KEG THEE VROOH &DREEJMANN ONZE MEIPRIJZEN voor KINDERKLEEDING AdveUeeteu Doel l/etlcaaffet*. De 1 Mei-viering in Haarlem. Administratiekantoor „INTERMEDIA" RADIO. 2SO SST; :MO BIJ DE S. D. A. P. De Groote Gem. Concertzaal bood Maandag avond bij de viering van den l Mei-dag weer den gewonen aanblik: een stampvolle zaal gevuld met feestgangers, elk met een roode bloem getooid en op het podium zat bij het begin van den avond ..De Stem des Volks' ge schaard, vóór een halven cirkel van vaan dels en vlaggen. Ook de galerij was geheel bezet. De heer H. H. Luyken, voorzitter van het 1 Mei-Comité sprak eerst een kort inleidend woord, waarin hij om. zeide, dat de dag een schitterend verloop had ge had. En ook het succes van dezen avond was weer groot: er waren 1500 feestgangers in de zaal aanwezig. Spr. dankte de vrouwen voor haar groot aandeel in het Kinderfeest en den Arbeiders-Sportbond voor het be schikbaar stellen van zijn terrein voor den voetbalwedstrijd tusschen twee elftallen van werkloozen. Ook de A- J. C. had een woord van dank in ontvangst te nemen voor de door haar verleende medewerking en hulp. „De Stem des Volks" opende hierna het programma met de Internationale. Hierop volgden nog eenige nummers van de Zang- vereeniging, die zeer veel succes hadden. Vervolgens was het woord aan den heer P. Moltmaker voor het uitspreken van de feestrede. Spr. begon met te zeggen met het oog op de toestanden eerst op den Balkan, later in Italië, nu ook in Duitschland, dat het de S. D. A. P. niet gelukt is, een „halt!" toe te roepen aan de reactie. Toch staat het vast, dat de taak der so ciaal-democratie niet is geëindigd; zij staat b.v. in Frankrijk. België en Engeland vast als een muur en blijft strijden voor een be tere samenleving. Ook de sociaal-democratie in ons land behoeft waarlijk niet de overtui ging te zijn toegedaan, dat haar taak zou zou zijn geëindigd. De Mei-dag, aldus ging spr. voort, is het onvervreemdbaar recht der tweede Inter nationale. Over Duitschland zeide de heer Moltma ker, dat ook daar de sociaal-democratie weer zal gevestigd worden, hoe de toestand op het oogenblik ook in dat land moge zijn. Hoe het proces zich daar zal ontwikkelen, moet worden afgewacht. De werkloosheid zal daar in ieder geval bestreden moeten worden. En zal de nieuwe Duitsche regeering dat kunnen? Spr. meent van niet en gelooft dat juist door deze omstandigheid, de sociaal democratie in Duitschland weer overeind zal komen te staan. De jongste verkiezingen in ons land zijn spr. niet meegevallen, de S. D. A. P. is met 2 zetels achteruitgegaan. Maar dan moet men niet vergeten dat ook andere partijen een of meer zetels hebben verloren. Een les is uit deze verkiezingen te trekken: dat de S. D. A. P. zich geen verdeeldheid mag laten wel gevallen. De sociaal-democraten in ons land zullen langzamerhand hun positie weten te her stellen. Het is nu voor de sociaal-democratie geen tijd voor onderling „gekift", trouw aan het beginsel en kameraadschap zijn noodig en het in stand houden der met zooveel moeite opgebouwde socialistische instellin gen. De arbeiderspartij heeft haar rechten ver kregen. Die rechten moeten worden be schermd- Laat ons elkander, aldus spr., dit op dezen Meidag beloven: broederschap en ka meraadschap. om te verkrijgen de socialis tische maatschappij! (donderend applaus). Na de pauze deed de solo-cellist Cor de Wilde zijn instrument beurtelings zingen en klagen in een viertal nummers, die met groote aandacht door het publiek werden aangehoord. Hij werd uitmuntend begeleid door Jan Rosekrans. Luid applaus volgde en de heer Luyken dankte den heer De Wilde voor het muzikaal genot, dat hij geschonken had niet alleen op dezen avond, maar ook onlangs, toen hij geheel belangeloos op een concert voor werkloozen