1 I Wanneer U n meter stof koopt, neemt U toch geen genoegen met een el! Rubriek voor Vragen. Waarom zoudt U zich dan op Uw licht tekort laten doen door z.g. „goed- koope" lampen, die in vergelijking met HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 3 MEI 1933 STADSNIEUWS VRIJWILLIGE BURGERWACHT. ALGEMEENE VERGADERING. f De Vrijwillige Burgerwacht hield Din*'' avond een drukbezochte vergadering in dé bovenzalen van de Kroon, onuer u den waarnemenden voorzitter, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijsscn. In zijn openingstoespraak sprak de voor zitter woorden van welkom en waardeering tot den nieuwen commandant, den heer C. L. Becking en sprak den wensch uit, dat de leden even trouw zullen zijn aan den nieuwen commandant als aan zijn voorgan ger. Nog bracht de voorzitter hulde en dank aan den afgetreden voorzitter, Jhr. O. van Lennep, voor alles wat hij voor de Burger wacht gedaan heelt. Ook bracht de voorzitter hulde aan den heer C. ten Boom, die bericht had, zich niet meer als bestuurslid beschikbaar te stellen. Aan het verslag van den secretaris, den heer F. H. Smit, is het volgende ontleend. De getalsterkte der Burgerwacht steeg in 1932 met 3 man. Bij het begin van 1932 telde de Burgerwacht Haarlem 643 gewapende en 46 ongewapende leden. Bij het begin van 1933 was de sterkte 646 gewapende en 51 ongewapende leden. Een mobiele divisie werd georganiseerd, waarbij een afdeeling infanterie, autocolonne en technische dienst werd geformeerd en de bestaande afdeeling wielrijders in die divisie werd opgenomen. Het is nu mogelijk gewor den. bij een eventucele oproeping der Burger wacht, dadelijk over die afdeclingen, te kun nen beschikken. De opkomst bij de oefeningen viel zeer te prijzen. In den loop van het jaar werden 30 perso nen- en 8 vrachtauto's ter beschikking van de Burgerwacht gesteld, om in tijd van nood voor diverse doeleinden te worden gebruikt. Melding wordt gemaakt van het aanleggen van nieuwe schietbanen op het oude schiet- terrein te Overveen. Aan de oefeningen werd door 127 schutters deelgenomen of 19%. Twee klassen recruten werden in 1932 in den Stadsdoelen opgeleid tot gewapend lid, die bij aanneming ongeoefend waren. De inkomsten der Burgerwacht gaan nog steeds bergafwaarts. Van de gemeente werd sedert 1922 geen subsidie meer ontvangen. Verheugend is, dat op de Regeeringsbegroo- ting eenzelfde post voor de burgerwachten is uitgetrokken als het voorafgaande jaar. Tenslotte zeide de secretaris dat de gebeur tenissen der laatste maanden in elk opzicht hebben bewezen, dat het hooghouden van het gezag in deze dagen meer dan ooit nood zakelijk is en daarom zijn maatregelen van i 'Mfbehoud, zooals het ïnstand houden van eon burgerwacht, ten volle verantwoord. De rekening van den penningmeester, den heer S. Reitsma sluit met een bedrag van 3955 aan inkomsten en uitgaven. Een tekort is gedekt door den Bond van Burgerwachten. Eenige statutenwijzigingen werden na eenige discussie vastgesteld. De bestuursverkiezing leverde als resultaat op, dat z.h.s. werd herkozen de heer H. M. van Bemmelen. Verder werden tot bestuurslid gekozen de héeren Mr. W. A. Semcijns, De Vries van Doesburgh en Mr. J. A. P. C. ten Bokkcl. Bij acclamatie werd tot voorzitter gekozen de heer H. M. van Bemmelen. De gekozenen werden door den voorzitter gclukgewenscht. De heer van