HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 25 APRIL 1933 BLOEMENDAAL BLOEMENDAALS BLOEI- JAARVERGADERING. Het bestuur vau Bloemendaals Bloeï ver bond ditmaal de jaarvergadering der vereeni- ging met een kunstavond gegeven door het echtpaar Ben Royaards en mevr. Georgette Roya ardsHagedoorn. De keuze van den Zaterdag zal weinig in vloed gehad hebben op het bezoek van het eerste gedeelte, de verkiezingstijd heeft zeker invloed gehad op het aantal bezoekers van den kunstavond, zoodat de zaal in het Jeugd huis maar ten deele bezet was. Hetgeen jam mer was. omdat het echtpaar Royaards kunst ten beste gaf, die een uitverkochte zaal ten volle verdiende. Meteen moet ons hier een opmerking van 't hart en wel deze. dat de directie van het Jeugdhuis er voortaan voor zorge, dat er buiten de zaal rust heerscht. ,t Was wel zeer hinderlijk, dat de wijding van Eeatrys verstoord werd door hinderlijk lawaai. De heer Royaards verloor er het innige con tact met de zaal door. Van de jaarvergadering vermelden wij het volgende; Het jaar 1932 is voor de Ver. een weinig be wogen jaar geweest. Niettemin heeft het be stuur niet stil gezeten en verschillende ge wichtige zaken voorbereid. Het bestuur is be zig een nieuwe centrale commissie voor de vie ring van den Koninginnedag te vormen, welke zich kan laten bijstaan door sub-commissies. De Ver. telt 231 leden. Namens de financieele commissie bracht de heer Jansma verslag uit. De rekening bedroeg in inkomsten en uitgaven f 2194,24. Den penningmeester werd décharge ver leend. Tot leden van de commissie tot het nazien der rekening van den penningmeester werden voor het nieuwe jaar benoemd de h.h. Cassee, Jansma en Beekman. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden de h.h. C. W. de Visser en J. A. Boskamp bij acclamatie herbenoemd. In de beide vacatures ontstaan door het be danken van de h.h. Visker en Dankbaar werd voorzlein door de verkiezing van de h.h. Prinsen Geerlings en Heymans. Vervolgens kwam de begrooting in behan deling. Op voorstel van het bestuur werd besloten een bedrag beschikbaar te stellen voor de a.s. Willem de Zwijgerherdenking en hiervoor de onkosten te bestrijden van de kamermuziek van de H. O. V. in de aula van het Kenne- mer Lyceum en in school F te Aerdenhout. Verder werd besloten om 100 nestkastjes te plaatsen in het Bl. Bosch.. Bij de rondvraag kwam de busverbinding DuinlustparkAerdenhout en Bloemendaa' Noord— Bloemendaal aan Zee ter sprake. Hei bestuur zegde toe in deze diligent te zullen zijn. En nu de kunstavond Ditmaal een Hollandsche kunstavond met Hollandsche, altisten, zei Mr. Theijse, d}e een woord van welkom sprak. Elk der beide echtgenooten kwam met een eigen genre. Ernst en schalksheid waren dooreengeweven in de voordracht van mevrouw Royaard. Behe'erscht wist zij al haar emoties over te dragen op ht publiek. Het best vonden wij haar. waar zij de onbevangen jeugd of de coquette jonge dame moest uitbeelden. Het Kindertwaalfuurtje, de Boffer van Top Naeff, Peinzerij bij een bloemetje, Machteld, waren kostelijk, om enkele te noemen. Ook haar middeleeuwsche balladen: Ik stond op hooge bergen en Van twee Konings kinderen. Ben Royaards had andere pijlen op den boog: Jozef in Dothan van Vondel, Beatrys van