zijn mooie kunst ten beste gaf. Nadat de voorzitter nog een opwekkend woord, waarbij hij vooral wees op het belang van aansluiting bij de vakbonden, gesproken had. werd nog eens gezamenlijk de Interna tionale gezongen, waarna „De Stem des Volks'' zich tót besluit van den avond nog eens deed hooren. Bij het uitgaan der vergadering werd gecol lecteerd voor de stakers te IJmuiden. Deze collecte bracht ruim f 80.op. Kinderfeest. Des middags was in hetzelfde gebouw een kinderfeest gegeven, waarvoor niet minder dan twee zalen moesten gebruikt worden, wegens het groot aantal jeugdige deelne mers, die op verschillende manieren werden bezig gehouden en wien men het ook niet aan tractatie liet ontbreken. REVOLUTIONAIR 1 IHEI-COMITé In het gebouw „Olympia" hield het Revo lutionair 1 Mei-Comité Maandagavond een bijeenkomst. De avond werd ingezet met de Internationale en andere strijdliederen. De voox-zitter, de heer C. Gerritsen, con stateerde dat het eenheidsfi-ont in Haarlem sterk is. exx hij hoopte dat men het nog ster ker zou maken. Als eerste sprak de heer L. Seegers, commu nistisch raadslid te Amsterdam. Deze zei het volgende: De eerste Mei is de wapenschouwing van het internationale proletariaat, en het blijkt dat de strijdbaarheid der revolutionaire ar beiders is vergroot; de feiten hebben het falen van het reformisme getoond. Er is geen reden tot pessimisme. In Duitschland en Oos tenrijk kunnen de arbeiders niet vrij demon- streeren, zooals hier het geval is- Doch de re volutionaire ai'beiders hebben daar geen ne derlaag geledexx; immei's een revolutie wordt niet langs pai-lementairen weg bereikt, 't- Be wind van Hitler is een bewijs dat de revo lutionaire beweging sterker wordt; men wil deze opkomende macht bloedig onderdruk ken. Men kan de revolutionaire gedachte be letten zich te uiten, doch men kan het revo lutionaire innerlijk ïxiet onderdrukken. Het is eisch dat de vakbewegingen in han den van revolutionairen komen. Ook in Ne derland dreigt den arbeider gevaar van de zijde der bourgeoisie, al was het alleen maar doordat Nederland eveneens onder de crisis lijdt: den arbeiders wordt de vrijheid van organiseeren belet, dooi'dat de overheid con trole op sommige vakbewegingen uitoefent. Het ooidogsvraagstuk is zeer urgent: het gevaar is grooter dan men denkt, door den groei van het fascisme in de eerste plaats. Het fascisme is immers een nationalistische hetze, die oorlog ten gevolge moet hebben. Er zijn echter krachten in de arbeidersbeweging die het oorlogsgevaar tegen gaan: Rusland, de schildwacht voor den vrede! (Applaus). Daarom wil het kapitalisme eerst Rusland ten onder brengen. Het proces-Vickers is daar een bewijs voor. De heer Seegers besloot zijn rede met de hoop dat het eenheidsfi-ont in Haarlem, en daarbuiten, hechter en sterker worde, voor den strijd tegen de bourgeoisie en het kapi talisme. Voorts sprak de heer van der Eynde (anarchist). Spr. stelde de groote waarde van eenheid in het licht. Men denke niet aan partij of sekte, doch alleen aan den ge- zamenlijken vijand: het fascisme. Men is ver ontwaardigd omdat de regeering den arbei ders den eersten Mei wilden ontnemen, en hen den verjaardag van een lid van het Ko ninklijk Huis wilden laten vieren. De economische strijd moet den arbeiders de overwinning brengen; het geweld is een bijkomende noodzakelijkheid. Spr. staafde zijn beweringen met voorbeelden uit de ge schiedenis. De redevoeringen der verschillende spre kers werden afgewisseld door declamatie en zang van een zangkoor. Als derde sprak de heer M. J. Delhaas. lid van de O. S. P. te Amsterdam. Het kapita lisme aldus spr. is in zijn laatste stadium en grijpt naar het laatste middel: het fas cisme. De Duitsche leiding is bezig de ar beiders weer terug te brengen tot den