fee. ss. GEZAG EN VRIJHEID LIJST 33 HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 25 APRIL 1933 WILLEM DE ZWIJGER. HERDENKING. OPENBARE SAMENKOMST IN DE GROOTE KERK. Op initiatief van den Bijzonderen Kerkeraad iheeft gisteravond in de Groote Kerk een Openbare samenkomst plaats gehad ter her denking van den geboortedag van prins Wil lem van Oranje. Het kerkgebouw was ge heel bezet. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de burgemeester, de heer C. Maar schalk, mevr. RöellDe Vos van Steenwijk en de heer W. Roodenburg, wethouder van onderwijs. Daar ds. Sillevis Smit, gereformeerd predi kant in Hersteld Verband, die de bijeenkomst zou openen, wegens ziekte verhinderd was, werd allereerst het woord gevoerd door dr. C. B. Hylkema, doopsgezind predikant. Deze schetste in zijn korte toespraak den prins van Oranje als de strijder voor de vrijheid van godsdienst. Dit toonde spreker door te herinneren aan het antwoord, dat de prins als loyaal dienaar van den koning van Spanje aan dezen vorst gaf toen hem bevolen werd tegen den z.g. ketters op te treden, n.l. „Ik kan niet en ik wil niet, er moet zijn vrijheid van religie". Nadat men gemeenschappelijk psalm 93 had gezongen, sprak ds. W. Bijleveld, Chris telijk Geref. predikant naar aanleiding van Hebreeën 11 23, waarna hij in gebed voor- ging. Pastor Kaetzke, predikant der Duitsche gemeente, die vervolgens het woord tot de aanwezigen richtte, zeide dankbaar te zijn in dit gastvrije land bij de herdenking van den prins van Oranje aanwezig te kunnen zijn. Hij gaf de verzekering dat de Duitsche ge meente geheel medeleeft met de groote fi guren uit de Nederlandsche historie. De Duitsche protestanten zijn ten allen tijde dank verschuldigd aan den prins, omdat hij door zijn optreden de Europeesche geloofs vrijheid heeft weten te behouden. Pasteur Ch. F. Ch. Krafft, predikant der Waalsche Kerk, zeide zich op dezen avond, waar alle Haarlemsche protestanten zich ver- eenigd hadden om prins Willem van Oranje te herdenken, gaarne daarbij te willen aan sluiten. Spreker herinnerde aan de betrek kingen, die de prins met de Waalsche kerk heeft onderhouden, (o.m. woonde hij gedu rende eenigen tijd de godsdienstoefeningen In de Waalsche kerk te Delft bij) en vertelde van de krachtige me de wérking, die zijn ver volgde geloofsgenooten in Frankrijk van hem ondervonden. De prins heeft zich voorts voor al verdienstelijk gemaakt door bevordering van de toenadering tusschen alle Christenen en het respecteeren van de vrijheid van gods dienst. Wij zijn er dankbaar voor, aldus pastejy Krafft, dat er zulke strijders jroQr God's woord zijn geweest als ^Willem van Oranje. - Ds. D. Drijver, Evangelisch Luthèrsch predikant, zette uiteen hoe de prins dooi den staatkundigen toestand naar het Cal vinisme gedreven werd. Hij nam tenslotte zelfs openlijk deel aan het gereformeerde avondmaal, maar steeds bleef hij doordron gen van de gedachte, dat de religie niet dooi de hand van den tyran mag worden opge drongen. Het ware staatsmansbeléid wist hii te be waren. Wellicht vond dit alles zijn oorsprong in de liberaliteit van zijn gezindheid, zijn ridderlijk gemoed, wellicht was die opvat ting afkomstig van zijn vrome moeder Juliana van Stolberg. De prins heeft er voor gezorgd- dat de Luthersche kerken alle voorrechten kregen, die ook de hervormde kerken genoten. Daarom, aldus spreker, past op dezen avond een dankwoord van Luthersche zijde voor de man, die gezegd heeft, dat ieder God moest dienen, zooals zijn eigen consciëntie, zijn ge weten hem