Is die lil© NOG NIET lang genoeg HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD DONDERDAG 20 APRIL 1933 STADSNIEUWS POLITIEKE VERGADERING S. D. A. P. de heer van de kiekt aan het woord In de groote Gem- Concertzaal had Woens dagavond de Federatie Haarlem der S. D. A. P. een vergadering belegd, die zeer druk bezocht was en onder leiding stond van den heer S. P. Doek. Spr. was de heer Van de Kieft. uit Brus- sum, die begon met te zeggen dat de verkie zingsstrijd slechts een klein onderdeel is van den machtigen strijd, die op 't oogenblik in de gehecle wereld woedt, die wereld waar in de reactie nog steeds tracht, het kapita listisch stelsel te handhaven. Toch zijn ook de verkiezingen in Neder land dezen keer van buitengewoon groote beteekenis. De arbeiders vechten voor een vrij bestaan van elk geestelijk levend mensch (applaus). Sprekende over wat in Duitschland gebeurt zeide spr. dat wat daar geschiedt een reden tot zelfinkeer is voor eiken socialistisch den kenden man, voor elke socialistisch den kende vrouw- Het Centrum in Duitschland is geheel naar Hitier overgeloopen. En dat is een partij, die altijd met zooveel ophef ge waagt van haar „eeuwig beginsel". Spr. be hoort dan maar liever tot een partij, die „vuig materialistisch" is, maar die. nu in Duitschland geheel kapot is geslagen, omdat zij géén knieval voor Hitier heeft willen doen. En de burgerlijke democratie in Duitschland. welk een afgrijselijk beeld levert zij op. Haar persorganen schrijven precies wat Hitier, Goebbels en Goering dicteeren! Ook bij ons schaart de burgerlijke democratie zich geheel aan de zijde van de reactie en de burgerlijke oers vertoont hetzelfde beeld. Die pers ver heelt nauwelijks haar bewondering voor den krachtpatser Hitier en haar vreugde over het feit dat de S. D. A. P. in Duitschland zoo „op haar kop heeft gehad". De toestand in Duitschland noopt de ar beiders in ons land, scherp stelling te nemen tegen het communisme aan den eenen. te gen het fascisme aan den anderen kant. Deze beide partijen vinden elkaar op enkele pun ten: zij voelen voor het bruut geweld en voor een dictatorschap. Ook voor de commu nisten heeft de strijd tegen de sociaal democratie altijd bovenaan gestaan, de so ciaal-democratie. die strijdt voor de vrije, zelfstandige ontwikkeling van eiken man en van elke vrouw. Men denke niet, dat de Duitsche toestan den van thans, hier nooit zullen komen. Vergeet niet. dat de reactie haar marsch heeft uitgestippeld. De reactie zal ook hier met behulp van het fascisme trachten, de S. D. A. P. neer te slaan. Minister Kan heeft het subsidie aan de Burgerwachten met f 150.000 verminderd, maar de regeering-Ruys heeft er dadelijk weer meer dan f 300.000 van gemaakt. En in een vertrouwelijk schrijven aan indus- trieelen en kapitalisten deelde generaal Duy- maer van Twist mede: „Wij hebben maar op een knop te drukken en 70.000 man staan klaar, om als hulppolitie bij de politie te worden ingelij fd Over de „Zeven Provinciën" zeide spr- dat de autoriteiten door tactloos optreden de oorzaak zijn van wat op dien oorlogsbodem gebeurde. Iemand met hersens in z'n hoofd had dit alles kunnen verhoeden. Maar de reactie heeft dadelijk de muiterij op de „Zeven Provinciën" aangegrepen, om haar doel te bereiken: getuige de vex-boden van minister Deckers. En het is al zoó ver gekomen dat een vader aan „Oom Henk" van de Vara geschreven heeft: „Als u vragen van mijn 15-jarige dochter door de radio beantwoordt, doe dat dan niet op de gewone manier; noem haar fTaam niet, want ik verdien mijn brood bij Deckers!" (gefluit). Spr. gispte het. dat de Tweede Kamer de voorstellen van Ir. Albarda (heffing van 1 pet. van de vermogens boven f 16.000 in 3 jaar dus 1 3 pet. per jaar) niet heeft willen aan nemen maar wel accoord ging met een derde kruiser van 12 millioen om daarna te eindi gen met een geestdriftvolle opwekking, bij de verkiezingen te strijden tegen de reactie en voor de vrije volksontwikkeling en de vrije meeningsuiting. Hierna was er gelegenheid voor gedachten wisseling, waarvan gebruik werd gemaakt o.m. door den heer Peper, wiens