Tweede Kamerverkiezingen sinds 1913. UIT HET BUITENLAND HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 25 APRIL 1933 TWEEDE BLAD Engelsche en Amerikaansche deskundigen beraad slagen.-Dollaren pond dienen gelijktijdig gestabiliseerd te worden. Canada beft den gouden standaard op. Echec van de Duitsch-Nationalen in Brunswijk. Plaatselijke afdeeling loopt over naar de Nazi's HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Het voorloopïge resultaat van de bespre- king van MacDonald met Roosevelt wordt door den correspondent te Washington van de „Times" als volgt samengesteld: 1. Door Roosevelt gegeven algemeen over zicht van den toestand heeft bij de Engel sche delegatie de opvatting bevestigd, dat een breede basis voor overeenstemming m principe bestaat. 2. Buiten dit kader van een pnncipieele overeenstemming liggen de kwesties der her ziening van de douanetarieven in het bij zonder in verband met de overeenkomst van Ottawa de stabilisatie der valuta en de oorlogsschulden. 3. Roosevelt heeft klaarblijkelijk nog geen vaste lijn voor zijn valuta-politiek. 4. De kwestie der oorlogsschulden is nog niet besproken. 5. De ontwapening zal tijdens de bespre kingen een belangrijke rol spelen. 6 Roosevelt en zijn adviseurs zijn eivan overtuigd, dat het spoedig bijeenkomen der Economische Wereldconferentie, omstreeks tusschen 10 en 20 Juni a s noodzakelijk is 7. Roosevelt en MacDonald hebben besloten dat de deskundigen, van Engelsche zijde sir Frederic Leith Ross en van Amerikaansche zijde Overton, na het vertrek van MacDonald te Washington zullen blijven om hun werk zaamheden voort te zetten. Volgens de ..Daily Telegraph heeft Mac Donald zich stilzwijgend ermee accoord ver klaard. dat de schuldenkwestie onderge schikt zal worden gemaakt aan het tarie ven- en valuta-vraagstuk, en dat de econo mische toestand in zijn geheel zal worden bekeken alvorens men tot de behandeimg van onderdeelen ervan overgaat. De Engelsche en Amerikaansche deskun digen hielden in het Staatsdepartement twee langdurige besprekingen. Zij brachten daar na in het Witte Huis Roosevelt en Mac Donald op de hoogte van het resultaat dat o.a. in hield dat dollar en pond gelijk- tiidie gestabiliseerd dienen te worden. Tot nog toe heerschte echter meenings- verschil over de onderlinge waardeverhou ding. De Engelschen wilden een verhouding van" 3.50 per terwijl de Amerikanen een basis wenschten van 4 voor het Voor de verdere onderhandelingen heeft men voorloopig een maatstaf van vijf en tachtig dollarcents voor den dollar aange nomen. Vandaag beginnen de onderhande lingen over de franc met de Fransche des kundigen Naar verluidt zouden de Engelschen en Ame- rikaanschen deskundigen als basis voor een internationaal stabilisatie-plan de vorming van een agentuur voor uitbreiding van b~t wereldcrediet willen overwegen. Dit agentschap zou door de kapitaalkrach tige naties gefinancierd moeten worden, om den kapitaalarmen landen credieten te ver strekken ter ondersteuning van de valuta, Wr financiering van de industrie en tot herstel van de koopkracht. Het Fransche standpunt kan. aldus meldt United Press aan de Tel., als volgt worden samengevat: lo. Frankrijk is voornemens vast te hou den aan den gouden standaard; 2o. het hoopt, dat Engeland, de Ver. Sta ten en de kleinere landen hun schommelende valuta's zoo spoedig mogelijk op goudbasis zullen stabiliseeren; 3o. Indien de valuta's spoedig worden ge stabiliseerd, zal de economische conferentie niet behoeven te worden uitgesteld: mone taire aangelegenheden moeten uit den aard der zaak vóór de economische kwesties wor den besproken: 4o. aan de