Tevredeli? UIT HET BUITENLAND 17V De Ontwapeningsconferentie. Is uw teint nog fnsch - en jong? Japan. VICTORIA-WATER AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 26 APRIL 19331 TWEEDE BLAD Punten van overeenstemming tusschen Roosevelt en MacDonald. Stabilisatie van dollar en pond in de tegenwoordige verhouding. Amerika bereid een consultatief pact te sluiten met de groote mogendheden ter tegemoetkoming in de veiligheidskwestie. De Britsche begrooting ingediend. Deficit van 32 millioen pond wordt uit leeningen gedekt. Strijk eens met den rug van uw hand over uw huid Voelt zij nog zacht en stevig aan? Of is uw teint minder sensitief, min der soepel geworden Waarom zou u toe staan dat de frischheid en aantrekkelijkheid der jeugd u ontvluchten De dagelijksche toepassing van Palmolive kan, dank zij de rijke hoeveelheid olijf- en palmoliën welke bij de bereiding dezer zeep worden gebruikt, wonderen voor u doen. Pas onze beroemde „twee minuten"-be- handeling toe en u zult met vreugde bemerken, dat uw teint haar vroegere aantrekkelijkheid herkrijgt. 2 voor 30 Ct. (Adv. Ingez. Med.) Bij den aanvang van het laatste en beslissende stadium? De aanstaande discussies over het ontwerp-conventie van MacDonald. De amendementen van Noorwegen, Polen en Sovjet-Rusland op het eerste hoofdstuk, dat op de veiligheid betrekking heeft. (Van onzen correspondent) HET BELANGRIJKSTE NIEUWS AMERIKA. Nadat Roosevelt en MacDonald reeds over een aantal principieele kwesties tot defini tieve overeenstemming waren gekomen, kwa men Roosevelt, MacDonaud, Herriot en de Canadeesche minister Bennett voor de eerste maal gezamenlijk bijeen tijdens het diner in het Witte Huis. Na een onderlinge bespre king hadden Roosevelt en Herriot nog een afzonderlijk onderhoud dat ongeveer een uur duurde, waarna laat in den avond de Fran- sche deskundigen werden uitgenoodigd aan j de besprekingen deel te nemen. Naar verluidt zou Roosevelt met MacDo nald een elastisch ontwapeningsvoorstel heb ben uitgewerkt, dat ook voor Frankrijk aan vaardbaar is. Nadere bijzonderheden hierom trent ontbreken nog. Bij de Engelsch-Ameri- kaansche overeenkomsten schijnt men de kwestie der oorlogsschulden en de ontwape ningskwesties nog open te hebben gelaten. De tusschen Roosevelt en MacDonald geslo ten overeenkomst moudt de volgende punten In: 1. De Amerikaansche dollar en het En- gelsche Pond zullen op een natuurlijke ba sis en ongeveer in de tegenwoordige ver houdingen gestabiliseerd worden. 2. De beide regeeringen verplichten zich geen manipulaties te ondernemen om door kunstmatige depreciatie de eene valuta te gen de andere uit te spelen. 3. Het wordt wenschelijk beschouwd de prijzen op de wereldmarkt door opheffing van de tolmuren en met behulp van een gecontro leerde wereldinflatie te doen stijgen. 4. De kwestie het gebruiken van zilver als valuta-basis, de kwesties der handelsver dragen en der oorlogsschulden zullen bij la tere onderhandelingen geregeld worden. De algemeene aandacht is gericht op de ontmoeting van Roosevelt met Macdonald, Herriot en Bennett en verscheidene vooraan staande leden van het congres. Men hecht hier te meer beteekenis aan, daar Roosevelt herhaaldelijk heeft doen doorschemeren, dat hij zoowel wat de oor logsschulden als wat het consultatieve pact betreft geen definitieve stappen kan doen zonder het congres daarin te kennen. De Canadeesche premier. Bennet, verklaarde, dat de overeenkomsten van Ottawa geens zins een hinderpaal vormden voor een her vatting van normale handelsbetrekkingen tusschen Canada en de Vereenigde Staten. Naar uit Londen gemeld wordt, is Nor man Davis voornemens op de eerste zitting van de voorbereidende commissie voor de eco nomische wereldconferentie op Zaterdag a.s. een algemeene