Boutens, De Mei, van Gorter. Stukken die zeker een rustiger atmosfeer noodig heb ben dan ditmaal in het Jeugdhuis, om ze ten- volle te kunnen geven en te kunnen genieten. Maar beide echtgenooten vonden elkaar weer in een kostelijk éénactertje: Bal Cham- pètre, waar we den palm der overwinning aan den 80-jarige zouden willen reiken, die met de 78-jarige Georgette zoo heerlijk toefde in het verre verleden. Al was de heerlijkste dans 62 jaar geleden, al waren beiden nu oud van jaren, 't- hart was jong. O. schoone illusie! Mr. Theyse dankte met bloemen en vriende lijke woorden. Hetgeen meer dan verdiend was. SANTPOORT WILLEM VAN ORANJE HERDACHT. In verband met den 400sten geboortedag van Willem van Oranje heeft Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, echter niet in zijn kwaliteit van predikant bij dc Nea. Her vormde Gemeente, in het kerkgebouw dezer gemeente een herdenkingsrede gehou den, welke door velen werd aangehoord. Spr. begon met dit herdenkingsfeest een waar nationaal feest te noemen, dit In te genstelling met andere nationale feesten, waarbij een bepaalde politieke partij dc lei ding heeft, waardoor zulke feesten meer splijtend dan vereenigend werken. Willem de Zwijger is de verpersoonlijking van onze vaderlandsche eenheid en van ver draagzame religie. Zijn persoonlijkheid en zijn offers hebben den grondslag gelegd voor ons glorierijk verleden. Hij heeft gestreden voor dc vrijheid in den ruimsten zin van het woord, dus ook voor dc vrijheid van gods dienst. Hoewel Willem van Oranje van overmatige eerzucht en politieke berekening niet vrij te pleiten is. tracht men hem van Roomsche en Communistische zijde zwarter te maken dan hij is. Spr. geeft hoe. dat ze mogelijk voor hun aantijgingen wel bewijzen kunnen aan voeren, maar zonder Oranjes fouten goed te keuren, wil spr. er rekening mee houden, dat ze voor een groot deel het gevolg waren van den tijd. waarin hij leefde. Met al deze critiek Is een groot man als Willem van Oranje niet afgemaakt. En dan vergete men niet. hoe hij op den duur verschillende neigingen heeft veredeld. Ontzettend veel heeft hij voor de goede zaak over gehad. Door lijder te zijn is Willem van Oranje leider geworden. In den strijd tegen den koning van Snanje voelde hij zich een instrument Gods. Na de nederlaag van zijn broer Lodewijk op dc Mookerhci zei hij: „Wij zullen volkomen vertrouwen, dat God Zijn machtigen arm over ons uitstrekken zal. Hij zal ons nimmer meer verlaten". Op godsdienstig terrein was Willem van Oranje uiterst verdraagzaam en ten opzichte van duizenden tijdgenooten ver zijn tijd vooruit. Zoolang hij te Brussel en Breda woont, is hij uitgesproken R.K. en beschouwt de calvinisten als oproermakers. Hij vecht echter doorloopend tegen geloofsvervolging. Later voelt hij zich echter steeds meer tot het Calvinisme aangetrokken. Onsectarisch, breed en ruim van opvatting, boven de partijen staande, zoo was Willem van Oranje. Alles wilde hij achterstellen bij het algemeen landsbelang. Gewetensvrijheid vroeg hij echter niet alleen om politieke rede nen, maar ook terdege uit godsdienstige overwegingen. Tot het uiterste heeft hij gewacht, alvorens den weg der onwettigheid te gaan bewande len. Toen hij evenwel dezen stap had gedaan, moest