De Avonturen van Wo^Wang en Simmy, SS ANEGANG 28 - TEL. 12534 to taai-percentages. (De Vrijheidsbond kwam van rond 249.000 stemmen in 1929 op 259.000 in 1933, een totaal winst van IO.OOOj. Terwijl „Nationaal Herstel" eveneens tot deze win nende categorie behoort. Tenslotte acht het Handelsblad de kans groot, dat Colijn leider van het kabinet wordt. De Nieuwe Rotterdamsche Cou- rant (lib.) meent, dat het uitgekomen is, gelijk het voorzien kon worden. Veel ver andering is. er niet; doch een opschuiving naar links kan wel geconstateerd worden. Tenslotte irieent het orgaan, dat de groote moeilijkheid, welke op de verkiezing moet volgen, die van de nieuwe kabinetsvorming, er niet op verminderd is. Uit den loop dei- verkiezing valt daarvoor geen duidelijke aan wijzing te putten. De Telegraaf (neutr.) zegt. dat het volk niet de kracht had een kamer af te vaardigen, die de noodzakelijke hervormin gen kan verwezenlijken. „De logische consequentie van den verkie zingsslag moet zijn. dat dr. Colijn niet als lei der der Anti-Revolutionaire Partij, maar als uitvoerder van een nationaal program tot Kabinetsformateur zal worden benoemd. Waarschijnlijk zal hij de hem opgedragen taak niet kunnen volbrengen, daar hij in de nieuwe Kamer slechts onvoldoende onder steuning voor zijn doeleinden zal vinden." De communisten zullen het blad niet af schrikken, zij, zullen in de Kamer een leven de vermaning voor de regeering zijn, die haar zegt wat er gebeuren zal, indien zij te slap is en haar plicht verzaakt. Voor het Amsterdamsche orgaan zijn deze verkiezingen geen einde, maar een begin. Het zou het niet verwonderen, dat het binnen korten termijn tot een nieuwen verkiezings slag komt en dat de'stroomingen, die thans slechts aarzelend en bescheiden aan den dag zijn getreden, doorbreken en zich uit breiden over het geheele land. „Het was klein werk. dat gisteren is ver licht. De geest, die daarbij aan den dag trad, was weliswaar nog zwak, maar toch in de kern gezond." Het Volk (S.-D.) ontkent het niet. dat de S. D. A. P. een stevigen klap gekregen heeft, doch het verwijst naar de verkiezin gen van 1922, waarbij het juist zoo verging. En, zegt het blad optimistisch: Drie jaar later hebben wij die daling met woekerwinst teruggehaald. Het zal thans weer juist zoo gaan. „Van de grootste beteekenis is het, er op te wijzen, dat wij onze stemmen en onze zetels niet naar rechts maar naar links, verloren hebben. Geen dwazer praat dan die van dr. Vos op de liberale Amsterdamsche kiezers bijeenkomst, dat er nu een eind zal komen aan het „terroristisch bewind van de roode lieeren". Het waren die drie revolutionnair doende partijen, die ons stemmen afhaalden. „Heel de geweldige hitserij van de geza menlijke burgerpartijen echter, naar aan leiding van „De Zeven Provinciën", over „Ja nus de Vleermuis", enz., heeft niet den aller- geringsten vat op óns kiezerscorps gehad, heeft ons geen stem gekost. „Integendeel, waar de drie partijen links van ons meer wonnen dan wij verloren, staat het vast, dat wij op de vrijzinnig-democraten door hun overgang naar de reactie, nog een vrij aanmerkelijk aantal kiezers overgekre- •gen hebben. De verkiezing van onzen partij genoot Thijssen in Noord-Holland, waar wij een derden zetel winnen, is hieraan waar schijnlijk te danken". De Ma a s b o d-e (R.K.) noemt' de uitslag :van de verkiezingen ei' een, die tot ernst 'stemt. Zelfs eenigermate tot zorg. „In de al lereerste, hoewel niet in de voor naamste plaats, om den achteruitgang van de R. K. Staatspartij, waarbij de kies kring Limburg de zwartste plek vormt. Dat we zoo goed als zeker een enkelen zetel zou den verspelen was haast met stelligheid te verwachten: nooit leverde een algemeene ontevredenheid een meer vruchtbaren bodem voor de