BLUE BAND DE MACHT VAN HET KLEINE BIOSCOOP. aPSiï HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD ZATERDAG 29 APRIL 1933 Blue Band kost slechts enkele centen meer per pakje dan andere, goedkoopere soorten. Voor dit kleine prijsverschil koopt U echter de allerbeste kwaliteit die in Nederland ver. krijgbaar is. Blue Band wordt immers bereid uit de aller» beste grondstoffen versch gekarnd-met de allerfijnste roomboter. Van de buitengewoon zinde lijke en hygiënische wijze der bereiding kunt U zich persoon lijk overtuigen - de Blue Band fabrieken staan voortdurend voor iedereen ter bezichtiging open! Weet wat U eet! VERSCH OEKARND MET 40 ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE LUXOR SOUND THEATER. Moeder. In verband met de Moederdagviering op Zondag 30 April brengt Luxor deze week de Fox-film „Moeder' Bij het lezen van het scenario komen Vondels dichtregelen onwil lekeurig in de gedachte: „Eer brengt een arme Vader met vreugd tien kind'ren groot, Dan dat tien rijke kind'ren hem helpen in zijn nood". Deze Fox-film bevat vroolijke en tragische tafreelen, maar tragische wel het meest. De wijze waarop Mae Marsh de rol van de Moe der uitbeeldt, is boven alle lof verheven L Zij weet haar publiek zoo mee te sleepen, in haar smart en in haar stille wanhoop is ze zoo overtuigend, dat wij, toeschouwers, dik wijls geheel in haar gevoelssfeer worden op genomen en haar leed bijna geestelijk mee ondergaan. J? V f -•*.jrÉL Mae Marsh in Moeder Hoe suggestief is bijvoorbeeld haar stille eenzame in rouw gekleede figuurtje, als zij daar alleen in die groote kamer is, haar man dood, haar lievelingszoon John in de gevan genis, de andere kinderen weg, getrouwd. Zij die vroeger overstelpt met werk was, heeft nu geen werk, dat op haar wacht. Ze is al leen.... op het oogenblik heeft niemand haar noodig. Dan komt het visioen van toen de kinderen nog klein waren, ze moet weer zorgen! Ze veert even op, en gaat bedrijvig naar de tafel.... maar plots ontwaakt ze en bemerkt, dat het niets dan een droom was. De onzegbare smart, die haar gezicht daarna Uitdrukt, de eenzaamheid, verlatenheid en verlangen zijn zoo ontroerend, dat ons de tranen in de oogen komen. By het plotseling zien van John, die voor de tijd om is uit de gevangenis ontslagen is, spiegelen alle aan doeningen, die een Moeder in die omstandig heden moet gevoelen zich tot in de kleinste finesses in haar heele wezen af. Dit is zoo prachtig en zoo levend, dat men zich moei lijk een gavere uitbeelding zou kunnen den ken. Sally Eilers en James Dunn in een scène uit de film „Moeder". I Het begin van de film is alleraardigst: Moeder voor dag en voor dauw al in de keu ken bezig om het ontbijt klaar te maken voor het gezin, dan het ontwaken in het kip penhok, in de babybox van poes en van den hond. Dan wordt het tijd, dat de kinderen opstaan. Dat schijnt over cle heele wereld hetzelfde te zijn! Kinderen 's morgens uit bed te krijgen is een heele toer. Eerst wordt het geprobeerd met lieve zachte woordjes. Dat helpt natuurlijk lieelemaal niet. Tot ra dicaler middelen wordt overgegaan en zon der vorm van proces worden de dekens weg getrokken. Probatum est! De vechtpartij op de slaapkamer van de jongens is voor 'n bui tenstaander ook heel amusant. James Dunn als John is 'n alleraardigste lieve jongen, zoo als elke moeder zich als zoon zou wenschen en Sally Eilers maakt van Elsbeth een lief, zacht nieiske. Wie van een mooi, helaas misschien le venswaar stuk houdt, waarbij van spel en regie genoten kan worden, ga deze week naar Luxor om „Moeder" te bewonderen. Voor de tennisliefhebbers heeft Luxor een bijzondere attractie. Tilden, de tenniskam pioen geeft eenige behartenswaardige lessen. De handgrepen kunnen gemakkelijk gevolgd worden, omdat de film soms vertraagd wordt afgedraaid. De reisfilm brengt ons naar het schoone Madeira, waar we veel wetenswaardigs op steken. Vermelden we tenslotte nog de twee-acter: „Nog zoo gek niet", een allermalst ding, waarbij men zich