woorden herhaaldelijk protesten aan de vex-gadering ontloktexx. De heer H. J. Klein maakte er de verga- derixig een verwijt van, dat zij niet rustig had willen luisteren naar den heer Peper, waarna zulk een rumoer in de zaal ontstond (dat de voorzitter niet kon bezweren; er wox-dt o.m. geroepen: ..Gooi hem er af!") dat de heer Klein verder van het woord afzag. Hierna beantwoordde de inleider de de baters uitvoerig. De voorzitter sloot hierna de bijeenkomst met een opwekkend woord en dank aan den spreker. Voor den Kantonrechter. Over slechte vex-lichting. Op 21 Januari tegen den avond stond een melkwagen aan den rechterkant van den weg tusschen Haarlem en Amsterdam. Een two- seater. aan denzelfden kant, naderde met een snelheid van 60 K.M. per uur met gedimde lichten en een schijnwerper, die zijn licht op het rijwielpad wierp. Het dimmen van de lichten hield verband met een juist gepas seerde auto. Toerx de tweezitter vlak bij den melkwagen gekomen was, en niet eerder, zag de bestuurder dexx wagen. Hij haalde scherp naar links uit en kwam in botsing met een tegenligger, die met eexx vaart van 80 K.M. aan kwam rijden. De materieele schade was aanzienlijk, doch persoonlijke ongelukken hebbexx niet plaats gehad. De bestuurder van den tweezitter stond nu terecht voor het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Hij beriep zich op ae onzichtbaarheid van het roode achter licht van den melkwagen, en dat ten eerste dit licht slecht was, ten tweede verborgen was achter de neergeslagen achterklep en ten derde niet te zien was, omdat de melkhande laar ervoor gestaan zou hebben. De melk boer bestreed dit. evenals een politieman, die beiden verklaarden. dat op eexx afstand greoter dan 23 M. het achterlicht, dat in vrij goeden toestand verkeerde, te zien was. De melkboer heeft er bovendien niet voor ge- Staan. yoorts zei verdachte, dat de tegenligger COUPON (invullen wal verlangd wotdl) Aan 8e n.V. Philips* Gloeilampen fabrieken. Verkoopafdeeling Neder land en Kolonién. EINDHOVEN. Verzoeke mij Uw boekje over een doelmatige en economische verlich ting „Licht in Uwe woning" gratis, en franco te doen .toekomen. Aan de N.V, Philips Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniin. EINDHOVEN. Verzoeke bij mij als verbruiker van minstens twaalf lampen per jaar, een lichtmeting te doen oer 9-13 j4AUÏ__, 9-13 Gelooh U. dat Nederland nog te weinig werkloozen telt Koopt dan z.g. „goed- koope" lampen - zelfs al zijn die in het verbruik in werkelijkheid stukken duur der dan het vertrouwde Nederlandsch fabrikaatzelfs al zijn er geen grooter stroomverslinders dan vele van die z.g. „goedkoope" lampen (Mocht U van een ander gevoelen zijti, vult dan onze coupon in, en laat U in Uw eigen huis bewijzen hoeveel malen duurder hel lichl van z.g. „goedkoope" lampen is dan van Philipslampen.) (Adv. Ingez. Med.) slechte lichten gehad had en niet geheel rechts van den weg gereden had. Hierover werd echter geen zekerheid verkregen. De ambtenaar achtte het zeer wel moge lijk, dat de aanrijding te wijten is aan een saxnenloop van omstandigheden en dat niet alleen verdachte schuld heeft. Dat- hij met een te groote snelheid gereden heeft in ver band met de verlichting (het zwaartepunt is het niet weer aansteken van de groote lich ten na het dimmen) staat vast. Voorzichtig heid moet worden betracht en dergelijke ver keersfeiten zijn ernstig. De ambtenaar eïscht ook met het oog op generale preventie, een boete vaxx f 75 subs. 25 dagen. Mr. de Haan, tastte de dagvaarding aan,, die bovendien zeer onduidelijk zou zijn. De lean tonrechter was het hierin niet met den verdedigen eens, doch achtte de feiten niet bewezen en sprak verdachte vrij. CENTRAAL COMITé VOOR WERKLOOZEN. voorstelling voor kinderen van werkloozen. Voor de derde maal in dit seizoen heeft het Centraal Comité voor Werkloozen, dat ook aan de ouderen zooveel genotvolle uren geschonken heeft, voor de kinderen van werkloozen een prettigen middag georgani seerd, waarmee het weer vele ouders ten zeerste aan zich verplicht heeft. Voor dezen middag had het zich de medewerking