Een praatje uit Zwitserland. Düsterberg uit den Stahlhelm. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 APRIL 1933 Door den eersten bondsleider uit al zijn functies ontheven, „Terwille van de eenheid in de partij". Seldte neemt alleen de leiding op zich. Een conferentie Hitler-Coering-Hugenberg. Conclusies van de besprekingen te Washington. Herstel van den gouden standaard, zoodra de omstandigheden het veroorloven. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. Naar het bondsbureau van de Stahlhelm volgens Wolff bekend maakt, heeft de eerste bondsleider, rijksminister Franz Seldte, den tweeden bondsleider, luit.-kolonel Düstëiv berg, van zijn functies ontheven. Deze maatregel is genomen om de unifor me leiding en den „geschlossenen Einsatz" van de Stahlhelm te waarborgen. Seldte heeft alleen de leiding op zich ge: nomen. Düstenberg. Het bondsbureau van de Stahlhelm publi ceert een verklaring, waarin wordt gezegd: Om de eenheid in de leiding en de eendracht in den Stahlhelm in den grooten strijd om de toekomst, de vrijheid en de eenheid van het nieuwe Duitschland te verzekeren, heeft de eerste bondsleider,. minister Seldte, besloten de leiding van den bond alleen in handen te nemen. Kameraad Düsterberg, tot dusver tweede bondsleider, deelde aan de pers mede, dat hij al zijn functies in den Stahlhelm heeft neer gelegd. V. D. weet nog het volgende te verhalen: Woensdagmiddag tegen half vijf, ver scheen in het bondsbureau van de Stahl helm, de leider van de afdeeling Groot-Ber- lijn, de gep. majoor v. Stephani, die den tweeden bondsvoorzitter Düsterberg, in op dracht van den eersten bondsvoorzitter, een brief van den volgenden inhoud overhan digde: Ik onthef den tweeden bondsvoorzitter ko lonel Düsterberg van zijn functie en bepaal, dat hij zich van iedere activiteit in de Stahl- hel mmoet onthouden. Met de overhandiging en tenuitvoerlegging van dit bevel belast ik den leider van de afdeeling Groot-Berlïjn, kameraad v. Stephani, persoonlijk. Düsterberg nam kennis van deze mededee- ling en zond den volgenden afscheidsgroet aan de Stahlhelm: Gedwongen leg,ik ter wille van de toe komst van de Stahlhelm, bond van frontsol daten, waarvan ik sinds November 1919 de eer heb gehad lid te zijn, al mijn functies in de Stahlhelm neer. Ik richt tot alle kameraden, die de Stahl helm in de veertien afgeloopen ernstige ja ren tot op het laatst trouw zijn gebleven, de vermaning deze voorbeeldige trouw ook ver der jegens het' vaderland in acht te nemen en zich, zooals ik, zonder voorbehoud te plaatsen onder de politieke leiding van rijks kanselier Hitier. Evenals tot nu toe weiger ik ook in de toekomst iedere functie in staats dienst. Het laatste front-heil! Van Duitsch-Nationale zijde wordt mede gedeeld, dat bij de Duitsch-Nationale leiding ee nsteeds groeiend aantal protesten en be zwaren binnenkomt tegen willekeurige en onkameraadschappelijke handelingen door nationaal-socialistische instanties tegen Duitsch-Nationale ambtenaren, rechters, on derwijzers en leeraren, jeugdorganisaties en andere instanties. Beantwoording van elk geval afzonderlijk is door het groote aantal van deze klachten niet mogelijk. Daarom wordt langs dezen weg meegedeeld dat tus- schen dr. Hugenberg eenerzijds en den Rijks kanselier alsmede den Pruisischen Minister- President anderzijds, onderhandelingen gaan de zijn die ten doel hebben ook op het ge bied der politieke praktijk de gelijkgerech- tigheid te