bijzonder geamuseerd heeft. Maar „Moeder" is de hoofdzaak en daar om moet men deze week naar Luxor gaan. REMBRANDT-THEATER. Wcnn die Liebe Mode macht. Renate Müller, Georg Alexander en ditmaal als derde Otto Wallburg. Een filmkomedie, welke in haar soort de kwaadste niet is. Spe lend in Parijs met aardige en vlot wisselende stadsaspecten, waarvan de illusie helaas wel een weinig bedorven wordt door een Duitsch sprekende en zingende bevolking. En dit taal verschil werkt dubbel ontnuchterend in een milieu van midinettes en van Montmartre. Daar hooren Fransche chansons en geen Duitsche Schlagers bij! Jammer toch, dat wij wegens de taal vrij wel uitsluitend op Duitsche film aangewezen zijn en men zelfs de Amerikaansche produc tie in Duitsche versie meent te moeten geven. Misschien werken de om standigheden wel mee. dat het Hollandsche pu bliek op den duur ook aan de Fransche film zal moeten gelooven. Dan zou er uit het kwa de toch nog eenig goeds voortkomen. ..Maar ter zake. Afge zien van het hybridisch bezwaar, dat de taal 30- levert, is er weinig tegen dit onschadelijke brokje amusement op te mer ken. Er zit gang in de geschiedenis, er loopt een draad door en de Renate Müller. verschillende détails hou den ons bezig. Zelfs kan men genieten van menige goed in elkaar ge zette episode zooals de feestavond op Mont martre, waarbij de echte, roezige Kermis- stemming zoowel door het beweeglijk beelu als door het geluid tot uitdrukking is ge bracht, of de droom van Guilbert, waarin hij door een bende apen besprongen wordt, ter wijl daarbuiten in de werkelijkheid honden blaffen tegen de rinkelende telefoon. Renate Müller is weer allerliefst als het ateliermeisje Nelly, dat op den chefteekenaar Charley verliefd is, maar eerst langs een wei heel zonderlingen omweg de prooi van haar hart bemachtigt. Aan 't slot van het stuk zijn de bordjes verhangen; juist als het ar me modistetje, na één dag koningin van het rijk der mode te zijn geweest, haar ontslag brief onder tranen in onvangst heeft geno men, keert de kans, doordat de 70.000 ape- vellen, welke Guilbert uit een faillieten boe del heeft gered, eensklaps tengevolge van haar gril, of was het een list, weldoor dacht? waarde hebben verkregen. Dan kan zij den hautainen Charley, die haar daags na het feest, waarop hij een innige zoenpartij met haar had gehouden, niet meer kende, volmaakt naar haar hand zetten en zelfs den eigenaar van het modehuis de wet stellen. Doch de liefde ontwapent de zakelijkheid en zoo zwicht Nelly toch weer voor den eer sten den besten aanval, waarbij haar aan bidder haar nu dan ook in alle eer en deugd tot vrouw vraagt, voor levenslang nog wel! En Guilbert krijgt het volle bedrag voor zijn apevellen en wordt weer een man in bonis. Zoo bereikt de geschiedenis voor elk der deelnemers het „happy end",, behalve voor Suzanne, die in alle opzichten de dupe is van de historie. Otto Walburg, die met zijn komieke zwaar lijvigheid Guilbert verpersoonlijkt, heeft zich ditmaal op loffelijke wijze ingetoomd en levert subtieler spel dan wij van dezen dikzak gewend zijn. Georg Alexander blijft zichzelf zoozeer ge lijk, dat men best een stuk van zijn creaties uit de ééne film in een andere zou kunnen in- lasschen zonder dat iemand het merkte. Ver moedelijk ook hij zelf niet. Men krijgt uit zijn eeuwig neutraal masker den indruk, dat het hem trouwens weinig zou interesseeren. K In het voorprogram geeft het Rembrandt- Theater een aardig Fleischertje „Aloha Oe" en een pittige dansdemonstratie van het Matschek-Dalma Trio, dat de moderne dan sen karakteriseert. Het journaal brengt o.a. de luchtvloot- manoeuvres op den Dag der Republiek in Spanje en de auto-races om den Grand Prix te Monaco. Polygoon vertoont o.a. de kinder aubade op den Dam ter gelegenheid van de Willem de Zwijger-herdenking, de opening van de jaühthaven te IJmuiden, de onthul ling van het monument voor den Frieschen dichter Pieter Jelles te Stiens, en den hockey-wedstrijd NederlandFrankrij