aansluiting bij de Calvinisten wel vol gen. In 1579 waarborgde hij bij de Unie van Utrecht de geloofsvrijheid, een vrijheid, die men voor dien nog in geen enkel land aan trof. Willem van Oranje huldigde, evenals niet- verpolitiekte christenen van onze dagen ook doen, de stelling, dat men God meer moet gehoorzamen dan den mensch. Daarom ging God hem boven het gezag van den Spaan- schen Koning. Van alle dwingelandij is hij afkeerig ge weest. Hij was een sterk man, maar wilde niet „de sterke man" zijn. Men heeft getracht hem om te koopen, maar dit is mislukt. „De koning schijnt te denken, dat men tegenover ketters zijn woord niet behoeft te houden", zeide hij. Wanneer hij tenslotte in 1580 in de ban wordt gedaan, wordt hij genoemd huichelaar, schelm, ver stoorder van den vrede en pest der Christen heid. Doch voor spr. is en blijft hij de man, die gestreden heeft voor onze geloofsvrijheid en vaderlandsche eenheid. De herdenkingsrede, die o.a. opgeluisterd werd door zang van Mevr. Prof. Fokker Kessler, en orgelspel van den heer P. "in een t, werd besloten met het zingen van het „Wilhelmus". AUBADE OP „TERRAS". Voor de leerlingen van School F, de R.-K. School te Driehuis en de School met den Bij bel is de 400ste geboortedag van Willem van Oranje niet onopgemerkt voorbijgegaan. Om 11 uur zongen zij op „Terras" „Wilhelmus", „Wilt heden nu treden" en „Wie gaat mee over zee". Onder de vrij talrijke aanwezigen werkten wij o.a. Mr. Rambonnet, onzen bur gemeester, op. Hierna schetste de heer J. Drijver in het kort voor de kinderen de groot.; beteekeni* van Willem van Oranje voor ons land en volk. Tenslotte trok de jeugd met de muziek van „Soli Deo Gloria" voorop een deel van onze plaats door. Aan het einde van dezen tocht werd de meisjes en jongens een reep choco lade en een sinaasappel uitgereikt, terwijl hun beloofd werd, dat ze later nog een blij vende herinnering zouden krijgen. HEEMSTEDE OOK IN HEEMSTEDE EEN WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING. De commissie „Koninginnedag" heeft voor a.s. Vrijdag 28 April een Willem de Zwijger- herdenkingsdag georganiseerd. Hiervoor is het volgende programma sa mengesteld. Om 11 uur v.m. Zanghulde vóór het Raad huis door pl.m. 700 schoolkinderen der hoog ste klassen van alle lagere scholen in deze gemeente onder leiding van den heer D. J. v. d. Stam. Gezongen zullen worden: 1. Wilhelmus. 2. Hollandsche liedjes. 3. Hollands vlag. 4. Wilt heden nu treden. Van 8 uur tot pl.m. 10.30 zullen voor het Raadhuis zang en muziek uitgevoerd wor den. De zang zal uitgevoerd worden door het Heemsteedsch Mannenkoor „Excelsior", on der leiding van den heer H. J. Arisz. Voor de muziek zorgt de R.K. Harmonie „St. Michaël" onder leiding van den heer H. W. Hofmeester. Uitgevoerd zal worden: 8—8.40: 1. Wilhelmus (muziek). 2. Fantasie Romantique (muziek). 3. Orphée aux Enfers. Ouverture (muziek). 4. Wien Neerlandsch bloed (muziek), 8.40—9 uur: 1. Zum Sanctus (F. Schubert) (zang). 2. O, Jcsu amor mi (A. Giessen) (zang). 3. Ave Maria (Frans Witt) (zang). 9—9.30: Rede van Drs. Jac. Visser over „Prins Wil lem I van Oranje", den grondlegger onzer onafhankelijkheid". 9.30—9.50: 4. Das ist der Tag des Herrn van Konradin Kreutzer (zang). 