m juiste mar, Cent en de Bloemen. Als U een pond suiker koopt, Ineemt U toch geen genoegen met 4 ons COUPON HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD VRIJDAG 28 APRIL 1933 STADSNIEUWS ARROND.-RECHTBANK. Inbraak in een school Donderdag stonden twee personen, beiden zonder vaste woonplaats, terecht omdat zij op 16 Maart 1.1. een ruit hadden vernield in de Busken Huetschool op het Prinsenbolwerk met het doel diefstal in die school te plegen. Ze waren door de ontstane opening naar binnen gegaan, maar een surveilleerend agent had hen betrapt. Ze vluchtten door het gat weer naar buiten, maar werden bij het station aangehouden. Een der verdach ten had, toen hij in voorarrest zat, zijn ge weten ontlast door uit eigen beweging mee te deelen, dat hij de dader was van eenige misdrijven, waarvan de politie de schuldigen nog niet had kunnen vinden. Zoo had hij verklaard de persoon geweest te zijn. die een dame haar tasch had willen ontstelen en haar daarbij had mishandeld; dit zou in den Hout gebeurd zijn. Voorts zou hij op 23 Fe bruari op de Boekenrodeweg te Aerdenhout een juffrouw haar tasch met een paar bank biljetten hebben ontstolen, waarbij de juf frouw op den grond was gevallen en last not least zou hij kort geleden te Arnhem de groentehal in brand hebben gestoken. Bij onderzoek bleek alles juist; voor de brand stichting moet de man nog in Arnhem te recht staan, maar nu had hij zich te verant woorden voor den diefstal te Aerdenhout; de andere taschjesdiefstal was hem niet ten laste gelegd. De twee mannen, die al eenige malen voor diefstal waren veroordeeld, bekenden. Zij waren zonder werk en zopder geld. Wat ze in de school hadden willen stelen wisten ze niet. De brandstichting had de eene verdachte, zoo hij beweerde, bedreven, omdat hij geen onderdak had en de politie hem niet had ge holpen. De juffrouw uit Aerdenhout deelde mee, dat zij op 23 Febr. op den Boekenrodeweg werd aangesproken door verdachte, die van zijn fiets stapte en haar zoogenaamd naar den weg vroeg. Plotseling greep hij naar de tasch, waarbij zij een duw kreeg en viel, wat deels kwam doordat de straat glad van de sneeuw was. Verdachte zei, dat hij de juf frouw niet opzettelijk had omgegooid, maar toen hij haar tasch greep viel zij en hij zelf ook De officier van justitie wilde rekening houden met het feit, dat de eene verdachte nog te Arnhem moet terecht staan en eischte tegen dezen een jaar gevangenisstraf, tegen den anderen verdachte, wien slechts de po ging tot diefstal in de school ten laste gelegd kan worden, 6 maanden. Gezien het zwarte strafregister van beiden is er geen aanlei ding voorwaardelijk te vragen. Uitspraak over 14 dagen. Meineed Een timmermansknecht uit Santpoort is betrokken geweest in een zedenzaak je en zijn patroon, indertijd als getuige a décharge voor den politierechter gehoord, had toen verklaard, dat de knecht ten tijde van het misdrijf op een andere plaats was geweest dan in de dagvaarding was vermeld en daarom werd nu de patroon voor m'eineed vervolgd. Verdachte beweerde, dat zijn knecht op 1 Sept. den bewusten dag niet weg was geweest, maar even later vertelde hij, dat de knecht 's morgens door hem was uitgezon den om materiaal te halen. Ook zei hij. dat de knecht dien dag op een werk te Vogelen zang steeds bij hem was geweest, doch even later gaf hij weer toe, dat hij niet steeds bij den knecht was geweest. Verdachte scheen het verschil tusschen beide verklaringen niet te snappen. De officier van justitie, Mr. Andringa, wees èr op, dat wel is gebleken, dat