ver zekerd van den in Haarlem zoo welbekenden Prof. Antonini. die voor kinderen een bijzon der aantrekkelijk programma had samenge steld. De kinderen zouden worden bezxg gehou den met de goocheltoeren exx met August, de levende, loopende, zingende en sprekende pop van Prof. Antonini en tenslotte met de oud-Hollandsche poppenkast. We behoeven dus nauwelijks te zeggen, dat de groote zaal en d egalerij geheel bezet waren met een juichende en dankbare schare kinderen, die maar niet konden begrijpen waar de gooche- lear de balletjes, gekleurde doekjes vandaan haalde, alsmede deguldens, die hij zoo maar uit de luchtgreep en tot onbedaarlijke hilariteit uit de zakken, neuzen ooren en hoofddeksels van de kinderen in de zaal. Met pretmaken alleen kon de middag echter niet gevuld worden. Dit bleek dadelijk na het aankondifgen van de pauze, toen een opge togen jongen hard-op vroeg: „krijgen we nou wat?" Hij en alle andere kinderen waren best tevreden met de versnapering, die zij van het comité ontvingen. Even vóór het begin van de tweede helft nam de heer H. Luijken, voorzitter van het Centraal Comité voor Werkloozen. het woord om allen te bedanken, die voor het welslagen van dezen middag hadden meegewerkt; in de eerste plaats de band ..The Frivolly Wags", die onder leiding van den heer C. van den Broek geheel belangeloos voor de muzikale illustratie zorgde en zelfs zóó meesleepend. dat de kinderen de melodieën uit volle borst meezongen. Verder dankte de heer Luijken de talrijke dames, die nu al voor den derden keer zich beschikbaar hadden gesteld om de orde in de zaal te helpen handhaven. De prettige stemming werd don ook geen oogenblik ge stoord. Het laatste gedeelte vali het programma, de vertooning van de poppenkast, had waar lijk niet het minste succes. Er is uitbundig gelachen. Het comité kan hoogst tevreden zijn over wat het in den afgeloopen winter voor de werkloozen en hun gezinnen gedaan heeft. DANSINSTITUUT KWEKKE- BOOM. slotbal in den kegelbond. Of het gezellig was op het slotbal van het dansinstituut H. Kwekkeboom? Vraag daar de vele dansliefhebbers maar eexxs naar, die Woensdagavond in zeer grooten getale de groote zaal vaxx het gebouw van den Kegel bond bevolkt hebben exx op de tonen van den uitstekenden en onvermoeiden band, The Musical Lunatics zich aan step, foxtrot, tango en wals hebben overgegeven! Zóó goed bezet was de zaal, dat in twee partijen ixxoest worden gedanst, wat zeer bevorderlijk was voor de orde engoed dansen. En dat er goed gedanst werd. bleek uit de onderlinge, on-officieele wedstrijden, die gisterenavond gehouden zijn. Er waren parexx bij, aan wie de lessen niet voorbij gegaan waren: keurige demonstraties werden soms gegeven, zoowel wat blues als tango enz. be treft. De prijswinners kregen welverdiend Een aardige attentie, die door de heeren Kwekkeboom op hoogen prijs gesteld wex'd, was wel deze dat de leerlingen hun leermees ters blijken van waaideering overhandigden Er waren bloemen voor mevr. Kwekkeboom, een haardstel, een staanlamp en een lam- pekap, die met welgekozexx woorden ontvan- gexx en geschonken werden. Tot diep in den nacht is de feestvreugde voortgezet in de gezellig met bloemen ver sierde zaal. De heeren Kwekkeboom kunnen met voldoening terugzien op dit zoo ge slaagde slotbal. En de aanwezigen zullen ongetwijfeld ook tevreden zijn! gouden huwelijksfeest. Op 2 Mei a.s. hoopt het echtpaar B. Asjes- Grapendaal Schoterweg alhier, den dag te herdenken, waarop het vóór 50 jaar in den echt verbonden werd. De heer Asjes is gepensionnee>rd majoor bij de Rij ksveldwa c.h t. zendingsfeest. Evenals voorgaande jaren hoopt het Cen traal Zendings-Comité voor'Haarlem en om geving weder zijn zendingsfeest te houden op den tweeden Pinksterdag 's middags. Het zal dit jaar gehouden worden te Bennebroek op ,,'t Huis te Bennebroek". De aanvang zal zijn des middags half drie. iieete koffie binnen gekregen Te Eindhoven heeft het vijfjarige zoontje van den landbouwer Vereyken in een onbe- waakt oogenblik de tuit van den koffiepot aan den mond gezet. De heete koffie ver brandde het kind inwendig