5. Serenade aan een landsknecht van Or lando Lasso (zang). 9.50—10.30: 5. Mooi Nederland. Marsch. (muziek). 6. L'or et l'argent, Valse (muziek). 7. Feestklanken, fantasie over Nederland- sche volksliederen (muziek). 8. Marca Legeria (muziek). IJMUIDEN MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.60—1.50 Tongen per K.G. f 1.801.35 Zetschol per 50 K.G f 3526.50 Kleine schol per 50 K.G. f 294.60 Schar per 50 K.G. f 10—3.20 Tongschar per 50 K.G. f 3934 Vleet per stuk f 3.500.60 Groote poon per 50 K.G. f 4.303.60 Braad schelvisch per 50 K.G. f 2210.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 6449 Gullen, groote per 50 K.G. f 23 Idem kleine f. 18.508.50 Leng per stuk f 3.500.50 Heilbot per K.G. f 1.40 Wijting per 50 K.G. f 11 Koolvisch per stuk f 0.76 PESOMMINGEN Trawler: IJm. 420, 140 manden f 2996. Kotters: E 179 f 340, E 420 f 340, IJM. 17 f 520.—. Logger: KW. 110 f 660. (Adv. Ingez. Med.) DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. De „Knikker" binnen. WEEK RELLETJES. De Knikker IJ.M. 4 is gisteren alhier met 140 manden visch en 200 kabeljauwen bin nengekomen. Ook ditmaal bleven de meer en meer gebruikelijk wordende relletjes niet achterwege. Toen de schipper J. R. door de politie naar zijn zoning in de Edisonstraat werd geleid, werd hij door .een groot aantal stakers gevolgd. Toen deze in de Chr. Huy- gensstraat al te zeer opdrong maakte de po litie een charge met de sabel, waarbij eenige rake klappen werden uitgedeeld. Het bleef in de omgeving van de Kennemerlaan langen tijd rumoerig. Conflict tusschen posters en werkwilligen. Gistermorgen ontstond in de Tuinders straat een conflict tusschen posters en werk willigen. Een drietal posters werden door een aantal werkwilligen aangevallen. Hierop volgde versterking van de posters, waarna verdere vijandelijkheden uitbleven. DE EERSTE STAKINGSREIS VAN DE KNIKKER. Zooals wij reeds hebben gemeld, is öe stoomtrawler Knikker tJm. 4 van z'n eerste „stakingsreis" teruggekeerd. De trawler werd gelost door leden van den Ohristelijken Bond. Alhoewel de vangst niet groot was, besomde het vaartuig, dank zij de gunstige markt f 3000. Naar wij vernemen is het vrij zeker, dat binnenkort nog eenige trawlers naar zee zul len vertrekken. Ongeregeldheden aan den wal. Gisterenmiddag hebben na aankomst van de stoomtrawler Knikker IJm. 4 zich in IJmuiden eenige ongeregeldheden voorge daan. Voor de woning van den schipper had zich naar schatting een honderdtal stakers verzameld. Toen de politie mededeeling hier van ontving, begaf de politie-auto zich on middellijk met eenige agenten naar de wo ning. Toen de politie ter plaatse arriveerde was de menigte intusschen tot eenige hon derden aangegroeid en was er een aanzienlijk rumoer ontstaan. Aangezien op herhaalde vordering van de politie de menigte niet uit een ging, is zij door middel van wapenstok en klewang verspreid. De rust was daarop spoedig teruggekeerd. ZWEMMEN. MET H. P. C. NAAR BELGIë Op uitnoodiging van den Brugschen Zwern- kring en de Ostend Swimming Club te Ost- ende trok H.P.C. Zaterdag met enkele zwem mers van de zwemclub „Haarlem" en J. C. Scheffer van D.J.K. naar België. Het programma werd Zaterdagavond te Brugge geopend met 100 M. rugslag, waar aan werd deelgenomen door