LETTEREN EN KUNST HAARLEM'S GEMENGD KOOR SAMSON ET DALILA TEWATERLATING VAN 100.000 SNOEKEN. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD MAANDAC 24 APRIL 1933 j HET TOONEEL. Vereeniging Onderling Genoegen. DE SPAANSCHE VLIEG. Zaterdagavond heeft de tooneelafdeeling van de vereeniging Onderling Genoegen een tooneelvoorsteili'ng in den Schouwburg aan den Jansweg gegeven. Naar de voorzitter in zijn openingswoord opmerkte, had men het wenschelijk gevonden, in deze benarde tijden de leden maar eens op te vroolijken met een luchtig stukje, weshalve de keuze gevallen was op het bekende kluchtspel De Spaansche Vlieg. Het is overbodig van dit tallooze malen ver toonde successtuk den inhoud na te vertellen. Laat ik volstaan met te zeggen, dat de werken de leden onder leiding van den heer M. van Kordelaar allen flink hun best hebben ge daan en dat de bezoekers zich uitermate heb ben vermaakt. Er zat schot in de vertooning, wat ook bleek uit het goed op tijd beginnen en het zooveel mogelijk bekorten van de pauzes. Maar ook het spel zelf verliep in een voor dilettanten prijzenswaardig vlug tempo. Men had, hierbij geholpen door een be kwamen grimeur en kapper, van al de perso nen typen gemaakt, die zonder al te overdre ven te zijn gechargeerd, toch stuk voor stuk door hun vermakelijk uiterlijk en een of an der bespottelijk aanwensel den lachlust op wekten. Inzonderheid waren Anton Tiedemeijer, ge speeld door den heer H. de Mon, en Heinrich Meisel. gespeeld door den heer H. Look. echte kluchtspelfiguren. Maar ook de overige acteurs, die niet zoo onmiddellijk door hun malligheid in de gaten liepen, hebben zich duchtig geweerd. De heer T. Klerk als de mosterdfabrikant die als slachtoffer van een jeugdzonde de hoofdpersoon van dit kluchtige drama zou worden en mevrouw De Mon als zijn argwa nende ega, die als bestuurslid van de zede- lijkheidsvereeniging gedoemd was hem te ont maskeren. vormden het centrum van al de verwikkelingen, waarvan de door den heer C. Blom verpersoonlijkte dr. Frits Gerlach de draden in handen had. Zij werden naar den eisch bijgestaan door den heer J. Wielenga als de tweede stille vader, tevens zedelijkheids apostel Alois Wimmer, den heer J. Wielenga als het rijksdaglid Burwig, den heer Verkrui sen en mevrouw Wielenga als de oudelui Meisel. De twee jongemeisjesrollen waren in handen van de dames J. van Maas (Wally) en T. Blom (Paula) en mejuffrouw S. van Brakel speelde voor dienstmeisje H. G. CANNEGIETER. nen spelen als mevrouw de Boervan Rijk. Zij lijkt op vele door mevrouw de Boer ge speelde vrouwmenschen en toch heeft deze juffrouw met het petje op weer een eigen ka rakter. Haar verschijning in het salon van de familie Carter in het droom taf er eel was var, oer-kom' che werking en heel dat tooneel speelde zij met zulk een humor, dat dit reeds de avond waard was. Toen zij op het herhaald aandringen van Mary Carter om heen te gaan, antwoordde met een beslist „neen", was de manier, waarop zij dat enkele woord „neen" zei zoo al voldoende om het publiek spontaan te doen applaudisseeren. Dat een enkel woord aanleiding geeft tot een open doekje, be hoort tot de groote zeldzaamheden en zoo'n succes is alleen maar voor de uitverkorenen weggelegd. Tom Carter en juffrouw Bates zijn de eenige werkelijk komische ..rollen" in dit blij spel. De anderen zijn eigenlijk van weinig be- teekenis. waarmee ik niets wil afdingen op de wijze, waarop zij gespeeld werden en zeer ze ker niet door Lena Kley. die moeder Mary althans om het droomtafereel heen