistische gemeentebestuur van Weenen te vervangen door een regee- r in gscom missa r is. Aan maatregelen tegen de Heimwehr, hoe wel die niet de onverdeelde sympathie van het kabinet heeft, kan de regeering dus niet denken, maar velen hadden tegelijk met de reeds lang verwachte ontbinding van den Schutzbund op een verbod van de Nazi-orga nisatie gehoopt. Het is echter voorloopig bij den eenzijdigen maatregel tegen de so ciaal-democraten gebleven. Dit is de meest dictatoriale daad tot nog toe van het kabinet Dolfusz. doch tegen alle vrees in. is het ook daarbij nergens tot ernstige moeilijkheden gekomen. De sociaal-democraten beweren hooghartig, dat de verzegeling van de Schutzbundlokalen. de inbeslagneming van wapens, de vernietiging van ledenlijsten en de onmogelijkheid verdere driloefeningen te houden „den geest van verweersbereidheid der Schutzbundleden niet schaden kan". De ontevredenheid op de Paasoliconferentie der partij bewijst wel dat lang niet alle sociaal democraten die trotsche overtuiging deelen, ook al is het waarschijnlijk dat de weinige tot dusver in beslag genomen wapens niet het geheele arsenaal der Schutzbonden vor men en dat afschriften van ledenlijsten in veiligheid zijn gebracht. Inderdaad zijn de Oostenrijksche sociaal democraten met hulpeloosheid geslagen se dert de sociaal-democratie in Duitschland door Hitier onder den voet werd geloopen. Daarmee heeft Hitier dus de dictatuur van net kabinet Dolfusz vergemakkelijkt. Betwij feld moet worden of dat opweegt tegen de moeilijkheden die de Oostenrijksche Nazi's de regeering nog opleveren kunnen. De burgerlijk-behoudende politiek van het dictatoriale kabinet wekt de fel-vijandige minachting van de met onstuimige daden drang bezielde Nazi's, die zich richt op een enkel doel: volledige samensmelting met het nieuwe Duitschland. Hoe sterk in Oostenrijk het verlangen naar aansluiting met het Rijk geweest is bleek drie jaar geleden, met de bekende noodlottige gevolgen. Maar sedert Hitler van Duitschland een eenheidsstaat maakte, waarin, zooals de Oostenrijksche mi nister van Oorlog vol afschuw in een rede zeide. de staten kolonies van Pruisen zijn ge worden, heeft de Anschlusz idee voor de meeste Oostenrijkers alle aantrekkelijkheid verloren. Niettemin winnen de Nazi's hier aan kracht. In den twee jaar geleden geko zen Nationalen Raad hadden zij nog geen enkelen zetel maar bij onlangs gehouden ge meenteraadsverkiezingen bleek het succes van de Hitlerbeweging in Duitschland hier een verontrustend sterken weerslag te heb ben. De bron van hun kracht ligt, evenals da bronnen van hun propaganda, hun organi satie hun financieele hulpmiddelen, aan de andere zijde van de grens. Dat maakt de Oostenrijksche Nazi-beweging gevaarlijker dan de toestrooming van jongelieden die aan getrokken worden door nfet militante gedoe van Hakenkruisstormtroepen, dat bovendien niet bijzonder indrukwekkend kan worden, omdat Oostenrijkers nu eenmaal niet het In tuïtieve begrip hebben van de heerlijkheden der tot principe verheven bruutheid. Het is dan ook het Nazi-gevaar dat dr. Dolfusz naar Rome bracht, het gevaar dat de nieuwe Duitsche regeering betrekkingen met het Vaticaan en met Mussolini zou kun nen vestigen die den invloed van de Oosten rijksche Nazi's zouden kunnen versterken, en daarmee de wankele onafhankelijkheid van Oostenrijk in onmiddellijk gevaar zouden kunnen brengen. t Vroeg oud? Gauw uitgeput? Moe en zwa k Voedt Uw zenuwen! Gebruikt 't volmaakte zenuwvoedsel volgens voorschrift van Prof. Habermann vervaardigd: Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in tablet- vorm a f 1.30 en f 2.50, in poedervorm 2.50. Uitvoerigarukwerken monster gratis. N. V. „Hermetas" Ridderstraat 42 b.bfel. 44808, Rotterdam. (Adv. Ingcz. Med.) AGENDA. Heden: DONDERDAG 20 APRIL Groote Kerk; Orgelbespeling 34 uur. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat: Prof. G. Wisse „De drie Gezellinnen op de Pelgrims reis". 8 uur. Ged. Oude Gracht 79: Lezing Haarlemsche Weer- en Sterrekundige kring, dr- T. van Lohuizen. 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Openbare ver gadering van de Chr. Historische Unie. 8 u. Palace: Liefde, Parfum en een Testament. Tooneel: Tover en Salvador. 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt Theater: Kalserwalzer. Too neel: Tholcn en Van Lier. 2.30. 7 en 9.15 u. Luxor Theater: De verliefde Loodgieter. 2 30 en 8.15 uur. VRIJDAG 21* APRIL Gem. Concertgebouw: Uitvoering Zang en Vriendschap. Solisten Jo Vincent en Sam Swaap. 8.15 uur. Gebouw Kegelbond: Aandeelh. verg. N.V. Mij. De Eendracht. 8 uur. Bioscopen, nieuw programma. Teylers Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Waaggebouw: Tentoonstelling van werken van Kees Verwey. 105 uur.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5