J. C. Scheffer, D.J.K.S. L. Mooi, H.P.C., en enkele Brug- sche zwemmers. Van start af was het een spannende race, waarbij Scheffer en J. Guilini (Brugsche Zw.kring) vinnig streden. Op de laatste baan werkte laatstgenoemde zich iets naar voren en kon met 2/5 seconde vóór Scheffer aan tikken in een tijd van 1 min. 17 3/5 sec., S. L. Mooi H.P.C. plaatste zich vierde in 1 min. 20 4/5 sec. De 100 M. schoolslag werd een gemakke lijke overwinning voor Mitchell (Brugsche Zw.kring) die zijn clubgenoot Geysen met 4 4/5 sec. wist te slaan. W. Hofman (Haar lem) werd derde en vierde Oh. Kemper (H. P. C.) Voor de 200 Meter vrije slag waren niet minder dan vier kampioenen op het pro gramma aangegeven. 1 J. C. Scheffer, D.JX. kampioen van Ne derland 200 M. 2 J. Guilini, Brugscfhe Zwemkr., kampioen van België 2004001500 M. 3 J. v. Hemsbergen (Haarlem), kampioen van Nederland 4001500 M. 4. F. Isselee, Brugsche Zwemkr. kampioen van België 200 M. Jun. Reeds na de eerste 50 M. verzekerde Schef fer zich van een flinken voorsprong op Gui lini, welke hij vist te behouden tot de laat ste 25 Meter. Toen zette Guilini een formi dabele spurt in, waardoor hij zeer snel op Scheffer inliep. Deze kon echter de leiding behouden en tikte na 2 min. 25 4/5 sec. a^s eerste aan, waarmede hij een volle seconde onder Nederl. record bleef. Guilini maakte een tijd van 2 min. 26 1.5 sec. J. v. Hems bergen eindigde in deze race als vierde met een tijd van 2 min. 33 sec. Aangezien dit record van Scheffer niet in Nederland is verzwommen, kan het niet of ficieel worden erkend. In het volgende nummer 3 maal 100 Meter estafette wist de Brugsche Zwemkring met handslag van den Zwemkring Haarlem te winnen. Van het begin af was het zeer span nend, wat de gemaakte tijden ook wel be wijzen. Brugge 3 34 3,5. Haarlem Zwemikring 3 34 4/5. Voor den polowedstrijd werd eerst een estafette verzwommen door 5 waterpolospe- lers, waarvoor bij H.P.C. startten: F. W. Moo- lenaar, J. Uitendaal, H. J. Leyenaar, A. J. Braam en S. L. Mooi. Ook deze estafette werd met gering verschil door den Brugschen Zwemkring gewonnen. Tot slot werd de polomatch Brugsche Zwe kringH.P.C. gespeeld. H.P.C. speelt in de volgende opstelling: L. Kohier, H. J. Leyenaar, A. J. Braam, F. W. Moolenaar, J. Uitendaal, J. Kooyman, S. L. Mooi. H.P.C. begint met een enthousiasme dat veel belooft. Het samenspel vlot zeer goed en het duurt dan ook niet lang of Kooyman heeft succes. (0—1). De Brugsche achterhoede komt er echter beter in; speciaal de keeper toont zich een prima kracht. Herhaalde malen weet hij harde schoten te stoppen. Aan den anderen kant is het Braam die een zeer zware partij tegen De Paauw heeft te spelen. Eerstgenoemde kan echter niet verhindei-en dat de Belgische internationaal gelijk maakt. (11). Kort hierna kan Kooyman met een mooi schot aan H.P.C. weer de leiding bezorgen (12), waarna Mooi den voorsprong ver groot. (13). De Bruggenaren leveren een vinnigen strijd; zij zien dan ook hun werken beloond als De Paauw ten tweeden male Kohier pas seert (23). H.P.C. behoudt echter het beste van het veld; steeds is zij sterk in den aanval. Wei nige seconden voor rust maakt Kooyman er met een keurig achterwaartsch schot 24 van. Na de hervatting geeft B.Z.K. sterker par tij en kon