dissidente juist op ontevredenheid speculeerende partijtjes. Dat wij twee zetels achteruitgaan is een tegenvaller; deze be hoeft echter in de verste verte,'gezien de om standigheden, niet moedeloos te maken. In- tgendeelvan nu af aan gaat onze partij zich er met de borst op toeleggen om het verloren terrein te heroveren'. „Dat zal meevallen! Limburg, dat alleen reeds meer dan 18.000 stemmen aan de dissi denten, voor tweederde gedeelte althans, to taal verspilde, zal met eenige overredings kracht makkelijk tot gezonder inzicht wor den gebracht. Een zeer bemoedigend teeken is het beschamende debacle, ondanks een haast zenuwachtige actie, van prof. Veraart. En iets verder merkt het blad op: Vooral voor alle onzelfzuchtige actie, ten - bate van den economisch zwakkere, biedt de R. K. Staatspartij een dankbaar terrein. Tegen de kleine partijtjes wil het orgaan echter krasse maatregelen, omdat het anders met ons parlementaire leven misloopt. De groote schaduwzijde van deze verkie zing vindt de Maasbode de vooruitgang van de extreem lïnksche elementen. „Dat de S.D.A.P. aan deze uiterste elemen ten zetels verloor is in hooge mate beden kelijk. De vraag stellende „Wat nu" vestigt het blad de aandacht op de nog slechts zeer ge ringe meerderheid der oude coalitie. Wij gelooven, dat de rechtsche par tijen, indien het tot een vastberaden op offeringsgezind samengaan kan komen, door de vorming van een krachtig homo geen Kabinet de ontzaglijk zware regee- ringsverant woordelijkheid zullen moe ten aanvaarden als is een meerderheid van 52 niet schitterend te noemen. Juist de geringe meerderheid zal tot vastere aaneengeslotenheid moeten brengen. De dreigende groei van de revolutionnaire elementen heeft hier ook een waarschu wend woord te spreken. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 29 APRIL HILVERSUM 296 1\L 8.VARA. Gramofoonmuziek. 10.VPRO. Morgenwijding. 10.15 VARA. Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. VARA- klein-orkest o. 1. v. Hugo de Groot, m. m. v. Elize de Haas. zang. Adolf Bouwmeester draagt voor. Het VARA-tooneel o. 1. v. Wil lem van Capellen- 12.De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins. 12.45 Orgelspel door Joh. Jong. 1.15 De Notenkrakers. 2— Zenderver zorging. 2.15 Gramofoonmuziek. 2-45 S. Pres- ser. „Het ventersvraagstuk in Nederland". 3.— Muzikaal allerlei. Het mannenkwartet Neerlandia, Mevr. R. Vegt-de Swarte, piano begeleiding. Jack Molenaar, accordeon, saxo foon. Pianobegeleiding, Bep Dickhout, cither, C. Bouwman- 4.30 Instituut voor arbeiders ontwikkeling. P. K. Polderman „Het congres van het instituut. 4.50 VARA-Balalaika-or- kest o. 1. v. Iwan Powarjef. 5.Henry Mar- chand zingt- 5.40 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong 6.Volksliederen door de Wielewaal, zanggroep der Amsterdamsche A. J. C. o. 1. v. Piet Tiggers. 6.30 The Colum bia Three, accordeon ensemble- 7.Kinder koor „De jonge Stem" o. 1. v. Betsy Rigter Mendes, Anton Krelage piano-begeleiding. T.30 Uitzending voor de alg. bond van ar beid (st)ers in liet.bakkers-chocolade-suiker- bewerkingsbedrijf. VARA-tooneel o. 1. v. Wil lem v. Capellen. 8.AVRO. Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. 8.45 Radio Tooneel „Variété" door Anton Hamik. Leiding Kommer Klein. 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, m. m. v- de AVRO-girls, afgewisseld door gramofoonmuziek. 11.Vaz Dias. 11.10 Gramdfóónmuziek. 12.— Sluiting. HUIZEN 1875 M. 8.— KRO. Morgenconcert. 11.— Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.Politiebe richten. 12.15 Het Con-Brio-Trio. 1-45 Zen derverzorging. 2.— Voor de rijpere jeugd. Pater J. Dito O.P. „Vragen en antwoorden". 2.30 Kinderuurtje door Mevr. Sophie Nuwen- huis-van der Rijst en mevr. Corrie Marres- van der Ven. 4.De Lorenzo's accordeon vir tuozen. 