waarborgen van elk lid der Duitsch Nationale beweging. Deze gelijkgerechtig- heid was steeds een der voornaamste grond slagen voor alle tot nog toe gesloten over eenkomsten tusschen de beide groepen dei- nationale beweging. De hangende onderhan delingen staan in verband met de door de reorganisatie der regeeringsverhoudingen in Pruisen gerezen vraagstukken. AMERIKA. Reuter meldt uit Washington, dat MacDo- nald naar New-York is vertrokken. In een gemeenschappelijk communiqué door Roose velt en MacDonald wordt o.m. geconsta teerd: Onze besprekingen van de quaesties voor de economische wereldconferentie waren niet bestemd tot een overeenkomst te leiden, wel ke aan de conferentie zelf moet worden over gelaten, maar zij hebben aangetoond dat onze beide regeeringen de voornaamste deelen der conferentie met analoge bedoelingen en nauwe gelijkenis van de methoden beschou wen en dat zij doordrongen zijn van de vi tale noodzakelijkheid van internationale overeenkomsten voor het verwezenlijken van genoemde doelen in het belang van de vol ken van alle landen. De practische methoden voor deze verwezenlijking zijn geanalyseerd en onderzocht. De noodzakelijkheid van al- gemeene verhooging der prijzen daartoe werd erkend als primordiaal en fundamenteel. N.io dig werd geacht dat tot een gelijktijdige actie werd overgegaan op economisch en monetair gebied, en dat de handelspolitiek zich op nieuw oriënteert. Een constructieve poging moet worden gedaan tot het matigen van het stelsel van beperkingen van allen aard. welke den handel belemmert. De centrale banken moeten door een gemeenschappelijke actie voorzien in een behoorlijke uitzetting van het crediet en moeten alle middelen aan wenden om het aldus geschapen crediet in circulatie te brengen. De ondernemingen moeten worden gestimuleerd door het ves tigen van een gunstigen staat van zaken voor het wederopbeuren van het zakenleven, ter wijl de regeeringen kunnen bijdragen dooi de ontwikkeling van daartoe gesohikte finan- cieele programma's. Eveneens moet worden overwogen het definitief herstel van het in ternationaal evenwicht der wisselkoersen. Wanneer de omstandigheden het veroorloven moet de internationale gouden geldstandaard worden hersteld, die met succes zal functio- neeren zonder de prijzen te verlagen. Herha ling van de noodlottige fouten uit het ver leden moet worden vermeden. De zilver positie is aan een bespreking on derworpen. Voorloopige voorstellen zijn ter tafel gebracht tot verbetering van de zilver positie. De verwezenlijking van een stevig en duurzaam herstel van de wereld is afhanke lijk van coördinatie van de binnenlandsche middelen, aangevuld door een gelijktijdige actie op internationaal gebied. De onderzochte voorstellen zullen worden besproken met de vertegenwoordigers der an dere landen, te Washington uitgezocht, met het doel de grootst mogelijke mate van over eenstemming te verkrijgen vóór het bijeen komen van de conferentie. Deze zal naar de zeide daarbij, dat hij zijn belofte gehouden pen kunnen worden. MacDonald heeft gistermorgen van de Amerikaansche pers afscheid genomen. Hij beide daarbij, dat hij zijn belofte gehouden had en zich niet had gebonden. Wij hebben thans voorloopig contact ge had en wij zijn besloten, tezamen tot het wegnemen van de lasten der geheele wereld bij te dragen. Amerika gaat geen verplich tingen aan en mengt zich niet door verbin tenissen in de Europeesche problemen, doch zeker beseft thans ook