Kohier nog eenmaal passeeren. (3—4). Goed samenspelend trekt H.P.C. weer ten aanval; als Uitendaal zich vrijgemaakt heeft, scoort hij onhoudbaar (35). Spoedig hierna is het einde. De gedetailleerde uitslagen zijn: 100 M. rugslag: 1 J. Guilini, B.Z.K. 1 min. 17 3,5 sec. 2 J. Scheffer. D.J.K. 1 min. 18 sec. 3 Isselee K.B.Z. 1 min. 18 3/5 sec. 4 S. L. Mooi H.P.C. 1 min. 20 3/5 sec. 100 Meter schoolslag: 1 Mitchel K.B.Z.K. 1 min. 20 2.5 sec. 2 Geysen K.B.Z.K. 1 min. 25 sec. 3 W. Hofman (Haarlem) 1 min. 25 3/5 sec. 4 Ch. Kemper, H.P.C. 1 min. 28 sec. 200 Meter vrije slag: 1 J. C. Scheffer, D.J.K. 2 min. 25 4/5 sec. 2 J. Guilini K.B.Z.K. 2.26 1/5 3 Isselee K.B.Z.K. 2.32, 4 J. v. Hemsbergen, Haarlem 2.33 3 maal ,100 M. wisselslag: 1 Zwemkr. Brug ge, 3 min. 34 3/5 sec., 2 Zwemkring Haar lem 3 min. 34 4/5 sec. 5 maal 50 M. estafette waterpolospelerf1 Brugsche Zw.kring, 2 min. 41 4/5 sec. 2 H.P.C. 2 min. 42 1/2 sec. Waterpolo: Brugsche Zwemkringr—H.P.C. 3—5. Zondagavond werden de wedistrijden in Ostende voortgezet. Als eerste nummer wend de 100 M. vrije slag verzwommen, waarin Scheffer met een f raaien tijd van 1 min. 4 sec. zegevierde. J. v. Hemsbergen eindigde als derde in 1 min. 8 sec. In de 200 M. schoolslag plaatste Hofman zich derde en Kemper vierde. De 100 Meter rugriag werd een overwin ning voor G. Blitz, Antw. Zw. Club, terwijl J. C. Scheffer revanche nam op Guilini, door hem 2/5 seconde achter zich te laten. De Zwemkring Haarlem behaalde een ge makkelijke overwinning op de Belgen met de 5 maal 50 M. vrije slag estafette. Geleide lijk liepen de Hollanders uit en hadden ten slotte een voorsprong op de Kon. Antw. Zw. Club van' 7 1/5 séconde. De Brugsche Zw. kring plaatste zich derde. Ook de 5 maal 100 Meter vrije slag estafette werd zonder strijd door de Hollanders ge wonnen. Deze ploeg was als volgt samenge steld: C. Zeeman, J. v. Hemsbergen, J. van Zadel, S. L. Mooi en J. C. Scheffer. Het slot van deze wedstrijden werd ge- vox-md door een polomatch tusschen Cercle Royal de Natation Bruxelles en H.P.C., ge wonnen door de Belgen met 73. H.P.C. heeft in deze wedstrijden getoond, tot goede dingen in staat te zijn; zij kan met voldoening op dezen toer naar België terug zien. Do gedetailleerde uitslagen van Oostende zijn: 100 M. vrije slag: 1 J. C. Saheffer D.J.K. 1 min. 4 sec., 2 G. L. Blitz, K.A.Z.C. 1 min. 6 sec. 3 J. v. Hemsbergen, Haarlem 1 min. 8 sec. 4 C. Zeeman, Haarlem. 200. M. schoolslag: 1 Mitchell, K.B.Z.K., 3 min. 2/5 sec., 2 F. v. Camp, K.A.Z.C. 3 min. 4 sec., 3 W. Hofman, Haarlem 3 min. 12 4/5 4 Ch. Kemper 3 min. 18 sec. 100 M. rugslag: 1 G. Blitz, K.A.Z.C. 1 min. 16 4/5 sec. 2 J. C. Scheffer 1 min. 17 1/5 sec. 3 J. Guilini K/B.Z.K. 1.18 4/5 5 maal 50 M. vrije slag estafette: 1 Zwemkring Haarlem (C. Zeeman, J. van Zadel, J. v. Hemsbergen, S. L. Mooi en J. C. Soheffer) 2 min. 26 1/5 sec. 2 Kon. Antw. Zw. Club 2 min. 33 2/5 sec. 3 Kon. Brugsche Zw. Club 2 min. 33 4/5 sec. 5 maal 100 Meter vrije slag estafette: 1 Zwemkring Haarlem met dezelfde zwem mers als boven. 