verdachte in dertijd voor den politierechter de waarheid niet heeft gesproken, doch spreker was er niet van overtuigd dat opzettelijk was gelo gen, waarom hij vrijspraak eischte. De president tegen verdachte: De officier van justitie vraagt vrijspraak! Verdachte begrijpt blijkbaar niet. Rechter Mr. Raedt: Omdat je te dom bent om het te begrijpen! Verdachte knikt. Mr. Stomps, de verdediger, sloot zich bij het requisitoir aan en was mede van oordeel dat het een gebrek aan snuggerheid is. waar door verdachte tot zijn onware verklaring is gekomen. Uitspraak over 14 dagen. De prikplank De prikplank kwam weer eens op het appèl en het was weer de groote vraag: puzzle of loterij? Verdachte, die van een vonnis van den kantonrechter in hooger beroep was gegaan, legde de prikplanken en nummerbladen neer zoomede de sleutels, teneinde aan de recht bank duidelijk te maken dat de nummers in spiraalvorm waren opgesteld. Rechter Mr. van Vrijberghe de Coningh drong er bij verdachte op aan, dat deze hem zou duidelijk maken hoe men volgens een systeem een bepaald nummer kon vinden, waarop verdachte niet inging, want, beweer de deze, als dat ging, dan zou het altijd zijn uit te zoeken. De rechtbank deed allerlei pogingen om te vernemen hoe men onfeilbaar een bepaald nummer kon vinden, maar verdachte bracht het niet verder dan te laten zien, hoe men bij benadering een nummer kon krijgen. Dat is juist het verschil tusschen puzzle en loterij, zei mr. Vfijbergh de Coningh: een puzzle is iets, dat men theoretisch onfeilbaar moet kunnen oplossen. De officier achtte hier wel een overtre ding der Loterijwet aanwezig en eischte be vestiging van het gewezen vonnis. Een andere appelant uit IJmuiden stond terecht, die een prikplank met fouten had gehad, wat natuurlijk de meest serieuze prikplank onoplosbaar maakt. Verdachte be toogde, dat het vullen van een plank een uiterst nauwkeurig werk is en dat hij bij ongeluk fouten heeft gemaakt; de prikplank werd echter als puzzle door hem verdedigd. De officier eischte ook hier bevestiging van het vonnis. Aanrijding te Santpoort De chauffeur, die op 13 April terecht heeft gestaan wegens het aanrijden van een man die op den Rijksstraatweg onder Santpoort op den wegberm liep, tengevolge waarvan die voetganger bewusteloos geraakte en gerui- men tijd zijn werk niet kon verrichten, werd veroordeeld tot 3 weken hechtenis en 6 maanden ontzegging van het recht om te sturen. De eisch was 75 boete. Aanrijding in de Kalverstraat Een chauffeur uit IJmuiden was door den kantonrechter veroordeeld, omdat hij in Nov. Cassel en waarvan J. X. van de Woesteync de eerste voorzitter was. Op 6 Februari 1809 manifesteerde de jonge vereeniging voor de eerste keer zijn bestaan ln het lokaal der vereeniging; het café ..Frascati" waar van l tot 10 Februari 50 planten werden tentoon gesteld. Ieder van de leden had namelijk het recht om cên plant in te zenden. Het succes van deze bescheiden expositie was zóó groot dat men besloot ze jaarlijks te herhalen. Later hadden deze Floraliën om de vijf jaar plaats grooten opbloei kende dc vereeniging tijdens het Hollandsch tijdvak omdat Koning Willem de Eerste zich speciaal voor dit vak van deze taak van mcnschelijke actie interesseerde. Meer en meer wordt Gent het middelpunt van bloemkweekerijen. In 1836 waren er in de omstreken van die stad reeds 206 kassen, en de uitvoer bedroeg in dat jaar 1.300.000 goudfrank. Hoofd zaak waren toen de camella's welke aan ge heel Europa geleverd werden. Omstreeks dien tijd importeerde de kweeker