k. H. G. CANNEGIETER. CINEMA PALACE. Die Oder Keine. De nachtegaal Gitta Alpar in Cinema Palace! Eenige weken geleden hebben we haar voor den Avro-microfoon gehoord: Gitta Alpar, de menschelijke nachtegaal. En nu kan men haar op het witte doek zien in een film, die voor haar geknipt is, waarin ze als zangeres zoowel als artiste onweerstaanbaar is, na melijk in „Die oder Keine". Het is moeilijk te zeggen, in welke kwaliteit zij méér schit tert. Misschien wel als zangeres. Zingende krijgt zij alles gedaan van iedereen, die on der haar betoovering komt; zingende ver overt zij een vorstendom voor haar geliefden prins Michael en zingende krijgt zij een ge heel volkt aan haar voeten. En ook de be zoekers van de bioscoop worden op slag door haar gevangen. Men vindt het jammer als het woord „Einde" aan alle schoons zoo wreed Door haar zang niet alleen, maar ook door haar weergalooze listen weet zij het gedaan te krijgen, zij het ook op het laat ste oogenblik, dat de troon van het kleine, maar prarh tige vorstendom Marana in het be zit van prins Mi chael (Max Han sen) komt en niet in dat van zijn mede-gegadigde prins Wenzel, die alle middelen te baat neemt om zijn doel te bereiken. Maar de zangeres Eva Petri (Gitta) op wie hij na tuurlijk ook smoorlijk verliefd is, doorziet hem geheel en weet zijn plannen te doen mislukken. Af en toe doet het wat potsier lijk aan, haar alles zingende te zien ver richten en te zien overwinnen. Maar alle bezoekers worden niet moe om tot het laatst toe naar die prachtige nachtegalenstem te luisteren. Gitta Alpar in Cinema Palace! Komt u zien en luisteren en neemt uw vrienden mee! U zult er geen spijt van hebben. Het programma opent met het gebruikelijke Ufatoon-journaal, waarin we Broccardo en Guimbretière den Parijschen. zesdaagschen wielerwedstrijd zien winnen; de toebereid selen voor de zomertournée van een groot circus in Florida en oefeningen van de Pa- rijsche brandweer kunnen gadeslaan. En Po- lygoon's Hollandsch nieuws brengt ons na tuurlijk weer de actueolstc gebeurtenissen; o.a. een brok van den hockeywedstrijd Ne derlandFrankrijk; den vermaarden auto tocht van de geblinddoekten telepaat h La na snel' te Scheveningen en de zanghulde van de 15000 kinderen aan de Koninklijke Familie te Amsterdam. Vooral dit laatste biedt een imposanten aanblik. Het nummer op het tooneel is eveneens puik in orde. Biages en Trascoja, een heer en een dame laten staaltjes van acrobatiek zien, die aan de toeschouwers den adem af en toe benemen. Een afwisseling in het pro gramma, die zeer gewaardeerd wordt. NEDERLANDSCHE SMALFILMLIGA Men schrijft ons: Donderdagavond hield de afd. Haarlem haar maandelijksche bijeenkomst in de So ciëteit Vereeniging. De avond was geheel ge wijd aan reisfilms, welke door de leden wa ren opgenomen. O.a. werden een drietal bootreizen ver toond. een reis naar Genua door. den heer Strüben. een reis naar Noorwegen door den heer Sellenraad en een reis van Indië naar Holland door den heer Hofstede. Door niet alleen de zee en de kust te filmen, maar ook het leven aan boord in beeld te brengen, waren deze heeren erin geslaagd, films tc maken, die ook voor hen, die de reis niet meemaakten, zeer belangwekkend waren. Een kort, maar buitengewoon mooi opge nomen fimpje, was door den heer Dr. Haye meegebracht. Deze filmamateur, die zelf veel critiek op zijn werk uitoefende, toonde in dit „Reisje door het Schwarzwald" een uitstekend fotografisch oog te hebben. Het 9.5 m.M. formaat was vertegenwoor digd door de film: ,Naar de Riviera" van den heer Elsinga. Ten slotte werden enkele skisprongen ver toond. die soms het karakter van sensatie film aannamen, maar dan van de goede soort. Het doel van de avond: van eikaars werk te leeren is zonder twijfel bereikt. Wie deze lessen ter harte neemt, zal wellicht filmma teriaal besparen, dat hij anders door ge brek aan ervaring op ondoordeelkundige wijze besteed zou hebben. De films werden op zeer verdienstelijke wijze muzikaal geïllustreerd door het lid