tarievenwapenstilstand vóór te stellen. Bij de besprekingen te Washington is voorts gebleken dat Frankrijk aandringt op de spoedige stabilisatie van den dollar en het Engelsche pond. Roosevelt en MacDonald willen de defini tieve stabiliseering der valuta aan de con ferentie van Londen overlaten onder het mo tief. dat de dollar en het Rond op normale wijze hun verhouding zullen terugkrijgen. De laatste stadia der besprekingen tus schen Roosevelt en Macdonald schijnen te zullen voeren tot een Engelsch-Amerikaan- schen economischen wapenstilstand. De Brit sche gedelegeerden zijn klaarblijkelijk vol daan over den vooruitgang die gemaakt is bij de voorbesprekingen over de fundamen- teele principes die gekenmerkt zijn door goe den wil. Staatssecretaris Huil gaf te ver staan. dat de deskundigenbesprekingen over de waarschijnlijkheid van' een internationaal aanvaarden van den bimetallieken stand aard nog niet geheel voltooid zijn en ver klaarde met beslistheid, dat de oorlogsschul den bij geen enkel onderhoud ter sprake ge bracht zijn. Huil deelde tevens mede. dat de Vereenigde Staten bereid zijn met de groote mogendhe den een consultatief pact te sluiten om te gemoet te komen aan de eischen inzake de veiligheid der Europeesche volken. Huil wees er op, dat de verkiezingsprograms der beide Amerikaansche partijen principieel voorzien in een dergelijk pact. Het beoogde consulta tieve pact zou een bijzonder verdrag worden en wordt niet gedacht als aanhangsel van het pact van Kellogg. ENGELAND. De minister van Financiën, Neville Cham berlain, heeft in het Lagerhuis zijn begroo ting ingediend en toegelicht. De minister zcide, dat het deficit ten bedrage van 32 mil lioen pd.st. uit leeningen zal worden gedekt. Er wordt geen rekening gehouden met be talingen welke gedaan zouden kunnen wor den aan Amerika, evenmin als met betalin gen welke verricht zouden worden door de biteuren. Voor de verdediging wordt 4 1/2 millioen pond meer vereischt. Chamberlain raamde daarentegen de inkomsten uit het accijns op suiker hooger dan verleden jaar, terwijl hij verwachtte dat de inkomstenbelasting 11 1/2 millioen minder zal opbrengen. De belasting op aandeelenkapitaal wordt tot 1 2 pet. ver minderd. De verlaging der rechten op bier zal 14 millioen kosten. De begrooting sluit op een bedrag van 698.777.000 pd.st, aan inkom sten en 697.486.000 pd.st. aan uitgaven, zoo dat er een surplus van 1.291.000 pd.st. kan worden verwacht. De minister weigerde de directe belastingen te verminderen ten koste van een niet sluitende begrooting. welke, naar de op de wereld opgedane ondervinding doet zien, nimmer de vereischte resultaten oplevert. De uitgaven hebben verleden jaar de ra ming met 11.2 millioen overschreden, terwijl de ontvangsten 21.8 millioen pond beneden de raming zijn gebleven. Het voordeel be haald op de conversie van leeningen, tot een bedrag van 28 millioen pd.st., is geheel op gebruikt door de betaling der oorlogsschuld aan Amerika tot een bedrag van 29 millioen pond sterling. De vlottende schuld is 290 millioen pd.st. hooger dan verleden jaar. Neville Chamberlain. De kahselier zeide tenslotte, dat dit jaar in de begrooting geen post was opgenomen voor aflossing van schulden, daar in deze tijden van werkloosheid en depressie naar zijn meening het geld verstandiger en met- meer profijt kon worden gebruikt. Hierbij moet men echter wel doen uitkomen, dat de schuldaflossing geschieden zal wanneer de tijden weer beter geworden zijn. Du itschland. Opnieuw hoogleeraren afgedankt. Naar de officieele Pruisische Persdienst mededeelt, heeft de minister van Onderwijs Rust tot een definitieve beslissing genomen zal zijn, op grond van de ambtenarenwet de volgende professoren ,,met verlof" gezonden: Aan de Universiteit