ingaf. Ds. J. W. Siertsema, gereformeerd predikant gaf als zijn overtuiging te kennen, dat Willem van Oranje het Calvinisme op de juiste wijze beleed. Zijn calvinisme gaf hem de kracht tegen de tyrannie op te treden en voor de vrijheid van de religie te vechten, omdat hij zich den dienaar wist van Hem, die de bron is van alle vrijheid. Spreker vestigde ér de aandacht op, uit welk een ontzaglijk moeilijken tijd 's prinsen overgang tot het calvinisme da teert, nl. in de periode, dat diegenen, die hem feitelijk moesten steunen hem in de steek lieten en zijn broeders op het slagveld sneu velden. In zijn stervensuur heeft de Zwijger uitge roepen: „Mijn God, ontferm U-over mjjn ziel en over mijn arm volk". Thans, viei-honderd jaar na zijn geboorte, aldus ds. Siertsema, mogen wij van hem getuigen: God heeft zijn bede verhoord. Ds. C. J. van Paassen, Ned. Duitsch her vormd predikant, stelde zich in zijn rede voor de vraag, wat Willem van Oranje toch wel be wogen kon hebben zijn lot met dat van het Nederlandsche volk te verbinden. Gelijk ook prof. Van Schelven dit in zijn studie over den Vader des Vaderlands heeft vastgelegd, zijn hier twee redenen voor te vinden: de afkeer van den prins tegen het vorsten-absolutisme en daarnaast zijn geloof. Hij verzette zich niet tegen het Roomsche geloof, maar tegen de onrechtvaardige inquisitie. Blijkens zijn eigen apologie is hij nooit rebel geweest, veel eer beschermer van de privileges en rechten van het volk. Zijn geloof heeft hem daarbij geschraagd. Aan geloofsformules hechtte de prins nooit, bijzondere waarde. Spreker zeide. dat wij Willem de Zwijger dienen te zien als de weg bereider van de vrijheid. Een slotwoord werd gesproken door ds. A. H. Haentfans, Remonstrantsch Geref. predi kant-, waarna gezamenlijk van het Wilhelmus het couplet „Mijn schilt ende betrouwen" werd gezongen. De sluiting geschiedde op de gebruikelijke wijze. Mevr. Van Tienhoven verleende aan deze samenkomst haar medewerking als zangsoliste Zij zong het Wilhelmus. Valerius* „Wilt- heden nu treden". „Wij willen Holland houen" en „Bede voor het Vaderland". Nog zij vermeld, dat bij den uitgang een collecte werd gehouden ten behoeve van het Crisis Comité. PERSONALIA. Geslaagd te Amsterdam voor het examen van Inspecteur van Politie de heer K. Rijpma te Haarlem. CHRISTELIJK PERSONEEL IN PUBLIEKEN DIENST. VIERING 25-JARIG BESTAAN. De afdeeling Haarlem van den Ned. Christ. Bond van personeel in publieken dienst vier de Maandagavond in de groote zaal van het gebouw der Haarlemsche Jongelingsvereeni- ging aan de Lange Margarethastraat haar 25-jarig bestaan. De belangstelling hiervoor was zeer groot. De voorzitter, de heer G. Post, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waar na hij een woord van welkom sprak. Hij uitte zijn blijdschap over de groote opkomst; spoorde de leden aan. om getrouwer de ge wone vergaderingen te bezoeken, deed een bèroep op de eehtgenooten der leden, om hun man aan te moedigen meer actief aan het organisatieleven deel te nemen. Hij droeg daarna de leiding van de bijeenkomst over aan den voorzitter der feestcommissie, den heer L. Steeman. De Bondsvoorzitter, de heer D. de Ridder, sprak de feestrede uit. Hij noemde het jubi leum van deze afdeeling een moment van groote beteekenis. Vijf-en-twintig jaar lang is men met Gods hulp werkzaam geweest om de belangen der leden te behartigen. Hij her innerde aan den toestand van 25 jaar gele den. toen voorgangers van de Christelijke organisatie gehoond en bespot werden door de tegenstanders, die toen ai schermden met