in de bij dit stuk passende realistische toon zuiver speelde. Mary Smithuysen was een' elegante, bekoorlijke Betty, van wie je alleen niet kon begrijpen, dat zij de dochter van Tom Carter en zijn vrouw was. Jetty van DijkRiecker droeg met smaak een toilet, dat de gevaarlijke verleidelijkheid van de vrouw ook had bewe zen. zelfs al had de kokette mevrouw Merdith er niet in gezeten. Tiemeyer speelde den bok ser zonder hersenen zeer verdienstlijk, vooral in het verleidingsscenetje in II. Er was voor deze voorstelling vrij groote be langstelling. wat waarschijnlijk dit keer meer aan het liefdadige doel dan aan de Sweep stake te danken was. Het talrijke publiek toonde zich zeer erkentelijk voor het spel en kwam hoe langer hoe meer in een opgewekte vroolijke stemming. Wij hopen zeer en wij twij felen er ook niet aan. dat de vereeniging ten bate van maatschappelijke zorg voor zieken hier voordeel van heeft gehad. Want hierom was het dezen avond toch in de eerste plaats te doen. J. B. SCHUIL. HET SCHOUWTOONEEL. DE SWEEPSTAKE. Was het de zwanezang van Het Schouw - tooneel, de opvoering van De Sweepstake, Zaterdaagvond ten bate van „Maatschappe lijke Zorg voor Zieken" in onzen Stadsschouw burg gegeven? Dank zij de bereidwillgheid van Jan Musch om ter wille van het liefdadig doel dezen avond nog eens met zijn oud ensemble, dat hij op 1 April verlaten heeft, samen te spelen, was deze voorstelling van dit Engel- sche blijspel mogelijk en hebben wij dus nog eenmaal Jan Musch naast mevrouw de Boer- van Rijk op het tooneel gezien. Het is nog al een burgerlijk geval dit „lote rij-avontuur" van E. A. Bryan, ik bedoel niet zoo zeer om de omgeving van Tom Carter, den pechvogel, die met een dikken prijs in de Sweepstake in handen, naar zijn 20 000 Pond kan fluiten, omdat hij vergeten heeft de laatste coupon op te zenden, dan wel om den geest van het stuk. Het is meer de geest van zwaar Engelsch stout dan van mousseerende Fransche champagne en wij blijven bijna heel den avond in de sfeer van de in de huis kamer te drogen gehangen wasch en van den baas in het flanelletje. Gedurende één tafereel komen wij daar uit en zi'en wij al is het dan maar in een droombeeld aan wat voor gevaren een man bloot staat, als hij den prijs in de Sweepstake trekt. Tom Carter -zou althans volgens dit droomgezicht regehecht zijn ongeluk te gemoet zijn geloopen en Mary, zijn vrouw, mag zich. gelukkig rekenen, dat de prijs haar ontgaat, want op een armen man azen geen rijke, kokette vrouwen, alleen maar bierdrinkende vrienden, die ten slotte min der gevaarlijk blijken te zijn dan vriendinnen. Tom Carter moge dan na de deceptie met een zwaren kater van het zwarte bier thui: komen, dat is altijd nog beter dan dat hij er uit vliegt, op jacht naar avontuur met de schoone, verleidelijke mevrouw Merdith. Zoo moeten wij volgens dit blijspel maar weer aan nemen, dat het geluk niet in rijkdom gelegen is en het beter is voor de gemoedsrust van een mensch om den prijs in de Sweepstake niet dan wél .te winnen. Wanneer Jan Musch en mevrouw de Boer van Rijk niet Tom Carter en juffrouw Bates waren geweest, dan vrees ik. dat dit blijspel ons wat zwaar op de maag had gelegen. Veel geest zat er niet in en handeling al evenmin en de schrijver kon alleen maar met veel her halingen en vulling zijn vier tafefeelen vol maken. Ondanks de EngeLsche namen en het Engelsch milieu, maakte dat stuk een Hol- landschen indruk, maar dan één, die wij ge wend zijn van de stukken van Bouber- en Elsensohn. Jan Musch droeg dit