toe stand van onderdrukking, zooals die voor den oorlog bestond. Volgens dezen spreker heeft de Duitsche arbeidersklasse wél een nederlaag geleden, en dit kan een leering zijn voor den Nederlandschen arbeider. Kostbare documenten en wetenschappelijke wei-ken door arbeiders geschreven, zullen binnenkort in Duitschland worden vernie tigd. (gefluit' Het proletariaat wordt met voeten getreden. Doch in Rusland heeft men den eersten Mei gevierd, met volle toewijding. Het reformisme heeft hier nu 2 zetels ver- loren, en, aldus spr., zij zal deze zetels nooit meer kunnen heroveren. Trotzki heeft reeds gewaarschuwd voor het Hitlerianisme, dat direct tegen te Sov jet-Unie is gericht. Met Hitier neemt het oorlogsgevaar toe. Ook Nederland wordt bevangen door de Duitsche nationalistische geest. Daartegen- over moet het sterke eenheidsfi-ont der ar beiders staan. (Applaus). Niets en niemand zal dat den arbeiders kunnen ontnemen (applaus). Men kan op de arbeiders brood roof toepassen, doch men kan hun de re volutionaire geest niet ontnemen- Volgens den heer Delhaas zal de Econo mische Wex-eldconferentie mislukken. Met de leuze „Leve het levende Marxisme" besloot deze spreker zijn rede. Een motie tegen het demonstratie-vei-bod werd met algemeene stemmen aangenomen. LIBERTAIR SOC. 1 MEI-COMITé. In het gebouw van den Ned. Protestanten bond had Maandagavond een gecombineerde vergadering plaats van de Vrije Socialisten Vereeniging, het Synd. P.A.S. en de Int.- Anti-Militaristen Vereeniging, die vrij druk bezocht was. De voorzitter, de heer G. van Bilderbeek, opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Hij deelde mee, dat deze drie orga nisaties besloten hadden, gezamenlijk deze vergadering te beleggen, omdat zij zoo krach tiger tegen de reactie en het fascisme in al zijn schakeeringen kunnen optrekken. De heer N. J. Schermerhorn hield een rede over het onderwerp: „De beteekenis van den 1 Mei-dag". Alvorens zijn rede te be ginnen las hij eerst een brief voor van den heer Albert de Jong, waarin deze een drin gend beroep doet op de Hollandsche syndi calisten, om aan het Russisch hulpfonds, dat in grooten nood verkeert, hulp te verleenen. Spreker hoopte, dat aan dit verzoek gevolg zal worden gegeven om de Russische kame raden zooveel mogelijk te steunen. Komende op zijn onderwerp, zei spreker, dat de roode vlag op dezen dag eigenlijk halfstok moest wapperen, omdat er onder de arbeiders een groote moedeloosheid heerscht en omdat overal in de arbeidersbeweging groote verwarring te constateeren valt. Hij critiseerde den oproep van de Hitler-regee- ring in Duitschland, waai'in de arbeiders werden opgewekt, op dezen dag feest te vieren, den arbeid stil te leggen en de fabrie ken. werkplaatsen, kantoren, sporen, trams en schepen te versieren met groen, bloemen en de nationale vlag. „In Duitschland", zei spreker, „is de beteekenis van dezen dag ver loren gegaan; daar is de 1 Mei-dag 'ver moord. Met feesten moeten de arbeiders, die een heel jaar uitgemergeld worden, zoet wor den gehouden. De bewuste arbeiders hebben deze proclamatie als een zweepslag in het gezicht gevoeld". Spreker herinnerde aan de internationale congressen, die in den loop der jaren over de 1 Mei-viering zijn gehouden. Wanneer de 1 Mei-dag zijn revolutionair karakter ver liest, dan is hij voor de arbeiders waardeloos geworden. Een werkelijk revolutionair kan niet meer burgerlijk denken, want de bur gerlijke maatschappij is de kapitalistische maatschappij, zei spreker. Geweld en leugen zijn de twee apparaten, die er toe bijdragen, dat de arbeiders onder de macht van de be zittende klasse blijven. De waarheid alleen kan den mensch vrij maken; met leugens zijn de revolutionairen niet gebaat. De geest van verzet moet worden aangekweekt. De groote