groote getallen. Hoe gansch anders is het nu. Er zijn thans meer dan 5000 leden. Vriend en vijand kijken met respect naar de resultaten, die de Christelijke organisatie heeft mogen bereiken. Dit werk is door God rijk gezegend. Hij die bouwt zonder Gods hulp, zal be schaamd uitkomen. De loonen en arbeids voorwaarden en de rechtspositie waren 25 jaar geleden heel slecht. Mede door het werk van de Christelijke besturen is dit alles veel beter geworden. Tegen alle verdrukking in is de Christelijke organisatie gegroeid, ten spijt- van hen, die de Christelijk georgani- seerden .verraders van de arbeiders" noe men. De Christelijke arbeiders konden slechts planten en natmaken. Het was echter God, die den wasdom geeft. Men moet wa ken over wat men in de afgeloopen 25 jaar verkregen heeft. Spreker noemde het een les voor de Hol- landsche arbeidei^. wat zich sinds 1918 in Duitschland heeft afgespeeld. Van de belof ten, in 1918 door de sociaal-democraten in Duitschland gedaan is niets terecht geknmen. Niet de mensch, maar God regeert. Alleen met Zijn hulp kan men met vrucht arbei den. Spreker wenschte de afdeeling Haarlem geluk met haar zilveren jubileum en wekte de leden op. om schouder aan schouder voort te werken. Dan zullen eens alle sociale „te genstellingen worden weggevaagd. Hi^hia hadt een huldiging plaats van .vier leden wegéns huh 25-jarig lidmaatschap'v'an deze organisatie. Dat waren de heeren E. Overbeek. eere-voorzitter; G. Beneker, K. Veenstra en J. Brondsema. Onder zeer harte lijke bewoordingen bood de Bondsvoorzitter hun namens het bestuur der afdeeling Haar lem een prachtige ets aan, voorstellende de Groote Kerk. De heer,-Overbeek dankte mede namens de drie andere gehuldigden voor deze aange name verrassing.. Eenzelfde geschenk werd ook overhandigd aan den tegenwoordigen voorzitter, den heer G. Post. De aanwezigen stemden door langdurig applaus met deze huldiging in. De avond werd opgeluisterd door heel ver dienstelijke muziek van de mondorgelclub D; S. V. (die vooral veel succes had met de melodiën-potpourri) en met declamatie van den heer J. N. de Jong. Deze droeg o.a. op prachtige wijze „Joost's eerste kerkgang" en „De kleine zendeling" voor. Ook werden eenige films vertoond. De oud-secretaris de heer Wagner droeg een gelukwensch op rijm voor. De feestvierende vereeniging kan met ge noegen op dezen avond terugzien. JUBILEUM „HOOP DER TOEKOMST" De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Chrlstelijken Geheelonthouders Kin- derbond „Hoop der Toekomst" geeft 28 April een avond ter herdenking van het 35-jarig bestaan dezer afdeeling. Het- zangkoor der afdeeling onder leiding van den heer Jac. Cozijnen zal zingen, als spreker zal optreden de heer W. P. J. Overmeer. De kinderen der afdeeling hebben ingestudeerd het zangspel „Droomelaar". De avond wordt gegeven in Het Blauwe Kruis. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoe testraat: Dinsdag 83. Woensdag 81, Donderdag 81, Vrijdag 95 enZaterdag 80 porties. Overt onstraat: Dinsdag 80. Woensdag 99. Donderdag 100, Vrijdag 111, en Zaterdag 100 porties. Byzantiumstraat: Dinsdag 64, Woensdag 72. Donderdag 75, Vrijdag 81 en Zaterdag 64 porties. HERDENKINGS-NUMMERS VOOR WILLEM VAN ORANJE. Eglise Wallonne en „Voorzorg". Herdenkings-nummers voor Willem van Oranje ontvingen wij van De Voorzorg, or gaan van den Christelijk Nationalen Werk mansbond en van l'Eglise Wallonne, het door Ds. F. Ch. F. Krafft te Haarlem uitgegeven weekblad voor de Waalsch Hervormde kerk. Het nummer van eerstgenoemd orgaan is versierd met