Sweepstake-gevalletje met zijn kostelijk spel als de arme pechvogel, althans in de drie tafereelen. waarin hij de armoedzaaier Tom Carter was. In het droom beeld vond ik hem minder gelukkig en zag ik te weinig in hem den rijk geworden parvenu, die eens de baas in het flanelletje was geweest. Maa~ in zijn eigen milieu was deze Tom Carter in zijn burgerlijke ongegeneerdheid en zijn zorgeloosheid een van die prachtig levende menschen. zooals Musch ze ons met zijn rea listisch spel kan geven. Zijn kater was zoo overtuigend, dat je zelf pijn in je hoofd er van kreeg en zijn wanhoop en woede over zijn „stommiteit", waai'door hem de prijs van 20000 Pond ontging, werd een voortreffelijk spelmoment van hem. En wie zou de klap- loopende juffrouw Bates, de buurvrouw, die om de vijf minuten komt binnenvallen om wat van juffrouw Carter te leenen. zoo kun- Kinder-Matinee. Een Oudejaarsavondfeest in Volendam Kinderen hebben op de planken reeds van te voren gewonnen spel. Wanneer zij in fleu- rigen optocht in hun bonte pakjes van Volen- dammertjes verschijnen, dan zijn het niet alleen de vaders en de moeders, de ooms en de tantes, en de broertjes en de zusjes, die met blijde gezichten hen gadeslaan, maar dan gaat de genegenheid van allen in de zaal naar dien stoet kinderen op het tooneel uit. Wat zij ver der dan uitvoeren, komt er eigenlijk niet eens zoo heel veel op aan; Thalia is met hen en van het succes kunnen zij verzekerd zijn. Dat weten ook de organisatoren van zulke kindermatinees, zooals wij er Zaterdag één bijwoonden. Een tooneelstuk met intrige Is feitelijk geheel overbodig. Breng kleurige cos- tuums, zang en dans en vroolijkheid op het tooneel en de charme der jeugd doet de rest om de zaal te veroveren. Mevrouw S. van Bommelvan Heusde heeft zich dan ook niet de moeite gegeven een kin dertooneelstuk te schrijven; zij heeft enkel volstaan met een feest, een fleurigen avond van jool en pret, in Volendam nog wel! Volen dammers zouden waarschijnlijk star verbaasd zijn, als zij zouden zien, wat er al zoo op oude jaarsavond in een herberg van hun beroemd plaatsje gebeurde, maar zii zouden er waar schijnlijk evenzeer van genieten als de kinde ren en de oudere menschen dat Zaterdagmid dag in onzen Stadssschouwburg hebben gedaan. Daar in die met slingers en groen versierde herberg te Volendam werd gezongen en voor gedragen, daar werd gedanst en gehost en ver schenen klokslag 12 uur in een auto' s bui ten voor de deur in hun meest kleurige kleeding alle maanden van het jaar om er de pret te verhoogen. En omdat het oudejaars avond en feest was in Volendam, deden de twaalf maanden alles om de gasten te plezie ren. Januari danste in een koket winter - costuum een schaatsenrijdersdans, Februari kwam als prins carnaval en bleek de vroolijk- ste en zotste van allen. Maart en April Maart met een staart en April in een zomer- toiletje, zóó luchtig, alsof het midden in de hondsdagen was zongen van de lente en van alles, wat zij verder op het hart hadden. Mei, Juni, Juli en Augustus kwamen te zamen als een kwartet en voerden een bevalligen zomerdans uit, die Tilly Sylon met hen had ingestudeerd. September was wat magertjes en verlegen, maar met October verscheen omdat het de jachtmaand is het mannelijk element in al zijn zelfbewustheid en deze par mantige jager, die met zevenmijlspassen over het tooneel stapte, had lang niet het minste succes al moest hij het nog afleggen bij den vetten, dikken slager met het vollemaansge zicht, hem opvolgde en de slachtmaand repre senteerde. December