van Frankfurt aan de Main de professoren Salomon. Mainicke, M. Wertheimer. Strupp, Weil, Pribram. Richard Hock, Glatzer, Pressner, Sommerfeld, Walter Fraenkel, Fritz Mayer Ernst Kahn, Neuniarkt Ernst Cohn, Braun, Ludwig Wertheimer en Altschul. Aan de Universiteit van Marburg aan der Lahn: de professoren Roepke, Jakobson, en aan de Universiteit van Goettingen de pro fessoren: Honig, Courant, Born. Aenny Noe- ther, Bernstein en Bondi'. Aan de Universiteit van Koningsbergen Prof. Hensel, aan de handelshoogeschool te Koningsbergen: Rogowsky, Haeusler, Kuerbs; aan de Universiteit van Kiel Com, Neisser. Adolf Fraenkel. Husserl, Stenzei, Liepe. Rauch, Schuecking, Opet. Voorts de buitengewone leerkrachten aan de staatshoogescholen voor kunst te Berlijn Schoeneberg: prof. Georg Tappert prof. Kurt Lahs en Joseph Vinecky. Karl Hofer en Ed win Schraff en te Dusseldorf Paul Klee en prof. Oskar Moll. Beperking van toelating van Joodsche kinderen op scholen en hoogescholen. In de zitting van het rijkskabinet van Dinsdag, is de wet tegen de „Ueberfremdung" van Duitsche scholen en hoogescholen aange nomen. Deze wet bepaalt, dat op alle scholen en hoogescholen het aantal der leerlingen en studenten in zoo verre moet worden beperkt, dat grondige vorming wordt verzekerd en dat voldaan wordt aan de behoefte in de be roepen. Bij het aannemen van nieuwe leer lingen, resp. studenten moet er op worden gelet, dat het aantal der rijkS-Duitschers, die in de beteekenis van den wet tot herstel van het beroepsambtenaarschap van 7 April j.l. van niet-arische afstamming zijn van het totaal der bezoekers van iedere school of faculteit geen grooter deel uitmaakt dan de niet-ariers vormen van de rijks-Ouitsche be volking. Deze verhouding wordt voor het geheele rijksgebied vastgesteld. In de eerste plaats moeten binnen het kader ran het hier door toegelaten aantal die rijks-Duitschers van niet arische afstamming worden opge nomen of toegelaten, wier vader in den we reldoorlog aan het front voor het Duitsche rijk of zijn bondgenooten heeft gestreden. Kinderen bij wie een der ouders of groot ouders van arische afstamming is, vallen bij deze wet niet onder het begrip niet-arisch. voor zoover zij uit huwelijken stammen, die gesloten zijn voor het uitvaardigen van deze wet. Van alle scholen en hoogescholen moeten worden uitgesloten kinderen van Joden die na 1 Augustus 1914 uit het Oosten geïmmi greerd zijn Zwitserland, Gouden standaard blijft gehandhaafd. Reuter meldt uit Bern: De Zwitsersche Bondsraad heeft zich bezig gehouden met de opheffing van den gouden standaard door de Ver. Staten. De besprekin gen hebben uitgewezen, dat de Amerikaansche gebeurtenissen de valuta van Zwitserland op geenerlei wijze benadeelen en dat Zwitserland den gouden standaard zal handhaven. GENèVE, 22 April 1933. Staan wij thans werkelijk aan den voor avond van het laatste en beslissende stadium der Ontwapeningsconferentie? Zal de aan staanden Dinsdag beginnende zitting van de Algemeene Commissie, die aan de bespre king' van het ontwerp-conventie van Mac Donald gewijd zal zijn. inderdaad het einde der Ontwapeningsconferentie brengen? Dat thans het beslissende stadium begin nen zal, acht ik zeer wel mogelijk. Dat het thans beginnende stadium tevens het aller laatste-zijn zal, meen ik te moeten betwij felen, althans voor het gehoopte geval, dat de besprekingen over MacDonald's ontwerp- conventie een bevredigend verloop nemen. Ofschoon de geheele onzekerheid van den internationalen toestand -op dit oogentolik het uiterst moeilijk maakt iets over de ko mende gebeurtenissen te voorspellen, acht- ik het zeker niet uitgesloten, dat de Ont wapeningsconferentie thans inderdaad in het beslissende stadium treden zal. Reeds in het begin van Maart