Verleeuwen voor het eerst orchideeën. Uit alle deelen van de wereld vroeg men deskundigen om den tuin bouw elders op peil te brengen. Gentsehc kweekers gingen naar Brazilië, naar Cuba, naar Mexico, naar Amerika, en naar Enge land en de tentoonstelling van 1839 werd een ware triomf. Sindsdien behooren de Gentsehc Floraliën tot de evenementen van het openbare leven in België: maar nog nim mer was de toeloop zoo groot als ditmaal en nog nimmer was de tentoonstelling zoo tot in de kleinste details en met zulk een meesterschap verzorgd. De tuinbouw strekt zich intusschen verder uit: ook in de om streken van Brugge en van het Brabantschc en in de provincie Antwerpen, zijn kweeke rsen opgericht. Hoofdzaak zijn palmen, azalia's, araucarla's, camelia's, orchideeën, begonia's, cyclamen. In 1930 bedroeg de uit voer van levende planten nog 122.000.000 Fr. Dit bedrag is natuurlijk door dc crisis en het oprichten van steeds nieuwe tolmuren aan zienlijk verminderd. Toch is men niet pessi mistisch en de zie! van de Gentsehc Floria- liën, graaf Van Kerckovc de Denterghcm, Belgisch gezant te Berlijn, heeft verklaard: „Wij zijn zeer tevreden ondanks de crisis en wij zijn er van overtuigd dat bijzondere in spanning en de opofferingen welke do Bel gische kweekers zich getroost hebben om van deze tentoonstelling een wereldwonder te maken, niet zonder vruchten zullen blijven". De Gentsche Floraliën van 1933 door hon derden en duizenden Nederlandsche kenners en minnaars van bloemen bezocht, zullen nog lang in ieders geheugen blijven omdat men niet dikwijls in dc gelegenheid is zoo'n levende en verrukkelijke schoonheid van na bij te aanschouwen. J. GRESHOFF. VROUWENZORGEN Slechte teint rheumatiek te dik altijd moe. Indien deze vrouw voor elke klacht oen apart middel genomen had. zou zij het erg druk hebben gehad. En de lange tijd die noo- dig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen. ze nam maar één middel en na zes weken zag zij alle klachten al verdwijnen. Dc eenvoudige verklaring is. dat al haar klach ten voortkwamen uit éénzelfde oorzaak. Zij schrijft: „Sinds ik zes weken geleden Kruschen be gon te nemen, is mijn gezondheid hard voor uitgegaan. Mijn teint, die er onfrisch uit zag. is nu helder en gezond geworden. Mijn rheumatiek is bijna verdwenen. Twee maan den geleden was mijn gewicht 138 pond en gisteren woog ik op dezelfde weegschaal 128 pond. Deze gewichtsvermindering heeft me wonderlijk veel goed gedaan, want ik voel me niet half zoo moe meer tegenwoordig en ik kan beter werken dan ik in maanden deed. Daarom zou ik Kruschen nooit meer willen missen." Mej. A. L. R. Zoovele kwalen, waarover de menschon klagen vanaf „niet lekker voelen" tot acute rheumatiek kunnen veelal worden teruggebracht tot één grond-oorzaak traagheid der inwendige organen. Er is één zekere, veilige weg om Uw organen regel matig aan het werk te houden de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts. Kruschen is een wetenschappelijke combinatie van zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aan sporen tot betere werking en aldus alle afval stoffen wegruimen, die Uw organisme ver stoppen en het bloed onzuiver maken. Kru schen heeft een zuiverenden en versterken den invloed op den bloedsomloop, zoodat het elke vezel van Uw lichaam doorstroomt met tintelende levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv. Ingez. Med.) INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET BROKKENHUIS. Beeksteeg 12 (Schoolgebouw). Wederom wordt uw aandacht gevraagd voor bovengenoemde