5 min. 39 sec. 2 K.B.Z.K. 5 min. 55 3/5 sec. Waterpolo: Cercle-Royal de Natation de Bruxelles—Heemst. Poloclub 7—3. VOETBAL. V.V. EXCELSIOR—„DE SIERKAN" (2—5) Bovengemelde vereenigingen speelden een vriendschappelijken wedstrijd aan den Ver- gierdenwegn Excelsior wint den toss en kiest den zwakken wind mede. De Sierkan" trapt af, doch Excelsior bemachtigt den bal en onderneemt een aanval, die door De Sierkan achterhoede wordt gestuit. Na een kwartier wordt door den rechtsbinnen van De Sierkan een voorzet benut (01). Even later weel een snelle aanval van de rechterwing van „De Sierkan" en voor de tweede maal wordt de doelman van Excelsior gepasseerd. Rust 0—2. Na de rust breekt Semé door de midden linie en achterhoede van Excelsior heen en met een mooi schot brengt hij den stand op 03. Uit een corner maakt Excelsior met een mooien kopbal een goal (13). De Sier kan voegt er nog twee goals aan toe en Excel sior één. Eindstand 25. LUCHTVAART AGELLO'S SNELHEIDSRECORD ERKEND. ROME. 24 April (V.D.) De Koninklijke Aeroclub van Italië heeft na onderzoek van alle gegevens het record van Agello van 10 April j.l. op de internationaal erkende 3 K.M.-baan aan het Gardameer. waarbij een snelheid bereikt werd van 682.402 K.M. per uur, erkend als Italiaansch record. Tevens werd deze prestatie, die tot stand gebracht is in het watervliegtuig MC 72 (Caproni met de motor Fiat AS 6 bij den Internationalen Bond opgegeven als wereldsnelheidsrecord. ZEILEN. EEN NATIONALE JACHTHAVEN TE MUIDEN. Prins Hendrik verricht de openingsplechtigheid. HONDERDEN GASTEN OP HET OUDE MUIDERSLOT. Véél water is er door de Vecht gevloeid, alvorens op de plaats waar zij zich in zee stort, een jachthaven ken verrijzen. Maar tenslotte zijn dan toch alle moeilijkheden overwonnen, en zoo kon j.l. Zaterdagmiddag, toen honderden liefhebbers van en belang stellenden in. de watersport in Muiden waren saamgekomen, de feestelijke opening van de lang verbeide jachthaven geschieden. Tal van bekende figuren uit watersportkringen kwamen op het historische binnenplein van het eeuwenoude Muiderslot bijeen, waar de burgemeester van Muiden, de heer J. L. de Raadt, tevens slotvoogd, dezen middag reci pieerde. Daar waren o.a. de heeren Dudok van Heel, ir. LoeffMoes, de Loosdrechtsche wethouder Sprenger, Maas, notaris Labberton én zoo velen andere, van wie velen met hunne motor- of zeiljachten naar het oude stadje aan de Vecht gekomen waren, om deze plech tigheid bij te wonen. De omstandigheid, dat Prins Hendrik zich bereid had verklaard, de jachthaven te openen, gaf aan het geheel een bijzonder officieel cachet. De zoon van Burgemeester De Raadt had zich in de zwierige kleedij gestoken, welke de tijdgenooten van de beroemde voormalige Muiderslotbewoners droegen. De heer De Raadt Jr. stond daar als poortbewaker en men waande zich even in het grijze verleden te leven. Burg&meester De Raadt merkte in een rede allereerst schertsend op, dat zij, die herwaarts gekomen waren en die eenvoudige jachtstei- gers met eenige vlaggenstokken gezien had den, misschien gedacht hadden: „Je kunt wel zien, dat het hier een klein plaatsje is, omdat er van zoo'n kleinigheid zooveel drukte gemaakt wordt". Maar inderdaad was hier sprake van iets belangrijks, en de aanwezig heid van Prins Hendrik aldus spr. be wees reeds, dat er van iets anders sprake was, dan van een eenvoudige jachthaven. (Op dit oogenblik blies „Crescendo" op het binnenplein een lustigen marsch, en dit was