de Amerikaansche regeering de moeilijkheden beter, waar mijn regeering voor staat en ziet Amerika in, dat geen land zich afzijdig kan houden, doch den anderen volken de hand moet toesteken. Genève. Amerikaansche voorwaarden voor medewerking aan de vredesversterking in Europa. Norman Davis. Norman Davis gaf gisteren in de Algemee- ne Commissie van de Ontwapeningsconfe rentie te kennen, dat de Amerikaansche de legatie op dit oogenblik nog geen definintief oordeel kon uitspreken over MacDonald's voorstellen inzake een verplichte gemeen schappelijke consultatie van Volkenbonds staten en niet-Volkenbondsstaten, zoodra een dreigende schending van het pact van Kel logg zich zal voordoen, aldus lezen wij in het Alg. Handelsblad. De Vereenigde Staten zijn steeds voor stander geweest van een coördinatie van de bemoeihigen van volkenbondsstaten en niet- volkenbondsstaten in het belang van den vrede. Norman Davis meende thans reeds te kun nen verzekeren, dat de Amerikaansche re geering de noodzakelijkheid inziet om den toestand der Vereenigde Staten van Amerika in harmonie te brengen met pogingen, die elders en in het bijzonder in Europa worden ondernomen om de machinerie tot handha ving van den vrede te versterken. Op welke wijze Amerika zich bij deze po gingen zal kunnen aansluiten, zal voor een groot deel afhangen van de mate van ont wapening, die de te sluiten conventie zal brengen. Norman Davis verklaarde de overtuiging te hebben verkregen, dat alle Europeesche staten thans bereid zijn tot maatregelen van werkelijke ontwapening. Europa geeft zich .thans rekenschap er van. dat ontwapeningsmaatregelen, die aan vallen bij verrassing zullen belemmeren, de veiligheid zullen versterken. Norman Davis 1 is het hiermede geheel eens. De ontwapeningsconferentie zal dus eer.er- zijds de aanvalswapenen moeten afschaffen en anderzijds een doeltreffende en voortdu rend toezicht op het bewapenen moeten in het leven roepen. Norman Davis ging zelfs zoover te verkla ren, dat de dezen winter door het bureau aangenomen maatregelen van toezicht, moe ten worden verscherpt. Amerika is hiertoe bereid en is ook bereid met alle andere staten samen te werken ter handhaving van den vrede, doch slechts on der voorwaarde, dat werkelijk een aanzien lijke vermindering der bewapening zal tot stand komen, die bovendien van duurzamen aard moet zijn. Duitschland. Presidium van den Pruisischen Staatsraad gekozen. De Pruisische Staatsraad koos heden in zijn openingszitting tot voorzitter den na- tionaal-socialist dr. Ley en tot vice-presi- denten de nationaal-socialisten Wagner uit Bochum en Treff uit Berlijn. Spanje. Stakingsonlusten in Barcelona. Uit vrees voor terreur van de zijde der sta kers aldus meldt Reuter uit Barcelona, heb ben talrijke fabrieken en werkplaatsen gis teren haar deuren gesloten gehouden. Ver scheiden onbekend gebleven personen heb ben schoten gelost op een tramwagen. Een der passagiers werd gedood en twee gewond, van wie een ernstig. De politie beantwoordde het vuur en is tot talrijke arrestaties over gegaan. Polen. Presidentsverkiezingen uit geschreven. De president van Polen. Ignacy Moscicki. die op 4 Juni 1926 werd geïnstalleerd, moet dit jaar naar Reuter uit Warschau seint, af treden. daar zijn ambtsperiode is afgeloo pen. De Nationale Vergadering, welke met een absolute meerderheid den president moet benoemen, is voor 8 Mei a.s. bijeengeroepen. Estland. tocht zal kunnen beteekenen dat de