5.15 Sportpraatje door S. P. J. Bor sten. 5.30 De KRO-Boys o. 1. v. Piet Mossel. 7.10 Kath. Radio Volks Universiteit. Prof. Dr. Th. v. d. Bom ..Levensverschijnselen en hun verklaring". 7-30 Politieradioberichten. 7.45 Sportpraatje van de R. K. F. 8.KRO-or- kest o. 1. v. Marinus van 't Woud, en het duo Juck Jakma, en Jules Jaeger. 11.Gra mofoonmuziek. HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. Donderdagavond vergaderde de raad der gemeente Heemstede, onder voorzitterschap van den burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn, Alle raadsleden waren aanwezig. Ingekomen was een besluit van Ged. Sta ten, d.d. 25 Januari, waarbij wordt bepaald, dat'te rekenen van 1 Januari 1933 af tot 31 December 1935 op de jaarwedden der wet houders een tijdelijke korting van 6 pet. zal worden toegepast, met dien verstande dat de eerste f 500 buiten deze korting vallen. Eveneens was een verzoek ingekomen van „St. Deus Dedit" om subsidie van f 60 voor land- en tuinbouwcursus. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd hierop afwijzend beschikt. •O.m. was een brief van den Commissaris der Koningin ontvangen, waarbij verzocht wordt, het besluit- van den raad te wijzigen, zoodat de korting op salarissen en loonen alleen wordt toegepast op loonen van het personeel, wier bezoldiging door den raad wordt geregeld. De wijziging wordt goedge keurd. Annexatie schadeloos stelling. Wethouder v. d. Poll hield naar aanlei ding van de annexatie-schadeloosstelling dc volgende rede: Het zal den raad duidelijk zijn dat deze beslissing van Ged. Staten, waaraan door dc Kroon goedkeuring is verleend, door B. en W. met zeer groote teleurstelling is ontvan gen. Niet alleen op grond van een billijke en rechtmatige wetstoepassing hadden wij mo gen verwachten dat deze beslissing er voor onze gemeente belangrijk gunstiger zou heb ben uitgezien, doch ook na dc uitlating in de pers, van den wethouder van Haarlem, dat hij er voor kon gevoelen schadeloossteling te geven gedurende de jaren dat het kohier der inkomstenbelasting voor onze gemeente la ger is dan in 19261927, was toch zeker niet te verwachten, dat Ged. Staten den termijn van de schadeloosstelling, welke zij aanvan kelijk op 5 jaar bepaalden; nog zouden ver korten tot 3 jaar. De beslissing van de Kroon omtrent het door Haarlem uit te keeren bedrag voor overgeganen woningbouw opende een moge lijkheid dat Ged. Staten hun beslissing kon den herzien in den geest, dat het berekend verlies van f 176.000 zou worden verminderd met een zeker bedrag voor het exploitatie- te kort van Tuinwijk. Uit niets bleek echter, dat Ged. Staten ook in den termijn nog we der verandering ten gunste van Haarlem zouden brengen. Het spreekt vanzelf dat deze beide maatregelen het in totaal door de gemeente te ontvangen bedrag aanmer kelijk verminderen. Immers volgens de eerste beslissing van Ged. Staten zou over 5 jaren worden ontvangen f 528.300 zonder rente, nu is dit over 3 jaren f 252.600 of 275.700 min der. Wanneer daarbij vermeld wordt dat ge vraagd werd ruim f 1.800.000 dan steekt daar het werkelijk te ontvangen bedrag al heel ongunstig bij af. Alle vertoogen, welke zoowel mondeling als schriftelijk zijn gevoerd, om de rechtmatige aanspraken van de gemeente te .verdedigen,, hebben helaas niet dat resultaat gebracht, wat B. en W. daarvan, gaarne hadclen verr wacht. Hoewel 'er niet' nadruk tégen gepr'ó- testeerd is, dat bij de beslissing rekening zou worden gehouden met de economische tijds omstandigheden of met den l'inancieelen toestand van de gemeente, die de schadeloos stelling moet betalen, is aan de hand van deze beslissing moeilijk aan den indruk te ontkomen dat deze omstandigheden daaraan niet vreemd zijn. Daarbij komt