en 's nachts is het kind aan de gevolgen overleden. amsterdamsche beurs 24 april gesloten? Bij een stemming op de beurs van Amster dam over een voorstel tot sluiting op 24 April den dag. dat Willem van Oranje herdacht wox-dt, zijn vóór sluiting 220 en tegen 43 stemmen uitgebracht, zoodat de beurs, mits de minister zijn goedkeuring aaxi het besluit hecht, dien dag gesloten zal zijn. HOE MAURITS VAN DEN BERG „HERAUS" GING. na 16 jaar musiceeren in duitschland Naar de Tel. meldt zal Maurits vaxi den Berg, de eerste concertmeester van het Ber- lijnsche x-aaio-orkest. die ontslagen is. naar Nederland terugkeeren. Zondag 14 Mei zal hij voor de A.V.R.O. optreden en in Sept. met 't Concertgebouworkest als solist. Hij is de dupe van zijn afstamming, daar zijn vader weliswaar protestant is, maar zijn moeder Joodsche en derhalve geldt hij in het tegen woordige Duitschland eveneens als Jood. Hij was sedert 1917 in Duitschland werkzaam. Tengevolge van het drijven van zijn natio- naal-socialxstische collega's was er reeds een huiszoeking bij hem verricht, die echter geen resultaat heeft opgeleverd, waarna hij niet temin moest vertrekken. De geheele muziek bibliotheek is overhoop gehaald, zelfs was uit de bloempotten de aarde gehaald. Yan den Berg heeft zijn opleiding in Duitschland ont vangen en er steeds gespeeld. In alle hoofd steden der wereld is hij als solist opgetx-eden. 25-jarig bestaan lbeszalen- vereeniging. Te 's-Gx-avenliage is ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Centrale Ver- eeniging voor Openbare Leeszalen en Biblio- theeken een herdenkingsbijeenkomst gehou den in de Ridderzaal. Jlxr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, voorzitter der vereeniging, heeft eexx herdenkingsrede gehoudexx. UIT DE STAATSCOURANT. ned. roode kruis. Bij Kon. Besluit is aan den heer H. G. J. Maas Geesteranus, gep. majoor der cava lerie te 's Gravenhage, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als militair commis saris van het Ned. Roode Kruis, zulks onder dankbetuiging voor de door hem in dierx functie aan den Lande bewezen diensten en onder toekenning van den titulairen rang van luit.-kolonel. posterijen. Bij Kon. besluit zijn. Ingaande 1 Mei 1933 benoemd tot referendaris 2e kl. der posterijen telegrafie en telefonie B. C. Sluyk, W. Ham mer. J. Lems, W. Kok. J. d' Hond. J. Rook. s Roos. J. van Ginkel. J. p. G. van Holhoon. A. ter HaaT, J. H. Habermehl. B. Heinsius, allen thans adj.-referendaris der p. T. en T.; is aan den referendaris 2e kl. W. I. Opstel- ten, belast met de functie van directeur van het p., T. en T.-kantoor te Schoonhoven, met ingang van 1 Juli 1933 op zijn vex-zoek. eer vol ontslag verleend. REOLASSEERING. Bij Kon. besluit zijn in het Centraal Col lege voor de Reclassee»ring hei-benoemd: mr. J. R. H, van Schaik. tot lid, tevens voorzitter mr. dr. C. J. H. Schepel, mr. dr. W. A. J. M. Fick, p. H. Schuurman, tot leden. rijkswerven. Bij Kon. besluit is aan den baas le kl. der vuurwerkers bij de Rijkswerf te Willemsoord C. Smit, met ingang van 1 Mei 1933, eervol ontslag uit ?s Rijks dienst verleend. staatsboschbeheer. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1 Janu ari 1933, bij het Staatsboschbeheer bevox-derd tot commies mej. H. C. Otte te Utrecht, thans adj .-commies. zijn. te rekenen van 1 Jan. 1933, bevordex-d tot boschwachter le kl. bij het Staatsbosch beheer de boschwachters M. a. Brinksma, te Rolde en a. Wijnbergen te Heumcn ca. ANTWOORD AAN HITLER'S DUITSCHLAND. prof. van itallie bedankt voor eere-lidm a atsch ap. Prof. dr. L. van Itallie te Leiden meldt, dat hij hei oere-lidmaatschap heeft neergelegd van de Deutsche Apotheker Verein en van de Deutsche Pharmazeutische Gesellschaft, mei de volgende motiveering: ..De een be schaafd volk onwaardige achteruitzetting der Joodsche Duitschers. hun verwijdering uit openbare ambten en de verwoesting van hun bestaan in de vrije academische beroe pen. nopen mij niet langer waarde te hech ten aan het eere-lidmaatschap van uw ver eeniging." ARBITRAGEVERDAG MET JAPAN GESLOTEN. permanente commissie voor geschillen. Woensdag