Japan ners hun troepen zullen concentreerer. voor een opmarsch naar Peking en Tientsin door den Koepeikaupas: De regeering afgetreden. Het Estlandsche kabinet-Paets is gisteren afgetreden. De kabinetscrisis is veroorzaakt door de ontevredenheid van de meerderheid in het parlement met de deflatie-politiek der regeering. China. Opvallende manoeuvres van de Japanners. Reuter seint uit Sjanghai: Verwacht wordt, dat de Chineesche troe pen spoedig weder Tsjinwangto en Peitaiho zullen bezetten, daar zij de terugtrekken de Japanners op den voet volgen. Tc Pe king koestert men de vrees, dat deze terug- Enorme Paaschdrukte. Een land zonder theater-crisis. Zwitserland en de Duitsche revolutie. Financieele zorgen en plannen. (Van onzen correspondent) Genève, 22 April 1933 Met de Paaschdagen waren een paar Oos- tenrijksche vrienden bij mij op bezoek. Zij konden hun oogen niet gelooven: al dat vroolijke, opgewekte gedoe van duizenden personen die op ouderwetsche wijze een blijde Paaschfeest vierden, het scheen een zoo geheel andere wereld te zijn, als in het Oos tenrijk van deze dagen nog bekend is! Welk een verschil tusschen twee toch naburige landen: het uit de dagelijksche zorgen zich niet meer bevrijden kunnende Oostenrijk en daarnaast het ondanks de ook aan Zwitser land niet geheel voorbijgaande wereldcrisis toch nog zoo levenslustige, de feestdagen in derdaad feestelijk vierende Zwitsersche volk! Inderdaad zal het Paaschfeest 1933 hier niet licht vergeten worden. Dank zij den laten datum, waarop Paschen dit jaar viel, was de natuur reeds overal in lentepracht, vooral aan de zonnige oevers der beroemde meren, zooals het Vierwoudstedenmeer bij Luzern, het Meer van Genève en dat van Thun. Een stralend blauwe hemel, ean reeds zomerwarm te uitstralende zon maakten de verleiding een Paaschuitstapje te ondernemen des te sterker, En zoo trok het geheele Zwitsersche volk met Paschen naar buiten: per trein, per boot, per auto of per fiets, terwijl het na tuurlijk ook aan gezonde wandelaars niet ontbrak! Zoo beleefden wij in Zwitserland dit jaar record-cijfers op het gebied van het ver keerswezen, die voor dezen crisis-tijd niet meer mogelijk waren gehouden! Alleen reeds in het Zuidelijkste kanton Tessino zijn met de Paaschdagen 20.000 gasten van de meer Noordelijk gelegen streken van Zwitserland met den Gotthard-spoorweg aangekomen! Doch ook te Luzern, Montreux. Spiez en zoo vele andere ideaal aan een meer gelegen badplaatsen was het feest, bij hen. die het Paasch-uitstapje ondernamen in de eerste plaats, doch bij de belanghebbenden bij de hotelindustrie, die plotseling weder aan de oude tijden van welvaart herinnerd werden, niet minder J Wanneer het Paschen wordt, plegen de theater-directies de eerste mededeelingen over de financieele uitkomsten van het ten einde spoedende seizoen te doen. Waar in de te genwoordige wereldcrisis zooveel schouwbur gen wegens een drukkende schuldenlast geslo ten moeten worden, zagen ook de Zwitsersche theaterliefhebbers niet zonder spanning de berichten tegemoet. Zou ook Zwitserland on der een theater-crisis te lijden krijgen? Hier in Genève behoefde men zich deze vraag niet te stellen, Want reeds bijna tien jaren is het Grand Theatre hier gesloten en moeten wij ons met conige gastvoorstellingen nu en dan tevreden stellen! Doch in Duitsch- Zwitserland, te Zürich, Bazel, Bern en Lu zern bestaan schouwburgen met eigen troe pen, zoowel voor de opera, de operette als