tarieven kan niet worden ge raakt zoolang de valuta's op verschillend peil blijven schommelen: 5o. Fiankrijk is bereid te luisteren naar elk plan dat aan Roosevelt zal worden geop perd ten aanzien van de oorlogsschulden. In dien zulk een plan tegemoet komt aan den wensch van het Fransche parlement, dat eenigerlei belofte in zake een herziening der oorlogsschulden wordt afgelegd, dan kan Herriot's rapport na zijn terugkeer te Parijs er wellicht toe leiden, dat de achterstallige annuiteit alsnog wordt betaald; 6o. Frankrijks standpunt met betrekking tot de ontwapening is niet veranderd sedert Paul Boncour's plan voor een geleidelijke verlaging der militaire credieten te Genève werd ingediend. Na de besprekingen van Maandag tus schen MacDonald en Roosevelt en de En gelsche en Amerikaansche deskundigen in 't Witte Huis, verklaarde staatssecretaris HlxII. dat bij de tot dusverre gevoerde besorekin- gen een overeenstemming was bereikt, dat een valuta-accoord onmogelijk is. zoolang niet een algemeene verlaging van de tarief muren en stabilisatie der valuta's tot stand is gekomen. De deskundigen hebben opdracht gekregen nadere details uit te werken. De Canadeesche minister van financiën, Rhodes, heeft bekend gemaakt, dat Canada bankbiljetten niet meer voor goud zal inwis selen. Deze maatregel wordt onmiddellijk van kracht, zoodat Canada dus officieel den gou den standaard heeft laten varen. De stichter van den Brunswijkschen Stahl- helm Uhlenhaust is naar V.D. uit Brunsrwijk verneemt overgegaan naar de NSDAP. Nadat de voorzitter van het verbond Brunswijk van de Duitsch Nationale Volks partij. Baumann, zijn functie had neergelegd, had gedurende ecnige uren een bijeenkomst plaats van het bestuur van dit verbond. Een groote meerderheid der aanwezigen besloot over te gaan naar de NSDAP. De gouwleiding der NSDAP voor Zuid Hannover-Brunswijk deelt mede: ,yDoor het overgaan van de overgroote meerderheid van het bestuur van het lands- verband Brunswijk der D.N.V.P. is dit ver band zoo goed als ontbonden. Na dit over gaan tot de NSDAP. der verantwoordelijke leiders, zullen ook de afzonderlijke leden zich aansluiten bij de „groote vrijheidsbeweging van Duitschland". De leider van de jeugd, Aretz is eveneens overgegaan tot de NSDAP evenals de leider van den Duitsch Nationalen Arbeidersbond; zoomede de Duitsche Nationale gemeente raadsleden der stad Brunswijk. De leden van het bestuur van den Land- bond Brunswijk der Duitsche Nationale Volks partij legden inzake hun overgaan naar de NSDAP de volgende verklaring af: „De leden van den landbond Brunswijk de DNVP ruilen niet de eene partij voor de andere, want het partijwezen is dood en zal volgens onzen wil niet weer ontwaken. Het lot van Duitschland eischt een leiding, die een eenheid vormt. Ook de Stahlhelm heeft rekening gehouden met deze gedachte in de verklaring van Seldte en Duesterberg zich te schikken onder de leiding van Hitier. Een concurrentiestrijd tusschen organisaties, die jelijke doeleinden nastreven, terwijl de har ten harer leden van denzelfden nationalen gloed zijn, is met het oog op den bijzonder ernstigen buitenlandsch politieken toestand van Duitschland voor ons onverdragelijk. Inzake deze gebeurtenis verklaart de partij leiding der Duitsch Nationale Volkspartij: „Reeds eenige dagen geleden werd door de partij de leider van den Landbond Hannover- Zuid. eerste luitenant buiten dienst Von Feldmann als commissarieel leider van den Landbond Brunswijk aangesteld, aangezien de tot dusverre vïgeerende voorzitter van den Landbond, Studierat Baumann geen waar borg meer bood voor een energieke en doel bewuste leiding van den Landbond. Op grond van het nog niet ontvangen rapport van den commissarieelen leider van Brunswijk zullen de noodige maatregelen worden genomen. Duitschland. Goebbels over de pers en de de jodenboycot. KEULEN. 