met zware vleugels aan en een kerstboompje in de hand sloot de rij en toen alle maanden present waren dansten zij te zamen den dans van de twaalf maanden waartusschen door prins Carnaval als de eeuwige dwaas rondsprong, de jager met zijn geweer het terrein afbeende en onveilig maakte en de slachtmaand in de slagersjas en met het bordpapieren mes voor de meeste vroolijkheid zorgde. Maar de Volendammertjes, voor wie de jaar getijden zich in al hun kleur en fleur ver toonden, lieten zich zelf ook niet onbetuigd. Een lange Volendammer droeg liedjes voor, een Zeeuwsche boer en boerin die blijkbaar daar per abuis verzeild waren zongen duetten en voerden een klompendans uit en de Volendammertjes zelf dansten op de mu ziek van Siep dat het, een lust was om te zien. En wie er niet dansten, sprongen of voordroegen, die dronken uit tinnen bekers, en riepen ..hoera!" en zwaaiden met hun armen in de lucht, elke keer weer. als de waard en de waardin met de kannen rond gingen. Er heerschte een vroolijke stemming daar in die herberg op den oudejaarsavond in Vo lendam en ook in de zaal, waar men met ge noegen dit kinderfestijn op het tooneel volgde. De heer Theo Bouwmeester is in zulk werk thuis en weet, wat het publiek gaarne ziet, Mevrouw Rie van Eden had de zang inge studeerd en stond ook aan het hoofd van het Uitvoering van SAINT SAENS DINSDAG 25 APRIL, 8 uur. GEM. CONCERTGEBOUW ANNIE WOUD, alt LOUIS BOGTMAN, ba» JAC. VAN KEMPEN, tenor W. VAN SANTÉ, bas R. C. TOL, tenor J. LAGAS, ba» F. VROONS, tenor Begeleiding; VERSTERKTE H. O. V. Het geheel onder leiding van SEM DRESDEN Kaarten a fl -, fl.50 en f2.- pl. r. bij de conceribureaux Alphenaar. Vernout en '«avonds aan de zaal. Tekstboekjes Fransch Hollandsch GENERALE REPETITIE: Maandag 24 April, 7 uur, GEM CONCERTGEBOUW. Kaarten (0.50 pl. r. (Adv: Ingez. strijkje, dat zang en dans begeleidde. Hei klonk alles zuiver en correct, al was de zang nu en dan wat ruw. Maar daarvoor waren het tenslotte ook maar eenvoudige Volendam mertjes. Zoo was het Zaterdag in onzen Stads schouwburg een aardige middag, waarop de ouderen evenzeer genoten als de jongeren. En hoe kan dit ook anders met een tooneel vol van fleurige, kleurige, vroolijke jeugd! J. B. SCHUIL. PROTESTVERGADERING VAN N. V. V. EN S. D. A. P. TEGEN DE MAATREGELEN-DECKERS. Te 's-Gravenhage is onder auspiciën van N.V.V. en S.D.A.P. een drukbezochte demon stratief congres gehouden als protest tegen het optreden van den minister van Defensie tegen het- lidmaatschap van bepaalde orga nisaties, het verbod tegen de bladen van de Arbeidspers en als protest tegen de plan nen der regeering tot wijziging van het Rijksambtenaren-reglement. Na een openingwoord van den voorzitter der S.D.A.P., den heer J. Oudegeest, hield, volgens het verslag in het Handelsblad, de heer J. F. Ankersmit, politiek-hoofdredac- teur van „De ArbeidspersS5, een rede, waarin hij betoogde, dat het optreden van den mi nister van Defensie tegen de sociaal-demo cratisch georganiseerden strikt dictatoriaal is en dat dit niet thuis behoort in een rechts staat als de onze. Mr. dl'. G. v. d. Bergh, lid van de Tweede Kamer, vestigde de aandacht op de grondwet telijke rechten en vrijheden van Nederland sedert het midden van de vorige eeuw, welke rechten thans door de regeering worden aan getast. Kier te lande aldus spr. is een ont werp-Ambtenarenreglement, dat de bepaling behelst, dat onze regeering ambtenaren, die haar niet welgevallig zijn, kan ontslaan, of indirect dwingen ontslag te nemen. De strijd voor de