voor het schouwspel, die velen niet gaarne zouden willen missen. Welnu, ook in dit opzicht bracht Paschen slechts blijde gezichten. Want het is reeds bekend geworden, dat althans te Bern en tc Zürich de financieele uitkomsten van het met Mei sluitend seizoen nog gunstiger zijn geweest dan verleden jaar, toen alle Zwitser sche schouwburgen record-cijfers aan inkom sten hadden dank zij het goede „Witte Paard", dat maar onvermoeid voortging dui zenden toeschouwers naar de schouwburgzaal te trekken! Met een gerust hart kunnen de theatervrienden de volgende maand dus we der afscheid van hun lievelingen nemen, met de zekerheid van een blijde weerzien in Sep tember! Vooral Zürich heeft over theater-belangstel ling niet te klagen. Vrijwel alle. opera- en operette-voorstellingen zijn er het geheele seizoen voor uitverkochte zalen gegeven! De directie ziet dan ook tegen kostbare risico's niet op. Zoo heeft dit jaar de wereldberoem de alt-zangeres Sigrid Onegin deel van het Zürichsche opera-gezelschap uitgemaakt, met het gevolg dat iedere „laatste" voorstelling nog door „onherroepelijk laatste" moest ge volgd worden, dank zij de overgroote belang stelling van het publiek. En zoo heeft Zürich in dit seizoen dan ook de eer van twee „Welt- Uraufführungen" („Allereerste opvoeringen ter Wereld") van operettes gehad, n.l. de „Venus in Zijde" van Rob. Stolz en de „Reis naar ae Jeugd" van Ed. Künnecke, een eer waarvoor natuurlijk de noodige gelden moesten betaald worden, die echter hun ren te weder hebben opgebracht, vooral wat de laatstgenoemde operette betreft. Intusschen hebben ook ernstiger onder werpen dan het mooie Paaschweder en het succes van het theaterseizoen in de laatste weken de belangstelling van het Zwitsersche volk verkregen. In veel grooter omvang dan voor Nederland heeft de Duitsche revolutie ook directe gevolgen voor Zwitserland gehad In de week aan den boycott tegen de Duit sche Joden voorafgaande zijn niet minder dan 3t:00 Joodsche Duitschers over de gren zen gekomen, om in Zwitserland beveiliging tegen de dreigende onbekende gevaren dei- Jodenvervolging in Duitschland te zoeken. De Zwitsersche regeering is ook in dit opzicht weder de traditie van het Zwitsersche asyl- recht voor vluchtelingen getrouw gebleven en heeft onmiddellijk aan de kantons te ver staan gegeven, dat geen belemmeringen aan de komst dezer vreemdelingen zouden mogen worden in den weg gelegd, al zal hun verblijf slechts van tijdelijken aard mogen zijn, voor HET ZONDENREGISTER VAN Dr. BOESS. .ZELFS ZIJN GRAMOFOONNAALDEN MOEST DE STAD BKRI.UN BETALEN. BERLIJN, 25 April <V.D.) De staatscom- missaris voor bizondere diensten. Dr. Lip- pert. heeft een nauwkeurig onderzoek in gesteld naar het financieele beheer van den vroegeren burgemeester Boess en den eersten burgemeester van Berlijn, Dr. Sahm. ver zocht beslag te leggen op het pensioen van Boess. Booss heeft- per jaar ontvangen 36.000 RM. en 24.000 RM. vergoeding voor dienst- uitgaven en vrije dienstwoning. Deze kosten vergoeding zou Boess zich twee malen heb ben laten uitbetalen, waarbij Boess de stad kosten zou hebben laten vergoeden, welke men niet als representatiekosten kan aan rekenen. De schade welke de stad Berlin hierdoor zou hebben geleden bedraagt honderdduizen den. Boess heeft zich bijv. voor een hond laten betalen 200 RM.. voor een muilband 9.50 RM.. voor hondebrood in 11 maanden tijds 330 RM. Voor den bouw van zijn dienst woning heeft Boess 150.000 RM laten beta len. Dr. Lippert detailleert eenige kosten, welke gemaakt zijn ter gelegenheid van een ver jaardag: planten 40 RM., closetpapier 0.50 M„ 2 sigarenknijpers 34 M„ 16 pond wilde aardbeien 19.20 RM., 2 pond aardbeien 1.40 RM., 2 pond poedersuiker 90 penningen. 