een plaat „Gezag en Vrijheid" van Johs. Visser, verder zijn er foto's in op genomen. Het nummer van l'Eglise Wallonne ziet er zeer goed uit. Er is een groote plaat inge legd van den Vader des Vaderlands naar het portret van Key. F. Ch. K. schrijft over den prins en draagt dit artikel op aan Koningin Wilhelmina. Wanneer H M. de Koningin lid is van de Ne- derduitsch Hervormde Gemeente, haar voor ouders zijn lid geweest van de Waalsch Her vormde Gemeente, schrijft hij. In het num mer zijn verder foto's opgenomen van de Waalsche kerk te Delft, de kerk van prins Willem I. ANTI REVOLUTIONAIRE PARTIJ STRIJDT VOOR STEMT DAAROM *i (Adv. Jngvz. Med.) MR. WENDELAAR EN KNOTTENBELT SPREKEN. LIBERALE POLITIEK VERDEDIGD. De liberale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft Maandagavond in de bovenzaal van Brinkmann een verkiezingsvergadering ge houden, die goed bezocht was. Na ingeleid te zijn door den voorzitter mr. C. Blanke voort, heeft eerst gesproken mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alk maar, eerste candidaat van ae liberale lijst. Mr. Wendelaar. die meedeelde in vier weken 23 verkiezingsredevoeringen te hebben ge houden. beaamde met ar. Colijn, aat deze ver kiezingen de laatste kans zijn van de par lementaire democratie. Dit systeem dienen de liberalen te verdedigen al is er op het oogenblik wel eenige reden voor critiek. Spr. haalde hier de gezagskwestie aan en noem de het gelukkig, dat de minister van defen sie thans is beginnen op te treden, al gaat hij, volgens spr. nog niet ver genoeg. Mr. Wendelaar bracht ook onder de aandacht, dat er gezagsondermijning is bij de politie hier en daar. De eenige maatregel, die hierop past is volgens spr. onmiddellijke verwijde ring uit den dienst. Ook bij het onderwijs openbaart zich een en ander, welnu als er iemand moet zorgen, dat het in de open bare school goed moet- gaan, dan zijn dat juist wij. liberalen. Het geval met de stem- pelvacantie te Amsterdam haalde spr. aan om te bewijzen, dat de anti-revolutionairen niet. het monopolie hebben van gezagshandha- ving. Verder zei spr. en staafde dit met cita ten. dat socialisten en communisten op de zelfde wijze gezag handhaven, loonen ver lagen en censureeren als de kapitalisten doen. Wanneer er nu een sterk gezag komt, dan zullen alle partijen van de orde en rust profiteeren. Wat de vrijzinnig-democraten betreft, meende spr. te kunnen aantoonen, dat zij in de practijk niet zoo onvoorwaarde lijk voor 't gezag zijn, als zij zeggen. Ook kan men niet achter hun defensiepolitiek komen, maar voor eenzijdige ontwapening schijnen zij nog wel te zijn. Het Verbond voor Nationaal Herstel schet ste spreker als overbodig en hij betreurde innig de schijn-candidatuur-Snijders. Onder hilariteit der vergadering stelde hij het Ver bond voor als het trio Westerman-werkloo- zencandidaat Merkelijn-Van Burink. Ten- lotte constateerde de heer Wendelaar een opbloei van het liberalisme bij de jongeren. De tweede spreker, mr. H. J. Knotte n- b e 11. leider der Tweede Kamerfractie heeft het tijdens de verkiezingscampagne gefrap peerd. dat er vooral bij de intellectueelen zoo weinig begrip is van de beginselen der "ïfertijen- JÈvenas mr. Wendelaar klaagde hij er Over, dat men vroeger geen aandacht ge schonken heeft aan het waarschuwen der liberalen tegen te weinig gezag, terwijl men thans den liberalen van allerlei zijden gebrek aan gezag 'verwijt. Wanneer men nu vraagt naar het liberale beginsel, dan antwoordt spr. dat ons land hersteld moet worden op de basis, waarop het vroeger groot