dat in de laatste jaren in NEDERLAND SP FILIALEN IN HAARLEM De heer de Te 110 had B. en W. geïnter pelleerd over wijzigingen in de steunnormen, die aangebracht zijn sedert de begrootings- debatten die in December '32 zijn gehouden, meer in het bijzonder of de verdiensten op Zon- en Feestdagen van hen die steun ont vangen voortaan eveneens gedeeltelijk in mindering zullen worden gebracht. De heer de Tello verzocht B. en W. mede te deelen of zij niet meenden dat de steun verlagingen, gezien de tijdsomstandigheden, niet wenschelijk waren, en of zij bereid wa ren mede te werken dat hierin verandering wordt gebracht. B. en W. antwoordden daarop dat de steun regelingen h.i. gerechtvaardigd zijn, en dat wijziging overbodig is. De heer de Tello zegt dat B. en W. meer dan eens hebben verklaard dat geen veran deringen in de steunnormen zullen worden aangebracht, en dat zulks nu toch zonder voorkennis van den raad is geschied. Hij wordt iri zijn betoog door den -heef H. Disselkoen (O.S.P.) gesteund. De heer Rij lees (V. B.) was van oordeel dat men bij de discussies over steun aan de werkloozen, vooral niet uit het oog moet ver liezen dat ook vele werkenden een moeilij ken tijd doormaken. De heer v. d. E r f (R.-K.) betoogde dat de groote gezinnen door de steunregeling meer worden getroffen dan de kleinere. Het be drag voor het noodzakelijk levensonderhoud dient eerst in mindering worden gebracht, UIT DE PERS OVER DE VERKIEZIfT^N. WAT NJJ? Het Algemeen Handelsblad (lib.), de uitslag der verkiezingen bespre kende, herleidt dit tot de opmerking, dat het liquide deel van het 'electoraat, dat niet onverbrekelijk aan een partij gebonden was, gekozen heeft tusschen wettige orde en re volutie, tusschen den torpedo" van Colijn en de „beroeps-opruiers" der communisten. De les uit de verkiezingen is volgens 'het' blad, dat de botsende machten zich in ons •yolkf.schérpcr begiajajen af te .le.ekcutó». -Uit--het öntstaan van "de -winst voor dr. Colijn concludeert het blad, dat deze geen enge partijpolitiek, mag ^voeren, wijl hij op „nationale politiek" zooveel stemmen gekre gen heeft. De verschuiving naar links doet het blad de vraag stellen Wat zal het gevolg zijn? Een radikalere. orienteering van de heeren Aalberse en AlbdrdaAan den an deren kant een versterking van de positieve gezagpartijen zooals de anti-revolutionaren. En ook van de Vrijheidsbond, wanneer men met stemmen rekent em;niet, met zetels of règeeringskringen een streven bestaat naar niveleering van den belastingdruk, naar ver vlakking dus. De groote: vraag is of die ver vlakking tenslotte niet zal leiden tot onver schilligheid, wat een ramp voor de gemeen- tcflnanciën zou worden. Deze beslissing is de eindbeslissing en daar aan valt niets meer te veranderen. Wij kunnen niet anders doen dan ons er bij neerleggen, doch in de komende jaren zal zeer zeker een voorzichtig financieel beheer noodig zijn, wil onze gemeente haar plaats in de rij van forensen-gemeenten, waar men zich gaarne vestigt, behouden. De voorzitter noemde de beslissing van de Kroon zeer belangrijk, waarmede in de komende jaren bij het financieel beleid ern stig rekening moet worden gehouden. De heer V a n Unen (V. B.) zeide zeer on aangenaam te zijn getroffen, en meende dat wanneer de financieele toestand niet verbe tert, belastingverhooging onvermijdelijk zal zijn. Vermindering van pacht. In behandeling kwam een voorstel van B. en W. om de door mej. J. C. van Bakel ver schuldigde pacht voor een weiland aan de Vrijheidsdroef, voor den loopenden huurtijd te verminderen van f 126 op f 70 per Hectare. De heer At tem a (c.