24 April (V.D.) Rijksminister Dr. Goebbels heeft vanmiddag laat voor on geveer 700 uitgevers en redacteuren der Rijnlandsch-Westphaalsche pers het woord gevoerd over de pers. Goebbelsr. zeide o.m. dat er geen pers zonder tendenz bestaat, om dat er niets zonder doel, zonder bedoeling is. Betreffende de positie tegenover het Joden dom zeide Goebbels: Wij beschouwen de Jo den als onze vijanden. Doch wij hebben ons mild betoond, hetgeen het Jodendom heele maal niet heeft verdiend. Wanneer het thans meent, dat deze mildheid slechts zwakheid is, dan zal het dit spoedig anders moeten leeren. De boycot heeft, hoewel hij slechts een dag heeft geduurd, bewezen, dat er geen zwakheid is. Want het geheele volk heeft er aan medegedaan en daarmede bewezen, dat het met de regeering door dik en dun gaat. Ons is het duidelijk, dat wij thans nog pas een gedeelte van het Duitsche Volk aan onze zijde hebben. Wij moeten het geheele Duitsche volk voor ons winnen en zullen dat ook bereiken. Oproep van Goebbels voor den eersten Mei. De Rijksminister voor Volksvoorlichting en propaganda publiceert een oproep aan het geheele Duitsche volk, waaraan wij het vol gende ontleenen: De regeering van de nationale revolutie heeft den eersten Mei gemaakt tot den feest dag van den nationalen arbeid. In geweldige nationale p1ee^i:-1-oden zal de Rijksrcgeering te zamen met het volk dezen feestdag vieren. De geheele natie wordt ongeroepen daaraan werk ''eel te ne men. Voor één dag staan de raderen stil er> rusten de machines. Duitschland eert den arbeid van welks zegen het volk een geheel jaar moet leven. Mannen en vrouwen! Wij roepen u op in stad en land. Duitsche jeugd! Vooral tot u richten wij het woord. De eer ste Mei zal het Duitsche volk als een ge sloten eenheid zien en een teeken zijn voor de geheele wereld, dat Duitschland ont waakt is en den weg naar vrijheid en brood zoekt en vindt. Laat op dezen dag den arbeid rusten, ver siert uw huizen en de straten van steden en dorpen met frisch groen en de Rijkskleuren Op alle voertuigen, van welken aard ook, zal de nationale vlag wapperen. Evenals op fa- brieksschoorsteenen en bureaux. Geen kind zonder zwart-wit-rood of hakenkruis. Duitschers, van alle standen, van alle lan den en beroepen reikt elkaar de hand In ge sloten formatie marcheeren wij in den nieuwen tijd op. Leve ons volk en ons Rijk! Conflict aan Berlifnsche Universiteit. De Deutsche Studentenschaft verspreid: een bericht volgens het welk de rector der universiteit van Berlijn, prof. Kohlreusch. de verwijdering heeft gelast van twaalf be palingen „tegen den on-Duitschen geest". Indien deze eisch niet wordt ingewilligd, zal prof. Kohlrausch zijn rectoriaat neerleggen en de hoogeschool niet. meer betreden. Daar de twaalf „bepalingen" niet zijn verwijderd, wordt ondersteld, dat prof. Kohlrausch zal aftreden. Maandagmiddag is commissie uit het Rijkskabinet voor economische politieke kwes ties bijeengekomen. De zitting duurde tot laat op den avond. Besproken werd het voornemen den pre sident van de Rijksbank, Dr. Schacht, naar Washington te zenden om deel te nemen aan de onderhandelingen betreffende de voorbe reiding der economische wereldconferentie. Benoeming van commissarissen in bedrijven verboden. BERLIJN. 