massa is nog zoo dom spreker vindt het jammer om dit te moeten zeggen er zijn nog tienduizenden, die in de kleine be langensfeer leven; die tevreden zijn, als het hun maar goed gaat. De heer Schermerhorn critiseerde de vak verenigingen, omdat daar zooveel benepen groepsegoïsme heerscht; omdat daar zooveel personen lid van zijn, die het daardoor per soonlijk een beetje beter hebben gekregen. De geest van den arbeider moet worden ver anderd. Dat leeren de tegenwoordige toe standen in Duitschland. Bij velen zit nog steeds de idee voor van: „anderen zullen het wel voor ons doen, in den raad, de Prov. Staten, in de Tweede Kamer en misschien wel achter de groene regeeringstafel". Maar zoolang die gedachte niet uitgebannen wordt, zullen de arbeiders steeds bedrogen worden. Spreker waarschuwt tegen „den sterken man", die altijd zal blijven optreden met ge weld om de arbeiders te onderdrukken. De vrije gedachte moet zegevieren. De mensch moet worden een vrij en onafhankelijk den ker. Men moet niet terug naar de middel eeuwen, naar de inquisitie, zooals men nu in Duitschland ziet. We hebben geen behoefte aan een sterken man, zei spreker, maar aan sterke menschen. die zelf durven denken en werken, en die zich niet laten vangen door den waan van het nationalisme. De men schen mogen niet meer bedrogen worden zoo als in 1914. toen de menschen naar de slag velden werden gestuurd, zoogenaamd om te strijden voor een hoog ideaal, maar in wer kelijkheid voor de belangen van hen, die niets anders willen dan winsten maken, al moet dit gaan ten koste van millioenen men- schenlevens. Men moet zijn een kleine Gi deonsbende, sterke, beginsel- en karakter vaste menschen, die niet vertrouwen in an deren. maar die moeten leeren vertrouwen op zichzelf. Spreker ontving een luid applaus. Na de pauze sprak de heer Madlener over het onderwerp: ..De bevrijdingsstrijd der Spaansche arbeiders". toegelicht met film beelden. De bijeenkomst werd opgeluisterd door mu- 1 ziek van de Harmonie „Voorwaarts" en door zang van lxct gemengd koor „Zang Veredelt". Bevat tevens bons voor enkele praktische cm rooms ilver vlekvdue m gebruiksvoorwerpen. vtheiy ndepdaad een smaakvolle reclame. U kuntze iederen dag gebrui- ken.reeds spoedigkanmcninhet bezit er van komen.u hebt 5lecht5 50 punten te sparen en U ontvangt REEDS een 2e5TAlTh ee lepeltje 5 j of vier "Taartvorkjes of een O cus™A> II Theezeei-je. DU 15U PUNTEN ONTVANGT U EEN Vlekvdu S I LVER GED. OUDE GRACHT 110 Teleloon 1320S. BELASTINGADVIEZEN INVULLEN AANGIFTEBILJETTEN. OVERJARIG PHILIPS TOESTEL f30,-. met garantie. Radiobureau F. MEIJER. Sophlastraat 8 rood, Telcf. 14392. VINDT U BIJ ONS IN KLEUREN EN MODELLEN. EEN UITGEBREIOE KEUZE MET DAARNAAST VAKKUN. DIQE EN PRETTIGE BEDIENING HET IS EEN BELANG VOOR UW KIND DAARVAN TE PROFITEEREN GROOTE HOUTSTRAAT 41 Snoezig Kinder jurkje van zijden Maroc, rondom m. smockwerk en broderie op kraag je. In diverse voor- jaarstinten.Lengte 40-60. - 40 cM Babymanteltj'e v. Uni Long, m. zijden rugvoering, strik- kraag en corsage In bleu Delft en rood verkrijgbaar Lengte 45 tot 55 cM. «ctt ÏOO Uni Bouclé Kinderman tel met aardige stiksels op revers, zak en cein tuur. Zijden rugvoering en corsage.-.In beige, bleu Delft en capucine Lengte 60 tot 100 cM te 3.00 Kleine stijging p«r maal Uni Vischgraat Kinder mantel. m. zijden rug- voering en corsage, beige,bleu Delften capu cine. Lengte 60-100 cM. Lengte "T 60 cM. *W.*W\V Mélé fant Kindermantel met leuke ruggarn. en corsage. Open en gesloten te dragen. In bruin, bleu Delft, capucine. Lengte 60-100 60 cM. - Allerliefst Kinderjurkje v. Vistra Imprimé. bolero- model, uni vest en kraag? rok met plooien. In vele mooie kleuren. Lengte Kleine stijging per maat

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11