Bemmelen uitte zijn erkente lijkheid voor zijn benoeming, dankte den voorzitter voor den tot hem gerlchten geluk- wensch en de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Spr. acht het een eer, voorzitter van dc Haarlemsche Burgerwacht te zijn. Voorts huldigde spr. zijn voorganger, Jhr. O. van Lennep. voor alles wat hij voor de Burgerwacht heeft gedaan en vestigde de aandacht op hot belang van de Economische Burgerwacht. Spr. aanvaardde zijn benoe ming met dc verzekering, dat hij alles zou doen. om in den geest dor leden te handelen, rekenend pp den stem dier leden. Rondvraag. Bij dc rondvraag vroeg een der aanwezigen of er geen middelen bestaan, om leden der Burgerwacht in uniform te beschermen tegen eventucele onaangenaamheden van personen uit het publiek. De commandant, deelde mede dat deze zaak met dc politie in behandeling is. Namens het vendel centrum werd Mr. ten Bokkel door den heer J. F. Duyn een krans aangeboden voor den ijver waarmede hij steeds dc oefeningen bijwoont. Mr. ten Bokkel dankte voor deze hulde. Met het gezamenlijk zingen van het Wil helmus werd de' vergadering besloten. EINDEXAMENS GYMNASIA. De minister van onderwijs heeft de vol gende data vastgesteld voor eindexamens, met gelijktijdige benoeming van gecommit teerden. Gemeentelijk Lyceum, afdeeling Gymna sium, Haarlem, 22, 23 en 24 Juni. Gemeen telijk Gymnasium, Haarlem 26, 27, 28, 29 cn 30 Juni. I cn 3 Juli. Gecommitteerden: prof. dr. F. Muller Jz„ hoogleeraar aan dc Rijksuniversiteit Leiden, prof. dr. H. C. A. Fransos, te Nijmegen; prof. dr. A. A. Nijland. Utrecht; aan wie zal worden toegevoegd op 26, 27 en 28 Juni prof. dr. F. J. J. Buytendljk, hoogleeraar Gronin gen. Kennemer Lyceum Bloemcndaal, afdeeling Gymnasium. 1. 2 en 3 Juni. Gecommitteerden: prof. R. Casimir te Lelden, wonende te 's Gravenhagc, dr. J. Ridder, lector te Gro ningen. aan wie zal worden toegevoegd: prof. dr. J. K Wibaut, Amsterdam. Christelijk Lyceum, Haarlem afd. Gym nasium. 6. 7 en 8 Juni en het R.K Lyceum afd. Gymnasium, Haarlem. 3. 4 en 5 Juli: Gecommitteerden: prof. dr. H. Wagenvoort Utrecht: prof. dr. J. van Dam Amsterdam; prof. dr. E. van Everdingcn Utrecht, wonen de te dc Bilt; aan wie zal worden toegevoegd' dr. T. J. Stomps. Amsterdam. DIEFSTAL VAN POSTDUIVEN Bij dc politic is Maandag aangifte gedaan, dat uit een hok achter perceel Korte Zijl straat 14 zeven jonge postduiven zijn ge stolen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivordcn geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antivoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. RECEPTEN. VRAAG: 1. In mijn effen beige moquette cra- pauds zijn op «sommige plaatsen kale plekken gekomen. Ik haal er af en toe witte wormpjes af. Wat is daartegen te doen? 2. In een licht beige flanellen pantalon zijn vlekken, vermoedelijk van motorolie. Hoe krijg ik die weg? ANTWOORD: 1. Zet de crapaud, waar de mot in zit. buiten en klop en schuier terdege uit. Zet den stoel dan in een vertrek, waar geen vuur of licht brandt en bestuif aan alle kanten, dus ook van onderen en in de kieren, goed met een ver stuiver met bijbehoorende vloeistof en speld dan direct met lakens zoo goed mogelijk dicht. Laat zoo eenige uren staan en klop en schuier dan weer flink uit. Deze behandeling herhalen, tot gij niets meer ontdekt. 