24 April (V.D.) De leider van den verbindingsstaf der NÜ.D.A.P. Reiner, deelt mede: Ingaande 25 April wordt allen partij - instanties verboden, commissarissen te be noemen voor eenig bedrijf. Mocht de benoe ming van een commissaris in een onderne ming als strict noodzakelijk worden be schouwd, dan moet overleg worden gepleegd met den verbindingsstaf der NSDAP te Ber lijn Ot-to Wagener zal deze kwesties behan delen. Het verzoek een commissaris te wil len benoemen moet worden gemotiveerd, ter wijl de bekwaamheden van een tot commis saris te benoemen persoon moeten werden aangetoond. Pas na toestemming van den verbindingsstaf mag dan de commissaris worden benoemd. Organisatiecommissie voor economische wereldconferentie bijeengeroepen. De kleine organisatie-commissie van den Volkenbondsraad voor de Economische wereldconferentie is, volgens een officieele mededeeling van het Volkenbondssecretariaat thans officieel door. den voorzitter, den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon per 29 April te Lon den bijeengeroepen. De commissie, welke bij besluit van den Volkenbondsraad van 26 Januari 1933 is samengesteld, bestaat uit vertegenwoordigers van Engeland, Duitschland, Italië. België, Japan. Frankrijk, Noorwegen en de Vereenig- de Staten. De commissie heeft van den Raad de be voegdheid gekregen, den datum vast te stel len voor de Economische wereldconferentie en deze conferentie officieel bijeen te roepen. Steeds toegenomen aantal partijen. Sinds 1922 veranderde niet veel. Engeland. Handelsverdrag met Denemarken. Er is een handelsovereenkomst gesloten tusschen Engeland en Denemarken. Namens de Engelsche regeering is de overeenkomst onderteekend door Sir John Simon en Walter Runciman ;door de Deenschen gezant te Londen namens de Deensche regeering. Spanje. Groot succes voor de oppositiepartijen bij de raadsverkiezingen. Volgens de voorloopïge resultaten van de gemeenteraadsverkiezingen, schijnen de op positiepartijen groote successen te hebben geboekt. Van de 12 500 nieuwgekozenen ge meenteraadsleden zouden slechts 4000 tot regeeringspar tijen behooren. Hiervan zijn 1500 socialisten. De republikeinsche oppositie behaalde 3500 zetels en de tegenstanders der huidige re geering, te weten agrariërs, katholieken enz. 5000 zetels. Reuter meldt, dat van de 56 kiesdistricten in de provincie Madrid de uitslagen van 48 districten bekend zijn; in deze districten kregen de regeeringspar tijen 80 zetels, waar van 65 voor de socialisten, terwijl de op positie 189 zetels veroverde, waarvan de ra dicalen 124. De leiders der oppositie-fracU.es zijn tegen den avond bijeengekomen, om het verloop der gemeenteraadsverkiezingen te bespreken. Na afloop deelde de leider der conservatieven Maura, mede. dat hij zich naar den voorzit ter der Cortes, Besteiro, begaf, om de vast stelling van de agenda der parlementszitting van morgen te bespreken. Maura verklaarde van meening te zijn, dat na het resultaat der gemeenteraadsverkiezingen de regeering niets meer zal ondernemen om aan het be wind te blijven. Incidenten van beteekenis hebben zich gis teren niet meer voorgedaan. In enkele dor pen werden stembussen vernield, zoodat de stemming opnieuw moest worden gehouden. China. Hernieuwde strijd bij den Grooten Muur. Aan den Grooten Muur zijn opnieuw hevige gevechten begonnen om den Koepeiko- pas. De Japanners dringen slechts langzaam vooruit en drijven de Chineezen, die zich hardnekkig verdedigen naar het Zuiden 'n de richting van Peiping. Japan. Japan tegen terugkeer tot den gouden standaard. Te Tokio is een kabinetszitting gehouden waarin de richtlijnen voor de Japanscne de legatie naar Washington definitief werden vastgesteld. Een commissie van zeven minis ters heeft de richtlijnen reeds uitgewerk. die oèmè betrekking hebben op de volgende pun ten: Japan is niet bereid tot den gouden stan daard terug te keeren, aangezien 70 procent van den wereldvoorraad aan goud. zich in handen van Amerika en Frankrijk bevind; Japan is bereid tot internationale samen werking op het gebied van het credietwe- zen. waarbij in de eerste plaats aan samen werking der staatsbanken moet worden ge dacht. BALANS VAN HITLERS VERJAARDAG. BERLIJN. 