Is geworden. Spr. herinnerde in dit opzicht aan Thor- becke. Spr. schetste vervolgens de idee van vrijheid door gebondenheid. Het verschil met de a. r. partij is. dat de liberalen niet dwangziek zijn. Spr. citeerde kwesties als Zondagstreinen, crematie. Dwangziek zijn behalve de a. r. de fascisti sche groepen. Dit leidt tot Duitsche toestan den, en verheffing van geweld tot recht. Wat sectarisme en klassenstrijd betreft de libe ralen zijn er reeds jaren tegen. Toen mr. Kan in de gemeentewet wilde opnemen de niet- verkiesbaarheid van vrijgestelden waren de liberalen de eenigen, die er vierkant voor waren. In de minachting van „Nationaal Herstel" voor het parlement ziet spr, een krachtige gezagsondermijning. Wat het vrije ruilverkeer betreft, spr. wilde er zich over verheugen, dat dit verachte „dogma van de liberalen" in den laatsten tijd gepromoveerd is tot een christelijk be ginsel. Spr, gelooft niet, dat wij in een tijde lijke crisis leven doch ons op een nieuwe or dening van zaken dienen in te stellen. Een der verdiensten van de liberalen is. dat zij dit hebben durven zeggen. Zij roepen niet om een sterken man. maar om een sterke regee ring. Tenslotte vestigde spr. er de aandacht op. dat wie op Colijn stemt, niet op Colijn stemt, maar op de a. r. partij! En men wil ter rechterzijde terug naar de coalitie. De liberaal moet niet stemmen op anderen dan liberalen. Er werden na afloop der redevoeringen eenige vragen gesteld en door de sprekers naar genoegen beantwoord, waarop mr. Blankevoort de bijeenkomst gesloten heeft. VRIJZINNIG HERVORMDE JONGEREN KRING. Dinsdag 25 April zal Ds. Padt uit Zandvoort voor dezen kring spreken. JUBILEUM J. W. VAN OMMEREN. Maandag herdacht de heer J. W. v. Omme ren, ondermeestcrknecht op de zetterij van de fa. Joh. Enschedé en Zn, het feit, dat hij 40 jaar geleden aldaar zijn werkzaamheden begon. De jubilaris werd ter zetterij door zijn col lega's op zeer hartelijke wijze gehuldigd. De heer C. C. v. d. Bergh voerde het woord namens de commissie van voorbereiding. Als aandenken werd hem een mooie schoorsteenklok en een mand met bloemen overhandigd. Op het bureau der directie werd dehrr van Ommeren toegesproken door den heer G. C. A. Junge, die verklaarde, dat hij deze op dracht zeer gaarne uitvoerde, omdat de ju bilaris iemand is, die dit volkomen verdient, daar hij zich met ijver en toewijding aan zijn taak geeft. Als blijk van waardecring overhandigde spr. den jubilaris vervolgens een standaard - aschbak, een kistje sigaren en een enveloppe met inhoud. De heer W. Grenzenberg. chef ter zetterij, vestigde in een korte toespraak de aandacht op de goede verstandhouding met den heer Van Ommeren. Ten slotte sprak de heer F. Primo den jubilaris toe. De heer Van Ommeren dankte vervolgens met een gemoedelijk speech je. De jubilaris heeft het verdere deel van den dag in huiseüjkcn kring doorgebracht. CHR. JONGENSVEREENIGING „OBADJA". HET 50-JARIG BESTAAN. „Obadja", de jongensafdeeling van de Haarlemsche Jongemannenvereeniging die het gebouw in de Lange Margarethastraat bezit hoopt in de komende dagen haar gou den jubileum te vieren. De jongensclub vroeger knapenvereeni- glng geheeten werd in 1883 door eenige leden van de Jongemannenvereeniging opge richt. De vereeniging huisde toen in het gebouw in de Lange Annastraat. Ook nu nog blijkt dit vereenigingswerk in een behoefte te voorzien. Met een ledental van 110, met een enthousiast en eensgezind clubleven met haar „instuif", haar ontwikke lingswerk, haar eigen kamp in Vorden, enz. heeft de vereeniging alle