-h.) vraagt of de pachtvermindering noodzakelijk is. Wethou der v. d. Poll antwoordt dat gezien den alge- rneenen toestand zulks te rechtvaardigen is. Het voorstel wordt goedgekeurd. Goedgekeurd werden de volgende hamer stukken: 1. Terugbetaling van de waarborgsom aan de N.V. N. Z. H. T. M. 2. Overschrijving van een contract verhuur van tuingrond aan de Vrijheidsdreef. 3. Vergoeding voor verplaatsing van een bloembollenschuur aan den Glipperweg. 4. Verhuur van tuingrond Overboschstraat. 5. Idem grond Rijnstraat. 6. Overdracht kade en weg langs de Ring vaart. 7. Verkoop grond aan de Heemsteedsche Dreef. De heer de Tello (S.D.A.P.) merkte op dat bij de uitvoering van de werken aan de Heemsteedsche Dreef in werkverschaffing, de kosten f 5000 lager bleken te zijn geweest, dan de raming bedroeg. Wethouder Dr. Droog antwoordde, dat enkele posten lager waren, doch daarente gen andere weer hooger, zoodat het totaal bedrag niet veel van de raming verschilde. Vragen van dien heer de Tello. De kaRitein lichtte de deksel op en trok een vies gezicht bij den reuk die in zijn neus steeg, ,,'t Ruikt niet erg aan lokkelijk, Hein," zei hij tegen den matroos, die tevens als zijn kamerjongen fungeerde, „maar we zullen het eens probeeren," en hij stak zijn lepel in de witte brei. „Au, oei," schreeuwde hij. „Wat is die pan heet, ik verbrand mijn pols als ik mijn lepel er in wil steken."' Maar wat nu volgde was onbeschrijfelijk. Met veel moeite had de kapitein een massa klonten op zijn lepel gekregen en die in zijn mond gestoken. Maar o wee, toen hij het wilde doorslikken, bleef alles kleven. De arme man wist geon raad. kon zelfs geen woord uitbrengen. Geen won der! Wo-Wang had in zijn onwetendheid stijfsel gekookt, dat. als plakmiddel gebruikt werd. De kapitein stootte allerlei onverstaanbare geluiden uit en nadat Hein hem geholpen had. was hij eindelijk weer in staat te spreken. „Vooruit," bulderde hij. -»niet die pan naar den kok en ik jga mee." „Hoe moet ik dat nu eten, Hein? Ik wou, dat die kok de lucht invloog met zijn nieuwigheden. Weet jij er niets op te vinden?" Hein dacht na en had gauw een oplossing ge vonden. Hij pakte twee handdoeken en bond die met een touw om den rand van de pan. „Ziezoo, kapitein, nu zal 't wel gaan, denk ik." Intusschen hadden Simmy en Wo-Wang in spanning zitten wachten, wat er verder zou gebeuren, want ze kon den wel op hun vingers uitrekenen, dat die pap niet te eten zou zijn. Het duurde dan ook geen 5 minuten of met groot lawaai stapte de matroos weer binnen met de bewuste pan in zijn handen, op den voet gevolgd door den razenden kapitein. „Zeg, eens, kerel, wat is dat voor vergif, dat .ie mij te eten wilt geven," brulde hij tegen den sidderenden Wo-Wang. „Als jij niet koken kiuit, wat doe je hier dan? Waar is mijn andere kok?" Jpé'nlöowé Mode 1933 WEEK-END i *0» Domes 2.95 Ff •voor. Heeren 3,5° FÉ alvorens Maatschappelijk Hulpbetoon op de meerdere verdienste een korting toepast. Voorts werd gediscussieerd over strafmaat regelen die toegepast zouden zijn, en die strenger zouden zijn, dan aangekondigd was. Dit in verband met het niet willen werken op Zondag, wegens voormelde redenen. B. en W, zegden toe de zaak te onderzoeken. Rondvraag. De heer Rijkes verzocht om maatregelen tegen het voetballen van oudere Jongens op het speelterrein aan de Heemsteedsche Dreef dat o.a. voor kinderen uit deze buurt be schikbaar is gesteld. De heer Mee uwe noord (R.-K.) vroeg om inlichtingen over den Rijksweg Haarlem- Utrecht. Wethouder Dr. Droog antwoordde dat de uitvoering nog wacht op besprekin gen die met de regeering. de provincie, Rijn land en Haarlem moeten worden gevoerd. Hierna werd de openbare vergadering ge- sloten. In de keuken en naast de waschtafel is een Fa sto haast onmisbaar. Vraagt Uw leverancier nagr dit onovertroffen Ne- derlandsch A. S. W.« product. R.S. STOKVIS ZONEN

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6