24 April (V.D.i Volgens een mededeeling van de „Centrale Verdeeling van de Hitler-verjaardagsgaven". zijn levens middelen ingekomen ten bedrage van in totaal.200 tot 250.000 R.M. Verder werd voor ongeveer 200.000 R.M. die in geld binnen gekomen waren, levensmiddelen gekocht u verdeeld. Tenslotte waren kleedingstukken geschon ken, zeep en bonnen voor haarknippen. ZËÏEIS 30 25 20 15 10 i 6 5 A 1 1 30 25S.DAP 20 15 A.RRWT1J C.H UNIE 5 y y y s. y N y y i—i—i—.i- 9 UBcGMEN 7VGUIDEMBCNP i 3 4 3$TASTl(ttKF»CT fiMSE „p." n- 1 im.v.THv.C 1913 1917 DE POLITIEKE PARTIJEN e IN DE TWE 2i RZ3 EOE KAMER SINDS 1913 Ongeveer twee maanden vroeger dan bij een normaal eindigen van de zittingsperiode van de Tweede Kamer zullen morgen „de in gezetenen des Rijks, tevens Nederlanders of door de wet als Nederlandsche onderdanen erkend, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt" zooals de officieele term luidt ter stembus gaan om leden te kiezen voor de op 15 Februari j.l. „op termijn" ontbonden Tweede Kamer. Dit is de zevende maal, dat het Nederland sche volk een nieuwe tweede Kamer moet kiezen in de plaats van een door de regeering ontbonden parlement, afgezien van de geval len, dat de Staten Generaal rechtens ont bonden moesten worden. Zesmaal te voren is voor de Tweede Kamer ontbinding toege past en wel in 1850, 1853, 1866, 1868, 1886 en 1894. Uit niet minder dan 53 partijen en groepen zullen de 4.098.638 kiezers morgen een keuze moeten doen. Beide cijfers zijn een record! Het is belangwekkend na te gaan hoe sinds het jaar voor den oorlog dus gedurende een periode, dat in tal van landen ter wereld de politieke constellatie geheel veranderd is. in ons land de verhoudingen zich hebben ontwikkeld. De sterkte der partijen in de Tweede Kamer gedurende deze periode is duidelijk te zien op de hierbij afgedrukte grafische voorstelling, vermeldende 't aantal zetels, dat elke partij sinds 1913 bij de sinds dien gehouden verkiezingen heeft gekregen. De laatste „normale" verkiezing volgens het oude stelsel, waarbij het land was ver deeld in honderd districten, en elk district één afgevaardigde naar de Kamer zond, had plaats in 1913, Negen partijen stelden toen candidaten en van de 960.676 .stemgerechtig den (er waren op 1 Januari 1913 in ons land 1.412.973 mannelijke personen van 25 jaar en ouder) brachten 768.633 hun stem uit. Van de negen partijen kregen zeven afgevaardigden in dc Tweede Kamer en wel: de Anti-Rev. Partij (164.238 stemmen, waarvan 1161 op een Christen Democraat. 11 zetels), de Christ. Hist. Unie (90.441 stemmen, waarvan 5317 uitgebracht op candidaten van don Nat. Bond van Protestantsche kiezers, 10 zetels), de R.K. Staatspartij (127.058 stemmen, 25 zetels), de Vrije Liberalen (47.037 stemmen. 10 zetels), de Unie Liberalen (119.878 stem men, 21 zetels), de Vrijz. Democraten (69.761 stemmen, 7 zetels) en de Sociaal-Democra ten - S.D.A.P. - (144.381 stemmen. 