gaven tal van belangrijke delegaties blijk aan het einde van hun ge duld te zijn gekomen. Niet slechts de Duit- schers, die openlijk verklaarden, dat- hun geduld thans ten einde is en dat het tijd stip thans aangebroken is, waarop hetzij de Ontwapeningsconferentie een belangrijke be wapeningsvermindering der sterkgewapende staten zal moeten brengen, hetzij Duitsch- land zijn vrijheid van herbewapening zal terugnemen doch ook aeFranschen verheelden hun ongeduld niet, nadat de besprekingen over het ontwapenings-en-veiligheidsplan van Paul Boncour weinig medegaandheid van Duitsche en Italiaansche zijde getoond had den, om in ruil voor daadwerkelijke bewape ningsvermindering der Franschen dezen al thans eenige nieuwe papieren veiligheids waarborgen te geven! Dit ongeduld aan Duitsche en Fransche zijde, dit twijfelen door de voornaamste partijen aan een succes der Ontwapenings conferentie had helaas ook een zeer neer- drukkenden invloed op de delegaties der kleinere staten, zooals Nederland. Zwitser land en de Scandinavische, die in Maart hun bemiddelingspogingen vrijwel geheel hebben opgegeven, aan een succes hunner bemoei ingen wanhopend.. Als voorzitter Henderson niet de onuitputtelijkheid van zijn geduldig vertrouwen in den toch nog goeden afloop der Conferentie getoond had en als Mac Donald niet door het aanbieden van een in alle bijzonderheden uitgewerkt ontwerp- conventie plotseling een geheel nieuw ver schiet geopend had, dan zouden wij wellicht reeds een tragisch beslissend einde gehad hebben Wellicht, zullen de gedelegeerden thans na een maand vacantie weder met wat frissche ren moed den arbeid hervatten. Helaas Is echter de hoop, dat de besprekingen tus schen de groote mogendheden over Musolini's vredesplan wat ontspanning in den interna tionalen toestand zouden gebracht hebben, wanneer de Ontwapeningsconferentie weder zou bijeenkomen, nog niet verwezenlijkt. Met minder optimisme dan dat hetwelk ons op het einde van Maart bezielde, toen wij Genève verlaten konden, nadat het ontwerp-Mac Donald eenstemmig als grondslag van dis cussie was aanvaard, moeten wij thans dus naar Genève terugkeeren. Nóg mogen wij hopen, dat het algemeene besef van de ramp zalige gevolgen eener mislukking der Ont wapeningsconferentie tenslotte ons nog door alle moeilijkheden naar een ..happy end" zal leiden. Doch wij mogen ons toch niet- ont veinzen, dat de discussies over MacDonald's ontwerp-conventie waarschijnlijk de aller laatste kans, om dit goede eind te bereiken, zullen opleveren. Mocht na de ontmoedigende besprekingen eerst over het ontwerp-con- ventie-Loudon. daarna over het plan-Hoover, vervolgens over het- plan-Boncour thans ook het resultaat der discussies over het ontwerp conventie-MacDonald negatief worden, dan moet gevreesd worden, dat bij al te veel dele gaties het geduld geheel zal zijn uitgeput, zoodat zelfs Henderson's volharding niet meer voldoende zal zijn, om de Conferentie nog in het leven te houden! Dan zal dus de thans aanvangende periode der Ontwape ningsconferentie inderdaad het beslissende èn tevens het laatste stadium ervan opleve ren Mocht daarentegen de discussie over het ontwerp-MacDonald getuigenis afleggen, van een beteren geest van bereidwilligheid tot compromissen zoowel aan Duitsche als aan Fransche zijde, dan zal de thans aanvan gende zitting der Algemeene Commissie waar schijnlijk eveneens „beslissend" voor het eindresultaat worden, doch niet tevens de „laatste" zijn. Ik weet het wel: van Engel sche zijde wordt thans verkondigd, dat- nog vóór Pinksteren de conventie zal moeten ge reed en onderteekend zijn! Een dergelijk optimisme schijnt mij echter geheel onge grond. Wanneer de Algejpeene Commissie er in slagen zou. nog voordat de zomervacantie in Augustus