den heer Grootes. De voorzitter der afd. deed ten slotte nog de mededeeling, dat de volgende bijeenkomst gewijd zal zijn aan de geluidsfilm. Voor den Politierechter. DE VERGEVINGSGEZINDE SCHOON VADER. Als je niet in orde bent, kan je gewoonlijk niet veel aan je hoofd verdragen en wan neer dan een paar van je spruiten met elkaar zitten te kiften, zooals onder die jongelieden niet ongebruikelijk is, is het verklaarbaar en vergeeflijk, dat je er een in zijn kraag neemt of een draai om de ooren geeft dan wel op andere wijze je vaderlijk gezag laat gelden en het kan ook gebeuren, dat je dan woorden ontvallen, die je bij een gezonder lichaam achterwege zou laten. De woorden van zoo'n halfgezonden vader moet je niet au sérieux nemen en bovendien: wat heb je met het geval te maken, als je niet eens tot de familie behoort? De jongeling uit Wijk aan Zee, die het nog niet verder had gebracht dan tot verloofde van de dochter en dat nog niet eens met volle instemming der ouders wegens Grietje's aangedaan hart een andere aandoening natuurlijk dan die den vrijer gold die jongeling had zich niet met de vaderlijke strafpleging moeten be moeien. temeer waar die enkel hierin bestond, dat de jongste zoon ontijdig in bed werd ge stopt. Nu weet ik wel. dat de vader in zijn ziektetoestand had geroepen, dat hij bedoel den zoon zou doodsteken, maar aangezien niets er op wees, dat hij werkelijk zoo'n on natuurlijk vader was. als d* doodstekerij zou doen vermoeden, had de aanstaande schoon zoon dat maar voor kennisgeving moeten aannemen. De zoon boven in bed. de vader weer beneden, de rust zou gekomen zijn. Nu kwam die rust niet, want nu keerde de woede van den opgewonden vader zich tegen den vrijer van Grietje, hem vragende, wat hij zich met die familie-aangelegenheid had te be- (Adv. Ingez. Mcd.) moeien en hem bevelende het huis te ver laten, waar hij nog geen andere rechten icon doen gelden dan die de liefde geeft en dat heeft niet veel te betcekenen. De jongeling echter had een heel ander denkbeeld van zijn verkregen rechten dan hij bij bestudeering van het Burgerlijk Wetboek gehad zou heb ben, want niet alleen verliet hij de woning niet. maar hij begaf zich naar de slaapstede, waar de vader zich vol zenuwen had neerge legd, trok dezen aan de haren en gaf hem zelfs een slag met een boksbeugel op het ge zicht. Uit de verhooren bleek niet of het tot ae dorpsgewoonten te Wijk aan Duin behoort om een boksbeugel in je zak te steken, als je naar het huis van je aanstaande schoon ouders gaat. De politierechter vond dit het gekste van de zaak. dat de jongeling zoo'n In strument bij zich had gehad, waarop deze beweerde, dat het bloot toeval was, want hij had dat ding gevonden. De officier en de rechter mopperden, dat ze nooit boksbeugels vonden, waarover de jongeling de schouders ophaalde: ja. daar kon hij ook niets aan doen, maar hij was nu wel zoo gelukkig, ofschoon hij toch maar liever dat geluk niet gehad had. want bij den politierechter woog dat ding zwaar als een ankerketting. De schoonvader in spé kwam ter hulp. ze!, dat. de jongeling zenuwachtig was vanwege de hoogovens en hij zelf vanwege dc ziekte; dat hij misschien van doodsteken had ge sproken, wat dan ook leelijk was en dat ze mekaar dc hand hadden gegeven, misschien had Grietje het hare ertoe biieedragen. Hoe dan ook, 't was nu weer koek en ei en par tijen vroegen om clementie, waarbij de jon geling herhaaldelijk zijn berouw toonde. Twintig gulden boete vroeg de officier en den jongeling viel dat niet mee; hij had ge dacht er nu met een paar kwartjes af te komen. Maar 't boksijzer lag daar altijd nog en buiten beschouwing latende of het als een verzwarende dan als een verzachtende om standigheid moet. gelden, wanneer het slacht offer je schoonvader denkt te worden, dat boksijzer kwam niet te pas en zoodoende ging er geen cent van de twintig gulden af. De wet moet vaders van huwbare dochters beschermen; ze hebben het al hard genoeg DE STOMME BOKKING. De eenige. die had kunnen