16 zetels). De Sociaal-Democratische Partij - S.D.P. - waaruit later de Communistische Partij is voortgekomen en de Christen Socialen kregen geen zetels De zetels van de Vrije Liberalen en de Unie Liberalen zijn op de grafiek bij elkaar ge teld. In 1917 had de laatste verkiezing volgens het oude stelsel plaats, doch daar wegens de Grondwetwijziging van dat jaar het volgend jaar een nieuwe verkiezing zou plaats heb ben. geschiedde een groot aantal verkiezingen bij enkele candidaatstelling. Terwijl het aantal kiezers 1.079.478 en het aantal mannelijke Nederlanders van 25 jaar en ouder 1.523.828 bedroeg, werden in totaal slechts uitgebracht 231.085 geldige stemmen. Vijftien partijen hadden candidaten gesteld, van welke slechts acht vertegenwoordigers in het Parlement kregen en wel; de Anti Rev. Partij (9.333 stemmen. 11 zetels), de Christ. Hist Unie '21.731 stemmen. 9 zetels), de R.K. Staatspartij (12.933 stemmen. 25 zetels), de Vrije Liberalen (20.191 stemmen, 10 zetels), de Unie Liberalen (43.167 stemmen. 21 zetels), dc Vrijz. Democraten (22.040 stemmen, 8 zetels), de S D.A.P. (42.282 stemmen, 15 zetels) en de Onafh. Christ. Hist, (één zetel). Op de grafiek zijn de zetels van dc Vrije en de Unie Liberalen weer bij elkaar gesteld en is de zetel van de Onafh. Crist. Hist, gevoegd bij de zetels van de Christ. Hist. Unie. De wijziging van de Kieswet van 29 No vember 1917, noodig door de Grondwetsher ziening van dat jaar, bracht het algemeen kiesrecht voor mannen, de invoering van de evenredige vertegenwoordiging en de stem plicht. Bij de eerste verkiezing volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging op 3 Juli 1918. konden de kiezers een keuze doen uit niet minder dan 32 lijsten. De verwachting dat bij volgende verkiezingen het aantal partijen en groepen wel zou verminderen is, zooals thans wel duidelijk is gebleken, ijdel geweest. Uitgebracht werden 1.344.209 geldige stem men en in de eerste volgens het nieuwe stel sel gekozen Tweede Kamer kwamen vertegen woordigers van de volgende 17 partijen: R.K Staatspartij '402.903 stemmen. 30 zetels). SDAP '296.145 stemmen, 22 zetels'. Anti-Rev. Partij '179.523 stemmen, 13 zetels). Chrïst.- Hist. Unie (87.983 stemmen, 7 zetels), Libe rale Unie (83.173 stemmen, 6 zetels), Vrijz. Dem Bond (71.582 stemmen, 5 zetels), Bond van Vrije Liberalen (51.195 stemmen, 4 zetels) Economische Bond '42.042 stemmen 3 zetels) Sociaal-Democratische Partij later Com munistische Partij Wijnkoop, op grafiek doorgetrokken als één partij, in 1929 tezamci: met Communistische Partij de Visser (31.043 stemmen, 2 zetels), Socialistische Par tij (8 950 stemmen, 1 s-' Christen-Demo cratische partij (10.653 stemmen, 1 zetel), Neutrale Partij <7.186 stemmen, 1 zetel), Bond van Christen Socialisten (8.416 stemmen, 1 zeteP. Middenstandspartij (12.663 stemmen, 1 zetel»Plattelandersbond (5.562 stemmen, 1 zetel», Verbond Democratische Weermacht '6.830 stemmen. 1 zetel) en Chr. Sociale Partij (8.152 stemmen. 1 zetel). De zetels van de Liberale Unie, de Vrije Liberalen, de Economische Bond en de Mid denstandspartij zijn op de grafiek bij elkaar geteld. Het feit. dat zoovele kleine groepen een zetel in de Kamer kregen op betrekkelijk een gering aantal stemmen, gaf aanleiding tot een wijziging van de Kieswet, waarbij werd bepaald, dat een lijst ten minste 75 pet. van den kiesdeeler moest bereiken om bij de ver deeling van overschotzetels voor een zetel in aanmerking te komen. Bij de wet van 9 Augustus 1919 werd het al gemeen kiesrecht ook aan de vrouwen toege kend en dientengevolge steeg het aantal uit gebrachte geldige stemmen bij de Tweede Kamerverkiezing van 5 Juli 1922 tot 2.929.569. Van de 48 partijen en groepen, die toen aan de verkiezing deelnamen, kregen er echter slechts tien voldoende stemmen om een of meer afgevaardigden verkozen te krijgen en wel: de R.K. Staatspartij (874.745 stemmen, 32 zetels), de S.D.A.P. (567.769 stemmen, 20 zetels), de Anti-Rev. Partij (402.277 stem men. 16 zetels), de Christ. I-list. Unie (318.669 stemmen, 11 zetels), de Vrijheidsbond (271.358 stemmen, 10 zetels), de Vrijz. Dem. Bond (134.595 stemmen. 