instelling die weer met een groot te kort aan kleeding etc. te kampen heeft, waardoor noodgedwongen vele drin gende verzoeken om hulp moeten worden afgewezen. Dit is temeer te betreuren, daar vele gezinnen er slechter dan ooit aan toe zijn en in de bitterste armoede- verkeeren. Van een kleine ondersteuning kan niets wor den gekocht, geen pak. geen jas, ge^n schoenen en alles vraagt om vernieuwing. Zelfs zijn er gezinnien die bij gebrek aan klee ding de kinderen niet naar school kunnen sturen. Dat hier geholpen moet worden, be hoeft geen betoog. Het is in verband hiermede dat het bestuur ter wille van deze gezinnon nogmaals een beroep doet op de milddadig heid van de ingezetenen van Haarlem en om streken ter verkrijging van de noodige klce- ding. Er is groot gebrek aan eenige heeren- costuums, vrouwen japonnen, schoeisel, 2 per soonsled ikanten en beddegoed. Voor een zeer arm gezin wordt gevraagd een kinderlcdlkan- tje en een kinderstoel. Als iedereen helpt, zal het Brokkenhuis iedereen kunnen hel pen. Aangezien de kas niet meer toelaat, den voorraad aan te vullen met nieuwe kïfceding, zullen ook giften dankttiar worden aanvaard. Op postrekening 147245 onder vermelding: „Brokkenhuis". De adressen voor het afhalen der goederen kunnen ook nog opgegeven worden te Bloe- mendaal bij mevr. Lioni—Jungblut, Rij per- weg 1. Tel. 22115. en te Aerdenhout bij mevr. Schultz v. Haegen-Ypey, Tel. 26145. Het bestuur van het Brokkenhuis. A. v. MARSELIS—HARTSINOK. Presidente. P. J. MULDER, sccr.-penningmcestcr Een stukje geschiedenis der Gentsche Floraliën. '32 een wielrijder had aangereden in de Kal verstraat te IJmuiden-Oost. Van dit vonnis was de veroordeelde in appèl gekomen. Hij beweerde op het tijdstip der aanrijding niet in de Kalverstraat te zijn geweest. Een getuige herkent hem pertinent en een andere getuige zegt dat de bestuurder een persoon was uit de familie van verdachte, maar omdat verdachte de eenige uit die fa milie is, die chauffeert, kon het niet anders of verdachte moet de chauffeur zijn ge weest. Verdachte was, verklaarde hij, wel in de buurt geweest, maar hij had zijn auto bij zijn meisje voor de deur gezet en de broer van het meisje had toen ongevraagd met den auto een rondje gemaakt. Die broer er kende dit, maar zegt geen aanrijding te heb ben veroorzaakt. De officier van justitie achtte het ten las te gelegde bewezen op grond van de ver klaringen der getuigen, die verdachte ken den en vorderde bevestiging van het veroor- deelend vonnis. UITKEERING VAN HET RIJK AAN DE GEMEENTEN. IN HET TIJDVAK 1931/'32— 1935/ 36. Blijkens de Staatscourant is de uitkeering aan de gemeenten per inwoner ingevolge artikel 3 onder b, van de wet van 15 Juli 1919 tot regeling van de financieele gelijk stelling van Rijk en Gemeenten voor het uitkeeringstijdvak 1931/19321935/1936 vast gesteld als volgt: Voor Haarlem op f 14.011674. Voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude op f 12.6836. Voor Haarlemmermeer op f 10,03267. Voor Heemstede op f 7,24751. Voor Heemskerk op f 11,2641. Voor Hillegom op f 11.42558. Voor Bloemendaal op f 19.43892. Voor Bennebroek op f 3,7894. Voor Beverwijk op f 9.6737. Voor Lisse op f 10,9333. Voor Wijk aan Zee op 5.9634. Voor Velsen op f 10,51894. FINANCIEELE BERICHTEN DIVIDEND AMSTERDAMSCIIE BANK 5 pet. Aandeelhouders in de Amsterdamsche Bank zal worden voorgesteld het dividend op f 10 per aandeel, d.i. 5 pet. (v. j. nihil) te be palen. Zulks na afschrijving van f 817.765. op onroerende goederen ten laste van de Winst en Verliesrekening