vertellen, wie daar in Zaandam een ruit van een kantoortje had ingeslagen en telefoontoestel met schrijf machine te water had geworpen, was de zalm bokking, die in een papiertje voor het kantoortje was achtergebleven of eigenlijk was 't niet een heele bokking maar alleen de kop. Maar helaas, de bokkingkop kon niets vertellen, wat niet verwonderlijk is. want al ware de bokking compleet en springlevend geweest, dan nog had ze ons niet ingelicht; niets is zoo stom als een visch. Nu kwam de juffrouw, die in Zaandam zalmbokkings ver koopt en in papiertjes aflevert, getuigen en die was gelukkig niet stom, want ze bepleitte met veel talent haar goed recht op schade vergoeding voor tijdverzuim, maar toch kon zij niet zeggen, aan wien zij dien bepaalden bokkingkop had verkocht, schoon de ver dachte ook bokking van haar had betrokken. De verdachte loste de zaak niet op: hij was „hardstikke" dronken geweest; voorts vertelde hij. dat zijn vrouw hem ook uitschold als hij 't niet verdiende; dat ze in 't algemeen erg ongemakkelijk was en dat dc beste brei ster wel eens een steek laat vallen. De Officier luisterde met aandacht, bekeek het strafregister en vond een maand een ge schikte belooning voor een breister, die ste ken laat vallen. De rechter was het er wel mee eens, maar zat met de bokking in de maag; als nu maar bewezen was. dat de dronken schipper die ee- had had. De visch bleef stom en dat was 's mans geluk, want nu achtte de rechter het bewijs niet geleverd en sprak den man vrij. MONUMENT VOOR ADAMA VAN SCHELTEMA GEREED. Het gedenkteeken voor den dichter Adama van Scheltema, door het daarvoor gevormde comité opgericht op het pleintje ln den hoek van de Euterpestraat en de Rubensstraat te Amsterdam-Z. is voltooid en zal Zaterdag 29 April om half drie door den voorzitter van het Comité, prof. Bolkestein, overgedra gen worden aan de gemeente Amsterdam, vertegenwoordigd door den burgemeester. PERSONALIA. In de Staatscommissie belast met het af nemen van het examen op het notarisambt, aat te 's-Gr&venhage zal worden gehouden, is benoemd ais plaatsvervangend lid mr. A. W. J. van Vrijberghe de Conlngh te Haar lem. AFSCHEID VAN AMSTERDAM S GEMEENTESECRETARIS. In den gemeenteraad van Amsterdam heeft de wegens het bereiken van de leef tijdsgrens aftredende gemeentesecretaris de heer J. J. Roovers. Donderdag afscheid ge nomen. De burgemeester en het oudste raaris lid de heer J. ter Haar Jr. hebben hem toe gesproken UIT DE PERS Dr. COLIJN WAARSCHUWT TEGEN VERSNIPPERING. De Standaard A.R.) (Dr. H, Colijn), vermeldt in een hoofdartikel over de ver kiezingen de drie conclusies die dr. Colijn reeds aan de Telegraaf meedeelde, n.l. ten eerste, dat er een meerderheid is. die een Christelijke regeering wenscht. ten tweede, dat het nationaal gevoel bij deze stembus gesproken heeft, ten derde, dat er grootere versnippering is. Aan de eerste twee ten- denzen zal moeten worden tegemoet geko men. in de laatste zal een ernstige waar schuwing gezien moeten worden, omdat de onmacht anders tenslotte toeneemt en aldus de weg naar een regeeringsvonn wordt ge baand. die bij onzen volksaard niet zou passen. Het zal dus wel geen verdere uiteenzet ting behoeven van hoe overwegende bctee- kenis het is. dat er een Kabinet kan worden gevormd, hetwelk voor zijn arbeid rekenen kan op voldoenden steun in de Kamer. Met het tweeledig doel. aan dc groote tijdvraeen een dpelmatige oplossing te geven en te^c'ijk liet gevaar te vermijden dat uit een zwak be wind voortvloeien zou voor het behoud van ons constitutioneel-parlementalre stelsel. Doe het nu mag men de nieuwe Kamer wel toeroepen, want als men het nu niet doet. moet men rekenen met de waarschijnlijkheid, dat men een volgend maal de gelegenheid ertoe niet meer ontvangen zal. INDISCHE PERS OVER DE VERKIEZINGEN. Aneta seint uit Batavia: Het „Bataviaasch Nieuwsblad" constateert een verschuiving naar links, welke vermoe delijk geremd werd door de bekende gebeur tenissen welke de kleurlooze middenstof, spe ciaal in de provincie naar de Liberalen en de rechterzijde dreven. Echter ging de radica liseering in do groote steden speciaal in Am sterdam. verder. Het blad vraagt of de oude politieke te genstellingen thans nog actualiteit bezitten en of de antithese thans niet kan worden terzijde geschoven ten faveure van de vor ming van een nationaal crisiskabinet onder leiding van de rechterzijde, met medewer king van de Liberalen. Het „Nieuws van den Dag voor Ned.