2. Zet de pantalon dichtgedekt 10 minuten in een steenon kom met waschbenzïne; sla er da:i door en hang. zonder wringen, te drogen. Dezo behandeling moet buiten in de schaduw geschie den en vooral geen vuur of licht in de nabij heid VRAAG: Waarmede maakt men het beste een tent waterdicht, met lijnolie of met aluin? ANTWOORD: Met lijnolie is te verkiezen bo ven aluinbehandeling. Roer gelijke deelen rauwe en gekookte lijn olie door elkaar en strijk dit met een kwast /.eer gelijkmatig op het doek en laat in de bui tenlucht drogen. VRAAG: Van blauw glacé handschoenen, met wit gegarneerd, is het wit vuil geworden. Wat is daaraan te doen? ANTWOORD: Knip uit een stukje dun carton precies den vorm der witte garneering, zoodat als gij dit op de handschoen legt, alleen de garneering zichtbaar is. Maak dan van magne sia en benzine een dik papje en bedek daar mee de witte garneering, zorg dragende. dat het blauw glacé niet geraakt wordt. Laat stil liggen, tot de magnesia weer goed droog is en klop dan uit. Wrijf met een schoon doekje na. Dezo behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht ln de nabijheid. VRAAG: 1. IToe maakt men eieren ln? 2. Hoe maakt men een vuil geworden vloer* kleed schoon? ANTWOORD: 1. In garantol of ln waterglas. Op garantol staat een gebruiksaanwijzing; met waterglas handelt gij 'als volgt: Voeg bij 1 deel waterglas 6 deelen water en roer goed dooreen. Leg hier voorzichtig een ei bovenop. Blijft dit drijven, dan voegt gij er nog wat water bij. Zakt het el naar beneden en blijft het op den bodem liggen, dan is de vloeistof goed en kunt gij de andere eieren erbij doen. Zorg, dat ze goed on der do vloeistof liggen en gebruik alleen zeer verscha eieren. 2. Goed afborstelen met een schoonon schuier,- die gij gedoopt hebt in een mengsel van *1 dee len lauw water en 1 deel ammonia. Als liet kleed schoon is. stil laten drogen en er niet op loopen, voordat het goed droog is. VRAAG: Hoe verwijdert men teervlekken uit een zwart laken pantalon? Behandeling met benzine liet lichtgele plekken na. ANTWOORD: Gij had hiervoor geen benzine moeten gebruiken, maar absolute alcohol. Daar gaan teervlekken bijna geheel mee weg en mocht er nog iets zijn achtergebleven, dan wrijft gij dit weg met een doekje clat ln ter-* pentijn gedoopt Is. PLANTEN. VRAAG: Mijn bladvaron maakt voortdurend nieuwe spruiten, die zich eerst goed ontwikke len en dan halverwege den groei zwart worden. Zij heeft versche aarde en krijgt op tijd regen water en koemest. Wat zou dat kunnen» zijn cn wat er tegen te doen? ANTWOORD: Wij vermoeden dat de lucht ln het vertrek tc droog is. De plant moet goed in het licht staan, maar te scherpe zon is niet goed. Spuit uw varen een paar maal por dag goed nat, zoodat do bladeren vochtig blijven. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Mijn aanslag pers. bel. luidt: huur 500.huurwaarde 28.05; meubilair 4.50; opcenten 32.55; totaal G5.10. Is dat goed en waarom is dat bij dezelfde huur en dezelfde meubelen zooveel liooger dan verleden jaar? ANTWOORD: De berekening Is goed. De ver hooging is een gevolg van de verandering van do betreffende verordening. RECHTSZAKEN. VRAAG: Kan ieder particuliere onderneming beslag doen leggen op pensioen? ANTWOORD: Als liet voor beslag vatbaar is, zeer zeker wel. VRAAG: 1. Heeft, een protestwissel, waarop door den trekker het woord ..Geaccepteerd" is geschreven en