zal zijn aangebroken, de eerste lezing der conventie te volbrengen, zullen wij mogen juichen! Na de zomervacantie zal dan echter nog wel eenige tijd voor de tweede en derde lezing der ontwapeningsconventie onvermijdelijk zijn! De eerste discussies over het ontwerp- MacDonald zullen ons reeds terstond midden in de oude twistvragen brengen. Want het eerste hoofdstuk van MacDonald's conventie betreft: de veiligheid. Heel veel concessies aan de Fransche veiligheidswenschen heeft MacDonald hierin niet gedaan. De eenige nieuwe veiligheidswaarborg, dien hij voor stelt, is, dat alle staten terstond zullen bij eenkomen, zoodra een schending van het Pact van Parijs, waarbij de oorlog in den ban is gedaan, gebeurd is of dreigt te ge schieden. In het eerste geval zullen de staten trachten het eens te worden, welke staat de aanvaller is. In het tweede geval dus wanneer het Pact van Kellogg-Briand nog niet geschonden is en slechts een vre- desbreuk dreigt, zal de Conferentie de maat regelen beramen, die voor de handhaving van den vrede zullen moeten getroffen wor den. Deze „ontwikkeling" van de gedachte van het Pact van Parijs, die in overeenstemming is met de door do vorige Amerikaansche re geering herhaaldelijk geuite bereidwilligheid tot gemeenschappelijk overleg ln het belang van de eerbiediging van dit anti-oorlog- Pact, heeft in de Fransche oogen natuur lijk niet dezelfde veiligheidsbeteekenls als het door Boncour steeds bepleite „verdrag van gemeenschappelijken bijstand tegen den aanvaller". Men verwacht dus amendementen van Fransche zijde, om Boncour's stokpaardje nog in dit hoofdstuk neer te leggen! Op het oogenblik is zulk een Fransch amendement echter nog niet ingediend. Daarentegen be zitten wij wel reeds amendementen van Noorwegen, Polen en Sovjet-Rusland. De Noren komen met een heel verstandig denk beeld. Zij willen, dat alle regeeringen reeds in vredestijd ervoor zorgen, dat zijn onmid dellijk bevoegd zullen zijn den handel en in het bijzonder den wapenhandel, met den staat-aanvaller te verbieden, zoodra de door MacDonald voorgestelde Vredesconferentie hiertoe besluiten zou. De amendementen van Polen en van Sovjet-Rusland gaan in on derling geheel tegenovergestelde richting. De Sovjetregeering wil bij de bijeenroeping der Vredesconferentie den Volkenbond ten eenen- male van iedere bemoeiing buitensluiten! Polen wil daarentegen de Vredesconferentie geheel binnen het kader van den Volken bond houden! Reeds deze eerste tamelijk bescheiden amendementen doen de moei lijkheden vooruitzien, die ons in dit „beslis sende" stadium nog te wachten staan! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Genève. Ontwapeningsconferentie weer bijeen. De werkzaamheden ter Ontwapeningscon ferentie zijn herzat onder voorzitterschap van president Henderson. Aan de orde was het door MacDonald ingediende ontwerp-verdrag der Engelsche regeering. Aan de zitting werd deelgenomen door Norman Davis. Massigll, Eden, Dowgalewski. Er hadden geen alge meene beschouwingen plaats. President Henderson beperkte zich er too den vertegenwoordigers der naties, welke amendementen hebben ingediend het woord te verleenen. Men onderstelt, dat na een korte bespreking de principieele debatten over het eerste gedeelte van het Engelsche ontwerp verdrag (veiligheid' voor onbepaalden tijd zullen worden uitgesteld. De commissie voor de effectieven heeft haar onderhandelingen hervat en heeft- Woens dag besloten de kwestie van poli tic troepen in behandeling te nemen. Aan het einde der zitting drong president Henderson er bij de mogendheden op aan zoo spoedig mogelijk voorstellen van wijziging of aanvulling in te dienen op het- Engelsche plan. Tsjech o-Slowakije. Benesj keert zich tegen grenswijziging. In de plenaire