-Indic" noemt dc rechtsche zege een zegen. Het blad neemt als vaststaand aan dat de heer Colijn zal worden aangezocht om op te treden als Kabinetsformateur, hetgeen, gegeven diens schat van kennis omtrent Ned. Indië voor tropisch Nederland een groot voordeel wordt geacht. De ..Bin tang Tl moor" juicht het toe dat het Indonesisch element in de Kamer zijn intrede deed. Hoewel het betreurt, dat het communistisch element daarmede tege lijkertijd wordt ingehaald, neemt het blad het standpunt in van: liever iets dan niets. Hot blad herinnert aan het feit, dat de heer Mohamad Hatta zich niet beschikbaar stelde, en betreurt hot bovendien dat de heer Djajadiningrat niet de plaats van Mr. Joekes innam, hetgeen zeer wel mogelijk zou zijn geweest. Als geheel genomen is de „Blntang Ti- moer" met den uitslag tevreden, behoudens het nadeel van do communistische aanwinst. De „Java-Bode" merkt op dat oen sterke oriëntatie naar links 0!' rechts niet kan wor den geconstateerd. De onderlinge verhou ding is dezelfde gebleven. Het gebeurde aan boord van „De Zeven Provinciën" blijkt wei nig te zijn doorgedrongen. Niet minder dan zes dwergpartijen verschijnen op hot Binnen hof. De zin voor versplintering zit de Neder landers wel diep in liet bloed. Het blad spreekt de hoop ui*, dat de for meering van een hecht bolwerk tegen het meer en meer opkomend communisme moge lijk zal blijken. Het blad verwacht dat de heer Colijn als Kabinetsformateur zal worden aangezocht. Het verwacht geen ingrijpende mutaties in het nieuwe Kabinet, Voor Ned.-Indië is de uitslag van de ver kiezing niet ongunstig. De communisten hebben op het staatkundig leven geen in vloed. Uit SoerabajaHet „Socrabajaasch Handelsblad" acht den uitslag van de verkiezingen geruststellend daar dc recht sche partijen, gecombineerd, een belangrijke meerderheid behouden en de Socialisten niet gewonnen hebben hoewel de economisch slechte tijd, verlaging der loonen en beper king der sociale voorzieningen aan de S.D. A.P. de beste kansen boden. Dit bewijst dat er geen vrees behoeft te bestaan voor af glijding van het Nederlandsche volk naar links, en dat indien dc rechtsche partijen bovendien homogeniteit zullen toonen inzake van gezag en het principe van nationaal herstel, de toekomst vol vertrouwen tegemoet kan worden gezien. LONDEN, 28 April (Reuter). Commentaar leverend op de in Nederland gehouden ver kiezingen voor de Tweede Kamer, zegt de „Time s": De Nederlandsche kiezers schijnen over dc nabootsers van Adolf Hitler hetzelfde te den ken. als het Britsche publiek over de na bootsers van Mussolini dacht bij de Jongste verkiezingen voor het Engelsche Lagerhuis. Evenals in andere landen op het vasteland van Europa, heeft het parlementaire stelsel den laatsten tijd in Nederland g»en voldoe ning gegeven en dit heeft geleid tot de vraag naar een sterken man. Vele Hollanders gelooven dezen gevonden te hebben in de persoon van den hoer Colijn. wiens reputatie zeker zeer hoog staat, mede doordat hij de leider is van de anti-rcvolu- tionnaire partij. De heer Colijn, aldus de „Times", Is een staatsman van groote ervaring en zijn naam heeft een internationalen klank verworven te Genève voor zijn werk in het economisch comité. Er schijnt een wijdverspreide hoop te be staan. dat zijn sterke persoonlijkheid een weg zal weten te banen door het bijna on doordringbaar oerbosch der parlementaire groepen, en dat hij het land een krachtig bewind zal geven. een.einde maakt! GITTA ALPAR.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9