aanleiding haar jubileum niet. onopgemerkt te doen voorbij gaan Met het oog op de tijdsomstandigheden is de viering evenwel sober gehouden. De feestcommissie, bestaande uit eenige oud- leden en de tegenwoordige leiders, heeft het volgend herdenkingsprogram ontworpen: Zaterdag 29 April: Feestavond voor leden en genoodigden. Zaterdag 6 Mei: Openbare feestavond. Spe ciaal ouders van leden en oud-leden der ver eeniging, maar ook andere belangstellenden zijn hier welkom. Deze beide avonden worden gehouden in het eigen gebouw. Zondag 7 Mei volgt een plechtige slot- samenkomst in de Luthersche Kerk. Witte Heerenstraat. Sprekers Ds. C. Veen, dir. der H.J.M.V. en Ds G. J Duyvendak. Ook daar zijn alle belangstellenden welkom. In den loop dezer week zal een jubileum- en propagandaboekje verschijnen. VIJFDE R.-K. PROPAGANDA- VERGADERING. PATER BORROMAEUS DE GREEVE AAN HET WOORD. Dc afd. Haarlem der R.K. Staatspartij hield Maandagavond in St. Bavo in de Smc- destraat weer een propaganda-vergadering, waar als spreker optrad Pater Borromaeus de Greeve. De belangstelling voor deze vergadering was enorm; het publiek vulde twee zalen; bo vendien stond de hal nog stampvol. In alle benedenzalen waren luidsprekers aange bracht, zoodat dc rede van Pater de Greeve overal gemakkelijk te volgen was. Pater Borromaeus de Greeve vond zijn taak dezen avond zeer aanlokkelijk. Hij had slechts het vuur weer op te rakelen; de vlam van geestdrift op te jagen. In dezen tijd worden groote belangen van ons volk bedreigd. Ilct gaat bij deze verkie zingen om het behoud van het gezag, het ge zin en van ons Vorstenhuis. Aan het gezag is nu eenmaal alles en ieder een onderworpen en dat moet geschiedendoor verstand en vrijen wil. Anarchie en gezag zijn de geweldigste tegenstellingen in het leven der menschheid. Vrijheid is mooi. maar zij mag niet ontaarden in bandeloosheid. Dc oorlog heeft vuur en bloed over dc we reld gebracht en nu willen de communisten dat weer doen, zij hopen een nieuwe maat schappij te doen ontstaan door revolutie. Maar dit is een waanidée van een krank zinnige. Toch wint de communistische propaganda steeds meer veld en het is lang niet zeker, dat de soc. democraten ten slotte, als een re volutie zou gewaagd worden, niet met de communisten mede zouden doen. De houding van de S. D. A. P. inzake de Zeven Provin ciën geeft in dit opzicht veel te denken. Zoo dra er opstandigheid is. scharen de socialis ten zich aan de zijde van de oproerkraaiers. Spr. zou dan ook het commando willen uitdeelen: „Presenteer het geweer voor het gezag!" (applaus). Nu het gezin. Het gezinsleven staat in Ne derland hoog. En wat beteekent in dat gezin de vrouw oneindig veel! Spr. wilde met rid derlijk élan allen oproepen tot bescherming van de vrouw en van het kind! Eerbied vroeg spr. voor het gezin. En dat gezin wordt nu bedreigd door het communisme! Men zie naar Rusland, waar het huwelijk, de vrouw, de moeder, het kind dagelijks belcedigd worden, door de „staatsinstellingen". Laat ons allen pal Staan voor het prachtige, heilige gezinsleven, dat alleen veilig is bij de R.K. Staatspartij. Het gaat bij deze verkiezingen ook om vor stenhuis en Kroon Dc Vader des Vader lands bracht de volkseenheid en Oranje is ook den Katholieken dierbaar geworden. Onze Koningin is een hoogstaande vrouw, een gestalte zonder smet of blaam, wier daden gegrondvest zijn op een degelijke, godsdien stige overtuiging. En haar dochter hebben dc Katholieken lief en zij zullen haar be schermen (luid applaus). De Christenen moeten zich vereenigen en pal