5 zetels), de Plattelanders- bond (45.816 stemmen, 2 zetels). Communis tische Partij (53.664 stemmen. 2 zetels), de Ljberale groep, dc Volkswelvaartpartij en de lijst Braam (te zamen 28.050 stemmen. 1 zetel) en de Staatk. Geref. Partij (26.744 stemmen, 1 zetel). Bij de verkiezingen op 1 Juli 1925 steeg het aantal geldige stemmen tot 3,085.862. Van de 33 partijen en groepen, die aan de verkie zing deelnamen, kregen slechts twaalf een of meer vertegenwoordigers in de Kamer, nl.: de R.K. Staatsparij (883.333 stemmen. 30 zetels), de S.D.A.P. (706.689 stemmen, 24 zetels), de Anti-Rev. Partij (377,426 stemmen. 13 zetels), de Christ. Hist. Unie '305.587 stemmen, 11 zetels), de Vrijheidsbond (226,409 stemmen, 8 zetels), groep Staalman—Ter Hall op gra fische voorstelling onder aanduiding Libera len bij Vrijheidsbond geteld (43,155 stem men, 1 zetel), Vrijz. Dem. Bond. '187.183 stemmen. 7 zetels). Staatk. Geref. Partij '62.513 stemmen, 2 zetels), R.K. Volkspartij '36.571 stemmen. 1 zetel). Communistische Partij (36.770 stemmen. 1 zetel), Herv. Geref. Staatspartij (30.252 stemmen, 1 zetel) en Plattelandersbond 43,877 stemmen. 1 zetel). Voor de verkiezing van 3 Juli 1929 werden 36 lijsten ingediend. Uitgebracht werden 3,379,503 geldige stemmen. Van de twaalf partijen, die toen een of meer zetels in de Kamer veroverden, namen behalve de vele andere groepen, thans nog tien (op de grafi sche voorstelling vermeld) aan de verkiezing deel. De Middenpartij voor Stad en Land 'Floris Vos) is opgenomen in de Algemeene Democratische Unie en de beide concurrce- rende communistische partijen 'Wijnkoop en de Visser) zijnVsindsdien gefusioneerd. Bij de verkiezing van 1929 kwamen in de Tweede Kamer: de R.-K. Staatspartij (1.001.589 stemmen. 30 zetels), de S. D. A. P. '804.714 stemmen, 24 zetels), de Anti-Rev. partij (391.832 stemmen, 12 zetels), de Chr. I-Iist. Unie (354.548 stemmen, 11 zetels), de Vrijheidsbond (249.105 stemmen, 8 zetels), do Vrijz. Dem. Bond (208.979 stemmen, 7 zetels), de Staatk. Geref. partij (76.709 stemmen, 3 zetels), de Middenpartij voor Stad en Land (39.955 stemmen, 1 zetel), Communistische Partij-de Visser (37.678 stemmen, 1 zetel), Herv. Geref. Staatspartij (35.931 stemmen, 1 zetel), Plattelandersbond (34.805 stemmen, 1 zetel) en Communistische Partij-Wijnkoop (29.863 stemmen, 1 zetel). Vermelden wij tenslotte om een inzicht te geven van de gewijzigde omstandigheden nog het aantal stemmen, dat de groote par tijen noodig hadden voor eiken zetel bij de verkiezingen in 1913 en 1929. Aantal stemmen per zetel in: Partij 1913 1929 R.-K. Staatspartij 5082 33.388 S.D.A.P. 9023 33.529 Anti-rev. partij 14.930 32.652 Chr. Hist. Unie 9044 32.231 Liberalen (Vrijheidsbond) 5063 31.138 Vrijz. Dem. Bond 9965 29.854 Uit deze cijfers blijkt, dat de partijen, die in 1913 het grootste aantal zetels hadden, per zetel het kleinste aantal stemmen ver kregen; thans is de toestand juist omge keerd. De sterkste partijen blijken per zetel meer stemmen te hebben dan bij het nude districtenstelsel. Aan dit door de groote par tijen als een onbillijkheid gevoelde bezwaar tegen het bestaande stelsel wordt getracht tegemoet te komen door de wijziging van de Kieswet, welke de Tweede Kamer korten tijd geleden heeft aangenomen, doch welke daar de Eerste Kamer de wijziging nog niet heeft goedgekeurd, bij de verkiezing op mor gen nog niet van kracht is. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5