2 pond suiker S0 penningen, het overbrengen van een ovaal dienblad 75 penningen. Voor den waakhond, die evenwel geen waakhond was. de hond lag overdag niet aan de ketting, werd geen belasting betaald. Zelfs de naalden van de gramofoon der familie liet Boess zich door de stad Berlijn vergoeden. Boess in arrest. BERLIJN. 26 April (V. D. De oud-„Obcr- buergermeïster" Boess is in verband met te gen hem ingediende klachten hedenmorgen door de politic aangehouden en naar het Berlijnsche politic-presidium ovegcbracht om te worden gehoord. KWARTAALSDIMDEND U.S. STERL. NEW YORK. 25 April. «Reuter). In het eerste kwartaal heeft de U. S. Steel Corp. een bedrijfsverlies geleden van 3.795.00 »4rie kw. 1932 S 3.828.000». Het totale verlies be droeg 16.730.000 <4de kwartaal 1932 s 16.728.00». Het kwartaals-dividend op de preferente aandeelen bedraagt onveranderd 50 Sets. per aandeel. zooverre zij niet over de noodige geldmidde len tot leven-zonder-arbeid beschikken. Want met het oog op de loii.OOO werkloozen. die wij hier ook in Zwitserland hebben, kan aan nieuw binnenkomende vreemdelingen geen arbeidsgelegenheid worden geboden! In de tweede plaats heeft de Duitsche re volutie hier de vrees verwekt voor ordever storingen in verband met de hartstochtelijke meeningsverschillen, die tusschen dc duizen den hier wonende of slechts tijdelijk vertoe vende Duitschers onderling bestaan, evenals tusschen de regeeringsge2inde Duitschers en de duizenden tegenstanders van het Hitleria- nisme onder de Zwitsersche bevolking zelf. Men vreesde vooral incidenten, die zouden kunnen ontstaan, wanneer Duitsche Nazi's op Zwitsersch gebied de Hakenkruis-vlag zouden hijschen. De socialisten bepleitten dan ook terstond, dat ieder openbaar vertoon van de Hakenkruis-vlag (behalve natuurlijk door officieele gebouwen en personen) verboden zou worden. De socialistische minister van justitie van het kanton Zürich vaardigde een dergelijk verbod zelfs reeds uit. Hij moest het echter intrekken op aandrang van de burger lijke regeeringsmeerderheid, die het niet voor haar verantwoording kon nemen, dat. de offi cieele vlag van Duitschland verboden zou worden, terwijl het uitsteken en dragen van de vlaggen van andere landen zou toegestaan blijven. Sindsdien heeft de Zwitsersche re geering verklaard het uitvaardigen van een algemeen verbod van buitenlandsche vlaggen in overweging te zullen nemen. Of het zoo ver komen zal is echter nog onzeker. De harts tochten zijn in de laatste weken ook in Zwit- serlang reeds heel wat bedaard, zoodat het mogelijk is, dat men ten slotte alles maar op zijn beloop zal laten. Natuurlijk heeft Zwitserland ook financiee le. zorgen. De minister van financiën Musy herinnerde de vorige week in de parlementai re voorjaarszitting eraan, dat men voor de eerstvolgende jaren met een vermindering der staatsinkomsten met 50 millioen franken en met een vermeerdering der staatsuitgaven met hetzelfde bedrag minstens zal moeten re kenen. Hij hoopte het financieel evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven desniettemin te kunnen herstellen door bezuinigingen op andere posten der begrooting voor 40 mil lioen en door verhoogingen der