staan tegenover communisten en so cialisten. die beide den troon en onze vorstin willen aanranden. Oranjeliefde beteekent va derlandsliefde. Wij moeten, zeide spr., strij den voor onze nationale grootheid, onder worpen aan onze godsdienstige en zedelijke grootheid. Daarvoor moeten de Katholieken zich doen gelden in 's lands bestuur maar dan is vóór alles noodig: éénheid. Spr. be zwoer de aanwezigen, de Katholieke eenheid te bewaren. Elke stem op de Katholieke Staatspartij is een stem voor den Koning Jezus Christus, (luid en langdurig applaus) Met een geestdriftige opwekking aan eiken Katholiek, te bidden en zijn plicht te doen, eindigde spr. zijn rede, waarna luid gejuich klonk. De voorzitter. Dr. Koot. dankte Pater dc Greeve voor zijn krachtig, vurig woord! Toen dc gevierde spreker de zaal verliet werd hem een ovatie gebracht. VERBOND VAN NATIONALISTEN SPREKERS DR. VAN DER MYLE, D. J. STEM MEK IK, C. J. M. VAN EYSDEN. In het gebouw „Caecilia" liicld het Ver bond van Nationalisten Maandagavond een openbare vergadering, waar Dr- van der Mijle, algemeen voorzitter sprak over: „De bedreigde Rijkseenheid", de heer D C. J. Stemmerik over „De Gepoe In actie", en de heer C. J. M. van Eysdei; over „Fascisme of parlementarisme?' Voor den algemeenen inhoud dezer drie redevoeringen, verwijzen wij naar ons num mer van Donderdag 30 Maart jl.. waar het standpunt dezer drie sprekers uitvoerig is uiteen gezet. De vergadering werd Ingezet met het zin gen van het volkslied, waarbij-een gedeelte der aanwezigen aan het verzoek op te staan, niet voldeed. In de zaal, zoowel als op straat waren en kele inspecteurs, rechercheurs en politie agenten aanwezig. Dr. van der Mijle legde er nogmaals den nadruk op. dat wereldvrede een utopie is. Bewapening is dus noodzakelijk en ontwape ningsconferenties zijn nutteloos. Eveneens verwierp spr. weer het parlemen tarisme; hij wil een regeering die alleen aan het staatshoofd verantwoording schuldig is en r.iet aan het volk. De volksvertegenwoor diging moet slechts advlseeread en contro leerend werker.. Het Verbond van Nationa listen wil een fascistischen staat op Neder- landschen grondslag, met gelijk recht voor werkgever en -nemer. De heer van Eijsden begon zijn rede met het verzoek een driewerf hoera voor het vor stenhuis uit te brengen, waaraan wederom slechts een gedeelte der aanwezigen voldeed. In zijn rede protesteerde spr. heftig tegen de bestrijdingen die de nationalisten van linkse he zijde ondervinden en tegen het feit dat wel „roode" optochten mogen worden gehouden, doch dat dezelfde personen de nationalisten lastig vallen. Voorts sprak dc heer D. C. J. Stemmerik: waarna er gelegenheid was tot 't stellen van vragen, waarvan enkelen gebruik maakten, Onder politiegeieidc naar huis. Na afloop werden vijf gcuniformde fascis ten en enkele anderen onder politiegeieidc naar het station gebracht. De in Haarlem woonachtigen werden elk eveneens naar hun woning begeleid, waarbij geen incidenten van eenige beteekenis zich hebben voorge daan. Het bleef beperkt tot enkele luidruch tige anti-fascistische uitlatingen, en aanma ningen tot verder loopen en verspreiden. Voor den Politierechter. HET TIES VAX DEN BAKKER. Do politiebeambte Laduc had Indertijd ge- zegd, dat een bakker te Vogelenzang hem met een mes bad bedreigd. Dit geval kwam voor den politierechter en toen legde een knecht van den bakker zoodanige verklaring af. dat hij van meineed verdacht werd en hij werd dan later ook door de rechtbank alhier voor meineed veroordeeld. Nu kwam de zaak van den bakker, die