zitting van het Huis van Af gevaardigden heeft de minister van Buiten- landsche Zaken, dr. Benesj. een lange rede voering gehouden over den politieken toe stand. De vraag is te berde gebracht, of wij in Europa voor een gewapend conflict staan. Tegelijkertijd is de revisiekwestie opgeworpen. Voor Italië, aldus Benesj, is de revisiepolitiek een middel om een wijziging der Europeesche toestanden ten gunste van Italië te bewerken. Italië moet er evenwel rekening mede houden, dat de oude midden Europeesche politiek van Duitschland niet meer mag worden gevoerd. Daarom i.s Italië tegen den „AnschlussGeen zelfstandige staat zal toelaten, dat een ander over zijn gebied beschikt. Wanneer iemand zoo iets met Tsjecho Slowakije zou willen uit halen. dan zou hij daartoe zijn leger moeten gebruiken. Wij zullen Tsjecho Slowakije weten te verdedigen. Japansche voorstellen aan Nanking. Het telegraafagentschap Nippon Dempo publiceert een bericht volgens hetwelk de Japansche regeering haar gezant te Nanking de volgende instructie heeft gegeven: 1. De Japansche militaire operaties moe ten beëindigd worden; 2. De nieuw opgestelde Chineesche for maties moeten worden ontbonden: 3. China moet Mandsjoekwo erkennen: 4. Alle ongelijke verdragen betreffende de exterritorialiteit der Japanners in China moeten van kracht blijven; 5. De Japanners krijgen het recht oorlogs schepen in Chineesche havens te statlon- neeren: 6. De Chineesche regeering vaardigt een verordening uit, waarbij de boycott van Ja pansche waren wordt verboden; 7. De Chineesche regeering verplicht zich in neutrale zones geen troepen te detachee- ren. Amerika. Honderdvijftig millioen dollar, voor werkverschaffing. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft met groote meerderheid van stem men de regeeringsvoorstellen aangenomen betreffende de uitbreiding der groote elec- trische centrale Muscleshoal. zoomede be treffende de bebossching. reguleering en ver betering van het geheele stroomgebied van de Tennessee. Hiervoor zal voorloopig 150 millioen dollar noodig zijn. Roosevelt kort zichzelf met 15 percent. WASHINGTON. 25 April (Beuter) Na on- langs de salarissen van het regeerings-per- soneel met 15 pet-, te hebben verminderd, heeft thans president Roosevelt ook zijn eigen honorarium met 15 pet. verlaagd. Toen hij de chequé voor zijn eerste maand salaris incasseerde, schreef hij terstond etm chequé uit- op naam van de Amerikaanse!* schatkist ten bedrage van ruim 800 dollar, zijnde 15 pet. van zijn eigen honorarium. China. Britsche bemiddeling in het Chineesch-Japansche conflict? Volgens de „New York Times" heeft de Britsche ambassadeur in China een confe rentie gehad met den Japanschen zaakge lastigde te Peking over het sluiten van een wapenstilstand, in Noord-China. OBiRLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER NEDERLANDSCHE Mij. - Opgericht 1887 (Adv. Ingez. Med.) WOENSDAG 26 APRIL Stadsschouwburg: Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel: Gala-voorstelling' ter herdenking van Willem van Oranje. „Vader des Vader lands". 8 uur Ver. voor Kinderbewaarplaatsen: Jaarver gadering. Asterstraat 1. 8 uur. Vacantiekolonie: Ledenvergadering Ged. Oude Gracht 41. 9 uur. Luxor Sound Theater: Marie Dressier in „Emma". Bijprogramma: Stan Laurel en Oliver Hardy in ..Roomijs". 2.30 en 3.15 uur. Palace: „Wie geeft mij een baantje?" Op het tooneel: Wladimir Pique Trio. 2.30, 7 cn 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich und die Kaise- rin". Op het tooneel: John Alex Trio, zin gende acrobaten. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 27 APRIL Bioscoopvoorstellingen Waaggebouw: Tentoonstelling van werken van Kees .Verwey. 10—5 uur»

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5