belastingen op tabak, likeuren en coupons ten bedrage van 60 millioen. Op deze wijze zou het land nog voor de invoering van een buitengewone crisis-belasting kunnen behoed worden. Een voorwaarde voor de verwezenlijking van dit plan van den minister van financiën is echter, dat het Zwitsersche volk op 28 Mei bij referendum zijn goedkeuring schenkt aan de reeds door het parlement aangenomen verlaging van de salarissen der staatsambte naren gedurende 1933 en 1934 met 7pCt. Deze bezuinigingsmaatregel zou een besparing van 32 millioen franken brengen. Of het re ferendum echter gunstig voor de regecring zal uitvallen, is nog geenszins zeker. Want niet minder dan 350.000 stemgerechtigde burgers (er zijn in Zwitserland ongeveer een millioen kiezers) hebben de referendums-aanvrage te gen deze wet mede-onderteekend! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK SINISTERE VERTOONING IN MADRID MADRID. 26 April. (Reuter) In Oviedo is een -zeer zonderlinge voetbalwedstrijd ge speeld. De spelers waren kreupel, de doelver- dedigers hadden geen armen en de scheids rechter en de beide grensrechters waren doofstom. Het talrijke publiek, dat dezen wedstrijd bijwoonde, protesteerde herhaal delijk bij overtredingen van de spelregels, doch dc scheidsrechter, die natuurlijk niets van deze protesten hoorde, liet rustig door spelen en weigerde zijn beslissingen te her roepen. Het eene elftal. „Houten Been", ver sloeg „Vooruitmet 6—2. De recette van deze match kwam de stede lijke werkloozenkas ten goed. DR. PEULITIUS ALS DIRECTEUR VAN DE LANDBOUWSCHOOL TE GLATZ ONTHEVEN De voorzitter der rijksdagfractie van het centrum, dr. Perlitius, is volgens dc „Vossi- sche Zeitung" door de Nedersilezischc kamer van landbouw ontheven van zijn functie als directeur der landbouwschool te Glatz, aldus het W. B. McCARDIE DOOD IN ZIJN HUIS GEVONDEN. DE BEKENDE „VRIJGEZEL-RECHTER". LONDEN, 26 April (Reuter). De beroemde Engelsche rechter McCardic, die als de „vrij gezel-rechter" bekend stond, is te Londen in zijn huis doodgevonden met een kogel in het hoofd. Nader wordt gemeld dat een jachtgeweer in de nabijheid van McCardie werd gevon den. DE „HOPE" DIAMANT WORDT BELEEND. Dc bekende Hope-diamant, die ae reputatie heeft ongeluk te brengen aan iederen hou der. zal binnenkort beleend worden door de tegenwoordige eigenares, mevrouw McLean, aldus lezen wij in het Alg. Handelsblad. Deze wil met de opbrengst dc .Washington Post"' een dagblad, van den financieelen ondergang redden. Haar ex-echtgenoot heeft na de scheiding dit bezit aan haar en de kinderen overgemaakt. De Hope-diamant heeft de familie McLean ook ongeluk gebracht. Hun zoontje Vinson, bekend als de „20.000.000 pd.st. baby", is op 10-jarlgen leeftijd bij een auto-ongeluk om gekomen. AGENDA. Heden: DONDERDAG 27 APRIL Luxor Sound Theater: Marie Dressier in „Emma". Bijprogramma: Stan Laurel en Oliver Hardy in „Roomijs". 8.15 uur. Palace: „Wie geeft mij een baantje?" Op het tooneel: Wladimir Pique Trio. 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich und die Kaise- rin". Op het tooneel: John Alex Trio, zin gende acrobaten- 7 en 9.15 uur. Heemstede: Raadsvergadering 8 uur namiddag. VRIJDAG 28 APRIL Gem. Concertzaal: Buitengewoon concert •der H. O. V. Solist: Louis Zimmermann. 8.15 uur. Bioscopen, nieuw programma. Luxor: Moeder. Waaggebouw: Tentoonstelling van werken van Kees Verwey. 10—5 uur. Teylcr's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5