met hot oog op de meineedzaak was opgeschort, opnieuw voor den politierechter.. Mr. v. Loben Seis protesteerde tegen de voortzetting omdat de bakkersknecht van het vonnis in appèl is gegaan en de zaak nog niet in kracht van gewijsde is. De Officier van Justitie Mr. An- dringa achtte geen termen aanwezig om da zaak opnieuw te schorsen, aangezien er uit een nader ingesteld onderzoek voldoende ge gevens zijn verkregen buiten de verklaring van den bakkersknecht om. De verdediger bleef bij zijn bewering en ver- klaarde de verdediging te zullen neerleggen als de zaak toch zou worden behandeld. De politierechter oordeelde, dat verdere schorsing niet door de wet en ook niet door de feiten werd geëischt. waarom de zaak zou worden behandeld. Als nu verscheen de agent Laduc, die vol hardde bij zijn proces-verbaal en bij zijn in dertijd afgelegde verklaringen. Hij hield dus vol dat de bakker hem met een mes in de hand had nagezeten en herkende een op de zitting aanwezig was als soortgelijk aan dat. 't welk de bakker In de hand had gehad. Dit mes was eenige maanden na 't gebeurde door den rechter-commissaris in de bakkerij in beslag genomen. De agent Togtema verklaarde, dat Laduc hem onmiddellijk na 't gebeurde over een mes had gesproken en een mes als het stuk van overtuiging had beschreven. Mevrouw van Veen. die naast den bak ker woonde, had tijdens de scène met Laduc den bakker hooren roepen „Ik zal hem g. v. d. aan het mes rijgen" en zij had ook gehoord, dat de huisgenooten van den bakker getracht hadden hem tot bedaren te brengen, terwijl verdachte geroepen zou hebben; „ik maak hem kapot". Zij had den bakker niet kunnen zien. Later had zij, toen zij voor een winkel stond en verdachte in een auto zat. die bij haar stilhield, verdachte hooren zeggen: „Ik ben voor f 1000 blij, dat ik het mes in de schutting heb gestoken en dat het wijf van v. Veen niet heeft gezien, dat ik een mes in de hand had". Get. Kool verklaarde, gehoord te hebben, dat verdachte in den tijd der instructie, ge zegd had, dat zijn knecht moest volhouden. Al-4 hij niet volhoudt, zit hij er in en ik ook. De heer Kremer. destijds loco-burgemees ter van Bloemendaal, verklaarde, dat ver dachte. onmiddellijk nadat zich het geval met Laduc had afgespeeld, zich bij hem thuis ver voegd had en zich niet zoozeer over Laduc had beklaagd dan wel had medegedeeld, dat hij Laduc met een stuk hout had bedreigd. Verdachte spreekt dit tegen. Dc heer Kremer zegt verder, dat verdachte een paar dagen later op het stadhuis was geweest en toen beweerd had. niet met eenlg voorwerp te hebben gedreigd, maar toen had Laduc reeds van het mes gesproken. De Officier van Justitie achtte het tcnlaste belegde bewezen, vond het feit zeer ernstig, mede in verband met de veroordeeling van den knecht en met de hetze, die er. zelfs in een der daebladen (niet Haarlem s Dagblad. Redactie), tegen Laduc is gevoerd. Spreker eischte het maximum, 6 maanden gevangenis straf. De politierechter resumeerde kort en dui delijk alles wat tegen verdachte was inge bracht en vond daarin een volledig bewijs van schuld. De rechter gispte stronrr de hetze te gen Laduc en verweet verdachte, dat hij in 'ogelenzang een sfeer van haat en wantrou wen tegen Laduc had geschapen. Rekening willende houden met het feit, dat verdachte waarschijnlijk zelf ook voor meineed en het aanzetten daartoe zal worden vervolgd, wilde de rechter dit nu niet in de straf verdiscon- teeren en veroordeelde hem daarom tot 3 maanden gevangenisstraf,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7