verhooging van de alge- meene debiteuren reserve met f 3.500.000 en toevoeging van f 500.000 aan het reservefonds waarna i 239-146 op nieuwe rekening zal kunnen worden overgebracht. BANK VOOR NED. GEMEENTEN De inschrijvingen op f 3.000.000 4 pet. schuldbrieven der N.V. Bank der Nederland sche gemeenten waarop op 26 dezer tegen den koers van 97 pet. de inschrijving was opengesteld, zullen ten volle worden toege- gewezen. BRUSSEL, April 1933. De eene zijn brood is de andere zijn dood. Vandaar dat het Belgisch tourisme er dit jaar zoo bijzonder goed voorstaat. De Paasch- dagen waren zoo druk als ze in geen jaren meer geweest zijn en het zijn in hoofdzaak Nederfanders die naar het Zuiden trokken: en het zijn ook Nederlanders die nu reeds voor de zomermaanden besproken hebben. Allen die niet meer naar Duitschland kunnen of willen gaan, zoeken dit jaar, voor zoover ze niet binnen eigen grenzen blijven, rusten en verpoozen in België en Luxemburg. Verleden jaar was het seizoen in de Ardennen ook goed maar aan de kust liet het te wenschen over. Het laat zich aanzien dat wanneer het een beetje weer is. heel België in Juli en Augustus vol zal zijn, zoodat er voor hen die niet bij tijds bespraken, geen kamertje meer te vinden zal zijn. Daarbij komt nog de ongelooflijke aantrekkingskracht welke de Gentsche Floraliën uitoefenen. Reeds vóór de opening waren er 1.100.000 toe gangskaarten verkocht. Zondag j.l. kwamen er 200.000 menschen binnen, terwijl er on geveer 5000 a 6000 afgewezen moesten worden. Ook hier is het grootste contingent der vreemdelingen uit Nederland afkomstig. De Belgen zelf zijn altijd groote liefhebbers van tuinieren geweest en de kweeker ij en om Gent genieten reeds meer dan een eeuw wereld vermaardheid. Dezelfde liefde voor planten en alles wat daarmede in verband staat Is ook een kenmerk van de Hollanders. De bo tanie is een punt waarop deze volken elkan der volkomen begrijpen. Het spreekt dan ook van zelf dat Nederland op de Gentsche Wereldtentoonstelling van planten en bloe men goed vertegenwoordigd is. De Neder landsche inzending waaraan 9 particuliere firma's en 2 vakgroepen hebben medegewerkt. valt. den bezoeker dadelijk op door den goeden smaak der opstelling en door de kunst waarmede men alle details tot zijn recht deed komen. Ook Frankrijk, Italië en Engeland zijn hier vertegenwoordigd, maar het spreekt van zelf. en het is redelijk, dat de Belgische kweekers het leeuwenaandeel kregen. Men zou vakman moeten zijn om de ware verdienste van alle inzendingen te kunnen omschrijven. Ik hoorde van eenige deskundigen dat er hier waarlijk zeer be langrijke noviteiten vertoond werden, nieuwe variaties welke men nog nimmer gezien had en waarvan men de mogelijkheid niet ver moedde. Maar voor een vakkundig overzicht is het hier de plaats niet; aangezien de millioen bezoekers maar voor een zeer ge ring deel botanisten en kweekers zullen zijn, bezien zij dit ensemble met dezelfde leeken oogeri als uw verslaggever. Wat wij allen hier zoeken Is noch wetenschap, noch techniek, maar schoonheid. Wij komen er niet om nieuwe variaties van bekende bloemsoorten te bewonderen, noch om vergelijkingen te maken tusschen wat déze kweeker bereikt of wat zijn buurman. Wij komen hier alleen om te genieten van een rijkdom van vormen en kleuren als men maar zelden te zien krijgt. De feestzalen van de gemeente Gent vormen tezamen een immense ruimte welke gedu rende meer dan een week herschapen is in een wondertuin. Nog nooit zag men zulke schoone bloemen in zoo groote