is te 's Gravenhage ondertee kend het arbitrageverdrag met Japan, waar over reeds eenigen tijd onderhandelingen liepen. Hei vexdrag strekt tot beslechting van geschillen door conciliatie, rechtspraak en arbitrage. Het verdrag is het eenige van zoo algemeene strekking, dat Japan heeft afgesloten tot nu toe. Er zal een permanente conciliatie-commissie worden ingesteld- Voorts is er beroep op het Permanente Hof van Internationale Justitie, of een arbitrale rechtbank. De meeste andere verdragen, door Nederland in de laatste jaren gesloten, houden een rechtstreeksch beroep op het Hof in. Ten.aanzien van het Hof heeft de Japansche regeering het voorbehoud vaxx nader overleg gemaakt, aangezien er eeix verandering zou kunnen komen in Japan's verhouding tot het Permanente Hof. bij Ja pan's uittreden uit den Volkenbond. heidebranden gebluscht. De groote Peelbrand bij Venray, Ls ge- bluscht. Vele H. A. boscli en heide zijn verbrand. Ook bij Venlo heeft een groote heide brand gewoed. Militairen hebben den brand, die het vliegterrein op de Groote Heide be dreigde, gebluscht. verlaging van amsterdam s telefoontarief. Met 1 Mei wordt, naar het Handelsblad meldt, het tarief van de gemeente-telefooxx te Amsterdam met f 6 per half jaar ver laagd. Het aantal telefoons te Amsterdam bedraagt thans 6.8 per 100, in San Fran cisco is dit aantal 40, in Stockholm 30, in Parijs 13, Berlijn 12 en Londen 10. NIEUWS UIT IN DIE de opstandige onderwijzers. BATAVIA, 18 April (Aneta). De heer Reens heeft hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis van den Raad van Justitie. De heer Vrijburg heeft in het vonnis be rust. schepelingen veroordeeld. SOERABAJA. 18 April (Aneta). De Zee krijgsraad heeft twee schepelingen wegens weigering om te gehoorzamen aan het dienstbevel om naar kooi te gaan bij een oploop van schepelingen op het terrein van het Marine-vliegkamp op 29 Januari j.l. ver oordeeld tot onderscheidenlijk: l 1/2 jaar cn 5 maanden gevangenisstraf cn uitslag uit den militairen dienst. het verbod van publicatie van scheepsbewegingen. BATAVIA. 18 April (Aneta). Nog deze maand zal de mogelijkheid worden overwo gen om het verbod tot publicatie van scheepsbewegingen op te heffen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst., wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. WAAR MOET DAT HEEN? Wij hebben in het Alg. Handelsblad kun nen lezen, dat B. en W. van Amsterdam in hun circulaire van 28 Maart aan de hoofden onderwijzers en onderwijzeressen der Open bare Lagere scholen in overweging hebben gegeven hun leerlingen op 25 April een ge schiedenisles over Willem van Oranje te geven, maarvoor 't geval hun mocht blijken, dat er bij ouders bezwaar bestaat hun kinderen zoo'n les te laten bijwonen, „deze (laatsten) daar vrij van te stellen". Velen die het Openbaar onderwijs lief hebben, moet het ergeren den „Vader des Vaderlands", zooals de tijdgenooten den grooten voorvechter onzer nationale vrijheid, noemden, zoo minachtend te zien behandelen. En onbegrijpelijk ook. De „man der Kleine Luyden" kon immers toen nog geen S. D. A. P.'er of Communist zijn. Ook dunkt het mij, dat dit voorstel in strijd Ls met de wet die „Vaderlandsche geschiedenis" als een der leei-vakken op de Openbare school voor alle kinderen voor schrijft. De conseuentic va pxiit voorstel zal mee brengen ,dat ouders in 't vervolg mogen verwachten, ook andere geschiedkundige per sonen en feiten die niet in hun smaak val len, voor hun kinderen te kunnen boycotten. En waar gaan wij dan heen? Naar nog meer splitsing van het onder wijs. Want waar B. en W. van Amsterdam zoo onvaderlandslievend handelen, moet de liefde voor 't Openbaar onderwijs bij zeer velen die dit aanhangen een knak krij gen. Zij zullen huiverig worden hun kinderen aan de overheid toe te vertrouwen, die meer op uiteendrijven dan op samenhouden be dacht is. Ik vrees, dat dit treurig gedoe de positie van de Openbare school ernstig zal schok ken. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, K. ZWART. Oud-hoofd van een school,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9