door den acceptant uitsluitend van diens handteekening Is voorzien, als zoo danig rechtsgeldigheid, zoodat bij niet betaling beslaglegging bij deurwaardersexploit kan vol gen? 2. Indien in geval van beslaglegging de gele verde goederen nog in goeden staa-t aanwezig zijn. kun dan het beslag uitsluitend op deze goederen gelegd worden, of kan in dit geval ook op andere goederen, bvb. meubilair beslag ge legd worden? ANTWOORD: 1. Dit is voldoende om beslag t« doen leggon op do wijze bij de wet bepaald. 2. Ook op andera. VRAAG: Man en vrouw zijn in gemeenschap van goederen getrouwd: zij hebben geen kinde ren: wel is er een dochter uit het eerste huwe lijk van den man. Als de man nu overlijdt, welk deel erft dan de vrouw? ANTWOORD: 1/4 van de nalatenschap. MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Weekbericht. Afdeeling eieren; Aanvoer 190000 eendeieren 165 a f 1,80. 145000 kippeneieren: 70/80 K.G. f2.70 a f3.60; 65/66 K G. f2.40 a f2.60: 63 64 K.G. f2.30 a f2 50; 69 62 K.G. f2.20 a f2,40; 58 59 K.G. f2.10 a f2,30: 56/57 K.G. f2,— a f2.10; 53 55 K.G. f 1.80 a f2.—; 50 52 K.G. f 1.60 a f 180: Afdeeling pluimvee. Oude kippen f0,65 a f 1,40; oude hanen f0,60 a f 1,20; jonge hanen f 0.90 a f 1,30. Kilo prijs oude kippen f 0,43 a X 0,50; jonge hanen f0.62 a f 0-70. PROVINCIALE WEGEN. STAND DER WERKZAAMHEDEN. Aan het verslag' Inzake den aanleg van Provinciale land- en waterwegen in Noord- Holland ontleenen wij: Tracé Haarlem, Schiphol, Amstelveen, Die- men, Weesp, 's-Graveland, Bussum. Het grondwerk van het gedeelte van de aarden baan tusschen den Amstelveensche- weg en den Amstel te Ouderkera is kort gele den aanbesteed voor f 259.000; met de uit voering van het werk is bereids een aanvang gemaakt. Het grond- en fundeeringswerk, alsmede het aanbrengen van de deklaag op den Frari- schen Kampweg is aanbesteed voor f 62.490; met de uitvoering van het werk is begonnen. De paklaag voor de fundeering is ongeveer voor de helft gezet. Tracé Haarlem, Heemstede, Aalsmeer, Uit hoorn. De onderhandelingen met de eigenaren dor perceelen, noodig voor den aanleg van het gedeelte van don provincialen weg tusschen het Wipperpiein en de Noordelijke afbuiging van de Kruisvaart werden voortgezet; voor zoover geen overeenstemming werd verkre gen. zal thans tot onteigening worden over gegaan. Ten aanzien van de benoodigde perceelen tusschen de Cruquius en de Kruisvaart, als mede van die in de kom van Hoofddorp, heeft de tweede ter-visie-legging plaats ge had. Het ont-werp-bestek voor het grondwerk tusschen het Wipperpiein en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder is nagenoeg gereed: al ontbreekt voor den volledigen aan leg van dat wegvak nog één perceel, toch kan. waar onlangs met. de overige eigenaren overeenstemming is bereikt, thans zonder bezwaar tot aanbesteding worden overge gaan. Het ontwerp-bestek voor den aanleg van de fundeering cn de deklaag in het gedeelte van de aarden baan tusschen dc Ringvaart bij Aalsmeer en de Ringvaart van den Stom meerpolder is gereed. Met de gemeente Uithoorn wordt verder overleg gepleegd over het in die gemeente te volgen tracé. Tracé Haarlem Westzaan, Purmerend. De deklaag op den weg langs Zij kanaal C, alsmede de fundeering en de deklaag op het gedeelte van don weg tusschen den Assen- delverdijk en den Zaandammerweg, kwamen gereed. De aanleg van