hoeveelheden bij elkaar. Het is echter niet de veelheid die schoonheid maakt; hoofdzaak is en het is hier niet anders dan bij een kunstwerk de schikking. Het moet gezegd worden dat de opstelling van deze bloemententoonstelling met meesterlijke hand volbracht werd en zij die uit deze natuurlijke chaos een zeer har monische synthese maakten zijn in den strikten zin des woords kunstenaars, Hun namen of zijn naam indien het een hoofd leider is werd ons niet bekend gemaakt, maar hij vereenigt in zich de kwaliteiten van een architect en van een schilder. Gelijk het een architect betaamt, wist hij overal de groote hoofdvormen duidelijk vast te leggen. Overal zien wij ho^ met een vaste hand groote kleurgroepen aangelegd zijn en zoo danig met elkaar gecombineerd, dat nergens een wanklank gehoord wordt. Uit duizenden nuancen wist men (en ieder die weet hoe moeilijk het is om veel kleuren tot een een heid samen te brengen, kan de waarde van dit werk taxeeren) één eindeloos genuanceex-d en toch samenhangend beeld te maken. Het best ziet men de groote lijnen wanneer men van het bovenbalcon het geheel over ziet. Op een rondwandeling bemerkt men dan daarna hoe ook alle details op zichzelf weer nauwkeurig bestudeerd en met gratie opge lost zijn. Er zijn duizenden en nog eens dui zenden planten en nooit heeft men den in druk dat er te veel zijn. Dit jaar had men bijzondere aandacht aan de orchideeën besteed. Deze afdeeling is zoo boeiend dat men moeite heeft ervan te scheiden. Weik een grillige, oneindig gescha keerde vormen die zoo geheel ander zijn dan onze inheemsche bloemen! Zijn het wel bloemen? Soms lijken het dieren, soms ook grillige fantasieën van een fantastisch tee- kenaaf. En zoo rondwandelend doet men eigenlijk bij iederen stap een ontdekking. Ik wist. niet dat er zulke groote anjers beston den; ik wist niet dan een azalia zoo rijk en teeder van kleur kon zijn. Ik wist niet dat er zooveel soorten rozen in één vaas bij elkaar konden gebracht worden. En hoeveel planten zag ik voor het eerst van mijn leven! Voor hen die dergelijke dingen voor de weelde en de variatie der natuur gevoeld hebben, is hier een eindeloos genot opengelegd. Allen zullen zij. als ik, het betreuren dat zij slechts leeken zijn, want ik had aldoor het gevoel dat met ietwat meer botanische kennis, de rondwandeling aan zin en genot zou winnen. Deze twintigste internationale Tuinbouw tentoonstelling werd gehouden ter eere van het honderd vijf en twintig jarig bestaan van de Koninklijke Belgische Maatschappij voor Landbouw- en Plantkunde te Gent. op gericht op 3 November 1808 door Frans van (Adv. Ingez. Med.) Waarom zoudt U zich dan op Uw licht tekort laten doen door z.g. „goed- koope" lampen, die (ge meten en te donker bevon den) in vergelijking met stroombesparende Philips- I lampen veel te weinig licht voor den verbruikten stroom leveren. Gebruikt nevenstaande coupon om I U te laten aantoonen, hoe veel goedkooper het licht van Philipslampen is. ;f'- - f. Gezv0gen Ücht 6, bonden invullen wat verlangd wordt) Aan Je N.V, Philips" Gloeilampen» Aan de N.V, Philips' Gloeilamper fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN, Verzoeke wij Uu) boekje over een doelmatige en economische verlicb ting Licht in Uwe woning" gratis en franco te doen toekomen, iWi j Adres l fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN. Verzoeke bij mij als verbruiker van minstens twaalf lampen per jaar, een lichtmeting te doen ver richten. 9-14 Naam- - - Adres

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9