geestesvrijheid zou in deze dagen van de herdenking van Willem de Zwijger in een heel vreemd licht komen, in dien een dwang als hierboven geschetst, hier t.e lande zou voortduren. Ook naar onze meening moet een ambte naar zijn plicht doen op straffe zelfs van ontslag— maar men mag zijn politieke en geestelijke vrijheid niet aantasten. Na de pauze sprak de heer Zwertbroek, secretaris van de V.AR.A. In zijn toespraak deed de heer Zwertbroek uitkomen, dat men uit de krant heeft moeten vernemen, welke maatregelen de minister van Defensie tegenover V.A.R.A.- leden aan zijn departement heeft genomen, De V.A.R.A. zal tezamen met de S.D.A.P, en N.V.V. blijven strijden tegen elke terreur die tegenover de arbeidersbeweging zal wor den uitgeoefend. De heer Kupers, voorzitter van het N.V.V. zei o.m.; Onze partij en het N.V.V. laten zich niet in een hoek drukken. Tenslotte heeft de vergadering bij acclama tie een resolutie aangenomen, waarin het congres ten sterkste protesteert tegen het gewraakte optreden, met verontwaardiging kennis neemt van de voornemens der regee ring met het ambtenarenreglement en een oproep richt tot het overheidspersoneel, airtbtenaren, beambten, hoofd- en hand arbeiders en de geheele arbeidersklasse, om de moderne organisaties te versterken, en het aantal abonnés op haar pers te vergroo- ten. De heer Oudegeest heeft besloten met den wensch, dat de sociaal-democraten bij de verkiezingen zullen bewijzen, dat zij hun standpunt nimmer zullen prijs geven en dat de sociaal-democratische beweging moge voortgaan in haar groei en bloei. TIENJARIGE JONGEN STICHT BRAND. Bij een onderzoek naar twee branden in boerderijen te Lattrop onder Denekamp, is gebleken, dat zij gesticht zijn door een 10- jarigen jongen, die niet toerekenbaar is BEJAARDE MAN OVERVALLEN. INDRINGER KRACHTIG AFGEWEERD. Te Winterswijk is, naar de Tel. meldt, een brutale roofoverval gepleegd op twee be jaarde menschen, broer en zuster. De 70- jarige V., die nog naar de radio luisterde, toen zijn zuster naar bed was, werd door een indringer met een revolver overvallen. Hij wierp zich echter op den indringer en na een korte worsteling koos deze het hazenpad waarna de oude man luidkeels om hulp be gon te roepen. Het bleek, dat in de voordeur een ruitje was uitgesneden, waardoor de grendel opzij geschoven kon worden. Er is reeds iemand aangehouden, 's Middags was er iemand geweest om sigaren te verkoopen. Wellicht weet deze man meer van den roof overval. XOORDHOLLAXDSCn LAXDBOUW- CREDIET. Aan het verslag over het boekjaar 1932. uit te brengen in de Algemeene Vergadering van Aa-ideelhouders op 1 Mei a.s., ontleenen wij het volgende: De gang van zaken stemt, al blijven de be drijfsresultaten beneden die van het "orlg jaar, niet tot ontevredenheid. De voorzichtig heid gebiedt, gezien de zeer abnormale tijds omstandigheden, een hooger bedrag te reser veeren voor diverse belangen. De bruto-winst bedraagt, het saldo van het vorige jaar ad. 1462.93 inbegrepen. 665.731.50 (vorig jaar 796.676.84 terwijl de onkosten beloopen 366.565.24, ivorig jaar 386.598.03 zoodat een netto-winst resteert van 299.166.16. (vorig jaar 410.079.S1'. Hiervan moet een bedrag van i 23.676.S8 worden vergoed aan het Pensioen- en Onder steuningsfonds. terwijl voorgesteld wordt af te schrijven: op Safe-inrichtingen en meu bilair 2.397.62 (vorig jaar 8.554.181. waarna dit hoofd als naar gewoonte voor l op de balans voorkomt. Voorts te reserveeren voor diverse belangen 108.000 «vorig jaar 70.000L" waarna op de Preferente