de verbinding tus schen de brug over de Sluissloot nabij den Watertoren en de beweegbare brug over de Nauernasche Vaart, alsmede het aanbrengen van een fundecring en een deklaag op het wegvak tusschen de Nauernasche Vaart en het Guispad, zijn voltooid. Tracé Hembrug, Limmen, Castricum. Het aanbrengen van de fundeering en de deklaag op het gedeelte van den weg. tus schen den spoorwegovergang in de lijn Zaan dam—Purmerend en het station Koog-Zaan dijk. is voltooid. Het maken van de fundeeving en de dek laag op het gedeelte van den weg tusschen het Guispad te Zaandijk en Plein '13 te Wor- merveer is na openbare aanbesteding ge gund voor f 31.700; met de uitvoering van het werk is inmiddels een aanvang gemaakt. De fundeering is voor liet grootste deel vol tooid. Het grondwerk op het gedeelte van den weg tusschen het station Wormerveer en de grens tusschen Assendelft en Uitgeest is thans geheel voltooid: het aanbrengen van de fundeering en de deklaag op dat wegvak is inmiddels na openbare aanbesteding op gedragen voor f 84.674. De fundeering en de deklaag op het ge deelte tusschen Limmen en de grens tus schen Assendelft en Uitgeest nabij De Ham kwamen gereed. Het grondwerk voor den weg Limmen— Bakkum is opgedragen voor f 122.250; het werk is in uitvoering. Bruggen. Voltooid werden: in den weg Haarlem Westzaan Purmerend: de bruggen over de Hornsloot en de Bloksloot Assendelverpol- der kosten te zamen f 15.189 991, over de ver legde Parallelvaart te Zaandijk, (kosten f 15.590,48). In den weg Hembrug Limmendc brug gen over de KoogersluisslooL (f 20.345.25), de Tuinsloot, (f 11.468.01), dc Zaandijkersluis- sloot (f 17.378.94). de Noorderwatermolensloot f 6 620.44) cn de WittepaardslooL (f 13.775,74). In den weg Heemstede Uithoorn:' de brug over de Ringvaart van den Slommeer- polder te Aalsmeer (kosten f 14.083.23). In de verslagperiode werd aangevangen met den bouw van de bruggen: in den weg Haarlem Westzaan Purmerend: over de Watering bij den molen „De Schoolmees ter". na openbare aanbesteding gegund voor f 14.260. In den weg Hembrug Limmen: over de Karnemelksloot en dc Watering te Wormer veer, te zamen na openbare aanbesteding gegund voor f 27.420. over de Ham. na open bare aanbesteding gegund voor f 8.900. LEVERING VAN ELECTRIC1TEIT. Ged. Staten van Noord-Holland deelen aan de Prov. Staten, in verband met artikel 5 der Electriclteitsverordening voor Noord-Holland mede. dat zij aan de gemeente Haarlem ver gunning hebben verleend voor de levering van electrischen stroom in het Seinhuisje van den Haarlemmermeer-spoorweg, staande in de gemeente Haarlcmmciiiede cn Spaarn- woutie nabij het punt, waar de spoorweg den Rijksweg Haarlem—Amsterdam kruist. Daar het laagspanningsnet van de gemeen te Haarlem tot in de nabijheid van den spoorwegovergang is doorgetrokken, terwijl aansluiting van bedoeld seinhuis aan het net van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf niet anders dan ten koste van een belangrijke uitbreiding van dat net en derhalve slechts met belangrijke financieele offers zou kun- nen geschieden, hebben Ged. Staten gemeend dat er voldoende termen aanwezig waren de gevraagde vergunning te vevleenen. Ook bij het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoudc bestond tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar. MR. BRADLEY BIRT OVER PERZIë. VOOR DE