vrij hinderlijk, zoodat burgemeester De Raadt gemoedelijk uitriep: „Och, laat die muziek even ophouden. Dat is verduiveld lastig", welke heel begrijpelijke uiting met een gulle lach der aanwezigen begroet werd. In het vervolg zijner rede trad de burge meester terug in de historie en vertelde, hoe Muiden reeds in 1800 bekend was om den watertol. „Muiden is altijd blijkbaar bekend geweest om zijn tollen" (algemeene hilari teit). Destijds was de scheepvaart zeer be langrijk, maar na verloop van jaren was zij belangrijk verminderd, niet in het minst, door de ingebruikneming van het Merwede- kanaal. Later kwamen nog slechts eenige hooischepen door. Door eb en vloed was Muiden ook niet geschikt voor jachthaven, hoe vaak er eerder ook sprake van was ge weest. De afsluiting van de Zuiderzee was feitelijk oorzaak geworden van het totstand komen van deze jachthaven. Toen waren de „vakmenschen" van oordeel, dat Muiden een centrum zou kunnen worden van watersport. De voorzitter der stichting Jachthaven heeft vervolgens een rede gehouden. Toen de Prins zich met verschillende be stuursleden van de jachthaven onderhouden had, verliet het gezelschap de historische omgeving, om, voorafgegaan door het mu ziekgezelschap „Crescendo", een bezoek te brengen aan de nieuwe jachthaven. Aan het einde van een der steigers was een hooge vlaggenmast opgericht, en burgemeester De Raadt noodigde Prins Hendrik uiit, de vlag te hijschen, ten teeken dat de jachthaven offi cieel geopend was. De Prins voldeed aan dit verzoek en toen de driekleur wapperde in den zonneschijn, loste schipper Boelhouwer uit miniatuur-kanonnen z.g. „kattekoppen") een tweetal saluutschoten. De heer D. Goedkoop Dzn. gaf het sein voor een driewerf hoera, dat door de dichte menigte, die aan den wal stond, luidkeels herhaald werd. De jachthave was dus geopend, en de ver schillende gepavoiseerde jachten, welke reeds aan de steigers gemeerd lagen en een kleuri- gen, feestelijken aanblik aan de geheele om geving gaven, zullen ongetwijfeld nog menig maal in het nieuwe „home" terugkeeren. MARKTNIEUWS R.-K. COÖP. TUINDERVER. KENNEMER- LAND. 24 April. Aardbeien per 'doosje 1730 Spinazie per kist 1045 Sla per kist 3575 Asperge per I bos 65—75 Asperge per n bos 50—55 Asperge per III bos 2336 Rabarber per bos 26 Raapstelen per bos 2 1/2—3 Radijs per bos 46 Prei per bos 25 Witlof per K.G. 4—12 Uien per K.G. 1 1/2—2 Bloemkool per stuk I 20—25 Bloemkool per stuk n 1215 Gelekool per stuk 25 Roodekool-per stuk 36 MARKTBERICHT van 24 April 1933. Spinazie per kist f 0.100.28. Postelein per 4 K.G. f 1,15. Andijvie per kist f 0.180.55. Raapstelen 100 bos f 3. Radijs 100 bos f 35. Koolrapen per zak f 0.65. Wortelen per 24 bos f 3.50. Bieten per K.G. f 0.01 1/2. Komkommers per 100 f 12. Asperges per bos, wit f 0.30—0.60. blauw f 0.20—0.30. Aardappelen, klei per K.G. f 0.02—0.05. i Idem zand per K.G. f 0.05. Roode kool per 100 f 4—9. Savoye kool per 100 f 37. Bloemkool per 100 f 14—18. Uien per K.G. f 0.02. Prei per bos f 0.020.04. Sla per 100 krop f 25. Rabarber per 100 bos f 46. Pieterselie per bos f 0,04. Selderie per bos f 0.04. Appelen per K.G. f 0.20—0.28. Peren per K.G. f 0.24. Brusselschlof f 0.040.10

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10