aandeelen een dividend van 67; en op de Gewone aan deelen een dividend van 3% kan worden uit gekeerd. De preferente aandeelhouders heb ben in mindering hierop in November 1932 reeds een interim-dividend van 3'Ti ontvan gen. In de balans komen o.a. de volgende pos ten voor: Activa: Acceptatierekening 7.272.680.25: Debiteu ren 2.725.759.55 te zamen 9.998.439.80 ''v.j. f 11.833.587.78'. Voorschotten tegen effecten onderpand 2.073.572.91 (v. j. t 2,448.978.961. Safe-inrichtingen en meubilair 1 'als vorig jaar). Gebouwen 470.000 (als vorig jaar), Passiva: Kapitaal: Gewoon 2.000.000; 6".'. Cum. Pref. f 1.500.000 te zamen 3.500.000 'als vorii. jaan beiden geplaatst en volgestort. Reserve 585.000 (als vorig jaar). Depositorekening 2.377.432.96 Crediteuren 3.628.459.15 te zamen 6.005.892,11 (v.j. 6.299.933,271, waarvan 1.147.970.19 op de jaardepo sito. Het Pensioen- en Ondersteuningsfonds wijst, na bovengenoemde toevoeging van 23.676.88 een kapitaal aan van f 439.173.15 (vorig jaar 382.683.45). Het op 31 December 1931 afgeschreven koersverlies op het effectenbezit van het Fonds werd in 1932 weer bijna geheel inge haald. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjej v. 20 labl. 70 cis. en oranjeiakjes van 2 tabl. a 10 ets (Adv. Ingez. Med.) HOE GEVAARLIJK HET IN DUITSCHLAND IS. WEE HEM, DIE VERDACHT WORDT. Over de arrestatie van een Neder landschen machinist in Emmerik verneemt de Tel. nog van den betrokkene dat deze een pamflet, dat hij te Emmerik op het statlonsemplace- ment had gevonden, aan een Duitschen col lega had gegeven, om het te vertalen. Deze had het behouden. Toen de Hollander weer m Emmerik kwam en zijn machine voor ver trek gereed gemaakt had. werd hij door S A. in den kraag gegrepen en naar de politie ge bracht. Hier werd hem gevraagd of hij com munist of socialist was. hetgeen hij geen van beide was. In zijn zakken trof men echter een strooibiljet aan. dat toevallig van een fascistische partij was. en dat men hem In Amsterdam gegeven had. Toen werd hij zwaar geboeid naar de cel gebracht, waar hij van 's avonds 9 uur tot den volgenden ochtend 11 uur heeft gezeten. Men heeft hem daarna twee uur verhoord en meegedeeld, dat te zijnen huize te Am sterdam een huiszoeking zou worden gedaan. Ook de Duitsche rangeerder was in arrest gesteld. Toen gebleken was. dat zijn verkla ringen klopten, werd hij eerst 's middags om 7 uur in vrijheid gesteld. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft geen aan leiding gevonden hem eenigerlei straf op te leggen. NEDERLAND TE WASHINGTON. WEL MEENING ZEGGEN. NIET MEECON FER EE R EN. Naar de Tel. verneemt, heeft het depar tement van Buitcnlandsche Zaken een tele gram ontvangen van den Nederlandschen gezant te Washington, waarin deze mede deelt dat de Amerikaansche staatssecretaris hem heeft uitgenoodlgd ter voorbereiding van de economische besprekingen te Wash ington 't Nederlandsche standpunt uiteen te zetten. Dit is een gelijksoortige uitnoodiglng als Beigie ontvangen heeft. Deze uitnoodiglng betreft dus niet de deelneming aan do be spreking zelf. Ook België zal daaraan r -t deelnemen, maar is slechts uitgenoodlgd m standpunt, uiteen te zetten. Vermoedelijk zal dan ook uit Nederland niemand worden af gezonden om te Washington aan dit verzeek te voldoen, maar zal do Nederlandsche ge zant te Washington met het uiteenzetten van het Nederlandsche standpunt belast wor den. IN EEN GEMEENSCHAPPELIJK GRAF BIJGEZET. BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS VAN VOORNE. Te Rotterdam zijn op