ENGLISH ASSOCIATION. In Brinkmann hield de afdeeling Haarlem van de English Association een bijeenkomst waar Mr. Bradley Birt sprak over Perzië. Zijn lezing werd rijkelijk met lichtbeelden geïllustreerd. De voorzitter Dr. C. B. A. Proper spoorde in zijn openingswoord ae leden aan, voor het volgend seizoen (het seizoen 1932—1933 werd gister gesloten) ervoor zorg te dragen dat de afdeeling Haarlem voldoende leden telt, omdat zij anders geen bestaansmoge lijkheid heeft. Mr. Birt begon zijn voordracht door de beteekenis van Perzië voor het Britsche Koninkrijk, duidelijk te maken en ten twee de door zijn toehoorders in de Oostersche sfeer te verplaatsen, die absoluut noodzake lijk is. om de waarde van Perzië te kunnen aanvoelen. Want het was de bedoeling om „only a glimpse of Persia" te geven, want in enkele uren kan men onmogelijk de be teekenis van Perzië op cultureel en ander gebied in zijn geheel weergeven. Mr. Birt is meer dan eens in Perzië ge weest. en heeft een groote liefde voor dit Oostersche land opgevat, dat steeds van alle zijden bedreigd werd: dc Grieken, de Rus sen en de wilde horden. De bevolking be stond, (en bestaat nu nog) voor een groot ge deelte uit Nomaden, zij hebben geen begrip van tijd en gevaar. Voor den toerist is het klimaat zeer ongezond, gevaarlijk zelfs door zijn groote droogte. De lichtbeelden toonden vele typische be zienswaardige en wonaerschoone streken en plekjes. Wij noemen o.a. dc overblijfselen van het paleis van Xerxes bij Persepolis, dat niet alleen een wonder van Perzië is. doch tot de wereldwonderen gerekend wordt. De imposante schoonheid maakt op den daarbij vergeleken nietigen toerist, een grootschen indruk. De steden die alle door muren zijn om geven, zijn in doorsnee (voor ons Hollandsen reinheids-gevoel) hinderlijk vies. De vrouwen zijn allen zwaar gesluierd; Mr. Birt heeft gedurende zijn veelvuldig vei'blijf in Perzië, zelden of nooit een vrouwengezicht aan schouwd Buiten de steden is het landschap eentonig: de kaalheid domineert, ofschoon men vaak verrassende contrasten ontmoet. Een der lichtbeelden toonde twee Perzische soldaten; als de militaire macht over het geheele aardrijk zoo uitgerust was als zij, dan ware de ontwapening reeds, een voldongen feit....! Mr. Birt had zijn voordracht met vele aardige anecdotes gekruid en wist zijn hoor ders door de gloedvolle wijze van voordragen zeer te boeien. Hiervoor en voor het vele interessante nieuws dat Mr. Birt den aanwezigen heeft geboden, heeft de heer Proper den spreker dank gebracht, waarbij hij zeker namens allen heeft gesprokss (Adv. Ingez. Med.) stroombesparende Philipslampen veel te weinig licht voor den ver- bruikten stroom leveren. Gebruikt onder staande coupon om U te laten aantoonen, hoeveel goedkooper het licht van Philips lampen is. COUPON invullen wal verlangd wordt fAan de N.V. Philips' Gloeilampen- Aan de N.V. Philips' Gloeilampen- /fabrieken, Verkoopafdeeling Neder- fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN, land en Koloniën. EINDHOVEN. Verzoeke mij Uw boekje over een Verzoeke bij mij als Verbruiker doelmatige en economische vcrlich- van minstens twaalf lampen per ting: „Licht in Uwe woning" jaar, een lichtmeting te doen ver- gratis en franco te doen toekomen, richten. g Naam i,w 9-15 /Vaam - - Adres t

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10