Crooswijlc de dame en de vier meisjes begraven, die op Voorne bij het verschrikkelijk auto-ongeluk zijn om gekomen. Zooals tc begrijpen is, was de be langstelling groot. Op de begraafplaats was afzetting door de politic. De kisten zijn in een gemeenschappelijk graf bijgezet. Klasse- genooten van de meisjes hebben bloemen ge strooid. Er is bij de plechtigheid niet ge sproken. doch uiteraard bleek men zeer onder den indruk tc zijn. In de Leidsche vaart. De heer W. J. Erdtsieck, secretaris van de hengelaarsvereeniging „Tusschen 't Riet" noodigde ons uit bij de „tewaterlating" van snoekjes tegenwoordig te zijn, welke uit noodiglng wij volgaarne aannamen, in de veronderstelling met veel geplons enkele tien tallen snoeken het water in te zien springen waarbij eenige honderden meters verder wel licht ae hengelaars zaten, die ze er uit zou den hengelen. Een soort drijfjacht dus Enfin, om kort te gaan, we waren er glad naast. Noch een drijfjacht, noch plonsen en ookgeen hengelaars in functie, waren er Zaterdag aar. de Leidsche Vaart te be kennen, maar wel een roeiboot waarin drie emmers stonden met wat water en planten en honderd duizend snoeken, ieder een cen timeter lang.. Het is verbazingwekkend in welk een kleine ruimte de honderdduizend beestjes kunnen worden opgeborgen, terwijl zij bovendien nog lustig heen en weer kunnen zwemmen. In Aalsmeer worden ze gekweekt, door in een trechtervormig apparaat hom en kuit samen te brengen, en na een dag of negen is het zaad tot kleine vischjes van 1 cM. lengte ge groeid. Een gummislang werd in de eerste emmer gedaan en het grootste gedeelte over boord onder water gehouden, waardoor men onder leiding van den heer v. a. Heyden, tech nisch opzichter der visscherij-inspectie water en vischjes uit de emmer in het water van de Leidsche Vaart- hevelde. Tegelijkertijd werd de roeiboot verder geroeid en zoo ver kreeg men dus dat de honderden snoeken in spé gelijkmatig op grooten afstand wer den verspreid. Van de nieuwe brug over de Leidsche Vaart te Hillegom ging het zoo verder in de rich ting Lisse en zoo mogelijk nóg verder, net zoolang tot alle honderdduizend vischjes in hun element waran. waar zeover 2 jaar weer worden uitgehaald. Want dat is hun voorland: ze moeten er weer uit! De naam van de vereeniging die ze erin heeft gebracht was hier reeds waarborg voor. De hengelaarsvereeniging „Tusschen 't Riet" die in samenwerking met den „Haarlemschcn Hengelaarsbond" en den Hengelaars- bond voor Leiden en Omstrekx, on geveer honderd vijftig gulden voor het uitzetten der visschen ten koste hooft ge legd, aoet dat niet uit visch-lievendheid, doen met de bedoeling den vischstand te ver rijken en de snoekjes als het snoeken zijn geworden, tusschen het riet uit het riet te halen. Na verloop van een jaar zullen de beestjes ongeveer 20 centimeter zijn en na twee jaar ongeveer 50 centimeter, zoodat zij dan ge vangen mogen worden. Zooals bekend is. be paalt de wet dat een snoek minstens 40 cen timeter moet zijn eer men hem mag van gen, terwij! bovendien nog vele andere wet telijke bepalingen, die de visscher op zijn duimpje behoort te kennen, den snoek in zekeren zin een veilig bestaan waarborgt. Men verwacht dat er van de honderddui zend snoekjes ongeveer 80.000 In het leven zullen blijven. Een flinke hoeveelheid, doch waarmee onze hengelaars wel raad zullen we ten, want als zij over 2 jaar tussdhen het riet. zitten, zullen zij beslist geen snoeken op zolder hoeven te zokeen....!

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 13